Katrin Riisla

University of Helsinki
Participates in 2 items

Sessions in which Katrin Riisla participates

Thursday 31 August, 2017

Time Zone: (GMT-05:00) Eastern Time (US & Canada)
3:50 PM
3:50 PM

Convention Center - 205 A

Paper Session (PS)

Paul Thabano Nleya, University of Botswana (Participant)

Magali Loffreda, Laboratoire STEF de l'ENS de Cachan (Participant)

Eric Bruillard, Laboratoire STEF ENS-Cachan (Participant)

Hanna Toiviainen, University of Tampere (Participant)

Liubov Vetoshkina, University of Tampere (Participant)

Katrin Riisla, University of Helsinki (Participant)

Anu Kajamaa, University of Helsinki (Participant)

Lasse Lipponen, University of Helsinki (Participant)

Antti Rajala, University of Helsinki (Participant)

4:50 PM
4:50 PM

Paper

Katrin Riisla, University of Helsinki (Participant)

Anu Kajamaa, University of Helsinki (Participant)

Lasse Lipponen, University of Helsinki (Participant)

Antti Rajala, University of Helsinki (Participant)

Sessions in which Katrin Riisla attends

Tuesday 29 August, 2017

Time Zone: (GMT-05:00) Eastern Time (US & Canada)
7:30 AM
7:30 AM
Congress registration
11 hours 30 minutes, 7:30 AM - 7:00 PM

Convention Center - Hall

8:30 AM
8:30 AM
Opening ceremony
1 hour, 8:30 AM - 9:30 AM

Convention Center - 2000 B

Fernand Gervais, Faculté des sciences de l'éducation, Université Laval (Participant)

Malcolm Reed, University of Bristol, UK (Participant)

10:30 AM
10:30 AM
Morning refreshments
30 minutes, 10:30 AM - 11:00 AM

Convention Center - Foyer 2000 + Hall

Break

11:00 AM
11:00 AM
PS 3: Discourse and meaning making
1 hour, 11:00 AM - 12:00 PM

Convention Center - 205 B

Paper Session (PS)

Pablo Fossa, Universidad del Desarrollo (Participant)

James Ma, University of Oxford, Alumnus (Participant)

Sonia Khan, University of Oxford (Participant)

Convention Center - 2000 A - Table A

Working Group Roundtable (WGRT)

Teresa Cristina Rego, Faculdade de Educação da Universidade de São Paulo (Participant)

Adolfo Tanzi Neto, University of International Integration of Afro-Brazilian Lusophony (Participant)

12:00 PM
12:00 PM
Midday Meal
1 hour 30 minutes, 12:00 PM - 1:30 PM

Convention Center - 2000 CD

Break

1:30 PM
1:30 PM

Convention Center - 204 B

Paper Session (PS)

May Britt Postholm, Norwegian University of Science and Technology (Participant)

Ruth Jensen, University of Oslo (Participant)

Kirsten Foshaug Vennebo, University of Oslo (Participant)

Convention Center - 204 A

Symposium (Symp)

Igor M. Arievitch, College of Staten Island, The City University of New York, USA (Participant)

Anna Stetsenko, The Graduate Center, City University of New York (CUNY) (New York, NY, United States) (Participant)

Jeremy Sawyer, The Graduate Center, City University of New York (CUNY) (Moderator)

Peter Jones, Sheffield Hallam University (Participant)

James Lantolf, The Pennsylvania State University (Participant)

Convention Center - 2000 A

Poster Symposium

Lucia Alcala, California State University Fullerton (Participant)

Maricela Correa-Chavez, California State University, Long Beach (Participant)

Barbara Rogoff, University of California, Santa Cruz (Participant)

Maricela Correa-Chavez, California State University, Long Beach (Moderator)

Maria Dolores Cervera Montejano, Cinvestav-IPN (Center for Research and Advanced Studies of the National Polytechnic Institute) (Participant)

Andrew Coppens, University of New Hamphire (Participant)

Lucia Alcala, California State University Fullerton (Moderator)

Yolanda Corona, Autonomous Metropolitan University (Participant)

Sergio Aguilera, California State University (Participant)

Lourdes de León, Centro de Investigaciones y Estudios Superiores en Antropologia (Participant)

Margarita Martínez-Pérez, University of Sciences and Arts of Chiapas (UNICACH) (Participant)

Rebeca Mejia-Arauz, Western Institute of Technology and Higher Education (ITESO) University (Participant)

Luis Urrieta, University of Texas at Austin (Participant)

Carolina Remorini, Universidad Nacional de La Plata (Participant)

Ulrike Keyser, Universidad Pedagógica Nacional (Participant)

Eva Itzel Aceves Azuara, University of California Santa Cruz (Participant)

Dewa Ayu Eka Putri, Kabupaten Gianyar (Participant)

Graciela Quinteros, Autonomous Metropolitan University (Participant)

3:30 PM
3:30 PM
Afternoon Refreshments
20 minutes, 3:30 PM - 3:50 PM

Convention Center - Foyer 2000 + Hall

Break

3:50 PM
3:50 PM

Convention Center - 2101

Symposium (Symp)

Thérèse Laferrière, Université Laval (Moderator)

Nadia Rousseau, Université du Québec à Trois-Rivières (UQTR) (Participant)

Paul Thabano Nleya, University of Botswana (Participant)

Caroline Bouchard, Université Laval (Participant)

Rollande Deslandes, Université du Québec à Trois-Rivières (Participant)

Catherine Larouche, University of Quebec at Chicoutimi (UQAC) (Participant)

Denis Savard, Université Laval (Participant)

Suzanne Manningham, Université Laval (Participant)

Diane Gauthier, Université du Québec à Chicoutimi (Participant)

Lucie DeBlois, CRIRES, Université Laval (Participant)

Convention Center - 205 C

Paper Session (PS)

Vilborg Jóhannsdóttir, University of Iceland (Participant)

Jona Ingolfsdottir, University of Iceland (Participant)

Daniela Wortmeyer, Brazilian Army / University of Brasilia (Participant)

Angela Maria Uchoa Branco, University of Brasilia (Participant)

Heila Lotz-Sisitka, Rhodes University, Environmental Learning Research Centre (Participant)

WGRT 20: Thoughtful digital use
1 hour, 3:50 PM - 4:50 PM

Convention Center - 2000 A - Table D

Working Group Roundtable (WGRT)

Li Liang, Guangdong University of Foreign Studies (Participant)

José Eduardo Sánchez, Universidad Icesi (Participant)

María Cristina Tenorio, Universidad del Valle (Participant)

5:00 PM
5:00 PM
PS 18: Double stimulation and artifacts
1 hour, 5:00 PM - 6:00 PM

Convention Center - 2105

Paper Session (PS)

Nick Hopwood, University of Technology Sydney (Participant)

Belinda Gottschalk, University of Technology Sydney (Participant)

John Cripps Clark, Deakin University (Participant)

Laura Anderson, IBM Research - Almaden (Participant)

Christine Bruce, Queensland University of Technology, Science and Engineering Faculty (Participant)

Geoffrey Z. Liu, San Jose State University, School of Information (Participant)

Kristen Rebmann, School of Information; San Jose State University (Participant)

Sharmistha Dey, Queensland University of Technology, Science and Engineering Faculty (Participant)

6:00 PM
6:00 PM
Welcome reception
1 hour 30 minutes, 6:00 PM - 7:30 PM

Convention Center - Espace Urbain

Wednesday 30 August, 2017

Time Zone: (GMT-05:00) Eastern Time (US & Canada)
9:30 AM
9:30 AM

Convention Center - 2000 B

Keynote speech

Yrjö Engeström, University of Helsinki (Participant)

10:30 AM
10:30 AM

Convention Center - 2000 B

Open Discussion of Shared Problems (OD-SP)

Barbara Rogoff, University of California, Santa Cruz (Participant)

10:45 AM
10:45 AM
Morning refreshments
15 minutes, 10:45 AM - 11:00 AM

Convention Center - Foyer 2000 + Hall

Break

11:00 AM
11:00 AM
Poster Session
1 hour, 11:00 AM - 12:00 PM

Convention Center - 2000 A

Poster Session

12:00 PM
12:00 PM
Midday meal
1 hour 30 minutes, 12:00 PM - 1:30 PM

Convention Center - 2000 CD

Break

1:30 PM
1:30 PM

Convention Center - 2104 B

Regional meeting

Mariane Hedegaard, Copenhagen University (Moderator)

2:40 PM
2:40 PM

Convention Center - 2000 A

Open Discussion of a Shared Problem (OD-SP)

3:30 PM
3:30 PM
Afternoon refreshments
20 minutes, 3:30 PM - 3:50 PM

Convention Center - Foyer 2000

Break

3:50 PM
3:50 PM

Convention Center - 2000 B

Symposium (Symp)

Anne Edwards, University of Oxford (Emerita) (Other Participant)

Daniel Goulart, University Centre of Brasília/University of Brasília (Moderator)

Fernando González Rey, University Center of Brasilia/ University of Brasilia (Participant)

José Fernando Patiño Torres, Federal University of Tocantins (Participant)

Megan Adams, Monash University (Participant)

Liang Li, Monash University (Participant)

Signe Juhl Møller, University of Copenhagen (Participant)

Thomas Sørensen, Aarhus University (Participant)

5:00 PM
5:00 PM

Convention Center - 2104 A

Paper Session (PS)

Yutaka Fujita, Faculty of Education, Kumamoto University (Participant)

Suzaka Nagata, Graduate School of Social and Cultural Science, Kumamoto University (Participant)

Mireia Montané, WFATE World Federation of Associations for Tecaher Education (Participant)

Carme Amorós, Center of International Educational Programs, Catalonia College of Arts, Letters and Sciences (Participant)

Mercè Gisbert, Rovira i Virgili University (Participant)

Gabriela Begonia Naranjo Flores, Universidad Pedagógica Nacional (Participant)

Convention Center - 2000 A - Table B

Working Group Roundtable (WGRT)

Antonia Candela, Centro de Investigación y de Estudios Avanzados (Participant)

Elisabeth Suzen, Nord university (Participant)

Convention Center - 2000 A - Table D

Working Group Roundtable (WGRT)

John Haught, Wright State University (Participant)

Marie Hammer, Monash University (Participant)

Thursday 31 August, 2017

Time Zone: (GMT-05:00) Eastern Time (US & Canada)
9:30 AM
9:30 AM

Convention Center - 2000 B

Keynote speech

Kris Gutiérrez, University of California Berkeley (Participant)

10:30 AM
10:30 AM
Morning Refreshments
30 minutes, 10:30 AM - 11:00 AM

Convention Center - Foyer 2000 + Hall

Break

11:00 AM
11:00 AM

Convention Center - 205 A

Paper Session (PS)

Tiina Rautkorpi, The University of Tampere (Participant)

Solène Zablot, University of Paris Descartes (Participant)

Aurélie Beauné, Paris Descartes University (Participant)

Carlos Roberto de Castro e Silva, Universidade Federal de São Paulo (Participant)

Danilo Anhas, Universidade Federal de São Paulo (Participant)

Karina Rosa, Universidade Federal de São Paulo (Participant)

Convention Center - 204 A

Interactive Paper Session (IPS)

May Britt Postholm, Norwegian University of Science and Technology (Participant)

Maria Otilia Ninin, UNIP - Universidade Paulista (Participant)

Maria Cecilia Magalhães, Pontifícia Universidade Católica de São Paulo (Participant)

Convention Center - 2101

Paper Session (PS)

Kristen Rebmann, School of Information; San Jose State University (Participant)

Esther Joosa, Arts of the Earth Learning Hub (Singapore, Singapore) (Participant)

Elizabeth Mendoza, University of California, Santa Cruz (Participant)

12:00 PM
12:00 PM
Midday Meal
1 hour 30 minutes, 12:00 PM - 1:30 PM

Convention Center - 2000 CD

Break

1:30 PM
1:30 PM

Convention Center - 2000 A - Table B

Working Group Roundtable (WGRT)

Eva Brustad Dalland, Nord university (Participant)

Roger Hanssen, Nord university (Participant)

Miriam Aparecida Graciano de Souza Pan, Universidade Federal do Paraná (Participant)

Norma da Luz Ferrarini, Universidade Federal do Paraná (Participant)

Denise de Camargo, Universidade Federal do Parana' e Universidade Tuiuti do Parana' (Participant)

Yara Lucia Mazziotti Bulgacov, Universidade Positivo (Participant)

Francine Rocha, Psychologist, Universidade Federal do Paraná (Participant)

Convention Center - 2000 B

Symposium (Symp)

David Guile, University College London (UCL) - Institute of Education (Participant)

Yrjö Engeström, University of Helsinki (Participant)

Annalisa Sannino, University of Helsinki (Participant)

Clay Spinuzzi, University of Texas at Austin (Participant)

Silvia Ivaldi, Università Cattolica, Milano (Participant)

Giuseppe Scaratti, Università Cattolica, Milano (Participant)

3:30 PM
3:30 PM
Afternoon Refreshments
20 minutes, 3:30 PM - 3:50 PM

Convention Center - Foyer 2000 + Hall

Break

7:00 PM
7:00 PM
Gala Dinner
3 hours 30 minutes, 7:00 PM - 10:30 PM

Château Laurier (Gala only) - TBA

Friday 1 September, 2017

Time Zone: (GMT-05:00) Eastern Time (US & Canada)
9:30 AM
9:30 AM
PS 37: School leadership and teacher learning
2 hours, 9:30 AM - 11:30 AM

Convention Center - 2103

Paper Session (PS)

Ruth Jensen, University of Oslo (Participant)

Kirsten Foshaug Vennebo, University of Oslo (Participant)

Lausanne Olvitt, Rhodes University, Environmental Learning Research Centre (Participant)

Tatiana Yakubovskaya, Moscow State Pedagogical Univeristy (Participant)

Tatiana Kovaleva, Moscow Pedagogical State University (Participant)

Barbara Brown, University of Calgary (Participant)

Sharon Friesen, University of Calgary (Participant)

Claire Lapointe, Université Laval (Participant)

Lyse Langlois, Université Laval (Participant)

11:30 AM
11:30 AM
Closing Ceremony
30 minutes, 11:30 AM - 12:00 PM

Convention Center - 2000 B

Fernand Gervais, Faculté des sciences de l'éducation, Université Laval (Moderator)

Natalia Gajdamaschko, Simon Fraser University (Participant)

Malcolm Reed, University of Bristol, UK (Moderator)

Jennifer A. Vadeboncoeur, University of British Columbia (Participant)

Luis Radford, Université Laurentienne (Participant)

Alex Levant, Wilfrid Laurier University (Participant)

Jrene Rahm, Université de Montréal (Participant)

Sylvie Barma, Université Laval (Participant)