Tracie Holder

Means of Production Films
Tracie Holder is a filmmaker, consultant, producer and U.S. film funding specialist. A 2016 Sundance Creative Producers Fellow, Holder leads workshops, tutors and serves on juries at international pitching and training sessions.

Sessions in which Tracie Holder attends

Monday 24 September, 2018

Time Zone: (GMT-08:00) Pacific Time (US & Canada)
7:30 PM
7:30 PM
Special Pre-conference Screening: Food Inc
2 hours 30 minutes, 7:30 PM - 10:00 PM
Signup required

Samuel Goldwyn Theater - Theater

Screening

Evan Kleiman, KCRW (Moderator)

Roy Choi, Kogi, A-Frame, LocoL (Participant)

Robert Kenner, Food Inc. (Participant)

Carole Morison, Food Inc. (Participant)

Rick Nahmias, Food Forward (Participant)

Elise Pearlstein, Food Inc. (Participant)

Tuesday 25 September, 2018

Time Zone: (GMT-08:00) Pacific Time (US & Canada)
9:00 AM
9:00 AM
Welcome to Getting Real '18
15 minutes, 9:00 AM - 9:15 AM

Cinerama Dome - Theater

Claire Aguilar, Wilmera Media (Participant)

Randy Haberkamp, Academy of Motion Picture Arts and Sciences (Participant)

Simon Kilmurry, International Documentary Association (Participant)

9:15 AM
9:15 AM
Keynote: Molly Thompson
30 minutes, 9:15 AM - 9:45 AM

Cinerama Dome - Theater

Keynote

Molly Thompson, A+E Networks (Participant)

9:45 AM
9:45 AM
Here's What Really Happened - Hero
1 hour 30 minutes, 9:45 AM - 11:15 AM
Signup required

Film L.A. - Meeting Room

Conversation

Hussain Currimbhoy, Sundance Film Festival (Moderator)

Navid Khonsari, iNK Stories (Participant)

10:00 AM
10:00 AM
Two Radio Guys Help Your Movies Look Better with Sound
1 hour 30 minutes, 10:00 AM - 11:30 AM

ArcLight Hollywood - Theater 8

Conversation

Bob Carlson, KCRW - UnFictional (Participant)

Matthew Holzman, KCRW (Participant)

11:30 AM
11:30 AM
Lunch
3 hours, 11:30 AM - 2:30 PM

Pickford Center for Motion Picture Study - Back Lot

1:30 PM
1:30 PM
Documenting the Present, Preserving the Future
1 hour 30 minutes, 1:30 PM - 3:00 PM
Signup required

Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater

Panel

James Moll, BLIND VISION FILMS (Moderator)

Shola Lynch, Filmmaker (Participant)

Ross Lipman, corpus fluxus (Participant)

Linda Tadic, Digital Bedrock (Participant)

Todd Wiener, UCLA Film & Television Archive (Participant)

3:45 PM
3:45 PM
Challenge of Independent Film Distribution
1 hour 30 minutes, 3:45 PM - 5:15 PM

ArcLight Hollywood - Theater 8

Panel

Karen Konicek, Zipporah Films, Inc. (Moderator)

Alice Apley, Documentary Educational Resources (Participant)

Efuru Flowers, Flourishing Films (Participant)

Debra Zimmerman, Women Make Movies (Moderator)

Jonathan Skurnik, Skurnik Productions, LLC (Participant)

4:00 PM
4:00 PM

Cinerama Dome - Theater

Conversation

Morgan Neville, Tremolo (Participant)

Judd Apatow, Apatow Productions (Participant)

5:00 PM
5:00 PM
Whine Before The Wine
1 hour, 5:00 PM - 6:00 PM

Cinerama Dome - Theater

Doug Block, The D-Word (Moderator)

Heidi Fleisher, D-Word co-host (Moderator)

Peter Gerard, The D-Word (Moderator)

Hussain Currimbhoy, Sundance Film Festival (Participant)

Erica Ginsberg, The D-Word / CineCitizen Media (Moderator)

Marshall Curry, Marshall Curry Productions (Participant)

Nausheen Dadabhoy, Firelight Media (Participant)

Marilyn Ness, Big Mouth Productions (Participant)

Heidi Reinberg, Heidi Reinberg Big Idea, LLC (Participant)

Yvonne Welbon, Sisters in Cinema (Participant)

6:00 PM
6:00 PM
Opening Night Party
2 hours, 6:00 PM - 8:00 PM

Pickford Center for Motion Picture Study - Back Lot

Wednesday 26 September, 2018

Time Zone: (GMT-08:00) Pacific Time (US & Canada)
8:00 AM
8:00 AM
Registration
9 hours, 8:00 AM - 5:00 PM

Cinerama Dome - Lobby

9:00 AM
9:00 AM
Keynote: Michèle Stephenson
30 minutes, 9:00 AM - 9:30 AM

Cinerama Dome - Theater

Keynote

Michèle Stephenson, Rada Film Group (Participant)

9:30 AM
9:30 AM
#DecolonizeDocs—The Filmmaker
1 hour 30 minutes, 9:30 AM - 11:00 AM

ArcLight Hollywood - Theater 10

Panel

Loira Limbal, Firelight Media (Moderator)

Lyric R Cabral, Filmmaker (T)ERROR (Participant)

Jason DaSilva, AXS Film Fund (Participant)

Ben-Alex Dupris, Bendigenous (Participant)

Deborah S. Esquenazi, Myth of Monsters Media, LLC (Participant)

Edwin Martinez, Nicole Films (Participant)

9:45 AM
9:45 AM
Frederick Wiseman Master Class
1 hour, 9:45 AM - 10:45 AM

Cinerama Dome - Theater

Workshop

Frederick Wiseman, Zipporah Films (Participant)

10:00 AM
10:00 AM
Collective Intelligence: Co-Creative and Emergent Documentaries
1 hour 30 minutes, 10:00 AM - 11:30 AM
Signup required

Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater

Performance

Katerina Cizek, Co Creation Studio at MIT Open Documentary Lab (Participant)

Sarah Wolozin, MIT Open Documentary Lab (Participant)

11:30 AM
11:30 AM

Cinerama Dome - Theater

Presentation

Caty Chattoo, Center for Media & Social Impact, American University School of Communication (Participant)

11:45 AM
11:45 AM
Reenactment Reconsidered: Staged Realities and Nonfiction Fantasies
1 hour 30 minutes, 11:45 AM - 1:15 PM
Signup required

Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater

Panel

Robert Greene, Jonathan B. Murray Center for Documentary Journalism (Moderator)

Yance Ford, Filmmaker (Participant)

Kitty Green (Participant)

Sandi Tan, Shirkers LLC (Participant)

1:30 PM
1:30 PM
Getting In Early: Development Funding
1 hour 30 minutes, 1:30 PM - 3:00 PM

ArcLight Hollywood - Theater 10

Panel

Lisa Chanoff, Catapult Film Fund (Participant)

Monika Navarro, Firelight Media (Participant)

Bonni Cohen, Catapult Film Fund/ Actual Films (Moderator)

Molly Thompson, A+E Networks (Participant)

Caroline von Kuhn, Sundance Institute (Participant)

Hajnal Molnar-Szakacs, Sundance Institute (Participant)

Carrie Lozano, Sundance Institute (Participant)

3:30 PM
3:30 PM
Here's What Really Happened: Minding the Gap
1 hour 30 minutes, 3:30 PM - 5:00 PM
Signup required

Arena Cinelounge - Theater

Panel

Tim Horsburgh, Kartemquin (Moderator)

Bing Liu (Participant)

Diane Quon, Quonco Productions (Participant)

5:00 PM
5:00 PM
Keynote: Chi-hui Yang
30 minutes, 5:00 PM - 5:30 PM

Cinerama Dome - Theater

Keynote

Chi-hui Yang, Ford Foundation (Participant)

6:30 PM
6:30 PM
Gimme Truth!
1 hour 30 minutes, 6:30 PM - 8:00 PM
Signup required

The Montalbán - Theatre

Game Show

Brian Babylon, Babylon Industries (Participant)

8:00 PM
8:00 PM
PBS Indies Party
2 hours, 8:00 PM - 10:00 PM
Signup required

NeueHouse Hollywood - NeueHouse Hollywood

Thursday 27 September, 2018

Time Zone: (GMT-08:00) Pacific Time (US & Canada)
9:00 AM
9:00 AM
Keynote: Orwa Nyrabia
30 minutes, 9:00 AM - 9:30 AM
Signup required

Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater

Keynote

9:45 AM
9:45 AM
#DecolonizeDocs—The Audience
1 hour 30 minutes, 9:45 AM - 11:15 AM

ArcLight Hollywood - Theater 10

Panel

Locsi Ferra, Level Forward (Participant)

Sonya Childress, Firelight Media (Moderator)

Maori Holmes, BlackStar Film Festival (Participant)

Katie Mota, Wise Entertainment (Participant)

Deana Nassar, Arab Film and Media Institute (Participant)

Creative Courage in Non-Fiction Storytelling
1 hour 30 minutes, 9:45 AM - 11:15 AM
Signup required

Arena Cinelounge - Theater

Conversation

Jenni Olson, Jenni Olson Consulting/Production (Moderator)

Yance Ford, Filmmaker (Participant)

Jennie Livingston, Earth Camp One LLC (Participant)

11:30 AM
11:30 AM
Impact Producers Convening
1 hour, 11:30 AM - 12:30 PM
Signup required

LACE (Los Angeles Contemporary Exhibitions) - Gallery

Convening

Sonya Childress, Firelight Media (Moderator)

Jamie Dobie, Peace is Loud (Moderator)

11:45 AM
11:45 AM
Broadcast Production Pipelines
1 hour 30 minutes, 11:45 AM - 1:15 PM

ArcLight Hollywood - Theater 10

Panel

Kevin Iwashina, International Documentary Association, Endeavor Content (Moderator)

Alan Eyres, National Geographic (Participant)

Jannat Gargi, VulcanProductions (Participant)

Julie Goldman, Motto Pictures (Participant)

Justine Nagan, American Documentary / POV & America ReFramed (Participant)

Poh Si Teng, AJE Witness (Participant)

1:15 PM
1:15 PM
Outside the Frame: Conversations from the Cutting Room
1 hour 30 minutes, 1:15 PM - 2:45 PM
Signup required

Arena Cinelounge - Theater

Panel

Carla Gutierrez (Participant)

Robb Moss, Harvard University, Dept. of Visual and Environmental Studies (Moderator)

Kim Roberts, Editor with Silence of Others (Participant)

Aaron Wickenden (Participant)

1:45 PM
1:45 PM
Equity Investment in Documentary Film
1 hour 30 minutes, 1:45 PM - 3:15 PM

ArcLight Hollywood - Theater 10

Panel

Alexandra Johnes, *Very Special Projects / Eaton Workshop (Moderator)

Justine Nagan, American Documentary / POV & America ReFramed (Participant)

Brenda Robinson, Gamechanger Films (Participant)

Josh Penn, The Department of Motion Pictures (Participant)

4:00 PM
4:00 PM
Role of Documentary in the Public Sphere
1 hour 30 minutes, 4:00 PM - 5:30 PM
Signup required

Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater

Panel

Caty Chattoo, Center for Media & Social Impact, American University School of Communication (Moderator)

Jeffrey Jones, Peabody Awards (Participant)

Cara Mertes, Moving Image Exploration, Ford Foundation (Participant)

Marcia Smith, Firelight Media (Participant)