Mill Wistman

Podcaster/Fanwriter
Jelenedra

Sessions in which Mill Wistman attends

Wednesday 29 July, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
19:00
19:00
Author Forums: The Good, The Bad and The Ugly 1 hour, 19:00 NZST - 20:00 NZST

Programming - Discussion Groups

Discussion Group

Timothy Ellis, The Hunter Legacy Universe / WriterSanctum author forum (Moderator)

20:00
20:00
Scarey Stuff 50 minutes, 20:00 NZST - 20:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Game Show

Frances Hardinge (Contestant)

Elizabeth Knox (Contestant)

Kyla Lee Ward, Prea Press (Master of ceremonies)

21:00
21:00
Book Discussion: The Starless Sea 50 minutes, 21:00 NZST - 21:50 NZST , Signup required

Programming - Discussion Groups

Discussion Group

Carolina Gomez Lagerlöf (Moderator)

Imagining Fae in Aotearoa and elsewhere 50 minutes, 21:00 NZST - 21:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Hester J. Rook (Moderator)

Rem Wigmore (Panelist)

Jodi McAlister (Panelist)

Peter Hassall, Stunt Guild of New Zealand (Panelist)

AJ Lancaster (Panelist)

22:00
22:00

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Gerard Kraus, Science Fiction & Fantasy Society Luxembourg (Panelist)

Carolina Gomez Lagerlöf (Panelist)

Alison Scott, Punctuation (Moderator)

Vincent Docherty, SMOFcon 39 (Panelist)

23:00
23:00
Establishing A Social Media Presence 50 minutes, 23:00 NZST - 23:50 NZST

Programming - Programme Room 7 (Zoom Meeting)

Panel

Zena Shapter, Zena Shapter (Panelist)

Morgan Hazelwood (Panelist)

Parties: 29 July, party band #1 3 hours, 23:00 NZST - 2:00 NZST

Con Operations - Party Zoom

Party

Thursday 30 July, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
9:00
9:00

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Shaun Duke, Bemidji State University / The Skiffy and Fanty Show (Panelist)

Juliana Rew, Third Flatiron Publishing (Moderator)

Stina Leicht (Panelist)

Sarah Gulde, Star Trek Quarterly (Panelist)

Christine Taylor-Butler (Panelist)

Climate Change: Adaptation vs Resilience 50 minutes, 9:00 NZST - 9:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Darcie Little Badger (Moderator)

Michael Sheffield, Northrop Grumman Space Systems (Panelist)

Arkady Martine (Panelist)

10:00
10:00

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Sarah Pinsker, SFWA (Panelist)

Karen Purcell, Woodsdale Animal Hospital (Moderator)

Arwen Curry, Worlds of Ursula K. Le Guin (Panelist)

Bradford Lyau (Panelist)

Alexandra Pierce (Panelist)

Justice in SF and Fantasy 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Adri Joy, Nerds of a Feather (Panelist)

Fred Lerner (Panelist)

Jenn Lyons, Tor Books (Moderator)

Brent Lambert, FIYAH Literary Magazine (Panelist)

Melinda Snodgrass, Stealing Fire Productions Inc. (Panelist)

Colossus, Skynet, or the Culture? 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Shiv Ramdas (Panelist)

Corey J. White (Panelist)

Cat Sparks (Moderator)

Jason Wodicka (Panelist)

Mark Van Name (Panelist)

How to Rock Self Publishing 1 hour 50 minutes, 10:00 NZST - 11:50 NZST , Signup required

Programming - Workshops

Workshop

Steff Green (Instructor)

11:00
11:00

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Daniel Abraham (Moderator)

Jeffrey A. Carver, SFWA, Starstream Publications (Panelist)

James Cambias (Panelist)

G. David Nordley, Self Employed (Panelist)

Ian McDonald (Panelist)

Reading: Mary Robinette Kowal 25 minutes, 11:00 NZST - 11:25 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Mary Robinette Kowal (Speaker)

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Maquel A. Jacob, MAJart Works (Panelist)

Alexandra Pierce (Moderator)

Peadar Ó Guilín (Panelist)

Ion Newcombe, AntipodeanSF (Panelist)

Mur Lafferty (Panelist)

GoH - Mercedes Lackey and Larry Dixon Talk 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Discord - Discord Programming - Larry & Misty Panel Room

Dialogue

Mercedes Lackey, High Flight Arts and Letters (Speaker)

Larry Dixon (Speaker)

Explorations of Character and Narrative 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

Gregor Cameron, FatCircus (Panelist)

Jessica Davis (Moderator)

Collaborations: Nightmare or Dream Gig? 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Laura E Goodin (Panelist)

Amal El-Mohtar, University of Ottawa (Moderator)

Helen Stubbs, Writers Activation, Galactic Chat (Panelist)

Luis F. Silva (Panelist)

Zena Shapter, Zena Shapter (Panelist)

12:00
12:00
Kaffeeklatsch: Valerie Valdes 50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST , Signup required

Programming - Kaffeklatch and Literary Beer Room

Kaffeeklatsch

Valerie Valdes (Participant)

Money and Currency for Fantasy Authors 50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Thoraiya Dyer (Panelist)

Edward James, none (Panelist)

Modern SF Criticism 50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Gary K Wolfe, Locus Magazine (Moderator)

Takayuki Tatsumi, Keio University (Panelist)

Karen Haber (Panelist)

Cat Sparks (Panelist)

Liza Trombi, Locus Magazine (Panelist)

12:30
12:30
Reading: Max Gladstone 25 minutes, 12:30 NZST - 12:55 NZST

Programming - Reading Room 2

Reading

Max Gladstone (Speaker)

13:00
13:00

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Dialogue

Cory Doctorow (Speaker)

Ada Palmer (Speaker)

Modern Short SF and Fantasy 50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Charles Payseur (Panelist)

Daryl Gregory (Panelist)

Scott Edelman (Moderator)

Sheila Williams, Asimov's Science Fiction (Panelist)

Neil Clarke, Clarkesworld Magazine (Panelist)

Building Fantasy Worlds 50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Discord - Discord Programming - Larry & Misty Panel Room

Panel

Shiv Ramdas (Panelist)

Julie Czerneda (Moderator)

Yves Meynard (Panelist)

Mercedes Lackey, High Flight Arts and Letters (Panelist)

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Garth Nix (Panelist)

Isa Ritchie (Moderator)

Whiti Hereaka (Panelist)

Mandy Hager, NZ Society of Authors (Panelist)

Alison Evans (Panelist)

Understanding the Reality of Data Intensive Research 50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

Mason A. Porter, University of California (Panelist)

David (Marti Ward) Powers, Flinders University of South Australia (Panelist)

14:00
14:00

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Z Aung (Panelist)

Rivqa Rafael (Panelist)

Perrianne Lurie (Panelist)

Benjamin Hewett, Author / Juggler / Enthusiast (Moderator)

My Favourite Board Game 50 minutes, 14:00 NZST - 14:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Erica Holcomb, Explorasaurus Studios (Panelist)

Alex Acks (Moderator)

Alan Stewart (Panelist)

David Peterson (Panelist)

Frances Hardinge (Panelist)

Covering Mercedes Lackey 50 minutes, 14:00 NZST - 14:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Portfolio

Jody Lee (Speaker)

15:00
15:00
A Chat with Bob and George 50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Dialogue

George R. R. Martin (Participant)

Robert Silverberg (Participant)

What to Do 'Till Your Ship Comes In 50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

John Hedtke, Double Tall Consulting (Moderator)

David D. Levine (Panelist)

Catherine S. McMullen (Panelist)

Sean McMullen (Panelist)

16:00
16:00

Programming - Programme Room 7 (Zoom Meeting)

Panel

Courtney Schafer (Moderator)

Erin Wilcox, SFWA (Panelist)

Sam Hawke (Panelist)

Jen Zink, The Skiffy and Fanty Show (Panelist)

Holly Black (Panelist)

17:00
17:00
Kaffeeklatsch: Freya Marske 50 minutes, 17:00 NZST - 17:50 NZST , Signup required

Programming - Kaffeklatch and Literary Beer Room

Kaffeeklatsch

Freya Marske (Participant)

How to End the World on $500 50 minutes, 17:00 NZST - 17:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Craig Cormick, Self (Moderator)

David Brin, Futures Unlimited (Panelist)

Julie Czerneda (Panelist)

G. David Nordley, Self Employed (Panelist)

18:00
18:00

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Presentation

Stephen Mulholland, Alpacas Rampant (Presenter)

19:00
19:00

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Talk

Jesper Stage (Speaker)

20:00
20:00
Trends: How They Effect Tropes in F&SF 1 hour, 20:00 NZST - 21:00 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Talk

Jacqui Smith (Speaker)

Phil Foglio (Speaker)

Steff Green (Speaker)

Claire Rousseau (Panelist)

23:00
23:00
Book Launch: Somewhere Else by Sally McLennan 50 minutes, 23:00 NZST - 23:50 NZST

Programming - Programme Room 7 (Zoom Meeting)

Book Launch

Sally McLennan (Speaker)

Parties: 30 July, party band #1 3 hours, 23:00 NZST - 2:00 NZST

Con Operations - Party Zoom

Party

Friday 31 July, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
9:00
9:00
COVID-19: A Great Filter? 50 minutes, 9:00 NZST - 9:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Valentin Ivanov, European Southern Observatory (Moderator)

Vylar Kaftan (Panelist)

Ion Newcombe, AntipodeanSF (Panelist)

James Cambias (Panelist)

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Hirotaka Osawa, University of Tsukuba (Panelist)

Farah Mendlesohn, BSFA (Panelist)

Elsa Sjunneson (Panelist)

Lars Backstrom, auticon (Moderator)

Brave New Revenue Stream 50 minutes, 9:00 NZST - 9:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

James Davis Nicoll, James Nicoll Reviews / University of Waterloo Theatre Centre (Panelist)

Claire Rousseau (Panelist)

K Tempest Bradford, Writing the Other (Moderator)

Margot Atwell, Kickstarter (Panelist)

10:00
10:00
2022 Worldcon Site Announcement 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Presentation

Helen Montgomery, Chicon 8: The 80th World Science Fiction Convention (Participant)

Colette Fozard (Participant)

Dave McCarty (Participant)

Yasser Bahjatt, Jeddi High Council (Participant)

Alan Stewart (Moderator)

LGBTQIA Themes in Books, Comics, and Movies/TV 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Ira Alexandre, Lady Business (Panelist)

Prema Arasu, University of Western Australia (Panelist)

Karen Bovenmyer, PseudoPod Horror Podcast Magazine (Moderator)

Jason Wodicka (Panelist)

Charles Payseur (Panelist)

The Expanding Worlds of Audiobooks 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

C. L. Clark, Escape Artists Inc. (Editor) (Panelist)

Timothy Ellis, The Hunter Legacy Universe / WriterSanctum author forum (Panelist)

Tansy Rayner Roberts (Panelist)

Simon Vance, Self (Moderator)

11:00
11:00
What Sells? 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Programming - Programme Room 9 (Zoom Meeting)

Panel

Joe Monti, Saga Press (Moderator)

Joshua Bilmes (Panelist)

Lynne Thomas, Uncanny Magazine (Panelist)

Valerie Estelle Frankel, Silicon Valley Authors in the vendors room (Panelist)

Friends Don't Let Friends Run Worldcons 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Kent Bloom (Panelist)

James Bacon, Smofcon Europe (Moderator)

Vincent Docherty, SMOFcon 39 (Panelist)

Rose Mitchell (Panelist)

Marketing and Promoting Your Book 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Cameron Bolinger, Explorasaurus Studios (Panelist)

R.W.W. Greene, Angry Robot Books (Panelist)

Eileen Mueller (Moderator)

Erica Holcomb, Explorasaurus Studios (Panelist)

Christopher Ruz, Al Taqwa College (Panelist)

Networking for Writers and Publishers 1 hour 50 minutes, 11:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Discussion Groups

Discussion Group

Reading: Fran Wilde 25 minutes, 11:00 NZST - 11:25 NZST

Programming - Reading Room 2

Reading

Fran Wilde (Speaker)

11:30
11:30
Reading: Alexandra Rowland 25 minutes, 11:30 NZST - 11:55 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Alexandra Rowland (Speaker)

12:00
12:00
Old New Writers 50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

George R. R. Martin (Participant)

Jack Dann (Participant)

Joe Haldeman (Participant)

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Libia Brenda, Independent (Panelist)

Cora Buhlert (Moderator)

Neil Clarke, Clarkesworld Magazine (Panelist)

Wataru Ishigame, Tokyo Sogensha (Publisher) (Panelist)

Luis F. Silva (Panelist)

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Angela Meyer (Panelist)

Jane Routley (Moderator)

William C. Tracy, Space Wizard Science Fantasy (Panelist)

Yen Ooi (Panelist)

13:00
13:00
Great Worlds in SF 50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

James Davis Nicoll, James Nicoll Reviews / University of Waterloo Theatre Centre (Panelist)

Fred Lerner (Moderator)

Amy (A.K.) DuBoff (Panelist)

Walter Jon Williams (Panelist)

Sheila Williams, Asimov's Science Fiction (Panelist)

Mercedes Lackey In the Beginning . . . A Look Back 50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Discord - Discord Programming - Larry & Misty Panel Room

Dialogue

Jody Lee (Panelist)

Mercedes Lackey, High Flight Arts and Letters (Speaker)

Fandom Over the Years - The Female Perspective 50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Andi Dukleth, Accidental Aliens and KPBS News (Panelist)

Laurie Mann (Panelist)

Alison Scott, Punctuation (Panelist)

Gay Haldeman (Panelist)

Jennifer Zwahr-Castro, St. Mary's University of San Antonio, TX (Moderator)

Unconscious Thought Theory as a Creativity Tool 50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Workshops

Workshop

L.J. Kendall, L. J. Kendall Publishing (Instructor)

Get to Know SFWA 50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Steven Silver, SFWA (Panelist)

Cat Rambo, Cat Rambo (Panelist)

Curtis Chen, SFWA (Panelist)

Sarah Pinsker, SFWA (Panelist)

14:00
14:00
Killing Your Own Grandparent: Time Travel in SF 50 minutes, 14:00 NZST - 14:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Andy Dudak (Panelist)

Amal El-Mohtar, University of Ottawa (Panelist)

Elizabeth Knox (Panelist)

Gillian Polack (Panelist)

Climate Fiction/Climate Fact 50 minutes, 14:00 NZST - 14:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Octavia Cade (Moderator)

Katrina Archer, Little Blue Marble (Panelist)

Arkady Martine (Panelist)

Tim Jones (Panelist)

Alex Acks (Panelist)

Good Omens at 30 50 minutes, 14:00 NZST - 14:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Ira Alexandre, Lady Business (Panelist)

Soon Lee (Panelist)

Sam Blackley, freelance (Moderator)

Maria Haskins (Panelist)

Harun Siljak, CONNECT Centre For Future Networks and Communications (Panelist)

Writers on Writing: The Plot's the Thing 50 minutes, 14:00 NZST - 14:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Jeffrey A. Carver, SFWA, Starstream Publications (Panelist)

Carrie Patel, Obsidian Entertainment (Moderator)

Suyi Davies Okungbowa (Panelist)

David D. Levine (Panelist)

15:00
15:00
Mythology and Fantasy 50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Navah Wolfe (Panelist)

Claire Light (Panelist)

David Hair (Panelist)

Taru Kumara-Moisio (Panelist)

E. J. Beaton (Moderator)

Pandemic Myths and Facts 50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Yudhanjaya Wijeratne, LIRNEasia (Panelist)

Naomi Kritzer (Moderator)

Andi C. Buchanan, Writer (Panelist)

Mason A. Porter, University of California (Panelist)

Perrianne Lurie (Panelist)

Programming - Programme Room 8 (Zoom Meeting)

Panel

Mary Robinette Kowal (Panelist)

Kathleen Jennings (Moderator)

Carrie Vaughn (Panelist)

Jane Routley (Panelist)

How to Work with Editors 50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Joshua Bilmes (Moderator)

Liz Gorinsky, Erewhon Books (Panelist)

Geneve Flynn (Panelist)

Aidan Doyle (Panelist)

Katrina Archer, Little Blue Marble (Panelist)

16:00
16:00
Magic Systems in Fantasy 50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Laura (El) Lam, Edinburgh Napier University (Moderator)

Jennifer Mace (Panelist)

Sarah Beth Durst (Panelist)

Garth Nix (Panelist)

Maiya Ibrahim (Panelist)

SF and Fantasy Comics and Graphic Novels 50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Catherine S. McMullen (Panelist)

Christopher Ruz, Al Taqwa College (Panelist)

Phoebe Wagner, University of Nevada at Reno (Moderator)

James Bacon, Smofcon Europe (Panelist)

Reading: Sam Hawke 25 minutes, 16:00 NZST - 16:25 NZST

Programming - Reading Room 2

Reading

Sam Hawke (Speaker)

17:00
17:00

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Presentation

Stephen Mulholland, Alpacas Rampant (Speaker)

Ethnicity and Perspectives on Speculative Fiction 50 minutes, 17:00 NZST - 17:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

Gina Cole (Panelist)

Eugen Bacon (Panelist)

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Andy Dudak (Panelist)

Yen Ooi (Panelist)

Taiyo Fujii, SFWJ (Panelist)

Regina Kanyu Wang, Storycom (Moderator)

18:00
18:00
Fairy Tale Contract Law 50 minutes, 18:00 NZST - 18:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

AJ Lancaster (Panelist)

Sascha Stronach (Panelist)

Kathleen Jennings (Moderator)

Is Cyberpunk Mainstream Now? 50 minutes, 18:00 NZST - 18:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

PR K (Moderator)

Edward James, none (Panelist)

Laura (El) Lam, Edinburgh Napier University (Panelist)

Takayuki Tatsumi, Keio University (Panelist)

Eli K. P. William (Panelist)

19:00
19:00
The CoNZealand Quiz 50 minutes, 19:00 NZST - 19:50 NZST

Programming - Gaming

Game Show

Keith Smith (Presenter)

Jacqui Smith (Presenter)

21:00
21:00
Love in the Time of COVID-19 50 minutes, 21:00 NZST - 21:50 NZST

Programming - Discussion Groups

Discussion Group

23:00
23:00
Parties: 31 July, party band #1 3 hours, 23:00 NZST - 2:00 NZST

Con Operations - Party Zoom

Party

Saturday 1 August, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
9:30
9:30
Reading: Jenn Lyons 25 minutes, 9:30 NZST - 9:55 NZST

Programming - Reading Room 2

Reading

Jenn Lyons, Tor Books (Speaker)

Reading: Arkady Martine 25 minutes, 9:30 NZST - 9:55 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Arkady Martine (Speaker)

10:00
10:00
Writing Fantasy and SF from the Margins 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Maiya Ibrahim (Panelist)

Michi Trota, Science Fiction & Fantasy Writers of America (Panelist)

Eugen Bacon (Panelist)

Kieron Gillen (Panelist)

E. J. Beaton (Moderator)

11:00
11:00
Hugo Awards Ceremony 3 hours 30 minutes, 11:00 NZST - 14:30 NZST

Events - Events Room

Event

Mercedes Lackey, High Flight Arts and Letters (Presenter)

Rose Mitchell (Presenter)

Robert Silverberg (Presenter)

Alison Scott, Punctuation (Presenter)

Erin Underwood (Presenter)

Larry Dixon (Presenter)

Greg Broadmore, Weta Workshop (Presenter)

George R. R. Martin (Moderator)

12:00
12:00
Perspectives on World Building 50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

Helen Marshall, University of Queensland (Panelist)

Barbara Postema, Massey University (Panelist)

Writing for Young Adults 50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Katya de Becerra (Panelist)

A.j. Ponder (Moderator)

Darcie Little Badger (Panelist)

Joe Struss, Iowa Valley Comm. College District (Panelist)

13:00
13:00

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Juliet Marillier (Panelist)

Dan Rabarts, Writer (Panelist)

Gillian Polack (Panelist)

Lee Murray (Moderator)

13:30
13:30
Reading: Darcie Little Badger 25 minutes, 13:30 NZST - 13:55 NZST

Programming - Reading Room 2

Reading

Darcie Little Badger (Speaker)

14:00
14:00

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Siobhan Carroll, University of Delaware (Potential)

Marlee Jane Ward (Moderator)

Cassie Hart (Panelist)

Bren MacDibble (Panelist)

Cat Sparks (Panelist)

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Deborah Munro, University of Canterbury (Moderator)

Tore Høie, Fringilla (Panelist)

Mark English, Clarinspect (Panelist)

Curtis Chen, SFWA (Panelist)

Chris Winspear, Manifester 3D (Panelist)

SF and Fantasy Video Games 50 minutes, 14:00 NZST - 14:50 NZST

Programming - Programme Room 7 (Zoom Meeting)

Panel

Kat Clay (Panelist)

Aidan Doyle (Moderator)

Christopher Ambler (Panelist)

Z Aung (Panelist)

Timothy Ellis, The Hunter Legacy Universe / WriterSanctum author forum (Panelist)

Reading: Garth Nix 25 minutes, 14:00 NZST - 14:25 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Garth Nix (Speaker)

Australian Climate Fiction 50 minutes, 14:00 NZST - 14:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

Helen Marshall, University of Queensland (Moderator)

Andrew Milner, Monash University (Panelist)

15:00
15:00
Reading: Thoraiya Dyer 25 minutes, 15:00 NZST - 15:25 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Thoraiya Dyer (Speaker)

Not Your Parents' Space Opera 50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Valerie Valdes (Panelist)

Sean Williams, Flinders University (Moderator)

Melinda Snodgrass, Stealing Fire Productions Inc. (Panelist)

Becky Chambers (Panelist)

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Paula Boer, Self-employed (Moderator)

Diane Walton, On Spec Magazine (Panelist)

Vylar Kaftan (Panelist)

Jane Rawson (Panelist)

Narrative and the Craft of Speculative Fiction 50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

Duncan Hubber, Federation University Australia (Panelist)

RPG Design (and what to do next) 50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Gaming Zoom

Panel

Michael Sands, Generic Games (Panelist)

Morgan Davie, Taleturn Ltd (Panelist)

Brandon O'Brien, FIYAH Magazine of Black Speculative Fiction (Panelist)

James Cambias (Moderator)

Stephen Dedman (Panelist)

16:00
16:00
Kaffeeklatsch: Sam Hawke 50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST , Signup required

Programming - Kaffeklatch and Literary Beer Room

Kaffeeklatsch

Sam Hawke (Participant)

Urban Fantasy in the 21st Century 50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Danny Lore, Fiyah Magazine (Panelist)

Claire Light (Panelist)

Cindy Lynn Speer (Panelist)

Carrie Vaughn (Moderator)

Janna Ruth (Panelist)

Good Work, Questionable Creator 50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

James Davis Nicoll, James Nicoll Reviews / University of Waterloo Theatre Centre (Panelist)

Richard Gilliam, Self (Panelist)

Julie Hofmann or ADMedievalist (Moderator)

Arthropods in Fiction 50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Presentation

Robinne Weiss (Panelist)

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

Vincent Tran (Panelist)

History of SF Fandom in Australia 50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Chris Nelson (Panelist)

Alan Stewart (Moderator)

Marlee Jane Ward (Panelist)

Rose Mitchell (Panelist)

17:00
17:00

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Alison Evans (Panelist)

Kalin M. Nenov, Human Library Foundation (Panelist)

Christine Taylor-Butler (Panelist)

Farah Mendlesohn, BSFA (Moderator)

Designing and Writing for Games 50 minutes, 17:00 NZST - 17:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Richard (Rik) Lagarto (Moderator)

Ville Vuorela, Reforged Studios (Panelist)

Ceinwen Langley (Panelist)

Erica Holcomb, Explorasaurus Studios (Panelist)

Karen Bovenmyer, PseudoPod Horror Podcast Magazine (Panelist)

18:00
18:00
Why We Read/Write/Edit Anthologies 50 minutes, 18:00 NZST - 18:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Jack Dann (Moderator)

Mimi Mondal, Self (Panelist)

Katherine Quevedo (Panelist)

Aidan Doyle (Panelist)

Towards a Pedagogy of Speculative Fiction 50 minutes, 18:00 NZST - 18:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

Sean Williams, Flinders University (Presenter)

Laura E Goodin (Presenter)

19:00
19:00
Speculative Poetry Deathmatch Thunderdome 50 minutes, 19:00 NZST - 19:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Activity

Kyla Lee Ward, Prea Press (Contestant)

Sultana Raza (Contestant)

Zaza Koshkadze (Contestant)

Karen Bovenmyer, PseudoPod Horror Podcast Magazine (Master of ceremonies)

20:00
20:00
Bedtime stories with Mercedes Lackey and Larry Dixon 50 minutes, 20:00 NZST - 20:50 NZST

Discord - Discord Programming - Larry & Misty Panel Room

Reading

Larry Dixon (Speaker)

Mercedes Lackey, High Flight Arts and Letters (Participant)

Contemplating an International Move... 50 minutes, 20:00 NZST - 20:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Suyi Davies Okungbowa (Panelist)

Lei Ma, Interplanetary Immigration Center (Panelist)

Sultana Raza (Panelist)

Kelly Buehler, CoNZealand (Panelist)

Alissa McKersie (Moderator)

21:00
21:00
Monsters in the Garden, a New Zealand SFF Anthology 50 minutes, 21:00 NZST - 21:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Octavia Cade (Panelist)

23:00
23:00
Parties: 1 August, party band #1 3 hours, 23:00 NZST - 2:00 NZST

Con Operations - Party Zoom

Party

Sunday 2 August, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
7:00
7:00
Parties: 2 August, party band #2 3 hours, 7:00 NZST - 10:00 NZST

Con Operations - Party Zoom

Party

9:00
9:00
Recent Scientific Breakthroughs - What's Hot? 50 minutes, 9:00 NZST - 9:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

G. David Nordley, Self Employed (Panelist)

Bill Higgins, Fermilab (Panelist)

L. Suzanne Casement, Northrop Grumman Space Systems (Moderator)

Taiyo Fujii, SFWJ (Panelist)

Valentin Ivanov, European Southern Observatory (Panelist)

Apocalypse as Insight 50 minutes, 9:00 NZST - 9:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

Octavia Cade (Panelist)

Julie Hofmann or ADMedievalist (Panelist)

Gillian Polack (Panelist)

Artists I Want People to Know About 50 minutes, 9:00 NZST - 9:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Dialogue

Liz Gorinsky, Erewhon Books (Moderator)

Pablo Defendini, Fireside (Panelist)

L. D. Lewis, FIYAH Literary Magazine (Panelist)

10:00
10:00
Kaffeeklatsch: Alexandra Rowland 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST , Signup required

Programming - Kaffeklatch and Literary Beer Room

Kaffeeklatsch

Alexandra Rowland (Participant)

Fairy Tales and Fantasy 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Vida Cruz (Panelist)

Leife Shallcross, Australia 2025 bid committee (Moderator)

Ellen Datlow (Panelist)

Eileen Mueller (Panelist)

Jean Bürlesk, Science Fiction and Fantasy Society Luxembourg (Panelist)

From Page to Screen: Screenwriting 101 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Candice Michelle Goodwin, RWC Productions (Panelist)

Catherine S. McMullen (Moderator)

Zaza Koshkadze (Panelist)

Walter Jon Williams (Panelist)

Melinda Snodgrass, Stealing Fire Productions Inc. (Panelist)

11:00
11:00
Closing Ceremony 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Events - Events Room

Event

Norman Cates, CoNZealand (Master of ceremonies)

Kelly Buehler, CoNZealand (Master of ceremonies)

Bill Lawhorn (Participant)

Colette Fozard (Participant)

The Day After Tomorrow: Near Future SF 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Shiv Ramdas (Panelist)

Karl Schroeder (Panelist)

Glen Engel-Cox, Blue Agama Associates (Moderator)

Caren Gussoff Sumption (Panelist)

SB Divya (Panelist)

Military SF: Getting It Right 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Gadi Evron, Tel Aviv in 2027 (Panelist)

Kin-Ming Looi, - (Moderator)

Joe Haldeman (Panelist)

Star Wars in Review 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Adam Christopher (Panelist)

Fiona Moore (Panelist)

Carrie Vaughn (Panelist)

Mur Lafferty (Panelist)

Kieron Gillen (Moderator)

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Maree Pavletich, CoNZealand (Panelist)

Freya Marske (Moderator)

Kat Clay (Panelist)

Leife Shallcross, Australia 2025 bid committee (Panelist)

Z Aung (Panelist)

The Geologic Era of the Human 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

Sharon King, ACMRS; Les enfans sans abri (Panelist)

Octavia Cade (Moderator)

Prema Arasu, University of Western Australia (Panelist)

Speculative Poetry 2020 The Rhyme of the SF Mariner 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Ryn Yee (Panelist)

Brandon O'Brien, FIYAH Magazine of Black Speculative Fiction (Moderator)

Joyce Chng (Panelist)

Katherine Quevedo (Panelist)

Hester J. Rook (Panelist)

12:00
12:00

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Trish Matson (Moderator)

Valerie Valdes (Panelist)

Carl Fink, Learning Guild (Panelist)

Kat Clay (Panelist)

Reading: Holly Black 25 minutes, 12:00 NZST - 12:25 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Holly Black (Speaker)

12:30
12:30
Reading: Cory Doctorow 25 minutes, 12:30 NZST - 12:55 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Cory Doctorow (Speaker)

13:00
13:00

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Jo Van (Moderator)

Virtual Conventions and Conferences 50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Discussion Groups

Panel

Erin Underwood (Panelist)

Laurie Mann (Panelist)

Randall Shepherd, CoNZealand/Alamo (Panelist)

Steven Silver, SFWA (Moderator)

Thalience and Sentience 50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Benjamin C. Kinney, Escape Pod (Panelist)

Eli K. P. William (Panelist)

SB Divya (Panelist)

Karl Schroeder (Moderator)

What Fanfiction Can Teach Genre Writers 50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Alexandra Rowland (Panelist)

Brent Lambert, FIYAH Literary Magazine (Panelist)

Susana Polo, Polygon.com (Moderator)

Ira Alexandre, Lady Business (Panelist)

Reading: Sarah Gailey 25 minutes, 13:00 NZST - 13:25 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Sarah Gailey (Speaker)

14:00
14:00
Worlds of Ursula K Le Guin 2 hours, 14:00 NZST - 16:00 NZST , Signup required

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Media Screening

Arwen Curry, Worlds of Ursula K. Le Guin (Speaker)

Celebrating the Greats 1 hour, 14:00 NZST - 15:00 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Dialogue

John Tilden, The Heinlein Society (Panelist)

Jason Aukerman, Indiana University-Purdue University (Speaker)

The Appeal of Spider-Man 50 minutes, 14:00 NZST - 14:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Gideon Marcus, Galactic Journey (and Journey Press) (Panelist)

Daniel Abraham (Moderator)

Stina Leicht (Panelist)

15:00
15:00
Parties: 2 August, party band #3 3 hours, 15:00 NZST - 18:00 NZST

Con Operations - Party Zoom

Party

16:00
16:00
The Future of the Marvel Cinematic Universe 50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Candice Michelle Goodwin, RWC Productions (Panelist)

Carrie Vaughn (Moderator)

David Peterson (Panelist)

Elsa Sjunneson (Panelist)

17:00
17:00
Feedback Session 5 - Into the Future! 50 minutes, 17:00 NZST - 17:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Kelly Buehler, CoNZealand (Panelist)

Bill Lawhorn (Panelist)

Colette Fozard (Moderator)

Lynelle Howell, CoNZealand (Panelist)

David Gallaher, CoNZealand (Panelist)

Norman Cates, CoNZealand (Moderator)