You are logged in as an event manager. This page is cached for performance until Sun, 28 Nov 2021 03:11:00 GMT. Preview latest contents by clicking Refresh.
Logout

Theo Johnstone

Sessions in which Theo Johnstone attends

Wednesday 29 July, 2020

Time Zone: (GMT+12:00) Wellington
12:00
12:00
SF and Fantasy of Australia
50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Angela Meyer (Panelist)

Jack Dann (Moderator)

Helen Stubbs, Writers Activation, Galactic Chat (Panelist)

Sean McMullen (Panelist)

13:00
13:00
Future Economics
50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Karl Schroeder (Panelist)

Katherine Quevedo (Panelist)

Eli K. P. William (Panelist)

Jesper Stage (Panelist)

14:00
14:00
Chronology of Calendars
50 minutes, 14:00 NZST - 14:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Edmund Schluessel, International School of Helsinki (Panelist)

Gideon Marcus, Galactic Journey (and Journey Press) (Moderator)

Jenn Lyons, Tor Books (Panelist)

15:00
15:00
ISS - Still there
1 hour, 15:00 NZST - 16:00 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Panel

Matthew Pavletich (Speaker)

David Brin, Futures Unlimited (Speaker)

Michael Lutomski, Former NASA SpaceX Blue Origin and others (Panelist)

Parties: 29 July, party band #3
3 hours, 15:00 NZST - 18:00 NZST

Con Operations - Party Zoom

Party

17:00
17:00
Japanese Science Fiction
50 minutes, 17:00 NZST - 17:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Mari Kotani, Meiji University (Panelist)

Dohjin Miyamoto, University of Tsukuba (Panelist)

Hirotaka Osawa, University of Tsukuba (Panelist)

Taiyo Fujii, SFWJ (Panelist)

Takayuki Tatsumi, Keio University (Moderator)

Thursday 30 July, 2020

Time Zone: (GMT+12:00) Wellington
9:00
9:00
Wild Cards: Writing the Mosaic Novel
50 minutes, 9:00 NZST - 9:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Peadar Ó Guilín (Panelist)

Walter Jon Williams (Panelist)

Mary Anne Mohanraj, University of Illinois / Speculative Literature Foundation (Panelist)

Melinda Snodgrass, Stealing Fire Productions Inc. (Moderator)

10:00
10:00
Colossus, Skynet, or the Culture?
50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Shiv Ramdas (Panelist)

Corey J. White (Panelist)

Cat Sparks (Moderator)

Jason Wodicka (Panelist)

Mark Van Name (Panelist)

Reading: Joe Haldeman
25 minutes, 10:00 NZST - 10:25 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Joe Haldeman (Speaker)

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Sarah Pinsker, SFWA (Panelist)

Karen Purcell, Woodsdale Animal Hospital (Moderator)

Arwen Curry, Worlds of Ursula K. Le Guin (Panelist)

Bradford Lyau (Panelist)

Alexandra Pierce (Panelist)

10:30
10:30
Reading: Walter Jon Williams
25 minutes, 10:30 NZST - 10:55 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Walter Jon Williams (Speaker)

11:00
11:00

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Daniel Abraham (Moderator)

Jeffrey A. Carver, SFWA, Starstream Publications (Panelist)

James Cambias (Panelist)

G. David Nordley, Self Employed (Panelist)

Ian McDonald (Panelist)

Reading: Mary Robinette Kowal
25 minutes, 11:00 NZST - 11:25 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Mary Robinette Kowal (Speaker)

11:30
11:30
Reading: Becky Chambers
25 minutes, 11:30 NZST - 11:55 NZST

Programming - Reading Room 2

Reading

Becky Chambers (Speaker)

12:00
12:00
Modern SF Criticism
50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Gary K Wolfe, Locus Magazine (Moderator)

Takayuki Tatsumi, Keio University (Panelist)

Karen Haber (Panelist)

Cat Sparks (Panelist)

Liza Trombi, Locus Magazine (Panelist)

Reading: Julie Czerneda
25 minutes, 12:00 NZST - 12:25 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Julie Czerneda (Speaker)

13:00
13:00
Modern Short SF and Fantasy
50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Charles Payseur (Panelist)

Daryl Gregory (Panelist)

Scott Edelman (Moderator)

Sheila Williams, Asimov's Science Fiction (Panelist)

Neil Clarke, Clarkesworld Magazine (Panelist)

14:00
14:00
Reading: Jack Dann
25 minutes, 14:00 NZST - 14:25 NZST

Programming - Reading Room 2

Reading

Jack Dann (Speaker)

14:30
14:30
Reading: Charlie Jane Anders
25 minutes, 14:30 NZST - 14:55 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Charlie Jane Anders (Speaker)

15:00
15:00
A Chat with Bob and George
50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Dialogue

George R. R. Martin (Participant)

Robert Silverberg (Participant)

Narrative Imagery
50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

John Picacio (Moderator)

Alyssa Winans (Panelist)

Kathleen Jennings (Panelist)

16:00
16:00

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Matthew Pavletich (Moderator)

David Brin, Futures Unlimited (Panelist)

Michael Lutomski, Former NASA SpaceX Blue Origin and others (Panelist)

17:00
17:00
How to End the World on $500
50 minutes, 17:00 NZST - 17:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Craig Cormick, Self (Moderator)

David Brin, Futures Unlimited (Panelist)

Julie Czerneda (Panelist)

G. David Nordley, Self Employed (Panelist)

Friday 31 July, 2020

Time Zone: (GMT+12:00) Wellington
9:00
9:00
Cover Art
50 minutes, 9:00 NZST - 9:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

John Picacio (Panelist)

Cora Buhlert (Moderator)

Gideon Marcus, Galactic Journey (and Journey Press) (Panelist)

Pablo Defendini, Fireside (Panelist)

Alyssa Winans (Panelist)

11:00
11:00
The Second Golden Age: SF of the 1960s
50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Bradford Lyau (Moderator)

Robert Silverberg (Panelist)

Cora Buhlert (Panelist)

Jack Dann (Panelist)

Kathryn Sullivan (Panelist)

12:00
12:00
Old New Writers
50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

George R. R. Martin (Participant)

Jack Dann (Participant)

Joe Haldeman (Participant)

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Libia Brenda, Independent (Panelist)

Cora Buhlert (Moderator)

Neil Clarke, Clarkesworld Magazine (Panelist)

Wataru Ishigame, Tokyo Sogensha (Publisher) (Panelist)

Luis F. Silva (Panelist)

13:00
13:00
Reading: Mark Van Name
25 minutes, 13:00 NZST - 13:25 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Mark Van Name (Speaker)

Great Worlds in SF
50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

James Davis Nicoll, James Nicoll Reviews / University of Waterloo Theatre Centre (Panelist)

Fred Lerner (Moderator)

Amy (A.K.) DuBoff (Panelist)

Walter Jon Williams (Panelist)

Sheila Williams, Asimov's Science Fiction (Panelist)

David Brin Power Hour
1 hour, 13:00 NZST - 14:00 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Talk

David Brin, Futures Unlimited (Panelist)

Saturday 1 August, 2020

Time Zone: (GMT+12:00) Wellington
11:00
11:00
Hugo Awards Ceremony
3 hours 30 minutes, 11:00 NZST - 14:30 NZST

Events - Events Room

Event

Mercedes Lackey, High Flight Arts and Letters (Presenter)

Rose Mitchell (Presenter)

Robert Silverberg (Presenter)

Alison Scott, Punctuation (Presenter)

Erin Underwood (Presenter)

Larry Dixon (Presenter)

Greg Broadmore, Weta Workshop (Presenter)

George R. R. Martin (Moderator)

14:00
14:00
Tour of Ray Bradbury Center
50 minutes, 14:00 NZST - 14:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Presentation

Jason Aukerman, Indiana University-Purdue University (Panelist)

Reading: Garth Nix
25 minutes, 14:00 NZST - 14:25 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Garth Nix (Speaker)

15:00
15:00
Not Your Parents' Space Opera
50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Valerie Valdes (Panelist)

Sean Williams, Flinders University (Moderator)

Melinda Snodgrass, Stealing Fire Productions Inc. (Panelist)

Becky Chambers (Panelist)

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Edward Fortune, Starburst Magazine (Panelist)

Chuck Serface, Suicide and Crisis Services of Santa Clara County (Panelist)

Alexandra Rowland (Moderator)

E. Lily Yu (Panelist)

J.r.h. Lawless, J.R.H. Lawless (Panelist)

Our New Robot Overlords: Why and How They Will Take Over
50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Presentation

Mikko Rauhala (Speaker)

Beer Tasting
50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Programme Room 8 (Zoom Meeting)

Discussion Group

Michael Nelson, DisCon III (Panelist)

Jim Mann (Panelist)

16:30
16:30
Reading: Eugen Bacon
25 minutes, 16:30 NZST - 16:55 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Eugen Bacon (Speaker)

17:00
17:00
Reading: Yasser Bahjatt
25 minutes, 17:00 NZST - 17:25 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Yasser Bahjatt, Jeddi High Council (Speaker)

Essentials of TARDIS Engineering
50 minutes, 17:00 NZST - 17:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Presentation

Edmund Schluessel, International School of Helsinki (Presenter)

18:00
18:00
Chinese Short Fiction
50 minutes, 18:00 NZST - 18:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Amelia Lee, Chengdu Eight Light Minutes Culture (Panelist)

Yilun Fan, Chengdu Eight Light Minutes Culture (Moderator)

Joyce Chng (Panelist)

Taiyo Fujii, SFWJ (Panelist)

Yen Ooi (Panelist)

21:00
21:00
Synthonie - an AI Concert
35 minutes, 21:00 NZST - 21:35 NZST

Programming - Programme Room 9 (Zoom Meeting)

Concert

22:00
22:00
Quantum Computing: Nearing Reality
50 minutes, 22:00 NZST - 22:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Eric Picholle, CNRS (France) & author (Panelist)

Cliona Shakespeare, University of Jyväskylä (Panelist)

Harun Siljak, CONNECT Centre For Future Networks and Communications (Moderator)

Sunday 2 August, 2020

Time Zone: (GMT+12:00) Wellington
9:00
9:00
Recent Scientific Breakthroughs - What's Hot?
50 minutes, 9:00 NZST - 9:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

G. David Nordley, Self Employed (Panelist)

Bill Higgins, Fermilab (Panelist)

L. Suzanne Casement, Northrop Grumman Space Systems (Moderator)

Taiyo Fujii, SFWJ (Panelist)

Valentin Ivanov, European Southern Observatory (Panelist)

9:30
9:30
Reading: Karl Schroeder
25 minutes, 9:30 NZST - 9:55 NZST

Programming - Reading Room 2

Reading

Karl Schroeder (Speaker)

10:00
10:00
"Sarabande" / "Resurrection Eve"
1 hour, 10:00 NZST - 11:00 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Presentation

Bill Ritch, The Atlanta Radio Theatre Company (Performer)

10:30
10:30
Reading: Arwen Curry
25 minutes, 10:30 NZST - 10:55 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Arwen Curry, Worlds of Ursula K. Le Guin (Speaker)

11:00
11:00
Closing Ceremony
50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Events - Events Room

Event

Norman Cates, CoNZealand (Master of ceremonies)

Kelly Buehler, CoNZealand (Master of ceremonies)

Bill Lawhorn (Participant)

Colette Fozard (Participant)

The Day After Tomorrow: Near Future SF
50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Shiv Ramdas (Panelist)

Karl Schroeder (Panelist)

Glen Engel-Cox, Blue Agama Associates (Moderator)

Caren Gussoff Sumption (Panelist)

SB Divya (Panelist)

Cloud Atlas and Beyond: the Works of David Mitchell
50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Programming - Discussion Groups

Discussion Group

Sultana Raza (Speaker)

12:00
12:00
Ghosts in the Ships: Sentient Ships in SF and Fantasy
50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Jeffrey A. Carver, SFWA, Starstream Publications (Panelist)

Sascha Stronach (Panelist)

Z Aung (Moderator)

Mark Van Name (Panelist)

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Sarah Gulde, Star Trek Quarterly (Panelist)

Amy (A.K.) DuBoff (Moderator)

Michael Sheffield, Northrop Grumman Space Systems (Panelist)

Daniel Abraham (Panelist)

Julie Czerneda (Panelist)

In Conversation: Gary K. Wolfe and Joe Haldeman
50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Dialogue

Joe Haldeman (Panelist)

Gary K Wolfe, Locus Magazine (Panelist)

12:30
12:30
Reading: Cory Doctorow
25 minutes, 12:30 NZST - 12:55 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Cory Doctorow (Speaker)

13:00
13:00

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Jo Van (Moderator)

14:00
14:00
Worlds of Ursula K Le Guin
2 hours, 14:00 NZST - 16:00 NZST
Signup required

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Media Screening

Arwen Curry, Worlds of Ursula K. Le Guin (Speaker)

Freedom in SF: Forty Years of the Prometheus Awards
1 hour, 14:00 NZST - 15:00 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Tom Jackson (Moderator)

Michael Grossberg, Libertarian Futurist Society (LFS, www.lfs.org) (Panelist)

F. Paul Wilson, LFS (Panelist)