Thursday 13 February, 2020

Time Zone: MST/(GMT-07:00) Mountain Time (US & Canada)
8:00 AM
8:00 AM
Sunny Side Up at the Library: Free Teacher Breakfast and Open House 1 hour, 8:00 AM - 9:00 AM , Signup required

Calgary Public Library - Calgary Public Library

1 Hour Session

8:30 AM
8:30 AM
World Rugby Level 1 Match Officials Course 8 hours, 8:30 AM - 4:30 PM , Signup required

Western Canada High School - Main Gym

Full Day Workshop

Andrew Petti, RAMOA (Participant)

Paul Howe, RAMOA (Participant)

David Robinson (Participant)

Peter Zajiczek, CRURS (Participant)

St. Mary's High School - A007

Full Day Workshop

Rocky Mountain Adventure Medicine Inc. (Participant)

St. Mary's High School - B104/B106

Two-day Workshop

Rocky Mountain Adventure Medicine Inc. (Participant)

Standard First Aid & Level C CPR Training 1 day 8 hours, Thu 13, 08:30 AM - Fri 14, 04:30 PM

St. Mary's High School - Cafeteria

Two-day Workshop

Rocky Mountain Adventure Medicine Inc. (Participant)

9:00 AM
9:00 AM
Buddy Teachers +Buddy Classrooms = Math Success 1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM , Signup required

TELUS Convention Centre - TELUS 101/102

1 Hour Session

Jane Felling, Box Cars and One-Eyed Jacks (Participant)

True Story? Teachers in Film, TV, and Online 2 hours 45 minutes, 9:00 AM - 11:45 AM , Signup required

TELUS Convention Centre - Glen Room 201/202

Half Day Workshop

Mario Trono, Mount Royal University (Participant)

From Grades to Growth: Assessment to Support our Most Vulnerable Students 1 hour 15 minutes, 9:00 AM - 10:15 AM , Signup required

TELUS Convention Centre - Glen Room 203

1 Hour Session

Michele Jones, Alberta Assessment Consortium (Participant)

Implement beginner student-led biotechnology activities like bio-art and genetic engineering in your school! 3 hours, 9:00 AM - 12:00 PM , Signup required

TELUS Convention Centre - Ideation Room 4

Half Day Symposium

Julie Legault, Amino Labs (Participant)

Microcontrollers, LED’s and wires, Oh My! 3 hours, 9:00 AM - 12:00 PM , Signup required

TELUS Convention Centre - Ideation Room 1

Half Day Workshop

Danielle Ings, MindFuel (Participant)

Kiran Sandhu, MindFuel (Participant)

The Loneliness Epidemic 1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM , Signup required

TELUS Convention Centre - Ideation Room 2/3

1 Hour Session

Margot McKinnon, Independent (Participant)

When Students Get in Trouble—Alternatives to Consider 1 hour 15 minutes, 9:00 AM - 10:15 AM , Signup required

TELUS Convention Centre - TELUS 103

1 Hour Session

Glenn Gibson, ATA Admin Instructor (Participant)

Thinking About Learning—Metacognition and Mindfulness 1 hour 15 minutes, 9:00 AM - 10:15 AM , Signup required

TELUS Convention Centre - TELUS 104

1 Hour Session

Uroog Quraishi (Participant)

Academic Language for English Learners 1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM , Signup required

TELUS Convention Centre - TELUS 105

1 Hour Session

Paula Markus, Scholastic Education (Participant)

The Fairytale Model: Create safety, build skills, foster success. 2 hours 45 minutes, 9:00 AM - 11:45 AM , Signup required

TELUS Convention Centre - TELUS 106

Half Day Workshop

Renee Mazurek (Participant)

Amy Murnaghan (Participant)

Growing Up Professional 1 hour 15 minutes, 9:00 AM - 10:15 AM , Signup required

TELUS Convention Centre - TELUS 108

1 Hour Session

Monique Gravel, Alberta Teachers Association (Participant)

Finding Our Way in Indigenous Education: Connecting Hearts & Minds 1 hour 15 minutes, 9:00 AM - 10:15 AM , Signup required

TELUS Convention Centre - TELUS 109

1 Hour Session

Leslee Mills (Participant)

Literary Salon: The Art of Intentional Conversation 2 hours 45 minutes, 9:00 AM - 11:45 AM , Signup required

TELUS Convention Centre - TELUS 111

Half Day Workshop

Julianne Harvey, Author. Speaker. Nurturer. (Participant)

Arlene Dickinson- Lessons from the Den (Keynote) 1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM , Tickets required

TELUS Convention Centre - Macleod Hall

Keynote

Arlene Dickinson (Participant)

Creating a Compassionate Classroom: Understanding Student Mental Health 1 hour 15 minutes, 9:00 AM - 10:15 AM , Signup required

TELUS Convention Centre - Macleod E1

1 Hour Session

Shelley Magnusson, Alberta Teachers Association (Participant)

Take Action for Reconciliation: Responding to the Calls to Action in Alberta’s Elementary Classroom 1 hour 15 minutes, 9:00 AM - 10:15 AM , Signup required

TELUS Convention Centre - Macleod E2

1 Hour Session

Lowa Beebe (Participant)

Introduction to 2SLGBTQIA+ identities 1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM , Signup required

TELUS Convention Centre - Macleod E3

1 Hour Session

Jeremy Dias, The Canadian Centre for Gender & Sexual Diversity (Participant)

Panel discussion - Climate change here and now: making sense of it all 1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM , Signup required

TELUS Convention Centre - Macleod E4

1 Hour Session

Marie Tremblay, Alberta Council for Environmental Education (Moderator)

Alberta Youth Leaders on Environmental and Energy Education (Participant)

Alberta Council for Environmental Education (Participant)

Andria Dawson, Mount Royal University (Participant)

Aida Nciri, Quest Canada (Smart Energy Communities) (Participant)

City of Calgary (Participant)

Strategies to Support Gifted Children & How Trauma Impacts Them 1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM , Signup required

TELUS Convention Centre - Glen Room 208/209

1 Hour Session

Adam Laningham, Gifted & Advanced Academics (Participant)

Teacher Man, Teacher Ms. - You are a superhero! 1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM , Signup required

TELUS Convention Centre - Glen Room 204

1 Hour Session

Jock Mackenzie (Participant)

Maternity and Parental Leaves, Pay and Benefits 1 hour 15 minutes, 9:00 AM - 10:15 AM , Signup required

TELUS Convention Centre - Glen Room 205

1 Hour Session

Michelle Glavine, Teacher Welfare (Participant)

Active Bodies, Thriving Brains: how movement fuels mental health 1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM , Signup required

TELUS Convention Centre - Glen Room 206

1 Hour Session

Diane Hoy, Alberta Health Services (Participant)

Theresa McIsaac, Alberta Health Services (Participant)

Puppet Making 2 hours 30 minutes, 9:00 AM - 11:30 AM ,

Arts Commons - Art Learning Centre

Half Day Workshop

Green Fools Theatre (Participant)

Fun and Games in Elementary Music Class 1 hour 15 minutes, 9:00 AM - 10:15 AM , Signup required

Arts Commons - Jack Singer Rehearsal Hall

1 Hour Session

Heather Nail, Arts Commons (Participant)

LEAN ON ME: This is Your School On Music 2 hours, 9:00 AM - 11:00 AM , Signup required

Arts Commons - Engineered Air Theater

Half Day Workshop

JB Music Therapy (Participant)

Indigenous Perspectives Workshop at Kamp Kiwanis 6 hours, 9:00 AM - 3:00 PM , Tickets required

Kamp Kiwanis - Kamp Kiwanis

Full Day Workshop

Walter MacDonald White Bear, SEEDS Connections (Participant)

CCIS: Supporting Immigrant & Refugee Families 2 hours 45 minutes, 9:00 AM - 11:45 AM , Signup required

Margaret Chisholm Resettlement Centre - Calgary Catholic Immigration Society

Half Day Workshop

Amanda Koyama, Family and Children's Services (Participant)

Christine McCuaig, CBE (Participant)

Experience the Power of Flight with iFLY Calgary 2 hours 30 minutes, 9:00 AM - 11:30 AM ,

iFLY Calgary - iFLY Calgary

Half Day Workshop

iFLY Indoor Skydiving Calgary (Participant)

Physically Active Numeracy: Add Sum Fun 1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM , Signup required

Crescent Heights High School - Blue Gym

1 Hour Session

Jolene Kuipers, Glenmore Christian Academy (Participant)

Gaming, Unplugged! Leveraging Strategic Board Games to Optimize Learning in 2020 2 hours 45 minutes, 9:00 AM - 11:45 AM , Signup required

Crescent Heights High School - Cafeteria

Half Day Workshop

Marc Affeld, CBE (Participant)

Matt Sloane, CBE/Griffith Woods School (Participant)

Geoffrey Peter Atack, Calgary Board of Education (Participant)

Adam Olmstead, Stanley Jones (Participant)

Ryan Turner, CBE/Highwood School (Participant)

The Wellness Path 2 hours 45 minutes, 9:00 AM - 11:45 AM , Tickets required

Crescent Heights High School - 300

Half Day Workshop

Lisa Bush, Calgary Catholic School District (Participant)

Go For Green: fresh and innovative regulation insights and strategies 1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM , Signup required

Crescent Heights High School - 307

1 Hour Session

Kevin Van Es, Calgary Board of Education (Participant)

Breathe Better 2 hours 45 minutes, 9:00 AM - 11:45 AM , Signup required

Crescent Heights High School - 308

Half Day Workshop

Sarah Webb, Modern + Mindful (Participant)

Classroom Mental Health 6 hours 15 minutes, 9:00 AM - 3:15 PM , Signup required

Crescent Heights High School - 309

Full Day Workshop

Tania Johnson, Institute of Child Psychology (Participant)

Behaviour is communication: How to work with students with ODD 1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM , Signup required

Crescent Heights High School - 317

1 Hour Session

Connie Jakab, National Hope Talks (Participant)

Engaging Indigenous Families 1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM , Signup required

Crescent Heights High School - 326

1 Hour Session

Stephanie Ananstasiadis, Calgary Board of Education (Participant)

Sarah Meade, Calgary Board of Education (Participant)

ADHD: Capitalizing on its assets to promote classroom success 2 hours 45 minutes, 9:00 AM - 11:45 AM , Signup required

Crescent Heights High School - Theatre 414

Half Day Workshop

Caroline Buzanko, Koru Psychology Inc. (Participant)

Solid Foundations, Strong Readers: Reading Remediation in the Early Elementary Classroom 2 hours 45 minutes, 9:00 AM - 11:45 AM , Signup required

Crescent Heights High School - Learning Commons 216

Half Day Workshop

Ashley McPherson, Centre for Literacy (Participant)

Reggio Emilia Principles, Projects, Provocations, and Possibilities 2 hours 45 minutes, 9:00 AM - 11:45 AM , Signup required

Crescent Heights High School - 224

Half Day Workshop

Karlee Zelmer, Calgary Reggio Network Association/West Springs School CBE (Participant)

Elizabeth Essex, Calgary Board of Education (Participant)

It’s Not Just About the Math 2 hours 45 minutes, 9:00 AM - 11:45 AM , Signup required

Crescent Heights High School - 226

Half Day Workshop

Stephanie Logan, Ernest Morrow School (Participant)

Jacqueline Williamson, Chinook Learning Services (Participant)

Robyn Oppenheim, CBE - Central Memorial (Participant)

Linda Driedger, Chinook Learning Services (Participant)

‘UPAKARMA’ – to Begin. An Introduction to Teaching Youth Yoga + Mindfulness 6 hours 15 minutes, 9:00 AM - 3:15 PM , Signup required

Crescent Heights High School - 402

Full Day Workshop

Jessica LeBlanc, Wymbin (Participant)

Jenna Galloway, Wymbin Yoga (Participant)

Creating Calm in the Centre of Chaos | learning to breathe deeply while gasping for air 1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM , Signup required

Crescent Heights High School - 228

1 Hour Session

Peter Hill, Centennial High School (CBE) (Participant)

The ELL Lens and the ASD Learner 1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM , Signup required

Crescent Heights High School - 229

1 Hour Session

Christine Creamer, CBE Grant MacEwan (Participant)

Megha Khulbe, Calgary Board of Education - Kingsland Centre (Participant)

Math is Active | Grades 7-12 1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM , Signup required

Crescent Heights High School - 230

1 Hour Session

Mahboobeh Noghrehkhaja, Westmount Charter School (Participant)

Vanessa Yaschuk, Calgary Board of Education (Participant)

Designing an Executive Function Friendly Classroom 1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM , Signup required

Crescent Heights High School - 158

1 Hour Session

Heather Lai, Westmount (Participant)

Ley-Anne Folks, Westmount Charter School (Participant)

Enhancing Your Home Ec Experience for your Students through the Quilting Experience 1 day 6 hours 15 minutes, Thu 13, 09:00 AM - Fri 14, 03:15 PM , Signup required

Crescent Heights High School - 164

Two-day Workshop

Dara Tomasson (Participant)

Evidence for Climate Change: a hands-on resource from Perimeter Institute 1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM , Signup required

Crescent Heights High School - 302

1 Hour Session

Kristina Wasyleczko, Chestermere High School (Participant)

Emily Neuheimer, Calgary Board of Education (Participant)

Canadian Geography through a Zombie Apocalypse 1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM , Signup required

Crescent Heights High School - 165

1 Hour Session

Roxanne Evans, Calgary Board of Education (Participant)

Lynne Ursenbach, CBE (Participant)

Disrupting the Language Arts Classroom Through Personalization 1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM , Signup required

Crescent Heights High School - 112

1 Hour Session

Tara Vandertoorn, Calgary Board of Education (Participant)

Erin Quinn, Calgary Board of Education (Participant)

School Year Stress Management - Rediscover your energy, inspiration and calm in this workshop designed for hard-working educators. 2 hours 45 minutes, 9:00 AM - 11:45 AM , Signup required

Crescent Heights High School - 111

Half Day Workshop

Anita Thomson, Insight Education (Participant)

Bigger than Mindstorms – Building and Competing with FIRST Technology Challenge Robots 2 hours 45 minutes, 9:00 AM - 11:45 AM , Signup required

Crescent Heights High School - 144 Com Tech

Half Day Workshop

Mitchell Way, CBE (Participant)

Get to know the LEAD students in our CBE Schools! (Literacy, English, and Academic Development - A CBE Systems Class) 1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM , Signup required

Crescent Heights High School - 303

1 Hour Session

Kim Rezazadeh, CBE (Participant)

Carla Belanger, CBE (Participant)

Sketchbooks for the Totally Intimidated 2 hours 45 minutes, 9:00 AM - 11:45 AM , Tickets required

Crescent Heights High School - 155 Art

Half Day Workshop

Alexandra Hunt, Calgary Board of Education (Participant)

Introducing the colours of Pow Wow through paper mache sculpture 1 day 6 hours 15 minutes, Thu 13, 09:00 AM - Fri 14, 03:15 PM , Tickets required

Crescent Heights High School - 154 Art

Two-day Symposium

Adrienne Jenkins (Participant)

Stolen Drama Games Streaming Live 2 hours 45 minutes, 9:00 AM - 11:45 AM , Signup required

Crescent Heights High School - 153 Dance

Half Day Workshop

Terry Hogan, Holy Family Catholic (Participant)

The Art of Thoughtful Disagreement 6 hours 15 minutes, 9:00 AM - 3:15 PM , Signup required

Crescent Heights High School - 159

Full Day Workshop

Elizabeth Bertram, Learn with ME (Participant)

Maria Millar, Learn with ME (Participant)

How the magic of modern devices is often based on basic math, mechanical and scientific ideas and processes 1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM , Signup required

Crescent Heights High School - 200 Science Lab

1 Hour Session

Tam Godfrey (Participant)

The Genes that Fit: Students connect with Family History and Genealogy! 2 hours 45 minutes, 9:00 AM - 11:45 AM , Signup required

Crescent Heights High School - 312

Half Day Workshop

Angela Boyes, Oyen Public School (Participant)

Writers Workshop - Infusing Indigenous Literature into a K- 6 classroom. 2 hours 45 minutes, 9:00 AM - 11:45 AM , Signup required

Crescent Heights High School - 320

Half Day Workshop

Lorrie Morales, Calgary Regional Consortium (Participant)

Donna Ross, Calgary Regional Consortium (Participant)

Voices from the past: Finding and incorporating historical documents in the humanities classroom 2 hours 45 minutes, 9:00 AM - 11:45 AM , Signup required

Crescent Heights High School - 322

Half Day Workshop

Aaron Stout, University of Lethbridge (Participant)

Ashley Henrickson, Know History (Participant)

Release Stress, Rediscover Joyful Purpose Through Meditation & Mindfulness 2 hours 45 minutes, 9:00 AM - 11:45 AM , Signup required

Crescent Heights High School - 323

Half Day Workshop

Tracy Sherdahl, Tuscany Elementary School (Participant)

Diane Little (Participant)

Barry Ronellenfitch, Barron Management Ltd. (Participant)

The Crisis of Parental Alienation: Reclaiming mental health for children following high-conflict divorce. 1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM , Signup required

Crescent Heights High School - 324

1 Hour Session

Christine Giancarlo, Mount Royal University (Participant)

Mindfulness for Teacher Sanity 2 hours 45 minutes, 9:00 AM - 11:45 AM , Signup required

Crescent Heights High School - 325

Half Day Workshop

Julie Mah, CSSD (Participant)

The New Standard for Warming Up: Supporting quality PE through movement skill development, fitness, and injury prevention 1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM , Signup required

Crescent Heights High School - Red Gym A/B

1 Hour Session

Carla Van Den Berg, SIPRC (Participant)

Facilitating a Classroom Drum Circle with rhythm activities, multicultural songs and traditional dance! 2 hours 45 minutes, 9:00 AM - 11:45 AM , Signup required

TransAlta Performing Arts Studios - Jack Osler Room

Half Day Workshop

Louise Raymond, Malicounda Dance Company (Participant)

Band Directors United V - Getting back to the roots. 6 hours 15 minutes, 9:00 AM - 3:15 PM , Signup required

TransAlta Performing Arts Studios - Langelle Studio

Full Day Workshop

Chris Herard, Bishop Carroll High School (Participant)

Hip-Hop EVOLVE! 1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM , Signup required

TransAlta Performing Arts Studios - Studio 1

1 Hour Session

Ajay Musodi, SoundKreations (Participant)

SK InterACTIVE, SoundKreations (Participant)

Mindfulness through Movement 1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM , Signup required

TransAlta Performing Arts Studios - Studio 2

1 Hour Session

Sonya Zimmer, SoundKreations (Participant)

Nicole Pemberton, SoundKreations (Participant)

Adobe After Effects in the Classroom 6 hours 15 minutes, 9:00 AM - 3:15 PM , Signup required

Quick Draw Animation Society - Classroom

Full Day Workshop

Brian Batista, Quickdraw Animation Society (Participant)

Personal Growth And Learning Through Partnering With Horses 6 hours 15 minutes, 9:00 AM - 3:15 PM , Signup required

Whispering Equine Wellness Facility - Whispering Equine Wellness Facility

Full Day Workshop

Carrie Watson, Whispering Equine Inc (Participant)

Serious Play: Building Your Social Emotional Learning Toolbox (KG - Gr. 3) 2 hours 45 minutes, 9:00 AM - 11:45 AM , Signup required

St. Monica Elementary School - Learning Commons

Half Day Workshop

sheldon franken, Inquiry Adventures and the Vancouver School Board (Participant)

FUN with Music 'n Yoga Adventures: Kenya, Africa 1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM , Signup required

St. Monica Elementary School - Gym

1 Hour Session

Allison Tipler, Peel District School Board (Participant)

Literacy and Numeracy through Land-Based Learning 2 hours 45 minutes, 9:00 AM - 11:45 AM , Signup required

Fish Creek Provincial Park - Environmental Learning Centre

Half Day Workshop

Claire Petursson, Alberta Parks / Fish Creek (Participant)

Andrea Barnes, Alberta Parks - Kananaskis Country (Participant)

Transformative Education: West Coast First Nations Carving 1 day 6 hours 15 minutes, Thu 13, 09:00 AM - Fri 14, 03:15 PM , Tickets required

MidSun School - Construction Lab

Two-day Symposium

Rick Wolcott (Participant)

Vanessa Munroe, Calgary Board of Education (Participant)

Reasoning and Rich Tasks in K-9 Math 1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM , Signup required

St. Mary's High School - B201

1 Hour Session

Shauna Pascoe, Rocky View Schools (Participant)

Stacy Connolly, Rocky View Schools (Participant)

Three Things Your Middle School Students Need to Know In Math 6 hours 15 minutes, 9:00 AM - 3:15 PM , Signup required

St. Mary's High School - B204

Full Day Workshop

Carollee Norris (Participant)

Fun and easy ways to use music to teach second languages 2 hours 45 minutes, 9:00 AM - 11:45 AM , Signup required

St. Mary's High School - B205

Half Day Workshop

Lisa Anderson, Calgary Board of Education William Reid (Participant)

Targeted Teaching - Ensuring Lessons Hit The Mark 2 hours 45 minutes, 9:00 AM - 11:45 AM , Signup required

St. Mary's High School - B206

Half Day Workshop

Jamie Bricker, Retired Elementary School Administrator with the Durham District School Board (Participant)

Mentoring the ADHD Student / Teacher Support for Executive Functions 2 hours 45 minutes, 9:00 AM - 11:45 AM , Signup required

St. Mary's High School - C104

Half Day Workshop

Les Redick, North Point School for Boys (Participant)

Textiles as a Path to Mindfulness Full Day Workshop 6 hours 15 minutes, 9:00 AM - 3:15 PM , Tickets required

St. Mary's High School - C106

Full Day Workshop

Caitlin Hamilton (Participant)

Wild Wellness - It's in THEIR Nature 1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM , Signup required

St. Mary's High School - C200

1 Hour Session

Sheri Tarrington, CPAWS Southern Alberta (Participant)

Rap Battle Strategy 1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM , Signup required

St. Mary's High School - C203

1 Hour Session

Miranda Krogstad, YYSpeak (Participant)

What's the Problem?: Planning Satisfying Stories 2 hours 45 minutes, 9:00 AM - 11:45 AM , Signup required

St. Mary's High School - C204

Half Day Workshop

Cathy Beveridge (Participant)

The Art of Teaching Cultural Art 2 hours 45 minutes, 9:00 AM - 11:45 AM , Signup required

St. Mary's High School - C208

Half Day Workshop

Alycia Wilson, John G. Diefenbaker High School (Participant)

Jennifer Garrison, St. Mary's University (Participant)

Hands on Art materials workshop– Printmaking Processes and Stone Sculpture Techniques, Practice, and Pedagogy 6 hours 15 minutes, 9:00 AM - 3:15 PM , Tickets required

St. Mary's High School - N113 Art Room

Full Day Workshop

Ron Wigglesworth, University of Alberta Secondary Education Art (Participant)

Taking Assessment From Average to Awesome 1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM , Signup required

St. Mary's High School - N114

1 Hour Session

Kiersten Villadsen, CBE Colonel Macleod (Participant)

Mini canvases mixed media 1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM , Tickets required

St. Mary's High School - N200

1 Hour Session

Christina Dixon, CSSD (Participant)

Art of Numeracy: Exploring Mathematical Concepts through Visual Arts 2 hours 45 minutes, 9:00 AM - 11:45 AM , Tickets required

St. Mary's High School - N201

Half Day Workshop

Svetlana Pavlova, CBE/Balmoral school (Participant)

Ann Wrobel, Calgary Board of Education (Participant)

Tracey Bombard, Belvedere Parkway School (Participant)

Attune, Attend, Align: Building Trauma-Informed Therapeutic Connections 2 hours 45 minutes, 9:00 AM - 11:45 AM , Signup required

St. Mary's High School - N204

Half Day Workshop

Liam Sorrenti, Boys and Girls Club of Calgary (Participant)

Smash These Apps Already! App Smashing For Beginner's 1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM , Signup required

St. Mary's High School - N206

1 Hour Session

Ms. Schewczyk, Sooke 62 School Division (Participant)

Anxiety in Schools - Strategies to Support Students 1 day 6 hours 15 minutes, Thu 13, 09:00 AM - Fri 14, 03:15 PM , Signup required

St. Mary's High School - N210

Two-day Symposium

Frederick Audet, Learn Square Inc. (Participant)

Canada! Contending Loyalties: A thrilling simulation for social 20 2 hours 45 minutes, 9:00 AM - 11:45 AM , Signup required

St. Mary's High School - N212

Half Day Workshop

Alix Esterhuizen, CBE / Ernest Manning High School (Participant)

Real Time Check for Understanding with SMART Learning Suite 2 hours 45 minutes, 9:00 AM - 11:45 AM , Signup required

St. Mary's High School - N211/N213 (Computer Lab)

Half Day Workshop

Jody Bean, SMART Technologies (Participant)

It's Lit - Hip-hop Literary Device Workshops 1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM , Signup required

St. Mary's High School - S002 Drama Room

1 Hour Session

Daniel Bennett, Transit22 (Participant)

Dance Around the World: Super Fun Folk Dances 1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM , Signup required

St. Mary's High School - S009 Music Room

1 Hour Session

Joyce Holoboff (Participant)

Building Mastery of Math Facts 1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM , Signup required

St. Mary's High School - S101/S103

1 Hour Session

Roni Kraut, MathImagine (Participant)

Effectively ‘teaching’ writing for Social Studies 1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM , Signup required

St. Mary's High School - S102

1 Hour Session

Mark Driedger, Calgary Catholic School District (Participant)

Understanding and Helping the Anxious Child 6 hours 15 minutes, 9:00 AM - 3:15 PM , Signup required

St. Mary's High School - S105

Full Day Workshop

Tammy Schamuhn, Institute of Child Psychology (Participant)

Young Computational Thinkers: Unplugged Coding in K-6 2 hours 45 minutes, 9:00 AM - 11:45 AM , Signup required

St. Mary's High School - S107

Half Day Workshop

Candace Beaton, Let's Talk Science (Participant)

Digitally Literate Changemakers: Supporting Student-Driven Solutions to Real-World Problems 2 hours 45 minutes, 9:00 AM - 11:45 AM , Signup required

St. Mary's High School - S109

Half Day Workshop

Jennifer Ferguson, Let's Talk Science (Participant)

Whimsical Floral Watercolor Book 6 hours 15 minutes, 9:00 AM - 3:15 PM , Tickets required

St. Mary's High School - S200

Full Day Workshop

Sally Towers-Sybblis (Participant)

Sex Ed for Today's Classrooms 1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM , Signup required

St. Mary's High School - S202

1 Hour Session

Nicole Inglis, Alberta Health Services: Teaching Sexual Health (Participant)

Wet Felting with Leah Cathleen Donald from ArtFelt Studio - Create a Wet Felted picture 3 hours, 9:00 AM - 12:00 PM , Tickets required

St. Mary's High School - S203

Half Day Workshop

Leah Cathleen Donald, ArtFelt Studio (Participant)

How to Best Support Sexual and Gender Diverse Students in Schools 2 hours 45 minutes, 9:00 AM - 11:45 AM , Signup required

St. Mary's High School - S204

Half Day Workshop

Sonia Fines, Calgary Board of Education (Participant)

Anne Daniel, Calgary Boared of Education (Participant)

Patricia Deneau, Calgary Board of Education (Participant)

A-Z Resiliency Project 2 hours 45 minutes, 9:00 AM - 11:45 AM , Tickets required

St. Mary's High School - S205

Half Day Workshop

Emily Hellyer, New Brighton School (Participant)

PEGAMES.ORG: How To Keep The Most Kids Active For The Most Time Possible Using MINI Games 1 hour 30 minutes, 9:00 AM - 10:30 AM , Signup required

St. Mary's High School - Gym

1 Hour Session

David Helm, PEGAMES.ORG/Beairsto Elementary School (Participant)

Bee Inspired: Inquiring into the EXCITING world of bees in your classroom. 2 hours 45 minutes, 9:00 AM - 11:45 AM , Signup required

TELUS Spark - Lab 1

Half Day Workshop

Eliese Watson, Apiaries and Bees for Communities (ABC Bees) (Participant)

Jackie Seidel, University of Calgary (Participant)

Explosions and Fire: Get your kids excited for Science! 1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM , Signup required

TELUS Spark - Lab 2

1 Hour Session

Jason Zackowski, Red Deer Public School District (Participant)

Dr. Jody Carrington - Spotlight Session 1 hour 15 minutes, 9:00 AM - 10:15 AM , Signup required

Hyatt - Imperial 4, 6, 8

1 Hour Session

Jody Carrington (Participant)

Leadership and Emotional Reslience 1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM , Signup required

Hyatt - Imperial 2, 3

1 Hour Session

Rumeet Billan (Participant)

Forward-Facing® Professional Resilience: Compassion Fatigue = Secondary Traumatic Stress + Burnout 2 hours 45 minutes, 9:00 AM - 11:45 AM , Signup required

Hyatt - Imperial 5, 7

Half Day Workshop

Eric Gentry, COMPASSION UNLIMITED (Participant)

SmARTS for Well-Being: Stress Resilience, De-escalating Conflict, Make it Right Formula 6 hours 15 minutes, 9:00 AM - 3:15 PM , Signup required

Hyatt - Imperial 1

Full Day Workshop

Margaret Boersma, Creative Education in Action (Participant)

Teaching Students to Think like a Mathematician Grades K - 12 2 hours 45 minutes, 9:00 AM - 11:45 AM , Signup required

Hyatt - Imperial 9

Half Day Symposium

Laura Gini-Newman, The Critical Thinking Consortium (Participant)

Be an Upstander — Project Based Learning and Human Rights 1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM , Signup required

Hyatt - Neilson 1

1 Hour Session

Graham Lowes (Participant)

Lise Pinkos, Canadian Museum for Human Rights (Participant)

ELA Teaching Ideas for you to Use and Abuse 1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM , Signup required

Hyatt - Neilson 2

1 Hour Session

Wendy Boissonnault, Calgary Board of Education (Participant)

Arlene Lee, Sir Winston Churchill High School (Participant)

Building a Positive Mindset in our Students 1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM , Signup required

Hyatt - Neilson 3

1 Hour Session

John Mighton, JUMP Math (Participant)

Closing the achievement gap with Learning Tools and more 1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM , Signup required

Hyatt - Herald/Doll

1 Hour Session

Renee Goncalves, Microsoft (Participant)

La pensée critique chez de jeunes élèves au primaire 1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM , Signup required

Hyatt - Gallery

1 Hour Session

Giovanna Longhi (Participant)

The key to developing the next generation: Supporting resiliency in the classroom – Dr. Robert Tanguay 1 hour 15 minutes, 9:00 AM - 10:15 AM , Signup required

Hyatt - Stephen A/B

1 Hour Session

Robert Tanguay (Participant)

Teaching Math to Mastery 2 hours 45 minutes, 9:00 AM - 11:45 AM , Signup required

Hyatt - Bannerman/Walker

Half Day Workshop

Andy Psarianos, https://mathsnoproblem.com/ (Participant)

Let Them Fail - How Saving Kids is Hurting Kids 1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM , Signup required

Glenbow Museum - Theatre

1 Hour Session

Joel Hilchey, The Beanstalk Project (Participant)

Démystifions l’estimation, 2e à 6e 1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM , Signup required

Glenbow Museum - Classroom 1

1 Hour Session

Renée Michaud, RLM Consulting (Participant)

Calgary Zoo: Bringing Citizen Science into the Classroom 1 hour 30 minutes, 9:00 AM - 10:30 AM , Signup required

Calgary Zoo - Dow

1 Hour Session

Allison Scovil, Calgary Zoo (Participant)

Calgary Zoo: Perspectives on Nature 1 hour 15 minutes, 9:00 AM - 10:15 AM , Signup required

Calgary Zoo - Cequel

1 Hour Session

Melissa Ledingham, Calgary Zoo (Participant)

Calgary Zoo: Colour your class with Creativity 1 hour 30 minutes, 9:00 AM - 10:30 AM , Signup required

Calgary Zoo - Tom Baines

1 Hour Session

Amy Hein, Calgary Zoo (Participant)

Calgary Zoo: Nature Journaling through Destination Africa 2 hours 30 minutes, 9:00 AM - 11:30 AM , Signup required

Calgary Zoo - Savannah

Half Day Workshop

Dawn Hardy, Calgary Zoo (Participant)

Calgary Zoo: The One and Only Ivan; how stories stimulate inquiry 1 hour 15 minutes, 9:00 AM - 10:15 AM , Signup required

Calgary Zoo - Rainforest

1 Hour Session

Jen Duffy, Calgary Zoo (Participant)

Calgary Zoo: Waste and the Penguin World; A behind the scenes look at how we maintain our penguin pool. 1 hour 30 minutes, 9:00 AM - 10:30 AM , Signup required

Calgary Zoo - Karsten Discovery Atrium

1 Hour Session

Rina Pelletier, Calgary Zoo (Participant)

Calgary Zoo: Adaptations and Biodiviersity through the Canadian Wilds 1 hour 15 minutes, 9:00 AM - 10:15 AM , Signup required

Calgary Zoo - Karsten Discovery Atrium

1 Hour Session

Tijana Selak, Calgary Zoo (Participant)

Calgary Zoo: Animal Health and Happiness 1 hour 15 minutes, 9:00 AM - 10:15 AM , Signup required

Calgary Zoo - Karsten Discovery Atrium

1 Hour Session

Gillian Cardwell, Calgary Zoo (Participant)

Calgary Zoo: Conservation: The Magic and the Madness (in different voices) 2 hours 30 minutes, 9:00 AM - 11:30 AM , Signup required

Calgary Zoo - Eco-lab

Half Day Workshop

Conservation & Animal care staff, Calgary Zoo (Participant)

Calgary Zoo: Numeracy in Pandas 1 hour 15 minutes, 9:00 AM - 10:15 AM , Signup required

Calgary Zoo - Conservatory Atrium

1 Hour Session

Lanielle Laframboise, Calgary Zoo (Participant)

9:30 AM
9:30 AM
Drama Games and Playmaking in the Elementary Classroom 2 hours, 9:30 AM - 11:30 AM , Signup required

Arts Commons - The Hub

Half Day Workshop

Ryan Reese (Participant)

Web Comics 1 hour 30 minutes, 9:30 AM - 11:00 AM , Signup required

Arts Commons - Arts Commons Boardroom

1 Hour Session

Mike Hooves, Arts Commons Education (Participant)

Dimensional Diversity: Design and Printing with 3D Printers 2 hours, 9:30 AM - 11:30 AM , Signup required

STEM Learning Lab - Alastair Ross Technology Centre - STEM Learning Lab

Half Day Workshop

Suzanne Presinal, STEM Learning Lab (Participant)

Culture and Choreography- Urban Styles 1 hour 30 minutes, 9:30 AM - 11:00 AM , Signup required

TransAlta Performing Arts Studios - Studio 3

1 Hour Session

Tara Wilson, Pulse Studios (Participant)

10:00 AM
10:00 AM
Instrument Evolution - Winds 1 hour, 10:00 AM - 11:00 AM , Signup required

National Music Centre, Studio Bell - The Lobby of Studio Bell (east side)

1 Hour Session

10:30 AM
10:30 AM
Visual Journalling Drop-in 2 hours 30 minutes, 10:30 AM - 1:00 PM

Arts Commons - Jack Singer Foyer

Full Day Workshop

Jenny Stead, Arts Commons Education (Participant)

Early Years Dance 1 hour, 10:30 AM - 11:30 AM , Signup required

TransAlta Performing Arts Studios - Studio 2

1 Hour Session

Julie Funk (Participant)

10:45 AM
10:45 AM
Shake Up Your Fluency Practice - Math Shaker Games 1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM , Signup required

TELUS Convention Centre - TELUS 101/102

1 Hour Session

Jane Felling, Box Cars and One-Eyed Jacks (Participant)

Don’t Sweat the Small Stuff! Assessing for Big Ideas in a Concept-Based Classroom 1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM , Signup required

TELUS Convention Centre - Glen Room 203

1 Hour Session

Michele Jones, Alberta Assessment Consortium (Participant)

Stop, Stabilize, Surpass: Circumventing Burnout 1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM , Signup required

TELUS Convention Centre - Ideation Room 2/3

1 Hour Session

Margot McKinnon, Independent (Participant)

Increasing Student Resilience 1 hour 15 minutes, 10:45 AM - 12:00 PM , Signup required

TELUS Convention Centre - TELUS 103

1 Hour Session

Ian Tisdale, ATA (Participant)

English Learners’ Voices Come Alive through Identity Texts 1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM , Signup required

TELUS Convention Centre - TELUS 105

1 Hour Session

Paula Markus, Scholastic Education (Participant)

Supervision and Evaluation - What Teachers Need to Know about the New Standards and Evaluation Policy 1 hour 15 minutes, 10:45 AM - 12:00 PM , Signup required

TELUS Convention Centre - TELUS 108

1 Hour Session

Keith Hadden, Member Services (Participant)

The "Sixties Scoop": Understanding Implications and Contributing Towards Reconciliation 1 hour 15 minutes, 10:45 AM - 12:00 PM , Signup required

TELUS Convention Centre - TELUS 109

1 Hour Session

Leslee Mills (Participant)

Shelley Moore (Keynote) 1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM , Tickets required

TELUS Convention Centre - Macleod Hall

Keynote

Shelley Moore (Participant)

The Effects of Domestic Violence on Children 1 hour 15 minutes, 10:45 AM - 12:00 PM , Signup required

TELUS Convention Centre - Macleod E1

1 Hour Session

Shelley Magnusson, Alberta Teachers Association (Participant)

Thrive, don’t just Survive throughout the School Year 1 hour 15 minutes, 10:45 AM - 12:00 PM , Signup required

TELUS Convention Centre - Macleod E2

1 Hour Session

Joyce Sunada, Joyful Endeavours (Participant)

Racism, Homophobia & Transphobia - Oh MY! 1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM , Signup required

TELUS Convention Centre - Macleod E3

1 Hour Session

Jeremy Dias, The Canadian Centre for Gender & Sexual Diversity (Participant)

Let's talk about it: exploring climate change with your students 1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM , Signup required

TELUS Convention Centre - Macleod E4

1 Hour Session

Amber Bennett, Climate Outreach (Participant)

Marie Tremblay, Alberta Council for Environmental Education (Participant)

Powerful Strategies to Enhance Learning 1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM , Signup required

TELUS Convention Centre - Glen Room 208/209

1 Hour Session

Adam Laningham, Gifted & Advanced Academics (Participant)

An Introduction to Learning Sprints 1 hour 15 minutes, 10:45 AM - 12:00 PM , Signup required

TELUS Convention Centre - Glen Room 204

1 Hour Session

Jeff Johnson, Alberta Teachers Association (Participant)

Alberta Teachers' International Cooperation Initiatives: Teachers Reaching Teachers 1 hour 15 minutes, 10:45 AM - 12:00 PM , Signup required

TELUS Convention Centre - Glen Room 205

1 Hour Session

Andrea Berg, Alberta Teachers Association (Participant)

Canada’s New Food Guide: Taking it to the Classroom 1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM , Signup required

TELUS Convention Centre - Glen Room 206

1 Hour Session

Charity Alcocer, Alberta Health Services (Participant)

Orff and Choral Music 1 hour 15 minutes, 10:45 AM - 12:00 PM , Signup required

Arts Commons - Jack Singer Rehearsal Hall

1 Hour Session

Heather Nail, Arts Commons (Participant)

Feelin’ HOT HOT HOT! Intro to Latin Dance. 1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM , Signup required

Crescent Heights High School - Blue Gym

1 Hour Session

Paul Marlett, CBE CBe-Learn (Participant)

Smorgasbord of Games for All Levels including Games to Optimize Self Regulation with Ever Active Schools and HPEC 1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM , Signup required

Crescent Heights High School - Red Gym A

1 Hour Session

Scott Bailey, Ever Active Schools (Participant)

Wheelchair Sports for All Ages 1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM , Signup required

Crescent Heights High School - Red Gym B

1 Hour Session

Wheelchair Sports Alberta (Participant)

Engaging & Empowering ‘Purposeful’ movement break approach that is regulating! 1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM , Signup required

Crescent Heights High School - 307

1 Hour Session

Rebecca Christie, CBE (Participant)

Kevin Van Es, Calgary Board of Education (Participant)

How to create connection and belonging in your classroom 1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM , Signup required

Crescent Heights High School - 317

1 Hour Session

Connie Jakab, National Hope Talks (Participant)

First the Heart: Teaching from the inside out! 1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM , Signup required

Crescent Heights High School - 326

1 Hour Session

Charlotte Blundon, CSSD (Participant)

Harbouring Hope | honing the gift of hanging on 1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM , Signup required

Crescent Heights High School - 228

1 Hour Session

Peter Hill, Centennial High School (CBE) (Participant)

3, 2, 1, Launch! Preparing students for success after school: A novel transition planning program for individuals with autism. 1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM , Signup required

Crescent Heights High School - 229

1 Hour Session

Shane Lynch, The Sinneave Family Foundation (Participant)

How to stay connected in a world that never stops 1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM , Signup required

Crescent Heights High School - 230

1 Hour Session

Ashley Looysen, Calgary Board of Education (Participant)

Cheryl Rosenbaum-Nordoft, Calgary Board of Education (Participant)

Promoting Executive Function Skill Development in the Classroom 1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM , Signup required

Crescent Heights High School - 158

1 Hour Session

Heather Lai, Westmount (Participant)

Ley-Anne Folks, Westmount Charter School (Participant)

Relating Science and Spirituality – Why? Should? Can? How? 1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM , Signup required

Crescent Heights High School - 157

1 Hour Session

Ron Licht (Participant)

Expanding Energy Storage STEM Activity 1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM , Signup required

Crescent Heights High School - 302

1 Hour Session

Paula McGarrigle, Solas Energy Consulting (Participant)

Katherine Palmer, GreenLearning Canada Foundation (Participant)

Game Based Learning 1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM , Signup required

Crescent Heights High School - 112

1 Hour Session

Erin Quinn, Calgary Board of Education (Participant)

Tara Vandertoorn, Calgary Board of Education (Participant)

Making Learning Visible: Photographing and Co-Creating Learning Stories 1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM , Signup required

Crescent Heights High School - 143 Photography

1 Hour Session

Kristy Wolfe, Kristy Wolfe Photography (Participant)

A collection of curiosities. Be a lifelong learner through daily life and travel for inspiration. 1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM , Signup required

Crescent Heights High School - 200 Science Lab

1 Hour Session

Tam Godfrey (Participant)

AM Our Love/Hate Affair with Sugar 1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM , Signup required

Crescent Heights High School - 324

1 Hour Session

Cheryl Strachan, Sweet Spot Nutrition (Participant)

Engaging ELL learners in Books and Digital Resources 1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM , Signup required

Calgary Public Library - 3-15A

1 Hour Session

Joanne Peace (Participant)

Building Smarter Searchers: Supporting Jr High Students with Critical Thinking Skills Using Web-Based Resources 1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM , Signup required

Calgary Public Library - Room 0-13/Room 0-14

1 Hour Session

Lindsay Banting (Participant)

Engaging K-3 Through Books and Art 1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM , Signup required

Calgary Public Library - BMO Financial Group Community Room

1 Hour Session

Natalie Semmens (Participant)

Claireen Calimlim (Participant)

Amanda Yu (Participant)

Inspiring Your Inclusive Classroom – “A place where all students can learn, play & belong!” 1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM , Signup required

Calgary Public Library - Patricia A. Whelan Performance Hall (Theater)

1 Hour Session

Brenda Gabriel, Rick Hansen Foundation School Program (Participant)

Hip-Hop EN FRANCAIS! 1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM , Signup required

TransAlta Performing Arts Studios - Studio 1

1 Hour Session

Ajay Musodi, SoundKreations (Participant)

SK InterACTIVE, SoundKreations (Participant)

Bollywood Burner 1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM , Signup required

St. Monica Elementary School - Gym

1 Hour Session

Deepa Tailor, Marshall Springs School (Participant)

Make ‘Em Laugh: Clowning for class clowns 1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM , Signup required

St. Mary's High School - B108

1 Hour Session

Gail Whiteford (Participant)

EnviroART 1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM , Signup required

St. Mary's High School - B201

1 Hour Session

Tanya Thomas, Willow Park School (Participant)

Project-Based/Inquiry-Based Explorations in Gr. 5-9 Music Classrooms:Enhancing Alberta Education Program of Studies through Students’ Everyday Musical Connections 1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM , Signup required

St. Mary's High School - C098 (Choir)

1 Hour Session

Merlin Thompson, McGill University Schulich School of Music (Participant)

Why Grasslands? - Because Our Prairie 'Home' Is Not Ours Alone 1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM , Signup required

St. Mary's High School - C200

1 Hour Session

Sheri Tarrington, CPAWS Southern Alberta (Participant)

Storytelling Through Your Curriculum (ANY AGE GROUP) 1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM , Signup required

St. Mary's High School - C203

1 Hour Session

Miranda Krogstad, YYSpeak (Participant)

Climate Change IS already affecting us. Find out how and what YOU can do about it with the COMPLETELY REDESIGNED Alberta Tomorrow Simulation Tool 1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM , Signup required

St. Mary's High School - C206

1 Hour Session

Jennifer Janzen, Alberta Tomorrow (Participant)

Discipline Based Task Design 101 1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM , Signup required

St. Mary's High School - N114

1 Hour Session

Kiersten Villadsen, CBE Colonel Macleod (Participant)

Oil Pastels- endless possibilities 1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM , Tickets required

St. Mary's High School - N200

1 Hour Session

Christina Dixon, CSSD (Participant)

Make Your Daily ELL Teaching Lit! Maximize English Learning with Easy Web Tools! 1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM , Signup required

St. Mary's High School - N206

1 Hour Session

Ms. Schewczyk, Sooke 62 School Division (Participant)

Stage Combat in the Class: A Unit Plan 1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM , Signup required

St. Mary's High School - S002 Drama Room

1 Hour Session

Kris Christianson, Holy Trinity High School (Participant)

Rockin’ Rhythms: Fun Games & Activities to Teach and Assess Rhythm 1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM , Signup required

St. Mary's High School - S009 Music Room

1 Hour Session

Joyce Holoboff (Participant)

Math intervention made easy with Cross-Number Puzzles 1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM , Signup required

St. Mary's High School - S101/S103

1 Hour Session

Roni Kraut, MathImagine (Participant)

Understanding and supporting students with Test Anxiety 1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM , Signup required

St. Mary's High School - S102

1 Hour Session

Mark Driedger, Calgary Catholic School District (Participant)

Gender Identity, Sexual Orientation and Teaching Sexual Health 1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM , Signup required

St. Mary's High School - S202

1 Hour Session

Nicole Inglis, Alberta Health Services: Teaching Sexual Health (Participant)

PEGAMES.ORG: How To Keep The Most Kids Active For The Most Time Possible Using FULL-LENGTH Games 1 hour 15 minutes, 10:45 AM - 12:00 PM , Signup required

St. Mary's High School - Gym

1 Hour Session

David Helm, PEGAMES.ORG/Beairsto Elementary School (Participant)

Engaging Science Activities for Any Class!!! 1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM , Signup required

TELUS Spark - Lab 2

1 Hour Session

Jason Zackowski, Red Deer Public School District (Participant)

Dr. Jody Carrington - Spotlight Session 1 hour 15 minutes, 10:45 AM - 12:00 PM , Signup required

Hyatt - Imperial 4, 6, 8

1 Hour Session

Jody Carrington (Participant)

CODE 1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM , Signup required

Hyatt - Imperial 2, 3

1 Hour Session

Richard Van Camp (Participant)

Virtual Field Trip to the Canadian Museum for Human Rights 1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM , Signup required

Hyatt - Neilson 1

1 Hour Session

Graham Lowes (Participant)

Lise Pinkos, Canadian Museum for Human Rights (Participant)

Aches & Anxiety in the Classroom: What to do and how to help 1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM , Signup required

Hyatt - Neilson 2

1 Hour Session

Amanda de Chastelain (Participant)

Nivez Rasic (Participant)

Supporting Mental Wellness in Schools 1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM , Signup required

Hyatt - Neilson 3

1 Hour Session

Katie Birnie (Participant)

Drive efficient school leadership coordination and reduce workload with Microsoft Teams and Staff Notebook 1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM , Signup required

Hyatt - Herald/Doll

1 Hour Session

Renee Goncalves, Microsoft (Participant)

Critical Thinking in Early Primary 1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM , Signup required

Hyatt - Gallery

1 Hour Session

Giovanna Longhi (Participant)

The key to developing the next generation: Supporting resiliency in the classroom – Dr. Robert Tanguay 1 hour 15 minutes, 10:45 AM - 12:00 PM , Signup required

Hyatt - Stephen A/B

1 Hour Session

Robert Tanguay (Participant)

Sites internet gratuits en math, M à 6e 1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM , Signup required

Glenbow Museum - Classroom 1

1 Hour Session

Renée Michaud, RLM Consulting (Participant)

11:00 AM
11:00 AM
Entitlementality (& How to Teach Against It) 1 hour, 11:00 AM - 12:00 PM , Signup required

Glenbow Museum - Theatre

1 Hour Session

Joel Hilchey, The Beanstalk Project (Participant)

Calgary Zoo: Bringing Citizen Science into the Classroom 1 hour 30 minutes, 11:00 AM - 12:30 PM , Signup required

Calgary Zoo - Dow

1 Hour Session

Allison Scovil, Calgary Zoo (Participant)

Calgary Zoo: Say Goodbye to Classroom Waste 1 hour 15 minutes, 11:00 AM - 12:15 PM , Signup required

Calgary Zoo - Disco

1 Hour Session

Amy Hein, Calgary Zoo (Participant)

Calgary Zoo: Animal Health and Happiness 1 hour 15 minutes, 11:00 AM - 12:15 PM , Signup required

Calgary Zoo - Karsten Discovery Atrium

1 Hour Session

Gillian Cardwell, Calgary Zoo (Participant)

Calgary Zoo: Numeracy in Pandas 1 hour 15 minutes, 11:00 AM - 12:15 PM , Signup required

Calgary Zoo - Conservatory Atrium

1 Hour Session

Rina Pelletier, Calgary Zoo (Participant)

Lanielle Laframboise, Calgary Zoo (Participant)

11:30 AM
11:30 AM
Curriculum-based Guided Tour 1 hour, 11:30 AM - 12:30 PM , Signup required

National Music Centre, Studio Bell - The Lobby of Studio Bell (east side)

1 Hour Session

12:00 PM
12:00 PM
Comic Books 1 hour 30 minutes, 12:00 PM - 1:30 PM , Signup required

Arts Commons - Arts Commons Boardroom

1 Hour Session

Mike Hooves, Arts Commons Education (Participant)

12:30 PM
12:30 PM
Literacy Fun"die"mentals - Upper Elementary Literacy Games 1 hour, 12:30 PM - 1:30 PM , Signup required

TELUS Convention Centre - TELUS 101/102

1 Hour Session

John Felling, Box Cars And One Eyed Jacks (Participant)

True Story? Teachers in Film, TV, and Online 2 hours 45 minutes, 12:30 PM - 3:15 PM , Signup required

TELUS Convention Centre - Glen Room 201/202

Half Day Workshop

Mario Trono, Mount Royal University (Participant)

Leading Through Story 1 hour 15 minutes, 12:30 PM - 1:45 PM , Signup required

TELUS Convention Centre - Glen Room 203

1 Hour Session

Nancy Luyckfassel, Alberta Teachers Association (Participant)

Integrating Play and Science in Your Primary Classroom 1 hour, 12:30 PM - 1:30 PM , Signup required

TELUS Convention Centre - Ideation Room 4

1 Hour Session

Brian Briggs (Participant)

Teaching Beyond the Facts: Empowering Students through PBL & Conceptual-Based Learning 1 hour, 12:30 PM - 1:30 PM , Signup required

TELUS Convention Centre - Ideation Room 1

1 Hour Session

Michelle Bechthold, Rocky View School Division (Participant)

Minecraft Education Edition: Make it your world! 1 hour 30 minutes, 12:30 PM - 2:00 PM , Signup required

TELUS Convention Centre - Ideation Room 2/3

1.5 Hour Session

Ammar Aquil, Microsoft Canada (Participant)

Collaborating to Build Capacity and Expertise 1 hour 15 minutes, 12:30 PM - 1:45 PM , Signup required

TELUS Convention Centre - TELUS 103

1 Hour Session

Glenn Gibson, ATA Admin Instructor (Participant)

Addressing Diverse Learning Needs in the Classrooms 1 hour 15 minutes, 12:30 PM - 1:45 PM , Signup required

TELUS Convention Centre - TELUS 104

1 Hour Session

John Williamson, Calgary Catholic / ATA (Participant)

Unsticking the Stuck: Meaningful Career Counselling 1 hour, 12:30 PM - 1:30 PM , Signup required

TELUS Convention Centre - TELUS 105

1 Hour Session

Vincent Mireau (Participant)

The Fairytale Model: Create safety, build skills, foster success. 2 hours 30 minutes, 12:30 PM - 3:00 PM , Signup required

TELUS Convention Centre - TELUS 106

Half Day Workshop

Renee Mazurek (Participant)

Amy Murnaghan (Participant)

La techno, j’en mange... et j’emprunte! 1 hour 15 minutes, 12:30 PM - 1:45 PM , Signup required

TELUS Convention Centre - TELUS 108

1 Hour Session

Monique Gravel, Alberta Teachers Association (Participant)

The Principal’s Role in Teacher Induction 1 hour 15 minutes, 12:30 PM - 1:45 PM , Signup required

TELUS Convention Centre - TELUS 109

1 Hour Session

Wayne Harlton (Participant)

Build a Moral Conscience in Your Students 1 hour, 12:30 PM - 1:30 PM , Signup required

TELUS Convention Centre - TELUS 111

1 Hour Session

Julianne Harvey, Author. Speaker. Nurturer. (Participant)

Tanya Talaga (Keynote) 1 hour, 12:30 PM - 1:30 PM , Tickets required

TELUS Convention Centre - Macleod Hall

Keynote

Tanya Talaga (Participant)

The Power of Voice - Unleashing the Potential of the Collective 1 hour 15 minutes, 12:30 PM - 1:45 PM , Signup required

TELUS Convention Centre - Macleod E1

1 Hour Session

Shelley Magnusson, Alberta Teachers Association (Participant)

Thrival (not Survival) Skills 101 2 hours 45 minutes, 12:30 PM - 3:15 PM , Signup required

TELUS Convention Centre - Macleod E2

Half Day Workshop

Joyce Sunada, Joyful Endeavours (Participant)

Addressing Intimate Partner Violence in Queer & Trans relationships 1 hour, 12:30 PM - 1:30 PM , Signup required

TELUS Convention Centre - Macleod E3

1 Hour Session

Jeremy Dias, The Canadian Centre for Gender & Sexual Diversity (Participant)

Let's do something about it: Calgary Schools for Climate Action 1 hour, 12:30 PM - 1:30 PM , Signup required

TELUS Convention Centre - Macleod E4

1 Hour Session

Kaitlin Chantler, City of Calgary Climate Adaptation Team (Participant)

Olena Olafson, Calgary Board of Education (Participant)

Marie Tremblay, Alberta Council for Environmental Education (Participant)

Leading Teacher Learning 1 hour 15 minutes, 12:30 PM - 1:45 PM , Signup required

TELUS Convention Centre - Glen Room 204

1 Hour Session

Jeff Johnson, Alberta Teachers Association (Participant)

Is This for Marks? Changing the Assessment Culture in a High School Classroom 1 hour, 12:30 PM - 1:30 PM , Signup required

TELUS Convention Centre - Glen Room 205

1 Hour Session

Michele Jones, Alberta Assessment Consortium (Participant)

Participation for All in the Classroom and on the Playground (Part 1) 1 hour, 12:30 PM - 1:30 PM , Signup required

TELUS Convention Centre - Glen Room 206

1 Hour Session

Be Fit for Life Network (Participant)

Ever Active Schools, Supporting Healthy School Communities (Participant)

Advanced Painting Technique 2 hours 30 minutes, 12:30 PM - 3:00 PM , Tickets required

Arts Commons - Art Learning Centre

Half Day Workshop

Verna Vogel, Arts Commons Education (Participant)

Bolly Bhangra 1 hour, 12:30 PM - 1:30 PM , Signup required

Arts Commons - Jack Singer Rehearsal Hall

1 Hour Session

Sparq Productions (Participant)

LEAN ON ME: This is Your School On Music 2 hours, 12:30 PM - 2:30 PM , Signup required

Arts Commons - Engineered Air Theater

Half Day Workshop

JB Music Therapy (Participant)

Active Kids= Active Minds 2 hours 45 minutes, 12:30 PM - 3:15 PM , Signup required

Crescent Heights High School - Blue Gym

Half Day Workshop

Lauren Hutchison, BOKS Canada (Participant)

Brilliant Full Body Bender Ball 2 hours 45 minutes, 12:30 PM - 3:15 PM , Signup required

Crescent Heights High School - Red Gym A

Half Day Workshop

Robin O'Grady, O'Grady Consulting (Participant)

The Latin Dance Experience Part 1: Bachata and Merengue Dancing 1 hour, 12:30 PM - 1:30 PM , Signup required

Crescent Heights High School - Red Gym B

1 Hour Session

Bernard Mendoza, St. Joan of Arc Elementary Junior High School (Participant)

Beyond the Brick 2 hours 45 minutes, 12:30 PM - 3:15 PM , Tickets required

Crescent Heights High School - Cafeteria

Half Day Workshop

Andrew Kunz, Chestermere Lake Middle School (Participant)

Equity and Inclusion in Schools: Reflections for Educators 1 hour, 12:30 PM - 1:30 PM , Signup required

Crescent Heights High School - 300

1 Hour Session

Nannette Gropp, Alberta Health Services (Participant)

Charity Alcocer, Alberta Health Services (Participant)

ADHD different than you might think: insights and strategies 1 hour, 12:30 PM - 1:30 PM , Signup required

Crescent Heights High School - 307

1 Hour Session

Rebecca Christie, CBE (Participant)

Kevin Van Es, Calgary Board of Education (Participant)

"Calm Down!" Effectively Managing Emotional Regulation for You and Your Students 1 hour, 12:30 PM - 1:30 PM , Signup required

Crescent Heights High School - 308

1 Hour Session

Terry Hogan, Holy Family Catholic (Participant)

Planning for Diversity Doesn’t Have to be Painful 2 hours 45 minutes, 12:30 PM - 3:15 PM , Signup required

Crescent Heights High School - 315

Half Day Workshop

Kim Tackaberry, Calgary Regional Consortium (Participant)

Krystal Abrahamowicz, Calgary Regional Consortium (Participant)

How to work with students with ADHD 1 hour, 12:30 PM - 1:30 PM , Signup required

Crescent Heights High School - 317

1 Hour Session

Connie Jakab, National Hope Talks (Participant)

Remember Who They Are: Essential Secrets for Student Engagement 1 hour, 12:30 PM - 1:30 PM , Signup required

Crescent Heights High School - 326

1 Hour Session

Paul Marlett, CBE CBe-Learn (Participant)

Children and suicide: Myths and facts 1 hour, 12:30 PM - 1:30 PM , Signup required

Crescent Heights High School - 327

1 Hour Session

Shelly Qualtieri, Centre for Suicide Prevention (Participant)

Taming Anxiety Gremlins: Promoting Confidence in the Classroom 2 hours 45 minutes, 12:30 PM - 3:15 PM , Signup required

Crescent Heights High School - Theatre 414

Half Day Workshop

Caroline Buzanko, Koru Psychology Inc. (Participant)

Les troubles d’apprentissage: les concepts clés 1 hour, 12:30 PM - 1:30 PM , Signup required

Crescent Heights High School - Learning Commons 216

1 Hour Session

Ashley McPherson, Centre for Literacy (Participant)

Bringing the Fur Trade to Life! 1 hour, 12:30 PM - 1:30 PM , Signup required

Crescent Heights High School - 224

1 Hour Session

Nicholle Morrison, Calgary Board Education (Participant)

Joanna Zakus, West Ridge School (Participant)

Who Cares about Teaching Caring? 1 hour, 12:30 PM - 1:30 PM , Signup required

Crescent Heights High School - 225

1 Hour Session

Kara Dowhaniuk, Calgary Humane Society (Participant)

Melissa Logan, Alberta SPCA (Participant)

Interdisciplinary Inquiry through Mathematics and Fine Arts 2 hours 45 minutes, 12:30 PM - 3:15 PM , Signup required

Crescent Heights High School - 226

Half Day Workshop

Deirdre Bailey, Werklund School of Education (Participant)

Towani Duchscher, Werklund School of Education (Participant)

Authentic Worship | understanding & teaching the connection between worship & purity 1 hour, 12:30 PM - 1:30 PM , Signup required

Crescent Heights High School - 228

1 Hour Session

Peter Hill, Centennial High School (CBE) (Participant)

Be the SLP you want to see in your classroom 1 hour, 12:30 PM - 1:30 PM , Signup required

Crescent Heights High School - 229

1 Hour Session

Keith Hall, CBE/Nelson Mandela High School (Participant)

Energy Heroes: Engaging Elementary Students in Climate-friendly Energy Solutions 1 hour, 12:30 PM - 1:30 PM , Signup required

Crescent Heights High School - 230

1 Hour Session

Susan McKeague, Alberta Council for Environmental Education (Participant)

I’m Not Broken! Building Empathy for Students with LDs and ADHD 1 hour, 12:30 PM - 1:30 PM , Signup required

Crescent Heights High School - 158

1 Hour Session

Heather Lai, Westmount (Participant)

Ley-Anne Folks, Westmount Charter School (Participant)

From “Sage on the Stage” to “Guide on the Side” 2 hours 45 minutes, 12:30 PM - 3:15 PM , Signup required

Crescent Heights High School - 157

Half Day Workshop

Ron Licht (Participant)

Are You Just Breathing....... 2 hours 45 minutes, 12:30 PM - 3:15 PM , Signup required

Crescent Heights High School - 302

Half Day Workshop

Lorraine Clifford, BreathWay (Participant)

Making Buddies Meaningful 1 hour, 12:30 PM - 1:30 PM , Signup required

Crescent Heights High School - 112

1 Hour Session

Erin Quinn, Calgary Board of Education (Participant)

Michelle Bamford, CBE (Participant)

Elizabeth Essex, Calgary Board of Education (Participant)

Tara Vandertoorn, Calgary Board of Education (Participant)

Emotionally Healthy Classrooms - Learn how to create an emotionally intelligent space for your elementary school students 3 hours, 12:30 PM - 3:30 PM , Signup required

Crescent Heights High School - 111

Half Day Workshop

Anita Thomson, Insight Education (Participant)

Flip that SMART Board...with SMART Learning Suite Online! (BYOD) 1 hour, 12:30 PM - 1:30 PM , Signup required

Crescent Heights High School - 144 Com Tech

1 Hour Session

Janet Bell, Edmonton Public Schools (Participant)

Ultimate Guide to Strength Training Youth Athletes 2 hours 45 minutes, 12:30 PM - 3:15 PM , Signup required

Crescent Heights High School - Weight Room 128

Half Day Workshop

Hidesh Bhardwaj, Calgary Board of Education (Participant)

Engaging Elementary Students in Literacy Development Through Popular Culture and Cinema 1 hour, 12:30 PM - 1:30 PM , Signup required

Crescent Heights High School - 303

1 Hour Session

Kurtis Marshall, Calgary Board of Education (Participant)

Many Voices, Shared Stories, One Land: Documenting a Whole School’s Blackfoot Learning Journey 1 hour, 12:30 PM - 1:30 PM , Signup required

Crescent Heights High School - 405

1 Hour Session

Randy (Saa'kokoto) Bottle, works with the CBE (Participant)

Cindy White, Tuscany School (Participant)

Keri Glowacki, Tuscany School (Participant)

Colleen Gainor, Tuscany School (Participant)

Stephanie Bartlett, University of Calgary (Participant)

Becoming more fluent: using dance to build physical literacy 1 hour, 12:30 PM - 1:30 PM , Signup required

Crescent Heights High School - 153 Dance

1 Hour Session

Juanita Patterson-Price, Footprints Dance Project Society of Alberta (Participant)

Make a splash in your class! Meaningful Water Education and Action Projects 1 hour, 12:30 PM - 1:30 PM , Signup required

Crescent Heights High School - 200 Science Lab

1 Hour Session

Andre Morson, Inside Education (Participant)

Kate Tucker, Inside Education (Participant)

A taste of mindfulness - how to cultivate more peace and presence within the classroom 1 hour, 12:30 PM - 1:30 PM , Signup required

Crescent Heights High School - 320

1 Hour Session

Amber Pavey, Present Possibilities (Participant)

Working With Grief 2 hours 45 minutes, 12:30 PM - 3:15 PM , Signup required

Crescent Heights High School - 322

Half Day Workshop

Linita Eapen Mathew, Wilma Hansen School (Participant)

Indigenous Resources in the Elementary Classroom 2 hours 45 minutes, 12:30 PM - 3:15 PM , Signup required

Crescent Heights High School - 323

Half Day Workshop

Joanne Anderson, Calgary Catholic School Division (Participant)

Ashley Ruben, Calgary Catholic School District (Participant)

Mind the space: Purposeful and inspired design for the modern classroom. 1 hour, 12:30 PM - 1:30 PM , Signup required

Crescent Heights High School - 324

1 Hour Session

Christine Hewitt, Fish Creek School (Participant)

Supporting Grieving Children & Teens in our Classrooms: Creating Compassionate Communities 2 hours 45 minutes, 12:30 PM - 3:15 PM , Signup required

Crescent Heights High School - 325

Half Day Workshop

Nadine Gariepy-Fisk, Children's Grief Centre (Participant)

Encouraging Reading: Books Your Tween and Teen Students Will Want to Read 1 hour, 12:30 PM - 1:30 PM , Signup required

Calgary Public Library - Room 0-13/Room 0-14

1 Hour Session

Betsy Fraser (Participant)

Thinking Inside the Orange Box: How Innovative Displays and Genre-fying Collections Can Get your Students Reading More 1 hour, 12:30 PM - 1:30 PM , Signup required

Calgary Public Library - BMO Financial Group Community Room

1 Hour Session

Mary Graham, Calgary Public Library (Participant)

Kari Brawn (Participant)

A Research Journey Towards Conceptual Understanding and Powerful Learning in the Classroom 1 hour, 12:30 PM - 1:30 PM , Signup required

Calgary Public Library - Patricia A. Whelan Performance Hall (Theater)

1 Hour Session

Cori Hampson, Westmount School (Participant)

Susan Cox, Pearson (Participant)

Sandra McTavish, Pearson Canada (Participant)

Christina Hoover, Golden Hills School Division (Participant)

Faites l’expérience des vertus transformatives du rythme au moyen d’une technique d’improvisation spécialisée et de jeux rythmiques ! 2 hours 45 minutes, 12:30 PM - 3:15 PM , Signup required

TransAlta Performing Arts Studios - Jack Osler Room

Half Day Workshop

Louise Raymond, Malicounda Dance Company (Participant)

MumbaiMOVES! 1 hour, 12:30 PM - 1:30 PM , Signup required

TransAlta Performing Arts Studios - Studio 1

1 Hour Session

Cody Olafson, SoundKreations (Participant)

SK InterACTIVE, SoundKreations (Participant)

Behavioral Regulation Through Dance 2 hours, 12:30 PM - 2:30 PM , Signup required

TransAlta Performing Arts Studios - Studio 2

Half Day Workshop

Julie Funk (Participant)

Activating Shakespeare 1 hour 30 minutes, 12:30 PM - 2:00 PM , Signup required

TransAlta Performing Arts Studios - Studio 3

1 Hour Session

Jennifer Taylor, CBE (Participant)

Serious Play: Building Your Social Emotional Learning Toolbox (Gr. 4 - 12) 2 hours 45 minutes, 12:30 PM - 3:15 PM , Signup required

St. Monica Elementary School - Learning Commons

Half Day Workshop

sheldon franken, Inquiry Adventures and the Vancouver School Board (Participant)

Student Led Adventures! 2 hours 45 minutes, 12:30 PM - 3:15 PM , Signup required

St. Monica Elementary School - Gym

Half Day Workshop

Court Rustemeyer, Global, Environmental & Outdoor Education Council - ATA Specialist Council (Participant)

Math, Manipulatives and Art 1 hour, 12:30 PM - 1:30 PM , Signup required

St. Mary's High School - B201

1 Hour Session

Tanya Thomas, Willow Park School (Participant)

Walk, talk & draw -Creative pathways for language learners 2 hours 45 minutes, 12:30 PM - 3:15 PM , Signup required

St. Mary's High School - B205

Half Day Workshop

Clancy Evans, Calgary Board of Education (Participant)

Eve Moreau, Calgary Board of Education (Participant)

Inspiring environmental superheroes using story, arts and game-based learning 2 hours 45 minutes, 12:30 PM - 3:15 PM , Signup required

St. Mary's High School - B206

Half Day Workshop

Sion Lanini, DreamRider Productions (Participant)

Empowering Climate Game Changers & Energy Champions in Your Classroom 1 hour, 12:30 PM - 1:30 PM , Signup required

St. Mary's High School - C200

1 Hour Session

Hanna Thai, CPAWS Southern Alberta (Participant)

Hira Shah, CPAWS Southern Alberta (Participant)

Esther who? An exploration of the one of the Bible’s most misunderstood characters. 2 hours 45 minutes, 12:30 PM - 3:15 PM , Signup required

St. Mary's High School - C202

Half Day Workshop

Gerard McLarney, Elk Island Catholic School District & St. Joseph's College, University of Alberta (Participant)

Inspire Your Reluctant Writers Grades 4 - 6 2 hours 45 minutes, 12:30 PM - 3:15 PM , Signup required

St. Mary's High School - C203

Half Day Workshop

Sasha Gardiner-Hadford, Calgary Board of Education (Participant)

Jodi Kennedy, Calgary Board of Education (Participant)

Make a Scene! 1 hour, 12:30 PM - 1:30 PM , Signup required

St. Mary's High School - C204

1 Hour Session

Cathy Beveridge (Participant)

An Environmental Education Approach: Create Energy out of Waste – Learn About Closed Loop Systems and Circular Economies 2 hours 45 minutes, 12:30 PM - 3:15 PM , Signup required

St. Mary's High School - C206

Half Day Workshop

Elizabeth Romo-Rabago, Nature's Ride (Participant)

Teacher Claymation Toolkit 2 hours 45 minutes, 12:30 PM - 3:15 PM , Tickets required

St. Mary's High School - C208

Half Day Workshop

Andy Davies, Davies Designs (Participant)

Bringing Active Citizenship to Life 1 hour, 12:30 PM - 1:30 PM , Signup required

St. Mary's High School - N114

1 Hour Session

Eugene Saldanha, Calgary Separate School District (Participant)

Painting Skies in Watercolour 1 hour, 12:30 PM - 1:30 PM , Tickets required

St. Mary's High School - N200

1 Hour Session

Christina Dixon, CSSD (Participant)

Differentiation in the Mathematics Classroom: Making Learning Progressions Work 1 hour, 12:30 PM - 1:30 PM , Signup required

St. Mary's High School - N201

1 Hour Session

Svetlana Pavlova, CBE/Balmoral school (Participant)

Ryan MacLeod, Calgary Board of Education - Sir John A Macdonald School (Participant)

Inclusion and Equity for ALL students in your classroom 1 hour, 12:30 PM - 1:30 PM , Signup required

St. Mary's High School - N204

1 Hour Session

William Lane, Lane Education Consultant (Participant)

Sketchnoting - Yes, You Can!!! Bootcamp For Beginner's 1 hour, 12:30 PM - 1:30 PM , Signup required

St. Mary's High School - N206

1 Hour Session

Ms. Schewczyk, Sooke 62 School Division (Participant)

Climate Calling: Communicating and teaching about climate change 2 hours 45 minutes, 12:30 PM - 3:15 PM , Signup required

St. Mary's High School - N212

Half Day Workshop

Janice Williams, Pinnacle Ed Services (Participant)

Small Changes - BIG Learning! How SMART Tools Can Impact Instructional Practice 2 hours 45 minutes, 12:30 PM - 3:15 PM , Signup required

St. Mary's High School - N211/N213 (Computer Lab)

Half Day Workshop

Jody Bean, SMART Technologies (Participant)

The Actor’s Job: Connect the Thoughts! 1 hour, 12:30 PM - 1:30 PM , Signup required

St. Mary's High School - S002 Drama Room

1 Hour Session

David Snider, Rosebud School of the Arts & Rosebud Theatre (Participant)

Exploring Diverse Narratives in your Classroom 2 hours 45 minutes, 12:30 PM - 3:15 PM , Signup required

St. Mary's High School - S009 Music Room

Half Day Workshop

Jacqueline Russell (Participant)

Math Games Galore: Having Fun with Math! 1 hour, 12:30 PM - 1:30 PM , Signup required

St. Mary's High School - S101/S103

1 Hour Session

Roni Kraut, MathImagine (Participant)

Outcomes Based Gradebooks 1 hour, 12:30 PM - 1:30 PM , Signup required

St. Mary's High School - S102

1 Hour Session

Mark Driedger, Calgary Catholic School District (Participant)

Inclusion and the Frazzled Teacher 1 hour, 12:30 PM - 1:30 PM , Signup required

St. Mary's High School - S104

1 Hour Session

Marjan Patterson, CBE (Participant)

Building Self-esteem 1 hour, 12:30 PM - 1:30 PM , Signup required

St. Mary's High School - S107

1 Hour Session

Reen Rose, Reen Rose (Participant)

Save Time and Boost Engagement - Lesson Planning for Your Math Class (Mathology.ca) 1 hour, 12:30 PM - 1:30 PM , Signup required

St. Mary's High School - S109

1 Hour Session

Gerry Varty (Participant)

Reactive Response VS Relationship Rebuilding – How Restorative Justice in Education can Provide Alternatives to Zero-Tolerance, Exclusions, Time-Outs, Suspensions and Expulsions 1 hour, 12:30 PM - 1:30 PM , Signup required

St. Mary's High School - S202

1 Hour Session

Tanya Bartram, Calgary Catholic School Division (Participant)

Wet Felting with Leah Cathleen Donald from ArtFelt Studio - Create a 3D Wet Felted Vessel 3 hours, 12:30 PM - 3:30 PM , Tickets required

St. Mary's High School - S203

Half Day Workshop

Leah Cathleen Donald, ArtFelt Studio (Participant)

The Secret is …. Engage the Brain! 20 Strategies to Engage Your Students in Active Learning 2 hours 45 minutes, 12:30 PM - 3:15 PM , Signup required

St. Mary's High School - S204

Half Day Workshop

Roger Harty, University of Lethbridge (Participant)

Making Math Stations for the Win! 2 hours 45 minutes, 12:30 PM - 3:15 PM , Tickets required

St. Mary's High School - S205

Half Day Workshop

Emily Hellyer, New Brighton School (Participant)

PEGAMES.ORG: How To Keep The Most Kids Active For The Most Time Possible Using FULL-LENGTH Games 1 hour 30 minutes, 12:30 PM - 2:00 PM , Signup required

St. Mary's High School - Gym

1 Hour Session

David Helm, PEGAMES.ORG/Beairsto Elementary School (Participant)

Spy a Spider and Be a Bee! Connecting with Nature in the Classroom. (PS I am bringing live tarantulas and they are awesome!) 1 hour, 12:30 PM - 1:30 PM , Signup required

TELUS Spark - Lab 1

1 Hour Session

Georgia Blum, Lady Buggy (Participant)

The Science Pawdcast: using Podcasts in your classroom 1 hour, 12:30 PM - 1:30 PM , Signup required

TELUS Spark - Lab 2

1 Hour Session

Jason Zackowski, Red Deer Public School District (Participant)

Ann Bancroft (Keynote) 1 hour, 12:30 PM - 1:30 PM , Tickets required

Hyatt - Imperial 4, 6, 8

Keynote

Ann Bancroft (Participant)

How To Use Science to Benefit Students and Society 1 hour, 12:30 PM - 1:30 PM , Signup required

Hyatt - Imperial 2, 3

1 Hour Session

JulieLynn Wong (Participant)

Forward-Facing® Professional Resilience: Regulation & Renewal 2 hours 45 minutes, 12:30 PM - 3:15 PM , Signup required

Hyatt - Imperial 5, 7

Half Day Workshop

Eric Gentry, COMPASSION UNLIMITED (Participant)

Implementing beginner to advanced student-led biotechnology activities and learning in your school. 23 hours 30 minutes, 12:30 PM - 12:00 PM , Signup required

Hyatt - Imperial 9

Half Day Symposium

Justin Pahara, Amino Labs (Participant)

Human Rights in the Senior Years 1 hour, 12:30 PM - 1:30 PM , Signup required

Hyatt - Neilson 1

1 Hour Session

Lise Pinkos, Canadian Museum for Human Rights (Participant)

Graham Lowes (Participant)

A Neuroscience Perspective of a Child’s Brain 1 hour, 12:30 PM - 1:30 PM , Signup required

Hyatt - Neilson 2

1 Hour Session

Jill Vinall-Miller (Participant)

Calming the Body and the Mind in the Classroom - An Interactive Session 1 hour, 12:30 PM - 1:30 PM , Signup required

Hyatt - Neilson 3

1 Hour Session

Torie Carlson (Participant)

Reimagine the Writing Process with Microsoft Education 1 hour, 12:30 PM - 1:30 PM , Signup required

Hyatt - Herald/Doll

1 Hour Session

Renee Goncalves, Microsoft (Participant)

Framing Critical Inquiry Questions 1 hour, 12:30 PM - 1:30 PM , Signup required

Hyatt - Gallery

1 Hour Session

Giovanna Longhi (Participant)

Teaching Historical Thinking (K – 12) 2 hours, 12:30 PM - 2:30 PM , Signup required

Hyatt - Stephen A

Half Day Symposium

Stefan Stipp (Participant)

Be a Super Teacher! Know how to help your students deal with concussions. 2 hours 45 minutes, 12:30 PM - 3:15 PM , Signup required

Hyatt - Stephen B

Half Day Workshop

Aspen Haynes (Participant)

Kim Weber (Participant)

Stacey Tessier, Panther Sports Medicine (Participant)

Word Problems 2 hours 45 minutes, 12:30 PM - 3:15 PM , Signup required

Hyatt - Bannerman/Walker

Half Day Workshop

Andy Psarianos, https://mathsnoproblem.com/ (Participant)

No Subjects & No Periods: A Radically Promising Experiment on the Future of Teaching 1 hour, 12:30 PM - 1:30 PM , Signup required

Glenbow Museum - Theatre

1 Hour Session

Joel Hilchey, The Beanstalk Project (Participant)

La corde à linge à la rescousse, 4e à 8e 1 hour, 12:30 PM - 1:30 PM , Signup required

Glenbow Museum - Classroom 1

1 Hour Session

Renée Michaud, RLM Consulting (Participant)

Calgary Zoo: Nature Journaling through Destination Africa 2 hours 30 minutes, 12:30 PM - 3:00 PM , Signup required

Calgary Zoo - Savannah

Half Day Workshop

Dawn Hardy, Calgary Zoo (Participant)

1:00 PM
1:00 PM
Puppetry and Mask Technique (Jr. H+ Drama) 2 hours, 1:00 PM - 3:00 PM , Signup required

Arts Commons - The Hub

Half Day Workshop

Green Fools Theatre (Participant)

LGBT 101 3 hours, 1:00 PM - 4:00 PM , Signup required

Arts Commons - Jack Singer Foyer

Half Day Workshop

James Demers, Calgary Queer Arts Society (Participant)

Curriculum-based Guided Tour 1 hour, 1:00 PM - 2:00 PM , Signup required

National Music Centre, Studio Bell - The Lobby of Studio Bell (east side)

1 Hour Session

Makey Makey with Maker 2 hours, 1:00 PM - 3:00 PM , Signup required

STEM Learning Lab - Alastair Ross Technology Centre - STEM Learning Lab

Half Day Workshop

Suzanne Presinal, STEM Learning Lab (Participant)

Calgary Zoo: Critters in the Classroom 2 hours, 1:00 PM - 3:00 PM , Signup required

Calgary Zoo - Rainforest

Half Day Workshop

Tijana Selak, Calgary Zoo (Participant)

1:30 PM
1:30 PM
Calgary Zoo: Greenscaping your Classroom 1 hour 30 minutes, 1:30 PM - 3:00 PM , Signup required

Calgary Zoo - Dow

1 Hour Session

Allison Scovil, Calgary Zoo (Participant)

Lanielle Laframboise, Calgary Zoo (Participant)

Calgary Zoo: Say Goodbye to Classroom Waste 1 hour 15 minutes, 1:30 PM - 2:45 PM , Signup required

Calgary Zoo - Disco

1 Hour Session

Amy Hein, Calgary Zoo (Participant)

Calgary Zoo: How Place-based learning strengthens community 1 hour 15 minutes, 1:30 PM - 2:45 PM , Signup required

Calgary Zoo - Cequel

1 Hour Session

Rosalind Gilchrist, Calgary Zoo (Participant)

Calgary Zoo: Beyond Bake Sales - An Introduction to Grant Writing 1 hour 30 minutes, 1:30 PM - 3:00 PM , Signup required

Calgary Zoo - Tom Baines

1 Hour Session

Stacey Smith, Calgary Zoo (Participant)

Kathryne Gibson, Calgary Zoo (Participant)

Calgary Zoo: Waste and the Penguin World; A behind the scenes look at how we maintain our penguin pool. 1 hour 30 minutes, 1:30 PM - 3:00 PM , Signup required

Calgary Zoo - Karsten Discovery Atrium

1 Hour Session

Lauryn Record, Calgary Zoo (Participant)

Calgary Zoo: Animal Health and Happiness 1 hour 15 minutes, 1:30 PM - 2:45 PM , Signup required

Calgary Zoo - Karsten Discovery Atrium

1 Hour Session

Gillian Cardwell, Calgary Zoo (Participant)

Calgary Zoo: Conservation Champions 1 hour 15 minutes, 1:30 PM - 2:45 PM , Signup required

Calgary Zoo - Eco-lab

1 Hour Session

Jen Duffy, Calgary Zoo (Participant)

Calgary Zoo: Numeracy in Pandas 1 hour 15 minutes, 1:30 PM - 2:45 PM , Signup required

Calgary Zoo - Conservatory Atrium

1 Hour Session

Rina Pelletier, Calgary Zoo (Participant)

2:00 PM
2:00 PM
Comic Books 1 hour 30 minutes, 2:00 PM - 3:30 PM , Signup required

Arts Commons - Arts Commons Boardroom

1 Hour Session

Mike Hooves, Arts Commons Education (Participant)

Indian Semi-Classical 1 hour 30 minutes, 2:00 PM - 3:30 PM , Signup required

Arts Commons - Jack Singer Rehearsal Hall

1 Hour Session

Sparq Productions (Participant)

Instrument Evolution - Piano 1 hour, 2:00 PM - 3:00 PM , Signup required

National Music Centre, Studio Bell - The Lobby of Studio Bell (east side)

1 Hour Session

2:15 PM
2:15 PM
Shake Up Your Fluency Practice - Upper Elementary Catch Up 1 hour, 2:15 PM - 3:15 PM , Signup required

TELUS Convention Centre - TELUS 101/102

1 Hour Session

John Felling, Box Cars And One Eyed Jacks (Participant)

Looking Ahead – By Retired Teachers, for Retired Teachers 1 hour, 2:15 PM - 3:15 PM , Signup required

TELUS Convention Centre - Glen Room 203

1 Hour Session

Gordon Cumming, Alberta Retired Teachers’ Association (Participant)

The “Mess” is the test! How hands-on science lets students show their learning 1 hour, 2:15 PM - 3:15 PM , Signup required

TELUS Convention Centre - Ideation Room 4

1 Hour Session

Brian Briggs (Participant)

Lili et Léo et le Rosetbleu 1 hour, 2:15 PM - 3:15 PM , Signup required

TELUS Convention Centre - Ideation Room 1

1 Hour Session

Sylvie Héroux, Lili et Leo (Participant)

Comics in the Classroom 1 hour, 2:15 PM - 3:15 PM , Signup required

TELUS Convention Centre - Ideation Room 2/3

1 Hour Session

David Lewkowich, University of Alberta (Participant)

Staff Wellness—Don’t Just Survive—Thrive! 1 hour 15 minutes, 2:15 PM - 3:30 PM , Signup required

TELUS Convention Centre - TELUS 103

1 Hour Session

Ian Tisdale, ATA (Participant)

Helping Stressed Out Overachievers 1 hour, 2:15 PM - 3:15 PM , Signup required

TELUS Convention Centre - TELUS 105

1 Hour Session

Vincent Mireau (Participant)

E-Liability 2.0: Mitigating Risks in a Digital Age 1 hour 15 minutes, 2:15 PM - 3:30 PM , Signup required

TELUS Convention Centre - TELUS 108

1 Hour Session

Keith Hadden, Member Services (Participant)

Your Pension Matters Seminar 1 hour, 2:15 PM - 3:15 PM , Signup required

TELUS Convention Centre - TELUS 109

1 Hour Session

ARTF (Participant)

The Future is Female: Preparing Students for the Next Decade. 1 hour, 2:15 PM - 3:15 PM , Signup required

TELUS Convention Centre - TELUS 111

1 Hour Session

Julianne Harvey, Author. Speaker. Nurturer. (Participant)

Sheila Watt-Cloutier (Keynote) Macleod Hall 1 hour, 2:15 PM - 3:15 PM , Tickets required

TELUS Convention Centre - Macleod Hall

Keynote

Sheila Watt-Cloutier (Participant)

Learning Disabilities: Critical Concepts 1 hour, 2:15 PM - 3:15 PM , Signup required

TELUS Convention Centre - Macleod E1

1 Hour Session

Kathryn Burke, Centre for Literacy (Participant)

Two-Spirit Communities: What does the TRC & Report on MMIWG tell us? 1 hour, 2:15 PM - 3:15 PM , Signup required

TELUS Convention Centre - Macleod E3

1 Hour Session

Jeremy Dias, The Canadian Centre for Gender & Sexual Diversity (Participant)

Support for teachers: climate education resources 1 hour, 2:15 PM - 3:15 PM , Signup required

TELUS Convention Centre - Macleod E4

1 Hour Session

Alberta Council for Environmental Education (Moderator)

Using Gifted Strategies to Meet the Needs of all Students 1 hour, 2:15 PM - 3:15 PM , Signup required

TELUS Convention Centre - Glen Room 208/209

1 Hour Session

Adam Laningham, Gifted & Advanced Academics (Participant)

Financial Wellness 1 hour 15 minutes, 2:15 PM - 3:30 PM , Signup required

TELUS Convention Centre - Glen Room 204

1 Hour Session

Michelle Glavine, Teacher Welfare (Participant)

Leading Through Story 1 hour 15 minutes, 2:15 PM - 3:30 PM , Signup required

TELUS Convention Centre - Glen Room 205

1 Hour Session

Nancy Luyckfassel, Alberta Teachers Association (Participant)

Participation for All in the Classroom and on the Playground (Part 2) 1 hour, 2:15 PM - 3:15 PM , Signup required

TELUS Convention Centre - Glen Room 206

1 Hour Session

Ever Active Schools, Supporting Healthy School Communities (Participant)

Be Fit for Life Network (Participant)

The Latin Dance Experience Part 2: Salsa Dancing 1 hour, 2:15 PM - 3:15 PM , Signup required

Crescent Heights High School - Red Gym B

1 Hour Session

Bernard Mendoza, St. Joan of Arc Elementary Junior High School (Participant)

Floor tape: purposeful by design 1 hour, 2:15 PM - 3:15 PM , Signup required

Crescent Heights High School - 307

1 Hour Session

Kevin Van Es, Calgary Board of Education (Participant)

Get On Up! Active and Engaging Learning in the Elementary Classroom 1 hour, 2:15 PM - 3:15 PM , Signup required

Crescent Heights High School - 308

1 Hour Session

Terry Hogan, Holy Family Catholic (Participant)

Creating a PLAN with your students for mental wellness 1 hour, 2:15 PM - 3:15 PM , Signup required

Crescent Heights High School - 317

1 Hour Session

Connie Jakab, National Hope Talks (Participant)

Dialogue in the classroom: Identifying and breaking through texting thought and language 1 hour, 2:15 PM - 3:15 PM , Signup required

Crescent Heights High School - 326

1 Hour Session

Paul Marlett, CBE CBe-Learn (Participant)

Tackeling Anxiety in the Classroom 1 hour, 2:15 PM - 3:15 PM , Signup required

Crescent Heights High School - 327

1 Hour Session

Shelly Qualtieri, Centre for Suicide Prevention (Participant)

Accès à la lecture: l’enseignement efficace de la lecture au primaire 1 hour, 2:15 PM - 3:15 PM , Signup required

Crescent Heights High School - Learning Commons 216

Half Day Workshop

Ashley McPherson, Centre for Literacy (Participant)

Making a Memoir, Bit by Bit 1 hour, 2:15 PM - 3:15 PM , Signup required

Crescent Heights High School - 224

1 Hour Session

Krista Jensen, Calgary Board of Education (Participant)

Living the Behavior Plan you always meant to live 1 hour, 2:15 PM - 3:15 PM , Signup required

Crescent Heights High School - 229

1 Hour Session

Keith Hall, CBE/Nelson Mandela High School (Participant)

Energy Champions: Engaging Secondary Students in Climate-friendly Energy Solutions 1 hour, 2:15 PM - 3:15 PM , Signup required

Crescent Heights High School - 230

1 Hour Session

Susan McKeague, Alberta Council for Environmental Education (Participant)

Citizenship and Community in the Classroom: A Holistic approach to Classroom Management 1 hour, 2:15 PM - 3:15 PM , Signup required

Crescent Heights High School - 158

1 Hour Session

Charlotte Blundon, CSSD (Participant)

Supporting career awareness through new technologies 1 hour, 2:15 PM - 3:15 PM , Signup required

Crescent Heights High School - 144 Com Tech

1 Hour Session

Carol Howes, Energy Safety Canada (Participant)

The Calming Classroom: Effectively Dealing with Anxiety 1 hour, 2:15 PM - 3:15 PM , Signup required

Crescent Heights High School - 303

1 Hour Session

Erin Luong, ATA Council of School Counsellors (Participant)

Tate Wetu (Our Father) 1 hour, 2:15 PM - 3:15 PM , Signup required

Crescent Heights High School - 153 Dance

1 Hour Session

Garth Prince, Africansong.org (Participant)

STEM Unplugged 1 hour, 2:15 PM - 3:15 PM , Signup required

Crescent Heights High School - 200 Science Lab

1 Hour Session

Emilie Aitken, Minds in Motion - University of Calgary (Participant)

Ditch the Overwhelm and Be Calm in the Chaos 1 hour, 2:15 PM - 3:15 PM , Signup required

Crescent Heights High School - 324

1 Hour Session

Christina Marlett, Courageous Self-Care (Participant)

Literature to Support Kids, Tweens and Teens in Learning About Sexual Health 1 hour, 2:15 PM - 3:15 PM , Signup required

Calgary Public Library - Room 0-13/Room 0-14

1 Hour Session

Allison Streit (Participant)

Getting off the Emotional Rollercoaster: The Emotional Labor of Teaching 1 hour, 2:15 PM - 3:15 PM , Signup required

Calgary Public Library - BMO Financial Group Community Room

1 Hour Session

Astrid Kendrick, University of Calgary (Participant)

RagaRIOT Dance! 1 hour, 2:15 PM - 3:15 PM , Signup required

TransAlta Performing Arts Studios - Studio 1

1 Hour Session

Alexis Mora Blanco, SoundKreations (Participant)

SK InterACTIVE, SoundKreations (Participant)

Spoken Word Poetry in the Classroom 1 hour, 2:15 PM - 3:15 PM , Signup required

TransAlta Performing Arts Studios - Studio 3

1 Hour Session

Ty the Entertainer, SoundKreations (Participant)

SK InterACTIVE, SoundKreations (Participant)

Planning Math by Keeping the Brain in Mind 1 hour, 2:15 PM - 3:15 PM , Signup required

St. Mary's High School - B201

1 Hour Session

Kim McLean, Foothills Academy Society (Participant)

Self-Harm: A Community Approach 1 hour, 2:15 PM - 3:15 PM , Signup required

St. Mary's High School - C104

1 Hour Session

Kris Christianson, Holy Trinity High School (Participant)

The subtle art of not giving a F in middle school 1 hour, 2:15 PM - 3:15 PM , Signup required

St. Mary's High School - C204

1 Hour Session

Mel, fairview school (Participant)

Rob Van Winkle, Calgary Board of Education (Participant)

Functional Films & Motivating Movies for Secondary ELA Student Success 1 hour, 2:15 PM - 3:15 PM , Signup required

St. Mary's High School - N114

1 Hour Session

Shane Larratt, Vincent Massey Collegiate - Winnipeg (Participant)

Monochromatic Projects 1 hour, 2:15 PM - 3:15 PM , Tickets required

St. Mary's High School - N200

1 Hour Session

Christina Dixon, CSSD (Participant)

How do you KNOW they learned it? - The Case for Spaced practice in Mathematics 1 hour, 2:15 PM - 3:15 PM , Signup required

St. Mary's High School - N201

1 Hour Session

Ryan MacLeod, Calgary Board of Education - Sir John A Macdonald School (Participant)

Coding Begins Without Code 1 hour, 2:15 PM - 3:15 PM , Signup required

St. Mary's High School - N206

1 Hour Session

Stephanie Hladik, University of Calgary (Participant)

Jody Shpur, CBE (Participant)

Curious Listening: True Stories 1 hour, 2:15 PM - 3:15 PM , Signup required

St. Mary's High School - S101/S103

1 Hour Session

David Snider, Rosebud School of the Arts & Rosebud Theatre (Participant)