Stephen Gleeson

Blacksmith

Sessions in which Stephen Gleeson attends

Wednesday 29 July, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
12:00
12:00
How to Enjoy the First Virtual Worldcon 50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Panel

Gay Haldeman (Panelist)

Jeanne Mealy (Panelist)

Laurie Mann (Panelist)

Rose Mitchell (Moderator)

SF and Fantasy of Australia 50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Angela Meyer (Panelist)

Jack Dann (Moderator)

Helen Stubbs, Writers Activation, Galactic Chat (Panelist)

Sean McMullen (Panelist)

13:00
13:00
Who, What, When and/or Where Inspired You? 50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Kaaron Warren (Panelist)

Snezana Kanacki (Panelist)

Amal El-Mohtar, University of Ottawa (Panelist)

Amanda Bridgeman (Moderator)

14:00
14:00
Welcome to CoNZealand, a Virtual Tour 50 minutes, 14:00 NZST - 14:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Demonstration

Matthew Shogren (Presenter)

Morgan Hazelwood (Presenter)

14:30
14:30
Reading: Melinda Snodgrass 25 minutes, 14:30 NZST - 14:55 NZST

Programming - Reading Room 2

Reading

Melinda Snodgrass, Stealing Fire Productions Inc. (Speaker)

15:30
15:30
Reading: Russell Kirkpatrick 25 minutes, 15:30 NZST - 15:55 NZST

Programming - Reading Room 2

Reading

Russell Kirkpatrick (Speaker)

16:30
16:30
Reading: Glenda Larke 25 minutes, 16:30 NZST - 16:55 NZST

Programming - Reading Room 2

Reading

Glenda Larke (Speaker)

17:00
17:00
Animals in Fantasy 50 minutes, 17:00 NZST - 17:50 NZST

Discord - Discord Programming - Larry & Misty Panel Room

Panel

Mercedes Lackey, High Flight Arts and Letters (Panelist)

Kathryn Sullivan (Panelist)

Steph Matuku (Panelist)

H.G. Parry (Panelist)

Paula Boer, Self-employed (Moderator)

18:00
18:00
The Art of Kathleen Jennings 50 minutes, 18:00 NZST - 18:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Portfolio

Kathleen Jennings (Presenter)

19:00
19:00
Welcome to CoNZealand, a Virtual Tour 50 minutes, 19:00 NZST - 19:50 NZST

Programming - Programme Room 7 (Zoom Meeting)

Demonstration

Maree Pavletich, CoNZealand (Presenter)

23:00
23:00
Parties: 29 July, party band #1 3 hours, 23:00 NZST - 2:00 NZST

Con Operations - Party Zoom

Party

Thursday 30 July, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
7:00
7:00
Parties: 30 July, party band #2 3 hours, 7:00 NZST - 10:00 NZST

Con Operations - Party Zoom

Party

10:00
10:00
Colossus, Skynet, or the Culture? 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Shiv Ramdas (Panelist)

Corey J. White (Panelist)

Cat Sparks (Moderator)

Jason Wodicka (Panelist)

Mark Van Name (Panelist)

Reading: Joe Haldeman 25 minutes, 10:00 NZST - 10:25 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Joe Haldeman (Speaker)

11:00
11:00
GoH - Mercedes Lackey and Larry Dixon Talk 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Discord - Discord Programming - Larry & Misty Panel Room

Dialogue

Mercedes Lackey, High Flight Arts and Letters (Speaker)

Larry Dixon (Speaker)

12:00
12:00
Modern SF Criticism 50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Gary K Wolfe, Locus Magazine (Moderator)

Takayuki Tatsumi, Keio University (Panelist)

Karen Haber (Panelist)

Cat Sparks (Panelist)

Liza Trombi, Locus Magazine (Panelist)

13:00
13:00

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Garth Nix (Panelist)

Isa Ritchie (Moderator)

Whiti Hereaka (Panelist)

Mandy Hager, NZ Society of Authors (Panelist)

Alison Evans (Panelist)

Building Fantasy Worlds 50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Discord - Discord Programming - Larry & Misty Panel Room

Panel

Shiv Ramdas (Panelist)

Julie Czerneda (Moderator)

Yves Meynard (Panelist)

Mercedes Lackey, High Flight Arts and Letters (Panelist)

14:00
14:00
Reading: Jack Dann 25 minutes, 14:00 NZST - 14:25 NZST

Programming - Reading Room 2

Reading

Jack Dann (Speaker)

Reading: Kat Clay 25 minutes, 14:00 NZST - 14:25 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Kat Clay (Speaker)

15:00
15:00
A Chat with Bob and George 50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Dialogue

George R. R. Martin (Participant)

Robert Silverberg (Participant)

16:00
16:00
Reading: Sean Williams 25 minutes, 16:00 NZST - 16:25 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Sean Williams, Flinders University (Speaker)

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Matthew S. Rotundo (Panelist)

Jane Routley (Moderator)

Claire Bartlett (Panelist)

Jason Franks (Panelist)

20:00
20:00
GoH - Mercedes Lackey and Larry Dixon Reading 50 minutes, 20:00 NZST - 20:50 NZST

Discord - Discord Programming - Larry & Misty Panel Room

Reading

Mercedes Lackey, High Flight Arts and Letters (Panelist)

Larry Dixon (Panelist)

Friday 31 July, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
10:00
10:00
Welcome to CoNZealand, a Virtual Tour 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 8 (Zoom Meeting)

Demonstration

Matthew Shogren (Presenter)

Morgan Hazelwood (Presenter)

Exploring Speculative Fiction On the Screen 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

Alfio Leotta (Panelist)

Cat Sparks (Panelist)

11:00
11:00
Masquerade 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Events - Events Room

Event

The Second Golden Age: SF of the 1960s 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Bradford Lyau (Moderator)

Robert Silverberg (Panelist)

Cora Buhlert (Panelist)

Jack Dann (Panelist)

Kathryn Sullivan (Panelist)

12:00
12:00
Old New Writers 50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

George R. R. Martin (Participant)

Jack Dann (Participant)

Joe Haldeman (Participant)

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Russell Kirkpatrick (Panelist)

Fran Wilde (Moderator)

Yugen Yashima (Panelist)

Max Gladstone (Panelist)

13:00
13:00
SF and Fantasy from New Zealand 50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 7 (Zoom Meeting)

Panel

Andi C. Buchanan, Writer (Panelist)

Cassie Hart (Panelist)

Toni Wi (Panelist)

Dylan Horrocks, Victoria University of Wellington (Moderator)

14:00
14:00
Reading: Jason Franks 25 minutes, 14:00 NZST - 14:25 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Jason Franks (Speaker)

14:30
14:30
Reading: Kaaron Warren 25 minutes, 14:30 NZST - 14:55 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Kaaron Warren (Speaker)

15:00
15:00

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Sean Williams, Flinders University (Panelist)

Rebecca Roanhorse (Panelist)

Daryl Gregory (Panelist)

M. Darusha Wehm (Moderator)

Stephen Dedman (Panelist)

16:00
16:00
Magic Systems in Fantasy 50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Laura (El) Lam, Edinburgh Napier University (Moderator)

Jennifer Mace (Panelist)

Sarah Beth Durst (Panelist)

Garth Nix (Panelist)

Maiya Ibrahim (Panelist)

Reading: Sam Hawke 25 minutes, 16:00 NZST - 16:25 NZST

Programming - Reading Room 2

Reading

Sam Hawke (Speaker)

16:30
16:30
Reading: Jane Routley 25 minutes, 16:30 NZST - 16:55 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Jane Routley (Speaker)

17:30
17:30
Reading: Marlee Jane Ward 25 minutes, 17:30 NZST - 17:55 NZST

Programming - Reading Room 2

Reading

Marlee Jane Ward (Speaker)

18:00
18:00
Rose's Birthday Party 1 hour 50 minutes, 18:00 NZST - 19:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Party

Rose Mitchell (Panelist)

Saturday 1 August, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
11:00
11:00
Reading: Bren MacDibble 25 minutes, 11:00 NZST - 11:25 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Bren MacDibble (Speaker)

Hugo Awards Ceremony 3 hours 30 minutes, 11:00 NZST - 14:30 NZST

Events - Events Room

Event

Mercedes Lackey, High Flight Arts and Letters (Presenter)

Rose Mitchell (Presenter)

Robert Silverberg (Presenter)

Alison Scott, Punctuation (Presenter)

Erin Underwood (Presenter)

Larry Dixon (Presenter)

Greg Broadmore, Weta Workshop (Presenter)

George R. R. Martin (Moderator)

13:00
13:00

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Juliet Marillier (Panelist)

Dan Rabarts, Writer (Panelist)

Gillian Polack (Panelist)

Lee Murray (Moderator)

14:00
14:00

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Siobhan Carroll, University of Delaware (Potential)

Marlee Jane Ward (Moderator)

Cassie Hart (Panelist)

Bren MacDibble (Panelist)

Cat Sparks (Panelist)

Reading: Garth Nix 25 minutes, 14:00 NZST - 14:25 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Garth Nix (Speaker)

15:00
15:00
GOH - Tea with Rose Mitchell 50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Dialogue

Lucy Sussex, Self Employed (Moderator)

Rose Mitchell (Panelist)

Not Your Parents' Space Opera 50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Valerie Valdes (Panelist)

Sean Williams, Flinders University (Moderator)

Melinda Snodgrass, Stealing Fire Productions Inc. (Panelist)

Becky Chambers (Panelist)

Sassafrass presents Viking Mythology Music 50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Programme Room 9 (Zoom Meeting)

Concert

Ada Palmer (Performer)

16:30
16:30
Reading: Eugen Bacon 25 minutes, 16:30 NZST - 16:55 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Eugen Bacon (Speaker)

18:00
18:00
Towards a Pedagogy of Speculative Fiction 50 minutes, 18:00 NZST - 18:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

Sean Williams, Flinders University (Presenter)

Laura E Goodin (Presenter)

Why We Read/Write/Edit Anthologies 50 minutes, 18:00 NZST - 18:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Jack Dann (Moderator)

Mimi Mondal, Self (Panelist)

Katherine Quevedo (Panelist)

Aidan Doyle (Panelist)

20:00
20:00
Book Launch: Shadow in the Empire of Light 50 minutes, 20:00 NZST - 20:50 NZST

Programming - Programme Room 7 (Zoom Meeting)

Book Launch

Jane Routley (Panelist)

Sunday 2 August, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
10:00
10:00
Fairy Tales and Fantasy 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Vida Cruz (Panelist)

Leife Shallcross, Australia 2025 bid committee (Moderator)

Ellen Datlow (Panelist)

Eileen Mueller (Panelist)

Jean Bürlesk, Science Fiction and Fantasy Society Luxembourg (Panelist)

From Page to Screen: Screenwriting 101 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Candice Michelle Goodwin, RWC Productions (Panelist)

Catherine S. McMullen (Moderator)

Zaza Koshkadze (Panelist)

Walter Jon Williams (Panelist)

Melinda Snodgrass, Stealing Fire Productions Inc. (Panelist)

11:00
11:00
Closing Ceremony 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Events - Events Room

Event

Norman Cates, CoNZealand (Master of ceremonies)

Kelly Buehler, CoNZealand (Master of ceremonies)

Bill Lawhorn (Participant)

Colette Fozard (Participant)

Military SF: Getting It Right 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Gadi Evron, Tel Aviv in 2027 (Panelist)

Kin-Ming Looi, - (Moderator)

Joe Haldeman (Panelist)

12:00
12:00

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Jeffrey A. Carver, SFWA, Starstream Publications (Panelist)

Sascha Stronach (Panelist)

Z Aung (Moderator)

Mark Van Name (Panelist)

13:00
13:00
Reading: Tansy Rayner Roberts 25 minutes, 13:00 NZST - 13:25 NZST

Programming - Reading Room 2

Reading

Tansy Rayner Roberts (Speaker)