Marcin "Alqua" Klak

Fandom Rover
Participates in 1 Session

He joined fandom in 2002 and became involved in conrunning from the very beginning. He began with M&A conventions but later his focus shifted to SF&F cons. He is an avid reader, he also loves RPGs and board games. In 2018 he became an European GUFF delagate. After hours, he blogs about fandom and conventions at www.FandomRover.com.

Sessions in which Marcin "Alqua" Klak participates

Friday 31 July, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
9:00
9:00
Fan Fund Auction 1 hour 50 minutes, 9:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 7 (Zoom Meeting)

Auction

Alison Scott, Punctuation (Moderator)

Marcin "Alqua" Klak, Fandom Rover (Presenter)

Maree Pavletich, CoNZealand (Participant)

Gillian Polack (Participant)

Erin Underwood (Moderator)

Sessions in which Marcin "Alqua" Klak attends

Wednesday 29 July, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
10:00
10:00
Future Laws 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Karl Schroeder (Panelist)

Gadi Evron, Tel Aviv in 2027 (Panelist)

Likhain (Moderator)

Anne-Louise Fortune, Independent Scholar (Panelist)

Penelope Flynn, LLC (Panelist)

21:00
21:00
Are We Living in a Simulation? 50 minutes, 21:00 NZST - 21:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Fiona Moore (Panelist)

Sultana Raza (Panelist)

L.J. Kendall, L. J. Kendall Publishing (Moderator)

Christopher Gee (Panelist)

22:00
22:00

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Gerard Kraus, Science Fiction & Fantasy Society Luxembourg (Panelist)

Carolina Gomez Lagerlöf (Panelist)

Alison Scott, Punctuation (Moderator)

Vincent Docherty, SMOFcon 39 (Panelist)

23:00
23:00
Parties: 29 July, party band #1 3 hours, 23:00 NZST - 2:00 NZST

Con Operations - Party Zoom

Party

Establishing A Social Media Presence 50 minutes, 23:00 NZST - 23:50 NZST

Programming - Programme Room 7 (Zoom Meeting)

Panel

Zena Shapter, Zena Shapter (Panelist)

Morgan Hazelwood (Panelist)

Thursday 30 July, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
9:00
9:00
Climate Change: Adaptation vs Resilience 50 minutes, 9:00 NZST - 9:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Darcie Little Badger (Moderator)

Michael Sheffield, Northrop Grumman Space Systems (Panelist)

Arkady Martine (Panelist)

10:00
10:00

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Sarah Pinsker, SFWA (Panelist)

Karen Purcell, Woodsdale Animal Hospital (Moderator)

Arwen Curry, Worlds of Ursula K. Le Guin (Panelist)

Bradford Lyau (Panelist)

Alexandra Pierce (Panelist)

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Gregory Norman Bossert, Author & Filmmaker (Panelist)

Edward A. Kramer, Wizards of Hollywood Productions (Moderator)

Wayne Stables, Weta Digital (Panelist)

Norman Cates, CoNZealand (Panelist)

11:00
11:00
GoH - Mercedes Lackey and Larry Dixon Talk 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Discord - Discord Programming - Larry & Misty Panel Room

Dialogue

Mercedes Lackey, High Flight Arts and Letters (Speaker)

Larry Dixon (Speaker)

20:00
20:00
Trends: How They Effect Tropes in F&SF 1 hour, 20:00 NZST - 21:00 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Talk

Jacqui Smith (Speaker)

Phil Foglio (Speaker)

Steff Green (Speaker)

Claire Rousseau (Panelist)

Friday 31 July, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
10:00
10:00
2022 Worldcon Site Announcement 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Presentation

Helen Montgomery, Chicon 8: The 80th World Science Fiction Convention (Participant)

Colette Fozard (Participant)

Dave McCarty (Participant)

Yasser Bahjatt, Jeddi High Council (Participant)

Alan Stewart (Moderator)

19:00
19:00
SpecFicNZ Get To Know Us 50 minutes, 19:00 NZST - 19:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Meeting

Mat Danaher, SpecFicNZ (Panelist)

Courtney Schafer (Panelist)

Eileen Mueller (Panelist)

Robinne Weiss (Moderator)

20:00
20:00
Question TIme 3: 2023 Onwards 50 minutes, 20:00 NZST - 20:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Esther MacCallum-Stewart, Glasgow in 2024 (Other Participant)

Marguerite Smith, Glasgow 2024 and Smofcon 39 (Other Participant)

Jo Van (Other Participant)

Randall Shepherd, CoNZealand/Alamo (Moderator)

Pascale Chabrillat-Trahin, NICE2026 (Panelist)

Robbie Bourget (Moderator)

21:00
21:00
Love in the Time of COVID-19 50 minutes, 21:00 NZST - 21:50 NZST

Programming - Discussion Groups

Discussion Group

Saturday 1 August, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
9:00
9:00
Before and After Tolkien: Epic Fantasy 50 minutes, 9:00 NZST - 9:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Yugen Yashima (Panelist)

Vida Cruz (Panelist)

A.j. Ponder (Moderator)

Yves Meynard (Panelist)

10:00
10:00

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Ryn Yee (Panelist)

Erica Frank, Galactic Journey (Panelist)

Jean Bürlesk, Science Fiction and Fantasy Society Luxembourg (Panelist)

David Peterson (Moderator)

Lawrence M. Schoen, Paper Golem LLC (Panelist)

The Ascent of Wonder: What Makes Hard SF 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Kenn Bates (Panelist)

James Cambias (Moderator)

Mark English, Clarinspect (Panelist)

Harun Siljak, CONNECT Centre For Future Networks and Communications (Panelist)

Deborah Munro, University of Canterbury (Panelist)

11:00
11:00
Hugo Awards Ceremony 3 hours 30 minutes, 11:00 NZST - 14:30 NZST

Events - Events Room

Event

Mercedes Lackey, High Flight Arts and Letters (Presenter)

Rose Mitchell (Presenter)

Robert Silverberg (Presenter)

Alison Scott, Punctuation (Presenter)

Erin Underwood (Presenter)

Larry Dixon (Presenter)

Greg Broadmore, Weta Workshop (Presenter)

George R. R. Martin (Moderator)

19:00
19:00
What's Different about New Zealand Comics? 50 minutes, 19:00 NZST - 19:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Barbara Postema, Massey University (Panelist)

Laya Rose (Panelist)

Dylan Horrocks, Victoria University of Wellington (Moderator)

20:00
20:00
Gravity Awards Ceremony 50 minutes, 20:00 NZST - 20:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Award

Regina Kanyu Wang, Storycom (Moderator)

Alex Li, Future Affairs Administration (Moderator)

Tang Fei (Participant)

Chu Wu (Participant)

Min Su (Participant)

Qiufan Chen, Thema Mundi (Participant)

Sheila Williams, Asimov's Science Fiction (Presenter)

Cat Rambo, Cat Rambo (Presenter)

Fran Wilde (Presenter)

Taiyo Fujii, SFWJ (Presenter)

Feng Zhang (Moderator)

Bedtime stories with Mercedes Lackey and Larry Dixon 50 minutes, 20:00 NZST - 20:50 NZST

Discord - Discord Programming - Larry & Misty Panel Room

Reading

Larry Dixon (Speaker)

Mercedes Lackey, High Flight Arts and Letters (Participant)

21:00
21:00
Monsters in the Garden, a New Zealand SFF Anthology 50 minutes, 21:00 NZST - 21:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Octavia Cade (Panelist)

22:00
22:00
Nordic Fantastic Literature 50 minutes, 22:00 NZST - 22:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Carolina Gomez Lagerlöf (Panelist)

Ville Vuorela, Reforged Studios (Panelist)

Lars Backstrom, auticon (Moderator)

Quantum Computing: Nearing Reality 50 minutes, 22:00 NZST - 22:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Eric Picholle, CNRS (France) & author (Panelist)

Cliona Shakespeare, University of Jyväskylä (Panelist)

Harun Siljak, CONNECT Centre For Future Networks and Communications (Moderator)

Sunday 2 August, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
9:00
9:00
Recent Scientific Breakthroughs - What's Hot? 50 minutes, 9:00 NZST - 9:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

G. David Nordley, Self Employed (Panelist)

Bill Higgins, Fermilab (Panelist)

L. Suzanne Casement, Northrop Grumman Space Systems (Moderator)

Taiyo Fujii, SFWJ (Panelist)

Valentin Ivanov, European Southern Observatory (Panelist)

10:00
10:00
New Zealand Fandom Today 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Tim Jones (Panelist)

Norman Cates, CoNZealand (Panelist)

Lynelle Howell, CoNZealand (Moderator)

11:00
11:00
Closing Ceremony 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Events - Events Room

Event

Norman Cates, CoNZealand (Master of ceremonies)

Kelly Buehler, CoNZealand (Master of ceremonies)

Bill Lawhorn (Participant)

Colette Fozard (Participant)

12:00
12:00

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Jeffrey A. Carver, SFWA, Starstream Publications (Panelist)

Sascha Stronach (Panelist)

Z Aung (Moderator)

Mark Van Name (Panelist)