S. R. Cronin

Documents

Sessions in which S. R. Cronin attends

Wednesday 29 July, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
12:00
12:00
Welcome, New Professional Writers 50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 7 (Zoom Meeting)

Panel

Mikko Rauhala (Panelist)

Cat Rambo, Cat Rambo (Panelist)

Kaisa Pellinen, F (Moderator)

Sam Hawke (Panelist)

15:00
15:00
The Death of Genre? 55 minutes, 15:00 NZST - 15:55 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Trish Matson (Panelist)

Caren Gussoff Sumption (Panelist)

Joshua Bilmes (Panelist)

Soon Lee (Moderator)

16:00
16:00
Killing it in Kindle Unlimited 50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Programme Room 7 (Zoom Meeting)

Presentation

Eileen Mueller (Panelist)

17:00
17:00

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Mimi Mondal, Self (Panelist)

S. K. Dunstall (Moderator)

Zaza Koshkadze (Panelist)

Mandy Hager, NZ Society of Authors (Panelist)

Thursday 30 July, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
15:00
15:00

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Maiya Ibrahim (Panelist)

Catherine Lundoff, Queen of Swords Press (Moderator)

Lee Murray (Panelist)

Glenda Larke (Panelist)

Friday 31 July, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
11:00
11:00
What Sells? 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Programming - Programme Room 9 (Zoom Meeting)

Panel

Joe Monti, Saga Press (Moderator)

Joshua Bilmes (Panelist)

Lynne Thomas, Uncanny Magazine (Panelist)

Valerie Estelle Frankel, Silicon Valley Authors in the vendors room (Panelist)

12:00
12:00

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Russell Kirkpatrick (Panelist)

Fran Wilde (Moderator)

Yugen Yashima (Panelist)

Max Gladstone (Panelist)

15:00
15:00
How to Work with Editors 50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Joshua Bilmes (Moderator)

Liz Gorinsky, Erewhon Books (Panelist)

Geneve Flynn (Panelist)

Aidan Doyle (Panelist)

Katrina Archer, Little Blue Marble (Panelist)

16:00
16:00
Magic Systems in Fantasy 50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Laura (El) Lam, Edinburgh Napier University (Moderator)

Jennifer Mace (Panelist)

Sarah Beth Durst (Panelist)

Garth Nix (Panelist)

Maiya Ibrahim (Panelist)

Saturday 1 August, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
11:00
11:00
Hugo Awards Ceremony 3 hours 30 minutes, 11:00 NZST - 14:30 NZST

Events - Events Room

Event

Mercedes Lackey, High Flight Arts and Letters (Presenter)

Rose Mitchell (Presenter)

Robert Silverberg (Presenter)

Alison Scott, Punctuation (Presenter)

Erin Underwood (Presenter)

Larry Dixon (Presenter)

Greg Broadmore, Weta Workshop (Presenter)

George R. R. Martin (Moderator)

15:00
15:00
Not Your Parents' Space Opera 50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Valerie Valdes (Panelist)

Sean Williams, Flinders University (Moderator)

Melinda Snodgrass, Stealing Fire Productions Inc. (Panelist)

Becky Chambers (Panelist)

16:00
16:00

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Glen Engel-Cox, Blue Agama Associates (Panelist)

Sarah Gailey (Panelist)

Stuart Hardwick, cStuartHardwick.com (Moderator)

Gillian Polack (Panelist)

Sunday 2 August, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
11:00
11:00
The Day After Tomorrow: Near Future SF 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Shiv Ramdas (Panelist)

Karl Schroeder (Panelist)

Glen Engel-Cox, Blue Agama Associates (Moderator)

Caren Gussoff Sumption (Panelist)

SB Divya (Panelist)