Elisabeth Riba

Sessions in which Elisabeth Riba attends

Thursday 30 July, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
9:00
9:00

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Shaun Duke, Bemidji State University / The Skiffy and Fanty Show (Panelist)

Juliana Rew, Third Flatiron Publishing (Moderator)

Stina Leicht (Panelist)

Sarah Gulde, Star Trek Quarterly (Panelist)

Christine Taylor-Butler (Panelist)

10:00
10:00
Justice in SF and Fantasy 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Adri Joy, Nerds of a Feather (Panelist)

Fred Lerner (Panelist)

Jenn Lyons, Tor Books (Moderator)

Brent Lambert, FIYAH Literary Magazine (Panelist)

Melinda Snodgrass, Stealing Fire Productions Inc. (Panelist)

11:00
11:00
Explorations of Character and Narrative 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

Gregor Cameron, FatCircus (Panelist)

Jessica Davis (Moderator)

12:00
12:00
SF Cons Around the World 50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Yasser Bahjatt, Jeddi High Council (Panelist)

Gay Haldeman (Moderator)

Tony Xia, Chengdu Eight Light-Minutes Culture (Panelist)

Shimada Yooichi (Panelist)

13:00
13:00

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Dialogue

Cory Doctorow (Speaker)

Ada Palmer (Speaker)

Friday 31 July, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
8:00
8:00
The Skiffy & Fanty Show Podcast 1 hour 50 minutes, 8:00 NZST - 9:50 NZST

Programming - Programme Room 8 (Zoom Meeting)

Podcast

Shaun Duke, Bemidji State University / The Skiffy and Fanty Show (Speaker)

Alasdair Stuart, Escape Artists Inc. (Participant)

Wendy Browne, Women Write About Comics (Participant)

Jen Zink, The Skiffy and Fanty Show (Speaker)

10:00
10:00
2022 Worldcon Site Announcement 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Presentation

Helen Montgomery, Chicon 8: The 80th World Science Fiction Convention (Participant)

Colette Fozard (Participant)

Dave McCarty (Participant)

Yasser Bahjatt, Jeddi High Council (Participant)

Alan Stewart (Moderator)

11:00
11:00
Masquerade 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Events - Events Room

Event

Programming - Programme Room 8 (Zoom Meeting)

Media Screening

Christian Nicolson, little hero pictures (Speaker)

11:30
11:30
Reading: Alexandra Rowland 25 minutes, 11:30 NZST - 11:55 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Alexandra Rowland (Speaker)

12:30
12:30
Reading: Scott Edelman 25 minutes, 12:30 NZST - 12:55 NZST

Programming - Reading Room 2

Reading

Scott Edelman (Speaker)

13:00
13:00
History and SF 50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Arkady Martine (Panelist)

Farah Mendlesohn, BSFA (Panelist)

Claire Bartlett (Panelist)

Shaun Duke, Bemidji State University / The Skiffy and Fanty Show (Moderator)

Ada Palmer (Panelist)

14:00
14:00
Good Omens at 30 50 minutes, 14:00 NZST - 14:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Ira Alexandre, Lady Business (Panelist)

Soon Lee (Panelist)

Sam Blackley, freelance (Moderator)

Maria Haskins (Panelist)

Harun Siljak, CONNECT Centre For Future Networks and Communications (Panelist)

15:00
15:00
Pandemic Myths and Facts 50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Yudhanjaya Wijeratne, LIRNEasia (Panelist)

Naomi Kritzer (Moderator)

Andi C. Buchanan, Writer (Panelist)

Mason A. Porter, University of California (Panelist)

Perrianne Lurie (Panelist)

Saturday 1 August, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
9:30
9:30
Reading: Arkady Martine 25 minutes, 9:30 NZST - 9:55 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Arkady Martine (Speaker)

10:00
10:00
The Ascent of Wonder: What Makes Hard SF 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Kenn Bates (Panelist)

James Cambias (Moderator)

Mark English, Clarinspect (Panelist)

Harun Siljak, CONNECT Centre For Future Networks and Communications (Panelist)

Deborah Munro, University of Canterbury (Panelist)

11:00
11:00
Hugo Awards Ceremony 3 hours 30 minutes, 11:00 NZST - 14:30 NZST

Events - Events Room

Event

Mercedes Lackey, High Flight Arts and Letters (Presenter)

Rose Mitchell (Presenter)

Robert Silverberg (Presenter)

Alison Scott, Punctuation (Presenter)

Erin Underwood (Presenter)

Larry Dixon (Presenter)

Greg Broadmore, Weta Workshop (Presenter)

George R. R. Martin (Moderator)

15:00
15:00

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Edward Fortune, Starburst Magazine (Panelist)

Chuck Serface, Suicide and Crisis Services of Santa Clara County (Panelist)

Alexandra Rowland (Moderator)

E. Lily Yu (Panelist)

J.r.h. Lawless, J.R.H. Lawless (Panelist)

Not Your Parents' Space Opera 50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Valerie Valdes (Panelist)

Sean Williams, Flinders University (Moderator)

Melinda Snodgrass, Stealing Fire Productions Inc. (Panelist)

Becky Chambers (Panelist)

RPG Design (and what to do next) 50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Gaming Zoom

Panel

Michael Sands, Generic Games (Panelist)

Morgan Davie, Taleturn Ltd (Panelist)

Brandon O'Brien, FIYAH Magazine of Black Speculative Fiction (Panelist)

James Cambias (Moderator)

Stephen Dedman (Panelist)

Sunday 2 August, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
9:00
9:00
Kaffeeklatsch: Farah Mendlesohn 50 minutes, 9:00 NZST - 9:50 NZST , Signup required

Programming - Kaffeklatch and Literary Beer Room

Kaffeeklatsch

Farah Mendlesohn, BSFA (Speaker)

10:00
10:00
The History of the Book 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Presentation

Ada Palmer (Presenter)

11:00
11:00
Closing Ceremony 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Events - Events Room

Event

Norman Cates, CoNZealand (Master of ceremonies)

Kelly Buehler, CoNZealand (Master of ceremonies)

Bill Lawhorn (Participant)

Colette Fozard (Participant)

The Day After Tomorrow: Near Future SF 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Shiv Ramdas (Panelist)

Karl Schroeder (Panelist)

Glen Engel-Cox, Blue Agama Associates (Moderator)

Caren Gussoff Sumption (Panelist)

SB Divya (Panelist)

11:30
11:30
Reading: Naomi Kritzer 25 minutes, 11:30 NZST - 11:55 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Naomi Kritzer (Speaker)

12:00
12:00

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Trish Matson (Moderator)

Valerie Valdes (Panelist)

Carl Fink, Learning Guild (Panelist)

Kat Clay (Panelist)

13:00
13:00
What Fanfiction Can Teach Genre Writers 50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Alexandra Rowland (Panelist)

Brent Lambert, FIYAH Literary Magazine (Panelist)

Susana Polo, Polygon.com (Moderator)

Ira Alexandre, Lady Business (Panelist)