By continuing into Virtual CoNZealand (proceeding beyond this page) you confirm that you agree to the CoNZealand Code of Conduct, our Terms of Service, our Privacy and Data Policy, and that you are 13 years of age or older. 

Friday 31 July, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
0:01
0:01
Worldbuilding - Writers Workshop (Late Night) 1 hour 50 minutes, 0:01 NZST - 1:51 NZST , Signup required

Programming - Workshops

Workshop

Claire Bartlett (Presenter)

6:00
6:00
Kaffeeklatsch: Marguerite Kenner (Early Morning) 50 minutes, 6:00 NZST - 6:50 NZST , Signup required

Programming - Kaffeklatch and Literary Beer Room

Kaffeeklatsch

Marguerite Kenner, EA (Participant)

7:00
7:00
Kaffeeklatsch: Alasdair Stuart (Early Morning) 50 minutes, 7:00 NZST - 7:50 NZST , Signup required

Programming - Kaffeklatch and Literary Beer Room

Kaffeeklatsch

Alasdair Stuart, Escape Artists Inc. (Speaker)

Parties: 31 July, party band #2 3 hours, 7:00 NZST - 10:00 NZST

Con Operations - Party Zoom

Party

8:00
8:00
The Skiffy & Fanty Show Podcast 1 hour 50 minutes, 8:00 NZST - 9:50 NZST

Programming - Programme Room 8 (Zoom Meeting)

Podcast

Shaun Duke, Bemidji State University / The Skiffy and Fanty Show (Speaker)

Alasdair Stuart, Escape Artists Inc. (Participant)

Wendy Browne, Women Write About Comics (Participant)

Jen Zink, The Skiffy and Fanty Show (Speaker)

Literary Beer: Julie Czerneda 50 minutes, 8:00 NZST - 8:50 NZST , Signup required

Programming - Kaffeklatch and Literary Beer Room

Literary Beer

Julie Czerneda (Participant)

9:00
9:00
COVID-19: A Great Filter? 50 minutes, 9:00 NZST - 9:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Valentin Ivanov, European Southern Observatory (Moderator)

Vylar Kaftan (Panelist)

Ion Newcombe, AntipodeanSF (Panelist)

James Cambias (Panelist)

Brave New Revenue Stream 50 minutes, 9:00 NZST - 9:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

James Davis Nicoll, James Nicoll Reviews / University of Waterloo Theatre Centre (Panelist)

Claire Rousseau (Panelist)

K Tempest Bradford, Writing the Other (Moderator)

Margot Atwell, Kickstarter (Panelist)

Cover Art 50 minutes, 9:00 NZST - 9:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

John Picacio (Panelist)

Cora Buhlert (Moderator)

Gideon Marcus, Galactic Journey (and Journey Press) (Panelist)

Pablo Defendini, Fireside (Panelist)

Alyssa Winans (Panelist)

Question Time 2: DisCon III 50 minutes, 9:00 NZST - 9:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Bill Lawhorn (Panelist)

Robbie Bourget (Moderator)

Randall Shepherd, CoNZealand/Alamo (Moderator)

Gadi Evron, Tel Aviv in 2027 (Moderator)

Colette Fozard (Panelist)

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Hirotaka Osawa, University of Tsukuba (Panelist)

Farah Mendlesohn, BSFA (Panelist)

Elsa Sjunneson (Panelist)

Lars Backstrom, auticon (Moderator)

Meditation for Connection 50 minutes, 9:00 NZST - 9:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Activity

Erin Wilcox, SFWA (Instructor)

Fan Fund Auction 1 hour 50 minutes, 9:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 7 (Zoom Meeting)

Auction

Alison Scott, Punctuation (Moderator)

Marcin "Alqua" Klak, Fandom Rover (Presenter)

Maree Pavletich, CoNZealand (Participant)

Gillian Polack (Participant)

Erin Underwood (Moderator)

Kaffeeklatsch: Neil Clarke 50 minutes, 9:00 NZST - 9:50 NZST , Signup required

Programming - Kaffeklatch and Literary Beer Room

Kaffeeklatsch

Neil Clarke, Clarkesworld Magazine (Participant)

Kaffeeklatsch: Kieron Gillen 50 minutes, 9:00 NZST - 9:50 NZST , Signup required

Programming - Kaffeklatch and Literary Beer Room

Kaffeeklatsch

Kieron Gillen (Participant)

Kaffeeklatsch: Lawrence M. Schoen 50 minutes, 9:00 NZST - 9:50 NZST , Signup required

Programming - Kaffeklatch and Literary Beer Room

Kaffeeklatsch

Lawrence M. Schoen, Paper Golem LLC (Participant)

Meet and Greet the Programme Participants 50 minutes, 9:00 NZST - 9:50 NZST

Programming - Meet and Greets

Reception

9:30
9:30
Reading: Sultana Raza 25 minutes, 9:30 NZST - 9:55 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Sultana Raza (Speaker)

Reading: Glen Engel-Cox 25 minutes, 9:30 NZST - 9:55 NZST

Programming - Reading Room 2

Reading

Glen Engel-Cox, Blue Agama Associates (Speaker)

10:00
10:00
Ask a Scientist 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Bill Higgins, Fermilab (Panelist)

Silvia Caldararu (Panelist)

Alex Acks (Moderator)

Diane Kelly, UMass Amherst (Panelist)

Tsana Dolichva (Panelist)

2022 Worldcon Site Announcement 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Presentation

Helen Montgomery, Chicon 8: The 80th World Science Fiction Convention (Participant)

Colette Fozard (Participant)

Dave McCarty (Participant)

Yasser Bahjatt, Jeddi High Council (Participant)

Alan Stewart (Moderator)

The Expanding Worlds of Audiobooks 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

C. L. Clark, Escape Artists Inc. (Editor) (Panelist)

Timothy Ellis, The Hunter Legacy Universe / WriterSanctum author forum (Panelist)

Tansy Rayner Roberts (Panelist)

Simon Vance, Self (Moderator)

Stranger in a Strange Head: Imposter Syndrome 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Curtis Chen, SFWA (Panelist)

Ash Charlton, ACE TRAINING (Panelist)

Margot Atwell, Kickstarter (Panelist)

Cassie Hart (Moderator)

Grant Stone (Panelist)

LGBTQIA Themes in Books, Comics, and Movies/TV 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Ira Alexandre, Lady Business (Panelist)

Prema Arasu, University of Western Australia (Panelist)

Karen Bovenmyer, PseudoPod Horror Podcast Magazine (Moderator)

Jason Wodicka (Panelist)

Charles Payseur (Panelist)

Exploring Speculative Fiction On the Screen 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

Alfio Leotta (Panelist)

Cat Sparks (Panelist)

Welcome to CoNZealand, a Virtual Tour 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 8 (Zoom Meeting)

Demonstration

Matthew Shogren (Presenter)

Morgan Hazelwood (Presenter)

Kill Your Grandad 2 hours 55 minutes, 10:00 NZST - 12:55 NZST , Signup required

Programming - Gaming Zoom

Roleplaying

Morgan Davie, Taleturn Ltd (Moderator)

Claws of the Crab-People 2 hours 55 minutes, 10:00 NZST - 12:55 NZST , Signup required

Programming - Gaming Zoom

Roleplaying

Ken Finlayson (Moderator)

Daily Briefing - Friday 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Discussion Groups

Discussion Group

Tom Whitmore, fan (Moderator)

Kaffeeklatsch: Holly Black 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST , Signup required

Programming - Kaffeklatch and Literary Beer Room

Kaffeeklatsch

Holly Black (Panelist)

Kaffeeklatsch: Mur Lafferty 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST , Signup required

Programming - Kaffeklatch and Literary Beer Room

Kaffeeklatsch

Mur Lafferty (Participant)

Reading: James Cambias 25 minutes, 10:00 NZST - 10:25 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

James Cambias (Speaker)

Reading: John P. Murphy 25 minutes, 10:00 NZST - 10:25 NZST

Programming - Reading Room 2

Reading

John P. Murphy (Speaker)

Òrain nan Gàidheal: Gaelic Song in Scotland 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST , Signup required

Programming - Workshops

Workshop

M Evan Macgriogair (Instructor)

10:30
10:30
Reading: Peadar Ó Guilín 25 minutes, 10:30 NZST - 10:55 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Peadar Ó Guilín (Speaker)

Reading: Brandon O'Brien 25 minutes, 10:30 NZST - 10:55 NZST

Programming - Reading Room 2

Reading

Brandon O'Brien, FIYAH Magazine of Black Speculative Fiction (Speaker)

11:00
11:00

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Dialogue

Norman Cates, CoNZealand (Moderator)

Greg Broadmore, Weta Workshop (Panelist)

The Second Golden Age: SF of the 1960s 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Bradford Lyau (Moderator)

Robert Silverberg (Panelist)

Cora Buhlert (Panelist)

Jack Dann (Panelist)

Kathryn Sullivan (Panelist)

Dungeons and Dragons: Still Going Strong 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Cat Rambo, Cat Rambo (Moderator)

Paul Weimer (Panelist)

Sascha Stronach (Panelist)

Marketing and Promoting Your Book 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Cameron Bolinger, Explorasaurus Studios (Panelist)

R.W.W. Greene, Angry Robot Books (Panelist)

Eileen Mueller (Moderator)

Erica Holcomb, Explorasaurus Studios (Panelist)

Christopher Ruz, Al Taqwa College (Panelist)

Friends Don't Let Friends Run Worldcons 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Kent Bloom (Panelist)

James Bacon, Smofcon Europe (Moderator)

Vincent Docherty, SMOFcon 39 (Panelist)

Rose Mitchell (Panelist)

Your Fave is Problematic: H. P. Lovecraft Today 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

Caemasache McKenna, Full Sail University (Panelist)

Prema Arasu, University of Western Australia (Panelist)

Discover Sir Julius Vogel 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Programming - Programme Room 7 (Zoom Meeting)

Presentation

Lucy Sussex, Self Employed (Presenter)

Programming - Programme Room 8 (Zoom Meeting)

Media Screening

Christian Nicolson, little hero pictures (Speaker)

Networking for Writers and Publishers 1 hour 50 minutes, 11:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Discussion Groups

Discussion Group

What Sells? 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Programming - Programme Room 9 (Zoom Meeting)

Panel

Joe Monti, Saga Press (Moderator)

Joshua Bilmes (Panelist)

Lynne Thomas, Uncanny Magazine (Panelist)

Valerie Estelle Frankel, Silicon Valley Authors in the vendors room (Panelist)

Kaffeeklatsch: Ellen Datlow 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST , Signup required

Programming - Kaffeklatch and Literary Beer Room

Kaffeeklatsch

Ellen Datlow (Participant)

Kaffeeklatsch: J.R.H. Lawless 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST , Signup required

Programming - Kaffeklatch and Literary Beer Room

Kaffeeklatsch

J.r.h. Lawless, J.R.H. Lawless (Participant)

Literary Beer: Amy (A.K.) DuBoff 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST , Signup required

Programming - Kaffeklatch and Literary Beer Room

Literary Beer

Amy (A.K.) DuBoff (Participant)

Reading: Sarah Pinsker 25 minutes, 11:00 NZST - 11:25 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Sarah Pinsker, SFWA (Speaker)

Reading: Fran Wilde 25 minutes, 11:00 NZST - 11:25 NZST

Programming - Reading Room 2

Reading

Fran Wilde (Speaker)

Masquerade 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Events - Events Room

Event

11:30
11:30
Reading: Alexandra Rowland 25 minutes, 11:30 NZST - 11:55 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Alexandra Rowland (Speaker)

Reading: Amanda Bridgeman 25 minutes, 11:30 NZST - 11:55 NZST

Programming - Reading Room 2

Reading

Amanda Bridgeman (Speaker)

12:00
12:00
Old New Writers 50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

George R. R. Martin (Participant)

Jack Dann (Participant)

Joe Haldeman (Participant)

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Libia Brenda, Independent (Panelist)

Cora Buhlert (Moderator)

Neil Clarke, Clarkesworld Magazine (Panelist)

Wataru Ishigame, Tokyo Sogensha (Publisher) (Panelist)

Luis F. Silva (Panelist)

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Russell Kirkpatrick (Panelist)

Fran Wilde (Moderator)

Yugen Yashima (Panelist)

Max Gladstone (Panelist)

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Angela Meyer (Panelist)

Jane Routley (Moderator)

William C. Tracy, Space Wizard Science Fantasy (Panelist)

Yen Ooi (Panelist)

Art for Children 50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Erin Wilcox, SFWA (Moderator)

Taiyo Fujii, SFWJ (Panelist)

Alyssa Winans (Panelist)

Is Capitalism Stifling Research? 50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Panel

Keith Kato (Panelist)

Raymond Sheh, Georgetown University (Panelist)

Benjamin C. Kinney, Escape Pod (Moderator)

Diane Kelly, UMass Amherst (Panelist)

Eric Picholle, CNRS (France) & author (Panelist)

Kaffeeklatsch: Ada Palmer 50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST , Signup required

Programming - Kaffeklatch and Literary Beer Room

Kaffeeklatsch

Ada Palmer (Participant)

Kaffeeklatsch: Naomi Kritzer 50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST , Signup required

Programming - Kaffeklatch and Literary Beer Room

Kaffeeklatsch

Naomi Kritzer (Participant)

Kaffeeklatsch: Darcie Little Badger 50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST , Signup required

Programming - Kaffeklatch and Literary Beer Room

Kaffeeklatsch

Darcie Little Badger (Participant)

Reading: David Levine 25 minutes, 12:00 NZST - 12:25 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

David D. Levine (Speaker)

Reading: Vida Cruz 25 minutes, 12:00 NZST - 12:25 NZST

Programming - Reading Room 2

Reading

Vida Cruz (Speaker)

How to Create Believable Characters in Unbelievable Situations 50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST , Signup required

Programming - Workshops

Workshop

Charlie Jane Anders (Presenter)

12:30
12:30
Reading: Christine Taylor-Butler 25 minutes, 12:30 NZST - 12:55 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Christine Taylor-Butler (Speaker)

Reading: Scott Edelman 25 minutes, 12:30 NZST - 12:55 NZST

Programming - Reading Room 2

Reading

Scott Edelman (Speaker)

13:00
13:00
Great Worlds in SF 50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

James Davis Nicoll, James Nicoll Reviews / University of Waterloo Theatre Centre (Panelist)

Fred Lerner (Moderator)

Amy (A.K.) DuBoff (Panelist)

Walter Jon Williams (Panelist)

Sheila Williams, Asimov's Science Fiction (Panelist)

History and SF 50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Arkady Martine (Panelist)

Farah Mendlesohn, BSFA (Panelist)

Claire Bartlett (Panelist)

Shaun Duke, Bemidji State University / The Skiffy and Fanty Show (Moderator)

Ada Palmer (Panelist)

David Brin Power Hour 1 hour, 13:00 NZST - 14:00 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Talk

David Brin, Futures Unlimited (Panelist)

Get to Know SFWA 50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Steven Silver, SFWA (Panelist)

Cat Rambo, Cat Rambo (Panelist)

Curtis Chen, SFWA (Panelist)

Sarah Pinsker, SFWA (Panelist)

Fandom Over the Years - The Female Perspective 50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Andi Dukleth, Accidental Aliens and KPBS News (Panelist)

Laurie Mann (Panelist)

Alison Scott, Punctuation (Panelist)

Gay Haldeman (Panelist)

Jennifer Zwahr-Castro, St. Mary's University of San Antonio, TX (Moderator)

Asimov at 100 50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Panel

Kenn Bates (Panelist)

Gadi Evron, Tel Aviv in 2027 (Moderator)

J.r.h. Lawless, J.R.H. Lawless (Panelist)

G. David Nordley, Self Employed (Panelist)

SF and Fantasy from New Zealand 50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 7 (Zoom Meeting)

Panel

Andi C. Buchanan, Writer (Panelist)

Cassie Hart (Panelist)

Toni Wi (Panelist)

Dylan Horrocks, Victoria University of Wellington (Moderator)

Malaysian SFF 50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 9 (Zoom Meeting)

Panel

Ted Mahsun (Panelist)

Ika Nurain Koeck (Panelist)

Sek Han Foo (Panelist)

Zedeck Siew (Panelist)

Kaffeeklatsch: Vida Cruz 50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST , Signup required

Programming - Kaffeklatch and Literary Beer Room

Kaffeeklatsch

Vida Cruz (Participant)

Kaffeeklatsch: Glenda Larke 50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST , Signup required

Programming - Kaffeklatch and Literary Beer Room

Kaffeeklatsch

Glenda Larke (Participant)

Kaffeeklatsch: Karl Schroeder 50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST , Signup required

Programming - Kaffeklatch and Literary Beer Room

Kaffeeklatsch

Karl Schroeder (Speaker)

Reading: Mark Van Name 25 minutes, 13:00 NZST - 13:25 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Mark Van Name (Speaker)

Reading: Phoebe Wagner 25 minutes, 13:00 NZST - 13:25 NZST

Programming - Reading Room 2

Reading

Phoebe Wagner, University of Nevada at Reno (Speaker)

Unconscious Thought Theory as a Creativity Tool 50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Workshops

Workshop

L.J. Kendall, L. J. Kendall Publishing (Instructor)

Mercedes Lackey In the Beginning . . . A Look Back 50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Discord - Discord Programming - Larry & Misty Panel Room

Dialogue

Jody Lee (Panelist)

Mercedes Lackey, High Flight Arts and Letters (Speaker)

13:30
13:30
Reading: Joyce Chng 25 minutes, 13:30 NZST - 13:55 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Joyce Chng (Speaker)

Reading: Carrie Vaughn 25 minutes, 13:30 NZST - 13:55 NZST

Programming - Reading Room 2

Reading

Carrie Vaughn (Speaker)

14:00
14:00
Climate Fiction/Climate Fact 50 minutes, 14:00 NZST - 14:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Octavia Cade (Moderator)

Katrina Archer, Little Blue Marble (Panelist)

Arkady Martine (Panelist)

Tim Jones (Panelist)

Alex Acks (Panelist)

Killing Your Own Grandparent: Time Travel in SF 50 minutes, 14:00 NZST - 14:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Andy Dudak (Panelist)

Amal El-Mohtar, University of Ottawa (Panelist)

Elizabeth Knox (Panelist)

Gillian Polack (Panelist)

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

H.G. Parry (Panelist)

Alix Harrow (Panelist)

Sally McLennan (Panelist)

Kathryn Sullivan (Moderator)

Writers on Writing: The Plot's the Thing 50 minutes, 14:00 NZST - 14:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Jeffrey A. Carver, SFWA, Starstream Publications (Panelist)

Carrie Patel, Obsidian Entertainment (Moderator)

Suyi Davies Okungbowa (Panelist)

David D. Levine (Panelist)

Good Omens at 30 50 minutes, 14:00 NZST - 14:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Ira Alexandre, Lady Business (Panelist)

Soon Lee (Panelist)

Sam Blackley, freelance (Moderator)

Maria Haskins (Panelist)

Harun Siljak, CONNECT Centre For Future Networks and Communications (Panelist)

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

Mark English, Clarinspect (Panelist)

Doug Belle (Panelist)

Dealers Hall Mid-Con Reception 50 minutes, 14:00 NZST - 14:50 NZST

Programming - Programme Room 7 (Zoom Meeting)

Reception

The Egg of Time 2 hours 55 minutes, 14:00 NZST - 16:55 NZST , Signup required

Programming - Gaming Zoom

Roleplaying

Tim Oliver (Moderator)

Ham Radio Meet-up 50 minutes, 14:00 NZST - 14:50 NZST

Programming - Discussion Groups

Discussion Group

Kaffeeklatsch: Garth Nix 50 minutes, 14:00 NZST - 14:50 NZST , Signup required

Programming - Kaffeklatch and Literary Beer Room

Kaffeeklatsch

Garth Nix (Participant)

Kaffeeklatsch: Regina Wang 50 minutes, 14:00 NZST - 14:50 NZST , Signup required

Programming - Kaffeklatch and Literary Beer Room

Kaffeeklatsch

Regina Kanyu Wang, Storycom (Participant)

Kaffeeklatsch: Grant Stone 50 minutes, 14:00 NZST - 14:50 NZST , Signup required

Programming - Kaffeklatch and Literary Beer Room

Kaffeeklatsch

Grant Stone (Participant)

Reading: Jason Franks 25 minutes, 14:00 NZST - 14:25 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Jason Franks (Speaker)

Reading: Gina Cole 25 minutes, 14:00 NZST - 14:25 NZST

Programming - Reading Room 2

Reading

Gina Cole (Speaker)

Larry Dixon's Plus Ones 50 minutes, 14:00 NZST - 14:50 NZST

Discord - Discord Programming - Larry & Misty Panel Room

Talk

Larry Dixon (Panelist)

14:30
14:30
Reading: Kaaron Warren 25 minutes, 14:30 NZST - 14:55 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Kaaron Warren (Speaker)

Reading: E. Lily Yu 25 minutes, 14:30 NZST - 14:55 NZST

Programming - Reading Room 2

Reading

E. Lily Yu (Speaker)

15:00
15:00

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Sean Williams, Flinders University (Panelist)

Rebecca Roanhorse (Panelist)

Daryl Gregory (Panelist)

M. Darusha Wehm (Moderator)

Stephen Dedman (Panelist)

My Favourite Anime 50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Andi Dukleth, Accidental Aliens and KPBS News (Panelist)

Brandon O'Brien, FIYAH Magazine of Black Speculative Fiction (Moderator)

Martin Wisse (Panelist)

Kaitlin R. Branch (Panelist)

Maquel A. Jacob, MAJart Works (Panelist)

Mythology and Fantasy 50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Navah Wolfe (Panelist)

Claire Light (Panelist)

David Hair (Panelist)

Taru Kumara-Moisio (Panelist)

E. J. Beaton (Moderator)

How to Work with Editors 50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Joshua Bilmes (Moderator)

Liz Gorinsky, Erewhon Books (Panelist)

Geneve Flynn (Panelist)

Aidan Doyle (Panelist)

Katrina Archer, Little Blue Marble (Panelist)

Pandemic Myths and Facts 50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Yudhanjaya Wijeratne, LIRNEasia (Panelist)

Naomi Kritzer (Moderator)

Andi C. Buchanan, Writer (Panelist)

Mason A. Porter, University of California (Panelist)

Perrianne Lurie (Panelist)

Programming - Programme Room 8 (Zoom Meeting)

Panel

Mary Robinette Kowal (Panelist)

Kathleen Jennings (Moderator)

Carrie Vaughn (Panelist)

Jane Routley (Panelist)

Yarnbombing & Crafting Time Friday 50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Discussion Groups

Activity

Jan Bass, Programme (Moderator)

Kaffeeklatsch: Alison Evans 1 hour, 15:00 NZST - 16:00 NZST , Signup required

Programming - Kaffeklatch and Literary Beer Room

Kaffeeklatsch

Alison Evans (Panelist)

Kaffeeklatsch: Curtis Chen 50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST , Signup required

Programming - Kaffeklatch and Literary Beer Room

Kaffeeklatsch

Curtis Chen, SFWA (Participant)

Kaffeeklatsch: Angela Meyer 50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST , Signup required

Programming - Kaffeklatch and Literary Beer Room

Kaffeeklatsch

Angela Meyer (Participant)

Reading: Joe Struss 25 minutes, 15:00 NZST - 15:25 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Joe Struss, Iowa Valley Comm. College District (Speaker)

Creating Animal Characters in Adult Fiction 2 hours 50 minutes, 15:00 NZST - 17:50 NZST , Signup required

Programming - Workshops

Workshop

Paula Boer, Self-employed (Instructor)

Parties: 31 July, party band #3 3 hours, 15:00 NZST - 18:00 NZST

Con Operations - Party Zoom

Party

15:30
15:30
Reading: Lee Murray 25 minutes, 15:30 NZST - 15:55 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Lee Murray (Speaker)

Reading: Karen Simpson Nikakis 25 minutes, 15:30 NZST - 15:55 NZST

Programming - Reading Room 2

Reading

Karen Simpson Nikakis, SOV Media (Speaker)

16:00
16:00
Access to Space 50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Courtney Schafer (Panelist)

Bill Higgins, Fermilab (Panelist)

L. Suzanne Casement, Northrop Grumman Space Systems (Moderator)

Dave Taylor, ARISS (Panelist)

Stephen Dedman (Panelist)

Futures at the World's Edge 50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Dialogue

Sean McMullen (Panelist)

Simon Litten (Panelist)

SF and Fantasy Comics and Graphic Novels 50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Catherine S. McMullen (Panelist)

Christopher Ruz, Al Taqwa College (Panelist)

Phoebe Wagner, University of Nevada at Reno (Moderator)

James Bacon, Smofcon Europe (Panelist)

Magic Systems in Fantasy 50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Laura (El) Lam, Edinburgh Napier University (Moderator)

Jennifer Mace (Panelist)

Sarah Beth Durst (Panelist)

Garth Nix (Panelist)

Maiya Ibrahim (Panelist)

Universal Rights in the Age of AI 50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Hirotaka Osawa, University of Tsukuba (Panelist)

L.J. Kendall, L. J. Kendall Publishing (Panelist)

Barbara Howe (Panelist)

Benjamin C. Kinney, Escape Pod (Panelist)

Mikko Rauhala (Moderator)

Mediating the Future 50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

Zak Waipara, Auckland University of Technology (Panelist)

Caemasache McKenna, Full Sail University (Moderator)

Kaffeeklatsch: A.J. Ponder 50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST , Signup required

Programming - Kaffeklatch and Literary Beer Room

Kaffeeklatsch

A.j. Ponder (Participant)

Kaffeeklatsch: David Peterson 50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST , Signup required

Programming - Kaffeklatch and Literary Beer Room

Kaffeeklatsch

David Peterson (Participant)

Kaffeeklatsch: Melinda Snodgrass 50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST , Signup required

Programming - Kaffeklatch and Literary Beer Room

Kaffeeklatsch

Melinda Snodgrass, Stealing Fire Productions Inc. (Participant)

Reading: Deborah Munro 25 minutes, 16:00 NZST - 16:25 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Deborah Munro, University of Canterbury (Panelist)

Reading: Sam Hawke 25 minutes, 16:00 NZST - 16:25 NZST

Programming - Reading Room 2

Reading

Sam Hawke (Speaker)

16:30
16:30
Reading: Jane Routley 25 minutes, 16:30 NZST - 16:55 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Jane Routley (Speaker)

Reading: Jeremy Szal 25 minutes, 16:30 NZST - 16:55 NZST

Programming - Reading Room 2

Reading

Jeremy Szal (Speaker)

17:00
17:00

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Caemasache McKenna, Full Sail University (Panelist)

Matthew S. Rotundo (Moderator)

Catherine Lundoff, Queen of Swords Press (Panelist)

Peter Hassall, Stunt Guild of New Zealand (Panelist)

Sam Blackley, freelance (Panelist)

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Presentation

Stephen Mulholland, Alpacas Rampant (Speaker)

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Andy Dudak (Panelist)

Yen Ooi (Panelist)

Taiyo Fujii, SFWJ (Panelist)

Regina Kanyu Wang, Storycom (Moderator)

Costuming in a Big Group 50 minutes, 17:00 NZST - 17:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Karen Purcell, Woodsdale Animal Hospital (Moderator)

Carole Parker (Panelist)

Kevin Roche, SFSFC / International Costumers' Guild (Panelist)

Syd Weinstein (Panelist)

Feedback Session 3 50 minutes, 17:00 NZST - 17:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Kelly Buehler, CoNZealand (Panelist)

Lynelle Howell, CoNZealand (Panelist)

David Gallaher, CoNZealand (Panelist)

Norman Cates, CoNZealand (Moderator)

Ethnicity and Perspectives on Speculative Fiction 50 minutes, 17:00 NZST - 17:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

Gina Cole (Panelist)

Eugen Bacon (Panelist)

Kaffeeklatsch: J J Mathews 50 minutes, 17:00 NZST - 17:50 NZST , Signup required

Programming - Kaffeklatch and Literary Beer Room

Kaffeeklatsch

J J Mathews, Mouse Moon Press (Participant)

Kaffeeklatsch: Jack Dann 50 minutes, 17:00 NZST - 17:50 NZST , Signup required

Programming - Kaffeklatch and Literary Beer Room

Kaffeeklatsch

Jack Dann (Participant)

Reading: Denika Mead 25 minutes, 17:00 NZST - 17:25 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Denika Mead (Speaker)

Reading: AJ Fitzwater 25 minutes, 17:00 NZST - 17:25 NZST

Programming - Reading Room 2

Reading

AJ Fitzwater, Author (Speaker)

17:30
17:30
Reading: Edmund Schluessel 25 minutes, 17:30 NZST - 17:55 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Edmund Schluessel, International School of Helsinki (Speaker)

Reading: Marlee Jane Ward 25 minutes, 17:30 NZST - 17:55 NZST

Programming - Reading Room 2

Reading

Marlee Jane Ward (Speaker)

18:00
18:00
Film Festival Block 3 4 hours, 18:00 NZST - 22:00 NZST

Media Screening

Fairy Tale Contract Law 50 minutes, 18:00 NZST - 18:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

AJ Lancaster (Panelist)

Sascha Stronach (Panelist)

Kathleen Jennings (Moderator)

Is Cyberpunk Mainstream Now? 50 minutes, 18:00 NZST - 18:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

PR K (Moderator)

Edward James, none (Panelist)

Laura (El) Lam, Edinburgh Napier University (Panelist)

Takayuki Tatsumi, Keio University (Panelist)

Eli K. P. William (Panelist)

Rose's Birthday Party 1 hour 50 minutes, 18:00 NZST - 19:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Party

Rose Mitchell (Panelist)

Under the City of the Dead (D&D) 2 hours 55 minutes, 18:00 NZST - 20:55 NZST , Signup required

Programming - Gaming Zoom

Roleplaying

Mike Cosgrave, University Collge Cork/Irish Games Association (Moderator)

Kaffeeklatsch: Sultana Raza 50 minutes, 18:00 NZST - 18:50 NZST , Signup required

Programming - Kaffeklatch and Literary Beer Room

Kaffeeklatsch

Sultana Raza (Speaker)

19:00
19:00
Creating the Doodle 50 minutes, 19:00 NZST - 19:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Presentation

Alyssa Winans (Presenter)

SpecFicNZ Get To Know Us 50 minutes, 19:00 NZST - 19:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Meeting

Mat Danaher, SpecFicNZ (Panelist)

Courtney Schafer (Panelist)

Eileen Mueller (Panelist)

Robinne Weiss (Moderator)

Welcome to CoNZealand, a Virtual Tour 50 minutes, 19:00 NZST - 19:50 NZST

Programming - Programme Room 7 (Zoom Meeting)

Demonstration

Maree Pavletich, CoNZealand (Presenter)

The CoNZealand Quiz 50 minutes, 19:00 NZST - 19:50 NZST

Programming - Gaming

Game Show

Keith Smith (Presenter)

Jacqui Smith (Presenter)

20:00
20:00
Question TIme 3: 2023 Onwards 50 minutes, 20:00 NZST - 20:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Esther MacCallum-Stewart, Glasgow in 2024 (Other Participant)

Marguerite Smith, Glasgow 2024 and Smofcon 39 (Other Participant)

Jo Van (Other Participant)

Randall Shepherd, CoNZealand/Alamo (Moderator)

Pascale Chabrillat-Trahin, NICE2026 (Panelist)

Robbie Bourget (Moderator)

Looking Up! New Zealand Astronomy 50 minutes, 20:00 NZST - 20:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Panel

Matthew Pavletich (Panelist)

Keith Smith (Panelist)

Book Launch: Enter Entropy: Volume 3 50 minutes, 20:00 NZST - 20:50 NZST

Programming - Programme Room 7 (Zoom Meeting)

Book Launch

Candice Michelle Goodwin, RWC Productions (Moderator)

Narrative Design and Writing for Games part 2 1 hour 50 minutes, 20:00 NZST - 21:50 NZST , Signup required

Programming - Workshops

Workshop

Richard (Rik) Lagarto (Instructor)

21:00
21:00
Book Launch: Always Greener by J.R.H. Lawless 50 minutes, 21:00 NZST - 21:50 NZST

Programming - Programme Room 7 (Zoom Meeting)

Book Launch

J.r.h. Lawless, J.R.H. Lawless (Presenter)

Death Ingloria: A Concert with Galina RIn 55 minutes, 21:00 NZST - 21:55 NZST

Programming - Programme Room 8 (Zoom Meeting)

Concert

Love in the Time of COVID-19 50 minutes, 21:00 NZST - 21:50 NZST

Programming - Discussion Groups

Discussion Group

22:00
22:00

Programming - Programme Room 8 (Zoom Meeting)

Panel

Galina Rin, Death Ingloria (Performer)

23:00
23:00
Parties: 31 July, party band #1 3 hours, 23:00 NZST - 2:00 NZST

Con Operations - Party Zoom

Party