Barbara Howe

Writer
Participates in 2 items

Originally from the USA, Barbara has called New Zealand home since 2009. She lives in Wellington, where she works as a software developer in the movie industry and resides in a house overflowing with books, games, and jigsaw puzzles. After a long hiatus from creative writing, she took up writing fiction again several years ago to indulge her love of books with appealing, intelligent female characters. The Reforging series of epic fantasy novels is the result.

Sessions in which Barbara Howe participates

Thursday 30 July, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
16:30
16:30
Reading: Barbara Howe 25 minutes, 16:30 NZST - 16:55 NZST

Programming - Reading Room 2

Reading

Barbara Howe (Speaker)

Friday 31 July, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
16:00
16:00
Universal Rights in the Age of AI 50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Hirotaka Osawa, University of Tsukuba (Panelist)

L.J. Kendall, L. J. Kendall Publishing (Panelist)

Barbara Howe (Panelist)

Benjamin C. Kinney, Escape Pod (Panelist)

Mikko Rauhala (Moderator)

Sessions in which Barbara Howe attends

Wednesday 29 July, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
11:00
11:00
Cyborgs and Society 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

SL Huang (Panelist)

SB Divya (Panelist)

Errick Nunnally (Panelist)

Benjamin C. Kinney, Escape Pod (Moderator)

16:00
16:00
Reading: SB Divya 25 minutes, 16:00 NZST - 16:25 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

SB Divya (Speaker)

Thursday 30 July, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
9:00
9:00
Climate Change: Adaptation vs Resilience 50 minutes, 9:00 NZST - 9:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Darcie Little Badger (Moderator)

Michael Sheffield, Northrop Grumman Space Systems (Panelist)

Arkady Martine (Panelist)

10:00
10:00
Justice in SF and Fantasy 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Adri Joy, Nerds of a Feather (Panelist)

Fred Lerner (Panelist)

Jenn Lyons, Tor Books (Moderator)

Brent Lambert, FIYAH Literary Magazine (Panelist)

Melinda Snodgrass, Stealing Fire Productions Inc. (Panelist)

12:30
12:30
Reading: Max Gladstone 25 minutes, 12:30 NZST - 12:55 NZST

Programming - Reading Room 2

Reading

Max Gladstone (Speaker)

13:00
13:00

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Dialogue

Cory Doctorow (Speaker)

Ada Palmer (Speaker)

15:00
15:00

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Maiya Ibrahim (Panelist)

Catherine Lundoff, Queen of Swords Press (Moderator)

Lee Murray (Panelist)

Glenda Larke (Panelist)

Friday 31 July, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
14:00
14:00
Climate Fiction/Climate Fact 50 minutes, 14:00 NZST - 14:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Octavia Cade (Moderator)

Katrina Archer, Little Blue Marble (Panelist)

Arkady Martine (Panelist)

Tim Jones (Panelist)

Alex Acks (Panelist)

18:00
18:00
Fairy Tale Contract Law 50 minutes, 18:00 NZST - 18:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

AJ Lancaster (Panelist)

Sascha Stronach (Panelist)

Kathleen Jennings (Moderator)

Saturday 1 August, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
10:00
10:00
The Ascent of Wonder: What Makes Hard SF 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Kenn Bates (Panelist)

James Cambias (Moderator)

Mark English, Clarinspect (Panelist)

Harun Siljak, CONNECT Centre For Future Networks and Communications (Panelist)

Deborah Munro, University of Canterbury (Panelist)

15:00
15:00
Not Your Parents' Space Opera 50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Valerie Valdes (Panelist)

Sean Williams, Flinders University (Moderator)

Melinda Snodgrass, Stealing Fire Productions Inc. (Panelist)

Becky Chambers (Panelist)

Sunday 2 August, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
10:00
10:00
Fairy Tales and Fantasy 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Vida Cruz (Panelist)

Leife Shallcross, Australia 2025 bid committee (Moderator)

Ellen Datlow (Panelist)

Eileen Mueller (Panelist)

Jean Bürlesk, Science Fiction and Fantasy Society Luxembourg (Panelist)

11:00
11:00

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Maree Pavletich, CoNZealand (Panelist)

Freya Marske (Moderator)

Kat Clay (Panelist)

Leife Shallcross, Australia 2025 bid committee (Panelist)

Z Aung (Panelist)

12:00
12:00

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Trish Matson (Moderator)

Valerie Valdes (Panelist)

Carl Fink, Learning Guild (Panelist)

Kat Clay (Panelist)