Terry Flander

Sessions in which Terry Flander attends

Wednesday 29 July, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
13:00
13:00
Future Economics 50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Karl Schroeder (Panelist)

Katherine Quevedo (Panelist)

Eli K. P. William (Panelist)

Jesper Stage (Panelist)

14:00
14:00
Science Fantasy: A Core Piece of the SF/F World 50 minutes, 14:00 NZST - 14:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Tommy Kucera, Dept of Mathematics (Panelist)

David D. Levine (Moderator)

L.J. Kendall, L. J. Kendall Publishing (Panelist)

Jacqui Greaves (Panelist)

Rivqa Rafael (Panelist)

15:00
15:00
ISS - Still there 1 hour, 15:00 NZST - 16:00 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Panel

Matthew Pavletich (Speaker)

David Brin, Futures Unlimited (Speaker)

Michael Lutomski, Former NASA SpaceX Blue Origin and others (Panelist)

16:30
16:30
Reading: Glenda Larke 25 minutes, 16:30 NZST - 16:55 NZST

Programming - Reading Room 2

Reading

Glenda Larke (Speaker)

Thursday 30 July, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
11:00
11:00
Reading: Mary Robinette Kowal 25 minutes, 11:00 NZST - 11:25 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Mary Robinette Kowal (Speaker)

12:00
12:00
The Real Dirt on Exoplanets 50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

Gerard van Belle, Lowell Observatory (Panelist)

13:00
13:00
Understanding the Reality of Data Intensive Research 50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

Mason A. Porter, University of California (Panelist)

David (Marti Ward) Powers, Flinders University of South Australia (Panelist)

14:00
14:00
Reading: Kat Clay 25 minutes, 14:00 NZST - 14:25 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Kat Clay (Speaker)

15:00
15:00
A Chat with Bob and George 50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Dialogue

George R. R. Martin (Participant)

Robert Silverberg (Participant)

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Maiya Ibrahim (Panelist)

Catherine Lundoff, Queen of Swords Press (Moderator)

Lee Murray (Panelist)

Glenda Larke (Panelist)

16:00
16:00

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Matthew Pavletich (Moderator)

David Brin, Futures Unlimited (Panelist)

Michael Lutomski, Former NASA SpaceX Blue Origin and others (Panelist)

17:00
17:00
How to End the World on $500 50 minutes, 17:00 NZST - 17:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Craig Cormick, Self (Moderator)

David Brin, Futures Unlimited (Panelist)

Julie Czerneda (Panelist)

G. David Nordley, Self Employed (Panelist)

Friday 31 July, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
11:00
11:00
The Second Golden Age: SF of the 1960s 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Bradford Lyau (Moderator)

Robert Silverberg (Panelist)

Cora Buhlert (Panelist)

Jack Dann (Panelist)

Kathryn Sullivan (Panelist)

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Dialogue

Norman Cates, CoNZealand (Moderator)

Greg Broadmore, Weta Workshop (Panelist)

12:00
12:00
Old New Writers 50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

George R. R. Martin (Participant)

Jack Dann (Participant)

Joe Haldeman (Participant)

13:00
13:00
History and SF 50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Arkady Martine (Panelist)

Farah Mendlesohn, BSFA (Panelist)

Claire Bartlett (Panelist)

Shaun Duke, Bemidji State University / The Skiffy and Fanty Show (Moderator)

Ada Palmer (Panelist)

Great Worlds in SF 50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

James Davis Nicoll, James Nicoll Reviews / University of Waterloo Theatre Centre (Panelist)

Fred Lerner (Moderator)

Amy (A.K.) DuBoff (Panelist)

Walter Jon Williams (Panelist)

Sheila Williams, Asimov's Science Fiction (Panelist)

David Brin Power Hour 1 hour, 13:00 NZST - 14:00 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Talk

David Brin, Futures Unlimited (Panelist)

14:00
14:00
Climate Fiction/Climate Fact 50 minutes, 14:00 NZST - 14:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Octavia Cade (Moderator)

Katrina Archer, Little Blue Marble (Panelist)

Arkady Martine (Panelist)

Tim Jones (Panelist)

Alex Acks (Panelist)

15:00
15:00

Programming - Programme Room 8 (Zoom Meeting)

Panel

Mary Robinette Kowal (Panelist)

Kathleen Jennings (Moderator)

Carrie Vaughn (Panelist)

Jane Routley (Panelist)

16:00
16:00
Magic Systems in Fantasy 50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Laura (El) Lam, Edinburgh Napier University (Moderator)

Jennifer Mace (Panelist)

Sarah Beth Durst (Panelist)

Garth Nix (Panelist)

Maiya Ibrahim (Panelist)

Universal Rights in the Age of AI 50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Hirotaka Osawa, University of Tsukuba (Panelist)

L.J. Kendall, L. J. Kendall Publishing (Panelist)

Barbara Howe (Panelist)

Benjamin C. Kinney, Escape Pod (Panelist)

Mikko Rauhala (Moderator)

17:30
17:30
Reading: Marlee Jane Ward 25 minutes, 17:30 NZST - 17:55 NZST

Programming - Reading Room 2

Reading

Marlee Jane Ward (Speaker)

18:00
18:00
Is Cyberpunk Mainstream Now? 50 minutes, 18:00 NZST - 18:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

PR K (Moderator)

Edward James, none (Panelist)

Laura (El) Lam, Edinburgh Napier University (Panelist)

Takayuki Tatsumi, Keio University (Panelist)

Eli K. P. William (Panelist)

Saturday 1 August, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
14:00
14:00

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Siobhan Carroll, University of Delaware (Potential)

Marlee Jane Ward (Moderator)

Cassie Hart (Panelist)

Bren MacDibble (Panelist)

Cat Sparks (Panelist)

15:00
15:00
Not Your Parents' Space Opera 50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Valerie Valdes (Panelist)

Sean Williams, Flinders University (Moderator)

Melinda Snodgrass, Stealing Fire Productions Inc. (Panelist)

Becky Chambers (Panelist)

20:00
20:00
Contemplating an International Move... 50 minutes, 20:00 NZST - 20:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Suyi Davies Okungbowa (Panelist)

Lei Ma, Interplanetary Immigration Center (Panelist)

Sultana Raza (Panelist)

Kelly Buehler, CoNZealand (Panelist)

Alissa McKersie (Moderator)

Sunday 2 August, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
9:30
9:30
Reading: Karl Schroeder 25 minutes, 9:30 NZST - 9:55 NZST

Programming - Reading Room 2

Reading

Karl Schroeder (Speaker)

11:00
11:00
The Day After Tomorrow: Near Future SF 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Shiv Ramdas (Panelist)

Karl Schroeder (Panelist)

Glen Engel-Cox, Blue Agama Associates (Moderator)

Caren Gussoff Sumption (Panelist)

SB Divya (Panelist)

12:00
12:00

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Sarah Gulde, Star Trek Quarterly (Panelist)

Amy (A.K.) DuBoff (Moderator)

Michael Sheffield, Northrop Grumman Space Systems (Panelist)

Daniel Abraham (Panelist)

Julie Czerneda (Panelist)

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Trish Matson (Moderator)

Valerie Valdes (Panelist)

Carl Fink, Learning Guild (Panelist)

Kat Clay (Panelist)

In Conversation: Gary K. Wolfe and Joe Haldeman 50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Dialogue

Joe Haldeman (Panelist)

Gary K Wolfe, Locus Magazine (Panelist)

13:00
13:00
Thalience and Sentience 50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Benjamin C. Kinney, Escape Pod (Panelist)

Eli K. P. William (Panelist)

SB Divya (Panelist)

Karl Schroeder (Moderator)

14:00
14:00
Worlds of Ursula K Le Guin 2 hours, 14:00 NZST - 16:00 NZST , Signup required

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Media Screening

Arwen Curry, Worlds of Ursula K. Le Guin (Speaker)