Kirelena

Sessions in which Kirelena attends

Wednesday 29 July, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
12:00
12:00
Welcome, New Professional Writers 50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 7 (Zoom Meeting)

Panel

Mikko Rauhala (Panelist)

Cat Rambo, Cat Rambo (Panelist)

Kaisa Pellinen, F (Moderator)

Sam Hawke (Panelist)

16:00
16:00
Killing it in Kindle Unlimited 50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Programme Room 7 (Zoom Meeting)

Presentation

Eileen Mueller (Panelist)

18:00
18:00
Film Festival Block 1 4 hours, 18:00 NZST - 22:00 NZST

Media Screening

23:00
23:00
Establishing A Social Media Presence 50 minutes, 23:00 NZST - 23:50 NZST

Programming - Programme Room 7 (Zoom Meeting)

Panel

Zena Shapter, Zena Shapter (Panelist)

Morgan Hazelwood (Panelist)

Thursday 30 July, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
11:00
11:00

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Daniel Abraham (Moderator)

Jeffrey A. Carver, SFWA, Starstream Publications (Panelist)

James Cambias (Panelist)

G. David Nordley, Self Employed (Panelist)

Ian McDonald (Panelist)

12:30
12:30
Reading: Max Gladstone 25 minutes, 12:30 NZST - 12:55 NZST

Programming - Reading Room 2

Reading

Max Gladstone (Speaker)

13:00
13:00

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Garth Nix (Panelist)

Isa Ritchie (Moderator)

Whiti Hereaka (Panelist)

Mandy Hager, NZ Society of Authors (Panelist)

Alison Evans (Panelist)

14:00
14:00

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Liz Gorinsky, Erewhon Books (Panelist)

Margot Atwell, Kickstarter (Moderator)

Michelle Lovi, Odyssey Books (Panelist)

L.J. Kendall, L. J. Kendall Publishing (Panelist)

14:30
14:30
Reading: Charlie Jane Anders 25 minutes, 14:30 NZST - 14:55 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Charlie Jane Anders (Speaker)

16:00
16:00

Programming - Programme Room 7 (Zoom Meeting)

Panel

Courtney Schafer (Moderator)

Erin Wilcox, SFWA (Panelist)

Sam Hawke (Panelist)

Jen Zink, The Skiffy and Fanty Show (Panelist)

Holly Black (Panelist)

18:00
18:00
Film Festival Block 2 4 hours, 18:00 NZST - 22:00 NZST

Media Screening

Friday 31 July, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
11:00
11:00
What Sells? 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Programming - Programme Room 9 (Zoom Meeting)

Panel

Joe Monti, Saga Press (Moderator)

Joshua Bilmes (Panelist)

Lynne Thomas, Uncanny Magazine (Panelist)

Valerie Estelle Frankel, Silicon Valley Authors in the vendors room (Panelist)

12:00
12:00
Old New Writers 50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

George R. R. Martin (Participant)

Jack Dann (Participant)

Joe Haldeman (Participant)

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Russell Kirkpatrick (Panelist)

Fran Wilde (Moderator)

Yugen Yashima (Panelist)

Max Gladstone (Panelist)

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Libia Brenda, Independent (Panelist)

Cora Buhlert (Moderator)

Neil Clarke, Clarkesworld Magazine (Panelist)

Wataru Ishigame, Tokyo Sogensha (Publisher) (Panelist)

Luis F. Silva (Panelist)

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Angela Meyer (Panelist)

Jane Routley (Moderator)

William C. Tracy, Space Wizard Science Fantasy (Panelist)

Yen Ooi (Panelist)

14:00
14:00
Writers on Writing: The Plot's the Thing 50 minutes, 14:00 NZST - 14:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Jeffrey A. Carver, SFWA, Starstream Publications (Panelist)

Carrie Patel, Obsidian Entertainment (Moderator)

Suyi Davies Okungbowa (Panelist)

David D. Levine (Panelist)

17:00
17:00

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Caemasache McKenna, Full Sail University (Panelist)

Matthew S. Rotundo (Moderator)

Catherine Lundoff, Queen of Swords Press (Panelist)

Peter Hassall, Stunt Guild of New Zealand (Panelist)

Sam Blackley, freelance (Panelist)

18:00
18:00
Film Festival Block 3 4 hours, 18:00 NZST - 22:00 NZST

Media Screening

Saturday 1 August, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
12:00
12:00
Writing for Young Adults 50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Katya de Becerra (Panelist)

A.j. Ponder (Moderator)

Darcie Little Badger (Panelist)

Joe Struss, Iowa Valley Comm. College District (Panelist)

14:00
14:00
Reading: Garth Nix 25 minutes, 14:00 NZST - 14:25 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Garth Nix (Speaker)

18:00
18:00
Film Festival Block 4 4 hours, 18:00 NZST - 22:00 NZST

Media Screening

20:00
20:00
Contemplating an International Move... 50 minutes, 20:00 NZST - 20:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Suyi Davies Okungbowa (Panelist)

Lei Ma, Interplanetary Immigration Center (Panelist)

Sultana Raza (Panelist)

Kelly Buehler, CoNZealand (Panelist)

Alissa McKersie (Moderator)

Sunday 2 August, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
15:00
15:00
Film Festival Block 5 1 hour 30 minutes, 15:00 NZST - 16:30 NZST

Media Screening