You are logged in as an event manager. This page is cached for performance until Sun, 28 Nov 2021 02:00:42 GMT. Preview latest contents by clicking Refresh.
Logout

Edward Finneran

Sessions in which Edward Finneran attends

Wednesday 29 July, 2020

Time Zone: (GMT+12:00) Wellington
12:00
12:00
How to Enjoy the First Virtual Worldcon
50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Panel

Gay Haldeman (Panelist)

Jeanne Mealy (Panelist)

Laurie Mann (Panelist)

Rose Mitchell (Moderator)

SF and Fantasy of Australia
50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Angela Meyer (Panelist)

Jack Dann (Moderator)

Helen Stubbs, Writers Activation, Galactic Chat (Panelist)

Sean McMullen (Panelist)

14:00
14:00
Meet the Fan Fund Winners
50 minutes, 14:00 NZST - 14:50 NZST

Programming - Discussion Groups

Dialogue

Erin Underwood (Panelist)

Alison Scott, Punctuation (Panelist)

Thursday 30 July, 2020

Time Zone: (GMT+12:00) Wellington
10:00
10:00

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Gregory Norman Bossert, Author & Filmmaker (Panelist)

Edward A. Kramer, Wizards of Hollywood Productions (Moderator)

Wayne Stables, Weta Digital (Panelist)

Norman Cates, CoNZealand (Panelist)

12:00
12:00
The Real Dirt on Exoplanets
50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

Gerard van Belle, Lowell Observatory (Panelist)

The Timeless Child and the Evolving Canon of Doctor Who
50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

John Toon (Panelist)

R.W.W. Greene, Angry Robot Books (Panelist)

Lynne Thomas, Uncanny Magazine (Panelist)

Jim Mann (Moderator)

Phoebe Wagner, University of Nevada at Reno (Panelist)

13:00
13:00
Ray Bradbury Centennial
50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Presentation

Jason Aukerman, Indiana University-Purdue University (Speaker)

Understanding the Reality of Data Intensive Research
50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

Mason A. Porter, University of California (Panelist)

David (Marti Ward) Powers, Flinders University of South Australia (Panelist)

Meet the Heinlein Society
50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Discussion Groups

Discussion Group

John Tilden, The Heinlein Society (Panelist)

Michael Sheffield, Northrop Grumman Space Systems (Panelist)

Keith Kato (Moderator)

14:00
14:00
Covering Mercedes Lackey
50 minutes, 14:00 NZST - 14:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Portfolio

Jody Lee (Speaker)

15:00
15:00
A Chat with Bob and George
50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Dialogue

George R. R. Martin (Participant)

Robert Silverberg (Participant)

Parties: 30 July, party band #3
3 hours, 15:00 NZST - 18:00 NZST

Con Operations - Party Zoom

Party

16:00
16:00

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Natalie Devitt, Galactic Journey blog (Panelist)

Bradford Lyau (Panelist)

Mallory O'Meara (Moderator)

Ion Newcombe, AntipodeanSF (Panelist)

Shaun Duke, Bemidji State University / The Skiffy and Fanty Show (Panelist)

17:00
17:00

Programming - Programme Room 7 (Zoom Meeting)

Reception

18:00
18:00
Alan Lee’s Exploration of Tolkien’s "New" Works
50 minutes, 18:00 NZST - 18:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Talk

Sultana Raza (Presenter)

History of SF Fandom in New Zealand
50 minutes, 18:00 NZST - 18:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Simon Litten (Panelist)

Nigel Rowe, Feeding America, Inc. (Panelist)

Norman Cates, CoNZealand (Moderator)

Peter Hassall, Stunt Guild of New Zealand (Panelist)

Dylan Horrocks, Victoria University of Wellington (Panelist)

Friday 31 July, 2020

Time Zone: (GMT+12:00) Wellington
10:00
10:00
2022 Worldcon Site Announcement
50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Presentation

Helen Montgomery, Chicon 8: The 80th World Science Fiction Convention (Participant)

Colette Fozard (Participant)

Dave McCarty (Participant)

Yasser Bahjatt, Jeddi High Council (Participant)

Alan Stewart (Moderator)

11:00
11:00
Masquerade
50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Events - Events Room

Event

The Second Golden Age: SF of the 1960s
50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Bradford Lyau (Moderator)

Robert Silverberg (Panelist)

Cora Buhlert (Panelist)

Jack Dann (Panelist)

Kathryn Sullivan (Panelist)

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Dialogue

Norman Cates, CoNZealand (Moderator)

Greg Broadmore, Weta Workshop (Panelist)

13:00
13:00
History and SF
50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Arkady Martine (Panelist)

Farah Mendlesohn, BSFA (Panelist)

Claire Bartlett (Panelist)

Shaun Duke, Bemidji State University / The Skiffy and Fanty Show (Moderator)

Ada Palmer (Panelist)

Great Worlds in SF
50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

James Davis Nicoll, James Nicoll Reviews / University of Waterloo Theatre Centre (Panelist)

Fred Lerner (Moderator)

Amy (A.K.) DuBoff (Panelist)

Walter Jon Williams (Panelist)

Sheila Williams, Asimov's Science Fiction (Panelist)

SF and Fantasy from New Zealand
50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 7 (Zoom Meeting)

Panel

Andi C. Buchanan, Writer (Panelist)

Cassie Hart (Panelist)

Toni Wi (Panelist)

Dylan Horrocks, Victoria University of Wellington (Moderator)

Mercedes Lackey In the Beginning . . . A Look Back
50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Discord - Discord Programming - Larry & Misty Panel Room

Dialogue

Jody Lee (Panelist)

Mercedes Lackey, High Flight Arts and Letters (Speaker)

14:00
14:00
Good Omens at 30
50 minutes, 14:00 NZST - 14:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Ira Alexandre, Lady Business (Panelist)

Soon Lee (Panelist)

Sam Blackley, freelance (Moderator)

Maria Haskins (Panelist)

Harun Siljak, CONNECT Centre For Future Networks and Communications (Panelist)

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

Mark English, Clarinspect (Panelist)

Doug Belle (Panelist)

15:00
15:00
Mythology and Fantasy
50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Navah Wolfe (Panelist)

Claire Light (Panelist)

David Hair (Panelist)

Taru Kumara-Moisio (Panelist)

E. J. Beaton (Moderator)

16:00
16:00
SF and Fantasy Comics and Graphic Novels
50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Catherine S. McMullen (Panelist)

Christopher Ruz, Al Taqwa College (Panelist)

Phoebe Wagner, University of Nevada at Reno (Moderator)

James Bacon, Smofcon Europe (Panelist)

17:00
17:00

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Caemasache McKenna, Full Sail University (Panelist)

Matthew S. Rotundo (Moderator)

Catherine Lundoff, Queen of Swords Press (Panelist)

Peter Hassall, Stunt Guild of New Zealand (Panelist)

Sam Blackley, freelance (Panelist)

Saturday 1 August, 2020

Time Zone: (GMT+12:00) Wellington
9:00
9:00
Before and After Tolkien: Epic Fantasy
50 minutes, 9:00 NZST - 9:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Yugen Yashima (Panelist)

Vida Cruz (Panelist)

A.j. Ponder (Moderator)

Yves Meynard (Panelist)

10:00
10:00
The Ascent of Wonder: What Makes Hard SF
50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Kenn Bates (Panelist)

James Cambias (Moderator)

Mark English, Clarinspect (Panelist)

Harun Siljak, CONNECT Centre For Future Networks and Communications (Panelist)

Deborah Munro, University of Canterbury (Panelist)

11:00
11:00
Hugo Awards Ceremony
3 hours 30 minutes, 11:00 NZST - 14:30 NZST

Events - Events Room

Event

Mercedes Lackey, High Flight Arts and Letters (Presenter)

Rose Mitchell (Presenter)

Robert Silverberg (Presenter)

Alison Scott, Punctuation (Presenter)

Erin Underwood (Presenter)

Larry Dixon (Presenter)

Greg Broadmore, Weta Workshop (Presenter)

George R. R. Martin (Moderator)

14:00
14:00

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Deborah Munro, University of Canterbury (Moderator)

Tore Høie, Fringilla (Panelist)

Mark English, Clarinspect (Panelist)

Curtis Chen, SFWA (Panelist)

Chris Winspear, Manifester 3D (Panelist)

The Decade in Anime
50 minutes, 14:00 NZST - 14:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Martin Wisse (Panelist)

Petrea Mitchell (Moderator)

Takeshi Ikeda, Science Fiction Fangroups’ Association of Nippon (Panelist)

Amanda Arthur-Struss, Rainbow Lizard Design / Des Moines Science Fiction & Fantasy Society (Panelist)

Tour of Ray Bradbury Center
50 minutes, 14:00 NZST - 14:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Presentation

Jason Aukerman, Indiana University-Purdue University (Panelist)

Fandom in the 1970s
50 minutes, 14:00 NZST - 14:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Raewyn Nevin (Moderator)

Mark Loney, The Space Wastrel (Panelist)

Gay Haldeman (Panelist)

Scott Edelman (Panelist)

15:00
15:00

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Edward Fortune, Starburst Magazine (Panelist)

Chuck Serface, Suicide and Crisis Services of Santa Clara County (Panelist)

Alexandra Rowland (Moderator)

E. Lily Yu (Panelist)

J.r.h. Lawless, J.R.H. Lawless (Panelist)

Not Your Parents' Space Opera
50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Valerie Valdes (Panelist)

Sean Williams, Flinders University (Moderator)

Melinda Snodgrass, Stealing Fire Productions Inc. (Panelist)

Becky Chambers (Panelist)

Narrative and the Craft of Speculative Fiction
50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

Duncan Hubber, Federation University Australia (Panelist)

GOH - Tea with Rose Mitchell
50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Dialogue

Lucy Sussex, Self Employed (Moderator)

Rose Mitchell (Panelist)

20:00
20:00
Contemplating an International Move...
50 minutes, 20:00 NZST - 20:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Suyi Davies Okungbowa (Panelist)

Lei Ma, Interplanetary Immigration Center (Panelist)

Sultana Raza (Panelist)

Kelly Buehler, CoNZealand (Panelist)

Alissa McKersie (Moderator)

22:00
22:00
Nordic Fantastic Literature
50 minutes, 22:00 NZST - 22:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Carolina Gomez Lagerlöf (Panelist)

Ville Vuorela, Reforged Studios (Panelist)

Lars Backstrom, auticon (Moderator)

Quantum Computing: Nearing Reality
50 minutes, 22:00 NZST - 22:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Eric Picholle, CNRS (France) & author (Panelist)

Cliona Shakespeare, University of Jyväskylä (Panelist)

Harun Siljak, CONNECT Centre For Future Networks and Communications (Moderator)

Sunday 2 August, 2020

Time Zone: (GMT+12:00) Wellington
9:00
9:00
Recent Scientific Breakthroughs - What's Hot?
50 minutes, 9:00 NZST - 9:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

G. David Nordley, Self Employed (Panelist)

Bill Higgins, Fermilab (Panelist)

L. Suzanne Casement, Northrop Grumman Space Systems (Moderator)

Taiyo Fujii, SFWJ (Panelist)

Valentin Ivanov, European Southern Observatory (Panelist)

10:00
10:00
Mark Protection Committee Meeting
50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Green Room

The History of the Book
50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Presentation

Ada Palmer (Presenter)

"Sarabande" / "Resurrection Eve"
1 hour, 10:00 NZST - 11:00 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Presentation

Bill Ritch, The Atlanta Radio Theatre Company (Performer)

Fairy Tales and Fantasy
50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Vida Cruz (Panelist)

Leife Shallcross, Australia 2025 bid committee (Moderator)

Ellen Datlow (Panelist)

Eileen Mueller (Panelist)

Jean Bürlesk, Science Fiction and Fantasy Society Luxembourg (Panelist)

11:00
11:00
Closing Ceremony
50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Events - Events Room

Event

Norman Cates, CoNZealand (Master of ceremonies)

Kelly Buehler, CoNZealand (Master of ceremonies)

Bill Lawhorn (Participant)

Colette Fozard (Participant)

Star Wars in Review
50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Adam Christopher (Panelist)

Fiona Moore (Panelist)

Carrie Vaughn (Panelist)

Mur Lafferty (Panelist)

Kieron Gillen (Moderator)

In Memoriam
50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Programming - Programme Room 7 (Zoom Meeting)

Dialogue

Laurie Mann (Panelist)

Steven Silver, SFWA (Panelist)

12:00
12:00

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Sarah Gulde, Star Trek Quarterly (Panelist)

Amy (A.K.) DuBoff (Moderator)

Michael Sheffield, Northrop Grumman Space Systems (Panelist)

Daniel Abraham (Panelist)

Julie Czerneda (Panelist)

In Conversation: Gary K. Wolfe and Joe Haldeman
50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Dialogue

Joe Haldeman (Panelist)

Gary K Wolfe, Locus Magazine (Panelist)

13:00
13:00
Thalience and Sentience
50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Benjamin C. Kinney, Escape Pod (Panelist)

Eli K. P. William (Panelist)

SB Divya (Panelist)

Karl Schroeder (Moderator)

Virtual Conventions and Conferences
50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Discussion Groups

Panel

Erin Underwood (Panelist)

Laurie Mann (Panelist)

Randall Shepherd, CoNZealand/Alamo (Panelist)

Steven Silver, SFWA (Moderator)

14:00
14:00
The Appeal of Spider-Man
50 minutes, 14:00 NZST - 14:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Gideon Marcus, Galactic Journey (and Journey Press) (Panelist)

Daniel Abraham (Moderator)

Stina Leicht (Panelist)

Freedom in SF: Forty Years of the Prometheus Awards
1 hour, 14:00 NZST - 15:00 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Tom Jackson (Moderator)

Michael Grossberg, Libertarian Futurist Society (LFS, www.lfs.org) (Panelist)

F. Paul Wilson, LFS (Panelist)

16:00
16:00
The Future of the Marvel Cinematic Universe
50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Candice Michelle Goodwin, RWC Productions (Panelist)

Carrie Vaughn (Moderator)

David Peterson (Panelist)

Elsa Sjunneson (Panelist)

17:00
17:00
Feedback Session 5 - Into the Future!
50 minutes, 17:00 NZST - 17:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Kelly Buehler, CoNZealand (Panelist)

Bill Lawhorn (Panelist)

Colette Fozard (Moderator)

Lynelle Howell, CoNZealand (Panelist)

David Gallaher, CoNZealand (Panelist)

Norman Cates, CoNZealand (Moderator)