Ion Newcombe

Editor
AntipodeanSF
Participates in 4 items

Ion Newcombe (Nuke) is the editor and publisher of AntipodeanSF, Australia’s longest running online speculative flash fiction magazine, regularly issued since January 1998. He has been a zealous reader and occasional author of SF short stories since his childhood in the 1960s. “Nuke” lives in the holiday seaside town of Nambucca Heads, where he is self-employed in IT training, electronic repairs, computer support, desktop publishing, editing, writing, and website implementation. Ion is also the resident tech-head, skeptic and vice-president of community radio station 2NVR, Nambucca Valley Radio, where he produces The AntipodeanSF Radio Show and podcast. When not working or broadcasting, Nuke is an avid dragon boater, a maker of origami dragons, and occasional dabbler in amateur radio.

Sessions in which Ion Newcombe participates

Thursday 30 July, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
10:00
10:00
Traditional Publishing: Working with Publishers 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Joshua Bilmes (Moderator)

Ion Newcombe, AntipodeanSF (Panelist)

11:00
11:00

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Maquel A. Jacob, MAJart Works (Panelist)

Alexandra Pierce (Moderator)

Peadar Ó Guilín (Panelist)

Ion Newcombe, AntipodeanSF (Panelist)

Mur Lafferty (Panelist)

16:00
16:00

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Natalie Devitt, Galactic Journey blog (Panelist)

Bradford Lyau (Panelist)

Mallory O'Meara (Moderator)

Ion Newcombe, AntipodeanSF (Panelist)

Shaun Duke, Bemidji State University / The Skiffy and Fanty Show (Panelist)

Friday 31 July, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
9:00
9:00
COVID-19: A Great Filter? 50 minutes, 9:00 NZST - 9:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Valentin Ivanov, European Southern Observatory (Moderator)

Vylar Kaftan (Panelist)

Ion Newcombe, AntipodeanSF (Panelist)

James Cambias (Panelist)

Sessions in which Ion Newcombe attends

Wednesday 29 July, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
10:00
10:00
Future Laws 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Karl Schroeder (Panelist)

Gadi Evron, Tel Aviv in 2027 (Panelist)

Likhain (Moderator)

Anne-Louise Fortune, Independent Scholar (Panelist)

Penelope Flynn, LLC (Panelist)

12:00
12:00
SF and Fantasy of Australia 50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Angela Meyer (Panelist)

Jack Dann (Moderator)

Helen Stubbs, Writers Activation, Galactic Chat (Panelist)

Sean McMullen (Panelist)

13:00
13:00
Future Economics 50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Karl Schroeder (Panelist)

Katherine Quevedo (Panelist)

Eli K. P. William (Panelist)

Jesper Stage (Panelist)

14:00
14:00

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Presentation

Bill Ritch, The Atlanta Radio Theatre Company (Performer)

15:00
15:00
ISS - Still there 1 hour, 15:00 NZST - 16:00 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Panel

Matthew Pavletich (Speaker)

David Brin, Futures Unlimited (Speaker)

Michael Lutomski, Former NASA SpaceX Blue Origin and others (Panelist)

16:00
16:00
56 Years to Air? ST: SNW 50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Ash Charlton, ACE TRAINING (Panelist)

Jessica Davis (Panelist)

Matthew Pavletich (Panelist)

Matthew S. Rotundo (Panelist)

Christine Taylor-Butler (Moderator)

17:00
17:00
Reading: Mark English 25 minutes, 17:00 NZST - 17:25 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Mark English, Clarinspect (Speaker)

21:00
21:00
Are We Living in a Simulation? 50 minutes, 21:00 NZST - 21:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Fiona Moore (Panelist)

Sultana Raza (Panelist)

L.J. Kendall, L. J. Kendall Publishing (Moderator)

Christopher Gee (Panelist)

Thursday 30 July, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
9:00
9:00

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Shaun Duke, Bemidji State University / The Skiffy and Fanty Show (Panelist)

Juliana Rew, Third Flatiron Publishing (Moderator)

Stina Leicht (Panelist)

Sarah Gulde, Star Trek Quarterly (Panelist)

Christine Taylor-Butler (Panelist)

12:00
12:00
Modern SF Criticism 50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Gary K Wolfe, Locus Magazine (Moderator)

Takayuki Tatsumi, Keio University (Panelist)

Karen Haber (Panelist)

Cat Sparks (Panelist)

Liza Trombi, Locus Magazine (Panelist)

13:00
13:00

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Dialogue

Cory Doctorow (Speaker)

Ada Palmer (Speaker)

14:00
14:00

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Z Aung (Panelist)

Rivqa Rafael (Panelist)

Perrianne Lurie (Panelist)

Benjamin Hewett, Author / Juggler / Enthusiast (Moderator)

17:00
17:00
On Afrofuturism 50 minutes, 17:00 NZST - 17:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Suyi Davies Okungbowa (Panelist)

Oghenechovwe Ekpeki (Panelist)

Brandon O'Brien, FIYAH Magazine of Black Speculative Fiction (Panelist)

Eugen Bacon (Panelist)

Maquel A. Jacob, MAJart Works (Moderator)

20:00
20:00
Trends: How They Effect Tropes in F&SF 1 hour, 20:00 NZST - 21:00 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Talk

Jacqui Smith (Speaker)

Phil Foglio (Speaker)

Steff Green (Speaker)

Claire Rousseau (Panelist)

Friday 31 July, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
10:00
10:00
Exploring Speculative Fiction On the Screen 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

Alfio Leotta (Panelist)

Cat Sparks (Panelist)

11:00
11:00
The Second Golden Age: SF of the 1960s 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Bradford Lyau (Moderator)

Robert Silverberg (Panelist)

Cora Buhlert (Panelist)

Jack Dann (Panelist)

Kathryn Sullivan (Panelist)

12:00
12:00
Old New Writers 50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

George R. R. Martin (Participant)

Jack Dann (Participant)

Joe Haldeman (Participant)

13:00
13:00
History and SF 50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Arkady Martine (Panelist)

Farah Mendlesohn, BSFA (Panelist)

Claire Bartlett (Panelist)

Shaun Duke, Bemidji State University / The Skiffy and Fanty Show (Moderator)

Ada Palmer (Panelist)

16:00
16:00
Access to Space 50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Courtney Schafer (Panelist)

Bill Higgins, Fermilab (Panelist)

L. Suzanne Casement, Northrop Grumman Space Systems (Moderator)

Dave Taylor, ARISS (Panelist)

Stephen Dedman (Panelist)

18:00
18:00
Rose's Birthday Party 1 hour 50 minutes, 18:00 NZST - 19:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Party

Rose Mitchell (Panelist)

19:00
19:00
The CoNZealand Quiz 50 minutes, 19:00 NZST - 19:50 NZST

Programming - Gaming

Game Show

Keith Smith (Presenter)

Jacqui Smith (Presenter)

Saturday 1 August, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
10:00
10:00
The Ascent of Wonder: What Makes Hard SF 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Kenn Bates (Panelist)

James Cambias (Moderator)

Mark English, Clarinspect (Panelist)

Harun Siljak, CONNECT Centre For Future Networks and Communications (Panelist)

Deborah Munro, University of Canterbury (Panelist)

11:00
11:00
Hugo Awards Ceremony 3 hours 30 minutes, 11:00 NZST - 14:30 NZST

Events - Events Room

Event

Mercedes Lackey, High Flight Arts and Letters (Presenter)

Rose Mitchell (Presenter)

Robert Silverberg (Presenter)

Alison Scott, Punctuation (Presenter)

Erin Underwood (Presenter)

Larry Dixon (Presenter)

Greg Broadmore, Weta Workshop (Presenter)

George R. R. Martin (Moderator)

14:00
14:00
SF and Fantasy Video Games 50 minutes, 14:00 NZST - 14:50 NZST

Programming - Programme Room 7 (Zoom Meeting)

Panel

Kat Clay (Panelist)

Aidan Doyle (Moderator)

Christopher Ambler (Panelist)

Z Aung (Panelist)

Timothy Ellis, The Hunter Legacy Universe / WriterSanctum author forum (Panelist)

15:00
15:00

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Presentation

Mikko Rauhala (Speaker)

16:00
16:00
Good Work, Questionable Creator 50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

James Davis Nicoll, James Nicoll Reviews / University of Waterloo Theatre Centre (Panelist)

Richard Gilliam, Self (Panelist)

Julie Hofmann or ADMedievalist (Moderator)

18:00
18:00
Towards a Pedagogy of Speculative Fiction 50 minutes, 18:00 NZST - 18:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

Sean Williams, Flinders University (Presenter)

Laura E Goodin (Presenter)

20:00
20:00
SF Movies that Look Great but Are Awful! 50 minutes, 20:00 NZST - 20:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Peter Hassall, Stunt Guild of New Zealand (Moderator)

Matthew Pavletich (Panelist)

Jeremy Szal (Panelist)

Sunday 2 August, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
9:00
9:00
Recent Scientific Breakthroughs - What's Hot? 50 minutes, 9:00 NZST - 9:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

G. David Nordley, Self Employed (Panelist)

Bill Higgins, Fermilab (Panelist)

L. Suzanne Casement, Northrop Grumman Space Systems (Moderator)

Taiyo Fujii, SFWJ (Panelist)

Valentin Ivanov, European Southern Observatory (Panelist)

10:00
10:00
"Sarabande" / "Resurrection Eve" 1 hour, 10:00 NZST - 11:00 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Presentation

Bill Ritch, The Atlanta Radio Theatre Company (Performer)

The History of the Book 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Presentation

Ada Palmer (Presenter)

12:00
12:00

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Sarah Gulde, Star Trek Quarterly (Panelist)

Amy (A.K.) DuBoff (Moderator)

Michael Sheffield, Northrop Grumman Space Systems (Panelist)

Daniel Abraham (Panelist)

Julie Czerneda (Panelist)

13:00
13:00

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Jo Van (Moderator)

15:00
15:00
Film Festival Block 5 1 hour 30 minutes, 15:00 NZST - 16:30 NZST

Media Screening