Penelope Flynn

Author/Publisher
LLC
Participates in 1 Session

Penelope Flynn is an author and 3D illustrator who enjoys creating mixed genre adult-targeted and themed speculative fiction featuring elements of horror, suspense, science fiction and fantasy.

Notable works can be found in the Dark Universe anthology, The Dark Universe Bright Empire anthology, The Steamfunk anthology, Genesis: Scierogenous II, An Anthology of Black Science Fiction Book II, Blerdrotica I: Sweet, Sexy and Special Dark,  The Chronicles of Renfields: Regarding Koescu and The Chronicles of Renfields: The First Book of Ramona, due for publication this Fall. Also anticipated for publication this year is her first Dark Universe novel.

Penelope Flynn is cover artist and an interior artist for the second edition of Rorie Still’s Flash Bang anthology, cover artist for Carole McDonnell’s novelette, The Charcoal Bride and Stone Mays’ Blumeverse short “Ava Dianthus and her Minion of Evil.” Her works can be found at PenelopeFlynn.com.

Sessions in which Penelope Flynn participates

Wednesday 29 July, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
10:00
10:00
Future Laws 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Karl Schroeder (Panelist)

Gadi Evron, Tel Aviv in 2027 (Panelist)

Likhain (Moderator)

Anne-Louise Fortune, Independent Scholar (Panelist)

Penelope Flynn, LLC (Panelist)

Sessions in which Penelope Flynn attends

Wednesday 29 July, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
10:00
10:00
Future Laws 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Karl Schroeder (Panelist)

Gadi Evron, Tel Aviv in 2027 (Panelist)

Likhain (Moderator)

Anne-Louise Fortune, Independent Scholar (Panelist)

Penelope Flynn, LLC (Panelist)

11:00
11:00
Science Fiction/Fantasy from the Chinese Diaspora 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Panel

Joyce Chng (Panelist)

Bradford Lyau (Panelist)

Andy Dudak (Panelist)

Kin-Ming Looi, - (Panelist)

14:00
14:00
Novel vs. Game: Approaches to Narrative Fiction 50 minutes, 14:00 NZST - 14:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Zach Dodson, featherproof books (Panelist)

Casey Lucas, Seven Seas Entertainment (Panelist)

Edward Fortune, Starburst Magazine (Moderator)

Carrie Patel, Obsidian Entertainment (Panelist)

23:00
23:00
Establishing A Social Media Presence 50 minutes, 23:00 NZST - 23:50 NZST

Programming - Programme Room 7 (Zoom Meeting)

Panel

Zena Shapter, Zena Shapter (Panelist)

Morgan Hazelwood (Panelist)

Thursday 30 July, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
9:00
9:00
Wild Cards: Writing the Mosaic Novel 50 minutes, 9:00 NZST - 9:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Peadar Ó Guilín (Panelist)

Walter Jon Williams (Panelist)

Mary Anne Mohanraj, University of Illinois / Speculative Literature Foundation (Panelist)

Melinda Snodgrass, Stealing Fire Productions Inc. (Moderator)

The Human Mind and Perception of the Other 50 minutes, 9:00 NZST - 9:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

David Carmel, Victoria University of Wellington, New Zealand (Moderator)

Lars Backstrom, auticon (Panelist)

10:00
10:00
How Scary Can You Be? 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Panel

Cory Doctorow (Moderator)

Sek Han Foo (Panelist)

Tonia Ransom, NIGHTLIGHT Podcast (Panelist)

Rena Barron (Panelist)

Justice in SF and Fantasy 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Adri Joy, Nerds of a Feather (Panelist)

Fred Lerner (Panelist)

Jenn Lyons, Tor Books (Moderator)

Brent Lambert, FIYAH Literary Magazine (Panelist)

Melinda Snodgrass, Stealing Fire Productions Inc. (Panelist)

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Sarah Pinsker, SFWA (Panelist)

Karen Purcell, Woodsdale Animal Hospital (Moderator)

Arwen Curry, Worlds of Ursula K. Le Guin (Panelist)

Bradford Lyau (Panelist)

Alexandra Pierce (Panelist)

11:00
11:00

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Maquel A. Jacob, MAJart Works (Panelist)

Alexandra Pierce (Moderator)

Peadar Ó Guilín (Panelist)

Ion Newcombe, AntipodeanSF (Panelist)

Mur Lafferty (Panelist)

12:00
12:00
Modern SF Criticism 50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Gary K Wolfe, Locus Magazine (Moderator)

Takayuki Tatsumi, Keio University (Panelist)

Karen Haber (Panelist)

Cat Sparks (Panelist)

Liza Trombi, Locus Magazine (Panelist)

13:00
13:00
Building Fantasy Worlds 50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Discord - Discord Programming - Larry & Misty Panel Room

Panel

Shiv Ramdas (Panelist)

Julie Czerneda (Moderator)

Yves Meynard (Panelist)

Mercedes Lackey, High Flight Arts and Letters (Panelist)

14:00
14:00
Stunts in SF Films and TV Shows 50 minutes, 14:00 NZST - 14:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Presentation

Peter Hassall, Stunt Guild of New Zealand (Presenter)

Democratizing Access to Space 50 minutes, 14:00 NZST - 14:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

Emeline Paat-Dahlstrom, SpaceBase (Panelist)

G. David Nordley, Self Employed (Moderator)

Eric Dahlstrom, SpaceBase (Panelist)

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Liz Gorinsky, Erewhon Books (Panelist)

Margot Atwell, Kickstarter (Moderator)

Michelle Lovi, Odyssey Books (Panelist)

L.J. Kendall, L. J. Kendall Publishing (Panelist)

16:00
16:00
1001 Years Later: What Happened to Arabian Fiction 50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Thoraiya Dyer (Panelist)

Monther Alkabbani (Panelist)

Yasser Bahjatt, Jeddi High Council (Moderator)

17:00
17:00
On Afrofuturism 50 minutes, 17:00 NZST - 17:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Suyi Davies Okungbowa (Panelist)

Oghenechovwe Ekpeki (Panelist)

Brandon O'Brien, FIYAH Magazine of Black Speculative Fiction (Panelist)

Eugen Bacon (Panelist)

Maquel A. Jacob, MAJart Works (Moderator)

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Lee Murray (Panelist)

Prema Arasu, University of Western Australia (Panelist)

Geneve Flynn (Moderator)

Umiyuri Katsuyama (Panelist)

Friday 31 July, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
9:00
9:00
Brave New Revenue Stream 50 minutes, 9:00 NZST - 9:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

James Davis Nicoll, James Nicoll Reviews / University of Waterloo Theatre Centre (Panelist)

Claire Rousseau (Panelist)

K Tempest Bradford, Writing the Other (Moderator)

Margot Atwell, Kickstarter (Panelist)

Cover Art 50 minutes, 9:00 NZST - 9:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

John Picacio (Panelist)

Cora Buhlert (Moderator)

Gideon Marcus, Galactic Journey (and Journey Press) (Panelist)

Pablo Defendini, Fireside (Panelist)

Alyssa Winans (Panelist)

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Hirotaka Osawa, University of Tsukuba (Panelist)

Farah Mendlesohn, BSFA (Panelist)

Elsa Sjunneson (Panelist)

Lars Backstrom, auticon (Moderator)

10:00
10:00
Stranger in a Strange Head: Imposter Syndrome 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Curtis Chen, SFWA (Panelist)

Ash Charlton, ACE TRAINING (Panelist)

Margot Atwell, Kickstarter (Panelist)

Cassie Hart (Moderator)

Grant Stone (Panelist)

11:00
11:00
Networking for Writers and Publishers 1 hour 50 minutes, 11:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Discussion Groups

Discussion Group

Marketing and Promoting Your Book 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Cameron Bolinger, Explorasaurus Studios (Panelist)

R.W.W. Greene, Angry Robot Books (Panelist)

Eileen Mueller (Moderator)

Erica Holcomb, Explorasaurus Studios (Panelist)

Christopher Ruz, Al Taqwa College (Panelist)

12:00
12:00

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Libia Brenda, Independent (Panelist)

Cora Buhlert (Moderator)

Neil Clarke, Clarkesworld Magazine (Panelist)

Wataru Ishigame, Tokyo Sogensha (Publisher) (Panelist)

Luis F. Silva (Panelist)

Old New Writers 50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

George R. R. Martin (Participant)

Jack Dann (Participant)

Joe Haldeman (Participant)

Is Capitalism Stifling Research? 50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Panel

Keith Kato (Panelist)

Raymond Sheh, Georgetown University (Panelist)

Benjamin C. Kinney, Escape Pod (Moderator)

Diane Kelly, UMass Amherst (Panelist)

Eric Picholle, CNRS (France) & author (Panelist)

15:00
15:00
My Favourite Anime 50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Andi Dukleth, Accidental Aliens and KPBS News (Panelist)

Brandon O'Brien, FIYAH Magazine of Black Speculative Fiction (Moderator)

Martin Wisse (Panelist)

Kaitlin R. Branch (Panelist)

Maquel A. Jacob, MAJart Works (Panelist)

16:00
16:00
SF and Fantasy Comics and Graphic Novels 50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Catherine S. McMullen (Panelist)

Christopher Ruz, Al Taqwa College (Panelist)

Phoebe Wagner, University of Nevada at Reno (Moderator)

James Bacon, Smofcon Europe (Panelist)

17:00
17:00
Ethnicity and Perspectives on Speculative Fiction 50 minutes, 17:00 NZST - 17:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

Gina Cole (Panelist)

Eugen Bacon (Panelist)

18:00
18:00
Fairy Tale Contract Law 50 minutes, 18:00 NZST - 18:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

AJ Lancaster (Panelist)

Sascha Stronach (Panelist)

Kathleen Jennings (Moderator)

Saturday 1 August, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
10:00
10:00
Horror from Elsewhere 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Ellen Datlow (Panelist)

Geneve Flynn (Moderator)

Octavia Cade (Panelist)

14:00
14:00
Fandom in the 1970s 50 minutes, 14:00 NZST - 14:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Raewyn Nevin (Moderator)

Mark Loney, The Space Wastrel (Panelist)

Gay Haldeman (Panelist)

Scott Edelman (Panelist)

15:00
15:00
Sassafrass presents Viking Mythology Music 50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Programme Room 9 (Zoom Meeting)

Concert

Ada Palmer (Performer)

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Paula Boer, Self-employed (Moderator)

Diane Walton, On Spec Magazine (Panelist)

Vylar Kaftan (Panelist)

Jane Rawson (Panelist)

18:00
18:00
Why We Read/Write/Edit Anthologies 50 minutes, 18:00 NZST - 18:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Jack Dann (Moderator)

Mimi Mondal, Self (Panelist)

Katherine Quevedo (Panelist)

Aidan Doyle (Panelist)

Sunday 2 August, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
10:00
10:00
Fairy Tales and Fantasy 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Vida Cruz (Panelist)

Leife Shallcross, Australia 2025 bid committee (Moderator)

Ellen Datlow (Panelist)

Eileen Mueller (Panelist)

Jean Bürlesk, Science Fiction and Fantasy Society Luxembourg (Panelist)

From Page to Screen: Screenwriting 101 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Candice Michelle Goodwin, RWC Productions (Panelist)

Catherine S. McMullen (Moderator)

Zaza Koshkadze (Panelist)

Walter Jon Williams (Panelist)

Melinda Snodgrass, Stealing Fire Productions Inc. (Panelist)

11:00
11:00
The Day After Tomorrow: Near Future SF 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Shiv Ramdas (Panelist)

Karl Schroeder (Panelist)

Glen Engel-Cox, Blue Agama Associates (Moderator)

Caren Gussoff Sumption (Panelist)

SB Divya (Panelist)

12:00
12:00
From Sword to Pen 1 hour, 12:00 NZST - 13:00 NZST , Signup required

Programming - Workshops

Workshop

Cindy Lynn Speer (Presenter)

14:00
14:00
Meet and Greet the Programme Participants 1 hour, 14:00 NZST - 15:00 NZST

Programming - Meet and Greets

Reception