Friday 14 February, 2020

Time Zone: MST/(GMT-07:00) Mountain Time (US & Canada)
8:00 AM
8:00 AM
Snowshoeing in a Winter Wonderland – Kananaskis Country – Elementary 7 hours 30 minutes, 8:00 AM - 3:30 PM , Tickets required

Sawmill Trails, Peter Lougheed Provincial Park Kananaskis country - Sawmill Day use parking lot

Full Day Workshop

Andrea Barnes, Alberta Parks - Kananaskis Country (Participant)

Environmental Inquiry, on snowshoes, in Kananaskis Country – Junior and Senior High 7 hours 30 minutes, 8:00 AM - 3:30 PM , Tickets required

Sawmill Trails, Peter Lougheed Provincial Park Kananaskis country - Sawmill Day use parking lot

Full Day Workshop

Andrea Barnes, Alberta Parks - Kananaskis Country (Participant)

8:30 AM
8:30 AM
World Rugby Level 1 Match Officials Course 8 hours, 8:30 AM - 4:30 PM , Signup required

Western Canada High School - Main Gym

Full Day Workshop

Andrew Petti, RAMOA (Participant)

Paul Howe, RAMOA (Participant)

David Robinson (Participant)

Peter Zajiczek, CRURS (Participant)

St. Mary's High School - A007

Full Day Workshop

Rocky Mountain Adventure Medicine Inc. (Participant)

8:45 AM
8:45 AM
Empowering Students with Autism to Thrive 1 hour 30 minutes, 8:45 AM - 10:15 AM , Signup required

Mount Royal University - Ross Glen Hall

1 Hour Session

Heather Brown (Participant)

9:00 AM
9:00 AM
Connecting the Dots - Domino Math Games 1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM , Signup required

TELUS Convention Centre - TELUS 101/102

1 Hour Session

Jane Felling, Box Cars and One-Eyed Jacks (Participant)

Astronomy Through an Indigenous Lens 1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM , Signup required

TELUS Convention Centre - Glen Room 201/202

1 Hour Session

Jennifer Howse, University of Calgary (Participant)

Through Autism Glasses 2 hours 45 minutes, 9:00 AM - 11:45 AM , Signup required

TELUS Convention Centre - Glen Room 203

Half Day Workshop

Kitty Parlby, Autism Inspirations (Participant)

How to Implement an Effective Physics 20/30 Lab Program in Your School 2 hours 45 minutes, 9:00 AM - 11:45 AM , Signup required

TELUS Convention Centre - Ideation Room 4

Half Day Workshop

Kristian Basaraba, Elk Island Public Schools (Participant)

Building Math Fluency: An Introduction to Singapore Math 1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM , Signup required

TELUS Convention Centre - Ideation Room 1

1 Hour Session

Tom Boland, Nelson Education (Participant)

Closing the achievement gap with Learning Tools and more 1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM , Signup required

TELUS Convention Centre - Ideation Room 2/3

1 Hour Session

Renee Goncalves, Microsoft (Participant)

Here Comes Everyone—Teaching in the Culturally Diverse Classroom 1 hour 15 minutes, 9:00 AM - 10:15 AM , Signup required

TELUS Convention Centre - TELUS 103

1 Hour Session

Shanley Nguyen, ATA (Participant)

The Power of Play—Engaging Learners of All Ages 1 hour 15 minutes, 9:00 AM - 10:15 AM , Signup required

TELUS Convention Centre - TELUS 104

1 Hour Session

Yvonne Toney, Alberta Teachers' Association (Participant)

Indoor Recess Emergency Kit 2 hours 45 minutes, 9:00 AM - 11:45 AM , Signup required

TELUS Convention Centre - TELUS 105

Half Day Workshop

Vincent Mireau (Participant)

The Christ Event and the Religions of the World 2 hours 45 minutes, 9:00 AM - 11:45 AM , Signup required

TELUS Convention Centre - TELUS 106

Half Day Workshop

Gerard McLarney, Elk Island Catholic School District & St. Joseph's College, University of Alberta (Participant)

Supervision and Evaluation - What Teachers Need to Know about the New Standards and Evaluation Policy 1 hour 15 minutes, 9:00 AM - 10:15 AM , Signup required

TELUS Convention Centre - TELUS 108

1 Hour Session

Keith Hadden, Member Services (Participant)

Somewhere Over the Rainbow Sticker 1 hour 45 minutes, 9:00 AM - 10:45 AM , Signup required

TELUS Convention Centre - TELUS 109

1 Hour Session

Ivan Coyote (Participant)

Literary Salon: The Art of Intentional Conversation 2 hours 45 minutes, 9:00 AM - 11:45 AM , Signup required

TELUS Convention Centre - TELUS 111

Half Day Workshop

Julianne Harvey, Author. Speaker. Nurturer. (Participant)

Jill Heinerth (Keynote) 1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM , Tickets required

TELUS Convention Centre - Macleod Hall

Keynote

Jill Heinerth (Participant)

Assessing for thinking 1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM , Signup required

TELUS Convention Centre - Macleod E1

1 Hour Session

Giovanna Longhi (Participant)

Winners Work Together: Individuality Gives Way to a Collective Mission 2 hours 45 minutes, 9:00 AM - 11:45 AM , Signup required

TELUS Convention Centre - Macleod E2

Half Day Workshop

Margaret Boersma, Creative Education in Action (Participant)

STUDENT CENTERED CLASSROOM 1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM , Signup required

TELUS Convention Centre - Macleod E4

1 Hour Session

Craig Ward, CDI spaces (Participant)

Gifted Identification 1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM , Signup required

TELUS Convention Centre - Glen Room 208/209

1 Hour Session

Adam Laningham, Gifted & Advanced Academics (Participant)

Financial Wellness 1 hour 15 minutes, 9:00 AM - 10:15 AM , Signup required

TELUS Convention Centre - Glen Room 204

1 Hour Session

Michelle Glavine, Teacher Welfare (Participant)

Explore, Create and Play! (Free, engaging, hands-on tools for your classroom) 1 hour 15 minutes, 9:00 AM - 10:15 AM , Signup required

TELUS Convention Centre - Glen Room 205

1 Hour Session

Chris Gonsalvez, ATA (Participant)

Brain Magic Math Facts 2 hours 45 minutes, 9:00 AM - 11:45 AM , Signup required

TELUS Convention Centre - Glen Room 206

Half Day Workshop

Darren Michalczuk, Jubilee Primary School (Participant)

Métis Fingerweaving 2 hours 30 minutes, 9:00 AM - 11:30 AM ,

Arts Commons - The Hub

Half Day Workshop

Chantal Chagnon, Cree8 Calgary (Participant)

Digital Photography 2 hours 30 minutes, 9:00 AM - 11:30 AM , Signup required

Arts Commons - Arts Commons Boardroom

Half Day Workshop

Trudie Lee (Participant)

The Indigenous Lens Through Hoop Dancing 2 hours, 9:00 AM - 11:00 AM , Signup required

Arts Commons - Jack Singer Rehearsal Hall

Half Day Workshop

Jessica McMann, Wild Mint Arts (Participant)

Indigenous Perspectives Workshop at Kamp Kiwanis 6 hours, 9:00 AM - 3:00 PM , Tickets required

Kamp Kiwanis - Kamp Kiwanis

Full Day Workshop

Walter MacDonald White Bear, SEEDS Connections (Participant)

The Promise of Process Art 2 hours 45 minutes, 9:00 AM - 11:45 AM , Signup required

nvrlnd Artist's Residence Boutique - nvrlnd Artist's Residence Boutique

Half Day Workshop

Jenna Planden, Calgary Board of Education (Participant)

Bring Food Sustainability to Life at the Calgary Stampede 2 hours 45 minutes, 9:00 AM - 11:45 AM , Signup required

Nutrien Western Event Centre - Nutrien Western Event Centre

Half Day Workshop

Austin Lang, Calgary Stampede (Participant)

Experience the Power of Flight with iFLY Calgary 2 hours 30 minutes, 9:00 AM - 11:30 AM ,

iFLY Calgary - iFLY Calgary

Half Day Workshop

iFLY Indoor Skydiving Calgary (Participant)

Improvising Shakespeare 1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM , Signup required

Crescent Heights High School - Blue Gym

1 Hour Session

Bill Jacobsen (Participant)

PE Energizers 1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM , Signup required

Crescent Heights High School - Red Gym A

1 Hour Session

Sonia Sheehan, FFCA SWE Campus (Participant)

Strength-Based Approaches for Student Mental Health in the Elementary Classroom 2 hours 45 minutes, 9:00 AM - 11:45 AM , Signup required

Crescent Heights High School - 300

Half Day Workshop

Krystal Abrahamowicz, Calgary Regional Consortium (Participant)

Connect to your Calm - Learn 15 easy, effective techniques to help you and your students! 2 hours 45 minutes, 9:00 AM - 11:45 AM , Signup required

Crescent Heights High School - 305

Half Day Workshop

Cher Brasok, Connect to your Calm (Participant)

Unoffendable! 1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM , Signup required

Crescent Heights High School - 307

1 Hour Session

Sharleen Thornberry (Participant)

Stools are Scarier than Spiders - Teaching Critical Thinking and Why it's Important 1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM , Signup required

Crescent Heights High School - 308

1 Hour Session

Terry Hogan, Holy Family Catholic (Participant)

Interpersonal neurobiology made easy 2 hours 45 minutes, 9:00 AM - 11:45 AM , Signup required

Crescent Heights High School - 309

Half Day Workshop

Tania Johnson, Institute of Child Psychology (Participant)

Relationship-based learning for non-Indigenous educators of Indigenous students 1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM , Signup required

Crescent Heights High School - 315

1 Hour Session

Martha Moon, Lakehead University (Participant)

Evidence Based Approach to Emotion, Stress, and Relationships 6 hours 15 minutes, 9:00 AM - 3:15 PM , Signup required

Crescent Heights High School - 317

Full Day Workshop

Candace (aka Mabel) Reimer, McMan Services (Participant)

Hidesh Bhardwaj, Calgary Board of Education (Participant)

Avoiding Burnout: Simple Practices to Recharge 2 hours 45 minutes, 9:00 AM - 11:45 AM , Signup required

Crescent Heights High School - 326

Half Day Workshop

Trish Tutton, Self-employed (Participant)

“Push to Heal” - Health and Phys Ed Feature Speaker Sponsored by Ever Active Schools 1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM , Signup required

Crescent Heights High School - Theatre 414

1 Hour Session

Joel Pippus, William Roper Hull School (Participant)

Brain Based Math: Supporting Students with Math Disabilities 1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM , Signup required

Crescent Heights High School - Learning Commons 216

1 Hour Session

Ashley McPherson, Centre for Literacy (Participant)

Burn Bright, Not Out. 2 hours 45 minutes, 9:00 AM - 11:45 AM , Signup required

Crescent Heights High School - 225

Half Day Workshop

Jessica LeBlanc, Wymbin (Participant)

5 Strategies to Immediately Stress Less 1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM , Signup required

Crescent Heights High School - Room 211

1 Hour Session

Victoria Smith, Stress Less Ladies Ltd (Participant)

Refresh and Reshape your Career and Technology Foundations Class 1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM , Signup required

Crescent Heights High School - 144 Com Tech

1 Hour Session

Brent Marchand, Ascension of Our Lord (Participant)

Bernard Mendoza, St. Joan of Arc Elementary Junior High School (Participant)

Creativity Bootcamp for Learner Engagement & Teacher Wellness 6 hours 15 minutes, 9:00 AM - 3:15 PM , Signup required

Crescent Heights High School - 153 Dance

Full Day Workshop

Amy Spray, Calgary Board of Education (Participant)

Bringing Mindfulness & KINDness Into The Classroom 1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM , Signup required

Crescent Heights High School - 159

1 Hour Session

Susan Agrios, Agrios Mindfitness (Participant)

Helping Children Find Their Singing Voice 1 hour 30 minutes, 9:00 AM - 10:30 AM , Signup required

TransAlta Performing Arts Studios - Jack Osler Room

1 Hour Session

Anita Perlau, Joyful Kids Music (Participant)

Dance and Mental Health 1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM , Signup required

TransAlta Performing Arts Studios - Studio 1

1 Hour Session

Matt Leung, DANCEPL3Y (Participant)

PL3Y EDUCATION Calgary, PL3Y Education Calgary (Participant)

Adobe After Effects in the Classroom 6 hours 15 minutes, 9:00 AM - 3:15 PM , Signup required

Quick Draw Animation Society - Classroom

Full Day Workshop

Brian Batista, Quickdraw Animation Society (Participant)

Campus Calgary/Open Minds 101 1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM , Signup required

Calgary City Hall - Classroom in Municipal Building

1 Hour Session

Jennifer Meredith, Calgary Board of Education (Participant)

Selina Kruchten, Calgary Catholic School District (Participant)

Natasha McKay, Campus Calgary / Open Minds (Participant)

Personal Growth And Learning Through Partnering With Horses 6 hours 15 minutes, 9:00 AM - 3:15 PM , Signup required

Whispering Equine Wellness Facility - Whispering Equine Wellness Facility

Full Day Workshop

Carrie Watson, Whispering Equine Inc (Participant)

Introduction to Tension Releasing Exercises (TRE®): A Complimentary Integrated Health Practice for All 2 hours 45 minutes, 9:00 AM - 11:45 AM , Signup required

St. Monica Elementary School - Gym

Half Day Workshop

Anne Mahoney (Participant)

Sara Clark, Dandelion Family Counselling (Participant)

Fish Creek Provincial Park - Glennfield Day Use Area C

Full Day Workshop

Rocky Mountain Adventure Medicine Inc. (Participant)

Planning for a Literacy and Numeracy Themed Family Night 2 hours 45 minutes, 9:00 AM - 11:45 AM , Signup required

St. Mary's High School - B108

Half Day Workshop

Wanda Dechant, Calgary Regional Consortium (Participant)

Stacey Wu, Calgary Board of Education (Participant)

Dungeons and Dragons for Student Inclusivity and Success 2 hours 45 minutes, 9:00 AM - 11:45 AM , Signup required

St. Mary's High School - B201

Half Day Workshop

Shaun Doiron, Dr. Martha Cohen School (Participant)

First Steps to Psychologically Safer Schools: Elevate your Conversational Intelligence 2 hours 45 minutes, 9:00 AM - 11:45 AM , Signup required

St. Mary's High School - B203

Half Day Workshop

Robynn Stirrett, Pivotal Coaching (Participant)

Punch Up Your Math with Response Boards 2 hours 45 minutes, 9:00 AM - 11:45 AM , Signup required

St. Mary's High School - B204

Half Day Workshop

Carollee Norris (Participant)

Everything you need to know to make a rubric that is actually useful 2 hours 45 minutes, 9:00 AM - 11:45 AM , Signup required

St. Mary's High School - B205

Half Day Workshop

Sheryl MacMath, UFV (Participant)

Numeracy, Literacy and Well-being in Your Schoolyard: Feeding Brains AND Souls in the Outdoors 2 hours 45 minutes, 9:00 AM - 11:45 AM , Signup required

St. Mary's High School - B206

Half Day Workshop

Marie Tremblay, Alberta Council for Environmental Education (Participant)

Building Community, Confidence and Chords - a Choral Clinic with All the Right Moves 2 hours 45 minutes, 9:00 AM - 11:45 AM , Signup required

St. Mary's High School - C098 (Choir)

Half Day Workshop

Deanna Henderson McDade, Youth Singers of Calgary (Participant)

Kirsten Williams, Youth Singers of Calgary (Participant)

Lauren Thompson, Youth Singers of Calgary (Participant)

Megan Emmett, Youth Singers of Calgary (Participant)

Student Stress, Anxiety and Mental Health Issues: Classroom Based Strategies 2 hours 45 minutes, 9:00 AM - 11:45 AM , Signup required

St. Mary's High School - C104

Half Day Workshop

Roger Harty, University of Lethbridge (Participant)

2-Hour Intro to Weaving Workshop 2 hours 45 minutes, 9:00 AM - 11:45 AM , Tickets required

St. Mary's High School - C106

Half Day Workshop

Caitlin Hamilton (Participant)

Science and Well-being in Your Schoolyard: Exploring Science Concepts Through Fun Outdoor Activities 2 hours 45 minutes, 9:00 AM - 11:45 AM , Signup required

St. Mary's High School - C200

Half Day Workshop

Gareth Thomson, Alberta Council for Environmental Education (Participant)

5 Strategies to Stronger Calm: Interoception meets Self-Regulation 2 hours 45 minutes, 9:00 AM - 11:45 AM , Signup required

St. Mary's High School - C202

Half Day Workshop

Mary-Catherine Bailey-McKenna (Participant)

How would you know if one of your students was being groomed for sexual exploitation? Recognizing the signs and how you can help. 1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM , Signup required

St. Mary's High School - C203

1 Hour Session

Tiffany Medeiros, Boys and Girls Clubs of Calgary (Participant)

Sean Doornbos (Participant)

Answering, the Why? The UN Sustainable Development Goals Framework 2 hours 45 minutes, 9:00 AM - 11:45 AM , Tickets required

St. Mary's High School - C204

Half Day Workshop

Janice Williams, Pinnacle Ed Services (Participant)

Second Language Learning with the Literacy Loop: Games and Meaningful Classroom Activities 2 hours 45 minutes, 9:00 AM - 11:45 AM , Signup required

St. Mary's High School - C206

Half Day Workshop

Tanya Ronellenfitsch, Bowcroft School (Participant)

Frank Möller, CBE (Participant)

Anja Dressler, Bowcroft School (Participant)

Sabrina Lohmann, Bowcroft School (Participant)

Hands on Drawing Workshop– Studio drawing techniques and pedagogy for thinking, observing, and enhancing learning in any subject 6 hours 15 minutes, 9:00 AM - 3:15 PM , Tickets required

St. Mary's High School - N113 Art Room

Full Day Workshop

Ron Wigglesworth, University of Alberta Secondary Education Art (Participant)

FIND YOUR VOICE 1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM , Signup required

St. Mary's High School - N114

1 Hour Session

Brian Farrell (Participant)

KEEPING YOUR CLASSROOM REGULATED- A DAILY PRACTICAL APPROACH 2 hours 45 minutes, 9:00 AM - 11:45 AM , Signup required

St. Mary's High School - N200

Half Day Workshop

Nicole MacLean, Calgary Board of Education- Support Services for Inclusive Learning team (Participant)

Positive Psychology at Work: Feel more connected, engaged, happy and fulfilled in what you do and who you are 2 hours 45 minutes, 9:00 AM - 11:45 AM , Signup required

St. Mary's High School - N201

Half Day Workshop

Mae Kroeis, Maek it Happen Life Coaching (Participant)

Wild Constructs: Connecting Arts, Science and Humanities 2 hours 45 minutes, 9:00 AM - 11:45 AM , Signup required

St. Mary's High School - N204

Half Day Workshop

Lisa Dahlseide, Weaselhead/Glenmore Park Preservation Society (Participant)

Audrey Lane Cockett, Weaselhead/Glenmore Park Preservation Society (Participant)

Enriching Secondary Physical Education with Social Media - #active365 and Results of a Thesis 1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM , Signup required

St. Mary's High School - N206

1 Hour Session

Lisa Taylor, University of Calgary (Participant)

Trauma Informed Mindfulness & Movement 2 hours 45 minutes, 9:00 AM - 11:45 AM , Signup required

St. Mary's High School - N202

Half Day Workshop

Donna Freeman, Yoga In My School (Participant)

Face Time 2.0 | rekindling the lost art of communication 1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM , Signup required

St. Mary's High School - N212

1 Hour Session

Peter Hill, Centennial High School (CBE) (Participant)

Hands down, Speak Up: Leveraging Student Voices in a Literacy-Rich Classroom 2 hours 45 minutes, 9:00 AM - 11:45 AM , Signup required

St. Mary's High School - N211/N213 (Computer Lab)

Half Day Workshop

Jody Bean, SMART Technologies (Participant)

Making Mischief: Creating Wonderful Problems 2 hours 45 minutes, 9:00 AM - 11:45 AM , Signup required

St. Mary's High School - S002 Drama Room

Half Day Workshop

David Snider, Rosebud School of the Arts & Rosebud Theatre (Participant)

Teaching and Building Electric Vehicles- STEM Activites 1 hour 45 minutes, 9:00 AM - 10:45 AM , Signup required

St. Mary's High School - S101/S103

1 Hour Session

Paula McGarrigle, Solas Energy Consulting (Participant)

Katherine Palmer, GreenLearning Canada Foundation (Participant)

Using Easy-Reader Novels to Teach Second Languages 1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM , Signup required

St. Mary's High School - S102

1 Hour Session

Kristin Duncan, FFCA (Participant)

Practical Trauma Informed Strategies for Educators 2 hours 45 minutes, 9:00 AM - 11:45 AM , Signup required

St. Mary's High School - S104

Half Day Workshop

Phil Herman, Hull Services (Participant)

THE EVOLUTION OF A TRAUMA INFORMED EDUCATOR 6 hours 15 minutes, 9:00 AM - 3:15 PM , Signup required

St. Mary's High School - S105

Full Day Workshop

Tammy Schamuhn, Institute of Child Psychology (Participant)

Anxiety: I'm Not Playing Your Game 2 hours 45 minutes, 9:00 AM - 11:45 AM , Signup required

St. Mary's High School - S107

Half Day Workshop

Cathy Keough, Calgary Counselling Centre (Participant)

Natalya Austin, Calgary Counselling Centre (Participant)

Promoting Positive Mental Health & Resiliency: Understanding Anxiety & Trauma through Connection 1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM , Signup required

St. Mary's High School - S109

1 Hour Session

Angela Grace, Heart Centered Counselling (Participant)

Floral Bouquet Canvas 2 hours 45 minutes, 9:00 AM - 11:45 AM , Tickets required

St. Mary's High School - S200

Half Day Workshop

Sally Towers-Sybblis (Participant)

THE JOURNEY OF REFUGEE STUDENTS: UNDERSTANDING THE PROCESS AT THE MICRO, MEZZO AND MACRO LEVELS 1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM , Signup required

St. Mary's High School - S202

1 Hour Session

Raghad Hussein, Calgary Bridge Foundation for Youth (Participant)

Needle Felting with Leah Cathleen Donald of ArtFelt Studio - Create a 3D Critter 3 hours, 9:00 AM - 12:00 PM , Tickets required

St. Mary's High School - S203

Half Day Workshop

Leah Cathleen Donald, ArtFelt Studio (Participant)

Reading Comprehension Success! on Assessments Grades 7 to 9 1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM , Signup required

St. Mary's High School - S204

1 Hour Session

Brigitta Goerres, Edu-Best Educational Resources (Participant)

So Much More than Basketball for Poor Kids: A Primer on Boys & Girls Clubs of Calgary Services 1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM , Signup required

St. Mary's High School - S205

1 Hour Session

Aaron Havens, Boys & Girls Clubs of Calgary (Participant)

Kacie Dougherty, Boys & Girls Clubs of Calgary (Participant)

PEGAMES.ORG: How To Keep The Most Kids Active For The Most Time Possible Using Games 1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM , Signup required

St. Mary's High School - Gym

1 Hour Session

David Helm, PEGAMES.ORG/Beairsto Elementary School (Participant)

Engaging Science Activities for Any Class!!! 1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM , Signup required

TELUS Spark - Lab 2

1 Hour Session

Jason Zackowski, Red Deer Public School District (Participant)

How to Remake the World by Making with Kids 1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM , Signup required

Hyatt - Imperial 2, 3

1 Hour Session

Jennifer Turliuk, MakerKids (Participant)

Towards Ethical Engagement: Teaching Indigenous Literatures 2 hours 45 minutes, 9:00 AM - 11:45 AM , Signup required

Hyatt - Imperial 4, 6

Half Day Workshop

Kiefer Waite, Werklund School of Education - University of Calgary (Participant)

Forward-Facing® Professional Resilience: Intentionality, Perceptual Maturation, Connection & Support, and Self-Care & Revitalization. 2 hours 45 minutes, 9:00 AM - 11:45 AM , Signup required

Hyatt - Imperial 5, 7

Half Day Workshop

Eric Gentry, COMPASSION UNLIMITED (Participant)

The foundations of literacy: What do I need to consider when building my literacy program with a focus on reading? 2 hours 45 minutes, 9:00 AM - 11:45 AM , Signup required

Hyatt - Imperial 1

Half Day Workshop

Michelle Bence, University of Calgary (Participant)

Miriam Ramzy, Foothills School Division (Participant)

Engaging Students in Learning – Upper Intermediate and Secondary Focus 2 hours, 9:00 AM - 11:00 AM , Signup required

Hyatt - Imperial 8

Half Day Symposium

Stefan Stipp (Participant)

Be an Upstander — Project Based Learning and Human Rights 1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM , Signup required

Hyatt - Neilson 1

1 Hour Session

Graham Lowes (Participant)

Lise Pinkos, Canadian Museum for Human Rights (Participant)

Peace in my heart translates to peace in my class: not-typical self care practices that WORK 1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM , Signup required

Hyatt - Neilson 2

1 Hour Session

Connie Jakab, National Hope Talks (Participant)

LGBTQQA2S+ culture in Middle and Elementary Schools 1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM , Signup required

Hyatt - Neilson 3

1 Hour Session

Sarah Beech, CBE/William D. Pratt School (Participant)

Minecraft Education Edition: Make it your world! 1 hour 30 minutes, 9:00 AM - 10:30 AM , Signup required

Hyatt - Herald/Doll

1.5 Hour Session

Ammar Aquil, Microsoft Canada (Participant)

Calgary Police Service ReDirect Program 1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM , Signup required

Hyatt - Gallery

1 Hour Session

Kelly Mergen, Calgary Police Service (Participant)

All Hands on Deck - Upper Elementary Math Card Games 1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM , Signup required

Hyatt - Stephen A/B

1 Hour Session

John Felling, Box Cars And One Eyed Jacks (Participant)

Teaching Whole Numbers 2 hours 45 minutes, 9:00 AM - 11:45 AM , Signup required

Hyatt - Bannerman/Walker

Half Day Workshop

Andy Psarianos, https://mathsnoproblem.com/ (Participant)

Speed Dating avec les objets de manipulation, M à 3e 1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM , Signup required

Glenbow Museum - Classroom 1

1 Hour Session

Renée Michaud, RLM Consulting (Participant)

Calgary Zoo: Greenscaping your Classroom 1 hour 30 minutes, 9:00 AM - 10:30 AM , Signup required

Calgary Zoo - Dow

1 Hour Session

Lanielle Laframboise, Calgary Zoo (Participant)

Calgary Zoo: Perspectives on Nature 1 hour 15 minutes, 9:00 AM - 10:15 AM , Signup required

Calgary Zoo - Disco

1 Hour Session

Melissa Ledingham, Calgary Zoo (Participant)

Calgary Zoo: Discover BirdSleuth and Other Citizen Science Opportunities from the Cornell Lab of Ornithology 2 hours 30 minutes, 9:00 AM - 11:30 AM , Signup required

Calgary Zoo - Cequel

Half Day Workshop

Sarah Smith, Calgary Zoo (Participant)

Calgary Zoo: Colour your class with Creativity 1 hour 30 minutes, 9:00 AM - 10:30 AM , Signup required

Calgary Zoo - Tom Baines

1 Hour Session

Amy Hein, Calgary Zoo (Participant)

Calgary Zoo: Nature Journaling through Destination Africa 2 hours 30 minutes, 9:00 AM - 11:30 AM , Signup required

Calgary Zoo - Savannah

Half Day Workshop

Dawn Hardy, Calgary Zoo (Participant)

Sheila Watt-Cloutier (Keynote) Calgary Zoo 1 hour, 9:00 AM - 10:00 AM , Tickets required

Calgary Zoo - Safari Lodge

Keynote

Sheila Watt-Cloutier (Participant)

Calgary Zoo: Critters in the Classroom 2 hours, 9:00 AM - 11:00 AM , Signup required

Calgary Zoo - Rainforest

Half Day Workshop

Tijana Selak, Calgary Zoo (Participant)

Calgary Zoo: Animal Health and Happiness 1 hour 15 minutes, 9:00 AM - 10:15 AM , Signup required

Calgary Zoo - Karsten Discovery Atrium

1 Hour Session

Gillian Cardwell, Calgary Zoo (Participant)

Calgary Zoo: Waste and the Penguin World; A behind the scenes look at how we maintain our penguin pool. 1 hour 30 minutes, 9:00 AM - 10:30 AM , Signup required

Calgary Zoo - Karsten Discovery Atrium

1 Hour Session

Lauryn Record, Calgary Zoo (Participant)

Calgary Zoo: Beyond Bake Sales - An Introduction to Grant Writing 1 hour 30 minutes, 9:00 AM - 10:30 AM , Signup required

Calgary Zoo - Eco-lab

1 Hour Session

Stacey Smith, Calgary Zoo (Participant)

Kathryne Gibson, Calgary Zoo (Participant)

Calgary Zoo: Numeracy in Pandas 1 hour 15 minutes, 9:00 AM - 10:15 AM , Signup required

Calgary Zoo - Conservatory Atrium

1 Hour Session

Rina Pelletier, Calgary Zoo (Participant)

9:30 AM
9:30 AM

Arts Commons - Art Learning Centre

Half Day Workshop

Susan Kristoferson (Participant)

Once Upon A Robot: Digital Storytelling for the Classroom 2 hours, 9:30 AM - 11:30 AM , Signup required

STEM Learning Lab - Alastair Ross Technology Centre - STEM Learning Lab

Half Day Workshop

Shannon Campbell, STEM Learning Lab (Participant)

10:00 AM
10:00 AM
Open Rehearsal at Jack Singer Concert Hall 2 hours 30 minutes, 10:00 AM - 12:30 PM , Signup required

Arts Commons - Jack Singer Concert Hall

Half Day Workshop

Journalling Through the Arts 1 hour 15 minutes, 10:00 AM - 11:15 AM , Signup required

Arts Commons - Arts Commons Timeline Mural

1 Hour Session

ConocoPhillips Hub for Inspired Learning (Participant)

Instrument Evolution - Winds 1 hour, 10:00 AM - 11:00 AM , Signup required

National Music Centre, Studio Bell - The Lobby of Studio Bell (east side)

1 Hour Session

Boyce Theatre, Stampede Park - Boyce Theatre

1 Hour Session

Rob Speers, Harry Ainlay High School (Participant)

10:30 AM
10:30 AM
Ever Active Outdoor Workshops 2 hours, 10:30 AM - 12:30 PM , Signup required

Crescent Heights High School - Cafeteria

Half Day Workshop

Scott Bailey, Ever Active Schools (Participant)

Ashley Fox, Be Fit for Life Network (Participant)

Calgary Zoo: Panel: How to foster environmental action in youth 1 hour 30 minutes, 10:30 AM - 12:00 PM , Signup required

Calgary Zoo - Safari Lodge

1 Hour Session

Sheila Watt-Cloutier (Participant)

Jen Duffy, Calgary Zoo (Participant)

Vanessa Bilan, CPAWS Southern Alberta (Participant)

Diandra Bruised Head (Participant)

Paula Huddy-Zubkowski (Participant)

10:45 AM
10:45 AM
Get in Line - Number Line Math Games and Activities for Primary Students 1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM , Signup required

TELUS Convention Centre - TELUS 101/102

1 Hour Session

Jane Felling, Box Cars and One-Eyed Jacks (Participant)

President Schilling: Unplugged 1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM , Signup required

TELUS Convention Centre - Glen Room 201/202

1 Hour Session

ATA President Jason Schilling, Alberta Teachers' Association (Participant)

The Amazing Makerspace - How to leverage your school's most under-utilized resource. 2 hours 45 minutes, 10:45 AM - 1:30 PM , Signup required

TELUS Convention Centre - Ideation Room 1

Half Day Workshop

Eric Reynolds, Mobile Escape (Participant)

Michael Finnerty, Mobile Escape (Participant)

Drive efficient school leadership coordination and reduce workload with Microsoft Teams and Staff Notebook 1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM , Signup required

TELUS Convention Centre - Ideation Room 2/3

1 Hour Session

Renee Goncalves, Microsoft (Participant)

Classroom Management—What Works? 1 hour 15 minutes, 10:45 AM - 12:00 PM , Signup required

TELUS Convention Centre - TELUS 103

1 Hour Session

John Houston (Participant)

Creating Inclusive Learning Environments 1 hour 15 minutes, 10:45 AM - 12:00 PM , Signup required

TELUS Convention Centre - TELUS 104

1 Hour Session

Val Fuchshuber (Participant)

La techno, j’en mange... et j’emprunte! 1 hour 15 minutes, 10:45 AM - 12:00 PM , Signup required

TELUS Convention Centre - TELUS 108

1 Hour Session

Monique Gravel, Alberta Teachers Association (Participant)

E-Liability 2.0: Mitigating Risks in a Digital Age 1 hour 15 minutes, 10:45 AM - 12:00 PM , Signup required

TELUS Convention Centre - TELUS 109

1 Hour Session

Keith Hadden, Member Services (Participant)

Dr. Tim Caulfield- Celebrity Culture vs Science; The Battle We MUST Win (Keynote) 1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM , Tickets required

TELUS Convention Centre - Macleod Hall

Keynote

Timothy Caulfield (Participant)

Reading as Thinking 1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM , Signup required

TELUS Convention Centre - Macleod E1

1 Hour Session

Giovanna Longhi (Participant)

Going International: want an adventure somewhere else in the world - find out how. 1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM , Signup required

TELUS Convention Centre - Macleod E4

1 Hour Session

Greg Williams (Participant)

Strategies to Support Gifted Children & How Trauma Impacts Them 1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM , Signup required

TELUS Convention Centre - Glen Room 208/209

1 Hour Session

Adam Laningham, Gifted & Advanced Academics (Participant)

Finding Our Way in Indigenous Education: Connecting Hearts & Minds 1 hour 15 minutes, 10:45 AM - 12:00 PM , Signup required

TELUS Convention Centre - Glen Room 204

1 Hour Session

Melissa Purcell, Alberta Teachers Association (Participant)

Explore, Create and Play! (Free, engaging, hands-on tools for your classroom) 1 hour 15 minutes, 10:45 AM - 12:00 PM , Signup required

TELUS Convention Centre - Glen Room 205

1 Hour Session

Chris Gonsalvez, ATA (Participant)

Understanding and Promoting Regulation in Inclusive Practice: An Autism Perspective 1 hour 15 minutes, 10:45 AM - 12:00 PM , Signup required

Mount Royal University - EB 1006

1 Hour Session

Jyoti Roy (Participant)

Connecting Assessment and Reporting with Teaching and Learning 1 hour 15 minutes, 10:45 AM - 12:00 PM , Signup required

Mount Royal University - EB 1108

1 Hour Session

Chandra Lebenhagen (Participant)

Practical Strategies for the Classroom Part A (Morning): Visual Supports in the Classroom 1 hour 15 minutes, 10:45 AM - 12:00 PM , Signup required

Mount Royal University - EB 1107

1 Hour Session

Gillian Hatto (Participant)

Alex Gillingham (Participant)

Matrix Planning for Students who need a more Individualized day 1 hour 15 minutes, 10:45 AM - 12:00 PM , Signup required

Mount Royal University - EB 1202

1 Hour Session

Kelsey Bagnal (Participant)

Building an Inclusive Classroom Community 5-minutes at a Time 1 hour 15 minutes, 10:45 AM - 12:00 PM , Signup required

Mount Royal University - EB 1002

1 Hour Session

Lesley-Anne Hatch (Participant)

Positive Behavior Supports in the Classroom 1 hour 15 minutes, 10:45 AM - 12:00 PM , Signup required

Mount Royal University - EB 1022

1 Hour Session

Sue Lark (Participant)

Behaviour Detectives: Investigating and Identifying the Function of Behaviours in the Classroom 1 hour 15 minutes, 10:45 AM - 12:00 PM , Signup required

Mount Royal University - EB 1018

1 Hour Session

Julia Nishizaki (Participant)

Shawn Steffen (Participant)

Connect and Communicate with Students with Autism 1 hour 15 minutes, 10:45 AM - 12:00 PM , Signup required

Mount Royal University - EB 1014

1 Hour Session

Jasmine Travers (Participant)

Audra Newman (Participant)

Talking and Teaching About Healthy Sexuality and Relationships for ALL Students 1 hour 15 minutes, 10:45 AM - 12:00 PM , Signup required

Mount Royal University - EB 1010

1 Hour Session

Heather Cobb (Participant)

No Equipment? No Problem! 2 hours 45 minutes, 10:45 AM - 1:30 PM , Signup required

Crescent Heights High School - Blue Gym

Half Day Workshop

Robin O'Grady, O'Grady Consulting (Participant)

Escape Rooms Physical Education Style 1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM , Signup required

Crescent Heights High School - Red Gym A

1 Hour Session

Sonia Sheehan, FFCA SWE Campus (Participant)

Using Drama to Teach Other Subject Areas 1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM , Signup required

Crescent Heights High School - 315

1 Hour Session

Bill Jacobsen (Participant)

Launch Pads and Safety Nets: Using Best Practices to Teach Writing in the Elementary Classroom 1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM , Signup required

Crescent Heights High School - Learning Commons 216

1 Hour Session

Ashley McPherson, Centre for Literacy (Participant)

From Flair to Flop and Back Again - A journey of teacher wellness. 1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM , Signup required

Crescent Heights High School - 302

1 Hour Session

Nicole Hoye, CBE (Participant)

Been There, Done That. How about This? 1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM , Signup required

Crescent Heights High School - 303

1 Hour Session

Lynne Ursenbach, CBE (Participant)

MINDFITNESS Breaks: Quick Techniques to Create a Calm, Focused & Fit Classroom 1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM , Signup required

Crescent Heights High School - 159

1 Hour Session

Susan Agrios, Agrios Mindfitness (Participant)

Writers Workshop 1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM , Signup required

Calgary Public Library - Patricia A. Whelan Performance Hall (Theater)

1 Hour Session

Richard Van Camp (Participant)

Let's Move - A Kinesthetic Approach to Teacher Music 1 hour 30 minutes, 10:45 AM - 12:15 PM , Signup required

TransAlta Performing Arts Studios - Jack Osler Room

1 Hour Session

Anita Perlau, Joyful Kids Music (Participant)

Yoga, Physical Literacy and SEL 1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM , Signup required

TransAlta Performing Arts Studios - Studio 1

1 Hour Session

Matt Leung, DANCEPL3Y (Participant)

PL3Y EDUCATION Calgary, PL3Y Education Calgary (Participant)

What's the Big Idea? Proposal writing for Campus Calgary/Open Minds 1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM , Signup required

Calgary City Hall - Classroom in Municipal Building

1 Hour Session

Jennifer Meredith, Calgary Board of Education (Participant)

Selina Kruchten, Calgary Catholic School District (Participant)

Natasha McKay, Campus Calgary / Open Minds (Participant)

Dual Credit - An Overview 1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM , Signup required

St. Mary's High School - C203

1 Hour Session

Lisa Betterton, Calgary Board of Education (Participant)

Grant Stevens, Calgary Board of Education (Participant)

Alexandra Hunt, Calgary Board of Education (Participant)

Translanguaging: Connecting with students when you don't share a common language 1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM , Signup required

St. Mary's High School - N114

1 Hour Session

Madison Wilcock, Calgary Board of Education (Participant)

Technology in the Math Classroom | a look at Casio graphing calculators 1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM , Signup required

St. Mary's High School - N212

1 Hour Session

Peter Hill, Centennial High School (CBE) (Participant)

Technology in the Second Language Classroom 1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM , Signup required

St. Mary's High School - S102

1 Hour Session

Kristin Duncan, FFCA (Participant)

Booty Shorts & Sexting: Teachers, Social Justice & Self-Esteem 1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM , Signup required

St. Mary's High School - S109

1 Hour Session

Angela Grace, Heart Centered Counselling (Participant)

Reading Comprehension Success! on Assessments Grades 10-12 1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM , Signup required

St. Mary's High School - S204

1 Hour Session

Brigitta Goerres, Edu-Best Educational Resources (Participant)

Supporting Refugee Learners in the Mainstream Classroom 1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM , Signup required

St. Mary's High School - S205

1 Hour Session

Megha Khulbe, Calgary Board of Education - Kingsland Centre (Participant)

Christine Creamer, CBE Grant MacEwan (Participant)

PEGAMES.ORG: How To Teach Wrestling Using Games. 1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM , Signup required

St. Mary's High School - Gym

1 Hour Session

David Helm, PEGAMES.ORG/Beairsto Elementary School (Participant)

Connecting Curriculum to the Landscape Using the Forest Garden Program 1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM , Signup required

TELUS Spark - Lab 1

1 Hour Session

Luke Kimmel, reGenerate Design Ltd. (Participant)

Adrian Buckley, reGenerate Design (Participant)

The Science Pawdcast: using Podcasts in your classroom 1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM , Signup required

TELUS Spark - Lab 2

1 Hour Session

Jason Zackowski, Red Deer Public School District (Participant)

Expansion session- How to Remake the World by Making with Kids 1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM , Signup required

Hyatt - Imperial 2, 3

1 Hour Session

Jennifer Turliuk, MakerKids (Participant)

Truth and Reconciliation through Human Rights Education 1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM , Signup required

Hyatt - Neilson 1

1 Hour Session

Graham Lowes (Participant)

Lise Pinkos, Canadian Museum for Human Rights (Participant)

The Student's Journey: Making the voice within louder than the noise around 1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM , Signup required

Hyatt - Neilson 2

1 Hour Session

Sam Thiara, Beedie School of Business (Participant)

Engaging all Students—Creating Authentic Learning Environments 1 hour 15 minutes, 10:45 AM - 12:00 PM , Signup required

Hyatt - Neilson 3

1 Hour Session

Megan Senechal, ATA (Participant)

Teach Children How to Conceptually Understand Mathematics through Thinking Grades K-6 Math 1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM , Signup required

Hyatt - Herald/Doll

1 Hour Session

Laura Gini-Newman, The Critical Thinking Consortium (Participant)

Play and Embodied Literacy in Secondary Classrooms 1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM , Signup required

Hyatt - Gallery

1 Hour Session

David Lewkowich, University of Alberta (Participant)

Place Value and Number Line Math Games for Upper elementary 1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM , Signup required

Hyatt - Stephen A/B

1 Hour Session

John Felling, Box Cars And One Eyed Jacks (Participant)

Sites internet gratuits en math, M à 6e 1 hour, 10:45 AM - 11:45 AM , Signup required

Glenbow Museum - Classroom 1

1 Hour Session

Renée Michaud, RLM Consulting (Participant)

11:00 AM
11:00 AM
Calgary Zoo: Greenscaping your Classroom 1 hour 30 minutes, 11:00 AM - 12:30 PM , Signup required

Calgary Zoo - Dow

1 Hour Session

Lanielle Laframboise, Calgary Zoo (Participant)

Calgary Zoo: Animal Health and Happiness 1 hour 15 minutes, 11:00 AM - 12:15 PM , Signup required

Calgary Zoo - Karsten Discovery Atrium

1 Hour Session

Gillian Cardwell, Calgary Zoo (Participant)

Calgary Zoo: Numeracy in Pandas 1 hour 15 minutes, 11:00 AM - 12:15 PM , Signup required

Calgary Zoo - Conservatory Atrium

1 Hour Session

Rina Pelletier, Calgary Zoo (Participant)

11:30 AM
11:30 AM
Curriculum-based Guided Tour 1 hour, 11:30 AM - 12:30 PM , Signup required

National Music Centre, Studio Bell - The Lobby of Studio Bell (east side)

1 Hour Session

12:00 PM
12:00 PM
Third Annual CCTC Dance Off 2020 1 hour, 12:00 PM - 1:00 PM

TELUS Convention Centre - Centre Stage

1 Hour Session

SK InterACTIVE, SoundKreations (Participant)

12:30 PM
12:30 PM
Dice + Patterns + Art = Student Engagement and Creativity 1 hour, 12:30 PM - 1:30 PM , Signup required

TELUS Convention Centre - TELUS 101/102

1 Hour Session

Jane Felling, Box Cars and One-Eyed Jacks (Participant)

Somewhere Over the Rainbow Sticker 1 hour 30 minutes, 12:30 PM - 2:00 PM , Signup required

TELUS Convention Centre - Glen Room 201/202

1 Hour Session

Ivan Coyote (Participant)

Get to 'Know Your Food' with Ag for Life! 1 hour, 12:30 PM - 1:30 PM , Signup required

TELUS Convention Centre - Glen Room 203

1 Hour Session

Alison Jonk, Agriculture for Life (Participant)

Activism Through Art: Three Projects to Engage Students in Social Change Using Skateboards, Protest Music and Street Art. 1 hour, 12:30 PM - 1:30 PM , Signup required

TELUS Convention Centre - Ideation Room 4

1 Hour Session

Kristian Basaraba, Elk Island Public Schools (Participant)

Reimagine the Writing Process with Microsoft Education 1 hour, 12:30 PM - 1:30 PM , Signup required

TELUS Convention Centre - Ideation Room 2/3

1 Hour Session

Renee Goncalves, Microsoft (Participant)

Let's Talk About Identity, Power and Privilege 1 hour 15 minutes, 12:30 PM - 1:45 PM , Signup required

TELUS Convention Centre - TELUS 103

1 Hour Session

Yvonne Toney, Alberta Teachers' Association (Participant)

The Case for Compassion - Better Discipline Through Caring 1 hour, 12:30 PM - 1:30 PM , Signup required

TELUS Convention Centre - TELUS 104

1 Hour Session

Terry Hogan, Holy Family Catholic (Participant)

The Lion, the Witch, and the Teacher: The Life and Writings of C.S Lewis 2 hours 45 minutes, 12:30 PM - 3:15 PM , Signup required

TELUS Convention Centre - TELUS 106

Half Day Workshop

Gerard McLarney, Elk Island Catholic School District & St. Joseph's College, University of Alberta (Participant)

Growing Up Professional 1 hour 15 minutes, 12:30 PM - 1:45 PM , Signup required

TELUS Convention Centre - TELUS 108

1 Hour Session

Monique Gravel, Alberta Teachers Association (Participant)

Maternity and Parental Leaves, Pay and Benefits 1 hour 15 minutes, 12:30 PM - 1:45 PM , Signup required

TELUS Convention Centre - TELUS 109

1 Hour Session

Michelle Glavine, Teacher Welfare (Participant)

If You Can’t Fail, You Can’t Succeed: How to Practice Risk 1 hour, 12:30 PM - 1:30 PM , Signup required

TELUS Convention Centre - TELUS 111

1 Hour Session

Julianne Harvey, Author. Speaker. Nurturer. (Participant)

Joe Dombrowski (Keynote) 1 hour, 12:30 PM - 1:30 PM , Tickets required

TELUS Convention Centre - Macleod Hall

Keynote

Joe Dombrowski (Participant)

Inclusive Learning with Accessible Documents 1 hour, 12:30 PM - 1:30 PM , Signup required

TELUS Convention Centre - Macleod E1

1 Hour Session

Elizabeth Lefler, Calgary Catholic School District (Participant)

Pitfalls and Prospects of Locally-developed Yoga Classes 1 hour, 12:30 PM - 1:30 PM , Signup required

TELUS Convention Centre - Macleod E2

1 Hour Session

Leon Lau, CBE (Participant)

Exploring Visual Creativity 1 hour, 12:30 PM - 1:30 PM , Signup required

TELUS Convention Centre - Macleod E3

1 Hour Session

Michael Shain, Palliser Regional Schools (Participant)

Emotional Intelligence, The Power of Connection. 1 hour, 12:30 PM - 1:30 PM , Signup required

TELUS Convention Centre - Glen Room 208/209

1 Hour Session

Harvey Deutschendorf, Harmony House Press (Participant)

The "Sixties Scoop": Understanding Implications and Contributing Towards Reconciliation 1 hour 15 minutes, 12:30 PM - 1:45 PM , Signup required

TELUS Convention Centre - Glen Room 204

1 Hour Session

Melissa Purcell, Alberta Teachers Association (Participant)

Visual and multimodal methods of response in the English Language Arts classroom 1 hour, 12:30 PM - 1:30 PM , Signup required

TELUS Convention Centre - Glen Room 205

1 Hour Session

David Lewkowich, University of Alberta (Participant)

Brain Magic Memory 2 hours 45 minutes, 12:30 PM - 3:15 PM , Signup required

TELUS Convention Centre - Glen Room 206

Half Day Workshop

Darren Michalczuk, Jubilee Primary School (Participant)

Activating Narration and Story through Choral Speech 1 hour 30 minutes, 12:30 PM - 2:00 PM , Signup required

Arts Commons - The Hub

1 Hour Session

Ryan Reese (Participant)

Digital Photography 1 hour 30 minutes, 12:30 PM - 2:00 PM , Signup required

Arts Commons - Arts Commons Boardroom

1 Hour Session

Trudie Lee (Participant)

Arts Commons - Art Learning Centre

Half Day Workshop

Susan Kristoferson (Participant)

Activating Indigenous Stories Through Creative Movement & Music 2 hours, 12:30 PM - 2:30 PM , Signup required

Arts Commons - Jack Singer Rehearsal Hall

Half Day Workshop

Jessica McMann, Wild Mint Arts (Participant)

Exploring Behaviour In the Classroom For Students with Complex Learning Needs 1 hour, 12:30 PM - 1:30 PM , Signup required

Crescent Heights High School - 300

1 Hour Session

Natalie Pentney, The PREP Program (Participant)

Mindful Moments in a Day 1 hour, 12:30 PM - 1:30 PM , Signup required

Crescent Heights High School - 307

1 Hour Session

Sarah Webb, Modern + Mindful (Participant)

Tools for a Calm Classroom 1 hour, 12:30 PM - 1:30 PM , Signup required

Crescent Heights High School - 308

1 Hour Session

Amber Arnold, Alberta Health Services (Participant)

Nannette Gropp, Alberta Health Services (Participant)

Understanding the Highly Sensitive Child 1 hour, 12:30 PM - 1:30 PM , Signup required

Crescent Heights High School - 309

1 Hour Session

Tania Johnson, Institute of Child Psychology (Participant)

Appuyer les élèves en difficultés en mathématiques 1 hour, 12:30 PM - 1:30 PM , Signup required

Crescent Heights High School - Learning Commons 216

1 Hour Session

Ashley McPherson, Centre for Literacy (Participant)

Life Lessons from a Trout Stream 1 hour, 12:30 PM - 1:30 PM , Signup required

Crescent Heights High School - 302

1 Hour Session

Russell Thornberry (Participant)

Calm Classroom: A Calm Mind Is A Focused Mind 1 hour, 12:30 PM - 1:30 PM , Signup required

Crescent Heights High School - 159

1 Hour Session

Susan Agrios, Agrios Mindfitness (Participant)

InSight: Building Empathy with 360 Video 1 hour, 12:30 PM - 1:30 PM , Signup required

Calgary Public Library - Idea Lab

1 Hour Session

Brett McMillan, Alberta Council for Global Cooperation (Participant)

UNSOCIAL MEDIA; Virtual World Causing Real World Anxiety 1 hour, 12:30 PM - 1:30 PM , Signup required

Calgary Public Library - Patricia A. Whelan Performance Hall (Theater)

1 Hour Session

Wade Sorochan, Wade Sorochan Communications (Participant)

Breaking Apart Numbers: It Pulls Together Students’ Understanding 1 hour, 12:30 PM - 1:30 PM , Signup required

St. Mary's High School - B204

1 Hour Session

Carollee Norris (Participant)

5 Skills to Calm Kids 1 hour, 12:30 PM - 1:30 PM , Signup required

St. Mary's High School - N202

1 Hour Session

Donna Freeman, Yoga In My School (Participant)

Simple Watercolor Landscapes 2 hours 45 minutes, 12:30 PM - 3:15 PM , Tickets required

St. Mary's High School - S200

Half Day Workshop

Sally Towers-Sybblis (Participant)

Needle Felting with Leah Cathleen Donald of ArtFelt Studio - Create a Landscape Picture 2 hours 45 minutes, 12:30 PM - 3:15 PM , Tickets required

St. Mary's High School - S203

Half Day Workshop

Leah Cathleen Donald, ArtFelt Studio (Participant)

PEGAMES.ORG: How To Teach Gymnastics Using Games 1 hour, 12:30 PM - 1:30 PM , Signup required

St. Mary's High School - Gym

1 Hour Session

David Helm, PEGAMES.ORG/Beairsto Elementary School (Participant)

Creativity and Mathematics: Exploring Through Art and Puzzles 1 hour, 12:30 PM - 1:30 PM , Signup required

Hyatt - Imperial 4, 6

1 Hour Session

Svetlana Pavlova, CBE/Balmoral school (Participant)

Stephanie Pratt, Calgary Board of Education (Participant)

Ryan MacLeod, Calgary Board of Education - Sir John A Macdonald School (Participant)

Taking the ‘f-word’ out of explicit phonics instruction 1 hour, 12:30 PM - 1:30 PM , Signup required

Hyatt - Imperial 1

1 Hour Session

Michelle Bence, University of Calgary (Participant)

Miriam Ramzy, Foothills School Division (Participant)

Classroom Formative Assessment 1 hour, 12:30 PM - 1:30 PM , Signup required

Hyatt - Imperial 8

1 Hour Session

Tyler Buchan, Salisbury Composite High School (Participant)

Empower Students to Conceptually Understand Mathematics through Thinking Grades 7-12 1 hour, 12:30 PM - 1:30 PM , Signup required

Hyatt - Imperial 9

1 Hour Session

Laura Gini-Newman, The Critical Thinking Consortium (Participant)

"Why Should I Have to Treat 'That Kid' Any Differently?" - The Reasons You Must Adapt When Confronted With Challenging Behaviour 1 hour, 12:30 PM - 1:30 PM , Signup required

Hyatt - Neilson 1

1 Hour Session

Tanya Bartram, Calgary Catholic School Division (Participant)

No one has to face cancer alone in YYC 1 hour, 12:30 PM - 1:30 PM , Signup required

Hyatt - Neilson 2

1 Hour Session

Sheena Clifford, Wellspring Calgary (Participant)

Winter Ghostkeeper, Wellspring Calgary (Participant)

A Surprising Tool To Help You Teach Students About Money 1 hour, 12:30 PM - 1:30 PM , Signup required

Hyatt - Neilson 3

1 Hour Session

Shamez Kassam (Participant)

Bring Ease and Joy to Your Life and Your Work 1 hour, 12:30 PM - 1:30 PM , Signup required

Hyatt - Gallery

1 Hour Session

Kari Klein (Participant)

Double Dare You - Dymsystifying Dice 1 hour, 12:30 PM - 1:30 PM , Signup required

Hyatt - Stephen A/B

1 Hour Session

John Felling, Box Cars And One Eyed Jacks (Participant)

Fractions 2 hours 45 minutes, 12:30 PM - 3:15 PM , Signup required

Hyatt - Bannerman/Walker

Half Day Workshop

Andy Psarianos, https://mathsnoproblem.com/ (Participant)

Living a Great Story 1 hour, 12:30 PM - 1:30 PM , Signup required

Glenbow Museum - Theatre

1 Hour Session

Robin Pawlak, Self-employed (Participant)

Thrive and Not just Survive: How to support and prepare students for post-secondary 1 hour, 12:30 PM - 1:30 PM , Signup required

Glenbow Museum - Classroom 1

1 Hour Session

Sam Thiara, Beedie School of Business (Participant)

Calgary Zoo: The Play’s the Thing! 2 hours 30 minutes, 12:30 PM - 3:00 PM , Signup required

Calgary Zoo - Cequel

Half Day Workshop

Sarah Smith, Calgary Zoo (Participant)

1:00 PM
1:00 PM
Understanding and Promoting Regulation in Inclusive Practice: An Autism Perspective 1 hour 15 minutes, 1:00 PM - 2:15 PM , Signup required

Mount Royal University - EB 1006

1 Hour Session

Jyoti Roy (Participant)

Connecting Assessment and Reporting with Teaching and Learning 1 hour 15 minutes, 1:00 PM - 2:15 PM , Signup required

Mount Royal University - EB 1108

1 Hour Session

Chandra Lebenhagen (Participant)

Practical Strategies for the Classroom Part B (Afternoon): Social Thinking Models 1 hour 15 minutes, 1:00 PM - 2:15 PM , Signup required

Mount Royal University - EB 1107

1 Hour Session

Gillian Hatto (Participant)

Alex Gillingham (Participant)

Matrix Planning for Students who need a more Individualized day 1 hour 15 minutes, 1:00 PM - 2:15 PM , Signup required

Mount Royal University - EB 1202

1 Hour Session

Kelsey Bagnal (Participant)

Building an Inclusive Classroom Community 5-minutes at a Time 1 hour 15 minutes, 1:00 PM - 2:15 PM , Signup required

Mount Royal University - EB 1002

1 Hour Session

Lesley-Anne Hatch (Participant)

Positive Behavior Supports in the Classroom 1 hour 15 minutes, 1:00 PM - 2:15 PM , Signup required

Mount Royal University - EB 1022

1 Hour Session

Sue Lark (Participant)

Behaviour Detectives: Investigating and Identifying the Function of Behaviours in the Classroom 1 hour 15 minutes, 1:00 PM - 2:15 PM , Signup required

Mount Royal University - EB 1018

1 Hour Session

Julia Nishizaki (Participant)

Shawn Steffen (Participant)

Connect and Communicate with Students with Autism 1 hour 15 minutes, 1:00 PM - 2:15 PM , Signup required

Mount Royal University - EB 1014

1 Hour Session

Jasmine Travers (Participant)

Audra Newman (Participant)

Talking and Teaching About Healthy Sexuality and Relationships for ALL Students 1 hour 15 minutes, 1:00 PM - 2:15 PM , Signup required

Mount Royal University - EB 1010

1 Hour Session

Heather Cobb (Participant)

Curriculum-based Guided Tour 1 hour, 1:00 PM - 2:00 PM , Signup required

National Music Centre, Studio Bell - The Lobby of Studio Bell (east side)

1 Hour Session

2:00 PM
2:00 PM
Instrument Evolution - Piano 1 hour, 2:00 PM - 3:00 PM , Signup required

National Music Centre, Studio Bell - The Lobby of Studio Bell (east side)

1 Hour Session

2:15 PM
2:15 PM
Intro to Microsoft Teams & Managing Class Workflow 1 hour, 2:15 PM - 3:15 PM , Signup required

TELUS Convention Centre - Ideation Room 2/3

1 Hour Session

Renee Goncalves, Microsoft (Participant)

Jann Arden (Keynote) 1 hour, 2:15 PM - 3:15 PM , Tickets required

TELUS Convention Centre - Macleod Hall

Keynote

Jann Arden (Participant)

Environment and Mental Health 1 hour, 2:15 PM - 3:15 PM , Signup required

Crescent Heights High School - 309

1 Hour Session

Tania Johnson, Institute of Child Psychology (Participant)

Des pistes de décollage et des filets de sauvetage: mettre en oeuvre les meilleures pratiques pour enseigner l’écriture 1 hour, 2:15 PM - 3:15 PM , Signup required

Crescent Heights High School - Learning Commons 216

1 Hour Session

Ashley McPherson, Centre for Literacy (Participant)

Relax, renew and refocus with Yoga Nidra (guided meditation). All you have to do is lie there. 1 hour, 2:15 PM - 3:15 PM , Signup required

Crescent Heights High School - 402

1 Hour Session

Susan Agrios, Agrios Mindfitness (Participant)

Writing 101 1 hour, 2:15 PM - 3:15 PM , Signup required

Glenbow Museum - Theatre

1 Hour Session

Robin Pawlak, Self-employed (Participant)

2:30 PM
2:30 PM
District Resources: Panel Session 1 hour, 2:30 PM - 3:30 PM , Signup required

Mount Royal University - Ross Glen Hall

1 Hour Session

Sherri Black (Participant)

Lanna Myers (Participant)

Trisa Soroski (Participant)