Friday 16 February, 2018

Time Zone: (GMT-05:00) Eastern Time (US & Canada)
2:00 PM
2:00 PM
Stories Before the Apocalypse
1 hour, 2:00 PM - 3:00 PM

- Carlton

Panel

Juliana Spink Mills (Participant)

James Patrick Kelly, writer (Moderator)

Julie C. Day (Participant)

Alan Gordon (Participant)

John Chu (Participant)

AIs and the Female Image
1 hour, 2:00 PM - 3:00 PM

- Marina III

Panel

Victoria Sandbrook (Moderator)

Catherine Asaro (Participant)

Christine Taylor-Butler (Participant)

Laurence Raphael Brothers (Participant)

John P. Murphy (Participant)

Generation Ships
1 hour, 2:00 PM - 3:00 PM

- Marina II

Panel

John R. Douglas, Freelance (Moderator)

Cady Coleman (Participant)

Vincent O'Neil (Participant)

Stacey Berg (Participant)

Star Wars Mad Libs
1 hour, 2:00 PM - 3:00 PM

- Harbor II

Game Show

Mihku Paul, Feathers of Many Colors (Moderator)

Kaitlin R. Branch (Participant)

Inanna Arthen / Vyrdolak, By Light Unseen Media (Participant)

Mary Robinette Kowal (Participant)

Moonquake Escape / Leaf Me Alone
4 hours, 2:00 PM - 6:00 PM

- Harbor I

Gaming

Bill Todd (Other Participant)

Splendor
2 hours, 2:00 PM - 4:00 PM

- Harbor I

Gaming

Bill Todd (Other Participant)

3:00 PM
3:00 PM
Welcome to Boskone!
1 hour, 3:00 PM - 4:00 PM

- Independence

Panel

Brenda Noiseux, Almost a Game (Participant)

Janice Gelb (Participant)

Angels in Speculative Fiction
1 hour, 3:00 PM - 4:00 PM

- Carlton

Panel

Bob Kuhn (Moderator)

Alexander Jablokov (Participant)

Victoria Sandbrook (Participant)

Walt Williams (Participant)

The Real Hero of Hogwarts
1 hour, 3:00 PM - 4:00 PM

- Marina III

Panel

Priscilla Olson (Moderator)

Julia Rios, Mermaids Monthly (Participant)

Pete Hollmer (Participant)

Flourish Klink (Participant)

One-Book Wonders
1 hour, 3:00 PM - 4:00 PM

- Marina II

Panel

Beth Meacham (Participant)

Michael Stearns, Upstart Crow Literary (Moderator)

Bob Devney (Participant)

Greer Gilman (Participant)

John R. Douglas, Freelance (Participant)

Armchair Detectives
1 hour, 3:00 PM - 4:00 PM

- Marina I

Panel

Leigh Perry (Moderator)

Timothy Liebe (Participant)

E.J. Stevens (Participant)

Mary Kay Kare (Participant)

Brendan DuBois (Participant)

Kaffeeklatsch: Steven Popkes
1 hour, 3:00 PM - 4:00 PM

- Galleria - Kaffeeklatsch 2

Kaffeeklatsch

Steven Popkes (Participant)

1950s — The Golden Age of SF Movies
1 hour, 3:00 PM - 4:00 PM

- Harbor II

Panel

Daniel Kimmel (Moderator)

Garen Daly, 44th Boston Science Fiction Film Festival and Marathon (Participant)

Nat Segaloff (Participant)

Vincent Di Fate (Participant)

Eric M. Van (Participant)

Istanbul
2 hours, 3:00 PM - 5:00 PM

- Harbor I

Gaming

Bill Todd (Other Participant)

My Favorite Game
1 hour, 3:00 PM - 4:00 PM

- Lewis

Panel

Auston Habershaw (Participant)

Carlos Hernandez (Moderator)

Dan Moren (Participant)

M. C. DeMarco (Participant)

4:00 PM
4:00 PM
Dragonar Academy
1 hour 40 minutes, 4:00 PM - 5:40 PM

- Marina IV

Film/TV/Media

Michael Kerpan FN (Other Participant)

The 10 Books That Made Me a Fan
1 hour, 4:00 PM - 5:00 PM

- Carlton

Panel

Steve Davidson, Amazing Stories (Moderator)

Tony Lewis FN (Participant)

Kenneth Rogers, Lost Imaginations (Participant)

Genny Dazzo (Participant)

Big YA
1 hour, 4:00 PM - 5:00 PM

- Marina III

Panel

Gregory Katsoulis (Moderator)

Tamora Pierce, Tamora Pierce LLC (Participant)

Michael Stearns, Upstart Crow Literary (Participant)

Christine Taylor-Butler (Participant)

E. Ardell (Participant)

Reimagining the Book
1 hour, 4:00 PM - 5:00 PM

- Marina II

Solo Talk

Jen Gunnels, Tor Books (Participant)

The New Doctor Is Coming!
1 hour, 4:00 PM - 5:00 PM

- Marina I

Panel

Jim Mann (Moderator)

Don Pizarro (Participant)

Carrie Cuinn (Participant)

Dana Cameron, writer (Participant)

Gerald L. Coleman (Participant)

Kaffeeklatsch: Jane Yolen
1 hour, 4:00 PM - 5:00 PM

- Galleria - Kaffeeklatsch 2

Kaffeeklatsch

Jane Yolen (Participant)

Kaffeeklatsch: James Cambias
1 hour, 4:00 PM - 5:00 PM

- Galleria - Kaffeeklatsch 1

Kaffeeklatsch

James Cambias (Participant)

Revisiting Big Dumb Objects
1 hour, 4:00 PM - 5:00 PM

- Harbor II

Panel

Mark Olson (Moderator)

M. C. DeMarco (Participant)

Daniel P. Dern, File770.com (Participant)

JeffWarner (Participant)

Brendan DuBois (Participant)

Japanese Light Novels
1 hour, 4:00 PM - 5:00 PM

- Lewis

Solo Talk

Kaitlin R. Branch (Participant)

Reading by Catherine Asaro
30 minutes, 4:00 PM - 4:30 PM

- Griffin

Reading

Catherine Asaro (Participant)

Curse Your Inevitable Romantic Subplot!
1 hour, 4:00 PM - 5:00 PM

- Burroughs

Panel

Heather Albano (Moderator)

Suzanne Reynolds-Alpert (Participant)

J. Kathleen Cheney (Participant)

Kevin McLaughlin (Participant)

Juliana Spink Mills (Participant)

4:30 PM
4:30 PM
Reading by Alan Gordon
30 minutes, 4:30 PM - 5:00 PM

- Independence

Reading

Alan Gordon (Participant)

Reading by Walter Jon Williams
30 minutes, 4:30 PM - 5:00 PM

- Griffin

Reading

Walter Jon Williams, Word Domination (Participant)

5:00 PM
5:00 PM
Reading by Marshall Ryan Maresca
30 minutes, 5:00 PM - 5:30 PM

- Independence

Reading

Marshall Ryan Maresca (Participant)

Dragonflight by Anne McCaffrey
1 hour, 5:00 PM - 6:00 PM

- Carlton

Panel

R.W.W. Greene (Participant)

Jen Gunnels, Tor Books (Participant)

Mary Kay Kare (Participant)

Darlene Marshall (Participant)

Bob Kuhn (Moderator)

Incorporating Cultures Into Fiction
1 hour, 5:00 PM - 6:00 PM

- Marina III

Panel

Beth Meacham (Moderator)

Lauren Roy (Participant)

Mihku Paul, Feathers of Many Colors (Participant)

Carlos Hernandez (Participant)

Erin Roberts (Participant)

Collaborating With Others
1 hour, 5:00 PM - 6:00 PM

- Marina II

Panel

Sarah Smith (Participant)

LJ Cohen (Moderator)

Adam Stemple (Participant)

Craig Miller (Participant)

Tom Easton (Participant)

Jane Yolen (Participant)

- Marina I

Solo Talk

Les Johnson (Participant)

Kaffeeklatsch: Jeff Hecht
1 hour, 5:00 PM - 6:00 PM

- Galleria - Kaffeeklatsch 2

Kaffeeklatsch

Jeff Hecht (Participant)

Kaffeeklatsch: Walter Hunt
1 hour, 5:00 PM - 6:00 PM

- Galleria - Kaffeeklatsch 1

Kaffeeklatsch

Walter H. Hunt (Participant)

- Harbor II

Interview

Tamora Pierce, Tamora Pierce LLC (Participant)

Julie Holderman (Participant)

St. Petersburg
2 hours, 5:00 PM - 7:00 PM

- Harbor I

Gaming

Bill Todd (Other Participant)

Tarot and Divining Fantastic Fiction
1 hour, 5:00 PM - 6:00 PM

- Lewis

Discussion Group

Trisha J. Wooldridge (Participant)

Reading by James Patrick Kelly
30 minutes, 5:00 PM - 5:30 PM

- Griffin

Reading

James Patrick Kelly, writer (Participant)

Law and Justice in Speculative Fiction
1 hour, 5:00 PM - 6:00 PM

- Burroughs

Panel

B. Diane Martin, Readercon, Fan Funds and Auctions (Participant)

Bracken MacLeod (Participant)

Kenneth Schneyer, Johnson & Wales University (Moderator)

Alan Gordon (Participant)

Auston Habershaw (Participant)

5:30 PM
5:30 PM
Reading by Greer Gilman
30 minutes, 5:30 PM - 6:00 PM

- Independence

Reading

Greer Gilman (Participant)

- Harbor III

Event

Kevin Turausky (Participant)

Antonia Pugliese, Commonwealth Vintage Dancers (Participant)

Mary Robinette Kowal (Participant)

Reading by Robert J Sawyer
30 minutes, 5:30 PM - 6:00 PM

- Griffin

Reading

Robert J. Sawyer (Participant)

5:45 PM
5:45 PM
Dirty Pair: Project Eden
1 hour 25 minutes, 5:45 PM - 7:10 PM

- Marina IV

Film/TV/Media

Michael Kerpan FN (Other Participant)

6:00 PM
6:00 PM
How to Do Magic Tricks
1 hour, 6:00 PM - 7:00 PM

- Independence

Solo Talk

Daniel P. Dern, File770.com (Participant)

Heinlein's Rules for Writers
1 hour, 6:00 PM - 7:00 PM

- Carlton

Solo Talk

Kevin McLaughlin (Participant)

Folktales Within Poetry
1 hour, 6:00 PM - 7:00 PM

- Marina III

Panel

Theodora Goss (Moderator)

Jane Yolen (Participant)

C. S. E. Cooney (Participant)

John Chu (Participant)

Trisha J. Wooldridge (Participant)

- Marina II

Panel

Faye Ringel (Participant)

Elizabeth Bear (Participant)

E. Ardell (Participant)

Auston Habershaw (Participant)

Heather Albano (Moderator)

SF/F (NESFA) Hymnal Singing
1 hour, 6:00 PM - 7:00 PM

- Marina I

Filk / Music

Origami for Kids
1 hour, 6:00 PM - 7:00 PM

- Galleria - Dragonslair

Children - DragonsLair

Persis Thorndike, Westat (Participant)

- Galleria - Discussion Group

Discussion Group

Gerald L. Coleman (Participant)

Kaffeeklatsch: Adam Stemple
1 hour, 6:00 PM - 7:00 PM

- Galleria - Kaffeeklatsch 2

Kaffeeklatsch

Adam Stemple (Participant)

Kaffeeklatsch: Catherine Asaro
1 hour, 6:00 PM - 7:00 PM

- Galleria - Kaffeeklatsch 1

Kaffeeklatsch

Catherine Asaro (Participant)

Exploring Gender in Speculative Fiction
1 hour, 6:00 PM - 7:00 PM

- Harbor II

Panel

Julie Holderman (Participant)

Inanna Arthen / Vyrdolak, By Light Unseen Media (Participant)

Dr. Stephen P. Kelner Jr., Ascent Leadership Networks (Participant)

Suzanne Palmer (Participant)

Stacey Berg (Moderator)

Awesome Action Sequences
1 hour, 6:00 PM - 7:00 PM

- Lewis

Workshop

Vincent O'Neil (Participant)

- Griffin

Reading

Christian Baines (Participant)

Susan Jane Bigelow (Participant)

Jack Haringa, Worcester Academy (Moderator)

Suzanne Reynolds-Alpert (Participant)

Dr. SETI, Inc. (Participant)

Rajnar Vajra (Participant)

Asimov's Laws
1 hour, 6:00 PM - 7:00 PM

- Burroughs

Solo Talk

Robert J. Sawyer (Participant)

7:00 PM
7:00 PM
Future of Noir
1 hour, 7:00 PM - 8:00 PM

- Carlton

Panel

Alexander Jablokov (Moderator)

Nik Korpon (Participant)

Chris Irvin (Participant)

Vikki Ciaffone (Participant)

Laurence Raphael Brothers (Participant)

All the Universe's a Stage ...
1 hour, 7:00 PM - 8:00 PM

- Marina III

Panel

Jeanne Beckwith, Norwich University (Participant)

James Patrick Kelly, writer (Participant)

Jen Gunnels, Tor Books (Participant)

C. S. E. Cooney (Participant)

F. Brett Cox, Norwich University (Moderator)

Name That Legendary Object
1 hour, 7:00 PM - 8:00 PM

- Marina II

Game Show

Michael Sharrow (Moderator)

Jennifer Pelland (Participant)

Erin Roberts (Participant)

Bob Kuhn (Participant)

Space Exploration for Kids
1 hour, 7:00 PM - 8:00 PM

- Galleria - Dragonslair

Children - DragonsLair

Persis Thorndike, Westat (Other Participant)

Les Johnson (Participant)

Kaffeeklatsch: Elaine Isaak
1 hour, 7:00 PM - 8:00 PM

- Galleria - Kaffeeklatsch 2

Kaffeeklatsch

E C Ambrose, Rocinante Books (Participant)

Kaffeeklatsch: Auston Habershaw
1 hour, 7:00 PM - 8:00 PM

- Galleria - Kaffeeklatsch 1

Kaffeeklatsch

Auston Habershaw (Participant)

The Greatest Space Opera Ever
1 hour, 7:00 PM - 8:00 PM

- Harbor II

Panel

Allen M. Steele (Participant)

Kevin McLaughlin (Moderator)

Scott Lynch (Participant)

Walter H. Hunt (Participant)

Suzanne Palmer (Participant)

Puerto Rico
2 hours, 7:00 PM - 9:00 PM

- Harbor I

Gaming

Bill Todd (Other Participant)

Before the Flat Screen
1 hour, 7:00 PM - 8:00 PM

- Lewis

Panel

Ginjer Buchanan (Moderator)

Deirdre Crimmins (Participant)

Daniel Kimmel (Participant)

Tony Lewis FN (Participant)

Craig Miller (Participant)

Reading by Brendan DuBois
30 minutes, 7:00 PM - 7:30 PM

- Griffin

Reading

Brendan DuBois (Participant)

- Burroughs

Solo Talk

Jeff Hecht (Participant)

7:15 PM
7:15 PM
Hidden Figures
2 hours 7 minutes, 7:15 PM - 9:22 PM

- Marina IV

Film/TV/Media

Michael Kerpan FN (Other Participant)

7:30 PM
7:30 PM
Reading by Bruce Coville
30 minutes, 7:30 PM - 8:00 PM

- Griffin

Reading

Bruce Coville (Participant)

8:00 PM
8:00 PM
Fresh Fantasy Worlds
1 hour, 8:00 PM - 9:00 PM

- Carlton

Panel

Gerald L. Coleman (Participant)

Andrea Martinez Corbin (Participant)

John R. Douglas, Freelance (Moderator)

Marshall Ryan Maresca (Participant)

Fantasy in Gilbert & Sullivan
1 hour, 8:00 PM - 9:00 PM

- Marina III

Panel

Ellen Asher (Participant)

Greer Gilman (Participant)

Timothy Liebe (Participant)

Faye Ringel (Moderator)

Daniel P. Dern, File770.com (Participant)

Creature Creations
1 hour, 8:00 PM - 9:00 PM

- Galleria - Dragonslair

Children - DragonsLair

Christopher Paniccia, Gridiron Publishing (Participant)

Kaffeeklatsch: Tom Easton
1 hour, 8:00 PM - 9:00 PM

- Galleria - Kaffeeklatsch 2

Kaffeeklatsch

Tom Easton (Participant)

Munchkin
2 hours, 8:00 PM - 10:00 PM

- Harbor I

Gaming

Bill Todd (Other Participant)

Group Reading: Cambridge SF Workshop
1 hour 30 minutes, 8:00 PM - 9:30 PM

- Griffin

Reading

Heather Albano (Participant)

James Cambias (Participant)

F. Brett Cox, Norwich University (Participant)

Gillian Daniels (Participant)

Alexander Jablokov (Participant)

Steven Popkes (Moderator)

Kenneth Schneyer, Johnson & Wales University (Participant)

Sarah Smith (Participant)

The Many Influences on Horror
1 hour, 8:00 PM - 9:00 PM

- Burroughs

Panel

Deirdre Crimmins (Participant)

Bracken MacLeod (Moderator)

Suzanne Reynolds-Alpert (Participant)

Vikki Ciaffone (Participant)

8:30 PM
8:30 PM
Jordin Kare Memorial Concert
1 hour, 8:30 PM - 9:30 PM

- Marina I

Event

Mary Kay Kare (Participant)

Mary Ellen Wessels (Participant)

Roberta Rogow (Participant)

Steve Brinich (Participant)

Gary Ehrlich (Participant)

Dr. SETI, Inc. (Participant)

Ben Newman (Participant)

Edie Stern, Fanac (Participant)

Priscilla Olson (Moderator)

Edward Stauff (Participant)

8:45 PM
8:45 PM
Opening Ceremony: Meet the Guests
15 minutes, 8:45 PM - 9:00 PM

- Galleria - Stage

Event

Catherine Asaro (Participant)

David G. Grubbs (Moderator)

Gay Ellen Dennett, FN, NESFA - New England Science Fiction Association (Moderator)

Mary Robinette Kowal (Participant)

Craig Miller (Participant)

Tamora Pierce, Tamora Pierce LLC (Participant)

Marianne Plumridge (Participant)

Nat Segaloff (Participant)

9:00 PM
9:00 PM
Boskone 55 Reception
2 hours, 9:00 PM - 11:00 PM

- Galleria - Art Show

Event

Gay Ellen Dennett, FN, NESFA - New England Science Fiction Association (Moderator)

Catherine Asaro (Participant)

Mary Robinette Kowal (Participant)

David G. Grubbs (Moderator)

Craig Miller (Participant)

Tamora Pierce, Tamora Pierce LLC (Participant)

Marianne Plumridge (Participant)

Nat Segaloff (Participant)

Robo Rally
3 hours, 9:00 PM - 12:00 AM

- Harbor I

Gaming

Bill Todd (Other Participant)

The Truth About Vampiric Folklore
1 hour, 9:00 PM - 10:00 PM

- Lewis

Solo Talk

Inanna Arthen / Vyrdolak, By Light Unseen Media (Participant)

Evolution and Alien Psychology
1 hour, 9:00 PM - 10:00 PM

- Burroughs

Solo Talk

Dr. Stephen P. Kelner Jr., Ascent Leadership Networks (Participant)

9:30 PM
9:30 PM
Guardians of the Galaxy Vol. 2
2 hours 17 minutes, 9:30 PM - 11:47 PM

- Marina IV

Film/TV/Media

Michael Kerpan FN (Other Participant)

Trivia for Chocolate
1 hour, 9:30 PM - 10:30 PM

- Carlton

Game Show

Mark Olson (Participant)

Priscilla Olson (Participant)

10:00 PM
10:00 PM
Open Filking
4 hours, 10:00 PM - 2:00 AM

- Marina I

Filk / Music

Boskone's 2000s Dance Party
2 hours, 10:00 PM - 12:00 AM

- Harbor III

Other

Madeline Lee (Participant)

Tristan Marks (Participant)

Name That Tune: What’s Next?
1 hour, 10:00 PM - 11:00 PM

- Burroughs

Game Show

Vince Docherty (Moderator)

Tim Szczesuil FN, Boskone (Participant)

Denise A. Gendron (Participant)