Shona Underhill

Sessions in which Shona Underhill attends

Wednesday 29 July, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
9:00
9:00
Live Long and Prosper: Meditation for Trekkies 50 minutes, 9:00 NZST - 9:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Activity

Erin Wilcox, SFWA (Instructor)

11:00
11:00
Token Girl 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Mallory O'Meara (Panelist)

Isa Ritchie (Panelist)

Kieron Gillen (Panelist)

Mary Anne Mohanraj, University of Illinois / Speculative Literature Foundation (Panelist)

Mary Robinette Kowal (Moderator)

12:00
12:00
How to Enjoy the First Virtual Worldcon 50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Panel

Gay Haldeman (Panelist)

Jeanne Mealy (Panelist)

Laurie Mann (Panelist)

Rose Mitchell (Moderator)

14:00
14:00
Welcome to CoNZealand, a Virtual Tour 50 minutes, 14:00 NZST - 14:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Demonstration

Matthew Shogren (Presenter)

Morgan Hazelwood (Presenter)

15:00
15:00

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Andy Dudak (Panelist)

Mason A. Porter, University of California (Moderator)

Perrianne Lurie (Panelist)

Freya Marske (Panelist)

Prema Arasu, University of Western Australia (Panelist)

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Toni Wi (Panelist)

Sloane Leong (Moderator)

Sascha Stronach (Panelist)

Darcie Little Badger (Panelist)

Rebecca Roanhorse (Panelist)

16:00
16:00

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Katrina Archer, Little Blue Marble (Moderator)

M. Darusha Wehm (Panelist)

Courtney Schafer (Panelist)

David D. Levine (Panelist)

20:00
20:00
Scarey Stuff 50 minutes, 20:00 NZST - 20:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Game Show

Frances Hardinge (Contestant)

Elizabeth Knox (Contestant)

Kyla Lee Ward, Prea Press (Master of ceremonies)

21:00
21:00
Imagining Fae in Aotearoa and elsewhere 50 minutes, 21:00 NZST - 21:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Hester J. Rook (Moderator)

Rem Wigmore (Panelist)

Jodi McAlister (Panelist)

Peter Hassall, Stunt Guild of New Zealand (Panelist)

AJ Lancaster (Panelist)

Thursday 30 July, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
9:00
9:00
The Human Mind and Perception of the Other 50 minutes, 9:00 NZST - 9:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

David Carmel, Victoria University of Wellington, New Zealand (Moderator)

Lars Backstrom, auticon (Panelist)

Accessible Yoga 50 minutes, 9:00 NZST - 9:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Activity

Ty Arnold, Vital Life Services (Speaker)

10:00
10:00

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Gregory Norman Bossert, Author & Filmmaker (Panelist)

Edward A. Kramer, Wizards of Hollywood Productions (Moderator)

Wayne Stables, Weta Digital (Panelist)

Norman Cates, CoNZealand (Panelist)

11:30
11:30
Reading: Becky Chambers 25 minutes, 11:30 NZST - 11:55 NZST

Programming - Reading Room 2

Reading

Becky Chambers (Speaker)

12:00
12:00
The Real Dirt on Exoplanets 50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

Gerard van Belle, Lowell Observatory (Panelist)

13:00
13:00

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Dialogue

Cory Doctorow (Speaker)

Ada Palmer (Speaker)

14:00
14:00
My Favourite Board Game 50 minutes, 14:00 NZST - 14:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Erica Holcomb, Explorasaurus Studios (Panelist)

Alex Acks (Moderator)

Alan Stewart (Panelist)

David Peterson (Panelist)

Frances Hardinge (Panelist)

15:00
15:00
Re-engineering the Natural Form 50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

David (Marti Ward) Powers, Flinders University of South Australia (Moderator)

Deborah Munro, University of Canterbury (Panelist)

Parties: 30 July, party band #3 3 hours, 15:00 NZST - 18:00 NZST

Con Operations - Party Zoom

Party

16:00
16:00
SFF and Te Ao Māori 50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Steph Matuku (Panelist)

Dan Rabarts, Writer (Moderator)

Whiti Hereaka (Panelist)

Cassie Hart (Panelist)

17:00
17:00
How to End the World on $500 50 minutes, 17:00 NZST - 17:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Craig Cormick, Self (Moderator)

David Brin, Futures Unlimited (Panelist)

Julie Czerneda (Panelist)

G. David Nordley, Self Employed (Panelist)

The Female in the Fantastic 50 minutes, 17:00 NZST - 17:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

Kara Kennedy (Moderator)

Kaitlin R. Branch (Panelist)

18:00
18:00

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Presentation

Stephen Mulholland, Alpacas Rampant (Presenter)

19:00
19:00

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Talk

Jesper Stage (Speaker)

Friday 31 July, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
9:00
9:00

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Hirotaka Osawa, University of Tsukuba (Panelist)

Farah Mendlesohn, BSFA (Panelist)

Elsa Sjunneson (Panelist)

Lars Backstrom, auticon (Moderator)

Meditation for Connection 50 minutes, 9:00 NZST - 9:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Activity

Erin Wilcox, SFWA (Instructor)

11:00
11:00
Friends Don't Let Friends Run Worldcons 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Kent Bloom (Panelist)

James Bacon, Smofcon Europe (Moderator)

Vincent Docherty, SMOFcon 39 (Panelist)

Rose Mitchell (Panelist)

13:00
13:00
Malaysian SFF 50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 9 (Zoom Meeting)

Panel

Ted Mahsun (Panelist)

Ika Nurain Koeck (Panelist)

Sek Han Foo (Panelist)

Zedeck Siew (Panelist)

14:00
14:00

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

Mark English, Clarinspect (Panelist)

Doug Belle (Panelist)

15:00
15:00

Programming - Programme Room 8 (Zoom Meeting)

Panel

Mary Robinette Kowal (Panelist)

Kathleen Jennings (Moderator)

Carrie Vaughn (Panelist)

Jane Routley (Panelist)

Pandemic Myths and Facts 50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Yudhanjaya Wijeratne, LIRNEasia (Panelist)

Naomi Kritzer (Moderator)

Andi C. Buchanan, Writer (Panelist)

Mason A. Porter, University of California (Panelist)

Perrianne Lurie (Panelist)

18:00
18:00
Fairy Tale Contract Law 50 minutes, 18:00 NZST - 18:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

AJ Lancaster (Panelist)

Sascha Stronach (Panelist)

Kathleen Jennings (Moderator)

20:00
20:00
Question TIme 3: 2023 Onwards 50 minutes, 20:00 NZST - 20:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Esther MacCallum-Stewart, Glasgow in 2024 (Other Participant)

Marguerite Smith, Glasgow 2024 and Smofcon 39 (Other Participant)

Jo Van (Other Participant)

Randall Shepherd, CoNZealand/Alamo (Moderator)

Pascale Chabrillat-Trahin, NICE2026 (Panelist)

Robbie Bourget (Moderator)

Saturday 1 August, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
9:00
9:00
Live Long and Prosper: Meditation for Trekkies 50 minutes, 9:00 NZST - 9:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Activity

Erin Wilcox, SFWA (Instructor)

10:00
10:00

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Ryn Yee (Panelist)

Erica Frank, Galactic Journey (Panelist)

Jean Bürlesk, Science Fiction and Fantasy Society Luxembourg (Panelist)

David Peterson (Moderator)

Lawrence M. Schoen, Paper Golem LLC (Panelist)

Reading: Frances Hardinge 25 minutes, 10:00 NZST - 10:25 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Frances Hardinge (Speaker)

Horror from Elsewhere 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Ellen Datlow (Panelist)

Geneve Flynn (Moderator)

Octavia Cade (Panelist)

11:00
11:00
Reading: Whiti Hereaka 25 minutes, 11:00 NZST - 11:25 NZST

Programming - Reading Room 2

Reading

Whiti Hereaka (Speaker)

15:00
15:00
Not Your Parents' Space Opera 50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Valerie Valdes (Panelist)

Sean Williams, Flinders University (Moderator)

Melinda Snodgrass, Stealing Fire Productions Inc. (Panelist)

Becky Chambers (Panelist)

Beer Tasting 50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Programme Room 8 (Zoom Meeting)

Discussion Group

Michael Nelson, DisCon III (Panelist)

Jim Mann (Panelist)

16:00
16:00
Good Work, Questionable Creator 50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

James Davis Nicoll, James Nicoll Reviews / University of Waterloo Theatre Centre (Panelist)

Richard Gilliam, Self (Panelist)

Julie Hofmann or ADMedievalist (Moderator)

Arthropods in Fiction 50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Presentation

Robinne Weiss (Panelist)

Sunday 2 August, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
11:00
11:00
Closing Ceremony 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Events - Events Room

Event

Norman Cates, CoNZealand (Master of ceremonies)

Kelly Buehler, CoNZealand (Master of ceremonies)

Bill Lawhorn (Participant)

Colette Fozard (Participant)

12:00
12:00

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Trish Matson (Moderator)

Valerie Valdes (Panelist)

Carl Fink, Learning Guild (Panelist)

Kat Clay (Panelist)

14:00
14:00
Worlds of Ursula K Le Guin 2 hours, 14:00 NZST - 16:00 NZST , Signup required

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Media Screening

Arwen Curry, Worlds of Ursula K. Le Guin (Speaker)