Sarah

Sessions in which Sarah attends

Wednesday 29 July, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
13:00
13:00
Future Economics 50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Karl Schroeder (Panelist)

Katherine Quevedo (Panelist)

Eli K. P. William (Panelist)

Jesper Stage (Panelist)

15:00
15:00
Yarnbombing & Crafting Time Wednesday 50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Discussion Groups

Activity

Jan Bass, Programme (Moderator)

19:00
19:00
Representing the Other 50 minutes, 19:00 NZST - 19:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Brandon O'Brien, FIYAH Magazine of Black Speculative Fiction (Speaker)

Cliona Shakespeare, University of Jyväskylä (Panelist)

Prema Arasu, University of Western Australia (Panelist)

Bradford Lyau (Moderator)

Laura (El) Lam, Edinburgh Napier University (Panelist)

Thursday 30 July, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
9:00
9:00
Yarnbombing & Crafting Time Thursday 50 minutes, 9:00 NZST - 9:50 NZST

Programming - Discussion Groups

Activity

Jan Bass, Programme (Moderator)

10:00
10:00
Justice in SF and Fantasy 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Adri Joy, Nerds of a Feather (Panelist)

Fred Lerner (Panelist)

Jenn Lyons, Tor Books (Moderator)

Brent Lambert, FIYAH Literary Magazine (Panelist)

Melinda Snodgrass, Stealing Fire Productions Inc. (Panelist)

12:00
12:00
Money and Currency for Fantasy Authors 50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Thoraiya Dyer (Panelist)

Edward James, none (Panelist)

15:00
15:00
A Chat with Bob and George 50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Dialogue

George R. R. Martin (Participant)

Robert Silverberg (Participant)

16:00
16:00
SFF and Te Ao Māori 50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Steph Matuku (Panelist)

Dan Rabarts, Writer (Moderator)

Whiti Hereaka (Panelist)

Cassie Hart (Panelist)

Friday 31 July, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
9:00
9:00
Kaffeeklatsch: Lawrence M. Schoen 50 minutes, 9:00 NZST - 9:50 NZST , Signup required

Programming - Kaffeklatch and Literary Beer Room

Kaffeeklatsch

Lawrence M. Schoen, Paper Golem LLC (Participant)

Question Time 2: DisCon III 50 minutes, 9:00 NZST - 9:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Bill Lawhorn (Panelist)

Robbie Bourget (Moderator)

Randall Shepherd, CoNZealand/Alamo (Moderator)

Gadi Evron, Tel Aviv in 2027 (Moderator)

Colette Fozard (Panelist)

10:00
10:00
2022 Worldcon Site Announcement 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Presentation

Helen Montgomery, Chicon 8: The 80th World Science Fiction Convention (Participant)

Colette Fozard (Participant)

Dave McCarty (Participant)

Yasser Bahjatt, Jeddi High Council (Participant)

Alan Stewart (Moderator)

11:00
11:00
Masquerade 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Events - Events Room

Event

15:00
15:00
Yarnbombing & Crafting Time Friday 50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Discussion Groups

Activity

Jan Bass, Programme (Moderator)

20:00
20:00
Question TIme 3: 2023 Onwards 50 minutes, 20:00 NZST - 20:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Esther MacCallum-Stewart, Glasgow in 2024 (Other Participant)

Marguerite Smith, Glasgow 2024 and Smofcon 39 (Other Participant)

Jo Van (Other Participant)

Randall Shepherd, CoNZealand/Alamo (Moderator)

Pascale Chabrillat-Trahin, NICE2026 (Panelist)

Robbie Bourget (Moderator)

Saturday 1 August, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
11:00
11:00
Hugo Awards Ceremony 3 hours 30 minutes, 11:00 NZST - 14:30 NZST

Events - Events Room

Event

Mercedes Lackey, High Flight Arts and Letters (Presenter)

Rose Mitchell (Presenter)

Robert Silverberg (Presenter)

Alison Scott, Punctuation (Presenter)

Erin Underwood (Presenter)

Larry Dixon (Presenter)

Greg Broadmore, Weta Workshop (Presenter)

George R. R. Martin (Moderator)

13:30
13:30
Reading: Darcie Little Badger 25 minutes, 13:30 NZST - 13:55 NZST

Programming - Reading Room 2

Reading

Darcie Little Badger (Speaker)

14:00
14:00
Fandom in the 1970s 50 minutes, 14:00 NZST - 14:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Raewyn Nevin (Moderator)

Mark Loney, The Space Wastrel (Panelist)

Gay Haldeman (Panelist)

Scott Edelman (Panelist)

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Siobhan Carroll, University of Delaware (Potential)

Marlee Jane Ward (Moderator)

Cassie Hart (Panelist)

Bren MacDibble (Panelist)

Cat Sparks (Panelist)

20:00
20:00
Yarnbombing & Crafting Time Saturday 50 minutes, 20:00 NZST - 20:50 NZST

Programming - Discussion Groups

Activity

Jan Bass, Programme (Moderator)

Sunday 2 August, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
11:00
11:00
Closing Ceremony 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Events - Events Room

Event

Norman Cates, CoNZealand (Master of ceremonies)

Kelly Buehler, CoNZealand (Master of ceremonies)

Bill Lawhorn (Participant)

Colette Fozard (Participant)

15:00
15:00
Yarnbombing & Crafting Time Sunday 50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Discussion Groups

Activity

Jan Bass, Programme (Moderator)