Anja Stoop

Sessions in which Anja Stoop attends

Wednesday 29 July, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
10:00
10:00
Fantasy Today: The Best of Recent Fantasy 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Sarah Gailey (Panelist)

Graci Kim, Rick Riordan Presents (Panelist)

Claire Rousseau (Panelist)

Emma Osborne (Moderator)

Future Laws 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Karl Schroeder (Panelist)

Gadi Evron, Tel Aviv in 2027 (Panelist)

Likhain (Moderator)

Anne-Louise Fortune, Independent Scholar (Panelist)

Penelope Flynn, LLC (Panelist)

11:00
11:00

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Susana Polo, Polygon.com (Panelist)

Paul Weimer (Moderator)

Gina Saucier (Panelist)

Jodi McAlister (Panelist)

J J Mathews, Mouse Moon Press (Panelist)

12:00
12:00

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Kin-Ming Looi, - (Panelist)

Sarah Gulde, Star Trek Quarterly (Moderator)

Queenie Chan (Panelist)

David Peterson (Panelist)

13:00
13:00
Accessible Magic 50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Andi C. Buchanan, Writer (Panelist)

Taiyo Fujii, SFWJ (Panelist)

Petrea Mitchell (Moderator)

15:00
15:00

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Karen Bovenmyer, PseudoPod Horror Podcast Magazine (Moderator)

Ceinwen Langley (Panelist)

Timothy Ellis, The Hunter Legacy Universe / WriterSanctum author forum (Panelist)

H.G. Parry (Panelist)

Sam Blackley, freelance (Panelist)

16:00
16:00
World Building for Fantasy 50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Workshops

Presentation

David Hair (Instructor)

17:00
17:00

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Mimi Mondal, Self (Panelist)

S. K. Dunstall (Moderator)

Zaza Koshkadze (Panelist)

Mandy Hager, NZ Society of Authors (Panelist)

Animals in Fantasy 50 minutes, 17:00 NZST - 17:50 NZST

Discord - Discord Programming - Larry & Misty Panel Room

Panel

Mercedes Lackey, High Flight Arts and Letters (Panelist)

Kathryn Sullivan (Panelist)

Steph Matuku (Panelist)

H.G. Parry (Panelist)

Paula Boer, Self-employed (Moderator)

19:00
19:00
Representing the Other 50 minutes, 19:00 NZST - 19:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Brandon O'Brien, FIYAH Magazine of Black Speculative Fiction (Speaker)

Cliona Shakespeare, University of Jyväskylä (Panelist)

Prema Arasu, University of Western Australia (Panelist)

Bradford Lyau (Moderator)

Laura (El) Lam, Edinburgh Napier University (Panelist)

Thursday 30 July, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
9:00
9:00
The Human Mind and Perception of the Other 50 minutes, 9:00 NZST - 9:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

David Carmel, Victoria University of Wellington, New Zealand (Moderator)

Lars Backstrom, auticon (Panelist)

10:00
10:00
Justice in SF and Fantasy 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Adri Joy, Nerds of a Feather (Panelist)

Fred Lerner (Panelist)

Jenn Lyons, Tor Books (Moderator)

Brent Lambert, FIYAH Literary Magazine (Panelist)

Melinda Snodgrass, Stealing Fire Productions Inc. (Panelist)

11:00
11:00

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Holly Black (Panelist)

Fran Wilde (Panelist)

Naomi Kritzer (Panelist)

Frances Hardinge (Panelist)

Liza Trombi, Locus Magazine (Moderator)

12:00
12:00
Money and Currency for Fantasy Authors 50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Thoraiya Dyer (Panelist)

Edward James, none (Panelist)

13:00
13:00
Building Fantasy Worlds 50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Discord - Discord Programming - Larry & Misty Panel Room

Panel

Shiv Ramdas (Panelist)

Julie Czerneda (Moderator)

Yves Meynard (Panelist)

Mercedes Lackey, High Flight Arts and Letters (Panelist)

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Garth Nix (Panelist)

Isa Ritchie (Moderator)

Whiti Hereaka (Panelist)

Mandy Hager, NZ Society of Authors (Panelist)

Alison Evans (Panelist)

14:00
14:00
My Favourite Board Game 50 minutes, 14:00 NZST - 14:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Erica Holcomb, Explorasaurus Studios (Panelist)

Alex Acks (Moderator)

Alan Stewart (Panelist)

David Peterson (Panelist)

Frances Hardinge (Panelist)

15:00
15:00
Narrative Imagery 50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

John Picacio (Moderator)

Alyssa Winans (Panelist)

Kathleen Jennings (Panelist)

16:00
16:00

Programming - Programme Room 7 (Zoom Meeting)

Panel

Courtney Schafer (Moderator)

Erin Wilcox, SFWA (Panelist)

Sam Hawke (Panelist)

Jen Zink, The Skiffy and Fanty Show (Panelist)

Holly Black (Panelist)

17:00
17:00
How to End the World on $500 50 minutes, 17:00 NZST - 17:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Craig Cormick, Self (Moderator)

David Brin, Futures Unlimited (Panelist)

Julie Czerneda (Panelist)

G. David Nordley, Self Employed (Panelist)

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Kalin M. Nenov, Human Library Foundation (Moderator)

Judith Huang (Panelist)

Mari Kotani, Meiji University (Panelist)

Regina Kanyu Wang, Storycom (Panelist)

Friday 31 July, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
10:00
10:00
LGBTQIA Themes in Books, Comics, and Movies/TV 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Ira Alexandre, Lady Business (Panelist)

Prema Arasu, University of Western Australia (Panelist)

Karen Bovenmyer, PseudoPod Horror Podcast Magazine (Moderator)

Jason Wodicka (Panelist)

Charles Payseur (Panelist)

Ask a Scientist 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Bill Higgins, Fermilab (Panelist)

Silvia Caldararu (Panelist)

Alex Acks (Moderator)

Diane Kelly, UMass Amherst (Panelist)

Tsana Dolichva (Panelist)

12:00
12:00

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Libia Brenda, Independent (Panelist)

Cora Buhlert (Moderator)

Neil Clarke, Clarkesworld Magazine (Panelist)

Wataru Ishigame, Tokyo Sogensha (Publisher) (Panelist)

Luis F. Silva (Panelist)

13:00
13:00
Great Worlds in SF 50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

James Davis Nicoll, James Nicoll Reviews / University of Waterloo Theatre Centre (Panelist)

Fred Lerner (Moderator)

Amy (A.K.) DuBoff (Panelist)

Walter Jon Williams (Panelist)

Sheila Williams, Asimov's Science Fiction (Panelist)

14:00
14:00
Writers on Writing: The Plot's the Thing 50 minutes, 14:00 NZST - 14:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Jeffrey A. Carver, SFWA, Starstream Publications (Panelist)

Carrie Patel, Obsidian Entertainment (Moderator)

Suyi Davies Okungbowa (Panelist)

David D. Levine (Panelist)

15:00
15:00
Mythology and Fantasy 50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Navah Wolfe (Panelist)

Claire Light (Panelist)

David Hair (Panelist)

Taru Kumara-Moisio (Panelist)

E. J. Beaton (Moderator)

Programming - Programme Room 8 (Zoom Meeting)

Panel

Mary Robinette Kowal (Panelist)

Kathleen Jennings (Moderator)

Carrie Vaughn (Panelist)

Jane Routley (Panelist)

16:00
16:00
Magic Systems in Fantasy 50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Laura (El) Lam, Edinburgh Napier University (Moderator)

Jennifer Mace (Panelist)

Sarah Beth Durst (Panelist)

Garth Nix (Panelist)

Maiya Ibrahim (Panelist)

17:00
17:00

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Caemasache McKenna, Full Sail University (Panelist)

Matthew S. Rotundo (Moderator)

Catherine Lundoff, Queen of Swords Press (Panelist)

Peter Hassall, Stunt Guild of New Zealand (Panelist)

Sam Blackley, freelance (Panelist)

Saturday 1 August, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
9:00
9:00
Before and After Tolkien: Epic Fantasy 50 minutes, 9:00 NZST - 9:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Yugen Yashima (Panelist)

Vida Cruz (Panelist)

A.j. Ponder (Moderator)

Yves Meynard (Panelist)

10:00
10:00

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Ryn Yee (Panelist)

Erica Frank, Galactic Journey (Panelist)

Jean Bürlesk, Science Fiction and Fantasy Society Luxembourg (Panelist)

David Peterson (Moderator)

Lawrence M. Schoen, Paper Golem LLC (Panelist)

Writing Fantasy and SF from the Margins 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Maiya Ibrahim (Panelist)

Michi Trota, Science Fiction & Fantasy Writers of America (Panelist)

Eugen Bacon (Panelist)

Kieron Gillen (Panelist)

E. J. Beaton (Moderator)

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Sarah Beth Durst (Panelist)

Jodi McAlister (Moderator)

Denika Mead (Panelist)

Holly Black (Panelist)

11:00
11:00
Hugo Awards Ceremony 3 hours 30 minutes, 11:00 NZST - 14:30 NZST

Events - Events Room

Event

Mercedes Lackey, High Flight Arts and Letters (Presenter)

Rose Mitchell (Presenter)

Robert Silverberg (Presenter)

Alison Scott, Punctuation (Presenter)

Erin Underwood (Presenter)

Larry Dixon (Presenter)

Greg Broadmore, Weta Workshop (Presenter)

George R. R. Martin (Moderator)

12:00
12:00
Writing for Young Adults 50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Katya de Becerra (Panelist)

A.j. Ponder (Moderator)

Darcie Little Badger (Panelist)

Joe Struss, Iowa Valley Comm. College District (Panelist)

13:00
13:00

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Juliet Marillier (Panelist)

Dan Rabarts, Writer (Panelist)

Gillian Polack (Panelist)

Lee Murray (Moderator)

15:00
15:00

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Paula Boer, Self-employed (Moderator)

Diane Walton, On Spec Magazine (Panelist)

Vylar Kaftan (Panelist)

Jane Rawson (Panelist)

16:00
16:00
Urban Fantasy in the 21st Century 50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Danny Lore, Fiyah Magazine (Panelist)

Claire Light (Panelist)

Cindy Lynn Speer (Panelist)

Carrie Vaughn (Moderator)

Janna Ruth (Panelist)

17:00
17:00

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Alison Evans (Panelist)

Kalin M. Nenov, Human Library Foundation (Panelist)

Christine Taylor-Butler (Panelist)

Farah Mendlesohn, BSFA (Moderator)

19:00
19:00
Pubquiz 50 minutes, 19:00 NZST - 19:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Game Show

Gerard Kraus, Science Fiction & Fantasy Society Luxembourg (Master of ceremonies)

Sunday 2 August, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
9:00
9:00
Recent Scientific Breakthroughs - What's Hot? 50 minutes, 9:00 NZST - 9:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

G. David Nordley, Self Employed (Panelist)

Bill Higgins, Fermilab (Panelist)

L. Suzanne Casement, Northrop Grumman Space Systems (Moderator)

Taiyo Fujii, SFWJ (Panelist)

Valentin Ivanov, European Southern Observatory (Panelist)

10:00
10:00
"Sarabande" / "Resurrection Eve" 1 hour, 10:00 NZST - 11:00 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Presentation

Bill Ritch, The Atlanta Radio Theatre Company (Performer)

11:00
11:00
Closing Ceremony 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Events - Events Room

Event

Norman Cates, CoNZealand (Master of ceremonies)

Kelly Buehler, CoNZealand (Master of ceremonies)

Bill Lawhorn (Participant)

Colette Fozard (Participant)