Gayathri Kamath

Sessions in which Gayathri Kamath attends

Wednesday 29 July, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
12:00
12:00
Reading: Valerie Valdes 25 minutes, 12:00 NZST - 12:25 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Valerie Valdes (Speaker)

Welcome, New Professional Writers 50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 7 (Zoom Meeting)

Panel

Mikko Rauhala (Panelist)

Cat Rambo, Cat Rambo (Panelist)

Kaisa Pellinen, F (Moderator)

Sam Hawke (Panelist)

13:00
13:00
Accessible Magic 50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Andi C. Buchanan, Writer (Panelist)

Taiyo Fujii, SFWJ (Panelist)

Petrea Mitchell (Moderator)

14:00
14:00
Novel vs. Game: Approaches to Narrative Fiction 50 minutes, 14:00 NZST - 14:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Zach Dodson, featherproof books (Panelist)

Casey Lucas, Seven Seas Entertainment (Panelist)

Edward Fortune, Starburst Magazine (Moderator)

Carrie Patel, Obsidian Entertainment (Panelist)

15:00
15:00
ISS - Still there 1 hour, 15:00 NZST - 16:00 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Panel

Matthew Pavletich (Speaker)

David Brin, Futures Unlimited (Speaker)

Michael Lutomski, Former NASA SpaceX Blue Origin and others (Panelist)

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Toni Wi (Panelist)

Sloane Leong (Moderator)

Sascha Stronach (Panelist)

Darcie Little Badger (Panelist)

Rebecca Roanhorse (Panelist)

16:00
16:00
World Building for Fantasy 50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Workshops

Presentation

David Hair (Instructor)

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Katrina Archer, Little Blue Marble (Moderator)

M. Darusha Wehm (Panelist)

Courtney Schafer (Panelist)

David D. Levine (Panelist)

17:00
17:00
Animals in Fantasy 50 minutes, 17:00 NZST - 17:50 NZST

Discord - Discord Programming - Larry & Misty Panel Room

Panel

Mercedes Lackey, High Flight Arts and Letters (Panelist)

Kathryn Sullivan (Panelist)

Steph Matuku (Panelist)

H.G. Parry (Panelist)

Paula Boer, Self-employed (Moderator)

Thursday 30 July, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
9:00
9:00
Climate Change: Adaptation vs Resilience 50 minutes, 9:00 NZST - 9:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Darcie Little Badger (Moderator)

Michael Sheffield, Northrop Grumman Space Systems (Panelist)

Arkady Martine (Panelist)

10:00
10:00
Colossus, Skynet, or the Culture? 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Shiv Ramdas (Panelist)

Corey J. White (Panelist)

Cat Sparks (Moderator)

Jason Wodicka (Panelist)

Mark Van Name (Panelist)

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Sarah Pinsker, SFWA (Panelist)

Karen Purcell, Woodsdale Animal Hospital (Moderator)

Arwen Curry, Worlds of Ursula K. Le Guin (Panelist)

Bradford Lyau (Panelist)

Alexandra Pierce (Panelist)

12:00
12:00
Kaffeeklatsch: Valerie Valdes 50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST , Signup required

Programming - Kaffeklatch and Literary Beer Room

Kaffeeklatsch

Valerie Valdes (Participant)

13:00
13:00
Building Fantasy Worlds 50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Discord - Discord Programming - Larry & Misty Panel Room

Panel

Shiv Ramdas (Panelist)

Julie Czerneda (Moderator)

Yves Meynard (Panelist)

Mercedes Lackey, High Flight Arts and Letters (Panelist)

13:30
13:30
Reading: Curtis Chen 25 minutes, 13:30 NZST - 13:55 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Curtis Chen, SFWA (Speaker)

14:00
14:00

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Z Aung (Panelist)

Rivqa Rafael (Panelist)

Perrianne Lurie (Panelist)

Benjamin Hewett, Author / Juggler / Enthusiast (Moderator)

Democratizing Access to Space 50 minutes, 14:00 NZST - 14:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

Emeline Paat-Dahlstrom, SpaceBase (Panelist)

G. David Nordley, Self Employed (Moderator)

Eric Dahlstrom, SpaceBase (Panelist)

Stunts in SF Films and TV Shows 50 minutes, 14:00 NZST - 14:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Presentation

Peter Hassall, Stunt Guild of New Zealand (Presenter)

14:30
14:30
Reading: Charlie Jane Anders 25 minutes, 14:30 NZST - 14:55 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Charlie Jane Anders (Speaker)

15:00
15:00

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Maiya Ibrahim (Panelist)

Catherine Lundoff, Queen of Swords Press (Moderator)

Lee Murray (Panelist)

Glenda Larke (Panelist)

15:30
15:30
Reading: Taiyo Fujii 25 minutes, 15:30 NZST - 15:55 NZST

Programming - Reading Room 2

Reading

Taiyo Fujii, SFWJ (Speaker)

16:00
16:00
SFF and Te Ao Māori 50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Steph Matuku (Panelist)

Dan Rabarts, Writer (Moderator)

Whiti Hereaka (Panelist)

Cassie Hart (Panelist)

1001 Years Later: What Happened to Arabian Fiction 50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Thoraiya Dyer (Panelist)

Monther Alkabbani (Panelist)

Yasser Bahjatt, Jeddi High Council (Moderator)

17:00
17:00
On Afrofuturism 50 minutes, 17:00 NZST - 17:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Suyi Davies Okungbowa (Panelist)

Oghenechovwe Ekpeki (Panelist)

Brandon O'Brien, FIYAH Magazine of Black Speculative Fiction (Panelist)

Eugen Bacon (Panelist)

Maquel A. Jacob, MAJart Works (Moderator)

19:00
19:00
Spirits Abroad and At Home 50 minutes, 19:00 NZST - 19:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Mimi Mondal, Self (Panelist)

Graci Kim, Rick Riordan Presents (Panelist)

Z Aung (Moderator)

Friday 31 July, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
9:00
9:00

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Hirotaka Osawa, University of Tsukuba (Panelist)

Farah Mendlesohn, BSFA (Panelist)

Elsa Sjunneson (Panelist)

Lars Backstrom, auticon (Moderator)

10:00
10:00
LGBTQIA Themes in Books, Comics, and Movies/TV 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Ira Alexandre, Lady Business (Panelist)

Prema Arasu, University of Western Australia (Panelist)

Karen Bovenmyer, PseudoPod Horror Podcast Magazine (Moderator)

Jason Wodicka (Panelist)

Charles Payseur (Panelist)

Ask a Scientist 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Bill Higgins, Fermilab (Panelist)

Silvia Caldararu (Panelist)

Alex Acks (Moderator)

Diane Kelly, UMass Amherst (Panelist)

Tsana Dolichva (Panelist)

Exploring Speculative Fiction On the Screen 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

Alfio Leotta (Panelist)

Cat Sparks (Panelist)

11:00
11:00

Programming - Programme Room 8 (Zoom Meeting)

Media Screening

Christian Nicolson, little hero pictures (Speaker)

Networking for Writers and Publishers 1 hour 50 minutes, 11:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Discussion Groups

Discussion Group

Reading: Fran Wilde 25 minutes, 11:00 NZST - 11:25 NZST

Programming - Reading Room 2

Reading

Fran Wilde (Speaker)

Dungeons and Dragons: Still Going Strong 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Cat Rambo, Cat Rambo (Moderator)

Paul Weimer (Panelist)

Sascha Stronach (Panelist)

12:00
12:00

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Russell Kirkpatrick (Panelist)

Fran Wilde (Moderator)

Yugen Yashima (Panelist)

Max Gladstone (Panelist)

13:00
13:00
SF and Fantasy from New Zealand 50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 7 (Zoom Meeting)

Panel

Andi C. Buchanan, Writer (Panelist)

Cassie Hart (Panelist)

Toni Wi (Panelist)

Dylan Horrocks, Victoria University of Wellington (Moderator)

Malaysian SFF 50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 9 (Zoom Meeting)

Panel

Ted Mahsun (Panelist)

Ika Nurain Koeck (Panelist)

Sek Han Foo (Panelist)

Zedeck Siew (Panelist)

13:30
13:30
Reading: Joyce Chng 25 minutes, 13:30 NZST - 13:55 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Joyce Chng (Speaker)

14:00
14:00

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

H.G. Parry (Panelist)

Alix Harrow (Panelist)

Sally McLennan (Panelist)

Kathryn Sullivan (Moderator)

Writers on Writing: The Plot's the Thing 50 minutes, 14:00 NZST - 14:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Jeffrey A. Carver, SFWA, Starstream Publications (Panelist)

Carrie Patel, Obsidian Entertainment (Moderator)

Suyi Davies Okungbowa (Panelist)

David D. Levine (Panelist)

15:00
15:00
Mythology and Fantasy 50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Navah Wolfe (Panelist)

Claire Light (Panelist)

David Hair (Panelist)

Taru Kumara-Moisio (Panelist)

E. J. Beaton (Moderator)

Creating Animal Characters in Adult Fiction 2 hours 50 minutes, 15:00 NZST - 17:50 NZST , Signup required

Programming - Workshops

Workshop

Paula Boer, Self-employed (Instructor)

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Sean Williams, Flinders University (Panelist)

Rebecca Roanhorse (Panelist)

Daryl Gregory (Panelist)

M. Darusha Wehm (Moderator)

Stephen Dedman (Panelist)

16:00
16:00
Magic Systems in Fantasy 50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Laura (El) Lam, Edinburgh Napier University (Moderator)

Jennifer Mace (Panelist)

Sarah Beth Durst (Panelist)

Garth Nix (Panelist)

Maiya Ibrahim (Panelist)

SF and Fantasy Comics and Graphic Novels 50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Catherine S. McMullen (Panelist)

Christopher Ruz, Al Taqwa College (Panelist)

Phoebe Wagner, University of Nevada at Reno (Moderator)

James Bacon, Smofcon Europe (Panelist)

Saturday 1 August, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
10:00
10:00
Writing Fantasy and SF from the Margins 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Maiya Ibrahim (Panelist)

Michi Trota, Science Fiction & Fantasy Writers of America (Panelist)

Eugen Bacon (Panelist)

Kieron Gillen (Panelist)

E. J. Beaton (Moderator)

11:00
11:00
Hugo Awards Ceremony 3 hours 30 minutes, 11:00 NZST - 14:30 NZST

Events - Events Room

Event

Mercedes Lackey, High Flight Arts and Letters (Presenter)

Rose Mitchell (Presenter)

Robert Silverberg (Presenter)

Alison Scott, Punctuation (Presenter)

Erin Underwood (Presenter)

Larry Dixon (Presenter)

Greg Broadmore, Weta Workshop (Presenter)

George R. R. Martin (Moderator)

15:00
15:00
Not Your Parents' Space Opera 50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Valerie Valdes (Panelist)

Sean Williams, Flinders University (Moderator)

Melinda Snodgrass, Stealing Fire Productions Inc. (Panelist)

Becky Chambers (Panelist)

Sunday 2 August, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
12:00
12:00

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Trish Matson (Moderator)

Valerie Valdes (Panelist)

Carl Fink, Learning Guild (Panelist)

Kat Clay (Panelist)

14:00
14:00
Worlds of Ursula K Le Guin 2 hours, 14:00 NZST - 16:00 NZST , Signup required

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Media Screening

Arwen Curry, Worlds of Ursula K. Le Guin (Speaker)