Eric Picholle

Research physicist
CNRS (France) & author
Participates in 2 items

Eric Picholle is a research physicist with the French CNRS and the University of the French Riviera (Université Côte d'Azur). He's also interested in the philosophy of science and in science fiction studies, and organizes the annual French workshops "Sciences & Fiction in Peyresq" & "Teaching & Science Fiction". A SFWA associate member, he has published several rather hard short stories, both in French and in English, including some YA stories. Together with co-author Ugo Bellagamba, he received the 2009 Grand Prix de l'Imaginaire award for a non fiction book on Robert Heinlein, _Solutions non satisfaisantes_
 

Sessions in which Eric Picholle participates

Friday 31 July, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
12:00
12:00
Is Capitalism Stifling Research? 50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Panel

Keith Kato (Panelist)

Raymond Sheh, Georgetown University (Panelist)

Benjamin C. Kinney, Escape Pod (Moderator)

Diane Kelly, UMass Amherst (Panelist)

Eric Picholle, CNRS (France) & author (Panelist)

Saturday 1 August, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
22:00
22:00
Quantum Computing: Nearing Reality 50 minutes, 22:00 NZST - 22:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Eric Picholle, CNRS (France) & author (Panelist)

Cliona Shakespeare, University of Jyväskylä (Panelist)

Harun Siljak, CONNECT Centre For Future Networks and Communications (Moderator)

Sessions in which Eric Picholle attends

Wednesday 29 July, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
10:00
10:00
Future Laws 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Karl Schroeder (Panelist)

Gadi Evron, Tel Aviv in 2027 (Panelist)

Likhain (Moderator)

Anne-Louise Fortune, Independent Scholar (Panelist)

Penelope Flynn, LLC (Panelist)

Fantasy Today: The Best of Recent Fantasy 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Sarah Gailey (Panelist)

Graci Kim, Rick Riordan Presents (Panelist)

Claire Rousseau (Panelist)

Emma Osborne (Moderator)

The Art of the Interview 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Michi Trota, Science Fiction & Fantasy Writers of America (Moderator)

Jen Zink, The Skiffy and Fanty Show (Panelist)

Zedeck Siew (Panelist)

Judith Huang (Panelist)

Daily Briefing - Wednesday 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Discussion Groups

Discussion Group

Tom Whitmore, fan (Moderator)

11:00
11:00
Science Fiction/Fantasy from the Chinese Diaspora 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Panel

Joyce Chng (Panelist)

Bradford Lyau (Panelist)

Andy Dudak (Panelist)

Kin-Ming Looi, - (Panelist)

Cyborgs and Society 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

SL Huang (Panelist)

SB Divya (Panelist)

Errick Nunnally (Panelist)

Benjamin C. Kinney, Escape Pod (Moderator)

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Susana Polo, Polygon.com (Panelist)

Paul Weimer (Moderator)

Gina Saucier (Panelist)

Jodi McAlister (Panelist)

J J Mathews, Mouse Moon Press (Panelist)

Token Girl 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Mallory O'Meara (Panelist)

Isa Ritchie (Panelist)

Kieron Gillen (Panelist)

Mary Anne Mohanraj, University of Illinois / Speculative Literature Foundation (Panelist)

Mary Robinette Kowal (Moderator)

12:00
12:00
Shared Common Myths 50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Helen Marshall, University of Queensland (Moderator)

Peadar Ó Guilín (Participant)

Graci Kim, Rick Riordan Presents (Participant)

Suyi Davies Okungbowa (Participant)

How to Enjoy the First Virtual Worldcon 50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Panel

Gay Haldeman (Panelist)

Jeanne Mealy (Panelist)

Laurie Mann (Panelist)

Rose Mitchell (Moderator)

SF and Fantasy of Australia 50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Angela Meyer (Panelist)

Jack Dann (Moderator)

Helen Stubbs, Writers Activation, Galactic Chat (Panelist)

Sean McMullen (Panelist)

Welcome, New Professional Writers 50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 7 (Zoom Meeting)

Panel

Mikko Rauhala (Panelist)

Cat Rambo, Cat Rambo (Panelist)

Kaisa Pellinen, F (Moderator)

Sam Hawke (Panelist)

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Kin-Ming Looi, - (Panelist)

Sarah Gulde, Star Trek Quarterly (Moderator)

Queenie Chan (Panelist)

David Peterson (Panelist)

13:00
13:00
The Art of the Review 50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

James Davis Nicoll, James Nicoll Reviews / University of Waterloo Theatre Centre (Panelist)

Trish Matson (Moderator)

Claire Rousseau (Panelist)

Anne-Louise Fortune, Independent Scholar (Panelist)

Kyla Lee Ward, Prea Press (Panelist)

Accessible Magic 50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Andi C. Buchanan, Writer (Panelist)

Taiyo Fujii, SFWJ (Panelist)

Petrea Mitchell (Moderator)

Future Economics 50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Karl Schroeder (Panelist)

Katherine Quevedo (Panelist)

Eli K. P. William (Panelist)

Jesper Stage (Panelist)

Climate Change and Conventions 50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Tim Jones (Panelist)

Erin Underwood (Moderator)

Cameron Bolinger, Explorasaurus Studios (Panelist)

Kyoko Ogushi, CoNZealand (Panelist)

14:00
14:00
Running Conventions: A Worldwide Perspective 50 minutes, 14:00 NZST - 14:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Maciej Matuszewski (Panelist)

Diane Walton, On Spec Magazine (Panelist)

Rose Mitchell (Panelist)

Kyoko Ogushi, CoNZealand (Panelist)

Ben Yalow, CoNZealand (Moderator)

Science Fantasy: A Core Piece of the SF/F World 50 minutes, 14:00 NZST - 14:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Tommy Kucera, Dept of Mathematics (Panelist)

David D. Levine (Moderator)

L.J. Kendall, L. J. Kendall Publishing (Panelist)

Jacqui Greaves (Panelist)

Rivqa Rafael (Panelist)

Welcome to CoNZealand, a Virtual Tour 50 minutes, 14:00 NZST - 14:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Demonstration

Matthew Shogren (Presenter)

Morgan Hazelwood (Presenter)

15:00
15:00
ISS - Still there 1 hour, 15:00 NZST - 16:00 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Panel

Matthew Pavletich (Speaker)

David Brin, Futures Unlimited (Speaker)

Michael Lutomski, Former NASA SpaceX Blue Origin and others (Panelist)

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Andy Dudak (Panelist)

Mason A. Porter, University of California (Moderator)

Perrianne Lurie (Panelist)

Freya Marske (Panelist)

Prema Arasu, University of Western Australia (Panelist)

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Toni Wi (Panelist)

Sloane Leong (Moderator)

Sascha Stronach (Panelist)

Darcie Little Badger (Panelist)

Rebecca Roanhorse (Panelist)

The Death of Genre? 55 minutes, 15:00 NZST - 15:55 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Trish Matson (Panelist)

Caren Gussoff Sumption (Panelist)

Joshua Bilmes (Panelist)

Soon Lee (Moderator)

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Karen Bovenmyer, PseudoPod Horror Podcast Magazine (Moderator)

Ceinwen Langley (Panelist)

Timothy Ellis, The Hunter Legacy Universe / WriterSanctum author forum (Panelist)

H.G. Parry (Panelist)

Sam Blackley, freelance (Panelist)

Small Press Leading the Way 50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Joyce Chng (Panelist)

Tod McCoy, Hydra House Books (Moderator)

Michelle Lovi, Odyssey Books (Panelist)

Zach Dodson, featherproof books (Panelist)

Reading: Ada Palmer 25 minutes, 15:00 NZST - 15:25 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Ada Palmer (Speaker)

Parties: 29 July, party band #3 3 hours, 15:00 NZST - 18:00 NZST

Con Operations - Party Zoom

Party

16:00
16:00

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Katrina Archer, Little Blue Marble (Moderator)

M. Darusha Wehm (Panelist)

Courtney Schafer (Panelist)

David D. Levine (Panelist)

The Evolution of Fanzines 50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Chris Garcia, Team Journey Planet (Panelist)

Wendy Browne, Women Write About Comics (Panelist)

Greg Hills, . (Panelist)

Cora Buhlert (Moderator)

Jeanne Mealy (Panelist)

56 Years to Air? ST: SNW 50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Ash Charlton, ACE TRAINING (Panelist)

Jessica Davis (Panelist)

Matthew Pavletich (Panelist)

Matthew S. Rotundo (Panelist)

Christine Taylor-Butler (Moderator)

17:00
17:00
Japanese Science Fiction 50 minutes, 17:00 NZST - 17:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Mari Kotani, Meiji University (Panelist)

Dohjin Miyamoto, University of Tsukuba (Panelist)

Hirotaka Osawa, University of Tsukuba (Panelist)

Taiyo Fujii, SFWJ (Panelist)

Takayuki Tatsumi, Keio University (Moderator)

Animals in Fantasy 50 minutes, 17:00 NZST - 17:50 NZST

Discord - Discord Programming - Larry & Misty Panel Room

Panel

Mercedes Lackey, High Flight Arts and Letters (Panelist)

Kathryn Sullivan (Panelist)

Steph Matuku (Panelist)

H.G. Parry (Panelist)

Paula Boer, Self-employed (Moderator)

18:00
18:00
Feedback Session 1 50 minutes, 18:00 NZST - 18:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Kelly Buehler, CoNZealand (Panelist)

Lynelle Howell, CoNZealand (Panelist)

David Gallaher, CoNZealand (Panelist)

Norman Cates, CoNZealand (Moderator)

19:00
19:00
Representing the Other 50 minutes, 19:00 NZST - 19:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Brandon O'Brien, FIYAH Magazine of Black Speculative Fiction (Speaker)

Cliona Shakespeare, University of Jyväskylä (Panelist)

Prema Arasu, University of Western Australia (Panelist)

Bradford Lyau (Moderator)

Laura (El) Lam, Edinburgh Napier University (Panelist)

Welcome to CoNZealand, a Virtual Tour 50 minutes, 19:00 NZST - 19:50 NZST

Programming - Programme Room 7 (Zoom Meeting)

Demonstration

Maree Pavletich, CoNZealand (Presenter)

21:00
21:00
Book Discussion: The Starless Sea 50 minutes, 21:00 NZST - 21:50 NZST , Signup required

Programming - Discussion Groups

Discussion Group

Carolina Gomez Lagerlöf (Moderator)

Imagining Fae in Aotearoa and elsewhere 50 minutes, 21:00 NZST - 21:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Hester J. Rook (Moderator)

Rem Wigmore (Panelist)

Jodi McAlister (Panelist)

Peter Hassall, Stunt Guild of New Zealand (Panelist)

AJ Lancaster (Panelist)

Are We Living in a Simulation? 50 minutes, 21:00 NZST - 21:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Fiona Moore (Panelist)

Sultana Raza (Panelist)

L.J. Kendall, L. J. Kendall Publishing (Moderator)

Christopher Gee (Panelist)

22:00
22:00

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Gerard Kraus, Science Fiction & Fantasy Society Luxembourg (Panelist)

Carolina Gomez Lagerlöf (Panelist)

Alison Scott, Punctuation (Moderator)

Vincent Docherty, SMOFcon 39 (Panelist)

23:00
23:00
Parties: 29 July, party band #1 3 hours, 23:00 NZST - 2:00 NZST

Con Operations - Party Zoom

Party

Establishing A Social Media Presence 50 minutes, 23:00 NZST - 23:50 NZST

Programming - Programme Room 7 (Zoom Meeting)

Panel

Zena Shapter, Zena Shapter (Panelist)

Morgan Hazelwood (Panelist)

Thursday 30 July, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
7:00
7:00
Parties: 30 July, party band #2 3 hours, 7:00 NZST - 10:00 NZST

Con Operations - Party Zoom

Party

9:00
9:00
Wild Cards: Writing the Mosaic Novel 50 minutes, 9:00 NZST - 9:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Peadar Ó Guilín (Panelist)

Walter Jon Williams (Panelist)

Mary Anne Mohanraj, University of Illinois / Speculative Literature Foundation (Panelist)

Melinda Snodgrass, Stealing Fire Productions Inc. (Moderator)

Climate Change: Adaptation vs Resilience 50 minutes, 9:00 NZST - 9:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Darcie Little Badger (Moderator)

Michael Sheffield, Northrop Grumman Space Systems (Panelist)

Arkady Martine (Panelist)

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Shaun Duke, Bemidji State University / The Skiffy and Fanty Show (Panelist)

Juliana Rew, Third Flatiron Publishing (Moderator)

Stina Leicht (Panelist)

Sarah Gulde, Star Trek Quarterly (Panelist)

Christine Taylor-Butler (Panelist)

The Human Mind and Perception of the Other 50 minutes, 9:00 NZST - 9:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

David Carmel, Victoria University of Wellington, New Zealand (Moderator)

Lars Backstrom, auticon (Panelist)

10:00
10:00
Reading: Joe Haldeman 25 minutes, 10:00 NZST - 10:25 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Joe Haldeman (Speaker)

Daily Briefing - Thursday 1 hour, 10:00 NZST - 11:00 NZST

Programming - Discussion Groups

Discussion Group

Tom Whitmore, fan (Moderator)

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Sarah Pinsker, SFWA (Panelist)

Karen Purcell, Woodsdale Animal Hospital (Moderator)

Arwen Curry, Worlds of Ursula K. Le Guin (Panelist)

Bradford Lyau (Panelist)

Alexandra Pierce (Panelist)

Justice in SF and Fantasy 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Adri Joy, Nerds of a Feather (Panelist)

Fred Lerner (Panelist)

Jenn Lyons, Tor Books (Moderator)

Brent Lambert, FIYAH Literary Magazine (Panelist)

Melinda Snodgrass, Stealing Fire Productions Inc. (Panelist)

Colossus, Skynet, or the Culture? 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Shiv Ramdas (Panelist)

Corey J. White (Panelist)

Cat Sparks (Moderator)

Jason Wodicka (Panelist)

Mark Van Name (Panelist)

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Gregory Norman Bossert, Author & Filmmaker (Panelist)

Edward A. Kramer, Wizards of Hollywood Productions (Moderator)

Wayne Stables, Weta Digital (Panelist)

Norman Cates, CoNZealand (Panelist)

How Scary Can You Be? 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Panel

Cory Doctorow (Moderator)

Sek Han Foo (Panelist)

Tonia Ransom, NIGHTLIGHT Podcast (Panelist)

Rena Barron (Panelist)

Traditional Publishing: Working with Publishers 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Joshua Bilmes (Moderator)

Ion Newcombe, AntipodeanSF (Panelist)

10:30
10:30
Reading: Walter Jon Williams 25 minutes, 10:30 NZST - 10:55 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Walter Jon Williams (Speaker)

11:00
11:00

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Daniel Abraham (Moderator)

Jeffrey A. Carver, SFWA, Starstream Publications (Panelist)

James Cambias (Panelist)

G. David Nordley, Self Employed (Panelist)

Ian McDonald (Panelist)

Reading: Mary Robinette Kowal 25 minutes, 11:00 NZST - 11:25 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Mary Robinette Kowal (Speaker)

GoH - Mercedes Lackey and Larry Dixon Talk 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Discord - Discord Programming - Larry & Misty Panel Room

Dialogue

Mercedes Lackey, High Flight Arts and Letters (Speaker)

Larry Dixon (Speaker)

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Maquel A. Jacob, MAJart Works (Panelist)

Alexandra Pierce (Moderator)

Peadar Ó Guilín (Panelist)

Ion Newcombe, AntipodeanSF (Panelist)

Mur Lafferty (Panelist)

Collaborations: Nightmare or Dream Gig? 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Laura E Goodin (Panelist)

Amal El-Mohtar, University of Ottawa (Moderator)

Helen Stubbs, Writers Activation, Galactic Chat (Panelist)

Luis F. Silva (Panelist)

Zena Shapter, Zena Shapter (Panelist)

11:30
11:30
Reading: Becky Chambers 25 minutes, 11:30 NZST - 11:55 NZST

Programming - Reading Room 2

Reading

Becky Chambers (Speaker)

12:00
12:00
Modern SF Criticism 50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Gary K Wolfe, Locus Magazine (Moderator)

Takayuki Tatsumi, Keio University (Panelist)

Karen Haber (Panelist)

Cat Sparks (Panelist)

Liza Trombi, Locus Magazine (Panelist)

SF Cons Around the World 50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Yasser Bahjatt, Jeddi High Council (Panelist)

Gay Haldeman (Moderator)

Tony Xia, Chengdu Eight Light-Minutes Culture (Panelist)

Shimada Yooichi (Panelist)

Music in SF and Fantasy 50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Matthew Pavletich (Panelist)

Caren Gussoff Sumption (Panelist)

Karen Simpson Nikakis, SOV Media (Moderator)

William C. Tracy, Space Wizard Science Fantasy (Panelist)

Sarah Pinsker, SFWA (Panelist)

13:00
13:00
Meet the Heinlein Society 50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Discussion Groups

Discussion Group

John Tilden, The Heinlein Society (Panelist)

Michael Sheffield, Northrop Grumman Space Systems (Panelist)

Keith Kato (Moderator)

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Dialogue

Cory Doctorow (Speaker)

Ada Palmer (Speaker)

Modern Short SF and Fantasy 50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Charles Payseur (Panelist)

Daryl Gregory (Panelist)

Scott Edelman (Moderator)

Sheila Williams, Asimov's Science Fiction (Panelist)

Neil Clarke, Clarkesworld Magazine (Panelist)

Concellation 2020 Retrospective 50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Gadi Evron, Tel Aviv in 2027 (Panelist)

Christopher Ambler (Panelist)

Craig Glassner (Panelist)

Lynelle Howell, CoNZealand (Moderator)

Building Fantasy Worlds 50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Discord - Discord Programming - Larry & Misty Panel Room

Panel

Shiv Ramdas (Panelist)

Julie Czerneda (Moderator)

Yves Meynard (Panelist)

Mercedes Lackey, High Flight Arts and Letters (Panelist)

15:00
15:00
What to Do 'Till Your Ship Comes In 50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

John Hedtke, Double Tall Consulting (Moderator)

David D. Levine (Panelist)

Catherine S. McMullen (Panelist)

Sean McMullen (Panelist)

A Chat with Bob and George 50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Dialogue

George R. R. Martin (Participant)

Robert Silverberg (Participant)

15:30
15:30
Reading: Daryl Gregory 25 minutes, 15:30 NZST - 15:55 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Daryl Gregory (Speaker)

16:00
16:00

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Natalie Devitt, Galactic Journey blog (Panelist)

Bradford Lyau (Panelist)

Mallory O'Meara (Moderator)

Ion Newcombe, AntipodeanSF (Panelist)

Shaun Duke, Bemidji State University / The Skiffy and Fanty Show (Panelist)

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Matthew Pavletich (Moderator)

David Brin, Futures Unlimited (Panelist)

Michael Lutomski, Former NASA SpaceX Blue Origin and others (Panelist)

1001 Years Later: What Happened to Arabian Fiction 50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Thoraiya Dyer (Panelist)

Monther Alkabbani (Panelist)

Yasser Bahjatt, Jeddi High Council (Moderator)

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Matthew S. Rotundo (Panelist)

Jane Routley (Moderator)

Claire Bartlett (Panelist)

Jason Franks (Panelist)

17:00
17:00
Feedback Session 2 50 minutes, 17:00 NZST - 17:50 NZST

Programming - Discussion Groups

Panel

Kelly Buehler, CoNZealand (Panelist)

Lynelle Howell, CoNZealand (Panelist)

David Gallaher, CoNZealand (Panelist)

Norman Cates, CoNZealand (Moderator)

On Afrofuturism 50 minutes, 17:00 NZST - 17:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Suyi Davies Okungbowa (Panelist)

Oghenechovwe Ekpeki (Panelist)

Brandon O'Brien, FIYAH Magazine of Black Speculative Fiction (Panelist)

Eugen Bacon (Panelist)

Maquel A. Jacob, MAJart Works (Moderator)

How to End the World on $500 50 minutes, 17:00 NZST - 17:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Craig Cormick, Self (Moderator)

David Brin, Futures Unlimited (Panelist)

Julie Czerneda (Panelist)

G. David Nordley, Self Employed (Panelist)

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Kalin M. Nenov, Human Library Foundation (Moderator)

Judith Huang (Panelist)

Mari Kotani, Meiji University (Panelist)

Regina Kanyu Wang, Storycom (Panelist)

18:00
18:00
Alan Lee’s Exploration of Tolkien’s "New" Works 50 minutes, 18:00 NZST - 18:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Talk

Sultana Raza (Presenter)

History of SF Fandom in New Zealand 50 minutes, 18:00 NZST - 18:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Simon Litten (Panelist)

Nigel Rowe, Feeding America, Inc. (Panelist)

Norman Cates, CoNZealand (Moderator)

Peter Hassall, Stunt Guild of New Zealand (Panelist)

Dylan Horrocks, Victoria University of Wellington (Panelist)

20:00
20:00
Trends: How They Effect Tropes in F&SF 1 hour, 20:00 NZST - 21:00 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Talk

Jacqui Smith (Speaker)

Phil Foglio (Speaker)

Steff Green (Speaker)

Claire Rousseau (Panelist)

Programming - Programme Room 7 (Zoom Meeting)

Book Launch

Marie Hodgkinson (Moderator)

Melanie Harding-Shaw (Panelist)

Octavia Cade (Panelist)

Casey Lucas, Seven Seas Entertainment (Panelist)

AJ Fitzwater, Author (Panelist)

Rem Wigmore (Panelist)

Juliet Marillier (Panelist)

Andi C. Buchanan, Writer (Panelist)

23:00
23:00
Parties: 30 July, party band #1 3 hours, 23:00 NZST - 2:00 NZST

Con Operations - Party Zoom

Party

Friday 31 July, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
7:00
7:00
Parties: 31 July, party band #2 3 hours, 7:00 NZST - 10:00 NZST

Con Operations - Party Zoom

Party

9:00
9:00

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Hirotaka Osawa, University of Tsukuba (Panelist)

Farah Mendlesohn, BSFA (Panelist)

Elsa Sjunneson (Panelist)

Lars Backstrom, auticon (Moderator)

Question Time 2: DisCon III 50 minutes, 9:00 NZST - 9:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Bill Lawhorn (Panelist)

Robbie Bourget (Moderator)

Randall Shepherd, CoNZealand/Alamo (Moderator)

Gadi Evron, Tel Aviv in 2027 (Moderator)

Colette Fozard (Panelist)

Fan Fund Auction 1 hour 50 minutes, 9:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 7 (Zoom Meeting)

Auction

Alison Scott, Punctuation (Moderator)

Marcin "Alqua" Klak, Fandom Rover (Presenter)

Maree Pavletich, CoNZealand (Participant)

Gillian Polack (Participant)

Erin Underwood (Moderator)

10:00
10:00
Daily Briefing - Friday 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Discussion Groups

Discussion Group

Tom Whitmore, fan (Moderator)

2022 Worldcon Site Announcement 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Presentation

Helen Montgomery, Chicon 8: The 80th World Science Fiction Convention (Participant)

Colette Fozard (Participant)

Dave McCarty (Participant)

Yasser Bahjatt, Jeddi High Council (Participant)

Alan Stewart (Moderator)

LGBTQIA Themes in Books, Comics, and Movies/TV 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Ira Alexandre, Lady Business (Panelist)

Prema Arasu, University of Western Australia (Panelist)

Karen Bovenmyer, PseudoPod Horror Podcast Magazine (Moderator)

Jason Wodicka (Panelist)

Charles Payseur (Panelist)

10:30
10:30
Reading: Peadar Ó Guilín 25 minutes, 10:30 NZST - 10:55 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Peadar Ó Guilín (Speaker)

11:00
11:00
Friends Don't Let Friends Run Worldcons 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Kent Bloom (Panelist)

James Bacon, Smofcon Europe (Moderator)

Vincent Docherty, SMOFcon 39 (Panelist)

Rose Mitchell (Panelist)

The Second Golden Age: SF of the 1960s 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Bradford Lyau (Moderator)

Robert Silverberg (Panelist)

Cora Buhlert (Panelist)

Jack Dann (Panelist)

Kathryn Sullivan (Panelist)

12:00
12:00

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Libia Brenda, Independent (Panelist)

Cora Buhlert (Moderator)

Neil Clarke, Clarkesworld Magazine (Panelist)

Wataru Ishigame, Tokyo Sogensha (Publisher) (Panelist)

Luis F. Silva (Panelist)

Old New Writers 50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

George R. R. Martin (Participant)

Jack Dann (Participant)

Joe Haldeman (Participant)

13:00
13:00
David Brin Power Hour 1 hour, 13:00 NZST - 14:00 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Talk

David Brin, Futures Unlimited (Panelist)

Fandom Over the Years - The Female Perspective 50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Andi Dukleth, Accidental Aliens and KPBS News (Panelist)

Laurie Mann (Panelist)

Alison Scott, Punctuation (Panelist)

Gay Haldeman (Panelist)

Jennifer Zwahr-Castro, St. Mary's University of San Antonio, TX (Moderator)

History and SF 50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Arkady Martine (Panelist)

Farah Mendlesohn, BSFA (Panelist)

Claire Bartlett (Panelist)

Shaun Duke, Bemidji State University / The Skiffy and Fanty Show (Moderator)

Ada Palmer (Panelist)

Great Worlds in SF 50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

James Davis Nicoll, James Nicoll Reviews / University of Waterloo Theatre Centre (Panelist)

Fred Lerner (Moderator)

Amy (A.K.) DuBoff (Panelist)

Walter Jon Williams (Panelist)

Sheila Williams, Asimov's Science Fiction (Panelist)

Asimov at 100 50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Panel

Kenn Bates (Panelist)

Gadi Evron, Tel Aviv in 2027 (Moderator)

J.r.h. Lawless, J.R.H. Lawless (Panelist)

G. David Nordley, Self Employed (Panelist)

SF and Fantasy from New Zealand 50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 7 (Zoom Meeting)

Panel

Andi C. Buchanan, Writer (Panelist)

Cassie Hart (Panelist)

Toni Wi (Panelist)

Dylan Horrocks, Victoria University of Wellington (Moderator)

14:00
14:00
Writers on Writing: The Plot's the Thing 50 minutes, 14:00 NZST - 14:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Jeffrey A. Carver, SFWA, Starstream Publications (Panelist)

Carrie Patel, Obsidian Entertainment (Moderator)

Suyi Davies Okungbowa (Panelist)

David D. Levine (Panelist)

Good Omens at 30 50 minutes, 14:00 NZST - 14:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Ira Alexandre, Lady Business (Panelist)

Soon Lee (Panelist)

Sam Blackley, freelance (Moderator)

Maria Haskins (Panelist)

Harun Siljak, CONNECT Centre For Future Networks and Communications (Panelist)

Dealers Hall Mid-Con Reception 50 minutes, 14:00 NZST - 14:50 NZST

Programming - Programme Room 7 (Zoom Meeting)

Reception

15:00
15:00

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Sean Williams, Flinders University (Panelist)

Rebecca Roanhorse (Panelist)

Daryl Gregory (Panelist)

M. Darusha Wehm (Moderator)

Stephen Dedman (Panelist)

Pandemic Myths and Facts 50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Yudhanjaya Wijeratne, LIRNEasia (Panelist)

Naomi Kritzer (Moderator)

Andi C. Buchanan, Writer (Panelist)

Mason A. Porter, University of California (Panelist)

Perrianne Lurie (Panelist)

Programming - Programme Room 8 (Zoom Meeting)

Panel

Mary Robinette Kowal (Panelist)

Kathleen Jennings (Moderator)

Carrie Vaughn (Panelist)

Jane Routley (Panelist)

16:00
16:00
SF and Fantasy Comics and Graphic Novels 50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Catherine S. McMullen (Panelist)

Christopher Ruz, Al Taqwa College (Panelist)

Phoebe Wagner, University of Nevada at Reno (Moderator)

James Bacon, Smofcon Europe (Panelist)

Access to Space 50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Courtney Schafer (Panelist)

Bill Higgins, Fermilab (Panelist)

L. Suzanne Casement, Northrop Grumman Space Systems (Moderator)

Dave Taylor, ARISS (Panelist)

Stephen Dedman (Panelist)

Futures at the World's Edge 50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Dialogue

Sean McMullen (Panelist)

Simon Litten (Panelist)

17:00
17:00

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Caemasache McKenna, Full Sail University (Panelist)

Matthew S. Rotundo (Moderator)

Catherine Lundoff, Queen of Swords Press (Panelist)

Peter Hassall, Stunt Guild of New Zealand (Panelist)

Sam Blackley, freelance (Panelist)

Feedback Session 3 50 minutes, 17:00 NZST - 17:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Kelly Buehler, CoNZealand (Panelist)

Lynelle Howell, CoNZealand (Panelist)

David Gallaher, CoNZealand (Panelist)

Norman Cates, CoNZealand (Moderator)

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Andy Dudak (Panelist)

Yen Ooi (Panelist)

Taiyo Fujii, SFWJ (Panelist)

Regina Kanyu Wang, Storycom (Moderator)

19:00
19:00
The CoNZealand Quiz 50 minutes, 19:00 NZST - 19:50 NZST

Programming - Gaming

Game Show

Keith Smith (Presenter)

Jacqui Smith (Presenter)

20:00
20:00
Question TIme 3: 2023 Onwards 50 minutes, 20:00 NZST - 20:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Esther MacCallum-Stewart, Glasgow in 2024 (Other Participant)

Marguerite Smith, Glasgow 2024 and Smofcon 39 (Other Participant)

Jo Van (Other Participant)

Randall Shepherd, CoNZealand/Alamo (Moderator)

Pascale Chabrillat-Trahin, NICE2026 (Panelist)

Robbie Bourget (Moderator)

23:00
23:00
Parties: 31 July, party band #1 3 hours, 23:00 NZST - 2:00 NZST

Con Operations - Party Zoom

Party

Saturday 1 August, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
9:00
9:00
An "Evening" with Peadar & Farah 50 minutes, 9:00 NZST - 9:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Interview

Farah Mendlesohn, BSFA (Moderator)

Peadar Ó Guilín (Participant)

10:00
10:00
The Ascent of Wonder: What Makes Hard SF 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Kenn Bates (Panelist)

James Cambias (Moderator)

Mark English, Clarinspect (Panelist)

Harun Siljak, CONNECT Centre For Future Networks and Communications (Panelist)

Deborah Munro, University of Canterbury (Panelist)

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Ryn Yee (Panelist)

Erica Frank, Galactic Journey (Panelist)

Jean Bürlesk, Science Fiction and Fantasy Society Luxembourg (Panelist)

David Peterson (Moderator)

Lawrence M. Schoen, Paper Golem LLC (Panelist)

Writing Fantasy and SF from the Margins 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Maiya Ibrahim (Panelist)

Michi Trota, Science Fiction & Fantasy Writers of America (Panelist)

Eugen Bacon (Panelist)

Kieron Gillen (Panelist)

E. J. Beaton (Moderator)

Antipodial Speculative Fiction 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

Simon Litten (Panelist)

Sean McMullen (Panelist)

WSFS Business Meeting 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Real World - TBD

Meeting

Kent Bloom (Panelist)

M. Darusha Wehm (Moderator)

11:00
11:00
Hugo Awards Ceremony 3 hours 30 minutes, 11:00 NZST - 14:30 NZST

Events - Events Room

Event

Mercedes Lackey, High Flight Arts and Letters (Presenter)

Rose Mitchell (Presenter)

Robert Silverberg (Presenter)

Alison Scott, Punctuation (Presenter)

Erin Underwood (Presenter)

Larry Dixon (Presenter)

Greg Broadmore, Weta Workshop (Presenter)

George R. R. Martin (Moderator)

13:00
13:00

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Juliet Marillier (Panelist)

Dan Rabarts, Writer (Panelist)

Gillian Polack (Panelist)

Lee Murray (Moderator)

14:00
14:00
Fandom in the 1970s 50 minutes, 14:00 NZST - 14:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Raewyn Nevin (Moderator)

Mark Loney, The Space Wastrel (Panelist)

Gay Haldeman (Panelist)

Scott Edelman (Panelist)

15:00
15:00

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Edward Fortune, Starburst Magazine (Panelist)

Chuck Serface, Suicide and Crisis Services of Santa Clara County (Panelist)

Alexandra Rowland (Moderator)

E. Lily Yu (Panelist)

J.r.h. Lawless, J.R.H. Lawless (Panelist)

Not Your Parents' Space Opera 50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Valerie Valdes (Panelist)

Sean Williams, Flinders University (Moderator)

Melinda Snodgrass, Stealing Fire Productions Inc. (Panelist)

Becky Chambers (Panelist)

Birds of a Feather: Librarians 50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Discussion Groups

Discussion Group

Maree Pavletich, CoNZealand (Moderator)

Parties: 1 August, party band #3 3 hours, 15:00 NZST - 18:00 NZST

Con Operations - Party Zoom

Party

GOH - Tea with Rose Mitchell 50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Dialogue

Lucy Sussex, Self Employed (Moderator)

Rose Mitchell (Panelist)

16:00
16:00
Good Work, Questionable Creator 50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

James Davis Nicoll, James Nicoll Reviews / University of Waterloo Theatre Centre (Panelist)

Richard Gilliam, Self (Panelist)

Julie Hofmann or ADMedievalist (Moderator)

History of SF Fandom in Australia 50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Chris Nelson (Panelist)

Alan Stewart (Moderator)

Marlee Jane Ward (Panelist)

Rose Mitchell (Panelist)

17:00
17:00
The Spaceship as Teaching Tool 50 minutes, 17:00 NZST - 17:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

G. David Nordley, Self Employed (Moderator)

19:00
19:00
Pubquiz 50 minutes, 19:00 NZST - 19:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Game Show

Gerard Kraus, Science Fiction & Fantasy Society Luxembourg (Master of ceremonies)

20:00
20:00
Contemplating an International Move... 50 minutes, 20:00 NZST - 20:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Suyi Davies Okungbowa (Panelist)

Lei Ma, Interplanetary Immigration Center (Panelist)

Sultana Raza (Panelist)

Kelly Buehler, CoNZealand (Panelist)

Alissa McKersie (Moderator)

22:00
22:00
Nordic Fantastic Literature 50 minutes, 22:00 NZST - 22:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Carolina Gomez Lagerlöf (Panelist)

Ville Vuorela, Reforged Studios (Panelist)

Lars Backstrom, auticon (Moderator)

23:00
23:00
Parties: 1 August, party band #1 3 hours, 23:00 NZST - 2:00 NZST

Con Operations - Party Zoom

Party

Sunday 2 August, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
7:00
7:00
Parties: 2 August, party band #2 3 hours, 7:00 NZST - 10:00 NZST

Con Operations - Party Zoom

Party

9:00
9:00
Artists I Want People to Know About 50 minutes, 9:00 NZST - 9:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Dialogue

Liz Gorinsky, Erewhon Books (Moderator)

Pablo Defendini, Fireside (Panelist)

L. D. Lewis, FIYAH Literary Magazine (Panelist)

Apocalypse as Insight 50 minutes, 9:00 NZST - 9:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

Octavia Cade (Panelist)

Julie Hofmann or ADMedievalist (Panelist)

Gillian Polack (Panelist)

Recent Scientific Breakthroughs - What's Hot? 50 minutes, 9:00 NZST - 9:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

G. David Nordley, Self Employed (Panelist)

Bill Higgins, Fermilab (Panelist)

L. Suzanne Casement, Northrop Grumman Space Systems (Moderator)

Taiyo Fujii, SFWJ (Panelist)

Valentin Ivanov, European Southern Observatory (Panelist)

10:00
10:00
New Zealand Fandom Today 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Tim Jones (Panelist)

Norman Cates, CoNZealand (Panelist)

Lynelle Howell, CoNZealand (Moderator)

The History of the Book 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Presentation

Ada Palmer (Presenter)

11:00
11:00
Star Wars in Review 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Adam Christopher (Panelist)

Fiona Moore (Panelist)

Carrie Vaughn (Panelist)

Mur Lafferty (Panelist)

Kieron Gillen (Moderator)

Closing Ceremony 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Events - Events Room

Event

Norman Cates, CoNZealand (Master of ceremonies)

Kelly Buehler, CoNZealand (Master of ceremonies)

Bill Lawhorn (Participant)

Colette Fozard (Participant)

Military SF: Getting It Right 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Gadi Evron, Tel Aviv in 2027 (Panelist)

Kin-Ming Looi, - (Moderator)

Joe Haldeman (Panelist)

The Day After Tomorrow: Near Future SF 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Shiv Ramdas (Panelist)

Karl Schroeder (Panelist)

Glen Engel-Cox, Blue Agama Associates (Moderator)

Caren Gussoff Sumption (Panelist)

SB Divya (Panelist)

12:00
12:00
In Conversation: Gary K. Wolfe and Joe Haldeman 50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Dialogue

Joe Haldeman (Panelist)

Gary K Wolfe, Locus Magazine (Panelist)

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Jeffrey A. Carver, SFWA, Starstream Publications (Panelist)

Sascha Stronach (Panelist)

Z Aung (Moderator)

Mark Van Name (Panelist)

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Sarah Gulde, Star Trek Quarterly (Panelist)

Amy (A.K.) DuBoff (Moderator)

Michael Sheffield, Northrop Grumman Space Systems (Panelist)

Daniel Abraham (Panelist)

Julie Czerneda (Panelist)

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Trish Matson (Moderator)

Valerie Valdes (Panelist)

Carl Fink, Learning Guild (Panelist)

Kat Clay (Panelist)

13:00
13:00

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Jo Van (Moderator)

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Shiv Ramdas (Panelist)

Yasser Bahjatt, Jeddi High Council (Panelist)

Terrie Hashimoto (Panelist)

Zaza Koshkadze (Moderator)

Valentin Ivanov, European Southern Observatory (Panelist)

What is Human? 50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

Sunny Teich, Victoria University of Wellington (Moderator)

David (Marti Ward) Powers, Flinders University of South Australia (Panelist)

What Fanfiction Can Teach Genre Writers 50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Alexandra Rowland (Panelist)

Brent Lambert, FIYAH Literary Magazine (Panelist)

Susana Polo, Polygon.com (Moderator)

Ira Alexandre, Lady Business (Panelist)

14:00
14:00
Celebrating the Greats 1 hour, 14:00 NZST - 15:00 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Dialogue

John Tilden, The Heinlein Society (Panelist)

Jason Aukerman, Indiana University-Purdue University (Speaker)

16:00
16:00
The Future of the Marvel Cinematic Universe 50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Candice Michelle Goodwin, RWC Productions (Panelist)

Carrie Vaughn (Moderator)

David Peterson (Panelist)

Elsa Sjunneson (Panelist)

17:00
17:00
Feedback Session 5 - Into the Future! 50 minutes, 17:00 NZST - 17:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Kelly Buehler, CoNZealand (Panelist)

Bill Lawhorn (Panelist)

Colette Fozard (Moderator)

Lynelle Howell, CoNZealand (Panelist)

David Gallaher, CoNZealand (Panelist)

Norman Cates, CoNZealand (Moderator)