Irwin Hirsh

Sessions in which Irwin Hirsh attends

Wednesday 29 July, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
10:00
10:00
Future Laws 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Karl Schroeder (Panelist)

Gadi Evron, Tel Aviv in 2027 (Panelist)

Likhain (Moderator)

Anne-Louise Fortune, Independent Scholar (Panelist)

Penelope Flynn, LLC (Panelist)

12:00
12:00
SF and Fantasy of Australia 50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Angela Meyer (Panelist)

Jack Dann (Moderator)

Helen Stubbs, Writers Activation, Galactic Chat (Panelist)

Sean McMullen (Panelist)

14:00
14:00
Meet the Fan Fund Winners 50 minutes, 14:00 NZST - 14:50 NZST

Programming - Discussion Groups

Dialogue

Erin Underwood (Panelist)

Alison Scott, Punctuation (Panelist)

Running Conventions: A Worldwide Perspective 50 minutes, 14:00 NZST - 14:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Maciej Matuszewski (Panelist)

Diane Walton, On Spec Magazine (Panelist)

Rose Mitchell (Panelist)

Kyoko Ogushi, CoNZealand (Panelist)

Ben Yalow, CoNZealand (Moderator)

15:00
15:00

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Andy Dudak (Panelist)

Mason A. Porter, University of California (Moderator)

Perrianne Lurie (Panelist)

Freya Marske (Panelist)

Prema Arasu, University of Western Australia (Panelist)

16:00
16:00
The Evolution of Fanzines 50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Chris Garcia, Team Journey Planet (Panelist)

Wendy Browne, Women Write About Comics (Panelist)

Greg Hills, . (Panelist)

Cora Buhlert (Moderator)

Jeanne Mealy (Panelist)

17:00
17:00

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Mimi Mondal, Self (Panelist)

S. K. Dunstall (Moderator)

Zaza Koshkadze (Panelist)

Mandy Hager, NZ Society of Authors (Panelist)

22:00
22:00

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Gerard Kraus, Science Fiction & Fantasy Society Luxembourg (Panelist)

Carolina Gomez Lagerlöf (Panelist)

Alison Scott, Punctuation (Moderator)

Vincent Docherty, SMOFcon 39 (Panelist)

Thursday 30 July, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
9:00
9:00
Come Time Travel with Me - 1965 50 minutes, 9:00 NZST - 9:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Lorelei Marcus, Galactic Journey (Panelist)

Gideon Marcus, Galactic Journey (and Journey Press) (Master of ceremonies)

Cora Buhlert (Panelist)

Erica Frank, Galactic Journey (Panelist)

Janice Marcus, Galactic Journey, Journey Press (Panelist)

10:00
10:00

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Sarah Pinsker, SFWA (Panelist)

Karen Purcell, Woodsdale Animal Hospital (Moderator)

Arwen Curry, Worlds of Ursula K. Le Guin (Panelist)

Bradford Lyau (Panelist)

Alexandra Pierce (Panelist)

Justice in SF and Fantasy 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Adri Joy, Nerds of a Feather (Panelist)

Fred Lerner (Panelist)

Jenn Lyons, Tor Books (Moderator)

Brent Lambert, FIYAH Literary Magazine (Panelist)

Melinda Snodgrass, Stealing Fire Productions Inc. (Panelist)

11:00
11:00

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Maquel A. Jacob, MAJart Works (Panelist)

Alexandra Pierce (Moderator)

Peadar Ó Guilín (Panelist)

Ion Newcombe, AntipodeanSF (Panelist)

Mur Lafferty (Panelist)

12:00
12:00
Money and Currency for Fantasy Authors 50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Thoraiya Dyer (Panelist)

Edward James, none (Panelist)

13:00
13:00

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Dialogue

Cory Doctorow (Speaker)

Ada Palmer (Speaker)

15:00
15:00
A Chat with Bob and George 50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Dialogue

George R. R. Martin (Participant)

Robert Silverberg (Participant)

18:00
18:00
History of SF Fandom in New Zealand 50 minutes, 18:00 NZST - 18:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Simon Litten (Panelist)

Nigel Rowe, Feeding America, Inc. (Panelist)

Norman Cates, CoNZealand (Moderator)

Peter Hassall, Stunt Guild of New Zealand (Panelist)

Dylan Horrocks, Victoria University of Wellington (Panelist)

Friday 31 July, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
9:00
9:00
Fan Fund Auction 1 hour 50 minutes, 9:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 7 (Zoom Meeting)

Auction

Alison Scott, Punctuation (Moderator)

Marcin "Alqua" Klak, Fandom Rover (Presenter)

Maree Pavletich, CoNZealand (Participant)

Gillian Polack (Participant)

Erin Underwood (Moderator)

Brave New Revenue Stream 50 minutes, 9:00 NZST - 9:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

James Davis Nicoll, James Nicoll Reviews / University of Waterloo Theatre Centre (Panelist)

Claire Rousseau (Panelist)

K Tempest Bradford, Writing the Other (Moderator)

Margot Atwell, Kickstarter (Panelist)

11:00
11:00
Friends Don't Let Friends Run Worldcons 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Kent Bloom (Panelist)

James Bacon, Smofcon Europe (Moderator)

Vincent Docherty, SMOFcon 39 (Panelist)

Rose Mitchell (Panelist)

12:00
12:00
Is Capitalism Stifling Research? 50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Panel

Keith Kato (Panelist)

Raymond Sheh, Georgetown University (Panelist)

Benjamin C. Kinney, Escape Pod (Moderator)

Diane Kelly, UMass Amherst (Panelist)

Eric Picholle, CNRS (France) & author (Panelist)

13:00
13:00
Fandom Over the Years - The Female Perspective 50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Andi Dukleth, Accidental Aliens and KPBS News (Panelist)

Laurie Mann (Panelist)

Alison Scott, Punctuation (Panelist)

Gay Haldeman (Panelist)

Jennifer Zwahr-Castro, St. Mary's University of San Antonio, TX (Moderator)

History and SF 50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Arkady Martine (Panelist)

Farah Mendlesohn, BSFA (Panelist)

Claire Bartlett (Panelist)

Shaun Duke, Bemidji State University / The Skiffy and Fanty Show (Moderator)

Ada Palmer (Panelist)

14:00
14:00
Climate Fiction/Climate Fact 50 minutes, 14:00 NZST - 14:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Octavia Cade (Moderator)

Katrina Archer, Little Blue Marble (Panelist)

Arkady Martine (Panelist)

Tim Jones (Panelist)

Alex Acks (Panelist)

Killing Your Own Grandparent: Time Travel in SF 50 minutes, 14:00 NZST - 14:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Andy Dudak (Panelist)

Amal El-Mohtar, University of Ottawa (Panelist)

Elizabeth Knox (Panelist)

Gillian Polack (Panelist)

18:00
18:00
Rose's Birthday Party 1 hour 50 minutes, 18:00 NZST - 19:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Party

Rose Mitchell (Panelist)

Saturday 1 August, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
9:30
9:30
Reading: Arkady Martine 25 minutes, 9:30 NZST - 9:55 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Arkady Martine (Speaker)

10:00
10:00
The Ascent of Wonder: What Makes Hard SF 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Kenn Bates (Panelist)

James Cambias (Moderator)

Mark English, Clarinspect (Panelist)

Harun Siljak, CONNECT Centre For Future Networks and Communications (Panelist)

Deborah Munro, University of Canterbury (Panelist)

Writing Fantasy and SF from the Margins 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Maiya Ibrahim (Panelist)

Michi Trota, Science Fiction & Fantasy Writers of America (Panelist)

Eugen Bacon (Panelist)

Kieron Gillen (Panelist)

E. J. Beaton (Moderator)

11:00
11:00
Hugo Awards Ceremony 3 hours 30 minutes, 11:00 NZST - 14:30 NZST

Events - Events Room

Event

Mercedes Lackey, High Flight Arts and Letters (Presenter)

Rose Mitchell (Presenter)

Robert Silverberg (Presenter)

Alison Scott, Punctuation (Presenter)

Erin Underwood (Presenter)

Larry Dixon (Presenter)

Greg Broadmore, Weta Workshop (Presenter)

George R. R. Martin (Moderator)

14:00
14:00
Fandom in the 1970s 50 minutes, 14:00 NZST - 14:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Raewyn Nevin (Moderator)

Mark Loney, The Space Wastrel (Panelist)

Gay Haldeman (Panelist)

Scott Edelman (Panelist)

Australian Climate Fiction 50 minutes, 14:00 NZST - 14:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

Helen Marshall, University of Queensland (Moderator)

Andrew Milner, Monash University (Panelist)

15:00
15:00
GOH - Tea with Rose Mitchell 50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Dialogue

Lucy Sussex, Self Employed (Moderator)

Rose Mitchell (Panelist)

16:00
16:00
History of SF Fandom in Australia 50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Chris Nelson (Panelist)

Alan Stewart (Moderator)

Marlee Jane Ward (Panelist)

Rose Mitchell (Panelist)

Sunday 2 August, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
10:00
10:00
New Zealand Fandom Today 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Tim Jones (Panelist)

Norman Cates, CoNZealand (Panelist)

Lynelle Howell, CoNZealand (Moderator)

11:00
11:00
In Memoriam 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Programming - Programme Room 7 (Zoom Meeting)

Dialogue

Laurie Mann (Panelist)

Steven Silver, SFWA (Panelist)

Closing Ceremony 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Events - Events Room

Event

Norman Cates, CoNZealand (Master of ceremonies)

Kelly Buehler, CoNZealand (Master of ceremonies)

Bill Lawhorn (Participant)

Colette Fozard (Participant)

12:00
12:00
In Conversation: Gary K. Wolfe and Joe Haldeman 50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Dialogue

Joe Haldeman (Panelist)

Gary K Wolfe, Locus Magazine (Panelist)

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Jeffrey A. Carver, SFWA, Starstream Publications (Panelist)

Sascha Stronach (Panelist)

Z Aung (Moderator)

Mark Van Name (Panelist)

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Trish Matson (Moderator)

Valerie Valdes (Panelist)

Carl Fink, Learning Guild (Panelist)

Kat Clay (Panelist)

13:00
13:00
Reading: Tansy Rayner Roberts 25 minutes, 13:00 NZST - 13:25 NZST

Programming - Reading Room 2

Reading

Tansy Rayner Roberts (Speaker)

Virtual Conventions and Conferences 50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Discussion Groups

Panel

Erin Underwood (Panelist)

Laurie Mann (Panelist)

Randall Shepherd, CoNZealand/Alamo (Panelist)

Steven Silver, SFWA (Moderator)

14:00
14:00
Worlds of Ursula K Le Guin 2 hours, 14:00 NZST - 16:00 NZST , Signup required

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Media Screening

Arwen Curry, Worlds of Ursula K. Le Guin (Speaker)