By continuing into Virtual CoNZealand (proceeding beyond this page) you confirm that you agree to the CoNZealand Code of Conduct, our Terms of Service, our Privacy and Data Policy, and that you are 13 years of age or older. 

Sunday 2 August, 2020

Time Zone: NZST/(GMT+12:00) Wellington
7:00
7:00
Parties: 2 August, party band #2 3 hours, 7:00 NZST - 10:00 NZST

Con Operations - Party Zoom

Party

9:00
9:00
Recent Scientific Breakthroughs - What's Hot? 50 minutes, 9:00 NZST - 9:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

G. David Nordley, Self Employed (Panelist)

Bill Higgins, Fermilab (Panelist)

L. Suzanne Casement, Northrop Grumman Space Systems (Moderator)

Taiyo Fujii, SFWJ (Panelist)

Valentin Ivanov, European Southern Observatory (Panelist)

Artists I Want People to Know About 50 minutes, 9:00 NZST - 9:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Dialogue

Liz Gorinsky, Erewhon Books (Moderator)

Pablo Defendini, Fireside (Panelist)

L. D. Lewis, FIYAH Literary Magazine (Panelist)

Apocalypse as Insight 50 minutes, 9:00 NZST - 9:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

Octavia Cade (Panelist)

Julie Hofmann or ADMedievalist (Panelist)

Gillian Polack (Panelist)

Starfinder Society 1-16 - Dreaming of the Future 2 hours 55 minutes, 9:00 NZST - 11:55 NZST , Signup required

Programming - Gaming Zoom

Roleplaying

Keith Smith (Moderator)

Kaffeeklatsch: Farah Mendlesohn 50 minutes, 9:00 NZST - 9:50 NZST , Signup required

Programming - Kaffeklatch and Literary Beer Room

Kaffeeklatsch

Farah Mendlesohn, BSFA (Speaker)

Kaffeeklatsch: Sarah Pinsker 50 minutes, 9:00 NZST - 9:50 NZST , Signup required

Programming - Kaffeklatch and Literary Beer Room

Kaffeeklatsch

Sarah Pinsker, SFWA (Participant)

Reading: Vylar Kaftan 25 minutes, 9:00 NZST - 9:25 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Vylar Kaftan (Speaker)

9:30
9:30
Reading: Fiona Moore 25 minutes, 9:30 NZST - 9:55 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Fiona Moore (Speaker)

Reading: Karl Schroeder 25 minutes, 9:30 NZST - 9:55 NZST

Programming - Reading Room 2

Reading

Karl Schroeder (Speaker)

10:00
10:00
"Sarabande" / "Resurrection Eve" 1 hour, 10:00 NZST - 11:00 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Presentation

Bill Ritch, The Atlanta Radio Theatre Company (Performer)

From Page to Screen: Screenwriting 101 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Candice Michelle Goodwin, RWC Productions (Panelist)

Catherine S. McMullen (Moderator)

Zaza Koshkadze (Panelist)

Walter Jon Williams (Panelist)

Melinda Snodgrass, Stealing Fire Productions Inc. (Panelist)

The History of the Book 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Presentation

Ada Palmer (Presenter)

Fairy Tales and Fantasy 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Vida Cruz (Panelist)

Leife Shallcross, Australia 2025 bid committee (Moderator)

Ellen Datlow (Panelist)

Eileen Mueller (Panelist)

Jean Bürlesk, Science Fiction and Fantasy Society Luxembourg (Panelist)

New Zealand Fandom Today 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Tim Jones (Panelist)

Norman Cates, CoNZealand (Panelist)

Lynelle Howell, CoNZealand (Moderator)

What It Takes to Create Those Scenes 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

Gregor Cameron, FatCircus (Moderator)

Sunny Teich, Victoria University of Wellington (Panelist)

Discover Fergus Hume 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Programme Room 7 (Zoom Meeting)

Presentation

Lucy Sussex, Self Employed (Presenter)

Daily Briefing - Sunday 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Discussion Groups

Discussion Group

Belma Torres (Moderator)

Mark Protection Committee Meeting 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST

Programming - Green Room

Kaffeeklatsch: Charlie Jane Anders 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST , Signup required

Programming - Kaffeklatch and Literary Beer Room

Kaffeeklatsch

Charlie Jane Anders (Participant)

Kaffeeklatsch: Alexandra Rowland 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST , Signup required

Programming - Kaffeklatch and Literary Beer Room

Kaffeeklatsch

Alexandra Rowland (Participant)

Kaffeeklatsch: Bren MacDibble 50 minutes, 10:00 NZST - 10:50 NZST , Signup required

Programming - Kaffeklatch and Literary Beer Room

Kaffeeklatsch

Bren MacDibble (Participant)

Reading: C Stuart Hardwick 25 minutes, 10:00 NZST - 10:25 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Stuart Hardwick, cStuartHardwick.com (Speaker)

Reading: Sally McLennan 25 minutes, 10:00 NZST - 10:25 NZST

Programming - Reading Room 2

Reading

Sally McLennan (Speaker)

Catalyzing Space Entrepreneurial Ecosystems 1 hour 50 minutes, 10:00 NZST - 11:50 NZST , Signup required

Programming - Workshops

Workshop

Emeline Paat-Dahlstrom, SpaceBase (Moderator)

10:30
10:30
Reading: Arwen Curry 25 minutes, 10:30 NZST - 10:55 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Arwen Curry, Worlds of Ursula K. Le Guin (Speaker)

Reading: Dan Rabarts 25 minutes, 10:30 NZST - 10:55 NZST

Programming - Reading Room 2

Reading

Dan Rabarts, Writer (Speaker)

11:00
11:00
Star Wars in Review 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Adam Christopher (Panelist)

Fiona Moore (Panelist)

Carrie Vaughn (Panelist)

Mur Lafferty (Panelist)

Kieron Gillen (Moderator)

Military SF: Getting It Right 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Panel

Gadi Evron, Tel Aviv in 2027 (Panelist)

Kin-Ming Looi, - (Moderator)

Joe Haldeman (Panelist)

The Day After Tomorrow: Near Future SF 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Shiv Ramdas (Panelist)

Karl Schroeder (Panelist)

Glen Engel-Cox, Blue Agama Associates (Moderator)

Caren Gussoff Sumption (Panelist)

SB Divya (Panelist)

Speculative Poetry 2020 The Rhyme of the SF Mariner 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Ryn Yee (Panelist)

Brandon O'Brien, FIYAH Magazine of Black Speculative Fiction (Moderator)

Joyce Chng (Panelist)

Katherine Quevedo (Panelist)

Hester J. Rook (Panelist)

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Maree Pavletich, CoNZealand (Panelist)

Freya Marske (Moderator)

Kat Clay (Panelist)

Leife Shallcross, Australia 2025 bid committee (Panelist)

Z Aung (Panelist)

The Geologic Era of the Human 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

Sharon King, ACMRS; Les enfans sans abri (Panelist)

Octavia Cade (Moderator)

Prema Arasu, University of Western Australia (Panelist)

In Memoriam 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Programming - Programme Room 7 (Zoom Meeting)

Dialogue

Laurie Mann (Panelist)

Steven Silver, SFWA (Panelist)

Cloud Atlas and Beyond: the Works of David Mitchell 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Programming - Discussion Groups

Discussion Group

Sultana Raza (Speaker)

Kaffeeklatsch: Phil Foglio 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST , Signup required

Programming - Kaffeklatch and Literary Beer Room

Kaffeeklatsch

Phil Foglio (Participant)

Kaffeeklatsch: Sheila Williams 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST , Signup required

Programming - Kaffeklatch and Literary Beer Room

Kaffeeklatsch

Sheila Williams, Asimov's Science Fiction (Participant)

Reading: Courtney Schafer 25 minutes, 11:00 NZST - 11:25 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Courtney Schafer (Speaker)

Reading: Cat Rambo 25 minutes, 11:00 NZST - 11:25 NZST

Programming - Reading Room 2

Reading

Cat Rambo, Cat Rambo (Speaker)

Closing Ceremony 50 minutes, 11:00 NZST - 11:50 NZST

Events - Events Room

Event

Norman Cates, CoNZealand (Master of ceremonies)

Kelly Buehler, CoNZealand (Master of ceremonies)

Bill Lawhorn (Participant)

Colette Fozard (Participant)

11:30
11:30
Reading: Naomi Kritzer 25 minutes, 11:30 NZST - 11:55 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Naomi Kritzer (Speaker)

Reading: Benjamin C. Kinney 25 minutes, 11:30 NZST - 11:55 NZST

Programming - Reading Room 2

Reading

Benjamin C. Kinney, Escape Pod (Speaker)

12:00
12:00

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Sarah Gulde, Star Trek Quarterly (Panelist)

Amy (A.K.) DuBoff (Moderator)

Michael Sheffield, Northrop Grumman Space Systems (Panelist)

Daniel Abraham (Panelist)

Julie Czerneda (Panelist)

In Conversation: Gary K. Wolfe and Joe Haldeman 50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Dialogue

Joe Haldeman (Panelist)

Gary K Wolfe, Locus Magazine (Panelist)

Comics and Manga in the 21st Century 50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

R.W.W. Greene, Angry Robot Books (Moderator)

Ada Palmer (Panelist)

Scott Edelman (Panelist)

Jason Franks (Panelist)

Queenie Chan (Panelist)

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Trish Matson (Moderator)

Valerie Valdes (Panelist)

Carl Fink, Learning Guild (Panelist)

Kat Clay (Panelist)

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Jeffrey A. Carver, SFWA, Starstream Publications (Panelist)

Sascha Stronach (Panelist)

Z Aung (Moderator)

Mark Van Name (Panelist)

Family and the Future of the Intimate 50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

Kara Kennedy (Moderator)

Richard Finn, University of the Sunshine Coast (Speaker)

Programming - Programme Room 7 (Zoom Meeting)

Media Screening

Christian Nicolson, little hero pictures (Speaker)

Introduction to Computer Animation 1 hour 50 minutes, 12:00 NZST - 13:50 NZST , Signup required

Programming - Programme Room 8 (Zoom Meeting)

Presentation

Edward A. Kramer, Wizards of Hollywood Productions (Presenter)

Kaffeeklatsch: Sean Williams 50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST , Signup required

Programming - Kaffeklatch and Literary Beer Room

Kaffeeklatsch

Sean Williams, Flinders University (Participant)

Kaffeeklatsch: David Levine 50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST , Signup required

Programming - Kaffeklatch and Literary Beer Room

Kaffeeklatsch

David D. Levine (Participant)

Kaffeeklatsch: Amal El-Mohtar 50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST , Signup required

Programming - Kaffeklatch and Literary Beer Room

Kaffeeklatsch

Amal El-Mohtar, University of Ottawa (Participant)

Kaffeeklatsch: Katrina Archer 50 minutes, 12:00 NZST - 12:50 NZST , Signup required

Programming - Kaffeklatch and Literary Beer Room

Kaffeeklatsch

Katrina Archer, Little Blue Marble (Participant)

Reading: Holly Black 25 minutes, 12:00 NZST - 12:25 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Holly Black (Speaker)

Reading: L.J. Kendall 25 minutes, 12:00 NZST - 12:25 NZST

Programming - Reading Room 2

Reading

L.J. Kendall, L. J. Kendall Publishing (Speaker)

From Sword to Pen 1 hour, 12:00 NZST - 13:00 NZST , Signup required

Programming - Workshops

Workshop

Cindy Lynn Speer (Presenter)

12:30
12:30
Reading: Cory Doctorow 25 minutes, 12:30 NZST - 12:55 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Cory Doctorow (Speaker)

Reading: Prema Arasu 25 minutes, 12:30 NZST - 12:55 NZST

Programming - Reading Room 2

Reading

Prema Arasu, University of Western Australia (Speaker)

13:00
13:00

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Shiv Ramdas (Panelist)

Yasser Bahjatt, Jeddi High Council (Panelist)

Terrie Hashimoto (Panelist)

Zaza Koshkadze (Moderator)

Valentin Ivanov, European Southern Observatory (Panelist)

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Panel

Jo Van (Moderator)

Thalience and Sentience 50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 4 (Webinar)

Panel

Benjamin C. Kinney, Escape Pod (Panelist)

Eli K. P. William (Panelist)

SB Divya (Panelist)

Karl Schroeder (Moderator)

What Fanfiction Can Teach Genre Writers 50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Alexandra Rowland (Panelist)

Brent Lambert, FIYAH Literary Magazine (Panelist)

Susana Polo, Polygon.com (Moderator)

Ira Alexandre, Lady Business (Panelist)

What is Human? 50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Programme Room 6 (Zoom Meetings)

Academic

Sunny Teich, Victoria University of Wellington (Moderator)

David (Marti Ward) Powers, Flinders University of South Australia (Panelist)

Virtual Conventions and Conferences 50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST

Programming - Discussion Groups

Panel

Erin Underwood (Panelist)

Laurie Mann (Panelist)

Randall Shepherd, CoNZealand/Alamo (Panelist)

Steven Silver, SFWA (Moderator)

Kaffeeklatsch: Erin Wilcox 50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST , Signup required

Programming - Kaffeklatch and Literary Beer Room

Kaffeeklatsch

Erin Wilcox, SFWA (Participant)

Kaffeeklatsch: Carrie Patel 50 minutes, 13:00 NZST - 13:50 NZST , Signup required

Programming - Kaffeklatch and Literary Beer Room

Kaffeeklatsch

Carrie Patel, Obsidian Entertainment (Participant)

Reading: Sarah Gailey 25 minutes, 13:00 NZST - 13:25 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Sarah Gailey (Speaker)

Reading: Tansy Rayner Roberts 25 minutes, 13:00 NZST - 13:25 NZST

Programming - Reading Room 2

Reading

Tansy Rayner Roberts (Speaker)

13:30
13:30
Reading: Dylan Horrocks 25 minutes, 13:30 NZST - 13:55 NZST

Programming - Reading Room 1

Reading

Dylan Horrocks, Victoria University of Wellington (Speaker)

Reading: Gideon Marcus 25 minutes, 13:30 NZST - 13:55 NZST

Programming - Reading Room 2

Reading

Gideon Marcus, Galactic Journey (and Journey Press) (Speaker)

14:00
14:00
The Appeal of Spider-Man 50 minutes, 14:00 NZST - 14:50 NZST

Programming - Programme Room 1 (Webinar)

Panel

Gideon Marcus, Galactic Journey (and Journey Press) (Panelist)

Daniel Abraham (Moderator)

Stina Leicht (Panelist)

Worlds of Ursula K Le Guin 2 hours, 14:00 NZST - 16:00 NZST , Signup required

Programming - Programme Room 2 (Webinar)

Media Screening

Arwen Curry, Worlds of Ursula K. Le Guin (Speaker)

Celebrating the Greats 1 hour, 14:00 NZST - 15:00 NZST

Programming - Programme Room 3 (Webinar)

Dialogue

John Tilden, The Heinlein Society (Panelist)

Jason Aukerman, Indiana University-Purdue University (Speaker)

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Tom Jackson (Moderator)

Michael Grossberg, Libertarian Futurist Society (LFS, www.lfs.org) (Panelist)

F. Paul Wilson, LFS (Panelist)

Meet and Greet the Programme Participants 1 hour, 14:00 NZST - 15:00 NZST

Programming - Meet and Greets

Reception

15:00
15:00
Film Festival Block 5 1 hour 30 minutes, 15:00 NZST - 16:30 NZST

Media Screening

Yarnbombing & Crafting Time Sunday 50 minutes, 15:00 NZST - 15:50 NZST

Programming - Discussion Groups

Activity

Jan Bass, Programme (Moderator)

Parties: 2 August, party band #3 3 hours, 15:00 NZST - 18:00 NZST

Con Operations - Party Zoom

Party

16:00
16:00
The Future of the Marvel Cinematic Universe 50 minutes, 16:00 NZST - 16:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Candice Michelle Goodwin, RWC Productions (Panelist)

Carrie Vaughn (Moderator)

David Peterson (Panelist)

Elsa Sjunneson (Panelist)

17:00
17:00
Feedback Session 5 - Into the Future! 50 minutes, 17:00 NZST - 17:50 NZST

Programming - Programme Room 5 (Zoom Meeting)

Panel

Kelly Buehler, CoNZealand (Panelist)

Bill Lawhorn (Panelist)

Colette Fozard (Moderator)

Lynelle Howell, CoNZealand (Panelist)

David Gallaher, CoNZealand (Panelist)

Norman Cates, CoNZealand (Moderator)