You are logged in as an event manager. This page is cached for performance until Sat, 27 Nov 2021 23:11:48 GMT. Preview latest contents by clicking Refresh.
Logout

Katy Clarke

Sessions in which Katy Clarke attends

Wednesday 29 July, 2020

Time Zone: (GMT+12:00) Wellington
10:00
10:00
Fantasy Today: The Best of Recent Fantasy
50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Sarah Gailey (Panelist)

Graci Kim, Rick Riordan Presents (Panelist)

Claire Rousseau (Panelist)

Emma Osborne (Moderator)

12:00
12:00
Shared Common Myths
50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Helen Marshall, University of Queensland (Moderator)

Peadar Ó Guilín (Participant)

Graci Kim, Rick Riordan Presents (Participant)

Suyi Davies Okungbowa (Participant)

13:00
13:00
Who, What, When and/or Where Inspired You?
50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Kaaron Warren (Panelist)

Snezana Kanacki (Panelist)

Amal El-Mohtar, University of Ottawa (Panelist)

Amanda Bridgeman (Moderator)

14:00
14:00
Science Fantasy: A Core Piece of the SF/F World
50 minutes, 14:00 NZST - 14:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Tommy Kucera, Dept of Mathematics (Panelist)

David D. Levine (Moderator)

L.J. Kendall, L. J. Kendall Publishing (Panelist)

Jacqui Greaves (Panelist)

Rivqa Rafael (Panelist)

Chronology of Calendars
50 minutes, 14:00 NZST - 14:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Edmund Schluessel, International School of Helsinki (Panelist)

Gideon Marcus, Galactic Journey (and Journey Press) (Moderator)

Jenn Lyons, Tor Books (Panelist)

15:00
15:00
Epidemics and Plagues in the Real World and in Fiction
50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Andy Dudak (Panelist)

Mason A. Porter, University of California (Moderator)

Perrianne Lurie (Panelist)

Freya Marske (Panelist)

Prema Arasu, University of Western Australia (Panelist)

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Toni Wi (Panelist)

Sloane Leong (Moderator)

Sascha Stronach (Panelist)

Darcie Little Badger (Panelist)

Rebecca Roanhorse (Panelist)

ISS - Still there
1 hour, 15:00 NZST - 16:00 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Panel

Matthew Pavletich (Speaker)

David Brin, Futures Unlimited (Speaker)

Michael Lutomski, Former NASA SpaceX Blue Origin and others (Panelist)

16:00
16:00
The World of Independent Board Games: Beyond D & D
50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Edward Fortune, Starburst Magazine (Panelist)

Petrea Mitchell (Panelist)

Queenie Chan (Moderator)

Amal El-Mohtar, University of Ottawa (Panelist)

18:00
18:00
Film Festival Block 1
4 hours, 18:00 NZST - 22:00 NZST

Media Screening

19:00
19:00
Representing the Other
50 minutes, 19:00 NZST - 19:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Brandon O'Brien, FIYAH Magazine of Black Speculative Fiction (Speaker)

Cliona Shakespeare, University of Jyväskylä (Panelist)

Prema Arasu, University of Western Australia (Panelist)

Bradford Lyau (Moderator)

Laura (El) Lam, Edinburgh Napier University (Panelist)

21:00
21:00
Imagining Fae in Aotearoa and elsewhere
50 minutes, 21:00 NZST - 21:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Hester J. Rook (Moderator)

Rem Wigmore (Panelist)

Jodi McAlister (Panelist)

Peter Hassall, Stunt Guild of New Zealand (Panelist)

AJ Lancaster (Panelist)

23:00
23:00
Parties: 29 July, party band #1
3 hours, 23:00 NZST - 2:00 NZST

Con Operations - Party Zoom

Party

Thursday 30 July, 2020

Time Zone: (GMT+12:00) Wellington
9:00
9:00
Climate Change: Adaptation vs Resilience
50 minutes, 9:00 NZST - 9:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Darcie Little Badger (Moderator)

Michael Sheffield, Northrop Grumman Space Systems (Panelist)

Arkady Martine (Panelist)

10:00
10:00
Justice in SF and Fantasy
50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Adri Joy, Nerds of a Feather (Panelist)

Fred Lerner (Panelist)

Jenn Lyons, Tor Books (Moderator)

Brent Lambert, FIYAH Literary Magazine (Panelist)

Melinda Snodgrass, Stealing Fire Productions Inc. (Panelist)

11:00
11:00
Collaborations: Nightmare or Dream Gig?
50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Laura E Goodin (Panelist)

Amal El-Mohtar, University of Ottawa (Moderator)

Helen Stubbs, Writers Activation, Galactic Chat (Panelist)

Luis F. Silva (Panelist)

Zena Shapter, Zena Shapter (Panelist)

12:30
12:30
Reading: Max Gladstone
25 minutes, 12:30 NZST - 12:55 NZST

Programming - Reading Room 2

Reading

Max Gladstone (Speaker)

13:00
13:00
Modern Short SF and Fantasy
50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Charles Payseur (Panelist)

Daryl Gregory (Panelist)

Scott Edelman (Moderator)

Sheila Williams, Asimov's Science Fiction (Panelist)

Neil Clarke, Clarkesworld Magazine (Panelist)

14:30
14:30
Reading: Charlie Jane Anders
25 minutes, 14:30 NZST - 14:55 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Charlie Jane Anders (Speaker)

15:30
15:30
Reading: Daryl Gregory
25 minutes, 15:30 NZST - 15:55 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Daryl Gregory (Speaker)

16:00
16:00
SFF and Te Ao Māori
50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Steph Matuku (Panelist)

Dan Rabarts, Writer (Moderator)

Whiti Hereaka (Panelist)

Cassie Hart (Panelist)

17:00
17:00
On Afrofuturism
50 minutes, 17:00 NZST - 17:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Suyi Davies Okungbowa (Panelist)

Oghenechovwe Ekpeki (Panelist)

Brandon O'Brien, FIYAH Magazine of Black Speculative Fiction (Panelist)

Eugen Bacon (Panelist)

Maquel A. Jacob, MAJart Works (Moderator)

19:00
19:00
Spirits Abroad and At Home
50 minutes, 19:00 NZST - 19:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Mimi Mondal, Self (Panelist)

Graci Kim, Rick Riordan Presents (Panelist)

Z Aung (Moderator)

Friday 31 July, 2020

Time Zone: (GMT+12:00) Wellington
10:00
10:00
LGBTQIA Themes in Books, Comics, and Movies/TV
50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Ira Alexandre, Lady Business (Panelist)

Prema Arasu, University of Western Australia (Panelist)

Karen Bovenmyer, PseudoPod Horror Podcast Magazine (Moderator)

Jason Wodicka (Panelist)

Charles Payseur (Panelist)

10:30
10:30
Reading: Peadar Ó Guilín
25 minutes, 10:30 NZST - 10:55 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Peadar Ó Guilín (Speaker)

11:00
11:00
Masquerade
50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Events - Events Room

Event

Dungeons and Dragons: Still Going Strong
50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Cat Rambo, Cat Rambo (Moderator)

Paul Weimer (Panelist)

Sascha Stronach (Panelist)

11:30
11:30
Reading: Alexandra Rowland
25 minutes, 11:30 NZST - 11:55 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Alexandra Rowland (Speaker)

12:00
12:00
Terrain of the Heart: Landscapes that Influence Story
50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Russell Kirkpatrick (Panelist)

Fran Wilde (Moderator)

Yugen Yashima (Panelist)

Max Gladstone (Panelist)

13:00
13:00
History and SF
50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Arkady Martine (Panelist)

Farah Mendlesohn, BSFA (Panelist)

Claire Bartlett (Panelist)

Shaun Duke, Bemidji State University / The Skiffy and Fanty Show (Moderator)

Ada Palmer (Panelist)

14:00
14:00
Killing Your Own Grandparent: Time Travel in SF
50 minutes, 14:00 NZST - 14:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Andy Dudak (Panelist)

Amal El-Mohtar, University of Ottawa (Panelist)

Elizabeth Knox (Panelist)

Gillian Polack (Panelist)

Good Omens at 30
50 minutes, 14:00 NZST - 14:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Ira Alexandre, Lady Business (Panelist)

Soon Lee (Panelist)

Sam Blackley, freelance (Moderator)

Maria Haskins (Panelist)

Harun Siljak, CONNECT Centre For Future Networks and Communications (Panelist)

Climate Fiction/Climate Fact
50 minutes, 14:00 NZST - 14:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Octavia Cade (Moderator)

Katrina Archer, Little Blue Marble (Panelist)

Arkady Martine (Panelist)

Tim Jones (Panelist)

Alex Acks (Panelist)

15:00
15:00
Mythology and Fantasy
50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Navah Wolfe (Panelist)

Claire Light (Panelist)

David Hair (Panelist)

Taru Kumara-Moisio (Panelist)

E. J. Beaton (Moderator)

Expanded Universes: Tie-In Novels, Stories, and Comics
50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Sean Williams, Flinders University (Panelist)

Rebecca Roanhorse (Panelist)

Daryl Gregory (Panelist)

M. Darusha Wehm (Moderator)

Stephen Dedman (Panelist)

16:00
16:00
Magic Systems in Fantasy
50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Laura (El) Lam, Edinburgh Napier University (Moderator)

Jennifer Mace (Panelist)

Sarah Beth Durst (Panelist)

Garth Nix (Panelist)

Maiya Ibrahim (Panelist)

17:00
17:00
Ethnicity and Perspectives on Speculative Fiction
50 minutes, 17:00 NZST - 17:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

Gina Cole (Panelist)

Eugen Bacon (Panelist)

18:00
18:00
Fairy Tale Contract Law
50 minutes, 18:00 NZST - 18:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

AJ Lancaster (Panelist)

Sascha Stronach (Panelist)

Kathleen Jennings (Moderator)

19:00
19:00
The CoNZealand Quiz
50 minutes, 19:00 NZST - 19:50 NZST

Programming - Gaming

Game Show

Keith Smith (Presenter)

Jacqui Smith (Presenter)

23:00
23:00
Parties: 31 July, party band #1
3 hours, 23:00 NZST - 2:00 NZST

Con Operations - Party Zoom

Party

Saturday 1 August, 2020

Time Zone: (GMT+12:00) Wellington
9:30
9:30
Reading: Arkady Martine
25 minutes, 9:30 NZST - 9:55 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Arkady Martine (Speaker)

10:00
10:00
The Ascent of Wonder: What Makes Hard SF
50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Kenn Bates (Panelist)

James Cambias (Moderator)

Mark English, Clarinspect (Panelist)

Harun Siljak, CONNECT Centre For Future Networks and Communications (Panelist)

Deborah Munro, University of Canterbury (Panelist)

Writing Fantasy and SF from the Margins
50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Maiya Ibrahim (Panelist)

Michi Trota, Science Fiction & Fantasy Writers of America (Panelist)

Eugen Bacon (Panelist)

Kieron Gillen (Panelist)

E. J. Beaton (Moderator)

11:00
11:00
Hugo Awards Ceremony
3 hours 30 minutes, 11:00 NZST - 14:30 NZST

Events - Events Room

Event

Mercedes Lackey, High Flight Arts and Letters (Presenter)

Rose Mitchell (Presenter)

Robert Silverberg (Presenter)

Alison Scott, Punctuation (Presenter)

Erin Underwood (Presenter)

Larry Dixon (Presenter)

Greg Broadmore, Weta Workshop (Presenter)

George R. R. Martin (Moderator)

13:30
13:30
Reading: Darcie Little Badger
25 minutes, 13:30 NZST - 13:55 NZST

Programming - Reading Room 2

Reading

Darcie Little Badger (Speaker)

15:00
15:00

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Edward Fortune, Starburst Magazine (Panelist)

Chuck Serface, Suicide and Crisis Services of Santa Clara County (Panelist)

Alexandra Rowland (Moderator)

E. Lily Yu (Panelist)

J.r.h. Lawless, J.R.H. Lawless (Panelist)

Sassafrass presents Viking Mythology Music
50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Programme Room 9 (Zoom Meeting)

Concert

Ada Palmer (Performer)

16:00
16:00

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Glen Engel-Cox, Blue Agama Associates (Panelist)

Sarah Gailey (Panelist)

Stuart Hardwick, cStuartHardwick.com (Moderator)

Gillian Polack (Panelist)

22:00
22:00
Quantum Computing: Nearing Reality
50 minutes, 22:00 NZST - 22:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Eric Picholle, CNRS (France) & author (Panelist)

Cliona Shakespeare, University of Jyväskylä (Panelist)

Harun Siljak, CONNECT Centre For Future Networks and Communications (Moderator)

Sunday 2 August, 2020

Time Zone: (GMT+12:00) Wellington
10:00
10:00
Fairy Tales and Fantasy
50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Vida Cruz (Panelist)

Leife Shallcross, Australia 2025 bid committee (Moderator)

Ellen Datlow (Panelist)

Eileen Mueller (Panelist)

Jean Bürlesk, Science Fiction and Fantasy Society Luxembourg (Panelist)

11:00
11:00
These Old Shades: If Georgette Heyer Wrote a Ghost Story
50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Maree Pavletich, CoNZealand (Panelist)

Freya Marske (Moderator)

Kat Clay (Panelist)

Leife Shallcross, Australia 2025 bid committee (Panelist)

Z Aung (Panelist)

Closing Ceremony
50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Events - Events Room

Event

Norman Cates, CoNZealand (Master of ceremonies)

Kelly Buehler, CoNZealand (Master of ceremonies)

Bill Lawhorn (Participant)

Colette Fozard (Participant)

12:00
12:00
Ghosts in the Ships: Sentient Ships in SF and Fantasy
50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Jeffrey A. Carver, SFWA, Starstream Publications (Panelist)

Sascha Stronach (Panelist)

Z Aung (Moderator)

Mark Van Name (Panelist)

13:00
13:00
What Fanfiction Can Teach Genre Writers
50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Alexandra Rowland (Panelist)

Brent Lambert, FIYAH Literary Magazine (Panelist)

Susana Polo, Polygon.com (Moderator)

Ira Alexandre, Lady Business (Panelist)

Reading: Sarah Gailey
25 minutes, 13:00 NZST - 13:25 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Sarah Gailey (Speaker)

15:00
15:00
Parties: 2 August, party band #3
3 hours, 15:00 NZST - 18:00 NZST

Con Operations - Party Zoom

Party