Betsy Tsai

Sundance Institute
Participates in 1 Session

Sessions in which Betsy Tsai participates

Tuesday 25 September, 2018

Time Zone: PDT/(GMT-08:00) Pacific Time (US & Canada)
1:00 PM
1:00 PM

Pamela Aguilar, PBS (Participant)

wendy Llinas, PBS (Participant)

Efuru Flowers, Flourishing Films (Participant)

Toni Bell, International Documentary Association (Participant)

Nicole Tsien, American Documentary | POV (Participant)

Nikki Heyman (Participant)

Betsy Tsai, Sundance Institute (Participant)

Patrick Hurley, Sheffield Doc/Fest (Participant)

Sessions in which Betsy Tsai attends

Tuesday 25 September, 2018

Time Zone: PDT/(GMT-08:00) Pacific Time (US & Canada)
9:15 AM
9:15 AM
Keynote: Molly Thompson 30 minutes, 9:15 AM - 9:45 AM

Cinerama Dome - Theater

Keynote

Molly Thompson, A+E Networks (Participant)

10:00 AM
10:00 AM
Film Critics of Color 1 hour 30 minutes, 10:00 AM - 11:30 AM

ArcLight Hollywood - Theater 10

Panel

DAVID MAGDAEL, DAVID MAGDAEL & ASSOCIATES, INC. (Moderator)

INKOO KANG, Slate (Participant)

Claudia Puig, Los Angeles Film Critics Association (Participant)

Dino-Ray Ramos, Deadline (Participant)

Gil Robertson, African-American Film Critics Association (Participant)

11:45 AM
11:45 AM

ArcLight Hollywood - Theater 8

Panel

Jean Tsien, A-Doc / Independent Filmmaker (Moderator)

James Costa, International Documentary Association (Participant)

Kara Magsanoc-Alikpala, Call Her Ganda (Participant)

PJ Raval, Unraval Pictures (Participant)

Marty Syjuco, Thoughtful Robot Productions (Participant)

Lisa Valencia-Svensson, Multitude Films (Participant)

1:45 PM
1:45 PM
Airtight and Incontestable 1 hour 30 minutes, 1:45 PM - 3:15 PM

ArcLight Hollywood - Theater 8

Panel

Andrés Cediel, UC Berkeley (Participant)

Carrie Lozano, Sundance Institute (Moderator)

Dale Cohen, UCLA School of Law (Participant)

Marilyn Ness, Big Mouth Productions (Participant)

Katie Townsend, Reporters Committee for Freedom of the Press (Participant)

3:45 PM
3:45 PM
#DecolonizeDocs—The Industry 1 hour 30 minutes, 3:45 PM - 5:15 PM

ArcLight Hollywood - Theater 10

Panel

Iyabo Boyd, Brown Girls Doc Mafia (Moderator)

Abby Sun, The DocYard/MIT Open Doc Lab (Participant)

Joseph Tovares (Participant)

Donald Young, CAAM (Participant)

5:00 PM
5:00 PM
Whine Before The Wine 1 hour, 5:00 PM - 6:00 PM

Cinerama Dome - Theater

Doug Block, The D-Word (Moderator)

Heidi Fleisher, D-Word co-host (Moderator)

Peter Gerard, The D-Word (Moderator)

Hussain Currimbhoy, Sundance Film Festival (Participant)

Erica Ginsberg, The D-Word (Moderator)

Marshall Curry, Marshall Curry Productions (Participant)

Nausheen Dadabhoy, Firelight Media (Participant)

Marilyn Ness, Big Mouth Productions (Participant)

Heidi Reinberg, Heidi Reinberg Big Idea, LLC (Participant)

Yvonne Welbon, Sisters in Cinema (Participant)

Wednesday 26 September, 2018

Time Zone: PDT/(GMT-08:00) Pacific Time (US & Canada)
9:30 AM
9:30 AM
#DecolonizeDocs—The Filmmaker 1 hour 30 minutes, 9:30 AM - 11:00 AM

ArcLight Hollywood - Theater 10

Panel

Loira Limbal, Firelight Media (Moderator)

Lyric R Cabral, Filmmaker (T)ERROR (Participant)

Jason DaSilva, AXS LAB INC. (Participant)

Ben-Alex Dupris, Bendigenous (Participant)

Deborah S. Esquenazi, Myth of Monsters Media, LLC (Participant)

Edwin Martinez, Nicole Films (Participant)

11:30 AM
11:30 AM
Journalists Under Threat 1 hour 30 minutes, 11:30 AM - 1:00 PM

ArcLight Hollywood - Theater 8

Panel

Tom Jennings, PBS Frontline (Moderator)

Monika Bauerlein, Mother Jones (Participant)

Sonia Kennebeck, Codebreaker Films (Participant)

Fiona Lawson-Baker, Al Jazeera English (Participant)

Palika Makam, WITNESS (Participant)

1:30 PM
1:30 PM
Regional Sustainability Models 1 hour 30 minutes, 1:30 PM - 3:00 PM

ArcLight Hollywood - Theater 8

Panel

Ben Fowlie, Points North Institute (Participant)

Jax Deluca, National Endowment for the Arts (Participant)

Erica Ginsberg, The D-Word (Participant)

Ken Jacobson, Freelance (Moderator)

Tim Horsburgh, Kartemquin (Participant)

PJ Raval, Unraval Pictures (Participant)

3:30 PM
3:30 PM

ArcLight Hollywood - Theater 8

Panel

Danny Alpert, Kindling Group (Participant)

Laura Fallsgraff, Kindling Group (Moderator)

Michael Fequiere, Great Big Story (Participant)

Kristin Pichaske, Kindling Group (Moderator)

Jacob Kornbluth, Inequality Media (Participant)

Kathleen Lingo, The New York Times (Participant)

5:00 PM
5:00 PM
Keynote: Chi-hui Yang 30 minutes, 5:00 PM - 5:30 PM

Cinerama Dome - Theater

Keynote

Chi-hui Yang, Ford Foundation (Participant)

6:30 PM
6:30 PM
Gimme Truth! 1 hour 30 minutes, 6:30 PM - 8:00 PM , Signup required

The Montalbán - Theatre

Game Show

Brian Babylon, Babylon Industries (Participant)

Thursday 27 September, 2018

Time Zone: PDT/(GMT-08:00) Pacific Time (US & Canada)
9:45 AM
9:45 AM

ArcLight Hollywood - Theater 8

Presentation

Steven Beer, Franklin, Weinrib, Rudell & Vassallo, P.C. (Participant)

Steve Holmgren (Participant)

Fred Siegel, Fred Siegel CPA (Participant)

#DecolonizeDocs—The Audience 1 hour 30 minutes, 9:45 AM - 11:15 AM

ArcLight Hollywood - Theater 10

Panel

Locsi Ferra, Level Forward (Participant)

Sonya Childress, Firelight Media (Moderator)

Maori Holmes, BlackStar Film Festival (Participant)

Katie Mota, Wise Entertainment (Participant)

Deana Nassar, Arab Film and Media Institute (Participant)

11:45 AM
11:45 AM
National Minority Consortia 1 hour 45 minutes, 11:45 AM - 1:30 PM , Signup required

Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater

Panel

Leslie Fields-Cruz, Black Public Media (Participant)

Renee Tajima-Pena, A-Doc, UCLA (Moderator)

Leanne Ferrer, Pacific Islanders in Communications (Participant)

Stephen Gong, CAAM (Participant)

Luis Ortiz, Latino Public Broadcasting (Participant)

Shirley Sneve, SKS Consulting (Participant)

Donald Young, CAAM (Participant)

1:45 PM
1:45 PM
Equity Investment in Documentary Film 1 hour 30 minutes, 1:45 PM - 3:15 PM

ArcLight Hollywood - Theater 10

Panel

Alexandra Johnes, *Very Special Projects / Eaton Workshop (Moderator)

Justine Nagan, American Documentary / POV & America ReFramed (Participant)

Brenda Robinson, Gamechanger Films (Participant)

Josh Penn, The Department of Motion Pictures (Participant)

2:30 PM
2:30 PM
A-Doc, the Asian American Documentary Network Convening 1 hour, 2:30 PM - 3:30 PM , Signup required

LACE (Los Angeles Contemporary Exhibitions) - Gallery

Convening

S. Leo Chiang, A-Doc & Walking Iris Media (Moderator)

Rea Tajiri, Associate Professor/Temple University (Moderator)

Grace Lee, Asian American Documentary Network (Moderator)

3:30 PM
3:30 PM
Palestinian Filmmaker Panel 1 hour 30 minutes, 3:30 PM - 5:00 PM , Signup required

Film L.A. - Meeting Room

Panel

Deana Nassar, Arab Film and Media Institute (Moderator)

dima abu ghoush, Collage Productions (Participant)

Salim Abu Jabal, Boujabel Production (Participant)

Muayad Alayan, PalCine Productions (Participant)

Mahmoud Al Massad, Jo Image (Participant)

Imad Burnat, 5 broken cameras (Participant)

Mohamed Jabaly, JABALI Film (Participant)

May Odeh, odeh films (Participant)

Rula Salameh, Just Vision (Participant)

3:45 PM
3:45 PM
Working with International Public Broadcasters 1 hour 30 minutes, 3:45 PM - 5:15 PM

ArcLight Hollywood - Theater 8

Panel

Axel Arnö, SVT (Moderator)

Rudy Buttignol, British Columbia's Knowledge Network (Participant)

Mandy Chang, BBC (Participant)

Margje de Koning, EO/IKONdocs (Participant)

Annie Roney, ro*co films (Participant)

5:45 PM
5:45 PM
Closing Remarks 15 minutes, 5:45 PM - 6:00 PM , Signup required

Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater

Claire Aguilar, International Documentary Associati (Participant)

Simon Kilmurry, International Documentary Association (Participant)