Rachael Lewis-Krisky

Multimedia Manager
2U inc.

Sessions in which Rachael Lewis-Krisky attends

Monday 24 September, 2018

Time Zone: PDT/(GMT-08:00) Pacific Time (US & Canada)
7:30 PM
7:30 PM
Special Pre-conference Screening: Food Inc 2 hours 30 minutes, 7:30 PM - 10:00 PM , Signup required

Samuel Goldwyn Theater - Theater

Screening

Evan Kleiman, KCRW (Moderator)

Roy Choi, Kogi, A-Frame, LocoL (Participant)

Robert Kenner, Food Inc. (Participant)

Carole Morison, Food Inc. (Participant)

Rick Nahmias, Food Forward (Participant)

Elise Pearlstein, Food Inc. (Participant)

Tuesday 25 September, 2018

Time Zone: PDT/(GMT-08:00) Pacific Time (US & Canada)
9:15 AM
9:15 AM
Keynote: Molly Thompson 30 minutes, 9:15 AM - 9:45 AM

Cinerama Dome - Theater

Keynote

Molly Thompson, A+E Networks (Participant)

10:00 AM
10:00 AM
Two Radio Guys Help Your Movies Look Better with Sound 1 hour 30 minutes, 10:00 AM - 11:30 AM

ArcLight Hollywood - Theater 8

Conversation

Bob Carlson, KCRW - UnFictional (Participant)

Matthew Holzman, KCRW (Participant)

11:45 AM
11:45 AM
Therapeutic Interventions in Documentary 1 hour 30 minutes, 11:45 AM - 1:15 PM , Signup required

Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater

Panel

FERAS FAYYAD, LAST MEN IN ALEPPO (Participant)

Kristi Jacobson, Catalyst Films (Participant)

Rebecca Day, Film In Mind (Moderator)

Heidi Reinberg, Heidi Reinberg Big Idea, LLC (Participant)

Marco Williams, Hiptruth Productions (Participant)

1:30 PM
1:30 PM
Documenting the Present, Preserving the Future 1 hour 30 minutes, 1:30 PM - 3:00 PM , Signup required

Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater

Panel

James Moll, BLIND VISION FILMS (Moderator)

Shola Lynch, Filmmaker (Participant)

Ross Lipman, corpus fluxus (Participant)

Linda Tadic, Digital Bedrock (Participant)

Todd Wiener, UCLA Film & Television Archive (Participant)

3:15 PM
3:15 PM
What You Need To Know About Using Music In Your Film 1 hour 30 minutes, 3:15 PM - 4:45 PM , Signup required

Film L.A. - Meeting Room

Panel

Aaron Butler (Participant)

Joel Goodman, Oovra Music (Moderator)

Vanessa Gould, Green Fuse Films (Participant)

Brooke Wentz, Seven Seas Music (Participant)

3:45 PM
3:45 PM
Challenge of Independent Film Distribution 1 hour 30 minutes, 3:45 PM - 5:15 PM

ArcLight Hollywood - Theater 8

Panel

Alice Apley, Documentary Educational Resources (Participant)

Karen Konicek, Zipporah Films, Inc. (Moderator)

Efuru Flowers, Flourishing Films (Participant)

Jonathan Skurnik, Skurnik Productions, LLC (Participant)

Debra Zimmerman, Women Make Movies (Moderator)

5:00 PM
5:00 PM
Whine Before The Wine 1 hour, 5:00 PM - 6:00 PM

Cinerama Dome - Theater

Doug Block, The D-Word (Moderator)

Heidi Fleisher, D-Word co-host (Moderator)

Peter Gerard, The D-Word (Moderator)

Hussain Currimbhoy, Sundance Film Festival (Participant)

Erica Ginsberg, The D-Word (Moderator)

Marshall Curry, Marshall Curry Productions (Participant)

Nausheen Dadabhoy, Firelight Media (Participant)

Marilyn Ness, Big Mouth Productions (Participant)

Heidi Reinberg, Heidi Reinberg Big Idea, LLC (Participant)

Yvonne Welbon, Sisters in Cinema (Participant)

Wednesday 26 September, 2018

Time Zone: PDT/(GMT-08:00) Pacific Time (US & Canada)
9:30 AM
9:30 AM
#DecolonizeDocs—The Filmmaker 1 hour 30 minutes, 9:30 AM - 11:00 AM

ArcLight Hollywood - Theater 10

Panel

Loira Limbal, Firelight Media (Moderator)

Lyric R Cabral, Filmmaker (T)ERROR (Participant)

Jason DaSilva, AXS LAB INC. (Participant)

Ben-Alex Dupris, Bendigenous (Participant)

Deborah S. Esquenazi, Myth of Monsters Media, LLC (Participant)

Edwin Martinez, Nicole Films (Participant)

Localizing Your Content for Any Market 1 hour 30 minutes, 9:30 AM - 11:00 AM

ArcLight Hollywood - Theater 8

Panel

Pamela Aguilar, PBS (Participant)

Nina Alvarez, Zócalo Media (Participant)

Kirsten Kelly, Female (Participant)

Jamie Myers, PBS SoCal / KOCE (Participant)

Aldo Mora-Blanco, ITVS (Moderator)

Amy Shaw, NINE NETWORK OF PUBLIC MEDIA (Participant)

9:45 AM
9:45 AM
What Does Advocacy for Documentary Look Like? 1 hour 30 minutes, 9:45 AM - 11:15 AM , Signup required

Film L.A. - Meeting Room

Panel

Joe Berlinger, Third Eye Motion Picture Co. (Participant)

Caty Chattoo, Center for Media & Social Impact, American University School of Communication (Participant)

Gordon Quinn, Kartemquin Films (Participant)

Jack Lerner, UCI IP, Arts, and Tech Clinic (UC Irvine Law) (Moderator)

11:30 AM
11:30 AM
Budgeting Workshop with Robert Bahar 1 hour 30 minutes, 11:30 AM - 1:00 PM

ArcLight Hollywood - Theater 10

Workshop

Robert Bahar, Semilla Verde Productions, Ltd. (Participant)

Journalists Under Threat 1 hour 30 minutes, 11:30 AM - 1:00 PM

ArcLight Hollywood - Theater 8

Panel

Tom Jennings, PBS Frontline (Moderator)

Monika Bauerlein, Mother Jones (Participant)

Sonia Kennebeck, Codebreaker Films (Participant)

Fiona Lawson-Baker, Al Jazeera English (Participant)

Palika Makam, WITNESS (Participant)

12:00 PM
12:00 PM
Collaborative Documentary Storytelling 1 hour 30 minutes, 12:00 PM - 1:30 PM , Signup required

Pickford Center for Motion Picture Study - 1st Floor Conference Room

Panel

Sarah Wolozin, MIT Open Documentary Lab (Moderator)

Katerina Cizek, Co Creation Studio at MIT Open Documentary Lab (Participant)

Helen De Michiel, Thirty Leaves Production (Participant)

Kamal Sinclair, Sundance Institute (Participant)

1:30 PM
1:30 PM
Regional Sustainability Models 1 hour 30 minutes, 1:30 PM - 3:00 PM

ArcLight Hollywood - Theater 8

Panel

Ben Fowlie, Points North Institute (Participant)

Jax Deluca, National Endowment for the Arts (Participant)

Erica Ginsberg, The D-Word (Participant)

Ken Jacobson, Freelance (Moderator)

Tim Horsburgh, Kartemquin (Participant)

PJ Raval, Unraval Pictures (Participant)

1:45 PM
1:45 PM
Not Your Grandmother's Historical Doc 1 hour 30 minutes, 1:45 PM - 3:15 PM , Signup required

Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater

Panel

Julia Bacha, Just Vision (Participant)

Duong-Chi Do, Media Impact & Engagement Strategist (Moderator)

Nancy Buirski, Augusta Films (Participant)

Sonya Childress, Firelight Media (Participant)

David France, Public Square Films (Participant)

3:30 PM
3:30 PM

ArcLight Hollywood - Theater 8

Panel

Danny Alpert, Kindling Group (Participant)

Laura Fallsgraff, Kindling Group (Moderator)

Michael Fequiere, Great Big Story (Participant)

Kristin Pichaske, Kindling Group (Moderator)

Jacob Kornbluth, Inequality Media (Participant)

Kathleen Lingo, The New York Times (Participant)

5:00 PM
5:00 PM
Keynote: Chi-hui Yang 30 minutes, 5:00 PM - 5:30 PM

Cinerama Dome - Theater

Keynote

Chi-hui Yang, Ford Foundation (Participant)

6:30 PM
6:30 PM
Gimme Truth! 1 hour 30 minutes, 6:30 PM - 8:00 PM , Signup required

The Montalbán - Theatre

Game Show

Brian Babylon, Babylon Industries (Participant)

Thursday 27 September, 2018

Time Zone: PDT/(GMT-08:00) Pacific Time (US & Canada)
10:00 AM
10:00 AM
Female Cinematographer Convening 1 hour, 10:00 AM - 11:00 AM , Signup required

LACE (Los Angeles Contemporary Exhibitions) - Gallery

Convening

Alix Blair, Collective of Documentary Women Cinematographers (Moderator)

Jen Gilomen, Forward Films, Collective of Documentary Women Cinematographers, New Day Films (Moderator)

11:45 AM
11:45 AM
Broadcast Production Pipelines 1 hour 30 minutes, 11:45 AM - 1:15 PM

ArcLight Hollywood - Theater 10

Panel

Kevin Iwashina, International Documentary Association, Endeavor Content (Moderator)

Alan Eyres, National Geographic (Participant)

Jannat Gargi, VulcanProductions (Participant)

Julie Goldman, Motto Pictures (Participant)

Justine Nagan, American Documentary / POV & America ReFramed (Participant)

Poh Si Teng, AJE Witness (Participant)

1:45 PM
1:45 PM
Equity Investment in Documentary Film 1 hour 30 minutes, 1:45 PM - 3:15 PM

ArcLight Hollywood - Theater 10

Panel

Alexandra Johnes, *Very Special Projects / Eaton Workshop (Moderator)

Justine Nagan, American Documentary / POV & America ReFramed (Participant)

Brenda Robinson, Gamechanger Films (Participant)

Josh Penn, The Department of Motion Pictures (Participant)

2:00 PM
2:00 PM
The Ramp Less Traveled 1 hour 30 minutes, 2:00 PM - 3:30 PM , Signup required

Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater

Panel

Lawrence Carter-Long, Disability Rights Education & Defense Fund (Moderator)

Jason DaSilva, AXS LAB INC. (Participant)

Cheryl Green (Participant)

Jim LeBrecht, Crip Camp (Participant)

Day Al-Mohamed, Invalid Corps Film (Participant)

3:45 PM
3:45 PM
Working with International Public Broadcasters 1 hour 30 minutes, 3:45 PM - 5:15 PM

ArcLight Hollywood - Theater 8

Panel

Axel Arnö, SVT (Moderator)

Rudy Buttignol, British Columbia's Knowledge Network (Participant)

Mandy Chang, BBC (Participant)

Margje de Koning, EO/IKONdocs (Participant)

Annie Roney, ro*co films (Participant)

4:00 PM
4:00 PM
Role of Documentary in the Public Sphere 1 hour 30 minutes, 4:00 PM - 5:30 PM , Signup required

Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater

Panel

Caty Chattoo, Center for Media & Social Impact, American University School of Communication (Moderator)

Jeffrey Jones, Peabody Awards (Participant)

Cara Mertes, Moving Image Exploration, Ford Foundation (Participant)

Marcia Smith, Firelight Media (Participant)