Eli K. P. William

Novelist
Participates in 5 items

Eli K.P. William is a novelist and Japanese-English translator. His science fiction trilogy, The Jubilee Cycle, is set in a near future Tokyo where every action—from blinking to sexual intercourse—is intellectual property owned by corporations that charge licensing fees. The series includes Cash Crash Jubilee (Skyhorse, 2015), The Naked World (2017), and A Diamond Dream (forthcoming). His latest translation is A Man (Crossing 2020), the first novel by Akutagawa Prize winning author, Keiichiro Hirano, to be published in English. Originally from Toronto, Canada, he has been living in Japan for most of his adult life and is an active member of the Science Fiction & Fantasy Writers of Japan (SFWJ). To learn more visit https://elikpwilliam.com or follow him at https://twitter.com/Dice_Carver

Sessions in which Eli K. P. William participates

Wednesday 29 July, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
10:00
10:00
Magic Realism in Genre 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Panel

Shaun Duke, Bemidji State University / The Skiffy and Fanty Show (Panelist)

Libia Brenda, Independent (Panelist)

Sam Blackley, freelance (Panelist)

Eli K. P. William (Moderator)

13:00
13:00
Future Economics 50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Karl Schroeder (Panelist)

Katherine Quevedo (Panelist)

Eli K. P. William (Panelist)

Jesper Stage (Panelist)

Thursday 30 July, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
17:30
17:30
Reading: Eli K. P. William 25 minutes, 17:30 NZST - 17:55 NZST

Programming - Reading Room 2

Reading

Eli K. P. William (Speaker)

Friday 31 July, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
18:00
18:00
Is Cyberpunk Mainstream Now? 50 minutes, 18:00 NZST - 18:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

PR K (Moderator)

Edward James, none (Panelist)

Laura (El) Lam, Edinburgh Napier University (Panelist)

Takayuki Tatsumi, Keio University (Panelist)

Eli K. P. William (Panelist)

Sunday 2 August, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
13:00
13:00
Thalience and Sentience 50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Benjamin C. Kinney, Escape Pod (Panelist)

Eli K. P. William (Panelist)

SB Divya (Panelist)

Karl Schroeder (Moderator)

Sessions in which Eli K. P. William attends

Wednesday 29 July, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
12:00
12:00

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Kin-Ming Looi, - (Panelist)

Sarah Gulde, Star Trek Quarterly (Moderator)

Queenie Chan (Panelist)

David Peterson (Panelist)

14:00
14:00
Science Fantasy: A Core Piece of the SF/F World 50 minutes, 14:00 NZST - 14:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Tommy Kucera, Dept of Mathematics (Panelist)

David D. Levine (Moderator)

L.J. Kendall, L. J. Kendall Publishing (Panelist)

Jacqui Greaves (Panelist)

Rivqa Rafael (Panelist)

15:00
15:00

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Toni Wi (Panelist)

Sloane Leong (Moderator)

Sascha Stronach (Panelist)

Darcie Little Badger (Panelist)

Rebecca Roanhorse (Panelist)

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Andy Dudak (Panelist)

Mason A. Porter, University of California (Moderator)

Perrianne Lurie (Panelist)

Freya Marske (Panelist)

Prema Arasu, University of Western Australia (Panelist)

The Death of Genre? 55 minutes, 15:00 NZST - 15:55 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Trish Matson (Panelist)

Caren Gussoff Sumption (Panelist)

Joshua Bilmes (Panelist)

Soon Lee (Moderator)

17:00
17:00
Japanese Science Fiction 50 minutes, 17:00 NZST - 17:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Mari Kotani, Meiji University (Panelist)

Dohjin Miyamoto, University of Tsukuba (Panelist)

Hirotaka Osawa, University of Tsukuba (Panelist)

Taiyo Fujii, SFWJ (Panelist)

Takayuki Tatsumi, Keio University (Moderator)

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Mimi Mondal, Self (Panelist)

S. K. Dunstall (Moderator)

Zaza Koshkadze (Panelist)

Mandy Hager, NZ Society of Authors (Panelist)

Thursday 30 July, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
9:00
9:00

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Shaun Duke, Bemidji State University / The Skiffy and Fanty Show (Panelist)

Juliana Rew, Third Flatiron Publishing (Moderator)

Stina Leicht (Panelist)

Sarah Gulde, Star Trek Quarterly (Panelist)

Christine Taylor-Butler (Panelist)

Climate Change: Adaptation vs Resilience 50 minutes, 9:00 NZST - 9:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Darcie Little Badger (Moderator)

Michael Sheffield, Northrop Grumman Space Systems (Panelist)

Arkady Martine (Panelist)

10:00
10:00

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Sarah Pinsker, SFWA (Panelist)

Karen Purcell, Woodsdale Animal Hospital (Moderator)

Arwen Curry, Worlds of Ursula K. Le Guin (Panelist)

Bradford Lyau (Panelist)

Alexandra Pierce (Panelist)

Justice in SF and Fantasy 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Adri Joy, Nerds of a Feather (Panelist)

Fred Lerner (Panelist)

Jenn Lyons, Tor Books (Moderator)

Brent Lambert, FIYAH Literary Magazine (Panelist)

Melinda Snodgrass, Stealing Fire Productions Inc. (Panelist)

11:00
11:00
Reading: Mary Robinette Kowal 25 minutes, 11:00 NZST - 11:25 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Mary Robinette Kowal (Speaker)

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Maquel A. Jacob, MAJart Works (Panelist)

Alexandra Pierce (Moderator)

Peadar Ó Guilín (Panelist)

Ion Newcombe, AntipodeanSF (Panelist)

Mur Lafferty (Panelist)

12:00
12:00
Music in SF and Fantasy 50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Matthew Pavletich (Panelist)

Caren Gussoff Sumption (Panelist)

Karen Simpson Nikakis, SOV Media (Moderator)

William C. Tracy, Space Wizard Science Fantasy (Panelist)

Sarah Pinsker, SFWA (Panelist)

Modern SF Criticism 50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Gary K Wolfe, Locus Magazine (Moderator)

Takayuki Tatsumi, Keio University (Panelist)

Karen Haber (Panelist)

Cat Sparks (Panelist)

Liza Trombi, Locus Magazine (Panelist)

13:00
13:00

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Dialogue

Cory Doctorow (Speaker)

Ada Palmer (Speaker)

Modern Short SF and Fantasy 50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Charles Payseur (Panelist)

Daryl Gregory (Panelist)

Scott Edelman (Moderator)

Sheila Williams, Asimov's Science Fiction (Panelist)

Neil Clarke, Clarkesworld Magazine (Panelist)

14:00
14:00

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Z Aung (Panelist)

Rivqa Rafael (Panelist)

Perrianne Lurie (Panelist)

Benjamin Hewett, Author / Juggler / Enthusiast (Moderator)

Democratizing Access to Space 50 minutes, 14:00 NZST - 14:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

Emeline Paat-Dahlstrom, SpaceBase (Panelist)

G. David Nordley, Self Employed (Moderator)

Eric Dahlstrom, SpaceBase (Panelist)

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Liz Gorinsky, Erewhon Books (Panelist)

Margot Atwell, Kickstarter (Moderator)

Michelle Lovi, Odyssey Books (Panelist)

L.J. Kendall, L. J. Kendall Publishing (Panelist)

15:00
15:00
Re-engineering the Natural Form 50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

David (Marti Ward) Powers, Flinders University of South Australia (Moderator)

Deborah Munro, University of Canterbury (Panelist)

Narrative Imagery 50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

John Picacio (Moderator)

Alyssa Winans (Panelist)

Kathleen Jennings (Panelist)

What to Do 'Till Your Ship Comes In 50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

John Hedtke, Double Tall Consulting (Moderator)

David D. Levine (Panelist)

Catherine S. McMullen (Panelist)

Sean McMullen (Panelist)

Programming - Programme Room 7 (Zoom Meeting)

Presentation

Yudhanjaya Wijeratne, LIRNEasia (Presenter)

15:30
15:30
Reading: Taiyo Fujii 25 minutes, 15:30 NZST - 15:55 NZST

Programming - Reading Room 2

Reading

Taiyo Fujii, SFWJ (Speaker)

16:00
16:00
1001 Years Later: What Happened to Arabian Fiction 50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Thoraiya Dyer (Panelist)

Monther Alkabbani (Panelist)

Yasser Bahjatt, Jeddi High Council (Moderator)

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Matthew Pavletich (Moderator)

David Brin, Futures Unlimited (Panelist)

Michael Lutomski, Former NASA SpaceX Blue Origin and others (Panelist)

SETI and the Mind of the Alien 50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

Lars Backstrom, auticon (Moderator)

David Carmel, Victoria University of Wellington, New Zealand (Panelist)

17:00
17:00
On Afrofuturism 50 minutes, 17:00 NZST - 17:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Suyi Davies Okungbowa (Panelist)

Oghenechovwe Ekpeki (Panelist)

Brandon O'Brien, FIYAH Magazine of Black Speculative Fiction (Panelist)

Eugen Bacon (Panelist)

Maquel A. Jacob, MAJart Works (Moderator)

The Female in the Fantastic 50 minutes, 17:00 NZST - 17:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

Kara Kennedy (Moderator)

Kaitlin R. Branch (Panelist)

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Kalin M. Nenov, Human Library Foundation (Moderator)

Judith Huang (Panelist)

Mari Kotani, Meiji University (Panelist)

Regina Kanyu Wang, Storycom (Panelist)

18:00
18:00

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Presentation

Stephen Mulholland, Alpacas Rampant (Presenter)

19:00
19:00

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Talk

Jesper Stage (Speaker)

Friday 31 July, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
8:00
8:00
The Skiffy & Fanty Show Podcast 1 hour 50 minutes, 8:00 NZST - 9:50 NZST

Programming - Programme Room 8 (Zoom Meeting)

Podcast

Shaun Duke, Bemidji State University / The Skiffy and Fanty Show (Speaker)

Alasdair Stuart, Escape Artists Inc. (Participant)

Wendy Browne, Women Write About Comics (Participant)

Jen Zink, The Skiffy and Fanty Show (Speaker)

9:00
9:00

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Hirotaka Osawa, University of Tsukuba (Panelist)

Farah Mendlesohn, BSFA (Panelist)

Elsa Sjunneson (Panelist)

Lars Backstrom, auticon (Moderator)

COVID-19: A Great Filter? 50 minutes, 9:00 NZST - 9:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Valentin Ivanov, European Southern Observatory (Moderator)

Vylar Kaftan (Panelist)

Ion Newcombe, AntipodeanSF (Panelist)

James Cambias (Panelist)

Brave New Revenue Stream 50 minutes, 9:00 NZST - 9:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

James Davis Nicoll, James Nicoll Reviews / University of Waterloo Theatre Centre (Panelist)

Claire Rousseau (Panelist)

K Tempest Bradford, Writing the Other (Moderator)

Margot Atwell, Kickstarter (Panelist)

Meditation for Connection 50 minutes, 9:00 NZST - 9:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Activity

Erin Wilcox, SFWA (Instructor)

10:00
10:00
Ask a Scientist 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Bill Higgins, Fermilab (Panelist)

Silvia Caldararu (Panelist)

Alex Acks (Moderator)

Diane Kelly, UMass Amherst (Panelist)

Tsana Dolichva (Panelist)

Stranger in a Strange Head: Imposter Syndrome 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Curtis Chen, SFWA (Panelist)

Ash Charlton, ACE TRAINING (Panelist)

Margot Atwell, Kickstarter (Panelist)

Cassie Hart (Moderator)

Grant Stone (Panelist)

The Expanding Worlds of Audiobooks 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

C. L. Clark, Escape Artists Inc. (Editor) (Panelist)

Timothy Ellis, The Hunter Legacy Universe / WriterSanctum author forum (Panelist)

Tansy Rayner Roberts (Panelist)

Simon Vance, Self (Moderator)

Exploring Speculative Fiction On the Screen 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

Alfio Leotta (Panelist)

Cat Sparks (Panelist)

11:00
11:00
What Sells? 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Programming - Programme Room 9 (Zoom Meeting)

Panel

Joe Monti, Saga Press (Moderator)

Joshua Bilmes (Panelist)

Lynne Thomas, Uncanny Magazine (Panelist)

Valerie Estelle Frankel, Silicon Valley Authors in the vendors room (Panelist)

Networking for Writers and Publishers 1 hour 50 minutes, 11:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Discussion Groups

Discussion Group

Marketing and Promoting Your Book 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Cameron Bolinger, Explorasaurus Studios (Panelist)

R.W.W. Greene, Angry Robot Books (Panelist)

Eileen Mueller (Moderator)

Erica Holcomb, Explorasaurus Studios (Panelist)

Christopher Ruz, Al Taqwa College (Panelist)

12:00
12:00
Old New Writers 50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

George R. R. Martin (Participant)

Jack Dann (Participant)

Joe Haldeman (Participant)

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Russell Kirkpatrick (Panelist)

Fran Wilde (Moderator)

Yugen Yashima (Panelist)

Max Gladstone (Panelist)

Is Capitalism Stifling Research? 50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Panel

Keith Kato (Panelist)

Raymond Sheh, Georgetown University (Panelist)

Benjamin C. Kinney, Escape Pod (Moderator)

Diane Kelly, UMass Amherst (Panelist)

Eric Picholle, CNRS (France) & author (Panelist)

13:00
13:00
History and SF 50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Arkady Martine (Panelist)

Farah Mendlesohn, BSFA (Panelist)

Claire Bartlett (Panelist)

Shaun Duke, Bemidji State University / The Skiffy and Fanty Show (Moderator)

Ada Palmer (Panelist)

Great Worlds in SF 50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

James Davis Nicoll, James Nicoll Reviews / University of Waterloo Theatre Centre (Panelist)

Fred Lerner (Moderator)

Amy (A.K.) DuBoff (Panelist)

Walter Jon Williams (Panelist)

Sheila Williams, Asimov's Science Fiction (Panelist)

Asimov at 100 50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Panel

Kenn Bates (Panelist)

Gadi Evron, Tel Aviv in 2027 (Moderator)

J.r.h. Lawless, J.R.H. Lawless (Panelist)

G. David Nordley, Self Employed (Panelist)

14:00
14:00
Ham Radio Meet-up 50 minutes, 14:00 NZST - 14:50 NZST

Programming - Discussion Groups

Discussion Group

Killing Your Own Grandparent: Time Travel in SF 50 minutes, 14:00 NZST - 14:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Andy Dudak (Panelist)

Amal El-Mohtar, University of Ottawa (Panelist)

Elizabeth Knox (Panelist)

Gillian Polack (Panelist)

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

H.G. Parry (Panelist)

Alix Harrow (Panelist)

Sally McLennan (Panelist)

Kathryn Sullivan (Moderator)

Climate Fiction/Climate Fact 50 minutes, 14:00 NZST - 14:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Octavia Cade (Moderator)

Katrina Archer, Little Blue Marble (Panelist)

Arkady Martine (Panelist)

Tim Jones (Panelist)

Alex Acks (Panelist)

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

Mark English, Clarinspect (Panelist)

Doug Belle (Panelist)

15:00
15:00
Mythology and Fantasy 50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Navah Wolfe (Panelist)

Claire Light (Panelist)

David Hair (Panelist)

Taru Kumara-Moisio (Panelist)

E. J. Beaton (Moderator)

My Favourite Anime 50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Andi Dukleth, Accidental Aliens and KPBS News (Panelist)

Brandon O'Brien, FIYAH Magazine of Black Speculative Fiction (Moderator)

Martin Wisse (Panelist)

Kaitlin R. Branch (Panelist)

Maquel A. Jacob, MAJart Works (Panelist)

16:00
16:00
Magic Systems in Fantasy 50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Laura (El) Lam, Edinburgh Napier University (Moderator)

Jennifer Mace (Panelist)

Sarah Beth Durst (Panelist)

Garth Nix (Panelist)

Maiya Ibrahim (Panelist)

Universal Rights in the Age of AI 50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Hirotaka Osawa, University of Tsukuba (Panelist)

L.J. Kendall, L. J. Kendall Publishing (Panelist)

Barbara Howe (Panelist)

Benjamin C. Kinney, Escape Pod (Panelist)

Mikko Rauhala (Moderator)

Futures at the World's Edge 50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Dialogue

Sean McMullen (Panelist)

Simon Litten (Panelist)

Mediating the Future 50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

Zak Waipara, Auckland University of Technology (Panelist)

Caemasache McKenna, Full Sail University (Moderator)

17:00
17:00

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Andy Dudak (Panelist)

Yen Ooi (Panelist)

Taiyo Fujii, SFWJ (Panelist)

Regina Kanyu Wang, Storycom (Moderator)

18:00
18:00
Fairy Tale Contract Law 50 minutes, 18:00 NZST - 18:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

AJ Lancaster (Panelist)

Sascha Stronach (Panelist)

Kathleen Jennings (Moderator)

19:00
19:00
SpecFicNZ Get To Know Us 50 minutes, 19:00 NZST - 19:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Meeting

Mat Danaher, SpecFicNZ (Panelist)

Courtney Schafer (Panelist)

Eileen Mueller (Panelist)

Robinne Weiss (Moderator)

20:00
20:00
Looking Up! New Zealand Astronomy 50 minutes, 20:00 NZST - 20:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Panel

Matthew Pavletich (Panelist)

Keith Smith (Panelist)

21:00
21:00
Love in the Time of COVID-19 50 minutes, 21:00 NZST - 21:50 NZST

Programming - Discussion Groups

Discussion Group

23:00
23:00
Parties: 31 July, party band #1 3 hours, 23:00 NZST - 2:00 NZST

Con Operations - Party Zoom

Party

Saturday 1 August, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
9:00
9:00
The Interplanetary Immigration Center Project 25 minutes, 9:00 NZST - 9:25 NZST

Programming - Discussion Groups

Presentation

Lei Ma, Interplanetary Immigration Center (Speaker)

10:00
10:00
The Ascent of Wonder: What Makes Hard SF 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Kenn Bates (Panelist)

James Cambias (Moderator)

Mark English, Clarinspect (Panelist)

Harun Siljak, CONNECT Centre For Future Networks and Communications (Panelist)

Deborah Munro, University of Canterbury (Panelist)

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Ryn Yee (Panelist)

Erica Frank, Galactic Journey (Panelist)

Jean Bürlesk, Science Fiction and Fantasy Society Luxembourg (Panelist)

David Peterson (Moderator)

Lawrence M. Schoen, Paper Golem LLC (Panelist)

Writing Fantasy and SF from the Margins 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Maiya Ibrahim (Panelist)

Michi Trota, Science Fiction & Fantasy Writers of America (Panelist)

Eugen Bacon (Panelist)

Kieron Gillen (Panelist)

E. J. Beaton (Moderator)

Horror from Elsewhere 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Ellen Datlow (Panelist)

Geneve Flynn (Moderator)

Octavia Cade (Panelist)

Antipodial Speculative Fiction 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

Simon Litten (Panelist)

Sean McMullen (Panelist)

11:00
11:00
Hugo Awards Ceremony 3 hours 30 minutes, 11:00 NZST - 14:30 NZST

Events - Events Room

Event

Mercedes Lackey, High Flight Arts and Letters (Presenter)

Rose Mitchell (Presenter)

Robert Silverberg (Presenter)

Alison Scott, Punctuation (Presenter)

Erin Underwood (Presenter)

Larry Dixon (Presenter)

Greg Broadmore, Weta Workshop (Presenter)

George R. R. Martin (Moderator)

12:00
12:00
Perspectives on World Building 50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

Helen Marshall, University of Queensland (Panelist)

Barbara Postema, Massey University (Panelist)

13:00
13:00

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Juliet Marillier (Panelist)

Dan Rabarts, Writer (Panelist)

Gillian Polack (Panelist)

Lee Murray (Moderator)

14:00
14:00

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Siobhan Carroll, University of Delaware (Potential)

Marlee Jane Ward (Moderator)

Cassie Hart (Panelist)

Bren MacDibble (Panelist)

Cat Sparks (Panelist)

The Decade in Anime 50 minutes, 14:00 NZST - 14:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Martin Wisse (Panelist)

Petrea Mitchell (Moderator)

Takeshi Ikeda, Science Fiction Fangroups’ Association of Nippon (Panelist)

Amanda Arthur-Struss, Rainbow Lizard Design / Des Moines Science Fiction & Fantasy Society (Panelist)

15:00
15:00

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Edward Fortune, Starburst Magazine (Panelist)

Chuck Serface, Suicide and Crisis Services of Santa Clara County (Panelist)

Alexandra Rowland (Moderator)

E. Lily Yu (Panelist)

J.r.h. Lawless, J.R.H. Lawless (Panelist)

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Presentation

Mikko Rauhala (Speaker)

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Paula Boer, Self-employed (Moderator)

Diane Walton, On Spec Magazine (Panelist)

Vylar Kaftan (Panelist)

Jane Rawson (Panelist)

Narrative and the Craft of Speculative Fiction 50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

Duncan Hubber, Federation University Australia (Panelist)

Birds of a Feather: Librarians 50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Discussion Groups

Discussion Group

Maree Pavletich, CoNZealand (Moderator)

16:00
16:00
Urban Fantasy in the 21st Century 50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Danny Lore, Fiyah Magazine (Panelist)

Claire Light (Panelist)

Cindy Lynn Speer (Panelist)

Carrie Vaughn (Moderator)

Janna Ruth (Panelist)

Good Work, Questionable Creator 50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

James Davis Nicoll, James Nicoll Reviews / University of Waterloo Theatre Centre (Panelist)

Richard Gilliam, Self (Panelist)

Julie Hofmann or ADMedievalist (Moderator)

Arthropods in Fiction 50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Presentation

Robinne Weiss (Panelist)

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

Vincent Tran (Panelist)

17:00
17:00
The Spaceship as Teaching Tool 50 minutes, 17:00 NZST - 17:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

G. David Nordley, Self Employed (Moderator)

18:00
18:00

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Terrie Hashimoto (Moderator)

Dohjin Miyamoto, University of Tsukuba (Panelist)

Yugen Yashima (Panelist)

Hirotaka Osawa, University of Tsukuba (Panelist)

Chinese Short Fiction 50 minutes, 18:00 NZST - 18:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Amelia Lee, Chengdu Eight Light Minutes Culture (Panelist)

Yilun Fan, Chengdu Eight Light Minutes Culture (Moderator)

Joyce Chng (Panelist)

Taiyo Fujii, SFWJ (Panelist)

Yen Ooi (Panelist)

Towards a Pedagogy of Speculative Fiction 50 minutes, 18:00 NZST - 18:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

Sean Williams, Flinders University (Presenter)

Laura E Goodin (Presenter)

19:00
19:00
Speculative Poetry Deathmatch Thunderdome 50 minutes, 19:00 NZST - 19:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Activity

Kyla Lee Ward, Prea Press (Contestant)

Sultana Raza (Contestant)

Zaza Koshkadze (Contestant)

Karen Bovenmyer, PseudoPod Horror Podcast Magazine (Master of ceremonies)

20:00
20:00
SF Movies that Look Great but Are Awful! 50 minutes, 20:00 NZST - 20:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Peter Hassall, Stunt Guild of New Zealand (Moderator)

Matthew Pavletich (Panelist)

Jeremy Szal (Panelist)

22:00
22:00
Quantum Computing: Nearing Reality 50 minutes, 22:00 NZST - 22:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Eric Picholle, CNRS (France) & author (Panelist)

Cliona Shakespeare, University of Jyväskylä (Panelist)

Harun Siljak, CONNECT Centre For Future Networks and Communications (Moderator)

23:00
23:00
Parties: 1 August, party band #1 3 hours, 23:00 NZST - 2:00 NZST

Con Operations - Party Zoom

Party

Sunday 2 August, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
9:00
9:00
Recent Scientific Breakthroughs - What's Hot? 50 minutes, 9:00 NZST - 9:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

G. David Nordley, Self Employed (Panelist)

Bill Higgins, Fermilab (Panelist)

L. Suzanne Casement, Northrop Grumman Space Systems (Moderator)

Taiyo Fujii, SFWJ (Panelist)

Valentin Ivanov, European Southern Observatory (Panelist)

Apocalypse as Insight 50 minutes, 9:00 NZST - 9:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

Octavia Cade (Panelist)

Julie Hofmann or ADMedievalist (Panelist)

Gillian Polack (Panelist)

10:00
10:00
Catalyzing Space Entrepreneurial Ecosystems 1 hour 50 minutes, 10:00 NZST - 11:50 NZST , Signup required

Programming - Workshops

Workshop

Emeline Paat-Dahlstrom, SpaceBase (Moderator)

Fairy Tales and Fantasy 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Vida Cruz (Panelist)

Leife Shallcross, Australia 2025 bid committee (Moderator)

Ellen Datlow (Panelist)

Eileen Mueller (Panelist)

Jean Bürlesk, Science Fiction and Fantasy Society Luxembourg (Panelist)

11:00
11:00
Closing Ceremony 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Events - Events Room

Event

Norman Cates, CoNZealand (Master of ceremonies)

Kelly Buehler, CoNZealand (Master of ceremonies)

Bill Lawhorn (Participant)

Colette Fozard (Participant)

The Day After Tomorrow: Near Future SF 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Shiv Ramdas (Panelist)

Karl Schroeder (Panelist)

Glen Engel-Cox, Blue Agama Associates (Moderator)

Caren Gussoff Sumption (Panelist)

SB Divya (Panelist)

The Geologic Era of the Human 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

Sharon King, ACMRS; Les enfans sans abri (Panelist)

Octavia Cade (Moderator)

Prema Arasu, University of Western Australia (Panelist)

Cloud Atlas and Beyond: the Works of David Mitchell 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Programming - Discussion Groups

Discussion Group

Sultana Raza (Speaker)

12:00
12:00

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Jeffrey A. Carver, SFWA, Starstream Publications (Panelist)

Sascha Stronach (Panelist)

Z Aung (Moderator)

Mark Van Name (Panelist)

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Trish Matson (Moderator)

Valerie Valdes (Panelist)

Carl Fink, Learning Guild (Panelist)

Kat Clay (Panelist)

Family and the Future of the Intimate 50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

Kara Kennedy (Moderator)

Richard Finn, University of the Sunshine Coast (Speaker)

Comics and Manga in the 21st Century 50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

R.W.W. Greene, Angry Robot Books (Moderator)

Ada Palmer (Panelist)

Scott Edelman (Panelist)

Jason Franks (Panelist)

Queenie Chan (Panelist)

12:30
12:30
Reading: Cory Doctorow 25 minutes, 12:30 NZST - 12:55 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Cory Doctorow (Speaker)

13:00
13:00

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Shiv Ramdas (Panelist)

Yasser Bahjatt, Jeddi High Council (Panelist)

Terrie Hashimoto (Panelist)

Zaza Koshkadze (Moderator)

Valentin Ivanov, European Southern Observatory (Panelist)

Virtual Conventions and Conferences 50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Discussion Groups

Panel

Erin Underwood (Panelist)

Laurie Mann (Panelist)

Randall Shepherd, CoNZealand/Alamo (Panelist)

Steven Silver, SFWA (Moderator)

What is Human? 50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

Sunny Teich, Victoria University of Wellington (Moderator)

David (Marti Ward) Powers, Flinders University of South Australia (Panelist)

14:00
14:00
Worlds of Ursula K Le Guin 2 hours, 14:00 NZST - 16:00 NZST , Signup required

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Media Screening

Arwen Curry, Worlds of Ursula K. Le Guin (Speaker)