Laura E Goodin

Writer
Participates in 2 items

American-born author Laura E. Goodin has been writing professionally for nearly 40 years. She attended the 2007 Clarion South workshop, and holds a PhD in creative writing from the University of Western Australia. Her novels After the Bloodwood Staff and Mud and Glass are published by Odyssey Books. Her stories have appeared in numerous print and on-line publications, her plays and libretti have been performed on three continents, and her poetry has been performed internationally, both as spoken word and as texts for new musical compositions. She has taught creative writing at Deakin University, and delivers workshops internationally and online to writers of all ages. She is one of the editors-in-chief for Fafnir – Nordic Journal of Science Fiction and Fantasy Research, which has been nominated for a 2020 World Fantasy Award, and is an editorial advisor of the journal Science Fiction: A Review of Speculative Literature. She lives in Melbourne with her husband, composer Houston Dunleavy.

Sessions in which Laura E Goodin participates

Thursday 30 July, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
11:00
11:00
Collaborations: Nightmare or Dream Gig? 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Laura E Goodin (Panelist)

Amal El-Mohtar, University of Ottawa (Moderator)

Helen Stubbs, Writers Activation, Galactic Chat (Panelist)

Luis F. Silva (Panelist)

Zena Shapter, Zena Shapter (Panelist)

Saturday 1 August, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
18:00
18:00
Towards a Pedagogy of Speculative Fiction 50 minutes, 18:00 NZST - 18:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

Sean Williams, Flinders University (Presenter)

Laura E Goodin (Presenter)

Sessions in which Laura E Goodin attends

Wednesday 29 July, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
12:00
12:00
SF and Fantasy of Australia 50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Angela Meyer (Panelist)

Jack Dann (Moderator)

Helen Stubbs, Writers Activation, Galactic Chat (Panelist)

Sean McMullen (Panelist)

14:00
14:00

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Presentation

Bill Ritch, The Atlanta Radio Theatre Company (Performer)

15:00
15:00
The Death of Genre? 55 minutes, 15:00 NZST - 15:55 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Trish Matson (Panelist)

Caren Gussoff Sumption (Panelist)

Joshua Bilmes (Panelist)

Soon Lee (Moderator)

15:30
15:30
Reading: Russell Kirkpatrick 25 minutes, 15:30 NZST - 15:55 NZST

Programming - Reading Room 2

Reading

Russell Kirkpatrick (Speaker)

18:00
18:00
The Art of Kathleen Jennings 50 minutes, 18:00 NZST - 18:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Portfolio

Kathleen Jennings (Presenter)

Thursday 30 July, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
10:00
10:00
Reading: Joe Haldeman 25 minutes, 10:00 NZST - 10:25 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Joe Haldeman (Speaker)

12:00
12:00
Modern SF Criticism 50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Gary K Wolfe, Locus Magazine (Moderator)

Takayuki Tatsumi, Keio University (Panelist)

Karen Haber (Panelist)

Cat Sparks (Panelist)

Liza Trombi, Locus Magazine (Panelist)

14:00
14:00
Reading: Jack Dann 25 minutes, 14:00 NZST - 14:25 NZST

Programming - Reading Room 2

Reading

Jack Dann (Speaker)

14:30
14:30
Reading: Charlie Jane Anders 25 minutes, 14:30 NZST - 14:55 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Charlie Jane Anders (Speaker)

15:30
15:30
Reading: Daryl Gregory 25 minutes, 15:30 NZST - 15:55 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Daryl Gregory (Speaker)

16:00
16:00
Reading: Sean Williams 25 minutes, 16:00 NZST - 16:25 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Sean Williams, Flinders University (Speaker)

16:30
16:30
Reading: Kyla Lee Ward 25 minutes, 16:30 NZST - 16:55 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Kyla Lee Ward, Prea Press (Speaker)

17:00
17:00
On Afrofuturism 50 minutes, 17:00 NZST - 17:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Suyi Davies Okungbowa (Panelist)

Oghenechovwe Ekpeki (Panelist)

Brandon O'Brien, FIYAH Magazine of Black Speculative Fiction (Panelist)

Eugen Bacon (Panelist)

Maquel A. Jacob, MAJart Works (Moderator)

19:00
19:00
Spirits Abroad and At Home 50 minutes, 19:00 NZST - 19:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Mimi Mondal, Self (Panelist)

Graci Kim, Rick Riordan Presents (Panelist)

Z Aung (Moderator)

20:00
20:00
GoH - Mercedes Lackey and Larry Dixon Reading 50 minutes, 20:00 NZST - 20:50 NZST

Discord - Discord Programming - Larry & Misty Panel Room

Reading

Mercedes Lackey, High Flight Arts and Letters (Panelist)

Larry Dixon (Panelist)

Friday 31 July, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
9:00
9:00
Meditation for Connection 50 minutes, 9:00 NZST - 9:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Activity

Erin Wilcox, SFWA (Instructor)

10:00
10:00
Ask a Scientist 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Bill Higgins, Fermilab (Panelist)

Silvia Caldararu (Panelist)

Alex Acks (Moderator)

Diane Kelly, UMass Amherst (Panelist)

Tsana Dolichva (Panelist)

The Expanding Worlds of Audiobooks 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

C. L. Clark, Escape Artists Inc. (Editor) (Panelist)

Timothy Ellis, The Hunter Legacy Universe / WriterSanctum author forum (Panelist)

Tansy Rayner Roberts (Panelist)

Simon Vance, Self (Moderator)

11:00
11:00
Discover Sir Julius Vogel 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Programming - Programme Room 7 (Zoom Meeting)

Presentation

Lucy Sussex, Self Employed (Presenter)

11:30
11:30
Reading: Alexandra Rowland 25 minutes, 11:30 NZST - 11:55 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Alexandra Rowland (Speaker)

13:00
13:00
History and SF 50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Arkady Martine (Panelist)

Farah Mendlesohn, BSFA (Panelist)

Claire Bartlett (Panelist)

Shaun Duke, Bemidji State University / The Skiffy and Fanty Show (Moderator)

Ada Palmer (Panelist)

14:00
14:00

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

H.G. Parry (Panelist)

Alix Harrow (Panelist)

Sally McLennan (Panelist)

Kathryn Sullivan (Moderator)

14:30
14:30
Reading: Kaaron Warren 25 minutes, 14:30 NZST - 14:55 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Kaaron Warren (Speaker)

15:00
15:00

Programming - Programme Room 8 (Zoom Meeting)

Panel

Mary Robinette Kowal (Panelist)

Kathleen Jennings (Moderator)

Carrie Vaughn (Panelist)

Jane Routley (Panelist)

16:00
16:00
Mediating the Future 50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

Zak Waipara, Auckland University of Technology (Panelist)

Caemasache McKenna, Full Sail University (Moderator)

17:30
17:30
Reading: Marlee Jane Ward 25 minutes, 17:30 NZST - 17:55 NZST

Programming - Reading Room 2

Reading

Marlee Jane Ward (Speaker)

Saturday 1 August, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
9:00
9:00
Live Long and Prosper: Meditation for Trekkies 50 minutes, 9:00 NZST - 9:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Activity

Erin Wilcox, SFWA (Instructor)

10:00
10:00

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Ryn Yee (Panelist)

Erica Frank, Galactic Journey (Panelist)

Jean Bürlesk, Science Fiction and Fantasy Society Luxembourg (Panelist)

David Peterson (Moderator)

Lawrence M. Schoen, Paper Golem LLC (Panelist)

12:00
12:00
Writing for Young Adults 50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Katya de Becerra (Panelist)

A.j. Ponder (Moderator)

Darcie Little Badger (Panelist)

Joe Struss, Iowa Valley Comm. College District (Panelist)

14:00
14:00
Reading: Garth Nix 25 minutes, 14:00 NZST - 14:25 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Garth Nix (Speaker)

15:00
15:00
Birds of a Feather: Librarians 50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Discussion Groups

Discussion Group

Maree Pavletich, CoNZealand (Moderator)

Reading: Thoraiya Dyer 25 minutes, 15:00 NZST - 15:25 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Thoraiya Dyer (Speaker)

Narrative and the Craft of Speculative Fiction 50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

Duncan Hubber, Federation University Australia (Panelist)

16:00
16:00
Good Work, Questionable Creator 50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

James Davis Nicoll, James Nicoll Reviews / University of Waterloo Theatre Centre (Panelist)

Richard Gilliam, Self (Panelist)

Julie Hofmann or ADMedievalist (Moderator)

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Glen Engel-Cox, Blue Agama Associates (Panelist)

Sarah Gailey (Panelist)

Stuart Hardwick, cStuartHardwick.com (Moderator)

Gillian Polack (Panelist)

16:30
16:30
Reading: Eugen Bacon 25 minutes, 16:30 NZST - 16:55 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Eugen Bacon (Speaker)

17:00
17:00
Essentials of TARDIS Engineering 50 minutes, 17:00 NZST - 17:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Presentation

Edmund Schluessel, International School of Helsinki (Presenter)

20:00
20:00
Bedtime stories with Mercedes Lackey and Larry Dixon 50 minutes, 20:00 NZST - 20:50 NZST

Discord - Discord Programming - Larry & Misty Panel Room

Reading

Larry Dixon (Speaker)

Mercedes Lackey, High Flight Arts and Letters (Participant)

22:00
22:00
Nordic Fantastic Literature 50 minutes, 22:00 NZST - 22:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Carolina Gomez Lagerlöf (Panelist)

Ville Vuorela, Reforged Studios (Panelist)

Lars Backstrom, auticon (Moderator)

Sunday 2 August, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
9:00
9:00
Recent Scientific Breakthroughs - What's Hot? 50 minutes, 9:00 NZST - 9:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

G. David Nordley, Self Employed (Panelist)

Bill Higgins, Fermilab (Panelist)

L. Suzanne Casement, Northrop Grumman Space Systems (Moderator)

Taiyo Fujii, SFWJ (Panelist)

Valentin Ivanov, European Southern Observatory (Panelist)

10:00
10:00
The History of the Book 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Presentation

Ada Palmer (Presenter)

"Sarabande" / "Resurrection Eve" 1 hour, 10:00 NZST - 11:00 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Presentation

Bill Ritch, The Atlanta Radio Theatre Company (Performer)

11:00
11:00
Reading: Cat Rambo 25 minutes, 11:00 NZST - 11:25 NZST

Programming - Reading Room 2

Reading

Cat Rambo, Cat Rambo (Speaker)

Closing Ceremony 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Events - Events Room

Event

Norman Cates, CoNZealand (Master of ceremonies)

Kelly Buehler, CoNZealand (Master of ceremonies)

Bill Lawhorn (Participant)

Colette Fozard (Participant)

Speculative Poetry 2020 The Rhyme of the SF Mariner 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Ryn Yee (Panelist)

Brandon O'Brien, FIYAH Magazine of Black Speculative Fiction (Moderator)

Joyce Chng (Panelist)

Katherine Quevedo (Panelist)

Hester J. Rook (Panelist)

12:00
12:00
Reading: Holly Black 25 minutes, 12:00 NZST - 12:25 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Holly Black (Speaker)

13:00
13:00

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Shiv Ramdas (Panelist)

Yasser Bahjatt, Jeddi High Council (Panelist)

Terrie Hashimoto (Panelist)

Zaza Koshkadze (Moderator)

Valentin Ivanov, European Southern Observatory (Panelist)

14:00
14:00
Worlds of Ursula K Le Guin 2 hours, 14:00 NZST - 16:00 NZST , Signup required

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Media Screening

Arwen Curry, Worlds of Ursula K. Le Guin (Speaker)