By continuing into Virtual CoNZealand (proceeding beyond this page) you confirm that you agree to the CoNZealand Code of Conduct, our Terms of Service, our Privacy and Data Policy, and that you are 13 years of age or older. 

Saturday 1 August, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
7:00
7:00
Parties: 1 August, party band #2 3 hours, 7:00 NZST - 10:00 NZST

Con Operations - Party Zoom

Party

9:00
9:00
Before and After Tolkien: Epic Fantasy 50 minutes, 9:00 NZST - 9:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Yugen Yashima (Panelist)

Vida Cruz (Panelist)

A.j. Ponder (Moderator)

Yves Meynard (Panelist)

An "Evening" with Peadar & Farah 50 minutes, 9:00 NZST - 9:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Interview

Farah Mendlesohn, BSFA (Moderator)

Peadar Ó Guilín (Participant)

Live Long and Prosper: Meditation for Trekkies 50 minutes, 9:00 NZST - 9:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Activity

Erin Wilcox, SFWA (Instructor)

The Interplanetary Immigration Center Project 25 minutes, 9:00 NZST - 9:25 NZST

Programming - Discussion Groups

Presentation

Lei Ma, Interplanetary Immigration Center (Speaker)

Kaffeeklatsch: Luis F. Silva 50 minutes, 9:00 NZST - 9:50 NZST , Signup required

Programming - Kaffeklatch and Literary Beer Room

Kaffeeklatsch

Luis F. Silva (Participant)

9:30
9:30
Reading: Arkady Martine 25 minutes, 9:30 NZST - 9:55 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Arkady Martine (Speaker)

Reading: Jenn Lyons 25 minutes, 9:30 NZST - 9:55 NZST

Programming - Reading Room 2

Reading

Jenn Lyons, Tor Books (Speaker)

10:00
10:00
The Ascent of Wonder: What Makes Hard SF 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Kenn Bates (Panelist)

James Cambias (Moderator)

Mark English, Clarinspect (Panelist)

Harun Siljak, CONNECT Centre For Future Networks and Communications (Panelist)

Deborah Munro, University of Canterbury (Panelist)

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Sarah Beth Durst (Panelist)

Jodi McAlister (Moderator)

Denika Mead (Panelist)

Holly Black (Panelist)

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Ryn Yee (Panelist)

Erica Frank, Galactic Journey (Panelist)

Jean Bürlesk, Science Fiction and Fantasy Society Luxembourg (Panelist)

David Peterson (Moderator)

Lawrence M. Schoen, Paper Golem LLC (Panelist)

Writing Fantasy and SF from the Margins 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Maiya Ibrahim (Panelist)

Michi Trota, Science Fiction & Fantasy Writers of America (Panelist)

Eugen Bacon (Panelist)

Kieron Gillen (Panelist)

E. J. Beaton (Moderator)

Horror from Elsewhere 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Ellen Datlow (Panelist)

Geneve Flynn (Moderator)

Octavia Cade (Panelist)

Antipodial Speculative Fiction 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

Simon Litten (Panelist)

Sean McMullen (Panelist)

Welcome to CoNZealand, a Virtual Tour 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 7 (Zoom Meeting)

Demonstration

Matthew Shogren (Presenter)

Morgan Hazelwood (Presenter)

Ego Hunter 2 hours 55 minutes, 10:00 NZST - 12:55 NZST , Signup required

Programming - Gaming Zoom

Roleplaying

Tim Oliver (Moderator)

Daily Briefing - Saturday 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Discussion Groups

Discussion Group

Belma Torres (Moderator)

Kaffeeklatsch: Kaaron Warren 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST , Signup required

Programming - Kaffeklatch and Literary Beer Room

Kaffeeklatsch

Kaaron Warren (Participant)

Kaffeeklatsch: Fiona Moore 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST , Signup required

Programming - Kaffeklatch and Literary Beer Room

Kaffeeklatsch

Fiona Moore (Participant)

Reading: Frances Hardinge 25 minutes, 10:00 NZST - 10:25 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Frances Hardinge (Speaker)

Reading: Taru Kumara-Moisio 25 minutes, 10:00 NZST - 10:25 NZST

Programming - Reading Room 2

Reading

Taru Kumara-Moisio (Speaker)

Acrylic Finger Painting: Quasar 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST , Signup required

Programming - Workshops

Workshop

Amanda Arthur-Struss, Rainbow Lizard Design / Des Moines Science Fiction & Fantasy Society (Instructor)

WSFS Business Meeting 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Real World - TBD

Meeting

Kent Bloom (Panelist)

M. Darusha Wehm (Moderator)

10:30
10:30
Reading: William Tracy 25 minutes, 10:30 NZST - 10:55 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

William C. Tracy, Space Wizard Science Fantasy (Speaker)

Reading: Gregory Norman Bossert 25 minutes, 10:30 NZST - 10:55 NZST

Programming - Reading Room 2

Reading

Gregory Norman Bossert, Author & Filmmaker (Speaker)

11:00
11:00
Kaffeeklatsch: Umiyuri Katsuyama 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST , Signup required

Programming - Kaffeklatch and Literary Beer Room

Kaffeeklatsch

Umiyuri Katsuyama (Participant)

Reading: Bren MacDibble 25 minutes, 11:00 NZST - 11:25 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Bren MacDibble (Speaker)

Reading: Whiti Hereaka 25 minutes, 11:00 NZST - 11:25 NZST

Programming - Reading Room 2

Reading

Whiti Hereaka (Speaker)

Hugo Awards Ceremony 3 hours 30 minutes, 11:00 NZST - 14:30 NZST

Events - Events Room

Event

Mercedes Lackey, High Flight Arts and Letters (Presenter)

Rose Mitchell (Presenter)

Robert Silverberg (Presenter)

Alison Scott, Punctuation (Presenter)

Erin Underwood (Presenter)

Larry Dixon (Presenter)

Greg Broadmore, Weta Workshop (Presenter)

George R. R. Martin (Moderator)

11:30
11:30
Reading: Zach Dodson 25 minutes, 11:30 NZST - 11:55 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Zach Dodson, featherproof books (Speaker)

12:00
12:00
Writing for Young Adults 50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Katya de Becerra (Panelist)

A.j. Ponder (Moderator)

Darcie Little Badger (Panelist)

Joe Struss, Iowa Valley Comm. College District (Panelist)

Perspectives on World Building 50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

Helen Marshall, University of Queensland (Panelist)

Barbara Postema, Massey University (Panelist)

Kaffeeklatsch: Karen Simpson Nikakis 50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST , Signup required

Programming - Kaffeklatch and Literary Beer Room

Kaffeeklatsch

Karen Simpson Nikakis, SOV Media (Participant)

Reading: Stephen Dedman 25 minutes, 12:00 NZST - 12:25 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Stephen Dedman (Speaker)

Reading: Catherine Lundoff 25 minutes, 12:00 NZST - 12:25 NZST

Programming - Reading Room 2

Reading

Catherine Lundoff, Queen of Swords Press (Speaker)

12:30
12:30
Reading: Alison Evans 25 minutes, 12:30 NZST - 12:55 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Alison Evans (Speaker)

Reading: Angela Meyer 25 minutes, 12:30 NZST - 12:55 NZST

Programming - Reading Room 2

Reading

Angela Meyer (Speaker)

13:00
13:00

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Juliet Marillier (Panelist)

Dan Rabarts, Writer (Panelist)

Gillian Polack (Panelist)

Lee Murray (Moderator)

Literary Beer: Tod McCoy 50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST , Signup required

Programming - Kaffeklatch and Literary Beer Room

Literary Beer

Tod McCoy, Hydra House Books (Participant)

Programming - Reading Room 1

Reading

M. Darusha Wehm (Speaker)

Katrina Archer, Little Blue Marble (Speaker)

Geological Worldbuilding 50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST , Signup required

Programming - Workshops

Workshop

Janna Ruth (Moderator)

13:30
13:30
Reading: Matthew Rotundo 25 minutes, 13:30 NZST - 13:55 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Matthew S. Rotundo (Speaker)

Reading: Darcie Little Badger 25 minutes, 13:30 NZST - 13:55 NZST

Programming - Reading Room 2

Reading

Darcie Little Badger (Speaker)

14:00
14:00
The Decade in Anime 50 minutes, 14:00 NZST - 14:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Martin Wisse (Panelist)

Petrea Mitchell (Moderator)

Takeshi Ikeda, Science Fiction Fangroups’ Association of Nippon (Panelist)

Amanda Arthur-Struss, Rainbow Lizard Design / Des Moines Science Fiction & Fantasy Society (Panelist)

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Deborah Munro, University of Canterbury (Moderator)

Tore Høie, Fringilla (Panelist)

Mark English, Clarinspect (Panelist)

Curtis Chen, SFWA (Panelist)

Chris Winspear, Manifester 3D (Panelist)

Tour of Ray Bradbury Center 50 minutes, 14:00 NZST - 14:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Presentation

Jason Aukerman, Indiana University-Purdue University (Panelist)

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Siobhan Carroll, University of Delaware (Potential)

Marlee Jane Ward (Moderator)

Cassie Hart (Panelist)

Bren MacDibble (Panelist)

Cat Sparks (Panelist)

Fandom in the 1970s 50 minutes, 14:00 NZST - 14:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Raewyn Nevin (Moderator)

Mark Loney, The Space Wastrel (Panelist)

Gay Haldeman (Panelist)

Scott Edelman (Panelist)

Australian Climate Fiction 50 minutes, 14:00 NZST - 14:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

Helen Marshall, University of Queensland (Moderator)

Andrew Milner, Monash University (Panelist)

SF and Fantasy Video Games 50 minutes, 14:00 NZST - 14:50 NZST

Programming - Programme Room 7 (Zoom Meeting)

Panel

Kat Clay (Panelist)

Aidan Doyle (Moderator)

Christopher Ambler (Panelist)

Z Aung (Panelist)

Timothy Ellis, The Hunter Legacy Universe / WriterSanctum author forum (Panelist)

Christian Fans Meetup 50 minutes, 14:00 NZST - 14:50 NZST

Programming - Programme Room 8 (Zoom Meeting)

Discussion Group

Kaffeeklatsch: Catherine McMullen 50 minutes, 14:00 NZST - 14:50 NZST , Signup required

Programming - Kaffeklatch and Literary Beer Room

Kaffeeklatsch

Catherine S. McMullen (Participant)

Kaffeeklatsch: Arwen Curry 50 minutes, 14:00 NZST - 14:50 NZST , Signup required

Programming - Kaffeklatch and Literary Beer Room

Kaffeeklatsch

Arwen Curry, Worlds of Ursula K. Le Guin (Participant)

Kaffeeklatsch: Shaun Duke & Jen Zink 50 minutes, 14:00 NZST - 14:50 NZST , Signup required

Programming - Kaffeklatch and Literary Beer Room

Kaffeeklatsch

Jen Zink, The Skiffy and Fanty Show (Participant)

Shaun Duke, Bemidji State University / The Skiffy and Fanty Show (Participant)

Reading: Garth Nix 25 minutes, 14:00 NZST - 14:25 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Garth Nix (Speaker)

Reading: Amy (A.K.) DuBoff 25 minutes, 14:00 NZST - 14:25 NZST

Programming - Reading Room 2

Reading

Amy (A.K.) DuBoff (Speaker)

14:30
14:30
Reading: Robinne Weiss 25 minutes, 14:30 NZST - 14:55 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Robinne Weiss (Speaker)

15:00
15:00

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Presentation

Mikko Rauhala (Speaker)

Not Your Parents' Space Opera 50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Valerie Valdes (Panelist)

Sean Williams, Flinders University (Moderator)

Melinda Snodgrass, Stealing Fire Productions Inc. (Panelist)

Becky Chambers (Panelist)

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Edward Fortune, Starburst Magazine (Panelist)

Chuck Serface, Suicide and Crisis Services of Santa Clara County (Panelist)

Alexandra Rowland (Moderator)

E. Lily Yu (Panelist)

J.r.h. Lawless, J.R.H. Lawless (Panelist)

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Paula Boer, Self-employed (Moderator)

Diane Walton, On Spec Magazine (Panelist)

Vylar Kaftan (Panelist)

Jane Rawson (Panelist)

GOH - Tea with Rose Mitchell 50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Dialogue

Lucy Sussex, Self Employed (Moderator)

Rose Mitchell (Panelist)

Narrative and the Craft of Speculative Fiction 50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

Duncan Hubber, Federation University Australia (Panelist)

Broad Universe Rapid Fire Reading 50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Programme Room 7 (Zoom Meeting)

Reading

Valerie Estelle Frankel, Silicon Valley Authors in the vendors room (Panelist)

K.G. Anderson, Writer Way / UnCommon Sense (Panelist)

Marta Murvosh, Broad Universe (Panelist)

Deirdre M Murphy (Panelist)

Debora Godfrey (Panelist)

D. H. Timpko (Panelist)

Kathryn Sullivan (Panelist)

Jude-Marie Green, Broad Universe (Moderator)

Beer Tasting 50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Programme Room 8 (Zoom Meeting)

Discussion Group

Michael Nelson, DisCon III (Panelist)

Jim Mann (Panelist)

RPG Design (and what to do next) 50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Gaming Zoom

Panel

Michael Sands, Generic Games (Panelist)

Morgan Davie, Taleturn Ltd (Panelist)

Brandon O'Brien, FIYAH Magazine of Black Speculative Fiction (Panelist)

James Cambias (Moderator)

Stephen Dedman (Panelist)

Birds of a Feather: Librarians 50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Discussion Groups

Discussion Group

Maree Pavletich, CoNZealand (Moderator)

Sassafrass presents Viking Mythology Music 50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Programme Room 9 (Zoom Meeting)

Concert

Ada Palmer (Performer)

Kaffeeklatsch: Emma Osborne 50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST , Signup required

Programming - Kaffeklatch and Literary Beer Room

Kaffeeklatsch

Emma Osborne (Participant)

Kaffeeklatsch: Cameron Bolinger 50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST , Signup required

Programming - Kaffeklatch and Literary Beer Room

Kaffeeklatsch

Cameron Bolinger, Explorasaurus Studios (Participant)

Reading: Thoraiya Dyer 25 minutes, 15:00 NZST - 15:25 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Thoraiya Dyer (Speaker)

Reading: Regina Wang 25 minutes, 15:00 NZST - 15:25 NZST

Programming - Reading Room 2

Reading

Regina Kanyu Wang, Storycom (Speaker)

Parties: 1 August, party band #3 3 hours, 15:00 NZST - 18:00 NZST

Con Operations - Party Zoom

Party

15:30
15:30
Reading: Helen Marshall 25 minutes, 15:30 NZST - 15:55 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Helen Marshall, University of Queensland (Speaker)

Reading: Maquel A. Jacob 25 minutes, 15:30 NZST - 15:55 NZST

Programming - Reading Room 2

Reading

Maquel A. Jacob, MAJart Works (Speaker)

16:00
16:00
Urban Fantasy in the 21st Century 50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Danny Lore, Fiyah Magazine (Panelist)

Claire Light (Panelist)

Cindy Lynn Speer (Panelist)

Carrie Vaughn (Moderator)

Janna Ruth (Panelist)

Good Work, Questionable Creator 50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

James Davis Nicoll, James Nicoll Reviews / University of Waterloo Theatre Centre (Panelist)

Richard Gilliam, Self (Panelist)

Julie Hofmann or ADMedievalist (Moderator)

Arthropods in Fiction 50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Presentation

Robinne Weiss (Panelist)

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Glen Engel-Cox, Blue Agama Associates (Panelist)

Sarah Gailey (Panelist)

Stuart Hardwick, cStuartHardwick.com (Moderator)

Gillian Polack (Panelist)

History of SF Fandom in Australia 50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Chris Nelson (Panelist)

Alan Stewart (Moderator)

Marlee Jane Ward (Panelist)

Rose Mitchell (Panelist)

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

Vincent Tran (Panelist)

Kaffeeklatsch: Amanda Bridgeman 50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST , Signup required

Programming - Kaffeklatch and Literary Beer Room

Kaffeeklatsch

Amanda Bridgeman (Participant)

Kaffeeklatsch: Dan Rabarts 50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST , Signup required

Programming - Kaffeklatch and Literary Beer Room

Kaffeeklatsch

Dan Rabarts, Writer (Participant)

Kaffeeklatsch: Sam Hawke 50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST , Signup required

Programming - Kaffeklatch and Literary Beer Room

Kaffeeklatsch

Sam Hawke (Participant)

Reading: AJ Lancaster 25 minutes, 16:00 NZST - 16:25 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

AJ Lancaster (Speaker)

Reading: SL Huang 25 minutes, 16:00 NZST - 16:25 NZST

Programming - Reading Room 2

Reading

SL Huang (Speaker)

Writing: Finding Your Character's Unique Voice 50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST , Signup required

Programming - Workshops

Workshop

Mandy Hager, NZ Society of Authors (Instructor)

16:30
16:30
Reading: Eugen Bacon 25 minutes, 16:30 NZST - 16:55 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Eugen Bacon (Speaker)

Reading: David Hair 25 minutes, 16:30 NZST - 16:55 NZST

Programming - Reading Room 2

Reading

David Hair (Speaker)

Post Hugo Lounge Area 1 hour, 16:30 NZST - 17:30 NZST

Events - Events Room

Reception

17:00
17:00
Essentials of TARDIS Engineering 50 minutes, 17:00 NZST - 17:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Presentation

Edmund Schluessel, International School of Helsinki (Presenter)

Designing and Writing for Games 50 minutes, 17:00 NZST - 17:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Richard (Rik) Lagarto (Moderator)

Ville Vuorela, Reforged Studios (Panelist)

Ceinwen Langley (Panelist)

Erica Holcomb, Explorasaurus Studios (Panelist)

Karen Bovenmyer, PseudoPod Horror Podcast Magazine (Panelist)

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Alison Evans (Panelist)

Kalin M. Nenov, Human Library Foundation (Panelist)

Christine Taylor-Butler (Panelist)

Farah Mendlesohn, BSFA (Moderator)

Feedback Session 4 50 minutes, 17:00 NZST - 17:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Kelly Buehler, CoNZealand (Panelist)

Lynelle Howell, CoNZealand (Panelist)

David Gallaher, CoNZealand (Panelist)

Norman Cates, CoNZealand (Moderator)

The Spaceship as Teaching Tool 50 minutes, 17:00 NZST - 17:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

G. David Nordley, Self Employed (Moderator)

Kaffeeklatsch: Michelle Lovi 50 minutes, 17:00 NZST - 17:50 NZST , Signup required

Programming - Kaffeklatch and Literary Beer Room

Kaffeeklatsch

Michelle Lovi, Odyssey Books (Participant)

Kaffeeklatsch: Tim Jones 50 minutes, 17:00 NZST - 17:50 NZST , Signup required

Programming - Kaffeklatch and Literary Beer Room

Kaffeeklatsch

Tim Jones (Participant)

Reading: Yasser Bahjatt 25 minutes, 17:00 NZST - 17:25 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Yasser Bahjatt, Jeddi High Council (Speaker)

Reading: Christopher Ruz 25 minutes, 17:00 NZST - 17:25 NZST

Programming - Reading Room 2

Reading

Christopher Ruz, Al Taqwa College (Speaker)

17:30
17:30
Reading: H.G. Parry 25 minutes, 17:30 NZST - 17:55 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

H.G. Parry (Speaker)

Reading: Judith Huang 25 minutes, 17:30 NZST - 17:55 NZST

Programming - Reading Room 2

Reading

Judith Huang (Speaker)

18:00
18:00
Film Festival Block 4 4 hours, 18:00 NZST - 22:00 NZST

Media Screening

Why We Read/Write/Edit Anthologies 50 minutes, 18:00 NZST - 18:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Jack Dann (Moderator)

Mimi Mondal, Self (Panelist)

Katherine Quevedo (Panelist)

Aidan Doyle (Panelist)

Chinese Short Fiction 50 minutes, 18:00 NZST - 18:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Amelia Lee, Chengdu Eight Light Minutes Culture (Panelist)

Yilun Fan, Chengdu Eight Light Minutes Culture (Moderator)

Joyce Chng (Panelist)

Taiyo Fujii, SFWJ (Panelist)

Yen Ooi (Panelist)

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Terrie Hashimoto (Moderator)

Dohjin Miyamoto, University of Tsukuba (Panelist)

Yugen Yashima (Panelist)

Hirotaka Osawa, University of Tsukuba (Panelist)

Towards a Pedagogy of Speculative Fiction 50 minutes, 18:00 NZST - 18:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

Sean Williams, Flinders University (Presenter)

Laura E Goodin (Presenter)

Dock Ward Double Cross (D&D) 2 hours 55 minutes, 18:00 NZST - 20:55 NZST , Signup required

Programming - Gaming Zoom

Roleplaying

Mike Cosgrave, University Collge Cork/Irish Games Association (Moderator)

19:00
19:00
Speculative Poetry Deathmatch Thunderdome 50 minutes, 19:00 NZST - 19:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Activity

Kyla Lee Ward, Prea Press (Contestant)

Sultana Raza (Contestant)

Zaza Koshkadze (Contestant)

Karen Bovenmyer, PseudoPod Horror Podcast Magazine (Master of ceremonies)

What's Different about New Zealand Comics? 50 minutes, 19:00 NZST - 19:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Barbara Postema, Massey University (Panelist)

Laya Rose (Panelist)

Dylan Horrocks, Victoria University of Wellington (Moderator)

Pubquiz 50 minutes, 19:00 NZST - 19:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Game Show

Gerard Kraus, Science Fiction & Fantasy Society Luxembourg (Master of ceremonies)

Welcome to CoNZealand, a Virtual Tour 50 minutes, 19:00 NZST - 19:50 NZST

Programming - Programme Room 7 (Zoom Meeting)

Demonstration

Maree Pavletich, CoNZealand (Presenter)

20:00
20:00
SF Movies that Look Great but Are Awful! 50 minutes, 20:00 NZST - 20:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Peter Hassall, Stunt Guild of New Zealand (Moderator)

Matthew Pavletich (Panelist)

Jeremy Szal (Panelist)

Gravity Awards Ceremony 50 minutes, 20:00 NZST - 20:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Award

Regina Kanyu Wang, Storycom (Moderator)

Alex Li, Future Affairs Administration (Moderator)

Tang Fei (Participant)

Chu Wu (Participant)

Min Su (Participant)

Qiufan Chen, Thema Mundi (Participant)

Sheila Williams, Asimov's Science Fiction (Presenter)

Cat Rambo, Cat Rambo (Presenter)

Fran Wilde (Presenter)

Taiyo Fujii, SFWJ (Presenter)

Feng Zhang (Moderator)

Contemplating an International Move... 50 minutes, 20:00 NZST - 20:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Suyi Davies Okungbowa (Panelist)

Lei Ma, Interplanetary Immigration Center (Panelist)

Sultana Raza (Panelist)

Kelly Buehler, CoNZealand (Panelist)

Alissa McKersie (Moderator)

Book Launch: Shadow in the Empire of Light 50 minutes, 20:00 NZST - 20:50 NZST

Programming - Programme Room 7 (Zoom Meeting)

Book Launch

Jane Routley (Panelist)

Yarnbombing & Crafting Time Saturday 50 minutes, 20:00 NZST - 20:50 NZST

Programming - Discussion Groups

Activity

Jan Bass, Programme (Moderator)

Bedtime stories with Mercedes Lackey and Larry Dixon 50 minutes, 20:00 NZST - 20:50 NZST

Discord - Discord Programming - Larry & Misty Panel Room

Reading

Larry Dixon (Speaker)

Mercedes Lackey, High Flight Arts and Letters (Participant)

21:00
21:00
Monsters in the Garden, a New Zealand SFF Anthology 50 minutes, 21:00 NZST - 21:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Octavia Cade (Panelist)

Synthonie - an AI Concert 35 minutes, 21:00 NZST - 21:35 NZST

Programming - Programme Room 9 (Zoom Meeting)

Concert

21:40
21:40
Synthonie - an AI Concert , post concert Q&A 50 minutes, 21:40 NZST - 22:30 NZST

Programming - Programme Room 9 (Zoom Meeting)

Concert

22:00
22:00
Quantum Computing: Nearing Reality 50 minutes, 22:00 NZST - 22:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Eric Picholle, CNRS (France) & author (Panelist)

Cliona Shakespeare, University of Jyväskylä (Panelist)

Harun Siljak, CONNECT Centre For Future Networks and Communications (Moderator)

Nordic Fantastic Literature 50 minutes, 22:00 NZST - 22:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Carolina Gomez Lagerlöf (Panelist)

Ville Vuorela, Reforged Studios (Panelist)

Lars Backstrom, auticon (Moderator)

23:00
23:00
Parties: 1 August, party band #1 3 hours, 23:00 NZST - 2:00 NZST

Con Operations - Party Zoom

Party