You are logged in as an event manager. This page is cached for performance until Sun, 28 Nov 2021 00:25:40 GMT. Preview latest contents by clicking Refresh.
Logout

stzander

Sessions in which stzander attends

Wednesday 29 July, 2020

Time Zone: (GMT+12:00) Wellington
19:00
19:00
Author Forums: The Good, The Bad and The Ugly
1 hour, 19:00 NZST - 20:00 NZST

Programming - Discussion Groups

Discussion Group

Timothy Ellis, The Hunter Legacy Universe / WriterSanctum author forum (Moderator)

20:00
20:00
Scarey Stuff
50 minutes, 20:00 NZST - 20:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Game Show

Frances Hardinge (Contestant)

Elizabeth Knox (Contestant)

Kyla Lee Ward, Prea Press (Master of ceremonies)

Thursday 30 July, 2020

Time Zone: (GMT+12:00) Wellington
9:00
9:00
Wild Cards: Writing the Mosaic Novel
50 minutes, 9:00 NZST - 9:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Peadar Ó Guilín (Panelist)

Walter Jon Williams (Panelist)

Mary Anne Mohanraj, University of Illinois / Speculative Literature Foundation (Panelist)

Melinda Snodgrass, Stealing Fire Productions Inc. (Moderator)

10:00
10:00
How Scary Can You Be?
50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Panel

Cory Doctorow (Moderator)

Sek Han Foo (Panelist)

Tonia Ransom, NIGHTLIGHT Podcast (Panelist)

Rena Barron (Panelist)

How to Rock Self Publishing
1 hour 50 minutes, 10:00 NZST - 11:50 NZST
Signup required

Programming - Workshops

Workshop

Steff Green (Instructor)

11:00
11:00
Lodestar Awards - Meet the Young Adult Award Finalists
50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Holly Black (Panelist)

Fran Wilde (Panelist)

Naomi Kritzer (Panelist)

Frances Hardinge (Panelist)

Liza Trombi, Locus Magazine (Moderator)

12:00
12:00
Money and Currency for Fantasy Authors
50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Thoraiya Dyer (Panelist)

Edward James, none (Panelist)

Music in SF and Fantasy
50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Matthew Pavletich (Panelist)

Caren Gussoff Sumption (Panelist)

Karen Simpson Nikakis, SOV Media (Moderator)

William C. Tracy, Space Wizard Science Fantasy (Panelist)

Sarah Pinsker, SFWA (Panelist)

13:00
13:00
Modern Short SF and Fantasy
50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Charles Payseur (Panelist)

Daryl Gregory (Panelist)

Scott Edelman (Moderator)

Sheila Williams, Asimov's Science Fiction (Panelist)

Neil Clarke, Clarkesworld Magazine (Panelist)

Building Fantasy Worlds
50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Discord - Discord Programming - Larry & Misty Panel Room

Panel

Shiv Ramdas (Panelist)

Julie Czerneda (Moderator)

Yves Meynard (Panelist)

Mercedes Lackey, High Flight Arts and Letters (Panelist)

Understanding the Reality of Data Intensive Research
50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

Mason A. Porter, University of California (Panelist)

David (Marti Ward) Powers, Flinders University of South Australia (Panelist)

15:00
15:00
A Chat with Bob and George
50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Dialogue

George R. R. Martin (Participant)

Robert Silverberg (Participant)

What to Do 'Till Your Ship Comes In
50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

John Hedtke, Double Tall Consulting (Moderator)

David D. Levine (Panelist)

Catherine S. McMullen (Panelist)

Sean McMullen (Panelist)

16:00
16:00

Programming - Programme Room 7 (Zoom Meeting)

Panel

Courtney Schafer (Moderator)

Erin Wilcox, SFWA (Panelist)

Sam Hawke (Panelist)

Jen Zink, The Skiffy and Fanty Show (Panelist)

Holly Black (Panelist)

17:00
17:00
How to End the World on $500
50 minutes, 17:00 NZST - 17:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Craig Cormick, Self (Moderator)

David Brin, Futures Unlimited (Panelist)

Julie Czerneda (Panelist)

G. David Nordley, Self Employed (Panelist)

18:00
18:00
Film Festival Block 2
4 hours, 18:00 NZST - 22:00 NZST

Media Screening

19:00
19:00

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Talk

Jesper Stage (Speaker)

Friday 31 July, 2020

Time Zone: (GMT+12:00) Wellington
11:00
11:00
What Sells?
50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Programming - Programme Room 9 (Zoom Meeting)

Panel

Joe Monti, Saga Press (Moderator)

Joshua Bilmes (Panelist)

Lynne Thomas, Uncanny Magazine (Panelist)

Valerie Estelle Frankel, Silicon Valley Authors in the vendors room (Panelist)

12:00
12:00
Old New Writers
50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

George R. R. Martin (Participant)

Jack Dann (Participant)

Joe Haldeman (Participant)

Getting Your Book Edited and Ready for Self Publishing
50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Angela Meyer (Panelist)

Jane Routley (Moderator)

William C. Tracy, Space Wizard Science Fantasy (Panelist)

Yen Ooi (Panelist)

13:00
13:00
History and SF
50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Arkady Martine (Panelist)

Farah Mendlesohn, BSFA (Panelist)

Claire Bartlett (Panelist)

Shaun Duke, Bemidji State University / The Skiffy and Fanty Show (Moderator)

Ada Palmer (Panelist)

Great Worlds in SF
50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

James Davis Nicoll, James Nicoll Reviews / University of Waterloo Theatre Centre (Panelist)

Fred Lerner (Moderator)

Amy (A.K.) DuBoff (Panelist)

Walter Jon Williams (Panelist)

Sheila Williams, Asimov's Science Fiction (Panelist)

14:00
14:00
Writers on Writing: The Plot's the Thing
50 minutes, 14:00 NZST - 14:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Jeffrey A. Carver, SFWA, Starstream Publications (Panelist)

Carrie Patel, Obsidian Entertainment (Moderator)

Suyi Davies Okungbowa (Panelist)

David D. Levine (Panelist)

15:00
15:00
How to Work with Editors
50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Joshua Bilmes (Moderator)

Liz Gorinsky, Erewhon Books (Panelist)

Geneve Flynn (Panelist)

Aidan Doyle (Panelist)

Katrina Archer, Little Blue Marble (Panelist)

16:00
16:00
Magic Systems in Fantasy
50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Laura (El) Lam, Edinburgh Napier University (Moderator)

Jennifer Mace (Panelist)

Sarah Beth Durst (Panelist)

Garth Nix (Panelist)

Maiya Ibrahim (Panelist)

Universal Rights in the Age of AI
50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Hirotaka Osawa, University of Tsukuba (Panelist)

L.J. Kendall, L. J. Kendall Publishing (Panelist)

Barbara Howe (Panelist)

Benjamin C. Kinney, Escape Pod (Panelist)

Mikko Rauhala (Moderator)

18:00
18:00
Rose's Birthday Party
1 hour 50 minutes, 18:00 NZST - 19:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Party

Rose Mitchell (Panelist)

Saturday 1 August, 2020

Time Zone: (GMT+12:00) Wellington
9:00
9:00
Before and After Tolkien: Epic Fantasy
50 minutes, 9:00 NZST - 9:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Yugen Yashima (Panelist)

Vida Cruz (Panelist)

A.j. Ponder (Moderator)

Yves Meynard (Panelist)

10:00
10:00
The Ascent of Wonder: What Makes Hard SF
50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Kenn Bates (Panelist)

James Cambias (Moderator)

Mark English, Clarinspect (Panelist)

Harun Siljak, CONNECT Centre For Future Networks and Communications (Panelist)

Deborah Munro, University of Canterbury (Panelist)

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Ryn Yee (Panelist)

Erica Frank, Galactic Journey (Panelist)

Jean Bürlesk, Science Fiction and Fantasy Society Luxembourg (Panelist)

David Peterson (Moderator)

Lawrence M. Schoen, Paper Golem LLC (Panelist)

Horror from Elsewhere
50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Ellen Datlow (Panelist)

Geneve Flynn (Moderator)

Octavia Cade (Panelist)

11:00
11:00
Hugo Awards Ceremony
3 hours 30 minutes, 11:00 NZST - 14:30 NZST

Events - Events Room

Event

Mercedes Lackey, High Flight Arts and Letters (Presenter)

Rose Mitchell (Presenter)

Robert Silverberg (Presenter)

Alison Scott, Punctuation (Presenter)

Erin Underwood (Presenter)

Larry Dixon (Presenter)

Greg Broadmore, Weta Workshop (Presenter)

George R. R. Martin (Moderator)

12:00
12:00
Perspectives on World Building
50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

Helen Marshall, University of Queensland (Panelist)

Barbara Postema, Massey University (Panelist)

Writing for Young Adults
50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Katya de Becerra (Panelist)

A.j. Ponder (Moderator)

Darcie Little Badger (Panelist)

Joe Struss, Iowa Valley Comm. College District (Panelist)

14:00
14:00

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Siobhan Carroll, University of Delaware (Potential)

Marlee Jane Ward (Moderator)

Cassie Hart (Panelist)

Bren MacDibble (Panelist)

Cat Sparks (Panelist)

Reading: Garth Nix
25 minutes, 14:00 NZST - 14:25 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Garth Nix (Speaker)

15:00
15:00

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Edward Fortune, Starburst Magazine (Panelist)

Chuck Serface, Suicide and Crisis Services of Santa Clara County (Panelist)

Alexandra Rowland (Moderator)

E. Lily Yu (Panelist)

J.r.h. Lawless, J.R.H. Lawless (Panelist)

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Paula Boer, Self-employed (Moderator)

Diane Walton, On Spec Magazine (Panelist)

Vylar Kaftan (Panelist)

Jane Rawson (Panelist)

Broad Universe Rapid Fire Reading
50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Programme Room 7 (Zoom Meeting)

Reading

Valerie Estelle Frankel, Silicon Valley Authors in the vendors room (Panelist)

K.G. Anderson, Writer Way / UnCommon Sense (Panelist)

Marta Murvosh, Broad Universe (Panelist)

Deirdre M Murphy (Panelist)

Debora Godfrey (Panelist)

D. H. Timpko (Panelist)

Kathryn Sullivan (Panelist)

Jude-Marie Green, Broad Universe (Moderator)

16:00
16:00

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Glen Engel-Cox, Blue Agama Associates (Panelist)

Sarah Gailey (Panelist)

Stuart Hardwick, cStuartHardwick.com (Moderator)

Gillian Polack (Panelist)

Arthropods in Fiction
50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Presentation

Robinne Weiss (Panelist)

17:00
17:00
Essentials of TARDIS Engineering
50 minutes, 17:00 NZST - 17:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Presentation

Edmund Schluessel, International School of Helsinki (Presenter)

The Spaceship as Teaching Tool
50 minutes, 17:00 NZST - 17:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

G. David Nordley, Self Employed (Moderator)

Designing and Writing for Games
50 minutes, 17:00 NZST - 17:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Richard (Rik) Lagarto (Moderator)

Ville Vuorela, Reforged Studios (Panelist)

Ceinwen Langley (Panelist)

Erica Holcomb, Explorasaurus Studios (Panelist)

Karen Bovenmyer, PseudoPod Horror Podcast Magazine (Panelist)

20:00
20:00
Bedtime stories with Mercedes Lackey and Larry Dixon
50 minutes, 20:00 NZST - 20:50 NZST

Discord - Discord Programming - Larry & Misty Panel Room

Reading

Larry Dixon (Speaker)

Mercedes Lackey, High Flight Arts and Letters (Participant)

Sunday 2 August, 2020

Time Zone: (GMT+12:00) Wellington
10:00
10:00
"Sarabande" / "Resurrection Eve"
1 hour, 10:00 NZST - 11:00 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Presentation

Bill Ritch, The Atlanta Radio Theatre Company (Performer)

From Page to Screen: Screenwriting 101
50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Candice Michelle Goodwin, RWC Productions (Panelist)

Catherine S. McMullen (Moderator)

Zaza Koshkadze (Panelist)

Walter Jon Williams (Panelist)

Melinda Snodgrass, Stealing Fire Productions Inc. (Panelist)

11:00
11:00
Closing Ceremony
50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Events - Events Room

Event

Norman Cates, CoNZealand (Master of ceremonies)

Kelly Buehler, CoNZealand (Master of ceremonies)

Bill Lawhorn (Participant)

Colette Fozard (Participant)

12:00
12:00

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Trish Matson (Moderator)

Valerie Valdes (Panelist)

Carl Fink, Learning Guild (Panelist)

Kat Clay (Panelist)

From Sword to Pen
1 hour, 12:00 NZST - 13:00 NZST
Signup required

Programming - Workshops

Workshop

Cindy Lynn Speer (Presenter)

13:00
13:00
What is Human?
50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

Sunny Teich, Victoria University of Wellington (Moderator)

David (Marti Ward) Powers, Flinders University of South Australia (Panelist)

15:00
15:00
Film Festival Block 5
1 hour 30 minutes, 15:00 NZST - 16:30 NZST

Media Screening