Carole Parker

Surface Design Artist
Participates in 1 Session
Carole's detail focus works well in her publications career, as well as her interests in costuming, dyeing, and wearable art. She has competed in masquerades and won numerous workmanship awards for her dyework. Carole likes combining traditional, such as Shibori, and contemporary techniques to obtain unusual results. She has been a Workmanship Judge at Chicon7 (Worldcon), and presentation judge at several other conventions. Carole has served on numerous concoms, including Sasquan, Helsinki, and San Jose Worldcons as the Costuming/Cosplay content programming lead.

Sessions in which Carole Parker participates

Friday 31 July, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
17:00
17:00
Costuming in a Big Group 50 minutes, 17:00 NZST - 17:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Karen Purcell, Woodsdale Animal Hospital (Moderator)

Carole Parker (Panelist)

Kevin Roche, SFSFC / International Costumers' Guild (Panelist)

Syd Weinstein (Panelist)

Sessions in which Carole Parker attends

Wednesday 29 July, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
12:00
12:00
SF and Fantasy of Australia 50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Angela Meyer (Panelist)

Jack Dann (Moderator)

Helen Stubbs, Writers Activation, Galactic Chat (Panelist)

Sean McMullen (Panelist)

14:00
14:00

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Presentation

Bill Ritch, The Atlanta Radio Theatre Company (Performer)

15:00
15:00
Reading: Ada Palmer 25 minutes, 15:00 NZST - 15:25 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Ada Palmer (Speaker)

17:00
17:00
Japanese Science Fiction 50 minutes, 17:00 NZST - 17:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Mari Kotani, Meiji University (Panelist)

Dohjin Miyamoto, University of Tsukuba (Panelist)

Hirotaka Osawa, University of Tsukuba (Panelist)

Taiyo Fujii, SFWJ (Panelist)

Takayuki Tatsumi, Keio University (Moderator)

19:00
19:00
Representing the Other 50 minutes, 19:00 NZST - 19:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Brandon O'Brien, FIYAH Magazine of Black Speculative Fiction (Speaker)

Cliona Shakespeare, University of Jyväskylä (Panelist)

Prema Arasu, University of Western Australia (Panelist)

Bradford Lyau (Moderator)

Laura (El) Lam, Edinburgh Napier University (Panelist)

Thursday 30 July, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
11:00
11:00
Reading: Mary Robinette Kowal 25 minutes, 11:00 NZST - 11:25 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Mary Robinette Kowal (Speaker)

GoH - Mercedes Lackey and Larry Dixon Talk 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Discord - Discord Programming - Larry & Misty Panel Room

Dialogue

Mercedes Lackey, High Flight Arts and Letters (Speaker)

Larry Dixon (Speaker)

12:00
12:00
The Real Dirt on Exoplanets 50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

Gerard van Belle, Lowell Observatory (Panelist)

SF Cons Around the World 50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Yasser Bahjatt, Jeddi High Council (Panelist)

Gay Haldeman (Moderator)

Tony Xia, Chengdu Eight Light-Minutes Culture (Panelist)

Shimada Yooichi (Panelist)

13:00
13:00

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Dialogue

Cory Doctorow (Speaker)

Ada Palmer (Speaker)

14:00
14:00

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Z Aung (Panelist)

Rivqa Rafael (Panelist)

Perrianne Lurie (Panelist)

Benjamin Hewett, Author / Juggler / Enthusiast (Moderator)

14:30
14:30
Reading: Charlie Jane Anders 25 minutes, 14:30 NZST - 14:55 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Charlie Jane Anders (Speaker)

15:00
15:00
A Chat with Bob and George 50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Dialogue

George R. R. Martin (Participant)

Robert Silverberg (Participant)

Re-engineering the Natural Form 50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

David (Marti Ward) Powers, Flinders University of South Australia (Moderator)

Deborah Munro, University of Canterbury (Panelist)

16:00
16:00

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Natalie Devitt, Galactic Journey blog (Panelist)

Bradford Lyau (Panelist)

Mallory O'Meara (Moderator)

Ion Newcombe, AntipodeanSF (Panelist)

Shaun Duke, Bemidji State University / The Skiffy and Fanty Show (Panelist)

Friday 31 July, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
9:00
9:00
Question Time 2: DisCon III 50 minutes, 9:00 NZST - 9:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Bill Lawhorn (Panelist)

Robbie Bourget (Moderator)

Randall Shepherd, CoNZealand/Alamo (Moderator)

Gadi Evron, Tel Aviv in 2027 (Moderator)

Colette Fozard (Panelist)

10:00
10:00
2022 Worldcon Site Announcement 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Presentation

Helen Montgomery, Chicon 8: The 80th World Science Fiction Convention (Participant)

Colette Fozard (Participant)

Dave McCarty (Participant)

Yasser Bahjatt, Jeddi High Council (Participant)

Alan Stewart (Moderator)

Ask a Scientist 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Bill Higgins, Fermilab (Panelist)

Silvia Caldararu (Panelist)

Alex Acks (Moderator)

Diane Kelly, UMass Amherst (Panelist)

Tsana Dolichva (Panelist)

11:00
11:00
Masquerade 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Events - Events Room

Event

The Second Golden Age: SF of the 1960s 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Bradford Lyau (Moderator)

Robert Silverberg (Panelist)

Cora Buhlert (Panelist)

Jack Dann (Panelist)

Kathryn Sullivan (Panelist)

13:00
13:00
SF and Fantasy from New Zealand 50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 7 (Zoom Meeting)

Panel

Andi C. Buchanan, Writer (Panelist)

Cassie Hart (Panelist)

Toni Wi (Panelist)

Dylan Horrocks, Victoria University of Wellington (Moderator)

Fandom Over the Years - The Female Perspective 50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Andi Dukleth, Accidental Aliens and KPBS News (Panelist)

Laurie Mann (Panelist)

Alison Scott, Punctuation (Panelist)

Gay Haldeman (Panelist)

Jennifer Zwahr-Castro, St. Mary's University of San Antonio, TX (Moderator)

14:00
14:00
Dealers Hall Mid-Con Reception 50 minutes, 14:00 NZST - 14:50 NZST

Programming - Programme Room 7 (Zoom Meeting)

Reception

15:00
15:00
Pandemic Myths and Facts 50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Yudhanjaya Wijeratne, LIRNEasia (Panelist)

Naomi Kritzer (Moderator)

Andi C. Buchanan, Writer (Panelist)

Mason A. Porter, University of California (Panelist)

Perrianne Lurie (Panelist)

Programming - Programme Room 8 (Zoom Meeting)

Panel

Mary Robinette Kowal (Panelist)

Kathleen Jennings (Moderator)

Carrie Vaughn (Panelist)

Jane Routley (Panelist)

16:00
16:00
Access to Space 50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Courtney Schafer (Panelist)

Bill Higgins, Fermilab (Panelist)

L. Suzanne Casement, Northrop Grumman Space Systems (Moderator)

Dave Taylor, ARISS (Panelist)

Stephen Dedman (Panelist)

SF and Fantasy Comics and Graphic Novels 50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Catherine S. McMullen (Panelist)

Christopher Ruz, Al Taqwa College (Panelist)

Phoebe Wagner, University of Nevada at Reno (Moderator)

James Bacon, Smofcon Europe (Panelist)

20:00
20:00
Question TIme 3: 2023 Onwards 50 minutes, 20:00 NZST - 20:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Esther MacCallum-Stewart, Glasgow in 2024 (Other Participant)

Marguerite Smith, Glasgow 2024 and Smofcon 39 (Other Participant)

Jo Van (Other Participant)

Randall Shepherd, CoNZealand/Alamo (Moderator)

Pascale Chabrillat-Trahin, NICE2026 (Panelist)

Robbie Bourget (Moderator)

Saturday 1 August, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
11:00
11:00
Hugo Awards Ceremony 3 hours 30 minutes, 11:00 NZST - 14:30 NZST

Events - Events Room

Event

Mercedes Lackey, High Flight Arts and Letters (Presenter)

Rose Mitchell (Presenter)

Robert Silverberg (Presenter)

Alison Scott, Punctuation (Presenter)

Erin Underwood (Presenter)

Larry Dixon (Presenter)

Greg Broadmore, Weta Workshop (Presenter)

George R. R. Martin (Moderator)

15:00
15:00
Not Your Parents' Space Opera 50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Valerie Valdes (Panelist)

Sean Williams, Flinders University (Moderator)

Melinda Snodgrass, Stealing Fire Productions Inc. (Panelist)

Becky Chambers (Panelist)

17:30
17:30
Reading: Judith Huang 25 minutes, 17:30 NZST - 17:55 NZST

Programming - Reading Room 2

Reading

Judith Huang (Speaker)

18:00
18:00
Why We Read/Write/Edit Anthologies 50 minutes, 18:00 NZST - 18:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Jack Dann (Moderator)

Mimi Mondal, Self (Panelist)

Katherine Quevedo (Panelist)

Aidan Doyle (Panelist)

Chinese Short Fiction 50 minutes, 18:00 NZST - 18:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Amelia Lee, Chengdu Eight Light Minutes Culture (Panelist)

Yilun Fan, Chengdu Eight Light Minutes Culture (Moderator)

Joyce Chng (Panelist)

Taiyo Fujii, SFWJ (Panelist)

Yen Ooi (Panelist)

19:00
19:00
Pubquiz 50 minutes, 19:00 NZST - 19:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Game Show

Gerard Kraus, Science Fiction & Fantasy Society Luxembourg (Master of ceremonies)

What's Different about New Zealand Comics? 50 minutes, 19:00 NZST - 19:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Barbara Postema, Massey University (Panelist)

Laya Rose (Panelist)

Dylan Horrocks, Victoria University of Wellington (Moderator)

20:00
20:00
Bedtime stories with Mercedes Lackey and Larry Dixon 50 minutes, 20:00 NZST - 20:50 NZST

Discord - Discord Programming - Larry & Misty Panel Room

Reading

Larry Dixon (Speaker)

Mercedes Lackey, High Flight Arts and Letters (Participant)

22:00
22:00
Nordic Fantastic Literature 50 minutes, 22:00 NZST - 22:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Carolina Gomez Lagerlöf (Panelist)

Ville Vuorela, Reforged Studios (Panelist)

Lars Backstrom, auticon (Moderator)

Sunday 2 August, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
9:00
9:00
Recent Scientific Breakthroughs - What's Hot? 50 minutes, 9:00 NZST - 9:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

G. David Nordley, Self Employed (Panelist)

Bill Higgins, Fermilab (Panelist)

L. Suzanne Casement, Northrop Grumman Space Systems (Moderator)

Taiyo Fujii, SFWJ (Panelist)

Valentin Ivanov, European Southern Observatory (Panelist)

10:00
10:00
Fairy Tales and Fantasy 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Vida Cruz (Panelist)

Leife Shallcross, Australia 2025 bid committee (Moderator)

Ellen Datlow (Panelist)

Eileen Mueller (Panelist)

Jean Bürlesk, Science Fiction and Fantasy Society Luxembourg (Panelist)

"Sarabande" / "Resurrection Eve" 1 hour, 10:00 NZST - 11:00 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Presentation

Bill Ritch, The Atlanta Radio Theatre Company (Performer)

11:00
11:00
Closing Ceremony 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Events - Events Room

Event

Norman Cates, CoNZealand (Master of ceremonies)

Kelly Buehler, CoNZealand (Master of ceremonies)

Bill Lawhorn (Participant)

Colette Fozard (Participant)

12:00
12:00
In Conversation: Gary K. Wolfe and Joe Haldeman 50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Dialogue

Joe Haldeman (Panelist)

Gary K Wolfe, Locus Magazine (Panelist)

13:00
13:00

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Jo Van (Moderator)

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Shiv Ramdas (Panelist)

Yasser Bahjatt, Jeddi High Council (Panelist)

Terrie Hashimoto (Panelist)

Zaza Koshkadze (Moderator)

Valentin Ivanov, European Southern Observatory (Panelist)

Virtual Conventions and Conferences 50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Discussion Groups

Panel

Erin Underwood (Panelist)

Laurie Mann (Panelist)

Randall Shepherd, CoNZealand/Alamo (Panelist)

Steven Silver, SFWA (Moderator)

14:00
14:00
Worlds of Ursula K Le Guin 2 hours, 14:00 NZST - 16:00 NZST , Signup required

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Media Screening

Arwen Curry, Worlds of Ursula K. Le Guin (Speaker)