Darcy Conaty

Sessions in which Darcy Conaty attends

Wednesday 29 July, 2020

Time Zone: NZST/Wellington
8:00
8:00
Dealers Hall Pre-Opening Coffee and Doughnuts Reception - 50 minutes - 8:00 NZST  -  8:50 NZST
Programming - Programme Room 7 (Zoom Meeting) Reception
10:00
10:00
Fantasy Today: The Best of Recent Fantasy - 50 minutes - 10:00 NZST  -  10:50 NZST
Programming - Programme Room 2 (Webinar) Panel
Sarah Gailey (Panelist) Graci Kim, Rick Riordan Presents (Panelist) Claire Rousseau (Panelist) Emma Osborne (Moderator)
Future Laws - 50 minutes - 10:00 NZST  -  10:50 NZST
Programming - Programme Room 1 (Webinar) Panel
Karl Schroeder (Panelist) Gadi Evron, Tel Aviv in 2027 (Panelist) Likhain (Moderator) Anne-Louise Fortune, Independent Scholar (Panelist) Penelope Flynn, LLC (Panelist)
11:00
11:00
Token Girl - 50 minutes - 11:00 NZST  -  11:50 NZST
Programming - Programme Room 4 (Webinar) Panel
Mallory O'Meara (Panelist) Isa Ritchie (Panelist) Kieron Gillen (Panelist) Mary Anne Mohanraj, University of Illinois / Speculative Literature Foundation (Panelist) Mary Robinette Kowal (Moderator)
Cyborgs and Society - 50 minutes - 11:00 NZST  -  11:50 NZST
Programming - Programme Room 1 (Webinar) Panel
SL Huang (Panelist) SB Divya (Panelist) Errick Nunnally (Panelist) Benjamin C. Kinney, Escape Pod (Moderator)
12:00
12:00
Shared Common Myths - 50 minutes - 12:00 NZST  -  12:50 NZST
Programming - Programme Room 2 (Webinar) Panel
Helen Marshall, University of Queensland (Moderator) Peadar Ó Guilín (Participant) Graci Kim, Rick Riordan Presents (Participant) Suyi Davies Okungbowa (Participant)
How to Enjoy the First Virtual Worldcon - 50 minutes - 12:00 NZST  -  12:50 NZST
Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings) Panel
Gay Haldeman (Panelist) Jeanne Mealy (Panelist) Laurie Mann (Panelist) Rose Mitchell (Moderator)
13:00
13:00
Accessible Magic - 50 minutes - 13:00 NZST  -  13:50 NZST
Programming - Programme Room 3 (Webinar) Panel
Andi C. Buchanan, Writer (Panelist) Taiyo Fujii, SFWJ (Panelist) Petrea Mitchell (Moderator)
Climate Change and Conventions - 50 minutes - 13:00 NZST  -  13:50 NZST
Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting) Panel
Tim Jones (Panelist) Erin Underwood (Moderator) Cameron Bolinger, Explorasaurus Studios (Panelist) Kyoko Ogushi, CoNZealand (Panelist)
The Art of the Review - 50 minutes - 13:00 NZST  -  13:50 NZST
Programming - Programme Room 2 (Webinar) Panel
James Davis Nicoll, James Nicoll Reviews / University of Waterloo Theatre Centre (Panelist) Trish Matson (Moderator) Claire Rousseau (Panelist) Anne-Louise Fortune, Independent Scholar (Panelist) Kyla Lee Ward, Prea Press (Panelist)
14:00
14:00
Science Fantasy: A Core Piece of the SF/F World - 50 minutes - 14:00 NZST  -  14:50 NZST
Programming - Programme Room 2 (Webinar) Panel
Tommy Kucera, Dept of Mathematics (Panelist) David D. Levine (Moderator) L.J. Kendall, L. J. Kendall Publishing (Panelist) Jacqui Greaves (Panelist) Rivqa Rafael (Panelist)
Chronology of Calendars - 50 minutes - 14:00 NZST  -  14:50 NZST
Programming - Programme Room 4 (Webinar) Panel
Edmund Schluessel, International School of Helsinki (Panelist) Gideon Marcus, Galactic Journey (and Journey Press) (Moderator) Jenn Lyons, Tor Books (Panelist)
Welcome to CoNZealand, a Virtual Tour - 50 minutes - 14:00 NZST  -  14:50 NZST
Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings) Demonstration
Matthew Shogren (Presenter) Morgan Hazelwood (Presenter)
Programming - Programme Room 1 (Webinar) Presentation
Bill Ritch, The Atlanta Radio Theatre Company (Performer)
Running Conventions: A Worldwide Perspective - 50 minutes - 14:00 NZST  -  14:50 NZST
Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting) Panel
Maciej Matuszewski (Panelist) Diane Walton, On Spec Magazine (Panelist) Rose Mitchell (Panelist) Kyoko Ogushi, CoNZealand (Panelist) Ben Yalow, CoNZealand (Moderator)
15:00
15:00
Epidemics and Plagues in the Real World and in Fiction - 50 minutes - 15:00 NZST  -  15:50 NZST
Programming - Programme Room 2 (Webinar) Panel
Andy Dudak (Panelist) Mason A. Porter, University of California (Moderator) Perrianne Lurie (Panelist) Freya Marske (Panelist) Prema Arasu, University of Western Australia (Panelist)
Infinite Entangled Futures: Indigenous Voices in Conversation - 50 minutes - 15:00 NZST  -  15:50 NZST
Programming - Programme Room 4 (Webinar) Panel
Toni Wi (Panelist) Sloane Leong (Moderator) Sascha Stronach (Panelist) Darcie Little Badger (Panelist) Rebecca Roanhorse (Panelist)
The Death of Genre? - 55 minutes - 15:00 NZST  -  15:55 NZST
Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting) Panel
Trish Matson (Panelist) Caren Gussoff Sumption (Panelist) Joshua Bilmes (Panelist) Soon Lee (Moderator)
16:00
16:00
Programming - Programme Room 3 (Webinar) Panel
Katrina Archer, Little Blue Marble (Moderator) M. Darusha Wehm (Panelist) Courtney Schafer (Panelist) David D. Levine (Panelist)
The World of Independent Board Games: Beyond D & D - 50 minutes - 16:00 NZST  -  16:50 NZST
Programming - Programme Room 4 (Webinar) Panel
Edward Fortune, Starburst Magazine (Panelist) Petrea Mitchell (Panelist) Queenie Chan (Moderator) Amal El-Mohtar, University of Ottawa (Panelist)
17:00
17:00
Animals in Fantasy - 50 minutes - 17:00 NZST  -  17:50 NZST
Discord - Discord Programming - Larry & Misty Panel Room Panel
Mercedes Lackey, High Flight Arts and Letters (Panelist) Kathryn Sullivan (Panelist) Steph Matuku (Panelist) H.G. Parry (Panelist) Paula Boer, Self-employed (Moderator)
18:00
18:00
Feedback Session 1 - 50 minutes - 18:00 NZST  -  18:50 NZST
Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting) Panel
Kelly Buehler, CoNZealand (Panelist) Lynelle Howell, CoNZealand (Panelist) David Gallaher, CoNZealand (Panelist) Norman Cates, CoNZealand (Moderator)
19:00
19:00
Welcome to CoNZealand, a Virtual Tour - 50 minutes - 19:00 NZST  -  19:50 NZST
Programming - Programme Room 7 (Zoom Meeting) Demonstration
Maree Pavletich, CoNZealand (Presenter)
Representing the Other - 50 minutes - 19:00 NZST  -  19:50 NZST
Programming - Programme Room 1 (Webinar) Panel
Brandon O'Brien, FIYAH Magazine of Black Speculative Fiction (Speaker) Cliona Shakespeare, University of Jyväskylä (Panelist) Prema Arasu, University of Western Australia (Panelist) Bradford Lyau (Moderator) Laura (El) Lam, Edinburgh Napier University (Panelist)
20:00
20:00
Scarey Stuff - 50 minutes - 20:00 NZST  -  20:50 NZST
Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting) Game Show
Frances Hardinge (Contestant) Elizabeth Knox (Contestant) Kyla Lee Ward, Prea Press (Master of ceremonies)
21:00
21:00
Imagining Fae in Aotearoa and elsewhere - 50 minutes - 21:00 NZST  -  21:50 NZST
Programming - Programme Room 4 (Webinar) Panel
Hester J. Rook (Moderator) Rem Wigmore (Panelist) Jodi McAlister (Panelist) Peter Hassall, Stunt Guild of New Zealand (Panelist) AJ Lancaster (Panelist)
Are We Living in a Simulation? - 50 minutes - 21:00 NZST  -  21:50 NZST
Programming - Programme Room 1 (Webinar) Panel
Fiona Moore (Panelist) Sultana Raza (Panelist) L.J. Kendall, L. J. Kendall Publishing (Moderator) Christopher Gee (Panelist)
22:00
22:00
Planning and Attending Conventions in the Age of COVID-19 - 50 minutes - 22:00 NZST  -  22:50 NZST
Programming - Programme Room 3 (Webinar) Panel
Gerard Kraus, Science Fiction & Fantasy Society Luxembourg (Panelist) Carolina Gomez Lagerlöf (Panelist) Alison Scott, Punctuation (Moderator) Vincent Docherty, SMOFcon 39 (Panelist)

Thursday 30 July, 2020

Time Zone: NZST/Wellington
9:00
9:00
Recent SF and Fantasy on TV: Beyond the Usual Suspects - 50 minutes - 9:00 NZST  -  9:50 NZST
Programming - Programme Room 2 (Webinar) Panel
Shaun Duke, Bemidji State University / The Skiffy and Fanty Show (Panelist) Juliana Rew, Third Flatiron Publishing (Moderator) Stina Leicht (Panelist) Sarah Gulde, Star Trek Quarterly (Panelist) Christine Taylor-Butler (Panelist)
Climate Change: Adaptation vs Resilience - 50 minutes - 9:00 NZST  -  9:50 NZST
Programming - Programme Room 4 (Webinar) Panel
Darcie Little Badger (Moderator) Michael Sheffield, Northrop Grumman Space Systems (Panelist) Arkady Martine (Panelist)
10:00
10:00
Programming - Programme Room 1 (Webinar) Panel
Sarah Pinsker, SFWA (Panelist) Karen Purcell, Woodsdale Animal Hospital (Moderator) Arwen Curry, Worlds of Ursula K. Le Guin (Panelist) Bradford Lyau (Panelist) Alexandra Pierce (Panelist)
Justice in SF and Fantasy - 50 minutes - 10:00 NZST  -  10:50 NZST
Programming - Programme Room 3 (Webinar) Panel
Adri Joy, Nerds of a Feather (Panelist) Fred Lerner (Panelist) Jenn Lyons, Tor Books (Moderator) Brent Lambert, FIYAH Literary Magazine (Panelist) Melinda Snodgrass, Stealing Fire Productions Inc. (Panelist)
11:00
11:00
Reading: Mary Robinette Kowal - 25 minutes - 11:00 NZST  -  11:25 NZST
Programming - Reading Room 1 Reading
Mary Robinette Kowal (Speaker)
GoH - Mercedes Lackey and Larry Dixon Talk - 50 minutes - 11:00 NZST  -  11:50 NZST
Discord - Discord Programming - Larry & Misty Panel Room Dialogue
Mercedes Lackey, High Flight Arts and Letters (Speaker) Larry Dixon (Speaker)
Lodestar Awards - Meet the Young Adult Award Finalists - 50 minutes - 11:00 NZST  -  11:50 NZST
Programming - Programme Room 3 (Webinar) Panel
Holly Black (Panelist) Fran Wilde (Panelist) Naomi Kritzer (Panelist) Frances Hardinge (Panelist) Liza Trombi, Locus Magazine (Moderator)
11:30
11:30
Reading: Becky Chambers - 25 minutes - 11:30 NZST  -  11:55 NZST
Programming - Reading Room 2 Reading
Becky Chambers (Speaker)
12:00
12:00
Music in SF and Fantasy - 50 minutes - 12:00 NZST  -  12:50 NZST
Programming - Programme Room 3 (Webinar) Panel
Matthew Pavletich (Panelist) Caren Gussoff Sumption (Panelist) Karen Simpson Nikakis, SOV Media (Moderator) William C. Tracy, Space Wizard Science Fantasy (Panelist) Sarah Pinsker, SFWA (Panelist)
13:00
13:00
Modern Short SF and Fantasy - 50 minutes - 13:00 NZST  -  13:50 NZST
Programming - Programme Room 1 (Webinar) Panel
Charles Payseur (Panelist) Daryl Gregory (Panelist) Scott Edelman (Moderator) Sheila Williams, Asimov's Science Fiction (Panelist) Neil Clarke, Clarkesworld Magazine (Panelist)
Programming - Programme Room 2 (Webinar) Panel
Garth Nix (Panelist) Isa Ritchie (Moderator) Whiti Hereaka (Panelist) Mandy Hager, NZ Society of Authors (Panelist) Alison Evans (Panelist)
Concellation 2020 Retrospective - 50 minutes - 13:00 NZST  -  13:50 NZST
Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting) Panel
Gadi Evron, Tel Aviv in 2027 (Panelist) Christopher Ambler (Panelist) Craig Glassner (Panelist) Lynelle Howell, CoNZealand (Moderator)
14:00
14:00
Programming - Programme Room 2 (Webinar) Panel
Z Aung (Panelist) Rivqa Rafael (Panelist) Perrianne Lurie (Panelist) Benjamin Hewett, Author / Juggler / Enthusiast (Moderator)
My Favourite Board Game - 50 minutes - 14:00 NZST  -  14:50 NZST
Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting) Panel
Erica Holcomb, Explorasaurus Studios (Panelist) Alex Acks (Moderator) Alan Stewart (Panelist) David Peterson (Panelist) Frances Hardinge (Panelist)
Covering Mercedes Lackey - 50 minutes - 14:00 NZST  -  14:50 NZST
Programming - Programme Room 3 (Webinar) Portfolio
Jody Lee (Speaker)
15:00
15:00
Programming - Programme Room 3 (Webinar) Panel
Maiya Ibrahim (Panelist) Catherine Lundoff, Queen of Swords Press (Moderator) Lee Murray (Panelist) Glenda Larke (Panelist)
16:00
16:00
Programming - Programme Room 1 (Webinar) Panel
Matthew S. Rotundo (Panelist) Jane Routley (Moderator) Claire Bartlett (Panelist) Jason Franks (Panelist)
17:00
17:00
How to End the World on $500 - 50 minutes - 17:00 NZST  -  17:50 NZST
Programming - Programme Room 1 (Webinar) Panel
Craig Cormick, Self (Moderator) David Brin, Futures Unlimited (Panelist) Julie Czerneda (Panelist) G. David Nordley, Self Employed (Panelist)
On Afrofuturism - 50 minutes - 17:00 NZST  -  17:50 NZST
Programming - Programme Room 4 (Webinar) Panel
Suyi Davies Okungbowa (Panelist) Oghenechovwe Ekpeki (Panelist) Brandon O'Brien, FIYAH Magazine of Black Speculative Fiction (Panelist) Eugen Bacon (Panelist) Maquel A. Jacob, MAJart Works (Moderator)
18:00
18:00
History of SF Fandom in New Zealand - 50 minutes - 18:00 NZST  -  18:50 NZST
Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting) Panel
Simon Litten (Panelist) Nigel Rowe, Feeding America, Inc. (Panelist) Norman Cates, CoNZealand (Moderator) Peter Hassall, Stunt Guild of New Zealand (Panelist) Dylan Horrocks, Victoria University of Wellington (Panelist)
19:00
19:00
Spirits Abroad and At Home - 50 minutes - 19:00 NZST  -  19:50 NZST
Programming - Programme Room 3 (Webinar) Panel
Mimi Mondal, Self (Panelist) Graci Kim, Rick Riordan Presents (Panelist) Z Aung (Moderator)
20:00
20:00
GoH - Mercedes Lackey and Larry Dixon Reading - 50 minutes - 20:00 NZST  -  20:50 NZST
Discord - Discord Programming - Larry & Misty Panel Room Reading
Mercedes Lackey, High Flight Arts and Letters (Panelist) Larry Dixon (Panelist)

Friday 31 July, 2020

Time Zone: NZST/Wellington
9:00
9:00
Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting) Panel
Hirotaka Osawa, University of Tsukuba (Panelist) Farah Mendlesohn, BSFA (Panelist) Elsa Sjunneson (Panelist) Lars Backstrom, auticon (Moderator)
COVID-19: A Great Filter? - 50 minutes - 9:00 NZST  -  9:50 NZST
Programming - Programme Room 1 (Webinar) Panel
Valentin Ivanov, European Southern Observatory (Moderator) Vylar Kaftan (Panelist) Ion Newcombe, AntipodeanSF (Panelist) James Cambias (Panelist)
Brave New Revenue Stream - 50 minutes - 9:00 NZST  -  9:50 NZST
Programming - Programme Room 2 (Webinar) Panel
James Davis Nicoll, James Nicoll Reviews / University of Waterloo Theatre Centre (Panelist) Claire Rousseau (Panelist) K Tempest Bradford, Writing the Other (Moderator) Margot Atwell, Kickstarter (Panelist)
10:00
10:00
2022 Worldcon Site Announcement - 50 minutes - 10:00 NZST  -  10:50 NZST
Programming - Programme Room 2 (Webinar) Presentation
Helen Montgomery, Chicon 8: The 80th World Science Fiction Convention (Participant) Colette Fozard (Participant) Dave McCarty (Participant) Yasser Bahjatt, Jeddi High Council (Participant) Alan Stewart (Moderator)
LGBTQIA Themes in Books, Comics, and Movies/TV - 50 minutes - 10:00 NZST  -  10:50 NZST
Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting) Panel
Ira Alexandre, Lady Business (Panelist) Prema Arasu, University of Western Australia (Panelist) Karen Bovenmyer, PseudoPod Horror Podcast Magazine (Moderator) Jason Wodicka (Panelist) Charles Payseur (Panelist)
The Expanding Worlds of Audiobooks - 50 minutes - 10:00 NZST  -  10:50 NZST
Programming - Programme Room 3 (Webinar) Panel
C. L. Clark, Escape Artists Inc. (Editor) (Panelist) Timothy Ellis, The Hunter Legacy Universe / WriterSanctum author forum (Panelist) Tansy Rayner Roberts (Panelist) Simon Vance, Self (Moderator)
11:00
11:00
Masquerade - 50 minutes - 11:00 NZST  -  11:50 NZST
Events - Events Room Event
Friends Don't Let Friends Run Worldcons - 50 minutes - 11:00 NZST  -  11:50 NZST
Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting) Panel
Kent Bloom (Panelist) James Bacon, Smofcon Europe (Moderator) Vincent Docherty, SMOFcon 39 (Panelist) Rose Mitchell (Panelist)
Reading: Sarah Pinsker - 25 minutes - 11:00 NZST  -  11:25 NZST
Programming - Reading Room 1 Reading
Sarah Pinsker, SFWA (Speaker)
12:00
12:00
Old New Writers - 50 minutes - 12:00 NZST  -  12:50 NZST
Programming - Programme Room 1 (Webinar) Panel
George R. R. Martin (Participant) Jack Dann (Participant) Joe Haldeman (Participant)
13:00
13:00
Mercedes Lackey In the Beginning . . . A Look Back - 50 minutes - 13:00 NZST  -  13:50 NZST
Discord - Discord Programming - Larry & Misty Panel Room Dialogue
Jody Lee (Panelist) Mercedes Lackey, High Flight Arts and Letters (Speaker)
History and SF - 50 minutes - 13:00 NZST  -  13:50 NZST
Programming - Programme Room 2 (Webinar) Panel
Arkady Martine (Panelist) Farah Mendlesohn, BSFA (Panelist) Claire Bartlett (Panelist) Shaun Duke, Bemidji State University / The Skiffy and Fanty Show (Moderator) Ada Palmer (Panelist)
Great Worlds in SF - 50 minutes - 13:00 NZST  -  13:50 NZST
Programming - Programme Room 1 (Webinar) Panel
James Davis Nicoll, James Nicoll Reviews / University of Waterloo Theatre Centre (Panelist) Fred Lerner (Moderator) Amy (A.K.) DuBoff (Panelist) Walter Jon Williams (Panelist) Sheila Williams, Asimov's Science Fiction (Panelist)
Fandom Over the Years - The Female Perspective - 50 minutes - 13:00 NZST  -  13:50 NZST
Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting) Panel
Andi Dukleth, Accidental Aliens and KPBS News (Panelist) Laurie Mann (Panelist) Alison Scott, Punctuation (Panelist) Gay Haldeman (Panelist) Jennifer Zwahr-Castro, St. Mary's University of San Antonio, TX (Moderator)
14:00
14:00
Larry Dixon's Plus Ones - 50 minutes - 14:00 NZST  -  14:50 NZST
Discord - Discord Programming - Larry & Misty Panel Room Talk
Larry Dixon (Panelist)
Through the Magic Door: The Appeal of Portal Fantasies - 50 minutes - 14:00 NZST  -  14:50 NZST
Programming - Programme Room 3 (Webinar) Panel
H.G. Parry (Panelist) Alix Harrow (Panelist) Sally McLennan (Panelist) Kathryn Sullivan (Moderator)
Killing Your Own Grandparent: Time Travel in SF - 50 minutes - 14:00 NZST  -  14:50 NZST
Programming - Programme Room 2 (Webinar) Panel
Andy Dudak (Panelist) Amal El-Mohtar, University of Ottawa (Panelist) Elizabeth Knox (Panelist) Gillian Polack (Panelist)
15:00
15:00
Programming - Programme Room 8 (Zoom Meeting) Panel
Mary Robinette Kowal (Panelist) Kathleen Jennings (Moderator) Carrie Vaughn (Panelist) Jane Routley (Panelist)
Pandemic Myths and Facts - 50 minutes - 15:00 NZST  -  15:50 NZST
Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting) Panel
Yudhanjaya Wijeratne, LIRNEasia (Panelist) Naomi Kritzer (Moderator) Andi C. Buchanan, Writer (Panelist) Mason A. Porter, University of California (Panelist) Perrianne Lurie (Panelist)
16:00
16:00
Magic Systems in Fantasy - 50 minutes - 16:00 NZST  -  16:50 NZST
Programming - Programme Room 4 (Webinar) Panel
Laura (El) Lam, Edinburgh Napier University (Moderator) Jennifer Mace (Panelist) Sarah Beth Durst (Panelist) Garth Nix (Panelist) Maiya Ibrahim (Panelist)
Universal Rights in the Age of AI - 50 minutes - 16:00 NZST  -  16:50 NZST
Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting) Panel
Hirotaka Osawa, University of Tsukuba (Panelist) L.J. Kendall, L. J. Kendall Publishing (Panelist) Barbara Howe (Panelist) Benjamin C. Kinney, Escape Pod (Panelist) Mikko Rauhala (Moderator)
17:00
17:00
Programming - Programme Room 1 (Webinar) Panel
Caemasache McKenna, Full Sail University (Panelist) Matthew S. Rotundo (Moderator) Catherine Lundoff, Queen of Swords Press (Panelist) Peter Hassall, Stunt Guild of New Zealand (Panelist) Sam Blackley, freelance (Panelist)

Saturday 1 August, 2020

Time Zone: NZST/Wellington
9:00
9:00
Before and After Tolkien: Epic Fantasy - 50 minutes - 9:00 NZST  -  9:50 NZST
Programming - Programme Room 2 (Webinar) Panel
Yugen Yashima (Panelist) Vida Cruz (Panelist) A.j. Ponder (Moderator) Yves Meynard (Panelist)
10:00
10:00
The Ascent of Wonder: What Makes Hard SF - 50 minutes - 10:00 NZST  -  10:50 NZST
Programming - Programme Room 1 (Webinar) Panel
Kenn Bates (Panelist) James Cambias (Moderator) Mark English, Clarinspect (Panelist) Harun Siljak, CONNECT Centre For Future Networks and Communications (Panelist) Deborah Munro, University of Canterbury (Panelist)
Young Adult Fiction: From the Page and From the Screen - 50 minutes - 10:00 NZST  -  10:50 NZST
Programming - Programme Room 2 (Webinar) Panel
Sarah Beth Durst (Panelist) Jodi McAlister (Moderator) Denika Mead (Panelist) Holly Black (Panelist)
WSFS Business Meeting - 50 minutes - 10:00 NZST  -  10:50 NZST
Real World - TBD Meeting
Kent Bloom (Panelist) M. Darusha Wehm (Moderator)
11:00
11:00
Hugo Awards Ceremony - 3 hours 30 minutes - 11:00 NZST  -  14:30 NZST
Events - Events Room Event
Mercedes Lackey, High Flight Arts and Letters (Presenter) Rose Mitchell (Presenter) Robert Silverberg (Presenter) Alison Scott, Punctuation (Presenter) Erin Underwood (Presenter) Larry Dixon (Presenter) Greg Broadmore, Weta Workshop (Presenter) George R. R. Martin (Moderator)
13:00
13:00
Programming - Programme Room 3 (Webinar) Panel
Juliet Marillier (Panelist) Dan Rabarts, Writer (Panelist) Gillian Polack (Panelist) Lee Murray (Moderator)
14:00
14:00
Programming - Programme Room 2 (Webinar) Panel
Deborah Munro, University of Canterbury (Moderator) Tore Høie, Fringilla (Panelist) Mark English, Clarinspect (Panelist) Curtis Chen, SFWA (Panelist) Chris Winspear, Manifester 3D (Panelist)
SF and Fantasy Video Games - 50 minutes - 14:00 NZST  -  14:50 NZST
Programming - Programme Room 7 (Zoom Meeting) Panel
Kat Clay (Panelist) Aidan Doyle (Moderator) Christopher Ambler (Panelist) Z Aung (Panelist) Timothy Ellis, The Hunter Legacy Universe / WriterSanctum author forum (Panelist)
15:00
15:00
Not Your Parents' Space Opera - 50 minutes - 15:00 NZST  -  15:50 NZST
Programming - Programme Room 2 (Webinar) Panel
Valerie Valdes (Panelist) Sean Williams, Flinders University (Moderator) Melinda Snodgrass, Stealing Fire Productions Inc. (Panelist) Becky Chambers (Panelist)
Our New Robot Overlords: Why and How They Will Take Over - 50 minutes - 15:00 NZST  -  15:50 NZST
Programming - Programme Room 1 (Webinar) Presentation
Mikko Rauhala (Speaker)
Sassafrass presents Viking Mythology Music - 50 minutes - 15:00 NZST  -  15:50 NZST
Programming - Programme Room 9 (Zoom Meeting) Concert
Ada Palmer (Performer)
Birds of a Feather: Librarians - 50 minutes - 15:00 NZST  -  15:50 NZST
Programming - Discussion Groups Discussion Group
Maree Pavletich, CoNZealand (Moderator)
16:00
16:00
Urban Fantasy in the 21st Century - 50 minutes - 16:00 NZST  -  16:50 NZST
Programming - Programme Room 1 (Webinar) Panel
Danny Lore, Fiyah Magazine (Panelist) Claire Light (Panelist) Cindy Lynn Speer (Panelist) Carrie Vaughn (Moderator) Janna Ruth (Panelist)
Good Work, Questionable Creator - 50 minutes - 16:00 NZST  -  16:50 NZST
Programming - Programme Room 2 (Webinar) Panel
James Davis Nicoll, James Nicoll Reviews / University of Waterloo Theatre Centre (Panelist) Richard Gilliam, Self (Panelist) Julie Hofmann or ADMedievalist (Moderator)
20:00
20:00
Bedtime stories with Mercedes Lackey and Larry Dixon - 50 minutes - 20:00 NZST  -  20:50 NZST
Discord - Discord Programming - Larry & Misty Panel Room Reading
Larry Dixon (Speaker) Mercedes Lackey, High Flight Arts and Letters (Participant)

Sunday 2 August, 2020

Time Zone: NZST/Wellington
10:00
10:00
The History of the Book - 50 minutes - 10:00 NZST  -  10:50 NZST
Programming - Programme Room 3 (Webinar) Presentation
Ada Palmer (Presenter)
"Sarabande" / "Resurrection Eve" - 1 hour - 10:00 NZST  -  11:00 NZST
Programming - Programme Room 1 (Webinar) Presentation
Bill Ritch, The Atlanta Radio Theatre Company (Performer)
Fairy Tales and Fantasy - 50 minutes - 10:00 NZST  -  10:50 NZST
Programming - Programme Room 4 (Webinar) Panel
Vida Cruz (Panelist) Leife Shallcross, Australia 2025 bid committee (Moderator) Ellen Datlow (Panelist) Eileen Mueller (Panelist) Jean Bürlesk, Science Fiction and Fantasy Society Luxembourg (Panelist)
11:00
11:00
Closing Ceremony - 50 minutes - 11:00 NZST  -  11:50 NZST
Events - Events Room Event
Norman Cates, CoNZealand (Master of ceremonies) Kelly Buehler, CoNZealand (Master of ceremonies) Bill Lawhorn (Participant) Colette Fozard (Participant)
The Day After Tomorrow: Near Future SF - 50 minutes - 11:00 NZST  -  11:50 NZST
Programming - Programme Room 3 (Webinar) Panel
Shiv Ramdas (Panelist) Karl Schroeder (Panelist) Glen Engel-Cox, Blue Agama Associates (Moderator) Caren Gussoff Sumption (Panelist) SB Divya (Panelist)
Military SF: Getting It Right - 50 minutes - 11:00 NZST  -  11:50 NZST
Programming - Programme Room 2 (Webinar) Panel
Gadi Evron, Tel Aviv in 2027 (Panelist) Kin-Ming Looi, - (Moderator) Joe Haldeman (Panelist)
These Old Shades: If Georgette Heyer Wrote a Ghost Story - 50 minutes - 11:00 NZST  -  11:50 NZST
Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting) Panel
Maree Pavletich, CoNZealand (Panelist) Freya Marske (Moderator) Kat Clay (Panelist) Leife Shallcross, Australia 2025 bid committee (Panelist) Z Aung (Panelist)
11:30
11:30
Reading: Naomi Kritzer - 25 minutes - 11:30 NZST  -  11:55 NZST
Programming - Reading Room 1 Reading
Naomi Kritzer (Speaker)
12:00
12:00
In Space No One Can See You Hide the Evidence: Crimes in Space - 50 minutes - 12:00 NZST  -  12:50 NZST
Programming - Programme Room 4 (Webinar) Panel
Trish Matson (Moderator) Valerie Valdes (Panelist) Carl Fink, Learning Guild (Panelist) Kat Clay (Panelist)
Ghosts in the Ships: Sentient Ships in SF and Fantasy - 50 minutes - 12:00 NZST  -  12:50 NZST
Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting) Panel
Jeffrey A. Carver, SFWA, Starstream Publications (Panelist) Sascha Stronach (Panelist) Z Aung (Moderator) Mark Van Name (Panelist)
13:00
13:00
Programming - Programme Room 3 (Webinar) Panel
Jo Van (Moderator)
Programming - Programme Room 1 (Webinar) Panel
Shiv Ramdas (Panelist) Yasser Bahjatt, Jeddi High Council (Panelist) Terrie Hashimoto (Panelist) Zaza Koshkadze (Moderator) Valentin Ivanov, European Southern Observatory (Panelist)
Thalience and Sentience - 50 minutes - 13:00 NZST  -  13:50 NZST
Programming - Programme Room 4 (Webinar) Panel
Benjamin C. Kinney, Escape Pod (Panelist) Eli K. P. William (Panelist) SB Divya (Panelist) Karl Schroeder (Moderator)
Virtual Conventions and Conferences - 50 minutes - 13:00 NZST  -  13:50 NZST
Programming - Discussion Groups Panel
Erin Underwood (Panelist) Laurie Mann (Panelist) Randall Shepherd, CoNZealand/Alamo (Panelist) Steven Silver, SFWA (Moderator)
Reading: Sarah Gailey - 25 minutes - 13:00 NZST  -  13:25 NZST
Programming - Reading Room 1 Reading
Sarah Gailey (Speaker)
14:00
14:00
Worlds of Ursula K Le Guin - 2 hours - 14:00 NZST  -  16:00 NZST  |  Signup required
Programming - Programme Room 2 (Webinar) Media Screening
Arwen Curry, Worlds of Ursula K. Le Guin (Speaker)
16:00
16:00
The Future of the Marvel Cinematic Universe - 50 minutes - 16:00 NZST  -  16:50 NZST
Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting) Panel
Candice Michelle Goodwin, RWC Productions (Panelist) Carrie Vaughn (Moderator) David Peterson (Panelist) Elsa Sjunneson (Panelist)