You are logged in as an event manager. This page is cached for performance until Tue, 30 Nov 2021 03:55:25 GMT. Preview latest contents by clicking Refresh.
Logout

Patricia Matei

Sessions in which Patricia Matei attends

Wednesday 29 July, 2020

Time Zone: (GMT+12:00) Wellington
10:00
10:00
Fantasy Today: The Best of Recent Fantasy
50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Sarah Gailey (Panelist)

Graci Kim, Rick Riordan Presents (Panelist)

Claire Rousseau (Panelist)

Emma Osborne (Moderator)

11:00
11:00
Token Girl
50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Mallory O'Meara (Panelist)

Isa Ritchie (Panelist)

Kieron Gillen (Panelist)

Mary Anne Mohanraj, University of Illinois / Speculative Literature Foundation (Panelist)

Mary Robinette Kowal (Moderator)

12:00
12:00
Shared Common Myths
50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Helen Marshall, University of Queensland (Moderator)

Peadar Ó Guilín (Participant)

Graci Kim, Rick Riordan Presents (Participant)

Suyi Davies Okungbowa (Participant)

Welcome, New Professional Writers
50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 7 (Zoom Meeting)

Panel

Mikko Rauhala (Panelist)

Cat Rambo, Cat Rambo (Panelist)

Kaisa Pellinen, F (Moderator)

Sam Hawke (Panelist)

13:00
13:00
The Art of the Review
50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

James Davis Nicoll, James Nicoll Reviews / University of Waterloo Theatre Centre (Panelist)

Trish Matson (Moderator)

Claire Rousseau (Panelist)

Anne-Louise Fortune, Independent Scholar (Panelist)

Kyla Lee Ward, Prea Press (Panelist)

17:00
17:00
Japanese Science Fiction
50 minutes, 17:00 NZST - 17:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Mari Kotani, Meiji University (Panelist)

Dohjin Miyamoto, University of Tsukuba (Panelist)

Hirotaka Osawa, University of Tsukuba (Panelist)

Taiyo Fujii, SFWJ (Panelist)

Takayuki Tatsumi, Keio University (Moderator)

Animals in Fantasy
50 minutes, 17:00 NZST - 17:50 NZST

Discord - Discord Programming - Larry & Misty Panel Room

Panel

Mercedes Lackey, High Flight Arts and Letters (Panelist)

Kathryn Sullivan (Panelist)

Steph Matuku (Panelist)

H.G. Parry (Panelist)

Paula Boer, Self-employed (Moderator)

19:00
19:00
Representing the Other
50 minutes, 19:00 NZST - 19:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Brandon O'Brien, FIYAH Magazine of Black Speculative Fiction (Speaker)

Cliona Shakespeare, University of Jyväskylä (Panelist)

Prema Arasu, University of Western Australia (Panelist)

Bradford Lyau (Moderator)

Laura (El) Lam, Edinburgh Napier University (Panelist)

Thursday 30 July, 2020

Time Zone: (GMT+12:00) Wellington
10:00
10:00

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Sarah Pinsker, SFWA (Panelist)

Karen Purcell, Woodsdale Animal Hospital (Moderator)

Arwen Curry, Worlds of Ursula K. Le Guin (Panelist)

Bradford Lyau (Panelist)

Alexandra Pierce (Panelist)

Justice in SF and Fantasy
50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Adri Joy, Nerds of a Feather (Panelist)

Fred Lerner (Panelist)

Jenn Lyons, Tor Books (Moderator)

Brent Lambert, FIYAH Literary Magazine (Panelist)

Melinda Snodgrass, Stealing Fire Productions Inc. (Panelist)

11:00
11:00
Reading: Mary Robinette Kowal
25 minutes, 11:00 NZST - 11:25 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Mary Robinette Kowal (Speaker)

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Daniel Abraham (Moderator)

Jeffrey A. Carver, SFWA, Starstream Publications (Panelist)

James Cambias (Panelist)

G. David Nordley, Self Employed (Panelist)

Ian McDonald (Panelist)

Lodestar Awards - Meet the Young Adult Award Finalists
50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Holly Black (Panelist)

Fran Wilde (Panelist)

Naomi Kritzer (Panelist)

Frances Hardinge (Panelist)

Liza Trombi, Locus Magazine (Moderator)

11:30
11:30
Reading: Becky Chambers
25 minutes, 11:30 NZST - 11:55 NZST

Programming - Reading Room 2

Reading

Becky Chambers (Speaker)

12:00
12:00
Modern SF Criticism
50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Gary K Wolfe, Locus Magazine (Moderator)

Takayuki Tatsumi, Keio University (Panelist)

Karen Haber (Panelist)

Cat Sparks (Panelist)

Liza Trombi, Locus Magazine (Panelist)

13:00
13:00
Modern Short SF and Fantasy
50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Charles Payseur (Panelist)

Daryl Gregory (Panelist)

Scott Edelman (Moderator)

Sheila Williams, Asimov's Science Fiction (Panelist)

Neil Clarke, Clarkesworld Magazine (Panelist)

15:00
15:00

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Maiya Ibrahim (Panelist)

Catherine Lundoff, Queen of Swords Press (Moderator)

Lee Murray (Panelist)

Glenda Larke (Panelist)

17:00
17:00
The Female in the Fantastic
50 minutes, 17:00 NZST - 17:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

Kara Kennedy (Moderator)

Kaitlin R. Branch (Panelist)

19:00
19:00
Spirits Abroad and At Home
50 minutes, 19:00 NZST - 19:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Mimi Mondal, Self (Panelist)

Graci Kim, Rick Riordan Presents (Panelist)

Z Aung (Moderator)

20:00
20:00
Trends: How They Effect Tropes in F&SF
1 hour, 20:00 NZST - 21:00 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Talk

Jacqui Smith (Speaker)

Phil Foglio (Speaker)

Steff Green (Speaker)

Claire Rousseau (Panelist)

Friday 31 July, 2020

Time Zone: (GMT+12:00) Wellington
10:00
10:00
LGBTQIA Themes in Books, Comics, and Movies/TV
50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Ira Alexandre, Lady Business (Panelist)

Prema Arasu, University of Western Australia (Panelist)

Karen Bovenmyer, PseudoPod Horror Podcast Magazine (Moderator)

Jason Wodicka (Panelist)

Charles Payseur (Panelist)

11:00
11:00
Masquerade
50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Events - Events Room

Event

12:00
12:00

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Libia Brenda, Independent (Panelist)

Cora Buhlert (Moderator)

Neil Clarke, Clarkesworld Magazine (Panelist)

Wataru Ishigame, Tokyo Sogensha (Publisher) (Panelist)

Luis F. Silva (Panelist)

13:00
13:00
History and SF
50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Arkady Martine (Panelist)

Farah Mendlesohn, BSFA (Panelist)

Claire Bartlett (Panelist)

Shaun Duke, Bemidji State University / The Skiffy and Fanty Show (Moderator)

Ada Palmer (Panelist)

Great Worlds in SF
50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

James Davis Nicoll, James Nicoll Reviews / University of Waterloo Theatre Centre (Panelist)

Fred Lerner (Moderator)

Amy (A.K.) DuBoff (Panelist)

Walter Jon Williams (Panelist)

Sheila Williams, Asimov's Science Fiction (Panelist)

Malaysian SFF
50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 9 (Zoom Meeting)

Panel

Ted Mahsun (Panelist)

Ika Nurain Koeck (Panelist)

Sek Han Foo (Panelist)

Zedeck Siew (Panelist)

Fandom Over the Years - The Female Perspective
50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Andi Dukleth, Accidental Aliens and KPBS News (Panelist)

Laurie Mann (Panelist)

Alison Scott, Punctuation (Panelist)

Gay Haldeman (Panelist)

Jennifer Zwahr-Castro, St. Mary's University of San Antonio, TX (Moderator)

Get to Know SFWA
50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Steven Silver, SFWA (Panelist)

Cat Rambo, Cat Rambo (Panelist)

Curtis Chen, SFWA (Panelist)

Sarah Pinsker, SFWA (Panelist)

14:00
14:00
Killing Your Own Grandparent: Time Travel in SF
50 minutes, 14:00 NZST - 14:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Andy Dudak (Panelist)

Amal El-Mohtar, University of Ottawa (Panelist)

Elizabeth Knox (Panelist)

Gillian Polack (Panelist)

Through the Magic Door: The Appeal of Portal Fantasies
50 minutes, 14:00 NZST - 14:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

H.G. Parry (Panelist)

Alix Harrow (Panelist)

Sally McLennan (Panelist)

Kathryn Sullivan (Moderator)

16:00
16:00
Reading: Sam Hawke
25 minutes, 16:00 NZST - 16:25 NZST

Programming - Reading Room 2

Reading

Sam Hawke (Speaker)

Universal Rights in the Age of AI
50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Hirotaka Osawa, University of Tsukuba (Panelist)

L.J. Kendall, L. J. Kendall Publishing (Panelist)

Barbara Howe (Panelist)

Benjamin C. Kinney, Escape Pod (Panelist)

Mikko Rauhala (Moderator)

SF and Fantasy Comics and Graphic Novels
50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Catherine S. McMullen (Panelist)

Christopher Ruz, Al Taqwa College (Panelist)

Phoebe Wagner, University of Nevada at Reno (Moderator)

James Bacon, Smofcon Europe (Panelist)

17:00
17:00
Ethnicity and Perspectives on Speculative Fiction
50 minutes, 17:00 NZST - 17:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

Gina Cole (Panelist)

Eugen Bacon (Panelist)

18:00
18:00
Fairy Tale Contract Law
50 minutes, 18:00 NZST - 18:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

AJ Lancaster (Panelist)

Sascha Stronach (Panelist)

Kathleen Jennings (Moderator)

Saturday 1 August, 2020

Time Zone: (GMT+12:00) Wellington
10:00
10:00
Writing Fantasy and SF from the Margins
50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Maiya Ibrahim (Panelist)

Michi Trota, Science Fiction & Fantasy Writers of America (Panelist)

Eugen Bacon (Panelist)

Kieron Gillen (Panelist)

E. J. Beaton (Moderator)

11:00
11:00
Hugo Awards Ceremony
3 hours 30 minutes, 11:00 NZST - 14:30 NZST

Events - Events Room

Event

Mercedes Lackey, High Flight Arts and Letters (Presenter)

Rose Mitchell (Presenter)

Robert Silverberg (Presenter)

Alison Scott, Punctuation (Presenter)

Erin Underwood (Presenter)

Larry Dixon (Presenter)

Greg Broadmore, Weta Workshop (Presenter)

George R. R. Martin (Moderator)

14:00
14:00
SF and Fantasy Video Games
50 minutes, 14:00 NZST - 14:50 NZST

Programming - Programme Room 7 (Zoom Meeting)

Panel

Kat Clay (Panelist)

Aidan Doyle (Moderator)

Christopher Ambler (Panelist)

Z Aung (Panelist)

Timothy Ellis, The Hunter Legacy Universe / WriterSanctum author forum (Panelist)

15:00
15:00

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Edward Fortune, Starburst Magazine (Panelist)

Chuck Serface, Suicide and Crisis Services of Santa Clara County (Panelist)

Alexandra Rowland (Moderator)

E. Lily Yu (Panelist)

J.r.h. Lawless, J.R.H. Lawless (Panelist)

Not Your Parents' Space Opera
50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Valerie Valdes (Panelist)

Sean Williams, Flinders University (Moderator)

Melinda Snodgrass, Stealing Fire Productions Inc. (Panelist)

Becky Chambers (Panelist)

22:00
22:00
Nordic Fantastic Literature
50 minutes, 22:00 NZST - 22:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Carolina Gomez Lagerlöf (Panelist)

Ville Vuorela, Reforged Studios (Panelist)

Lars Backstrom, auticon (Moderator)

Sunday 2 August, 2020

Time Zone: (GMT+12:00) Wellington
10:00
10:00
Fairy Tales and Fantasy
50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Vida Cruz (Panelist)

Leife Shallcross, Australia 2025 bid committee (Moderator)

Ellen Datlow (Panelist)

Eileen Mueller (Panelist)

Jean Bürlesk, Science Fiction and Fantasy Society Luxembourg (Panelist)

12:00
12:00
Ghosts in the Ships: Sentient Ships in SF and Fantasy
50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Jeffrey A. Carver, SFWA, Starstream Publications (Panelist)

Sascha Stronach (Panelist)

Z Aung (Moderator)

Mark Van Name (Panelist)

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Trish Matson (Moderator)

Valerie Valdes (Panelist)

Carl Fink, Learning Guild (Panelist)

Kat Clay (Panelist)

Comics and Manga in the 21st Century
50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

R.W.W. Greene, Angry Robot Books (Moderator)

Ada Palmer (Panelist)

Scott Edelman (Panelist)

Jason Franks (Panelist)

Queenie Chan (Panelist)

13:00
13:00

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Jo Van (Moderator)

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Shiv Ramdas (Panelist)

Yasser Bahjatt, Jeddi High Council (Panelist)

Terrie Hashimoto (Panelist)

Zaza Koshkadze (Moderator)

Valentin Ivanov, European Southern Observatory (Panelist)