Yugen Yashima

Author https://yashimayugen.com/en
Participates in 4 items

YASHIMA Yugen is an author of award-winning stories. (Family names come first in Japanese.)

He was born and raised in Japan. He received a full scholarship to study at the United World College of the Atlantic in Wales. He studied comparative culture at the University of Tsukuba. He received his MA at the University of Chicago.

He won the ninth Sogen SF Short Story Prize for "Tenkuseyo Hosshoji" [Hosshoji the Rocket Temple] in 2018. This is a work of Buddhist science fiction and more specifically, buddhpunk. He also won the fifth Nikkei Hoshi Awards Grand Prix and its prize money (a million yen) for "Final Anchors", as well as a merit prize for "Hasukuibito" [Lotus Eaters] in the same year. "Final Anchors" was later translated into Chinese.

He writes stories of science fiction, horror, mystery, and fusions of these.

He is a founder and a member of Sugoi Fushigi Show.

Languages: Japanese (native), English (fluent), French (good enough)
Keywords: art, art history, mystery, Buddhism, philosophy, Japan

Sessions in which Yugen Yashima participates

Wednesday 29 July, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
15:00
15:00
Reading: Yugen Yashima 25 minutes, 15:00 NZST - 15:25 NZST

Programming - Reading Room 2

Reading

Yugen Yashima (Speaker)

Friday 31 July, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
12:00
12:00

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Russell Kirkpatrick (Panelist)

Fran Wilde (Moderator)

Yugen Yashima (Panelist)

Max Gladstone (Panelist)

Saturday 1 August, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
9:00
9:00
Before and After Tolkien: Epic Fantasy 50 minutes, 9:00 NZST - 9:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Yugen Yashima (Panelist)

Vida Cruz (Panelist)

A.j. Ponder (Moderator)

Yves Meynard (Panelist)

18:00
18:00

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Terrie Hashimoto (Moderator)

Dohjin Miyamoto, University of Tsukuba (Panelist)

Yugen Yashima (Panelist)

Hirotaka Osawa, University of Tsukuba (Panelist)

Sessions in which Yugen Yashima attends

Wednesday 29 July, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
11:00
11:00
Cyborgs and Society 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

SL Huang (Panelist)

SB Divya (Panelist)

Errick Nunnally (Panelist)

Benjamin C. Kinney, Escape Pod (Moderator)

12:00
12:00
How to Enjoy the First Virtual Worldcon 50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Panel

Gay Haldeman (Panelist)

Jeanne Mealy (Panelist)

Laurie Mann (Panelist)

Rose Mitchell (Moderator)

14:00
14:00

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Presentation

Bill Ritch, The Atlanta Radio Theatre Company (Performer)

16:30
16:30
Reading: Umiyuri Katsuyama 25 minutes, 16:30 NZST - 16:55 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Umiyuri Katsuyama (Speaker)

17:00
17:00
Japanese Science Fiction 50 minutes, 17:00 NZST - 17:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Mari Kotani, Meiji University (Panelist)

Dohjin Miyamoto, University of Tsukuba (Panelist)

Hirotaka Osawa, University of Tsukuba (Panelist)

Taiyo Fujii, SFWJ (Panelist)

Takayuki Tatsumi, Keio University (Moderator)

19:00
19:00
Welcome to CoNZealand, a Virtual Tour 50 minutes, 19:00 NZST - 19:50 NZST

Programming - Programme Room 7 (Zoom Meeting)

Demonstration

Maree Pavletich, CoNZealand (Presenter)

Thursday 30 July, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
9:00
9:00
Come Time Travel with Me - 1965 50 minutes, 9:00 NZST - 9:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Lorelei Marcus, Galactic Journey (Panelist)

Gideon Marcus, Galactic Journey (and Journey Press) (Master of ceremonies)

Cora Buhlert (Panelist)

Erica Frank, Galactic Journey (Panelist)

Janice Marcus, Galactic Journey, Journey Press (Panelist)

12:00
12:00
Modern SF Criticism 50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Gary K Wolfe, Locus Magazine (Moderator)

Takayuki Tatsumi, Keio University (Panelist)

Karen Haber (Panelist)

Cat Sparks (Panelist)

Liza Trombi, Locus Magazine (Panelist)

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

John Toon (Panelist)

R.W.W. Greene, Angry Robot Books (Panelist)

Lynne Thomas, Uncanny Magazine (Panelist)

Jim Mann (Moderator)

Phoebe Wagner, University of Nevada at Reno (Panelist)

13:00
13:00
Meet the Heinlein Society 50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Discussion Groups

Discussion Group

John Tilden, The Heinlein Society (Panelist)

Michael Sheffield, Northrop Grumman Space Systems (Panelist)

Keith Kato (Moderator)

Ray Bradbury Centennial 50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Presentation

Jason Aukerman, Indiana University-Purdue University (Speaker)

15:00
15:00
A Chat with Bob and George 50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Dialogue

George R. R. Martin (Participant)

Robert Silverberg (Participant)

15:30
15:30
Reading: Taiyo Fujii 25 minutes, 15:30 NZST - 15:55 NZST

Programming - Reading Room 2

Reading

Taiyo Fujii, SFWJ (Speaker)

16:00
16:00
SFF and Te Ao Māori 50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Steph Matuku (Panelist)

Dan Rabarts, Writer (Moderator)

Whiti Hereaka (Panelist)

Cassie Hart (Panelist)

17:30
17:30
Reading: Eli K. P. William 25 minutes, 17:30 NZST - 17:55 NZST

Programming - Reading Room 2

Reading

Eli K. P. William (Speaker)

Friday 31 July, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
10:00
10:00
The Expanding Worlds of Audiobooks 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

C. L. Clark, Escape Artists Inc. (Editor) (Panelist)

Timothy Ellis, The Hunter Legacy Universe / WriterSanctum author forum (Panelist)

Tansy Rayner Roberts (Panelist)

Simon Vance, Self (Moderator)

12:00
12:00

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Libia Brenda, Independent (Panelist)

Cora Buhlert (Moderator)

Neil Clarke, Clarkesworld Magazine (Panelist)

Wataru Ishigame, Tokyo Sogensha (Publisher) (Panelist)

Luis F. Silva (Panelist)

13:00
13:00
Great Worlds in SF 50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

James Davis Nicoll, James Nicoll Reviews / University of Waterloo Theatre Centre (Panelist)

Fred Lerner (Moderator)

Amy (A.K.) DuBoff (Panelist)

Walter Jon Williams (Panelist)

Sheila Williams, Asimov's Science Fiction (Panelist)

14:00
14:00
Killing Your Own Grandparent: Time Travel in SF 50 minutes, 14:00 NZST - 14:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Andy Dudak (Panelist)

Amal El-Mohtar, University of Ottawa (Panelist)

Elizabeth Knox (Panelist)

Gillian Polack (Panelist)

Writers on Writing: The Plot's the Thing 50 minutes, 14:00 NZST - 14:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Jeffrey A. Carver, SFWA, Starstream Publications (Panelist)

Carrie Patel, Obsidian Entertainment (Moderator)

Suyi Davies Okungbowa (Panelist)

David D. Levine (Panelist)

15:00
15:00
Mythology and Fantasy 50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Navah Wolfe (Panelist)

Claire Light (Panelist)

David Hair (Panelist)

Taru Kumara-Moisio (Panelist)

E. J. Beaton (Moderator)

How to Work with Editors 50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Joshua Bilmes (Moderator)

Liz Gorinsky, Erewhon Books (Panelist)

Geneve Flynn (Panelist)

Aidan Doyle (Panelist)

Katrina Archer, Little Blue Marble (Panelist)

16:00
16:00
Magic Systems in Fantasy 50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Laura (El) Lam, Edinburgh Napier University (Moderator)

Jennifer Mace (Panelist)

Sarah Beth Durst (Panelist)

Garth Nix (Panelist)

Maiya Ibrahim (Panelist)

Universal Rights in the Age of AI 50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Hirotaka Osawa, University of Tsukuba (Panelist)

L.J. Kendall, L. J. Kendall Publishing (Panelist)

Barbara Howe (Panelist)

Benjamin C. Kinney, Escape Pod (Panelist)

Mikko Rauhala (Moderator)

17:00
17:00

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Andy Dudak (Panelist)

Yen Ooi (Panelist)

Taiyo Fujii, SFWJ (Panelist)

Regina Kanyu Wang, Storycom (Moderator)

18:00
18:00
Is Cyberpunk Mainstream Now? 50 minutes, 18:00 NZST - 18:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

PR K (Moderator)

Edward James, none (Panelist)

Laura (El) Lam, Edinburgh Napier University (Panelist)

Takayuki Tatsumi, Keio University (Panelist)

Eli K. P. William (Panelist)

Saturday 1 August, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
10:00
10:00
The Ascent of Wonder: What Makes Hard SF 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Kenn Bates (Panelist)

James Cambias (Moderator)

Mark English, Clarinspect (Panelist)

Harun Siljak, CONNECT Centre For Future Networks and Communications (Panelist)

Deborah Munro, University of Canterbury (Panelist)

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Ryn Yee (Panelist)

Erica Frank, Galactic Journey (Panelist)

Jean Bürlesk, Science Fiction and Fantasy Society Luxembourg (Panelist)

David Peterson (Moderator)

Lawrence M. Schoen, Paper Golem LLC (Panelist)

11:00
11:00
Hugo Awards Ceremony 3 hours 30 minutes, 11:00 NZST - 14:30 NZST

Events - Events Room

Event

Mercedes Lackey, High Flight Arts and Letters (Presenter)

Rose Mitchell (Presenter)

Robert Silverberg (Presenter)

Alison Scott, Punctuation (Presenter)

Erin Underwood (Presenter)

Larry Dixon (Presenter)

Greg Broadmore, Weta Workshop (Presenter)

George R. R. Martin (Moderator)

14:00
14:00

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Siobhan Carroll, University of Delaware (Potential)

Marlee Jane Ward (Moderator)

Cassie Hart (Panelist)

Bren MacDibble (Panelist)

Cat Sparks (Panelist)

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Deborah Munro, University of Canterbury (Moderator)

Tore Høie, Fringilla (Panelist)

Mark English, Clarinspect (Panelist)

Curtis Chen, SFWA (Panelist)

Chris Winspear, Manifester 3D (Panelist)

The Decade in Anime 50 minutes, 14:00 NZST - 14:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Martin Wisse (Panelist)

Petrea Mitchell (Moderator)

Takeshi Ikeda, Science Fiction Fangroups’ Association of Nippon (Panelist)

Amanda Arthur-Struss, Rainbow Lizard Design / Des Moines Science Fiction & Fantasy Society (Panelist)

16:00
16:00
Urban Fantasy in the 21st Century 50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Danny Lore, Fiyah Magazine (Panelist)

Claire Light (Panelist)

Cindy Lynn Speer (Panelist)

Carrie Vaughn (Moderator)

Janna Ruth (Panelist)

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Glen Engel-Cox, Blue Agama Associates (Panelist)

Sarah Gailey (Panelist)

Stuart Hardwick, cStuartHardwick.com (Moderator)

Gillian Polack (Panelist)

17:30
17:30
Reading: Judith Huang 25 minutes, 17:30 NZST - 17:55 NZST

Programming - Reading Room 2

Reading

Judith Huang (Speaker)

20:00
20:00
Gravity Awards Ceremony 50 minutes, 20:00 NZST - 20:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Award

Regina Kanyu Wang, Storycom (Moderator)

Alex Li, Future Affairs Administration (Moderator)

Tang Fei (Participant)

Chu Wu (Participant)

Min Su (Participant)

Qiufan Chen, Thema Mundi (Participant)

Sheila Williams, Asimov's Science Fiction (Presenter)

Cat Rambo, Cat Rambo (Presenter)

Fran Wilde (Presenter)

Taiyo Fujii, SFWJ (Presenter)

Feng Zhang (Moderator)

23:00
23:00
Parties: 1 August, party band #1 3 hours, 23:00 NZST - 2:00 NZST

Con Operations - Party Zoom

Party

Sunday 2 August, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
11:00
11:00
Military SF: Getting It Right 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Gadi Evron, Tel Aviv in 2027 (Panelist)

Kin-Ming Looi, - (Moderator)

Joe Haldeman (Panelist)

Cloud Atlas and Beyond: the Works of David Mitchell 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Programming - Discussion Groups

Discussion Group

Sultana Raza (Speaker)

12:00
12:00

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Trish Matson (Moderator)

Valerie Valdes (Panelist)

Carl Fink, Learning Guild (Panelist)

Kat Clay (Panelist)

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Jeffrey A. Carver, SFWA, Starstream Publications (Panelist)

Sascha Stronach (Panelist)

Z Aung (Moderator)

Mark Van Name (Panelist)

13:00
13:00

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Shiv Ramdas (Panelist)

Yasser Bahjatt, Jeddi High Council (Panelist)

Terrie Hashimoto (Panelist)

Zaza Koshkadze (Moderator)

Valentin Ivanov, European Southern Observatory (Panelist)

14:00
14:00
Worlds of Ursula K Le Guin 2 hours, 14:00 NZST - 16:00 NZST , Signup required

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Media Screening

Arwen Curry, Worlds of Ursula K. Le Guin (Speaker)