mrgazpacho

Sessions in which mrgazpacho attends

Wednesday 29 July, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
10:00
10:00
The Art of the Interview 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Michi Trota, Science Fiction & Fantasy Writers of America (Moderator)

Jen Zink, The Skiffy and Fanty Show (Panelist)

Zedeck Siew (Panelist)

Judith Huang (Panelist)

13:00
13:00
Climate Change and Conventions 50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Tim Jones (Panelist)

Erin Underwood (Moderator)

Cameron Bolinger, Explorasaurus Studios (Panelist)

Kyoko Ogushi, CoNZealand (Panelist)

14:00
14:00
Running Conventions: A Worldwide Perspective 50 minutes, 14:00 NZST - 14:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Maciej Matuszewski (Panelist)

Diane Walton, On Spec Magazine (Panelist)

Rose Mitchell (Panelist)

Kyoko Ogushi, CoNZealand (Panelist)

Ben Yalow, CoNZealand (Moderator)

15:00
15:00
The Death of Genre? 55 minutes, 15:00 NZST - 15:55 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Trish Matson (Panelist)

Caren Gussoff Sumption (Panelist)

Joshua Bilmes (Panelist)

Soon Lee (Moderator)

16:00
16:00
The Evolution of Fanzines 50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Chris Garcia, Team Journey Planet (Panelist)

Wendy Browne, Women Write About Comics (Panelist)

Greg Hills, . (Panelist)

Cora Buhlert (Moderator)

Jeanne Mealy (Panelist)

Meet and Greet the Programme Participants 1 hour, 16:00 NZST - 17:00 NZST

Programming - Meet and Greets

Reception

18:00
18:00
Feedback Session 1 50 minutes, 18:00 NZST - 18:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Kelly Buehler, CoNZealand (Panelist)

Lynelle Howell, CoNZealand (Panelist)

David Gallaher, CoNZealand (Panelist)

Norman Cates, CoNZealand (Moderator)

19:00
19:00
Welcome to CoNZealand, a Virtual Tour 50 minutes, 19:00 NZST - 19:50 NZST

Programming - Programme Room 7 (Zoom Meeting)

Demonstration

Maree Pavletich, CoNZealand (Presenter)

20:00
20:00
Scarey Stuff 50 minutes, 20:00 NZST - 20:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Game Show

Frances Hardinge (Contestant)

Elizabeth Knox (Contestant)

Kyla Lee Ward, Prea Press (Master of ceremonies)

Thursday 30 July, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
9:00
9:00
Kaffeeklatsch: Ville Vuorela 50 minutes, 9:00 NZST - 9:50 NZST , Signup required

Programming - Kaffeklatch and Literary Beer Room

Kaffeeklatsch

Ville Vuorela, Reforged Studios (Participant)

The Human Mind and Perception of the Other 50 minutes, 9:00 NZST - 9:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

David Carmel, Victoria University of Wellington, New Zealand (Moderator)

Lars Backstrom, auticon (Panelist)

Accessible Yoga 50 minutes, 9:00 NZST - 9:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Activity

Ty Arnold, Vital Life Services (Speaker)

10:00
10:00
Traditional Publishing: Working with Publishers 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Joshua Bilmes (Moderator)

Ion Newcombe, AntipodeanSF (Panelist)

11:00
11:00

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Maquel A. Jacob, MAJart Works (Panelist)

Alexandra Pierce (Moderator)

Peadar Ó Guilín (Panelist)

Ion Newcombe, AntipodeanSF (Panelist)

Mur Lafferty (Panelist)

12:00
12:00
SF Cons Around the World 50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Yasser Bahjatt, Jeddi High Council (Panelist)

Gay Haldeman (Moderator)

Tony Xia, Chengdu Eight Light-Minutes Culture (Panelist)

Shimada Yooichi (Panelist)

13:00
13:00
Concellation 2020 Retrospective 50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Gadi Evron, Tel Aviv in 2027 (Panelist)

Christopher Ambler (Panelist)

Craig Glassner (Panelist)

Lynelle Howell, CoNZealand (Moderator)

14:00
14:00
My Favourite Board Game 50 minutes, 14:00 NZST - 14:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Erica Holcomb, Explorasaurus Studios (Panelist)

Alex Acks (Moderator)

Alan Stewart (Panelist)

David Peterson (Panelist)

Frances Hardinge (Panelist)

15:00
15:00
Narrative Imagery 50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

John Picacio (Moderator)

Alyssa Winans (Panelist)

Kathleen Jennings (Panelist)

16:00
16:00
1001 Years Later: What Happened to Arabian Fiction 50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Thoraiya Dyer (Panelist)

Monther Alkabbani (Panelist)

Yasser Bahjatt, Jeddi High Council (Moderator)

18:00
18:00
History of SF Fandom in New Zealand 50 minutes, 18:00 NZST - 18:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Simon Litten (Panelist)

Nigel Rowe, Feeding America, Inc. (Panelist)

Norman Cates, CoNZealand (Moderator)

Peter Hassall, Stunt Guild of New Zealand (Panelist)

Dylan Horrocks, Victoria University of Wellington (Panelist)

19:00
19:00
Welcome to CoNZealand, a Virtual Tour 50 minutes, 19:00 NZST - 19:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Demonstration

Maree Pavletich, CoNZealand (Presenter)

Friday 31 July, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
9:00
9:00
Fan Fund Auction 1 hour 50 minutes, 9:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 7 (Zoom Meeting)

Auction

Alison Scott, Punctuation (Moderator)

Marcin "Alqua" Klak, Fandom Rover (Presenter)

Maree Pavletich, CoNZealand (Participant)

Gillian Polack (Participant)

Erin Underwood (Moderator)

11:00
11:00
Discover Sir Julius Vogel 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Programming - Programme Room 7 (Zoom Meeting)

Presentation

Lucy Sussex, Self Employed (Presenter)

13:00
13:00
SF and Fantasy from New Zealand 50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 7 (Zoom Meeting)

Panel

Andi C. Buchanan, Writer (Panelist)

Cassie Hart (Panelist)

Toni Wi (Panelist)

Dylan Horrocks, Victoria University of Wellington (Moderator)

14:00
14:00
Good Omens at 30 50 minutes, 14:00 NZST - 14:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Ira Alexandre, Lady Business (Panelist)

Soon Lee (Panelist)

Sam Blackley, freelance (Moderator)

Maria Haskins (Panelist)

Harun Siljak, CONNECT Centre For Future Networks and Communications (Panelist)

Killing Your Own Grandparent: Time Travel in SF 50 minutes, 14:00 NZST - 14:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Andy Dudak (Panelist)

Amal El-Mohtar, University of Ottawa (Panelist)

Elizabeth Knox (Panelist)

Gillian Polack (Panelist)

15:00
15:00
Pandemic Myths and Facts 50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Yudhanjaya Wijeratne, LIRNEasia (Panelist)

Naomi Kritzer (Moderator)

Andi C. Buchanan, Writer (Panelist)

Mason A. Porter, University of California (Panelist)

Perrianne Lurie (Panelist)

16:00
16:00
Universal Rights in the Age of AI 50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Hirotaka Osawa, University of Tsukuba (Panelist)

L.J. Kendall, L. J. Kendall Publishing (Panelist)

Barbara Howe (Panelist)

Benjamin C. Kinney, Escape Pod (Panelist)

Mikko Rauhala (Moderator)

17:00
17:00
Feedback Session 3 50 minutes, 17:00 NZST - 17:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Kelly Buehler, CoNZealand (Panelist)

Lynelle Howell, CoNZealand (Panelist)

David Gallaher, CoNZealand (Panelist)

Norman Cates, CoNZealand (Moderator)

18:00
18:00
Rose's Birthday Party 1 hour 50 minutes, 18:00 NZST - 19:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Party

Rose Mitchell (Panelist)

20:00
20:00
Looking Up! New Zealand Astronomy 50 minutes, 20:00 NZST - 20:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Panel

Matthew Pavletich (Panelist)

Keith Smith (Panelist)

Saturday 1 August, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
12:00
12:00
Perspectives on World Building 50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

Helen Marshall, University of Queensland (Panelist)

Barbara Postema, Massey University (Panelist)

14:00
14:00
Fandom in the 1970s 50 minutes, 14:00 NZST - 14:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Raewyn Nevin (Moderator)

Mark Loney, The Space Wastrel (Panelist)

Gay Haldeman (Panelist)

Scott Edelman (Panelist)

15:00
15:00
Narrative and the Craft of Speculative Fiction 50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

Duncan Hubber, Federation University Australia (Panelist)

16:00
16:00
History of SF Fandom in Australia 50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Chris Nelson (Panelist)

Alan Stewart (Moderator)

Marlee Jane Ward (Panelist)

Rose Mitchell (Panelist)

17:00
17:00
Feedback Session 4 50 minutes, 17:00 NZST - 17:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Kelly Buehler, CoNZealand (Panelist)

Lynelle Howell, CoNZealand (Panelist)

David Gallaher, CoNZealand (Panelist)

Norman Cates, CoNZealand (Moderator)

19:00
19:00
Pubquiz 50 minutes, 19:00 NZST - 19:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Game Show

Gerard Kraus, Science Fiction & Fantasy Society Luxembourg (Master of ceremonies)

Sunday 2 August, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
9:00
9:00
Apocalypse as Insight 50 minutes, 9:00 NZST - 9:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

Octavia Cade (Panelist)

Julie Hofmann or ADMedievalist (Panelist)

Gillian Polack (Panelist)

10:00
10:00
What It Takes to Create Those Scenes 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

Gregor Cameron, FatCircus (Moderator)

Sunny Teich, Victoria University of Wellington (Panelist)

11:00
11:00
The Geologic Era of the Human 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

Sharon King, ACMRS; Les enfans sans abri (Panelist)

Octavia Cade (Moderator)

Prema Arasu, University of Western Australia (Panelist)

12:00
12:00
Family and the Future of the Intimate 50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

Kara Kennedy (Moderator)

Richard Finn, University of the Sunshine Coast (Speaker)

16:00
16:00
The Future of the Marvel Cinematic Universe 50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Candice Michelle Goodwin, RWC Productions (Panelist)

Carrie Vaughn (Moderator)

David Peterson (Panelist)

Elsa Sjunneson (Panelist)

17:00
17:00
Feedback Session 5 - Into the Future! 50 minutes, 17:00 NZST - 17:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Kelly Buehler, CoNZealand (Panelist)

Bill Lawhorn (Panelist)

Colette Fozard (Moderator)

Lynelle Howell, CoNZealand (Panelist)

David Gallaher, CoNZealand (Panelist)

Norman Cates, CoNZealand (Moderator)