Lars Backstrom

IT Consultant
auticon
Participates in 4 items

Lars G Backstrom works as an IT consultant at a company that only hires people on the autism spectrum. He has advanced degrees in Geophysics from the University of Alaska Fairbanks, and in War Studies from King's College London. Lars has
numerous non-fiction publications in different disciplines and his Cthulhu Mythos short story The Passion of the Son of Man won a literary award in 2007. He now focusses on raising the awareness of neurodiversity among the general public.

Sessions in which Lars Backstrom participates

Thursday 30 July, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
9:00
9:00
The Human Mind and Perception of the Other 50 minutes, 9:00 NZST - 9:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

David Carmel, Victoria University of Wellington, New Zealand (Moderator)

Lars Backstrom, auticon (Panelist)

16:00
16:00
SETI and the Mind of the Alien 50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

Lars Backstrom, auticon (Moderator)

David Carmel, Victoria University of Wellington, New Zealand (Panelist)

Friday 31 July, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
9:00
9:00

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Hirotaka Osawa, University of Tsukuba (Panelist)

Farah Mendlesohn, BSFA (Panelist)

Elsa Sjunneson (Panelist)

Lars Backstrom, auticon (Moderator)

Saturday 1 August, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
22:00
22:00
Nordic Fantastic Literature 50 minutes, 22:00 NZST - 22:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Carolina Gomez Lagerlöf (Panelist)

Ville Vuorela, Reforged Studios (Panelist)

Lars Backstrom, auticon (Moderator)

Sessions in which Lars Backstrom attends

Wednesday 29 July, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
11:00
11:00
Cyborgs and Society 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

SL Huang (Panelist)

SB Divya (Panelist)

Errick Nunnally (Panelist)

Benjamin C. Kinney, Escape Pod (Moderator)

14:00
14:00
Welcome to CoNZealand, a Virtual Tour 50 minutes, 14:00 NZST - 14:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Demonstration

Matthew Shogren (Presenter)

Morgan Hazelwood (Presenter)

16:00
16:00
The World of Independent Board Games: Beyond D & D 50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Edward Fortune, Starburst Magazine (Panelist)

Petrea Mitchell (Panelist)

Queenie Chan (Moderator)

Amal El-Mohtar, University of Ottawa (Panelist)

21:00
21:00
Are We Living in a Simulation? 50 minutes, 21:00 NZST - 21:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Fiona Moore (Panelist)

Sultana Raza (Panelist)

L.J. Kendall, L. J. Kendall Publishing (Moderator)

Christopher Gee (Panelist)

Thursday 30 July, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
10:00
10:00
Kaffeeklatsch: Yen Ooi 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST , Signup required

Programming - Kaffeklatch and Literary Beer Room

Kaffeeklatsch

Yen Ooi (Participant)

12:00
12:00
The Real Dirt on Exoplanets 50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

Gerard van Belle, Lowell Observatory (Panelist)

13:00
13:00
Understanding the Reality of Data Intensive Research 50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

Mason A. Porter, University of California (Panelist)

David (Marti Ward) Powers, Flinders University of South Australia (Panelist)

14:00
14:00
Reading: Jack Dann 25 minutes, 14:00 NZST - 14:25 NZST

Programming - Reading Room 2

Reading

Jack Dann (Speaker)

16:00
16:00
SFF and Te Ao Māori 50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Steph Matuku (Panelist)

Dan Rabarts, Writer (Moderator)

Whiti Hereaka (Panelist)

Cassie Hart (Panelist)

SETI and the Mind of the Alien 50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

Lars Backstrom, auticon (Moderator)

David Carmel, Victoria University of Wellington, New Zealand (Panelist)

17:00
17:00
Kaffeeklatsch: Alan Stewart 50 minutes, 17:00 NZST - 17:50 NZST , Signup required

Programming - Kaffeklatch and Literary Beer Room

Kaffeeklatsch

Alan Stewart (Participant)

Friday 31 July, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
10:00
10:00
Stranger in a Strange Head: Imposter Syndrome 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Curtis Chen, SFWA (Panelist)

Ash Charlton, ACE TRAINING (Panelist)

Margot Atwell, Kickstarter (Panelist)

Cassie Hart (Moderator)

Grant Stone (Panelist)

LGBTQIA Themes in Books, Comics, and Movies/TV 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Ira Alexandre, Lady Business (Panelist)

Prema Arasu, University of Western Australia (Panelist)

Karen Bovenmyer, PseudoPod Horror Podcast Magazine (Moderator)

Jason Wodicka (Panelist)

Charles Payseur (Panelist)

11:00
11:00
The Second Golden Age: SF of the 1960s 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Bradford Lyau (Moderator)

Robert Silverberg (Panelist)

Cora Buhlert (Panelist)

Jack Dann (Panelist)

Kathryn Sullivan (Panelist)

Your Fave is Problematic: H. P. Lovecraft Today 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

Caemasache McKenna, Full Sail University (Panelist)

Prema Arasu, University of Western Australia (Panelist)

Literary Beer: Amy (A.K.) DuBoff 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST , Signup required

Programming - Kaffeklatch and Literary Beer Room

Literary Beer

Amy (A.K.) DuBoff (Participant)

13:00
13:00
History and SF 50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Arkady Martine (Panelist)

Farah Mendlesohn, BSFA (Panelist)

Claire Bartlett (Panelist)

Shaun Duke, Bemidji State University / The Skiffy and Fanty Show (Moderator)

Ada Palmer (Panelist)

15:00
15:00
Pandemic Myths and Facts 50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Yudhanjaya Wijeratne, LIRNEasia (Panelist)

Naomi Kritzer (Moderator)

Andi C. Buchanan, Writer (Panelist)

Mason A. Porter, University of California (Panelist)

Perrianne Lurie (Panelist)

16:00
16:00
Futures at the World's Edge 50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Dialogue

Sean McMullen (Panelist)

Simon Litten (Panelist)

17:00
17:00

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Presentation

Stephen Mulholland, Alpacas Rampant (Speaker)

21:00
21:00
Death Ingloria: A Concert with Galina RIn 55 minutes, 21:00 NZST - 21:55 NZST

Programming - Programme Room 8 (Zoom Meeting)

Concert

Saturday 1 August, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
9:00
9:00
An "Evening" with Peadar & Farah 50 minutes, 9:00 NZST - 9:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Interview

Farah Mendlesohn, BSFA (Moderator)

Peadar Ó Guilín (Participant)

10:00
10:00

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Ryn Yee (Panelist)

Erica Frank, Galactic Journey (Panelist)

Jean Bürlesk, Science Fiction and Fantasy Society Luxembourg (Panelist)

David Peterson (Moderator)

Lawrence M. Schoen, Paper Golem LLC (Panelist)

Writing Fantasy and SF from the Margins 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Maiya Ibrahim (Panelist)

Michi Trota, Science Fiction & Fantasy Writers of America (Panelist)

Eugen Bacon (Panelist)

Kieron Gillen (Panelist)

E. J. Beaton (Moderator)

Horror from Elsewhere 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Ellen Datlow (Panelist)

Geneve Flynn (Moderator)

Octavia Cade (Panelist)

14:00
14:00
Reading: Garth Nix 25 minutes, 14:00 NZST - 14:25 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Garth Nix (Speaker)

15:00
15:00

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Edward Fortune, Starburst Magazine (Panelist)

Chuck Serface, Suicide and Crisis Services of Santa Clara County (Panelist)

Alexandra Rowland (Moderator)

E. Lily Yu (Panelist)

J.r.h. Lawless, J.R.H. Lawless (Panelist)

RPG Design (and what to do next) 50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Gaming Zoom

Panel

Michael Sands, Generic Games (Panelist)

Morgan Davie, Taleturn Ltd (Panelist)

Brandon O'Brien, FIYAH Magazine of Black Speculative Fiction (Panelist)

James Cambias (Moderator)

Stephen Dedman (Panelist)

16:00
16:00

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Glen Engel-Cox, Blue Agama Associates (Panelist)

Sarah Gailey (Panelist)

Stuart Hardwick, cStuartHardwick.com (Moderator)

Gillian Polack (Panelist)

17:30
17:30
Reading: Judith Huang 25 minutes, 17:30 NZST - 17:55 NZST

Programming - Reading Room 2

Reading

Judith Huang (Speaker)

18:00
18:00

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Terrie Hashimoto (Moderator)

Dohjin Miyamoto, University of Tsukuba (Panelist)

Yugen Yashima (Panelist)

Hirotaka Osawa, University of Tsukuba (Panelist)

20:00
20:00
Bedtime stories with Mercedes Lackey and Larry Dixon 50 minutes, 20:00 NZST - 20:50 NZST

Discord - Discord Programming - Larry & Misty Panel Room

Reading

Larry Dixon (Speaker)

Mercedes Lackey, High Flight Arts and Letters (Participant)

21:00
21:00
Synthonie - an AI Concert 35 minutes, 21:00 NZST - 21:35 NZST

Programming - Programme Room 9 (Zoom Meeting)

Concert

Sunday 2 August, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
9:00
9:00
Recent Scientific Breakthroughs - What's Hot? 50 minutes, 9:00 NZST - 9:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

G. David Nordley, Self Employed (Panelist)

Bill Higgins, Fermilab (Panelist)

L. Suzanne Casement, Northrop Grumman Space Systems (Moderator)

Taiyo Fujii, SFWJ (Panelist)

Valentin Ivanov, European Southern Observatory (Panelist)

10:00
10:00
The History of the Book 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Presentation

Ada Palmer (Presenter)

"Sarabande" / "Resurrection Eve" 1 hour, 10:00 NZST - 11:00 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Presentation

Bill Ritch, The Atlanta Radio Theatre Company (Performer)

11:00
11:00
The Day After Tomorrow: Near Future SF 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Shiv Ramdas (Panelist)

Karl Schroeder (Panelist)

Glen Engel-Cox, Blue Agama Associates (Moderator)

Caren Gussoff Sumption (Panelist)

SB Divya (Panelist)

The Geologic Era of the Human 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

Sharon King, ACMRS; Les enfans sans abri (Panelist)

Octavia Cade (Moderator)

Prema Arasu, University of Western Australia (Panelist)

12:00
12:00
In Conversation: Gary K. Wolfe and Joe Haldeman 50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Dialogue

Joe Haldeman (Panelist)

Gary K Wolfe, Locus Magazine (Panelist)

15:00
15:00
Film Festival Block 5 1 hour 30 minutes, 15:00 NZST - 16:30 NZST

Media Screening