You are logged in as an event manager. This page is cached for performance until Tue, 30 Nov 2021 02:39:18 GMT. Preview latest contents by clicking Refresh.
Logout

Jacqui Greaves

Writer
Participates in 2 items

Jacqui has lived an adventure-filled life, spanning a range of careers and countries. She’s wrangled kindergarten children, driven buses, researched humpback whales, spoken at the United Nations, visited Antarctica, farmed deer and, most recently, written strange and sexy fiction. A New Zealander, Jacqui has so far published a novel, two novellas, several short stories and a number of scientific papers. She doesn’t believe in happily ever after.

Sessions in which Jacqui Greaves participates

Wednesday 29 July, 2020

Time Zone: (GMT+12:00) Wellington
14:00
14:00
Science Fantasy: A Core Piece of the SF/F World
50 minutes, 14:00 NZST - 14:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Tommy Kucera, Dept of Mathematics (Panelist)

David D. Levine (Moderator)

L.J. Kendall, L. J. Kendall Publishing (Panelist)

Jacqui Greaves (Panelist)

Rivqa Rafael (Panelist)

Thursday 30 July, 2020

Time Zone: (GMT+12:00) Wellington
14:00
14:00
Kaffeeklatsch: Jacqui Greaves
50 minutes, 14:00 NZST - 14:50 NZST
Signup required

Programming - Kaffeklatch and Literary Beer Room

Kaffeeklatsch

Jacqui Greaves (Participant)

Sessions in which Jacqui Greaves attends

Wednesday 29 July, 2020

Time Zone: (GMT+12:00) Wellington
10:00
10:00
Fantasy Today: The Best of Recent Fantasy
50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Sarah Gailey (Panelist)

Graci Kim, Rick Riordan Presents (Panelist)

Claire Rousseau (Panelist)

Emma Osborne (Moderator)

12:00
12:00
Welcome, New Professional Writers
50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 7 (Zoom Meeting)

Panel

Mikko Rauhala (Panelist)

Cat Rambo, Cat Rambo (Panelist)

Kaisa Pellinen, F (Moderator)

Sam Hawke (Panelist)

13:00
13:00
Accessible Magic
50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Andi C. Buchanan, Writer (Panelist)

Taiyo Fujii, SFWJ (Panelist)

Petrea Mitchell (Moderator)

15:00
15:00
The Death of Genre?
55 minutes, 15:00 NZST - 15:55 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Trish Matson (Panelist)

Caren Gussoff Sumption (Panelist)

Joshua Bilmes (Panelist)

Soon Lee (Moderator)

16:00
16:00
Meet and Greet the Programme Participants
1 hour, 16:00 NZST - 17:00 NZST

Programming - Meet and Greets

Reception

17:00
17:00

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Mimi Mondal, Self (Panelist)

S. K. Dunstall (Moderator)

Zaza Koshkadze (Panelist)

Mandy Hager, NZ Society of Authors (Panelist)

19:00
19:00
Representing the Other
50 minutes, 19:00 NZST - 19:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Brandon O'Brien, FIYAH Magazine of Black Speculative Fiction (Speaker)

Cliona Shakespeare, University of Jyväskylä (Panelist)

Prema Arasu, University of Western Australia (Panelist)

Bradford Lyau (Moderator)

Laura (El) Lam, Edinburgh Napier University (Panelist)

21:00
21:00
Imagining Fae in Aotearoa and elsewhere
50 minutes, 21:00 NZST - 21:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Hester J. Rook (Moderator)

Rem Wigmore (Panelist)

Jodi McAlister (Panelist)

Peter Hassall, Stunt Guild of New Zealand (Panelist)

AJ Lancaster (Panelist)

Thursday 30 July, 2020

Time Zone: (GMT+12:00) Wellington
10:00
10:00
How to Rock Self Publishing
1 hour 50 minutes, 10:00 NZST - 11:50 NZST
Signup required

Programming - Workshops

Workshop

Steff Green (Instructor)

12:00
12:00
Kaffeeklatsch: Cassie Hart
50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST
Signup required

Programming - Kaffeklatch and Literary Beer Room

Kaffeeklatsch

Cassie Hart (Participant)

13:00
13:00
Modern Short SF and Fantasy
50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Charles Payseur (Panelist)

Daryl Gregory (Panelist)

Scott Edelman (Moderator)

Sheila Williams, Asimov's Science Fiction (Panelist)

Neil Clarke, Clarkesworld Magazine (Panelist)

15:00
15:00
New Zealand Authors on the International Stage
50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Steph Matuku (Panelist)

Graci Kim, Rick Riordan Presents (Panelist)

Toni Wi (Panelist)

Andi C. Buchanan, Writer (Panelist)

AJ Fitzwater, Author (Panelist)

Octavia Cade (Moderator)

Russell Kirkpatrick (Panelist)

16:00
16:00
SFF and Te Ao Māori
50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Steph Matuku (Panelist)

Dan Rabarts, Writer (Moderator)

Whiti Hereaka (Panelist)

Cassie Hart (Panelist)

17:00
17:00
On Afrofuturism
50 minutes, 17:00 NZST - 17:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Suyi Davies Okungbowa (Panelist)

Oghenechovwe Ekpeki (Panelist)

Brandon O'Brien, FIYAH Magazine of Black Speculative Fiction (Panelist)

Eugen Bacon (Panelist)

Maquel A. Jacob, MAJart Works (Moderator)

18:00
18:00
Terraforming and Alien Life: A Biochemist's Perspective
50 minutes, 18:00 NZST - 18:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Presentation

Stephen Mulholland, Alpacas Rampant (Presenter)

20:00
20:00
Trends: How They Effect Tropes in F&SF
1 hour, 20:00 NZST - 21:00 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Talk

Jacqui Smith (Speaker)

Phil Foglio (Speaker)

Steff Green (Speaker)

Claire Rousseau (Panelist)

Friday 31 July, 2020

Time Zone: (GMT+12:00) Wellington
11:00
11:00
Marketing and Promoting Your Book
50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Cameron Bolinger, Explorasaurus Studios (Panelist)

R.W.W. Greene, Angry Robot Books (Panelist)

Eileen Mueller (Moderator)

Erica Holcomb, Explorasaurus Studios (Panelist)

Christopher Ruz, Al Taqwa College (Panelist)

12:00
12:00
Old New Writers
50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

George R. R. Martin (Participant)

Jack Dann (Participant)

Joe Haldeman (Participant)

13:00
13:00
History and SF
50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Arkady Martine (Panelist)

Farah Mendlesohn, BSFA (Panelist)

Claire Bartlett (Panelist)

Shaun Duke, Bemidji State University / The Skiffy and Fanty Show (Moderator)

Ada Palmer (Panelist)

14:00
14:00
Writers on Writing: The Plot's the Thing
50 minutes, 14:00 NZST - 14:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Jeffrey A. Carver, SFWA, Starstream Publications (Panelist)

Carrie Patel, Obsidian Entertainment (Moderator)

Suyi Davies Okungbowa (Panelist)

David D. Levine (Panelist)

15:00
15:00
Mythology and Fantasy
50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Navah Wolfe (Panelist)

Claire Light (Panelist)

David Hair (Panelist)

Taru Kumara-Moisio (Panelist)

E. J. Beaton (Moderator)

15:30
15:30
Reading: Lee Murray
25 minutes, 15:30 NZST - 15:55 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Lee Murray (Speaker)

16:00
16:00
Magic Systems in Fantasy
50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Laura (El) Lam, Edinburgh Napier University (Moderator)

Jennifer Mace (Panelist)

Sarah Beth Durst (Panelist)

Garth Nix (Panelist)

Maiya Ibrahim (Panelist)

17:00
17:00

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Caemasache McKenna, Full Sail University (Panelist)

Matthew S. Rotundo (Moderator)

Catherine Lundoff, Queen of Swords Press (Panelist)

Peter Hassall, Stunt Guild of New Zealand (Panelist)

Sam Blackley, freelance (Panelist)

18:00
18:00
Fairy Tale Contract Law
50 minutes, 18:00 NZST - 18:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

AJ Lancaster (Panelist)

Sascha Stronach (Panelist)

Kathleen Jennings (Moderator)

19:00
19:00
SpecFicNZ Get To Know Us
50 minutes, 19:00 NZST - 19:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Meeting

Mat Danaher, SpecFicNZ (Panelist)

Courtney Schafer (Panelist)

Eileen Mueller (Panelist)

Robinne Weiss (Moderator)

Saturday 1 August, 2020

Time Zone: (GMT+12:00) Wellington
9:00
9:00
Before and After Tolkien: Epic Fantasy
50 minutes, 9:00 NZST - 9:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Yugen Yashima (Panelist)

Vida Cruz (Panelist)

A.j. Ponder (Moderator)

Yves Meynard (Panelist)

11:00
11:00
Hugo Awards Ceremony
3 hours 30 minutes, 11:00 NZST - 14:30 NZST

Events - Events Room

Event

Mercedes Lackey, High Flight Arts and Letters (Presenter)

Rose Mitchell (Presenter)

Robert Silverberg (Presenter)

Alison Scott, Punctuation (Presenter)

Erin Underwood (Presenter)

Larry Dixon (Presenter)

Greg Broadmore, Weta Workshop (Presenter)

George R. R. Martin (Moderator)

13:00
13:00

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Juliet Marillier (Panelist)

Dan Rabarts, Writer (Panelist)

Gillian Polack (Panelist)

Lee Murray (Moderator)

15:00
15:00

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Paula Boer, Self-employed (Moderator)

Diane Walton, On Spec Magazine (Panelist)

Vylar Kaftan (Panelist)

Jane Rawson (Panelist)

16:00
16:00

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Glen Engel-Cox, Blue Agama Associates (Panelist)

Sarah Gailey (Panelist)

Stuart Hardwick, cStuartHardwick.com (Moderator)

Gillian Polack (Panelist)

18:00
18:00
Why We Read/Write/Edit Anthologies
50 minutes, 18:00 NZST - 18:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Jack Dann (Moderator)

Mimi Mondal, Self (Panelist)

Katherine Quevedo (Panelist)

Aidan Doyle (Panelist)

22:00
22:00
Nordic Fantastic Literature
50 minutes, 22:00 NZST - 22:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Carolina Gomez Lagerlöf (Panelist)

Ville Vuorela, Reforged Studios (Panelist)

Lars Backstrom, auticon (Moderator)

Sunday 2 August, 2020

Time Zone: (GMT+12:00) Wellington
9:00
9:00
Recent Scientific Breakthroughs - What's Hot?
50 minutes, 9:00 NZST - 9:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

G. David Nordley, Self Employed (Panelist)

Bill Higgins, Fermilab (Panelist)

L. Suzanne Casement, Northrop Grumman Space Systems (Moderator)

Taiyo Fujii, SFWJ (Panelist)

Valentin Ivanov, European Southern Observatory (Panelist)

10:00
10:00
Fairy Tales and Fantasy
50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Vida Cruz (Panelist)

Leife Shallcross, Australia 2025 bid committee (Moderator)

Ellen Datlow (Panelist)

Eileen Mueller (Panelist)

Jean Bürlesk, Science Fiction and Fantasy Society Luxembourg (Panelist)

11:00
11:00
The Day After Tomorrow: Near Future SF
50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Shiv Ramdas (Panelist)

Karl Schroeder (Panelist)

Glen Engel-Cox, Blue Agama Associates (Moderator)

Caren Gussoff Sumption (Panelist)

SB Divya (Panelist)

12:00
12:00
Ghosts in the Ships: Sentient Ships in SF and Fantasy
50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Jeffrey A. Carver, SFWA, Starstream Publications (Panelist)

Sascha Stronach (Panelist)

Z Aung (Moderator)

Mark Van Name (Panelist)

13:00
13:00

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Shiv Ramdas (Panelist)

Yasser Bahjatt, Jeddi High Council (Panelist)

Terrie Hashimoto (Panelist)

Zaza Koshkadze (Moderator)

Valentin Ivanov, European Southern Observatory (Panelist)

14:00
14:00
Meet and Greet the Programme Participants
1 hour, 14:00 NZST - 15:00 NZST

Programming - Meet and Greets

Reception

16:00
16:00
The Future of the Marvel Cinematic Universe
50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Candice Michelle Goodwin, RWC Productions (Panelist)

Carrie Vaughn (Moderator)

David Peterson (Panelist)

Elsa Sjunneson (Panelist)