Thomas S.

Sessions in which Thomas S. attends

Wednesday 29 July, 2020

Time Zone: NZST/Wellington
8:00
8:00
Dealers Hall Pre-Opening Coffee and Doughnuts Reception - 50 minutes - 8:00 NZST  -  8:50 NZST
Programming - Programme Room 7 (Zoom Meeting) Reception
10:00
10:00
Fantasy Today: The Best of Recent Fantasy - 50 minutes - 10:00 NZST  -  10:50 NZST
Programming - Programme Room 2 (Webinar) Panel
Sarah Gailey (Panelist) Graci Kim, Rick Riordan Presents (Panelist) Claire Rousseau (Panelist) Emma Osborne (Moderator)
12:00
12:00
Is it Time for a Best Video Game/Interactive Media Hugo? - 50 minutes - 12:00 NZST  -  12:50 NZST
Programming - Programme Room 3 (Webinar) Panel
Ceinwen Langley (Panelist) Vincent Docherty, SMOFcon 39 (Moderator) Karen Bovenmyer, PseudoPod Horror Podcast Magazine (Panelist) Cameron Bolinger, Explorasaurus Studios (Panelist) Ira Alexandre, Lady Business (Panelist)
14:00
14:00
Science Fantasy: A Core Piece of the SF/F World - 50 minutes - 14:00 NZST  -  14:50 NZST
Programming - Programme Room 2 (Webinar) Panel
Tommy Kucera, Dept of Mathematics (Panelist) David D. Levine (Moderator) L.J. Kendall, L. J. Kendall Publishing (Panelist) Jacqui Greaves (Panelist) Rivqa Rafael (Panelist)
15:00
15:00
ISS - Still there - 1 hour - 15:00 NZST  -  16:00 NZST
Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings) Panel
Matthew Pavletich (Speaker) David Brin, Futures Unlimited (Speaker) Michael Lutomski, Former NASA SpaceX Blue Origin and others (Panelist)
17:00
17:00
Japanese Science Fiction - 50 minutes - 17:00 NZST  -  17:50 NZST
Programming - Programme Room 1 (Webinar) Panel
Mari Kotani, Meiji University (Panelist) Dohjin Miyamoto, University of Tsukuba (Panelist) Hirotaka Osawa, University of Tsukuba (Panelist) Taiyo Fujii, SFWJ (Panelist) Takayuki Tatsumi, Keio University (Moderator)
22:00
22:00
Planning and Attending Conventions in the Age of COVID-19 - 50 minutes - 22:00 NZST  -  22:50 NZST
Programming - Programme Room 3 (Webinar) Panel
Gerard Kraus, Science Fiction & Fantasy Society Luxembourg (Panelist) Carolina Gomez Lagerlöf (Panelist) Alison Scott, Punctuation (Moderator) Vincent Docherty, SMOFcon 39 (Panelist)

Thursday 30 July, 2020

Time Zone: NZST/Wellington
9:00
9:00
Wild Cards: Writing the Mosaic Novel - 50 minutes - 9:00 NZST  -  9:50 NZST
Programming - Programme Room 3 (Webinar) Panel
Peadar Ó Guilín (Panelist) Walter Jon Williams (Panelist) Mary Anne Mohanraj, University of Illinois / Speculative Literature Foundation (Panelist) Melinda Snodgrass, Stealing Fire Productions Inc. (Moderator)
10:00
10:00
Reading: Joe Haldeman - 25 minutes - 10:00 NZST  -  10:25 NZST
Programming - Reading Room 1 Reading
Joe Haldeman (Speaker)
11:00
11:00
Reading: Mary Robinette Kowal - 25 minutes - 11:00 NZST  -  11:25 NZST
Programming - Reading Room 1 Reading
Mary Robinette Kowal (Speaker)
11:30
11:30
Reading: Becky Chambers - 25 minutes - 11:30 NZST  -  11:55 NZST
Programming - Reading Room 2 Reading
Becky Chambers (Speaker)
12:00
12:00
The Timeless Child and the Evolving Canon of Doctor Who - 50 minutes - 12:00 NZST  -  12:50 NZST
Programming - Programme Room 1 (Webinar) Panel
John Toon (Panelist) R.W.W. Greene, Angry Robot Books (Panelist) Lynne Thomas, Uncanny Magazine (Panelist) Jim Mann (Moderator) Phoebe Wagner, University of Nevada at Reno (Panelist)
13:00
13:00
Programming - Programme Room 4 (Webinar) Dialogue
Cory Doctorow (Speaker) Ada Palmer (Speaker)
Meet the Heinlein Society - 50 minutes - 13:00 NZST  -  13:50 NZST
Programming - Discussion Groups Discussion Group
John Tilden, The Heinlein Society (Panelist) Michael Sheffield, Northrop Grumman Space Systems (Panelist) Keith Kato (Moderator)
14:00
14:00
Covering Mercedes Lackey - 50 minutes - 14:00 NZST  -  14:50 NZST
Programming - Programme Room 3 (Webinar) Portfolio
Jody Lee (Speaker)
16:00
16:00
Programming - Programme Room 1 (Webinar) Panel
Matthew S. Rotundo (Panelist) Jane Routley (Moderator) Claire Bartlett (Panelist) Jason Franks (Panelist)
18:00
18:00
Alan Lee’s Exploration of Tolkien’s "New" Works - 50 minutes - 18:00 NZST  -  18:50 NZST
Programming - Programme Room 3 (Webinar) Talk
Sultana Raza (Presenter)
20:00
20:00
GoH - Mercedes Lackey and Larry Dixon Reading - 50 minutes - 20:00 NZST  -  20:50 NZST
Discord - Discord Programming - Larry & Misty Panel Room Reading
Mercedes Lackey, High Flight Arts and Letters (Panelist) Larry Dixon (Panelist)

Friday 31 July, 2020

Time Zone: NZST/Wellington
9:00
9:00
Cover Art - 50 minutes - 9:00 NZST  -  9:50 NZST
Programming - Programme Room 3 (Webinar) Panel
John Picacio (Panelist) Cora Buhlert (Moderator) Gideon Marcus, Galactic Journey (and Journey Press) (Panelist) Pablo Defendini, Fireside (Panelist) Alyssa Winans (Panelist)
10:00
10:00
2022 Worldcon Site Announcement - 50 minutes - 10:00 NZST  -  10:50 NZST
Programming - Programme Room 2 (Webinar) Presentation
Helen Montgomery, Chicon 8: The 80th World Science Fiction Convention (Participant) Colette Fozard (Participant) Dave McCarty (Participant) Yasser Bahjatt, Jeddi High Council (Participant) Alan Stewart (Moderator)
11:00
11:00
The Second Golden Age: SF of the 1960s - 50 minutes - 11:00 NZST  -  11:50 NZST
Programming - Programme Room 2 (Webinar) Panel
Bradford Lyau (Moderator) Robert Silverberg (Panelist) Cora Buhlert (Panelist) Jack Dann (Panelist) Kathryn Sullivan (Panelist)
Masquerade - 50 minutes - 11:00 NZST  -  11:50 NZST
Events - Events Room Event
Programming - Programme Room 8 (Zoom Meeting) Media Screening
Christian Nicolson, little hero pictures (Speaker)
12:00
12:00
Old New Writers - 50 minutes - 12:00 NZST  -  12:50 NZST
Programming - Programme Room 1 (Webinar) Panel
George R. R. Martin (Participant) Jack Dann (Participant) Joe Haldeman (Participant)
13:00
13:00
SF and Fantasy from New Zealand - 50 minutes - 13:00 NZST  -  13:50 NZST
Programming - Programme Room 7 (Zoom Meeting) Panel
Andi C. Buchanan, Writer (Panelist) Cassie Hart (Panelist) Toni Wi (Panelist) Dylan Horrocks, Victoria University of Wellington (Moderator)
Great Worlds in SF - 50 minutes - 13:00 NZST  -  13:50 NZST
Programming - Programme Room 1 (Webinar) Panel
James Davis Nicoll, James Nicoll Reviews / University of Waterloo Theatre Centre (Panelist) Fred Lerner (Moderator) Amy (A.K.) DuBoff (Panelist) Walter Jon Williams (Panelist) Sheila Williams, Asimov's Science Fiction (Panelist)
Asimov at 100 - 50 minutes - 13:00 NZST  -  13:50 NZST
Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings) Panel
Kenn Bates (Panelist) Gadi Evron, Tel Aviv in 2027 (Moderator) J.r.h. Lawless, J.R.H. Lawless (Panelist) G. David Nordley, Self Employed (Panelist)
14:00
14:00
Killing Your Own Grandparent: Time Travel in SF - 50 minutes - 14:00 NZST  -  14:50 NZST
Programming - Programme Room 2 (Webinar) Panel
Andy Dudak (Panelist) Amal El-Mohtar, University of Ottawa (Panelist) Elizabeth Knox (Panelist) Gillian Polack (Panelist)
Good Omens at 30 - 50 minutes - 14:00 NZST  -  14:50 NZST
Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting) Panel
Ira Alexandre, Lady Business (Panelist) Soon Lee (Panelist) Sam Blackley, freelance (Moderator) Maria Haskins (Panelist) Harun Siljak, CONNECT Centre For Future Networks and Communications (Panelist)
15:00
15:00
Expanded Universes: Tie-In Novels, Stories, and Comics - 50 minutes - 15:00 NZST  -  15:50 NZST
Programming - Programme Room 1 (Webinar) Panel
Sean Williams, Flinders University (Panelist) Rebecca Roanhorse (Panelist) Daryl Gregory (Panelist) M. Darusha Wehm (Moderator) Stephen Dedman (Panelist)
My Favourite Anime - 50 minutes - 15:00 NZST  -  15:50 NZST
Programming - Programme Room 2 (Webinar) Panel
Andi Dukleth, Accidental Aliens and KPBS News (Panelist) Brandon O'Brien, FIYAH Magazine of Black Speculative Fiction (Moderator) Martin Wisse (Panelist) Kaitlin R. Branch (Panelist) Maquel A. Jacob, MAJart Works (Panelist)
16:00
16:00
SF and Fantasy Comics and Graphic Novels - 50 minutes - 16:00 NZST  -  16:50 NZST
Programming - Programme Room 3 (Webinar) Panel
Catherine S. McMullen (Panelist) Christopher Ruz, Al Taqwa College (Panelist) Phoebe Wagner, University of Nevada at Reno (Moderator) James Bacon, Smofcon Europe (Panelist)
17:00
17:00
Programming - Programme Room 1 (Webinar) Panel
Caemasache McKenna, Full Sail University (Panelist) Matthew S. Rotundo (Moderator) Catherine Lundoff, Queen of Swords Press (Panelist) Peter Hassall, Stunt Guild of New Zealand (Panelist) Sam Blackley, freelance (Panelist)
Programming - Programme Room 3 (Webinar) Panel
Andy Dudak (Panelist) Yen Ooi (Panelist) Taiyo Fujii, SFWJ (Panelist) Regina Kanyu Wang, Storycom (Moderator)
18:00
18:00
Is Cyberpunk Mainstream Now? - 50 minutes - 18:00 NZST  -  18:50 NZST
Programming - Programme Room 2 (Webinar) Panel
PR K (Moderator) Edward James, none (Panelist) Laura (El) Lam, Edinburgh Napier University (Panelist) Takayuki Tatsumi, Keio University (Panelist) Eli K. P. William (Panelist)

Saturday 1 August, 2020

Time Zone: NZST/Wellington
9:00
9:00
Before and After Tolkien: Epic Fantasy - 50 minutes - 9:00 NZST  -  9:50 NZST
Programming - Programme Room 2 (Webinar) Panel
Yugen Yashima (Panelist) Vida Cruz (Panelist) A.j. Ponder (Moderator) Yves Meynard (Panelist)
10:00
10:00
The Ascent of Wonder: What Makes Hard SF - 50 minutes - 10:00 NZST  -  10:50 NZST
Programming - Programme Room 1 (Webinar) Panel
Kenn Bates (Panelist) James Cambias (Moderator) Mark English, Clarinspect (Panelist) Harun Siljak, CONNECT Centre For Future Networks and Communications (Panelist) Deborah Munro, University of Canterbury (Panelist)
11:00
11:00
Hugo Awards Ceremony - 3 hours 30 minutes - 11:00 NZST  -  14:30 NZST
Events - Events Room Event
Mercedes Lackey, High Flight Arts and Letters (Presenter) Rose Mitchell (Presenter) Robert Silverberg (Presenter) Alison Scott, Punctuation (Presenter) Erin Underwood (Presenter) Larry Dixon (Presenter) Greg Broadmore, Weta Workshop (Presenter) George R. R. Martin (Moderator)
15:00
15:00
Programming - Programme Room 3 (Webinar) Panel
Edward Fortune, Starburst Magazine (Panelist) Chuck Serface, Suicide and Crisis Services of Santa Clara County (Panelist) Alexandra Rowland (Moderator) E. Lily Yu (Panelist) J.r.h. Lawless, J.R.H. Lawless (Panelist)
Programming - Programme Room 4 (Webinar) Panel
Paula Boer, Self-employed (Moderator) Diane Walton, On Spec Magazine (Panelist) Vylar Kaftan (Panelist) Jane Rawson (Panelist)
16:00
16:00
Urban Fantasy in the 21st Century - 50 minutes - 16:00 NZST  -  16:50 NZST
Programming - Programme Room 1 (Webinar) Panel
Danny Lore, Fiyah Magazine (Panelist) Claire Light (Panelist) Cindy Lynn Speer (Panelist) Carrie Vaughn (Moderator) Janna Ruth (Panelist)

Sunday 2 August, 2020

Time Zone: NZST/Wellington
9:00
9:00
Recent Scientific Breakthroughs - What's Hot? - 50 minutes - 9:00 NZST  -  9:50 NZST
Programming - Programme Room 2 (Webinar) Panel
G. David Nordley, Self Employed (Panelist) Bill Higgins, Fermilab (Panelist) L. Suzanne Casement, Northrop Grumman Space Systems (Moderator) Taiyo Fujii, SFWJ (Panelist) Valentin Ivanov, European Southern Observatory (Panelist)
10:00
10:00
"Sarabande" / "Resurrection Eve" - 1 hour - 10:00 NZST  -  11:00 NZST
Programming - Programme Room 1 (Webinar) Presentation
Bill Ritch, The Atlanta Radio Theatre Company (Performer)
11:00
11:00
Closing Ceremony - 50 minutes - 11:00 NZST  -  11:50 NZST
Events - Events Room Event
Norman Cates, CoNZealand (Master of ceremonies) Kelly Buehler, CoNZealand (Master of ceremonies) Bill Lawhorn (Participant) Colette Fozard (Participant)
12:00
12:00
Ghosts in the Ships: Sentient Ships in SF and Fantasy - 50 minutes - 12:00 NZST  -  12:50 NZST
Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting) Panel
Jeffrey A. Carver, SFWA, Starstream Publications (Panelist) Sascha Stronach (Panelist) Z Aung (Moderator) Mark Van Name (Panelist)
13:00
13:00
Programming - Programme Room 1 (Webinar) Panel
Shiv Ramdas (Panelist) Yasser Bahjatt, Jeddi High Council (Panelist) Terrie Hashimoto (Panelist) Zaza Koshkadze (Moderator) Valentin Ivanov, European Southern Observatory (Panelist)