Charlotte Schönau

Sessions in which Charlotte Schönau attends

Wednesday 29 July, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
8:00
8:00

Programming - Programme Room 7 (Zoom Meeting)

Reception

10:00
10:00
Daily Briefing - Wednesday 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Discussion Groups

Discussion Group

Tom Whitmore, fan (Moderator)

Fantasy Today: The Best of Recent Fantasy 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Sarah Gailey (Panelist)

Graci Kim, Rick Riordan Presents (Panelist)

Claire Rousseau (Panelist)

Emma Osborne (Moderator)

11:00
11:00
Token Girl 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Mallory O'Meara (Panelist)

Isa Ritchie (Panelist)

Kieron Gillen (Panelist)

Mary Anne Mohanraj, University of Illinois / Speculative Literature Foundation (Panelist)

Mary Robinette Kowal (Moderator)

12:00
12:00
Reading: Siobhan Carroll 25 minutes, 12:00 NZST - 12:25 NZST

Programming - Reading Room 2

Reading

Siobhan Carroll, University of Delaware (Speaker)

Shared Common Myths 50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Helen Marshall, University of Queensland (Moderator)

Peadar Ó Guilín (Participant)

Graci Kim, Rick Riordan Presents (Participant)

Suyi Davies Okungbowa (Participant)

How to Enjoy the First Virtual Worldcon 50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Panel

Gay Haldeman (Panelist)

Jeanne Mealy (Panelist)

Laurie Mann (Panelist)

Rose Mitchell (Moderator)

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Kin-Ming Looi, - (Panelist)

Sarah Gulde, Star Trek Quarterly (Moderator)

Queenie Chan (Panelist)

David Peterson (Panelist)

13:00
13:00
Accessible Magic 50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Andi C. Buchanan, Writer (Panelist)

Taiyo Fujii, SFWJ (Panelist)

Petrea Mitchell (Moderator)

Climate Change and Conventions 50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Tim Jones (Panelist)

Erin Underwood (Moderator)

Cameron Bolinger, Explorasaurus Studios (Panelist)

Kyoko Ogushi, CoNZealand (Panelist)

14:00
14:00
Novel vs. Game: Approaches to Narrative Fiction 50 minutes, 14:00 NZST - 14:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Zach Dodson, featherproof books (Panelist)

Casey Lucas, Seven Seas Entertainment (Panelist)

Edward Fortune, Starburst Magazine (Moderator)

Carrie Patel, Obsidian Entertainment (Panelist)

15:00
15:00

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Andy Dudak (Panelist)

Mason A. Porter, University of California (Moderator)

Perrianne Lurie (Panelist)

Freya Marske (Panelist)

Prema Arasu, University of Western Australia (Panelist)

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Toni Wi (Panelist)

Sloane Leong (Moderator)

Sascha Stronach (Panelist)

Darcie Little Badger (Panelist)

Rebecca Roanhorse (Panelist)

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Karen Bovenmyer, PseudoPod Horror Podcast Magazine (Moderator)

Ceinwen Langley (Panelist)

Timothy Ellis, The Hunter Legacy Universe / WriterSanctum author forum (Panelist)

H.G. Parry (Panelist)

Sam Blackley, freelance (Panelist)

Parties: 29 July, party band #3 3 hours, 15:00 NZST - 18:00 NZST

Con Operations - Party Zoom

Party

16:00
16:00
Reading: Mallory O'Meara 25 minutes, 16:00 NZST - 16:25 NZST

Programming - Reading Room 2

Reading

Mallory O'Meara (Speaker)

World Building for Fantasy 50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Workshops

Presentation

David Hair (Instructor)

The World of Independent Board Games: Beyond D & D 50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Edward Fortune, Starburst Magazine (Panelist)

Petrea Mitchell (Panelist)

Queenie Chan (Moderator)

Amal El-Mohtar, University of Ottawa (Panelist)

18:00
18:00
Film Festival Block 1 4 hours, 18:00 NZST - 22:00 NZST

Media Screening

The Art of Kathleen Jennings 50 minutes, 18:00 NZST - 18:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Portfolio

Kathleen Jennings (Presenter)

19:00
19:00
Representing the Other 50 minutes, 19:00 NZST - 19:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Brandon O'Brien, FIYAH Magazine of Black Speculative Fiction (Speaker)

Cliona Shakespeare, University of Jyväskylä (Panelist)

Prema Arasu, University of Western Australia (Panelist)

Bradford Lyau (Moderator)

Laura (El) Lam, Edinburgh Napier University (Panelist)

20:00
20:00
Scarey Stuff 50 minutes, 20:00 NZST - 20:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Game Show

Frances Hardinge (Contestant)

Elizabeth Knox (Contestant)

Kyla Lee Ward, Prea Press (Master of ceremonies)

21:00
21:00
Imagining Fae in Aotearoa and elsewhere 50 minutes, 21:00 NZST - 21:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Hester J. Rook (Moderator)

Rem Wigmore (Panelist)

Jodi McAlister (Panelist)

Peter Hassall, Stunt Guild of New Zealand (Panelist)

AJ Lancaster (Panelist)

Are We Living in a Simulation? 50 minutes, 21:00 NZST - 21:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Fiona Moore (Panelist)

Sultana Raza (Panelist)

L.J. Kendall, L. J. Kendall Publishing (Moderator)

Christopher Gee (Panelist)

23:00
23:00
Parties: 29 July, party band #1 3 hours, 23:00 NZST - 2:00 NZST

Con Operations - Party Zoom

Party

Thursday 30 July, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
9:00
9:00

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Shaun Duke, Bemidji State University / The Skiffy and Fanty Show (Panelist)

Juliana Rew, Third Flatiron Publishing (Moderator)

Stina Leicht (Panelist)

Sarah Gulde, Star Trek Quarterly (Panelist)

Christine Taylor-Butler (Panelist)

Climate Change: Adaptation vs Resilience 50 minutes, 9:00 NZST - 9:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Darcie Little Badger (Moderator)

Michael Sheffield, Northrop Grumman Space Systems (Panelist)

Arkady Martine (Panelist)

The Human Mind and Perception of the Other 50 minutes, 9:00 NZST - 9:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

David Carmel, Victoria University of Wellington, New Zealand (Moderator)

Lars Backstrom, auticon (Panelist)

10:00
10:00
How Scary Can You Be? 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Panel

Cory Doctorow (Moderator)

Sek Han Foo (Panelist)

Tonia Ransom, NIGHTLIGHT Podcast (Panelist)

Rena Barron (Panelist)

Justice in SF and Fantasy 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Adri Joy, Nerds of a Feather (Panelist)

Fred Lerner (Panelist)

Jenn Lyons, Tor Books (Moderator)

Brent Lambert, FIYAH Literary Magazine (Panelist)

Melinda Snodgrass, Stealing Fire Productions Inc. (Panelist)

Colossus, Skynet, or the Culture? 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Shiv Ramdas (Panelist)

Corey J. White (Panelist)

Cat Sparks (Moderator)

Jason Wodicka (Panelist)

Mark Van Name (Panelist)

11:00
11:00

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Daniel Abraham (Moderator)

Jeffrey A. Carver, SFWA, Starstream Publications (Panelist)

James Cambias (Panelist)

G. David Nordley, Self Employed (Panelist)

Ian McDonald (Panelist)

Reading: Mary Robinette Kowal 25 minutes, 11:00 NZST - 11:25 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Mary Robinette Kowal (Speaker)

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Maquel A. Jacob, MAJart Works (Panelist)

Alexandra Pierce (Moderator)

Peadar Ó Guilín (Panelist)

Ion Newcombe, AntipodeanSF (Panelist)

Mur Lafferty (Panelist)

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Holly Black (Panelist)

Fran Wilde (Panelist)

Naomi Kritzer (Panelist)

Frances Hardinge (Panelist)

Liza Trombi, Locus Magazine (Moderator)

GoH - Mercedes Lackey and Larry Dixon Talk 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Discord - Discord Programming - Larry & Misty Panel Room

Dialogue

Mercedes Lackey, High Flight Arts and Letters (Speaker)

Larry Dixon (Speaker)

12:00
12:00
Music in SF and Fantasy 50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Matthew Pavletich (Panelist)

Caren Gussoff Sumption (Panelist)

Karen Simpson Nikakis, SOV Media (Moderator)

William C. Tracy, Space Wizard Science Fantasy (Panelist)

Sarah Pinsker, SFWA (Panelist)

Money and Currency for Fantasy Authors 50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Thoraiya Dyer (Panelist)

Edward James, none (Panelist)

13:00
13:00
Tiara Demonstration 50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 7 (Zoom Meeting)

Demonstration

Sara Felix, ASFA (Instructor)

Modern Short SF and Fantasy 50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Charles Payseur (Panelist)

Daryl Gregory (Panelist)

Scott Edelman (Moderator)

Sheila Williams, Asimov's Science Fiction (Panelist)

Neil Clarke, Clarkesworld Magazine (Panelist)

Understanding the Reality of Data Intensive Research 50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

Mason A. Porter, University of California (Panelist)

David (Marti Ward) Powers, Flinders University of South Australia (Panelist)

14:00
14:00

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Z Aung (Panelist)

Rivqa Rafael (Panelist)

Perrianne Lurie (Panelist)

Benjamin Hewett, Author / Juggler / Enthusiast (Moderator)

My Favourite Board Game 50 minutes, 14:00 NZST - 14:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Erica Holcomb, Explorasaurus Studios (Panelist)

Alex Acks (Moderator)

Alan Stewart (Panelist)

David Peterson (Panelist)

Frances Hardinge (Panelist)

14:30
14:30
Reading: Jodi McAlister 25 minutes, 14:30 NZST - 14:55 NZST

Programming - Reading Room 2

Reading

Jodi McAlister (Speaker)

15:00
15:00
A Chat with Bob and George 50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Dialogue

George R. R. Martin (Participant)

Robert Silverberg (Participant)

Parties: 30 July, party band #3 3 hours, 15:00 NZST - 18:00 NZST

Con Operations - Party Zoom

Party

Narrative Imagery 50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

John Picacio (Moderator)

Alyssa Winans (Panelist)

Kathleen Jennings (Panelist)

16:00
16:00
Kaffeeklatsch: Christopher Ruz 50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST , Signup required

Programming - Kaffeklatch and Literary Beer Room

Kaffeeklatsch

Christopher Ruz, Al Taqwa College (Participant)

SFF and Te Ao Māori 50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Steph Matuku (Panelist)

Dan Rabarts, Writer (Moderator)

Whiti Hereaka (Panelist)

Cassie Hart (Panelist)

1001 Years Later: What Happened to Arabian Fiction 50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Thoraiya Dyer (Panelist)

Monther Alkabbani (Panelist)

Yasser Bahjatt, Jeddi High Council (Moderator)

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Matthew Pavletich (Moderator)

David Brin, Futures Unlimited (Panelist)

Michael Lutomski, Former NASA SpaceX Blue Origin and others (Panelist)

17:00
17:00

Programming - Programme Room 7 (Zoom Meeting)

Reception

The Female in the Fantastic 50 minutes, 17:00 NZST - 17:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

Kara Kennedy (Moderator)

Kaitlin R. Branch (Panelist)

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Lee Murray (Panelist)

Prema Arasu, University of Western Australia (Panelist)

Geneve Flynn (Moderator)

Umiyuri Katsuyama (Panelist)

18:00
18:00
Meet and Greet the Programme Participants 50 minutes, 18:00 NZST - 18:50 NZST

Programming - Meet and Greets

Reception

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Presentation

Stephen Mulholland, Alpacas Rampant (Presenter)

Film Festival Block 2 4 hours, 18:00 NZST - 22:00 NZST

Media Screening

Alan Lee’s Exploration of Tolkien’s "New" Works 50 minutes, 18:00 NZST - 18:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Talk

Sultana Raza (Presenter)

19:00
19:00
Spirits Abroad and At Home 50 minutes, 19:00 NZST - 19:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Mimi Mondal, Self (Panelist)

Graci Kim, Rick Riordan Presents (Panelist)

Z Aung (Moderator)

20:00
20:00
Trends: How They Effect Tropes in F&SF 1 hour, 20:00 NZST - 21:00 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Talk

Jacqui Smith (Speaker)

Phil Foglio (Speaker)

Steff Green (Speaker)

Claire Rousseau (Panelist)

23:00
23:00
Parties: 30 July, party band #1 3 hours, 23:00 NZST - 2:00 NZST

Con Operations - Party Zoom

Party

Friday 31 July, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
9:00
9:00
Meet and Greet the Programme Participants 50 minutes, 9:00 NZST - 9:50 NZST

Programming - Meet and Greets

Reception

COVID-19: A Great Filter? 50 minutes, 9:00 NZST - 9:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Valentin Ivanov, European Southern Observatory (Moderator)

Vylar Kaftan (Panelist)

Ion Newcombe, AntipodeanSF (Panelist)

James Cambias (Panelist)

Cover Art 50 minutes, 9:00 NZST - 9:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

John Picacio (Panelist)

Cora Buhlert (Moderator)

Gideon Marcus, Galactic Journey (and Journey Press) (Panelist)

Pablo Defendini, Fireside (Panelist)

Alyssa Winans (Panelist)

10:00
10:00
Kaffeeklatsch: Holly Black 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST , Signup required

Programming - Kaffeklatch and Literary Beer Room

Kaffeeklatsch

Holly Black (Panelist)

Ask a Scientist 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Bill Higgins, Fermilab (Panelist)

Silvia Caldararu (Panelist)

Alex Acks (Moderator)

Diane Kelly, UMass Amherst (Panelist)

Tsana Dolichva (Panelist)

11:00
11:00
Masquerade 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Events - Events Room

Event

Reading: Sarah Pinsker 25 minutes, 11:00 NZST - 11:25 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Sarah Pinsker, SFWA (Speaker)

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Dialogue

Norman Cates, CoNZealand (Moderator)

Greg Broadmore, Weta Workshop (Panelist)

12:00
12:00
Old New Writers 50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

George R. R. Martin (Participant)

Jack Dann (Participant)

Joe Haldeman (Participant)

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Libia Brenda, Independent (Panelist)

Cora Buhlert (Moderator)

Neil Clarke, Clarkesworld Magazine (Panelist)

Wataru Ishigame, Tokyo Sogensha (Publisher) (Panelist)

Luis F. Silva (Panelist)

13:00
13:00
SF and Fantasy from New Zealand 50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 7 (Zoom Meeting)

Panel

Andi C. Buchanan, Writer (Panelist)

Cassie Hart (Panelist)

Toni Wi (Panelist)

Dylan Horrocks, Victoria University of Wellington (Moderator)

Fandom Over the Years - The Female Perspective 50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Andi Dukleth, Accidental Aliens and KPBS News (Panelist)

Laurie Mann (Panelist)

Alison Scott, Punctuation (Panelist)

Gay Haldeman (Panelist)

Jennifer Zwahr-Castro, St. Mary's University of San Antonio, TX (Moderator)

13:30
13:30
Reading: Carrie Vaughn 25 minutes, 13:30 NZST - 13:55 NZST

Programming - Reading Room 2

Reading

Carrie Vaughn (Speaker)

14:00
14:00
Kaffeeklatsch: Garth Nix 50 minutes, 14:00 NZST - 14:50 NZST , Signup required

Programming - Kaffeklatch and Literary Beer Room

Kaffeeklatsch

Garth Nix (Participant)

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

H.G. Parry (Panelist)

Alix Harrow (Panelist)

Sally McLennan (Panelist)

Kathryn Sullivan (Moderator)

15:00
15:00
Mythology and Fantasy 50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Navah Wolfe (Panelist)

Claire Light (Panelist)

David Hair (Panelist)

Taru Kumara-Moisio (Panelist)

E. J. Beaton (Moderator)

Pandemic Myths and Facts 50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Yudhanjaya Wijeratne, LIRNEasia (Panelist)

Naomi Kritzer (Moderator)

Andi C. Buchanan, Writer (Panelist)

Mason A. Porter, University of California (Panelist)

Perrianne Lurie (Panelist)

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Sean Williams, Flinders University (Panelist)

Rebecca Roanhorse (Panelist)

Daryl Gregory (Panelist)

M. Darusha Wehm (Moderator)

Stephen Dedman (Panelist)

16:00
16:00
Magic Systems in Fantasy 50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Laura (El) Lam, Edinburgh Napier University (Moderator)

Jennifer Mace (Panelist)

Sarah Beth Durst (Panelist)

Garth Nix (Panelist)

Maiya Ibrahim (Panelist)

Universal Rights in the Age of AI 50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Hirotaka Osawa, University of Tsukuba (Panelist)

L.J. Kendall, L. J. Kendall Publishing (Panelist)

Barbara Howe (Panelist)

Benjamin C. Kinney, Escape Pod (Panelist)

Mikko Rauhala (Moderator)

17:00
17:00

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Caemasache McKenna, Full Sail University (Panelist)

Matthew S. Rotundo (Moderator)

Catherine Lundoff, Queen of Swords Press (Panelist)

Peter Hassall, Stunt Guild of New Zealand (Panelist)

Sam Blackley, freelance (Panelist)

18:00
18:00
Fairy Tale Contract Law 50 minutes, 18:00 NZST - 18:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

AJ Lancaster (Panelist)

Sascha Stronach (Panelist)

Kathleen Jennings (Moderator)

Film Festival Block 3 4 hours, 18:00 NZST - 22:00 NZST

Media Screening

20:00
20:00
Looking Up! New Zealand Astronomy 50 minutes, 20:00 NZST - 20:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Panel

Matthew Pavletich (Panelist)

Keith Smith (Panelist)

21:00
21:00
Love in the Time of COVID-19 50 minutes, 21:00 NZST - 21:50 NZST

Programming - Discussion Groups

Discussion Group

23:00
23:00
Parties: 31 July, party band #1 3 hours, 23:00 NZST - 2:00 NZST

Con Operations - Party Zoom

Party

Saturday 1 August, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
9:00
9:00
Before and After Tolkien: Epic Fantasy 50 minutes, 9:00 NZST - 9:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Yugen Yashima (Panelist)

Vida Cruz (Panelist)

A.j. Ponder (Moderator)

Yves Meynard (Panelist)

10:00
10:00
The Ascent of Wonder: What Makes Hard SF 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Kenn Bates (Panelist)

James Cambias (Moderator)

Mark English, Clarinspect (Panelist)

Harun Siljak, CONNECT Centre For Future Networks and Communications (Panelist)

Deborah Munro, University of Canterbury (Panelist)

Writing Fantasy and SF from the Margins 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Maiya Ibrahim (Panelist)

Michi Trota, Science Fiction & Fantasy Writers of America (Panelist)

Eugen Bacon (Panelist)

Kieron Gillen (Panelist)

E. J. Beaton (Moderator)

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Sarah Beth Durst (Panelist)

Jodi McAlister (Moderator)

Denika Mead (Panelist)

Holly Black (Panelist)

Reading: Frances Hardinge 25 minutes, 10:00 NZST - 10:25 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Frances Hardinge (Speaker)

11:00
11:00
Hugo Awards Ceremony 3 hours 30 minutes, 11:00 NZST - 14:30 NZST

Events - Events Room

Event

Mercedes Lackey, High Flight Arts and Letters (Presenter)

Rose Mitchell (Presenter)

Robert Silverberg (Presenter)

Alison Scott, Punctuation (Presenter)

Erin Underwood (Presenter)

Larry Dixon (Presenter)

Greg Broadmore, Weta Workshop (Presenter)

George R. R. Martin (Moderator)

14:00
14:00

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Siobhan Carroll, University of Delaware (Potential)

Marlee Jane Ward (Moderator)

Cassie Hart (Panelist)

Bren MacDibble (Panelist)

Cat Sparks (Panelist)

Reading: Garth Nix 25 minutes, 14:00 NZST - 14:25 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Garth Nix (Speaker)

15:00
15:00

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Edward Fortune, Starburst Magazine (Panelist)

Chuck Serface, Suicide and Crisis Services of Santa Clara County (Panelist)

Alexandra Rowland (Moderator)

E. Lily Yu (Panelist)

J.r.h. Lawless, J.R.H. Lawless (Panelist)

Parties: 1 August, party band #3 3 hours, 15:00 NZST - 18:00 NZST

Con Operations - Party Zoom

Party

16:00
16:00
Reading: AJ Lancaster 25 minutes, 16:00 NZST - 16:25 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

AJ Lancaster (Speaker)

Good Work, Questionable Creator 50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

James Davis Nicoll, James Nicoll Reviews / University of Waterloo Theatre Centre (Panelist)

Richard Gilliam, Self (Panelist)

Julie Hofmann or ADMedievalist (Moderator)

Reading: SL Huang 25 minutes, 16:00 NZST - 16:25 NZST

Programming - Reading Room 2

Reading

SL Huang (Speaker)

17:00
17:00
Reading: Christopher Ruz 25 minutes, 17:00 NZST - 17:25 NZST

Programming - Reading Room 2

Reading

Christopher Ruz, Al Taqwa College (Speaker)

17:30
17:30
Reading: Judith Huang 25 minutes, 17:30 NZST - 17:55 NZST

Programming - Reading Room 2

Reading

Judith Huang (Speaker)

18:00
18:00
Film Festival Block 4 4 hours, 18:00 NZST - 22:00 NZST

Media Screening

19:00
19:00
Pubquiz 50 minutes, 19:00 NZST - 19:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Game Show

Gerard Kraus, Science Fiction & Fantasy Society Luxembourg (Master of ceremonies)

21:00
21:00
Synthonie - an AI Concert 35 minutes, 21:00 NZST - 21:35 NZST

Programming - Programme Room 9 (Zoom Meeting)

Concert

Monsters in the Garden, a New Zealand SFF Anthology 50 minutes, 21:00 NZST - 21:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Octavia Cade (Panelist)

23:00
23:00
Parties: 1 August, party band #1 3 hours, 23:00 NZST - 2:00 NZST

Con Operations - Party Zoom

Party

Sunday 2 August, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
9:00
9:00
Kaffeeklatsch: Sarah Pinsker 50 minutes, 9:00 NZST - 9:50 NZST , Signup required

Programming - Kaffeklatch and Literary Beer Room

Kaffeeklatsch

Sarah Pinsker, SFWA (Participant)

Recent Scientific Breakthroughs - What's Hot? 50 minutes, 9:00 NZST - 9:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

G. David Nordley, Self Employed (Panelist)

Bill Higgins, Fermilab (Panelist)

L. Suzanne Casement, Northrop Grumman Space Systems (Moderator)

Taiyo Fujii, SFWJ (Panelist)

Valentin Ivanov, European Southern Observatory (Panelist)

10:00
10:00
Fairy Tales and Fantasy 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Vida Cruz (Panelist)

Leife Shallcross, Australia 2025 bid committee (Moderator)

Ellen Datlow (Panelist)

Eileen Mueller (Panelist)

Jean Bürlesk, Science Fiction and Fantasy Society Luxembourg (Panelist)

"Sarabande" / "Resurrection Eve" 1 hour, 10:00 NZST - 11:00 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Presentation

Bill Ritch, The Atlanta Radio Theatre Company (Performer)

11:00
11:00
The Day After Tomorrow: Near Future SF 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Shiv Ramdas (Panelist)

Karl Schroeder (Panelist)

Glen Engel-Cox, Blue Agama Associates (Moderator)

Caren Gussoff Sumption (Panelist)

SB Divya (Panelist)

12:00
12:00
Reading: Holly Black 25 minutes, 12:00 NZST - 12:25 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Holly Black (Speaker)

Kaffeeklatsch: Amal El-Mohtar 50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST , Signup required

Programming - Kaffeklatch and Literary Beer Room

Kaffeeklatsch

Amal El-Mohtar, University of Ottawa (Participant)

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Trish Matson (Moderator)

Valerie Valdes (Panelist)

Carl Fink, Learning Guild (Panelist)

Kat Clay (Panelist)

13:00
13:00
Reading: Sarah Gailey 25 minutes, 13:00 NZST - 13:25 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Sarah Gailey (Speaker)

14:00
14:00
Meet and Greet the Programme Participants 1 hour, 14:00 NZST - 15:00 NZST

Programming - Meet and Greets

Reception

15:00
15:00
Parties: 2 August, party band #3 3 hours, 15:00 NZST - 18:00 NZST

Con Operations - Party Zoom

Party

Film Festival Block 5 1 hour 30 minutes, 15:00 NZST - 16:30 NZST

Media Screening