Kevin Black

My wife SunnyJim Morgan and I hail from the Washington State in the USA. We are regular staff members of Norwescon, the premiere science fiction convention of the Pacific Northwest.  We are working on the Seattle 2025 Worldcon bid.  ConZealand is my fourth Worldcon.

Sessions in which Kevin Black attends

Wednesday 29 July, 2020

Time Zone: NZST/Wellington
8:00
8:00
Dealers Hall Pre-Opening Coffee and Doughnuts Reception - 50 minutes - 8:00 NZST  -  8:50 NZST
Programming - Programme Room 7 (Zoom Meeting) Reception
10:00
10:00
Future Laws - 50 minutes - 10:00 NZST  -  10:50 NZST
Programming - Programme Room 1 (Webinar) Panel
Karl Schroeder (Panelist) Gadi Evron, Tel Aviv in 2027 (Panelist) Likhain (Moderator) Anne-Louise Fortune, Independent Scholar (Panelist) Penelope Flynn, LLC (Panelist)
Fantasy Today: The Best of Recent Fantasy - 50 minutes - 10:00 NZST  -  10:50 NZST
Programming - Programme Room 2 (Webinar) Panel
Sarah Gailey (Panelist) Graci Kim, Rick Riordan Presents (Panelist) Claire Rousseau (Panelist) Emma Osborne (Moderator)
11:00
11:00
Token Girl - 50 minutes - 11:00 NZST  -  11:50 NZST
Programming - Programme Room 4 (Webinar) Panel
Mallory O'Meara (Panelist) Isa Ritchie (Panelist) Kieron Gillen (Panelist) Mary Anne Mohanraj, University of Illinois / Speculative Literature Foundation (Panelist) Mary Robinette Kowal (Moderator)
Programming - Programme Room 2 (Webinar) Panel
Susana Polo, Polygon.com (Panelist) Paul Weimer (Moderator) Gina Saucier (Panelist) Jodi McAlister (Panelist) J J Mathews, Mouse Moon Press (Panelist)
Science Fiction/Fantasy from the Chinese Diaspora - 50 minutes - 11:00 NZST  -  11:50 NZST
Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings) Panel
Joyce Chng (Panelist) Bradford Lyau (Panelist) Andy Dudak (Panelist) Kin-Ming Looi, - (Panelist)
12:00
12:00
Reading: Valerie Valdes - 25 minutes - 12:00 NZST  -  12:25 NZST
Programming - Reading Room 1 Reading
Valerie Valdes (Speaker)
Is it Time for a Best Video Game/Interactive Media Hugo? - 50 minutes - 12:00 NZST  -  12:50 NZST
Programming - Programme Room 3 (Webinar) Panel
Ceinwen Langley (Panelist) Vincent Docherty, SMOFcon 39 (Moderator) Karen Bovenmyer, PseudoPod Horror Podcast Magazine (Panelist) Cameron Bolinger, Explorasaurus Studios (Panelist) Ira Alexandre, Lady Business (Panelist)
Programming - Programme Room 4 (Webinar) Panel
Kin-Ming Looi, - (Panelist) Sarah Gulde, Star Trek Quarterly (Moderator) Queenie Chan (Panelist) David Peterson (Panelist)
13:00
13:00
Kaffeeklatsch: Sarah Beth Durst - 50 minutes - 13:00 NZST  -  13:50 NZST  |  Signup required
Programming - Kaffeklatch and Literary Beer Room Kaffeeklatsch
Sarah Beth Durst (Participant)
The Art of the Review - 50 minutes - 13:00 NZST  -  13:50 NZST
Programming - Programme Room 2 (Webinar) Panel
James Davis Nicoll, James Nicoll Reviews / University of Waterloo Theatre Centre (Panelist) Trish Matson (Moderator) Claire Rousseau (Panelist) Anne-Louise Fortune, Independent Scholar (Panelist) Kyla Lee Ward, Prea Press (Panelist)
Who, What, When and/or Where Inspired You? - 50 minutes - 13:00 NZST  -  13:50 NZST
Programming - Programme Room 1 (Webinar) Panel
Kaaron Warren (Panelist) Snezana Kanacki (Panelist) Amal El-Mohtar, University of Ottawa (Panelist) Amanda Bridgeman (Moderator)
13:30
13:30
Reading: J.R.H. Lawless - 25 minutes - 13:30 NZST  -  13:55 NZST
Programming - Reading Room 1 Reading
J.r.h. Lawless, J.R.H. Lawless (Speaker)
14:00
14:00
Chronology of Calendars - 50 minutes - 14:00 NZST  -  14:50 NZST
Programming - Programme Room 4 (Webinar) Panel
Edmund Schluessel, International School of Helsinki (Panelist) Gideon Marcus, Galactic Journey (and Journey Press) (Moderator) Jenn Lyons, Tor Books (Panelist)
Programming - Programme Room 1 (Webinar) Presentation
Bill Ritch, The Atlanta Radio Theatre Company (Performer)
Running Conventions: A Worldwide Perspective - 50 minutes - 14:00 NZST  -  14:50 NZST
Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting) Panel
Maciej Matuszewski (Panelist) Diane Walton, On Spec Magazine (Panelist) Rose Mitchell (Panelist) Kyoko Ogushi, CoNZealand (Panelist) Ben Yalow, CoNZealand (Moderator)
14:30
14:30
Reading: Melinda Snodgrass - 25 minutes - 14:30 NZST  -  14:55 NZST
Programming - Reading Room 2 Reading
Melinda Snodgrass, Stealing Fire Productions Inc. (Speaker)
15:00
15:00
Programming - Programme Room 1 (Webinar) Panel
Karen Bovenmyer, PseudoPod Horror Podcast Magazine (Moderator) Ceinwen Langley (Panelist) Timothy Ellis, The Hunter Legacy Universe / WriterSanctum author forum (Panelist) H.G. Parry (Panelist) Sam Blackley, freelance (Panelist)
Small Press Leading the Way - 50 minutes - 15:00 NZST  -  15:50 NZST
Programming - Programme Room 3 (Webinar) Panel
Joyce Chng (Panelist) Tod McCoy, Hydra House Books (Moderator) Michelle Lovi, Odyssey Books (Panelist) Zach Dodson, featherproof books (Panelist)
16:00
16:00
Reading: Mallory O'Meara - 25 minutes - 16:00 NZST  -  16:25 NZST
Programming - Reading Room 2 Reading
Mallory O'Meara (Speaker)
The World of Independent Board Games: Beyond D & D - 50 minutes - 16:00 NZST  -  16:50 NZST
Programming - Programme Room 4 (Webinar) Panel
Edward Fortune, Starburst Magazine (Panelist) Petrea Mitchell (Panelist) Queenie Chan (Moderator) Amal El-Mohtar, University of Ottawa (Panelist)
Programming - Programme Room 3 (Webinar) Panel
Katrina Archer, Little Blue Marble (Moderator) M. Darusha Wehm (Panelist) Courtney Schafer (Panelist) David D. Levine (Panelist)
Meet and Greet the Programme Participants - 1 hour - 16:00 NZST  -  17:00 NZST
Programming - Meet and Greets Reception
17:00
17:00
A Short, Sharp, Shock: Horror in Few Words - 50 minutes - 17:00 NZST  -  17:50 NZST
Programming - Programme Room 2 (Webinar) Panel
Suyi Davies Okungbowa (Moderator) Emma Osborne (Panelist) Nibedita Sen (Panelist)
18:00
18:00
The Art of Kathleen Jennings - 50 minutes - 18:00 NZST  -  18:50 NZST
Programming - Programme Room 2 (Webinar) Portfolio
Kathleen Jennings (Presenter)
19:00
19:00
Representing the Other - 50 minutes - 19:00 NZST  -  19:50 NZST
Programming - Programme Room 1 (Webinar) Panel
Brandon O'Brien, FIYAH Magazine of Black Speculative Fiction (Speaker) Cliona Shakespeare, University of Jyväskylä (Panelist) Prema Arasu, University of Western Australia (Panelist) Bradford Lyau (Moderator) Laura (El) Lam, Edinburgh Napier University (Panelist)
21:00
21:00
Imagining Fae in Aotearoa and elsewhere - 50 minutes - 21:00 NZST  -  21:50 NZST
Programming - Programme Room 4 (Webinar) Panel
Hester J. Rook (Moderator) Rem Wigmore (Panelist) Jodi McAlister (Panelist) Peter Hassall, Stunt Guild of New Zealand (Panelist) AJ Lancaster (Panelist)
22:00
22:00
Planning and Attending Conventions in the Age of COVID-19 - 50 minutes - 22:00 NZST  -  22:50 NZST
Programming - Programme Room 3 (Webinar) Panel
Gerard Kraus, Science Fiction & Fantasy Society Luxembourg (Panelist) Carolina Gomez Lagerlöf (Panelist) Alison Scott, Punctuation (Moderator) Vincent Docherty, SMOFcon 39 (Panelist)

Thursday 30 July, 2020

Time Zone: NZST/Wellington
9:00
9:00
Recent SF and Fantasy on TV: Beyond the Usual Suspects - 50 minutes - 9:00 NZST  -  9:50 NZST
Programming - Programme Room 2 (Webinar) Panel
Shaun Duke, Bemidji State University / The Skiffy and Fanty Show (Panelist) Juliana Rew, Third Flatiron Publishing (Moderator) Stina Leicht (Panelist) Sarah Gulde, Star Trek Quarterly (Panelist) Christine Taylor-Butler (Panelist)
Climate Change: Adaptation vs Resilience - 50 minutes - 9:00 NZST  -  9:50 NZST
Programming - Programme Room 4 (Webinar) Panel
Darcie Little Badger (Moderator) Michael Sheffield, Northrop Grumman Space Systems (Panelist) Arkady Martine (Panelist)
Wild Cards: Writing the Mosaic Novel - 50 minutes - 9:00 NZST  -  9:50 NZST
Programming - Programme Room 3 (Webinar) Panel
Peadar Ó Guilín (Panelist) Walter Jon Williams (Panelist) Mary Anne Mohanraj, University of Illinois / Speculative Literature Foundation (Panelist) Melinda Snodgrass, Stealing Fire Productions Inc. (Moderator)
10:00
10:00
Justice in SF and Fantasy - 50 minutes - 10:00 NZST  -  10:50 NZST
Programming - Programme Room 3 (Webinar) Panel
Adri Joy, Nerds of a Feather (Panelist) Fred Lerner (Panelist) Jenn Lyons, Tor Books (Moderator) Brent Lambert, FIYAH Literary Magazine (Panelist) Melinda Snodgrass, Stealing Fire Productions Inc. (Panelist)
Programming - Programme Room 1 (Webinar) Panel
Sarah Pinsker, SFWA (Panelist) Karen Purcell, Woodsdale Animal Hospital (Moderator) Arwen Curry, Worlds of Ursula K. Le Guin (Panelist) Bradford Lyau (Panelist) Alexandra Pierce (Panelist)
Programming - Programme Room 4 (Webinar) Panel
Gregory Norman Bossert, Author & Filmmaker (Panelist) Edward A. Kramer, Wizards of Hollywood Productions (Moderator) Wayne Stables, Weta Digital (Panelist) Norman Cates, CoNZealand (Panelist)
Reading: Joe Haldeman - 25 minutes - 10:00 NZST  -  10:25 NZST
Programming - Reading Room 1 Reading
Joe Haldeman (Speaker)
How Scary Can You Be? - 50 minutes - 10:00 NZST  -  10:50 NZST
Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings) Panel
Cory Doctorow (Moderator) Sek Han Foo (Panelist) Tonia Ransom, NIGHTLIGHT Podcast (Panelist) Rena Barron (Panelist)
10:30
10:30
Reading: Walter Jon Williams - 25 minutes - 10:30 NZST  -  10:55 NZST
Programming - Reading Room 1 Reading
Walter Jon Williams (Speaker)
11:00
11:00
Reading: Mary Robinette Kowal - 25 minutes - 11:00 NZST  -  11:25 NZST
Programming - Reading Room 1 Reading
Mary Robinette Kowal (Speaker)
Collaborations: Nightmare or Dream Gig? - 50 minutes - 11:00 NZST  -  11:50 NZST
Programming - Programme Room 4 (Webinar) Panel
Laura E Goodin (Panelist) Amal El-Mohtar, University of Ottawa (Moderator) Helen Stubbs, Writers Activation, Galactic Chat (Panelist) Luis F. Silva (Panelist) Zena Shapter, Zena Shapter (Panelist)
Staying Closer to Home: Science Fiction in the Solar System - 50 minutes - 11:00 NZST  -  11:50 NZST
Programming - Programme Room 2 (Webinar) Panel
Daniel Abraham (Moderator) Jeffrey A. Carver, SFWA, Starstream Publications (Panelist) James Cambias (Panelist) G. David Nordley, Self Employed (Panelist) Ian McDonald (Panelist)
Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting) Panel
Maquel A. Jacob, MAJart Works (Panelist) Alexandra Pierce (Moderator) Peadar Ó Guilín (Panelist) Ion Newcombe, AntipodeanSF (Panelist) Mur Lafferty (Panelist)
GoH - Mercedes Lackey and Larry Dixon Talk - 50 minutes - 11:00 NZST  -  11:50 NZST
Discord - Discord Programming - Larry & Misty Panel Room Dialogue
Mercedes Lackey, High Flight Arts and Letters (Speaker) Larry Dixon (Speaker)
Lodestar Awards - Meet the Young Adult Award Finalists - 50 minutes - 11:00 NZST  -  11:50 NZST
Programming - Programme Room 3 (Webinar) Panel
Holly Black (Panelist) Fran Wilde (Panelist) Naomi Kritzer (Panelist) Frances Hardinge (Panelist) Liza Trombi, Locus Magazine (Moderator)
11:30
11:30
Reading: Becky Chambers - 25 minutes - 11:30 NZST  -  11:55 NZST
Programming - Reading Room 2 Reading
Becky Chambers (Speaker)
12:00
12:00
Music in SF and Fantasy - 50 minutes - 12:00 NZST  -  12:50 NZST
Programming - Programme Room 3 (Webinar) Panel
Matthew Pavletich (Panelist) Caren Gussoff Sumption (Panelist) Karen Simpson Nikakis, SOV Media (Moderator) William C. Tracy, Space Wizard Science Fantasy (Panelist) Sarah Pinsker, SFWA (Panelist)
Modern SF Criticism - 50 minutes - 12:00 NZST  -  12:50 NZST
Programming - Programme Room 2 (Webinar) Panel
Gary K Wolfe, Locus Magazine (Moderator) Takayuki Tatsumi, Keio University (Panelist) Karen Haber (Panelist) Cat Sparks (Panelist) Liza Trombi, Locus Magazine (Panelist)
12:30
12:30
Reading: Max Gladstone - 25 minutes - 12:30 NZST  -  12:55 NZST
Programming - Reading Room 2 Reading
Max Gladstone (Speaker)
13:00
13:00
Reading: Sarah Beth Durst - 25 minutes - 13:00 NZST  -  13:25 NZST
Programming - Reading Room 1 Reading
Sarah Beth Durst (Speaker)
Programming - Programme Room 4 (Webinar) Dialogue
Cory Doctorow (Speaker) Ada Palmer (Speaker)
Building Fantasy Worlds - 50 minutes - 13:00 NZST  -  13:50 NZST
Discord - Discord Programming - Larry & Misty Panel Room Panel
Shiv Ramdas (Panelist) Julie Czerneda (Moderator) Yves Meynard (Panelist) Mercedes Lackey, High Flight Arts and Letters (Panelist)
Modern Short SF and Fantasy - 50 minutes - 13:00 NZST  -  13:50 NZST
Programming - Programme Room 1 (Webinar) Panel
Charles Payseur (Panelist) Daryl Gregory (Panelist) Scott Edelman (Moderator) Sheila Williams, Asimov's Science Fiction (Panelist) Neil Clarke, Clarkesworld Magazine (Panelist)
Ray Bradbury Centennial - 50 minutes - 13:00 NZST  -  13:50 NZST
Programming - Programme Room 3 (Webinar) Presentation
Jason Aukerman, Indiana University-Purdue University (Speaker)
Concellation 2020 Retrospective - 50 minutes - 13:00 NZST  -  13:50 NZST
Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting) Panel
Gadi Evron, Tel Aviv in 2027 (Panelist) Christopher Ambler (Panelist) Craig Glassner (Panelist) Lynelle Howell, CoNZealand (Moderator)
14:00
14:00
Covering Mercedes Lackey - 50 minutes - 14:00 NZST  -  14:50 NZST
Programming - Programme Room 3 (Webinar) Portfolio
Jody Lee (Speaker)
Stunts in SF Films and TV Shows - 50 minutes - 14:00 NZST  -  14:50 NZST
Programming - Programme Room 1 (Webinar) Presentation
Peter Hassall, Stunt Guild of New Zealand (Presenter)
15:00
15:00
A Chat with Bob and George - 50 minutes - 15:00 NZST  -  15:50 NZST
Programming - Programme Room 1 (Webinar) Dialogue
George R. R. Martin (Participant) Robert Silverberg (Participant)
Programming - Programme Room 3 (Webinar) Panel
Maiya Ibrahim (Panelist) Catherine Lundoff, Queen of Swords Press (Moderator) Lee Murray (Panelist) Glenda Larke (Panelist)
Narrative Imagery - 50 minutes - 15:00 NZST  -  15:50 NZST
Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting) Panel
John Picacio (Moderator) Alyssa Winans (Panelist) Kathleen Jennings (Panelist)
New Zealand Authors on the International Stage - 50 minutes - 15:00 NZST  -  15:50 NZST
Programming - Programme Room 2 (Webinar) Panel
Steph Matuku (Panelist) Graci Kim, Rick Riordan Presents (Panelist) Toni Wi (Panelist) Andi C. Buchanan, Writer (Panelist) AJ Fitzwater, Author (Panelist) Octavia Cade (Moderator) Russell Kirkpatrick (Panelist)
What to Do 'Till Your Ship Comes In - 50 minutes - 15:00 NZST  -  15:50 NZST
Programming - Programme Room 4 (Webinar) Panel
John Hedtke, Double Tall Consulting (Moderator) David D. Levine (Panelist) Catherine S. McMullen (Panelist) Sean McMullen (Panelist)
15:30
15:30
Reading: Daryl Gregory - 25 minutes - 15:30 NZST  -  15:55 NZST
Programming - Reading Room 1 Reading
Daryl Gregory (Speaker)
16:00
16:00
Programming - Programme Room 4 (Webinar) Panel
Matthew Pavletich (Moderator) David Brin, Futures Unlimited (Panelist) Michael Lutomski, Former NASA SpaceX Blue Origin and others (Panelist)
SETI and the Mind of the Alien - 50 minutes - 16:00 NZST  -  16:50 NZST
Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings) Academic
Lars Backstrom, auticon (Moderator) David Carmel, Victoria University of Wellington, New Zealand (Panelist)
Programming - Programme Room 1 (Webinar) Panel
Matthew S. Rotundo (Panelist) Jane Routley (Moderator) Claire Bartlett (Panelist) Jason Franks (Panelist)
17:00
17:00
How to End the World on $500 - 50 minutes - 17:00 NZST  -  17:50 NZST
Programming - Programme Room 1 (Webinar) Panel
Craig Cormick, Self (Moderator) David Brin, Futures Unlimited (Panelist) Julie Czerneda (Panelist) G. David Nordley, Self Employed (Panelist)
On Afrofuturism - 50 minutes - 17:00 NZST  -  17:50 NZST
Programming - Programme Room 4 (Webinar) Panel
Suyi Davies Okungbowa (Panelist) Oghenechovwe Ekpeki (Panelist) Brandon O'Brien, FIYAH Magazine of Black Speculative Fiction (Panelist) Eugen Bacon (Panelist) Maquel A. Jacob, MAJart Works (Moderator)
Translating Speculative Fiction: Challenges and Exaltations - 50 minutes - 17:00 NZST  -  17:50 NZST
Programming - Programme Room 2 (Webinar) Panel
Kalin M. Nenov, Human Library Foundation (Moderator) Judith Huang (Panelist) Mari Kotani, Meiji University (Panelist) Regina Kanyu Wang, Storycom (Panelist)
Programming - Programme Room 3 (Webinar) Panel
Lee Murray (Panelist) Prema Arasu, University of Western Australia (Panelist) Geneve Flynn (Moderator) Umiyuri Katsuyama (Panelist)
18:00
18:00
Alan Lee’s Exploration of Tolkien’s "New" Works - 50 minutes - 18:00 NZST  -  18:50 NZST
Programming - Programme Room 3 (Webinar) Talk
Sultana Raza (Presenter)
History of SF Fandom in New Zealand - 50 minutes - 18:00 NZST  -  18:50 NZST
Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting) Panel
Simon Litten (Panelist) Nigel Rowe, Feeding America, Inc. (Panelist) Norman Cates, CoNZealand (Moderator) Peter Hassall, Stunt Guild of New Zealand (Panelist) Dylan Horrocks, Victoria University of Wellington (Panelist)
Meet and Greet the Programme Participants - 50 minutes - 18:00 NZST  -  18:50 NZST
Programming - Meet and Greets Reception
20:00
20:00
GoH - Mercedes Lackey and Larry Dixon Reading - 50 minutes - 20:00 NZST  -  20:50 NZST
Discord - Discord Programming - Larry & Misty Panel Room Reading
Mercedes Lackey, High Flight Arts and Letters (Panelist) Larry Dixon (Panelist)

Friday 31 July, 2020

Time Zone: NZST/Wellington
8:00
8:00
The Skiffy & Fanty Show Podcast - 1 hour 50 minutes - 8:00 NZST  -  9:50 NZST
Programming - Programme Room 8 (Zoom Meeting) Podcast
Shaun Duke, Bemidji State University / The Skiffy and Fanty Show (Speaker) Alasdair Stuart, Escape Artists Inc. (Participant) Wendy Browne, Women Write About Comics (Participant) Jen Zink, The Skiffy and Fanty Show (Speaker)
9:00
9:00
Question Time 2: DisCon III - 50 minutes - 9:00 NZST  -  9:50 NZST
Programming - Programme Room 4 (Webinar) Panel
Bill Lawhorn (Panelist) Robbie Bourget (Moderator) Randall Shepherd, CoNZealand/Alamo (Moderator) Gadi Evron, Tel Aviv in 2027 (Moderator) Colette Fozard (Panelist)
Fan Fund Auction - 1 hour 50 minutes - 9:00 NZST  -  10:50 NZST
Programming - Programme Room 7 (Zoom Meeting) Auction
Alison Scott, Punctuation (Moderator) Marcin "Alqua" Klak, Fandom Rover (Presenter) Maree Pavletich, CoNZealand (Participant) Gillian Polack (Participant) Erin Underwood (Moderator)
Brave New Revenue Stream - 50 minutes - 9:00 NZST  -  9:50 NZST
Programming - Programme Room 2 (Webinar) Panel
James Davis Nicoll, James Nicoll Reviews / University of Waterloo Theatre Centre (Panelist) Claire Rousseau (Panelist) K Tempest Bradford, Writing the Other (Moderator) Margot Atwell, Kickstarter (Panelist)
Meet and Greet the Programme Participants - 50 minutes - 9:00 NZST  -  9:50 NZST
Programming - Meet and Greets Reception
Meditation for Connection - 50 minutes - 9:00 NZST  -  9:50 NZST
Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings) Activity
Erin Wilcox, SFWA (Instructor)
10:00
10:00
2022 Worldcon Site Announcement - 50 minutes - 10:00 NZST  -  10:50 NZST
Programming - Programme Room 2 (Webinar) Presentation
Helen Montgomery, Chicon 8: The 80th World Science Fiction Convention (Participant) Colette Fozard (Participant) Dave McCarty (Participant) Yasser Bahjatt, Jeddi High Council (Participant) Alan Stewart (Moderator)
LGBTQIA Themes in Books, Comics, and Movies/TV - 50 minutes - 10:00 NZST  -  10:50 NZST
Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting) Panel
Ira Alexandre, Lady Business (Panelist) Prema Arasu, University of Western Australia (Panelist) Karen Bovenmyer, PseudoPod Horror Podcast Magazine (Moderator) Jason Wodicka (Panelist) Charles Payseur (Panelist)
Exploring Speculative Fiction On the Screen - 50 minutes - 10:00 NZST  -  10:50 NZST
Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings) Academic
Alfio Leotta (Panelist) Cat Sparks (Panelist)
The Expanding Worlds of Audiobooks - 50 minutes - 10:00 NZST  -  10:50 NZST
Programming - Programme Room 3 (Webinar) Panel
C. L. Clark, Escape Artists Inc. (Editor) (Panelist) Timothy Ellis, The Hunter Legacy Universe / WriterSanctum author forum (Panelist) Tansy Rayner Roberts (Panelist) Simon Vance, Self (Moderator)
11:00
11:00
Masquerade - 50 minutes - 11:00 NZST  -  11:50 NZST
Events - Events Room Event
The Second Golden Age: SF of the 1960s - 50 minutes - 11:00 NZST  -  11:50 NZST
Programming - Programme Room 2 (Webinar) Panel
Bradford Lyau (Moderator) Robert Silverberg (Panelist) Cora Buhlert (Panelist) Jack Dann (Panelist) Kathryn Sullivan (Panelist)
Friends Don't Let Friends Run Worldcons - 50 minutes - 11:00 NZST  -  11:50 NZST
Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting) Panel
Kent Bloom (Panelist) James Bacon, Smofcon Europe (Moderator) Vincent Docherty, SMOFcon 39 (Panelist) Rose Mitchell (Panelist)
Reading: Sarah Pinsker - 25 minutes - 11:00 NZST  -  11:25 NZST
Programming - Reading Room 1 Reading
Sarah Pinsker, SFWA (Speaker)
A Fireside Chat with Artist Guest of Honour Greg Broadmore - 50 minutes - 11:00 NZST  -  11:50 NZST
Programming - Programme Room 1 (Webinar) Dialogue
Norman Cates, CoNZealand (Moderator) Greg Broadmore, Weta Workshop (Panelist)
Programming - Programme Room 8 (Zoom Meeting) Media Screening
Christian Nicolson, little hero pictures (Speaker)
12:00
12:00
Reading: David Levine - 25 minutes - 12:00 NZST  -  12:25 NZST
Programming - Reading Room 1 Reading
David D. Levine (Speaker)
Old New Writers - 50 minutes - 12:00 NZST  -  12:50 NZST
Programming - Programme Room 1 (Webinar) Panel
George R. R. Martin (Participant) Jack Dann (Participant) Joe Haldeman (Participant)
Getting Your Book Edited and Ready for Self Publishing - 50 minutes - 12:00 NZST  -  12:50 NZST
Programming - Programme Room 4 (Webinar) Panel
Angela Meyer (Panelist) Jane Routley (Moderator) William C. Tracy, Space Wizard Science Fantasy (Panelist) Yen Ooi (Panelist)
13:00
13:00
History and SF - 50 minutes - 13:00 NZST  -  13:50 NZST
Programming - Programme Room 2 (Webinar) Panel
Arkady Martine (Panelist) Farah Mendlesohn, BSFA (Panelist) Claire Bartlett (Panelist) Shaun Duke, Bemidji State University / The Skiffy and Fanty Show (Moderator) Ada Palmer (Panelist)
Asimov at 100 - 50 minutes - 13:00 NZST  -  13:50 NZST
Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings) Panel
Kenn Bates (Panelist) Gadi Evron, Tel Aviv in 2027 (Moderator) J.r.h. Lawless, J.R.H. Lawless (Panelist) G. David Nordley, Self Employed (Panelist)
David Brin Power Hour - 1 hour - 13:00 NZST  -  14:00 NZST
Programming - Programme Room 3 (Webinar) Talk
David Brin, Futures Unlimited (Panelist)
Mercedes Lackey In the Beginning . . . A Look Back - 50 minutes - 13:00 NZST  -  13:50 NZST
Discord - Discord Programming - Larry & Misty Panel Room Dialogue
Jody Lee (Panelist) Mercedes Lackey, High Flight Arts and Letters (Speaker)
Fandom Over the Years - The Female Perspective - 50 minutes - 13:00 NZST  -  13:50 NZST
Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting) Panel
Andi Dukleth, Accidental Aliens and KPBS News (Panelist) Laurie Mann (Panelist) Alison Scott, Punctuation (Panelist) Gay Haldeman (Panelist) Jennifer Zwahr-Castro, St. Mary's University of San Antonio, TX (Moderator)
Get to Know SFWA - 50 minutes - 13:00 NZST  -  13:50 NZST
Programming - Programme Room 4 (Webinar) Panel
Steven Silver, SFWA (Panelist) Cat Rambo, Cat Rambo (Panelist) Curtis Chen, SFWA (Panelist) Sarah Pinsker, SFWA (Panelist)
14:00
14:00
Killing Your Own Grandparent: Time Travel in SF - 50 minutes - 14:00 NZST  -  14:50 NZST
Programming - Programme Room 2 (Webinar) Panel
Andy Dudak (Panelist) Amal El-Mohtar, University of Ottawa (Panelist) Elizabeth Knox (Panelist) Gillian Polack (Panelist)
Through the Magic Door: The Appeal of Portal Fantasies - 50 minutes - 14:00 NZST  -  14:50 NZST
Programming - Programme Room 3 (Webinar) Panel
H.G. Parry (Panelist) Alix Harrow (Panelist) Sally McLennan (Panelist) Kathryn Sullivan (Moderator)
Climate Fiction/Climate Fact - 50 minutes - 14:00 NZST  -  14:50 NZST
Programming - Programme Room 1 (Webinar) Panel
Octavia Cade (Moderator) Katrina Archer, Little Blue Marble (Panelist) Arkady Martine (Panelist) Tim Jones (Panelist) Alex Acks (Panelist)
15:00
15:00
Mythology and Fantasy - 50 minutes - 15:00 NZST  -  15:50 NZST
Programming - Programme Room 3 (Webinar) Panel
Navah Wolfe (Panelist) Claire Light (Panelist) David Hair (Panelist) Taru Kumara-Moisio (Panelist) E. J. Beaton (Moderator)
Programming - Programme Room 8 (Zoom Meeting) Panel
Mary Robinette Kowal (Panelist) Kathleen Jennings (Moderator) Carrie Vaughn (Panelist) Jane Routley (Panelist)
Pandemic Myths and Facts - 50 minutes - 15:00 NZST  -  15:50 NZST
Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting) Panel
Yudhanjaya Wijeratne, LIRNEasia (Panelist) Naomi Kritzer (Moderator) Andi C. Buchanan, Writer (Panelist) Mason A. Porter, University of California (Panelist) Perrianne Lurie (Panelist)
Expanded Universes: Tie-In Novels, Stories, and Comics - 50 minutes - 15:00 NZST  -  15:50 NZST
Programming - Programme Room 1 (Webinar) Panel
Sean Williams, Flinders University (Panelist) Rebecca Roanhorse (Panelist) Daryl Gregory (Panelist) M. Darusha Wehm (Moderator) Stephen Dedman (Panelist)
How to Work with Editors - 50 minutes - 15:00 NZST  -  15:50 NZST
Programming - Programme Room 4 (Webinar) Panel
Joshua Bilmes (Moderator) Liz Gorinsky, Erewhon Books (Panelist) Geneve Flynn (Panelist) Aidan Doyle (Panelist) Katrina Archer, Little Blue Marble (Panelist)
16:00
16:00
Magic Systems in Fantasy - 50 minutes - 16:00 NZST  -  16:50 NZST
Programming - Programme Room 4 (Webinar) Panel
Laura (El) Lam, Edinburgh Napier University (Moderator) Jennifer Mace (Panelist) Sarah Beth Durst (Panelist) Garth Nix (Panelist) Maiya Ibrahim (Panelist)
SF and Fantasy Comics and Graphic Novels - 50 minutes - 16:00 NZST  -  16:50 NZST
Programming - Programme Room 3 (Webinar) Panel
Catherine S. McMullen (Panelist) Christopher Ruz, Al Taqwa College (Panelist) Phoebe Wagner, University of Nevada at Reno (Moderator) James Bacon, Smofcon Europe (Panelist)
17:00
17:00
Programming - Programme Room 1 (Webinar) Panel
Caemasache McKenna, Full Sail University (Panelist) Matthew S. Rotundo (Moderator) Catherine Lundoff, Queen of Swords Press (Panelist) Peter Hassall, Stunt Guild of New Zealand (Panelist) Sam Blackley, freelance (Panelist)
19:00
19:00
Creating the Doodle - 50 minutes - 19:00 NZST  -  19:50 NZST
Programming - Programme Room 1 (Webinar) Presentation
Alyssa Winans (Presenter)
21:00
21:00
Love in the Time of COVID-19 - 50 minutes - 21:00 NZST  -  21:50 NZST
Programming - Discussion Groups Discussion Group

Saturday 1 August, 2020

Time Zone: NZST/Wellington
9:00
9:00
Before and After Tolkien: Epic Fantasy - 50 minutes - 9:00 NZST  -  9:50 NZST
Programming - Programme Room 2 (Webinar) Panel
Yugen Yashima (Panelist) Vida Cruz (Panelist) A.j. Ponder (Moderator) Yves Meynard (Panelist)
Live Long and Prosper: Meditation for Trekkies - 50 minutes - 9:00 NZST  -  9:50 NZST
Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings) Activity
Erin Wilcox, SFWA (Instructor)
An "Evening" with Peadar & Farah - 50 minutes - 9:00 NZST  -  9:50 NZST
Programming - Programme Room 3 (Webinar) Interview
Farah Mendlesohn, BSFA (Moderator) Peadar Ó Guilín (Participant)
9:30
9:30
Reading: Arkady Martine - 25 minutes - 9:30 NZST  -  9:55 NZST
Programming - Reading Room 1 Reading
Arkady Martine (Speaker)
10:00
10:00
The Ascent of Wonder: What Makes Hard SF - 50 minutes - 10:00 NZST  -  10:50 NZST
Programming - Programme Room 1 (Webinar) Panel
Kenn Bates (Panelist) James Cambias (Moderator) Mark English, Clarinspect (Panelist) Harun Siljak, CONNECT Centre For Future Networks and Communications (Panelist) Deborah Munro, University of Canterbury (Panelist)
Horror from Elsewhere - 50 minutes - 10:00 NZST  -  10:50 NZST
Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting) Panel
Ellen Datlow (Panelist) Geneve Flynn (Moderator) Octavia Cade (Panelist)
11:00
11:00
Hugo Awards Ceremony - 3 hours 30 minutes - 11:00 NZST  -  14:30 NZST
Events - Events Room Event
Mercedes Lackey, High Flight Arts and Letters (Presenter) Rose Mitchell (Presenter) Robert Silverberg (Presenter) Alison Scott, Punctuation (Presenter) Erin Underwood (Presenter) Larry Dixon (Presenter) Greg Broadmore, Weta Workshop (Presenter) George R. R. Martin (Moderator)
12:00
12:00
Writing for Young Adults - 50 minutes - 12:00 NZST  -  12:50 NZST
Programming - Programme Room 3 (Webinar) Panel
Katya de Becerra (Panelist) A.j. Ponder (Moderator) Darcie Little Badger (Panelist) Joe Struss, Iowa Valley Comm. College District (Panelist)
13:00
13:00
Reading: Katrina Archer -- Little Blue Marble Author Showcase - 25 minutes - 13:00 NZST  -  13:25 NZST
Programming - Reading Room 1 Reading
M. Darusha Wehm (Speaker) Katrina Archer, Little Blue Marble (Speaker)
14:00
14:00
Programming - Programme Room 4 (Webinar) Panel
Siobhan Carroll, University of Delaware (Potential) Marlee Jane Ward (Moderator) Cassie Hart (Panelist) Bren MacDibble (Panelist) Cat Sparks (Panelist)
Tour of Ray Bradbury Center - 50 minutes - 14:00 NZST  -  14:50 NZST
Programming - Programme Room 3 (Webinar) Presentation
Jason Aukerman, Indiana University-Purdue University (Panelist)
Fandom in the 1970s - 50 minutes - 14:00 NZST  -  14:50 NZST
Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting) Panel
Raewyn Nevin (Moderator) Mark Loney, The Space Wastrel (Panelist) Gay Haldeman (Panelist) Scott Edelman (Panelist)
15:00
15:00
Programming - Programme Room 3 (Webinar) Panel
Edward Fortune, Starburst Magazine (Panelist) Chuck Serface, Suicide and Crisis Services of Santa Clara County (Panelist) Alexandra Rowland (Moderator) E. Lily Yu (Panelist) J.r.h. Lawless, J.R.H. Lawless (Panelist)
Not Your Parents' Space Opera - 50 minutes - 15:00 NZST  -  15:50 NZST
Programming - Programme Room 2 (Webinar) Panel
Valerie Valdes (Panelist) Sean Williams, Flinders University (Moderator) Melinda Snodgrass, Stealing Fire Productions Inc. (Panelist) Becky Chambers (Panelist)
Our New Robot Overlords: Why and How They Will Take Over - 50 minutes - 15:00 NZST  -  15:50 NZST
Programming - Programme Room 1 (Webinar) Presentation
Mikko Rauhala (Speaker)
Programming - Programme Room 4 (Webinar) Panel
Paula Boer, Self-employed (Moderator) Diane Walton, On Spec Magazine (Panelist) Vylar Kaftan (Panelist) Jane Rawson (Panelist)
GOH - Tea with Rose Mitchell - 50 minutes - 15:00 NZST  -  15:50 NZST
Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting) Dialogue
Lucy Sussex, Self Employed (Moderator) Rose Mitchell (Panelist)

Sunday 2 August, 2020

Time Zone: NZST/Wellington
9:00
9:00
Artists I Want People to Know About - 50 minutes - 9:00 NZST  -  9:50 NZST
Programming - Programme Room 3 (Webinar) Dialogue
Liz Gorinsky, Erewhon Books (Moderator) Pablo Defendini, Fireside (Panelist) L. D. Lewis, FIYAH Literary Magazine (Panelist)
10:00
10:00
The History of the Book - 50 minutes - 10:00 NZST  -  10:50 NZST
Programming - Programme Room 3 (Webinar) Presentation
Ada Palmer (Presenter)
From Page to Screen: Screenwriting 101 - 50 minutes - 10:00 NZST  -  10:50 NZST
Programming - Programme Room 2 (Webinar) Panel
Candice Michelle Goodwin, RWC Productions (Panelist) Catherine S. McMullen (Moderator) Zaza Koshkadze (Panelist) Walter Jon Williams (Panelist) Melinda Snodgrass, Stealing Fire Productions Inc. (Panelist)
10:30
10:30
Reading: Arwen Curry - 25 minutes - 10:30 NZST  -  10:55 NZST
Programming - Reading Room 1 Reading
Arwen Curry, Worlds of Ursula K. Le Guin (Speaker)
11:00
11:00
Closing Ceremony - 50 minutes - 11:00 NZST  -  11:50 NZST
Events - Events Room Event
Norman Cates, CoNZealand (Master of ceremonies) Kelly Buehler, CoNZealand (Master of ceremonies) Bill Lawhorn (Participant) Colette Fozard (Participant)
The Day After Tomorrow: Near Future SF - 50 minutes - 11:00 NZST  -  11:50 NZST
Programming - Programme Room 3 (Webinar) Panel
Shiv Ramdas (Panelist) Karl Schroeder (Panelist) Glen Engel-Cox, Blue Agama Associates (Moderator) Caren Gussoff Sumption (Panelist) SB Divya (Panelist)
Military SF: Getting It Right - 50 minutes - 11:00 NZST  -  11:50 NZST
Programming - Programme Room 2 (Webinar) Panel
Gadi Evron, Tel Aviv in 2027 (Panelist) Kin-Ming Looi, - (Moderator) Joe Haldeman (Panelist)
Star Wars in Review - 50 minutes - 11:00 NZST  -  11:50 NZST
Programming - Programme Room 1 (Webinar) Panel
Adam Christopher (Panelist) Fiona Moore (Panelist) Carrie Vaughn (Panelist) Mur Lafferty (Panelist) Kieron Gillen (Moderator)
11:30
11:30
Reading: Naomi Kritzer - 25 minutes - 11:30 NZST  -  11:55 NZST
Programming - Reading Room 1 Reading
Naomi Kritzer (Speaker)
12:00
12:00
Programming - Programme Room 7 (Zoom Meeting) Media Screening
Christian Nicolson, little hero pictures (Speaker)
In Space No One Can See You Hide the Evidence: Crimes in Space - 50 minutes - 12:00 NZST  -  12:50 NZST
Programming - Programme Room 4 (Webinar) Panel
Trish Matson (Moderator) Valerie Valdes (Panelist) Carl Fink, Learning Guild (Panelist) Kat Clay (Panelist)
TV in Space: The Expanse, Star Trek, The Orville, and More - 50 minutes - 12:00 NZST  -  12:50 NZST
Programming - Programme Room 1 (Webinar) Panel
Sarah Gulde, Star Trek Quarterly (Panelist) Amy (A.K.) DuBoff (Moderator) Michael Sheffield, Northrop Grumman Space Systems (Panelist) Daniel Abraham (Panelist) Julie Czerneda (Panelist)
In Conversation: Gary K. Wolfe and Joe Haldeman - 50 minutes - 12:00 NZST  -  12:50 NZST
Programming - Programme Room 2 (Webinar) Dialogue
Joe Haldeman (Panelist) Gary K Wolfe, Locus Magazine (Panelist)
Comics and Manga in the 21st Century - 50 minutes - 12:00 NZST  -  12:50 NZST
Programming - Programme Room 3 (Webinar) Panel
R.W.W. Greene, Angry Robot Books (Moderator) Ada Palmer (Panelist) Scott Edelman (Panelist) Jason Franks (Panelist) Queenie Chan (Panelist)
12:30
12:30
Reading: Cory Doctorow - 25 minutes - 12:30 NZST  -  12:55 NZST
Programming - Reading Room 1 Reading
Cory Doctorow (Speaker)
13:00
13:00
Virtual Conventions and Conferences - 50 minutes - 13:00 NZST  -  13:50 NZST
Programming - Discussion Groups Panel
Erin Underwood (Panelist) Laurie Mann (Panelist) Randall Shepherd, CoNZealand/Alamo (Panelist) Steven Silver, SFWA (Moderator)
Programming - Programme Room 3 (Webinar) Panel
Jo Van (Moderator)
What is Human? - 50 minutes - 13:00 NZST  -  13:50 NZST
Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings) Academic
Sunny Teich, Victoria University of Wellington (Moderator) David (Marti Ward) Powers, Flinders University of South Australia (Panelist)
Reading: Sarah Gailey - 25 minutes - 13:00 NZST  -  13:25 NZST
Programming - Reading Room 1 Reading
Sarah Gailey (Speaker)
14:00
14:00
Worlds of Ursula K Le Guin - 2 hours - 14:00 NZST  -  16:00 NZST  |  Signup required
Programming - Programme Room 2 (Webinar) Media Screening
Arwen Curry, Worlds of Ursula K. Le Guin (Speaker)
Celebrating the Greats - 1 hour - 14:00 NZST  -  15:00 NZST
Programming - Programme Room 3 (Webinar) Dialogue
John Tilden, The Heinlein Society (Panelist) Jason Aukerman, Indiana University-Purdue University (Speaker)
Freedom in SF: Forty Years of the Prometheus Awards - 1 hour - 14:00 NZST  -  15:00 NZST
Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting) Panel
Tom Jackson (Moderator) Michael Grossberg, Libertarian Futurist Society (LFS, www.lfs.org) (Panelist) F. Paul Wilson, LFS (Panelist)
16:00
16:00
The Future of the Marvel Cinematic Universe - 50 minutes - 16:00 NZST  -  16:50 NZST
Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting) Panel
Candice Michelle Goodwin, RWC Productions (Panelist) Carrie Vaughn (Moderator) David Peterson (Panelist) Elsa Sjunneson (Panelist)
17:00
17:00
Feedback Session 5 - Into the Future! - 50 minutes - 17:00 NZST  -  17:50 NZST
Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting) Panel
Kelly Buehler, CoNZealand (Panelist) Bill Lawhorn (Panelist) Colette Fozard (Moderator) Lynelle Howell, CoNZealand (Panelist) David Gallaher, CoNZealand (Panelist) Norman Cates, CoNZealand (Moderator)