Darren James Rout

Sessions in which Darren James Rout attends

Wednesday 29 July, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
13:00
13:00
Future Economics 50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Karl Schroeder (Panelist)

Katherine Quevedo (Panelist)

Eli K. P. William (Panelist)

Jesper Stage (Panelist)

Thursday 30 July, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
10:00
10:00
Reading: Caemasache McKenna 25 minutes, 10:00 NZST - 10:25 NZST

Programming - Reading Room 2

Reading

Caemasache McKenna, Full Sail University (Speaker)

12:00
12:00
Money and Currency for Fantasy Authors 50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Thoraiya Dyer (Panelist)

Edward James, none (Panelist)

15:00
15:00

Programming - Programme Room 7 (Zoom Meeting)

Presentation

Yudhanjaya Wijeratne, LIRNEasia (Presenter)

16:00
16:00

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Natalie Devitt, Galactic Journey blog (Panelist)

Bradford Lyau (Panelist)

Mallory O'Meara (Moderator)

Ion Newcombe, AntipodeanSF (Panelist)

Shaun Duke, Bemidji State University / The Skiffy and Fanty Show (Panelist)

17:00
17:00

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Kalin M. Nenov, Human Library Foundation (Moderator)

Judith Huang (Panelist)

Mari Kotani, Meiji University (Panelist)

Regina Kanyu Wang, Storycom (Panelist)

19:00
19:00

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Talk

Jesper Stage (Speaker)

20:00
20:00

Programming - Programme Room 7 (Zoom Meeting)

Book Launch

Marie Hodgkinson (Moderator)

Melanie Harding-Shaw (Panelist)

Octavia Cade (Panelist)

Casey Lucas, Seven Seas Entertainment (Panelist)

AJ Fitzwater, Author (Panelist)

Rem Wigmore (Panelist)

Juliet Marillier (Panelist)

Andi C. Buchanan, Writer (Panelist)

Friday 31 July, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
11:00
11:00
The Second Golden Age: SF of the 1960s 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Bradford Lyau (Moderator)

Robert Silverberg (Panelist)

Cora Buhlert (Panelist)

Jack Dann (Panelist)

Kathryn Sullivan (Panelist)

Your Fave is Problematic: H. P. Lovecraft Today 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

Caemasache McKenna, Full Sail University (Panelist)

Prema Arasu, University of Western Australia (Panelist)

16:00
16:00
Universal Rights in the Age of AI 50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Hirotaka Osawa, University of Tsukuba (Panelist)

L.J. Kendall, L. J. Kendall Publishing (Panelist)

Barbara Howe (Panelist)

Benjamin C. Kinney, Escape Pod (Panelist)

Mikko Rauhala (Moderator)

Mediating the Future 50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

Zak Waipara, Auckland University of Technology (Panelist)

Caemasache McKenna, Full Sail University (Moderator)

16:30
16:30
Reading: Jane Routley 25 minutes, 16:30 NZST - 16:55 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Jane Routley (Speaker)

17:00
17:00

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Caemasache McKenna, Full Sail University (Panelist)

Matthew S. Rotundo (Moderator)

Catherine Lundoff, Queen of Swords Press (Panelist)

Peter Hassall, Stunt Guild of New Zealand (Panelist)

Sam Blackley, freelance (Panelist)

17:30
17:30
Reading: Edmund Schluessel 25 minutes, 17:30 NZST - 17:55 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Edmund Schluessel, International School of Helsinki (Speaker)

18:00
18:00
Fairy Tale Contract Law 50 minutes, 18:00 NZST - 18:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

AJ Lancaster (Panelist)

Sascha Stronach (Panelist)

Kathleen Jennings (Moderator)

Saturday 1 August, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
10:00
10:00

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Ryn Yee (Panelist)

Erica Frank, Galactic Journey (Panelist)

Jean Bürlesk, Science Fiction and Fantasy Society Luxembourg (Panelist)

David Peterson (Moderator)

Lawrence M. Schoen, Paper Golem LLC (Panelist)

14:00
14:00

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Siobhan Carroll, University of Delaware (Potential)

Marlee Jane Ward (Moderator)

Cassie Hart (Panelist)

Bren MacDibble (Panelist)

Cat Sparks (Panelist)

15:00
15:00

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Edward Fortune, Starburst Magazine (Panelist)

Chuck Serface, Suicide and Crisis Services of Santa Clara County (Panelist)

Alexandra Rowland (Moderator)

E. Lily Yu (Panelist)

J.r.h. Lawless, J.R.H. Lawless (Panelist)

16:00
16:00
Good Work, Questionable Creator 50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

James Davis Nicoll, James Nicoll Reviews / University of Waterloo Theatre Centre (Panelist)

Richard Gilliam, Self (Panelist)

Julie Hofmann or ADMedievalist (Moderator)

20:00
20:00
Book Launch: Shadow in the Empire of Light 50 minutes, 20:00 NZST - 20:50 NZST

Programming - Programme Room 7 (Zoom Meeting)

Book Launch

Jane Routley (Panelist)

22:00
22:00
Quantum Computing: Nearing Reality 50 minutes, 22:00 NZST - 22:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Eric Picholle, CNRS (France) & author (Panelist)

Cliona Shakespeare, University of Jyväskylä (Panelist)

Harun Siljak, CONNECT Centre For Future Networks and Communications (Moderator)

Sunday 2 August, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
11:00
11:00
Cloud Atlas and Beyond: the Works of David Mitchell 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Programming - Discussion Groups

Discussion Group

Sultana Raza (Speaker)

12:00
12:00

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Trish Matson (Moderator)

Valerie Valdes (Panelist)

Carl Fink, Learning Guild (Panelist)

Kat Clay (Panelist)