Friday 14 February, 2020

Time Zone: EST/Eastern Time (US & Canada)
2:00 PM
2:00 PM
Dragon's Lair Closed Until 6 pm 50 minutes, 2:00 PM - 2:50 PM

- Galleria - Dragonslair

Children - DragonsLair

Azul 50 minutes, 2:00 PM - 2:50 PM

- Harbor III - Gaming

Gaming

Marvelous Magical Systems 50 minutes, 2:00 PM - 2:50 PM

- Harbor II

Panel

Gerald L. Coleman (Participant)

Liz Delton (Participant)

Tonia Ransom, NIGHTLIGHT Podcast (Moderator)

Clea Simon (Participant)

Mike Squatrito, Association of Rhode Island Authors (Participant)

- Burroughs

Panel

Silvia Moreno-Garcia (Participant)

Daniel Kimmel (Moderator)

Kwame Mbalia (Participant)

Erin Underwood FN, Boskone 58 (Participant)

3:00 PM
3:00 PM
Dragon's Lair Closed Until 6 pm 50 minutes, 3:00 PM - 3:50 PM

- Galleria - Dragonslair

Children - DragonsLair

Lost Cities (card game) 50 minutes, 3:00 PM - 3:50 PM

- Harbor III - Gaming

Gaming

Science in Comics 50 minutes, 3:00 PM - 3:50 PM

- Harbor II

Panel

Paul Di Filippo (Moderator)

Josh Dahl, MakeBetterComics.com (Participant)

David Ritter First Fandom Experience, First Fandom Experience (Participant)

Turning Tropes Upside Down 50 minutes, 3:00 PM - 3:50 PM

- Harbor I

Panel

Kaitlin R. Branch (Moderator)

Ellen Asher (Participant)

Sarah Jean Horwitz (Participant)

David Marshall (Participant)

Greer Gilman (Participant)

Memorable Minor Characters 50 minutes, 3:00 PM - 3:50 PM

- Burroughs

Panel

Faye Ringel (Moderator)

Walter Jon Williams, Word Domination (Participant)

F. Brett Cox, Norwich University (Participant)

Diana Rowland (Participant)

3:30 PM
3:30 PM
Welcome to Boskone (I) 50 minutes, 3:30 PM - 4:20 PM

- Independence

Docent Tour

Laurie Mann, Volunteer (Participant)

Brenda Noiseux, Almost a Game (Participant)

4:00 PM
4:00 PM
Flash Gordon (1980) 1 hour 59 minutes, 4:00 PM - 5:59 PM

- Carlton

Film/TV/Media

From Anime to Live Action 50 minutes, 4:00 PM - 4:50 PM

- Marina 4

Panel

Brianna Wu (Participant)

John P. Murphy (Participant)

Kaitlin R. Branch (Participant)

R.W.W. Greene (Moderator)

Gillian Daniels (Participant)

Fandom 2.0: Being a Good Fan 50 minutes, 4:00 PM - 4:50 PM

- Marina 3

Panel

Gerald L. Coleman (Participant)

Charlaine Harris (Participant)

Ginjer Buchanan (Participant)

Erin Underwood FN, Boskone 58 (Participant)

25 Years of Toy Story (1995) 50 minutes, 4:00 PM - 4:50 PM

- Marina 2

Panel

Daniel Kimmel (Participant)

Victoria Sandbrook (Participant)

Isadora Deese (Moderator)

Dragon's Lair Closed Until 6 pm 50 minutes, 4:00 PM - 4:50 PM

- Galleria - Dragonslair

Children - DragonsLair

Castles of Burgundy 1 hour 50 minutes, 4:00 PM - 5:50 PM

- Harbor III - Gaming

Gaming

The Legacy of Isaac Asimov 50 minutes, 4:00 PM - 4:50 PM

- Harbor II

Panel

Allen M. Steele (Participant)

Ellen Asher (Participant)

Lizzie Crowe, Cheshire Moon (Participant)

James Patrick Kelly, writer (Participant)

Are Superheroes Dying? 50 minutes, 4:00 PM - 4:50 PM

- Harbor I

Panel

Josh Dahl, MakeBetterComics.com (Moderator)

Auston Habershaw (Participant)

John Langan (Participant)

Jim Infantino, Jim's Big Ego (Participant)

Reading: Leigh Perry 25 minutes, 4:00 PM - 4:25 PM

- Griffin

Reading

Leigh Perry (Participant)

The Role of Supernatural Animals 50 minutes, 4:00 PM - 4:50 PM

- Burroughs

Panel

Julie C. Day (Moderator)

Tonia Ransom, NIGHTLIGHT Podcast (Participant)

Clea Simon (Participant)

Lisa Hertel, The Cogitation Zone (Participant)

4:30 PM
4:30 PM
Reading: Robert V.S. Redick 25 minutes, 4:30 PM - 4:55 PM

- Independence

Reading

Robert V.S. Redick (Participant)

Reading: Suzanne Palmer 25 minutes, 4:30 PM - 4:55 PM

- Griffin

Reading

5:00 PM
5:00 PM
Reading: Steven Popkes 25 minutes, 5:00 PM - 5:25 PM

- Independence

Reading

Steven Popkes (Participant)

Will the Walking Dead Ever Die? 50 minutes, 5:00 PM - 5:50 PM

- Marina 4

Panel

Pete Hollmer (Moderator)

Suzanne Reynolds-Alpert (Participant)

Christine Taylor-Butler (Participant)

David Anthony Durham (Participant)

The Varieties of Punk in Spec Fic 50 minutes, 5:00 PM - 5:50 PM

- Marina 3

Panel

Bracken MacLeod (Moderator)

Grady Hendrix (Participant)

Chris Irvin (Participant)

Faye Ringel (Participant)

Victoria Sandbrook (Participant)

Journalism in Speculative Fiction 50 minutes, 5:00 PM - 5:50 PM

- Marina 2

Panel

Darlene Marshall (Participant)

Clea Simon (Moderator)

Dan Moren (Participant)

Daniel P. Dern, File770.com (Participant)

- Marina 1

Panel

E. C. Ambrose, Rocinante Books (Moderator)

David B. Coe/ D.B. Jackson (Participant)

Debra Doyle (Participant)

Melissa Caruso (Participant)

Christopher Paniccia, Gridiron Publishing (Participant)

Dragon's Lair Closed Until 6 pm 50 minutes, 5:00 PM - 5:50 PM

- Galleria - Dragonslair

Children - DragonsLair

New Game Demo: Space Chase 50 minutes, 5:00 PM - 5:50 PM

- Harbor III - Gaming

Demonstration

Brenda Noiseux, Almost a Game (Participant)

Remembering the Star Trek Aliens 50 minutes, 5:00 PM - 5:50 PM

- Harbor II

Panel

M. C. DeMarco (Moderator)

Kenneth Schneyer, Johnson & Wales University (Participant)

David Marshall (Participant)

Brianna Wu (Participant)

Jennifer Pelland (Participant)

- Harbor I

Interview

Holly Black (Participant)

Kelly Link (Participant)

Plotting: The Dark Art 50 minutes, 5:00 PM - 5:50 PM

- Griffin

Solo Talk

James Patrick Kelly, writer (Participant)

Reviving Printed Short Fiction 50 minutes, 5:00 PM - 5:50 PM

- Burroughs

Panel

Jeffrey Ford (Participant)

Theodora Goss (Participant)

Julia Rios, Mermaids Monthly (Moderator)

Patrick Nielsen Hayden, Tor Books (Participant)

5:30 PM
5:30 PM
Reading: R.W.W Greene 25 minutes, 5:30 PM - 5:55 PM

- Independence

Reading

R.W.W. Greene (Participant)

6:00 PM
6:00 PM
The Spiderwick Chronicles 1 hour 44 minutes, 6:00 PM - 7:44 PM

- Carlton

Film/TV/Media

Reading: Sarah Jean Horwitz 25 minutes, 6:00 PM - 6:25 PM

- Independence

Reading

Sarah Jean Horwitz (Participant)

Story Worlds Just for Kids 50 minutes, 6:00 PM - 6:50 PM

- Marina 4

Panel

Christine Taylor-Butler (Participant)

Holly Black (Participant)

Steve Berman (Participant)

Michael Stearns, Upstart Crow Literary (Moderator)

Fashion in Fantasy Worlds 50 minutes, 6:00 PM - 6:50 PM

- Marina 3

Panel

Janice Gelb (Moderator)

Melissa Caruso (Participant)

Zig Zag Claybourne, Obsidian Sky Books (Participant)

Nightwing Whitehead (Participant)

Sarah Morrison (Participant)

Weird Westerns and Why We Love 'Em 50 minutes, 6:00 PM - 6:50 PM

- Marina 2

Panel

Darlene Marshall (Participant)

Nicole Givens Kurtz, Mocha Memoirs Press (Participant)

Charlaine Harris (Participant)

Laurence Raphael Brothers (Participant)

David B. Coe/ D.B. Jackson (Moderator)

- Marina 1

Panel

Vince Docherty (Moderator)

Frank Wu, Everywhere and Yet Nowhere (Participant)

Martin Elvis, Center for Astrophysics | Harvard & Smithsonian (Participant)

Jon Singer (Participant)

Michael Swanwick (Participant)

How to Draw (Fantasy) World Maps 50 minutes, 6:00 PM - 6:50 PM

- Galleria - Dragonslair

Children - DragonsLair

Cat Scully (Participant)

Kaffeeklatsch: Errick Nunnally 50 minutes, 6:00 PM - 6:50 PM

- Galleria - Kaffeeklatsch 1

Kaffeeklatsch

Errick Nunnally, Journey Planet Fanzine (Participant)

- Harbor III - Gaming

Gaming

Matt Yancik (Moderator)

Ticket to Ride: USA 1910 Expansion 1 hour 25 minutes, 6:00 PM - 7:25 PM

- Harbor III - Gaming

Gaming

- Harbor II

Panel

Deena Warner, Deena Warner Design (Participant)

Matthew Warner, Deena Warner Design LLC (Participant)

Erin Underwood FN, Boskone 58 (Moderator)

Melanie Meadors (Participant)

David Marshall (Participant)

- Harbor I

Panel

Mark Olson (Moderator)

Kim Stanley Robinson (Participant)

Jonathan McDowell, Center for Astrophysics (Participant)

Alexander Jablokov (Participant)

Pirate Songs 50 minutes, 6:00 PM - 6:50 PM

- Lewis

Filk / Music

Jeff Keller (Participant)

Eric Coleman, Cheshire Moon (Participant)

April Grant (Participant)

Reading; Walter Jon Williams 25 minutes, 6:00 PM - 6:25 PM

- Griffin

Reading

Walter Jon Williams, Word Domination (Participant)

New Faces in Speculative Art 50 minutes, 6:00 PM - 6:50 PM

- Burroughs

Panel

Joseph Siclari, FANAC Fan History Project (Moderator)

Jonathan Hunt (Participant)

Reiko Murakami (Participant)

Jim Burns (Participant)

6:30 PM
6:30 PM
Reading: Daniel Dern 25 minutes, 6:30 PM - 6:55 PM

- Independence

Reading

Daniel P. Dern, File770.com (Participant)

Reading: Martha Wells 25 minutes, 6:30 PM - 6:55 PM

- Griffin

Reading

Martha Wells (Participant)

7:00 PM
7:00 PM
Reading: Matthew Warner 25 minutes, 7:00 PM - 7:25 PM

- Independence

Reading

Matthew Warner, Deena Warner Design LLC (Participant)

Voice Acting 50 minutes, 7:00 PM - 7:50 PM

- Marina 4

Panel

Bob Kuhn, Boskone 58 Programming (Participant)

Kenneth Schneyer, Johnson & Wales University (Moderator)

C. S. E. Cooney (Participant)

Realistic Artificial Intelligence 50 minutes, 7:00 PM - 7:50 PM

- Marina 3

Panel

Laurence Raphael Brothers (Moderator)

Jeff Keller (Participant)

Brianna Wu (Participant)

Pete Hollmer (Participant)

Mike Squatrito, Association of Rhode Island Authors (Participant)

- Marina 2

Panel

Sara Codair, https://saracodair.com/ (Moderator)

Teresa Nielsen Hayden, Tor Books (Participant)

Jack Haringa, Worcester Academy (Participant)

Gillian Daniels (Participant)

Hugo Award Recommendations (Dramatic) 50 minutes, 7:00 PM - 7:50 PM

- Marina 1

Panel

Bob Devney (Moderator)

Daniel Kimmel (Participant)

Dan Moren (Participant)

Vince Docherty (Participant)

- Galleria - Meetup Spot

Discussion Group

Gerald L. Coleman (Participant)

- Galleria - Dragonslair

Children - DragonsLair

Persis Thorndike, Westat (Participant)

Kaffeeklatsch: Tui Sutherland 50 minutes, 7:00 PM - 7:50 PM

- Galleria - Kaffeeklatsch 2

Kaffeeklatsch

Tui Sutherland (Participant)

Kaffeeklatsch: Julie C. Day & Erin Roberts 50 minutes, 7:00 PM - 7:50 PM

- Galleria - Kaffeeklatsch 1

Kaffeeklatsch

Julie C. Day (Participant)

Erin Roberts (Participant)

Creating Great Cover Art 50 minutes, 7:00 PM - 7:50 PM

- Harbor II

Panel

Cat Scully (Participant)

Deena Warner, Deena Warner Design (Moderator)

Reiko Murakami (Participant)

Jim Burns (Participant)

Alan F. Beck (Participant)

- Harbor I

Interview

Jon Singer (Participant)

Geri Sullivan, Boskone 58 (Participant)

Gems of the NESFA Hymnals: Group Singing 50 minutes, 7:00 PM - 7:50 PM

- Lewis

Filk / Music

Erwin S (Filthy Pierre) Strauss, n/a (Participant)

Reading: Theodora Goss 25 minutes, 7:00 PM - 7:25 PM

- Griffin

Reading

Theodora Goss (Participant)

- Burroughs

Panel

Sarah Smith (Participant)

Grady Hendrix (Moderator)

Kim Stanley Robinson (Participant)

Ellen Asher (Participant)

7:30 PM
7:30 PM
Reading: Nicole Kurtz 25 minutes, 7:30 PM - 7:55 PM

- Independence

Reading

Nicole Givens Kurtz, Mocha Memoirs Press (Participant)

Video Games 101 25 minutes, 7:30 PM - 7:55 PM

- Harbor III - Gaming

Gaming

Bill Todd (Moderator)

Reading: Cadwell Turrnbull 25 minutes, 7:30 PM - 7:55 PM

- Griffin

Reading

Cadwell Turnbull (Participant)

7:45 PM
7:45 PM
Robot Carnival 1 hour 29 minutes, 7:45 PM - 9:14 PM

- Carlton

Film/TV/Media

8:00 PM
8:00 PM
Reading: Daniel M. Kimmel 25 minutes, 8:00 PM - 8:25 PM

- Independence

Reading

Daniel Kimmel (Participant)

The Death of Sherlock Holmes 50 minutes, 8:00 PM - 8:50 PM

- Marina 4

Panel

Dana Cameron, writer (Participant)

Kenneth Schneyer, Johnson & Wales University (Moderator)

Max Gladstone (Participant)

Jim Mann (Participant)

The Allure of Horror 50 minutes, 8:00 PM - 8:50 PM

- Marina 3

Panel

Tonia Ransom, NIGHTLIGHT Podcast (Participant)

Jack Haringa, Worcester Academy (Moderator)

F. Brett Cox, Norwich University (Participant)

Grady Hendrix (Participant)

Paul Tremblay (Participant)

Great Gamemasters as Storytellers 50 minutes, 8:00 PM - 8:50 PM

- Marina 2

Panel

Trisha J. Wooldridge (Moderator)

Chris Irvin (Participant)

Melissa Caruso (Participant)

Auston Habershaw (Participant)

Gregory Wilson (Participant)

Name That Tune: What’s Next? 50 minutes, 8:00 PM - 8:50 PM

- Marina 1

Filk / Music

Denise A. Gendron (Participant)

Tim Szczesuil FN, Boskone (Participant)

Vince Docherty (Participant)

Origami 50 minutes, 8:00 PM - 8:50 PM

- Galleria - Dragonslair

Children - DragonsLair

DC Universe (card game) 1 hour 50 minutes, 8:00 PM - 9:50 PM

- Harbor III - Gaming

Gaming

Climate as Character 50 minutes, 8:00 PM - 8:50 PM

- Harbor II

Panel

Robert V.S. Redick (Moderator)

Cameron Roberson, Kaleidiocast.nyc (Participant)

LJ Cohen (Participant)

Tom Easton (Participant)

Melanie Meadors (Participant)

- Lewis

Concert

Adam Stemple (Participant)

Faye Ringel (Participant)

C. S. E. Cooney (Participant)

Carlos Hernandez (Participant)

Reading: Debra Doyle and James Macdonald 25 minutes, 8:00 PM - 8:25 PM

- Griffin

Reading

Debra Doyle (Participant)

James D. Macdonald (Participant)

1960s Speculative Fiction 50 minutes, 8:00 PM - 8:50 PM

- Burroughs

Panel

Ginjer Buchanan (Participant)

John Kessel, North Carolina State University (Participant)

Darrell Schweitzer (Participant)

Jeffrey A. Carver (Participant)

James Patrick Kelly, writer (Moderator)

8:30 PM
8:30 PM
Reading: Zenna Henderson by Patricia Lang 25 minutes, 8:30 PM - 8:55 PM

- Independence

Reading

Patricia Morgan Lang, NESFA Press (Participant)

Reading: Karl Schroeder 25 minutes, 8:30 PM - 8:55 PM

- Griffin

Reading

Karl Schroeder (Participant)

9:00 PM
9:00 PM
NESFA Writes 1 hour 50 minutes, 9:00 PM - 10:50 PM

- Independence

Workshop

Louis Galvez, Boskone 58 (Participant)

Trivia for Chocolate 50 minutes, 9:00 PM - 9:50 PM

- Marina 1

Game Show

Priscilla Olson, Boskone Program (Participant)

Mark Olson (Participant)

Jim Mann (Participant)

Opening Ceremony: Meet the Guests 15 minutes, 9:00 PM - 9:15 PM

- Galleria - Art Show

Event

Erin Underwood FN, Boskone 58 (Other Participant)

David G. Grubbs (Moderator)

Holly Black (Participant)

Patrick Nielsen Hayden, Tor Books (Other Participant)

Rick Kovalcik (Moderator)

Jim Burns (Participant)

Eric Coleman, Cheshire Moon (Participant)

Lizzie Crowe, Cheshire Moon (Participant)

Kim Stanley Robinson (Participant)

Susan Weiner, Cheshire Moon (Participant)

Eric Wilkerson (Participant)

Jon Singer (Participant)

Mars Song Circle 50 minutes, 9:00 PM - 9:50 PM

- Lewis

Filk / Music

Batya "The Toon" Wittenberg (Participant)

Merav Hoffman (Participant)

Ben Newman (Participant)

Reading: Allen M. Steele 25 minutes, 9:00 PM - 9:25 PM

- Griffin

Reading

Allen M. Steele (Participant)

Your Generation Ship Has Landed! Now What? 50 minutes, 9:00 PM - 9:50 PM

- Burroughs

Panel

Karl Schroeder (Participant)

LJ Cohen (Participant)

Jeffrey A. Carver (Moderator)

Karen Heuler (Participant)

9:15 PM
9:15 PM
The Twilight Zone: Nightmare at 20,000 Feet 29 minutes, 9:15 PM - 9:44 PM

- Carlton

Film/TV/Media

Boskone 57 Reception 1 hour 45 minutes, 9:15 PM - 11:00 PM

- Galleria - Art Show

Event

Gay Ellen Dennett, FN, NESFA - New England Science Fiction Association (Other Participant)

David G. Grubbs (Moderator)

Holly Black (Participant)

Rick Kovalcik (Moderator)

Jim Burns (Participant)

Patrick Nielsen Hayden, Tor Books (Other Participant)

Eric Coleman, Cheshire Moon (Participant)

Lizzie Crowe, Cheshire Moon (Participant)

Kim Stanley Robinson (Participant)

Jon Singer (Participant)

Susan Weiner, Cheshire Moon (Participant)

Eric Wilkerson (Participant)

9:30 PM
9:30 PM

- Harbor I

Event

Sarah Parisi Boci (Participant)

Tim Szczesuil FN, Boskone (Other Participant)

Catherine Bromberg (Participant)

Hillel Bromberg (Participant)

Chris DeKalb (Participant)

Michael McAfee (Participant)

Rob Noyes (Participant)

Jennifer Pelland (Participant)

Paul Springer (Participant)

Naomi Hinchen (Participant)

Reading: John Kessel 25 minutes, 9:30 PM - 9:55 PM

- Griffin

Reading

John Kessel, North Carolina State University (Participant)

9:45 PM
9:45 PM
Battle Beyond the Stars 1 hour 44 minutes, 9:45 PM - 11:29 PM

- Carlton

Film/TV/Media

10:00 PM
10:00 PM
Puerto Rico 1 hour 50 minutes, 10:00 PM - 11:50 PM

- Harbor III - Gaming

Gaming

Bawdy Songs Song Circle 50 minutes, 10:00 PM - 10:50 PM

- Lewis

Filk / Music

Edward Stauff, St. Paul's Episcopal Church (Other Participant)

Mary Ellen Wessels (Participant)

Lizzie Crowe, Cheshire Moon (Participant)

Emily Lewis (Participant)

Batya "The Toon" Wittenberg (Participant)

11:00 PM
11:00 PM
Friday Late Night Filk & Open Singing 4 hours, 11:00 PM - 3:00 AM

- Lewis

Filk / Music

Merav Hoffman (Participant)

Lizzie Crowe, Cheshire Moon (Participant)

Eric Coleman, Cheshire Moon (Participant)

Susan Weiner, Cheshire Moon (Participant)