Chloe Walters Wallace

Firelight Media
Participates in 1 Session
Documentary Lab Manager 

Sessions in which Chloe Walters Wallace participates

Tuesday 25 September, 2018

Time Zone: (GMT-08:00) Pacific Time (US & Canada)
12:00 PM
12:00 PM

Alice Apley, Documentary Educational Resources (Participant)

Hussain Currimbhoy, Sundance Film Festival (Participant)

Tabs Breese, Concordia Studio (Participant)

Dana Merwin, International Documentary Association (Participant)

Jonathan Skurnik, Skurnik Productions, LLC (Participant)

Nicole Stott, Concordia Studio (Participant)

David Weinstein, NEH (Participant)

Chloe Walters Wallace, Firelight Media (Participant)

Sessions in which Chloe Walters Wallace attends

Monday 24 September, 2018

Time Zone: (GMT-08:00) Pacific Time (US & Canada)
7:30 PM
7:30 PM
Special Pre-conference Screening: Food Inc
2 hours 30 minutes, 7:30 PM - 10:00 PM
Signup required

Samuel Goldwyn Theater - Theater

Screening

Evan Kleiman, KCRW (Moderator)

Roy Choi, Kogi, A-Frame, LocoL (Participant)

Robert Kenner, Food Inc. (Participant)

Carole Morison, Food Inc. (Participant)

Rick Nahmias, Food Forward (Participant)

Elise Pearlstein, Food Inc. (Participant)

Tuesday 25 September, 2018

Time Zone: (GMT-08:00) Pacific Time (US & Canada)
3:45 PM
3:45 PM
#DecolonizeDocs—The Industry
1 hour 30 minutes, 3:45 PM - 5:15 PM

ArcLight Hollywood - Theater 10

Panel

Iyabo Boyd, Brown Girls Doc Mafia (Moderator)

Abby Sun, IDA (Participant)

Joseph Tovares (Participant)

Donald Young, CAAM (Participant)

Wednesday 26 September, 2018

Time Zone: (GMT-08:00) Pacific Time (US & Canada)
9:00 AM
9:00 AM
Keynote: Michèle Stephenson
30 minutes, 9:00 AM - 9:30 AM

Cinerama Dome - Theater

Keynote

Michèle Stephenson, Rada Film Group (Participant)

9:30 AM
9:30 AM
#DecolonizeDocs—The Filmmaker
1 hour 30 minutes, 9:30 AM - 11:00 AM

ArcLight Hollywood - Theater 10

Panel

Loira Limbal, Firelight Media (Moderator)

Lyric R Cabral, Filmmaker (T)ERROR (Participant)

Jason DaSilva, AXS Film Fund (Participant)

Ben-Alex Dupris, Bendigenous (Participant)

Deborah S. Esquenazi, Myth of Monsters Media, LLC (Participant)

Edwin Martinez, Nicole Films (Participant)

Localizing Your Content for Any Market
1 hour 30 minutes, 9:30 AM - 11:00 AM

ArcLight Hollywood - Theater 8

Panel

Pamela Aguilar, PBS (Participant)

Nina Alvarez, Zócalo Media (Participant)

Kirsten Kelly, Female (Participant)

Jamie Myers, PBS SoCal / KOCE (Participant)

Aldo Mora-Blanco, ITVS (Moderator)

Amy Shaw, NINE NETWORK OF PUBLIC MEDIA (Participant)

10:00 AM
10:00 AM
Collective Intelligence: Co-Creative and Emergent Documentaries
1 hour 30 minutes, 10:00 AM - 11:30 AM
Signup required

Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater

Performance

Katerina Cizek, Co Creation Studio at MIT Open Documentary Lab (Participant)

Sarah Wolozin, MIT Open Documentary Lab (Participant)

11:30 AM
11:30 AM
Journalists Under Threat
1 hour 30 minutes, 11:30 AM - 1:00 PM

ArcLight Hollywood - Theater 8

Panel

Tom Jennings, PBS Frontline (Moderator)

Monika Bauerlein, Mother Jones (Participant)

Sonia Kennebeck, Codebreaker Films (Participant)

Fiona Lawson-Baker, Al Jazeera English (Participant)

Palika Makam, WITNESS (Participant)

Cinerama Dome - Theater

Presentation

Caty Chattoo, Center for Media & Social Impact, American University School of Communication (Participant)

1:30 PM
1:30 PM
Regional Sustainability Models
1 hour 30 minutes, 1:30 PM - 3:00 PM

ArcLight Hollywood - Theater 8

Panel

Ben Fowlie, Points North Institute (Participant)

Jax Deluca, National Endowment for the Arts (Participant)

Erica Ginsberg, The D-Word / CineCitizen Media (Participant)

Ken Jacobson, Freelance (Moderator)

Tim Horsburgh, Kartemquin (Participant)

PJ Raval, Unraval Pictures (Participant)

3:30 PM
3:30 PM

ArcLight Hollywood - Theater 8

Panel

Danny Alpert, Kindling Group (Participant)

Laura Fallsgraff, Kindling Group (Moderator)

Michael Fequiere, Great Big Story (Participant)

Kristin Pichaske, Kindling Group (Moderator)

Jacob Kornbluth, Inequality Media (Participant)

Kathleen Lingo, The New York Times (Participant)

5:00 PM
5:00 PM
Keynote: Chi-hui Yang
30 minutes, 5:00 PM - 5:30 PM

Cinerama Dome - Theater

Keynote

Chi-hui Yang, Ford Foundation (Participant)

6:30 PM
6:30 PM
Gimme Truth!
1 hour 30 minutes, 6:30 PM - 8:00 PM
Signup required

The Montalbán - Theatre

Game Show

Brian Babylon, Babylon Industries (Participant)

Thursday 27 September, 2018

Time Zone: (GMT-08:00) Pacific Time (US & Canada)
9:45 AM
9:45 AM
Mock Deposition: The case of IDA vs. Marco Williams
1 hour 30 minutes, 9:45 AM - 11:15 AM
Signup required

Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater

Performance

Dale Cohen, UCLA School of Law (Participant)

Dana Merwin, International Documentary Association (Moderator)

Simon Kilmurry, International Documentary Association (Participant)

Katie Townsend, Reporters Committee for Freedom of the Press (Participant)

James Wheaton, first amendment project/uc berkeley/stanford (Participant)

Marco Williams, Hiptruth Productions (Participant)

#DecolonizeDocs—The Audience
1 hour 30 minutes, 9:45 AM - 11:15 AM

ArcLight Hollywood - Theater 10

Panel

Locsi Ferra, Level Forward (Participant)

Sonya Childress, Firelight Media (Moderator)

Maori Holmes, BlackStar Film Festival (Participant)

Katie Mota, Wise Entertainment (Participant)

Deana Nassar, Arab Film and Media Institute (Participant)

11:45 AM
11:45 AM
National Minority Consortia
1 hour 45 minutes, 11:45 AM - 1:30 PM
Signup required

Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater

Panel

Leslie Fields-Cruz, Black Public Media (Participant)

Renee Tajima-Peña, A-Doc, UCLA (Moderator)

Leanne Ferrer, Pacific Islanders in Communications (Participant)

Stephen Gong, CAAM (Participant)

Luis Ortiz, Latino Public Broadcasting (Participant)

Shirley Sneve, SKS Consulting (Participant)

Donald Young, CAAM (Participant)

Broadcast Production Pipelines
1 hour 30 minutes, 11:45 AM - 1:15 PM

ArcLight Hollywood - Theater 10

Panel

Kevin Iwashina, International Documentary Association, Endeavor Content (Moderator)

Alan Eyres, National Geographic (Participant)

Jannat Gargi, VulcanProductions (Participant)

Julie Goldman, Motto Pictures (Participant)

Justine Nagan, American Documentary / POV & America ReFramed (Participant)

Poh Si Teng, AJE Witness (Participant)

1:45 PM
1:45 PM
Equity Investment in Documentary Film
1 hour 30 minutes, 1:45 PM - 3:15 PM

ArcLight Hollywood - Theater 10

Panel

Alexandra Johnes, *Very Special Projects / Eaton Workshop (Moderator)

Justine Nagan, American Documentary / POV & America ReFramed (Participant)

Brenda Robinson, Gamechanger Films (Participant)

Josh Penn, The Department of Motion Pictures (Participant)

2:00 PM
2:00 PM
The Ramp Less Traveled
1 hour 30 minutes, 2:00 PM - 3:30 PM
Signup required

Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater

Panel

Lawrence Carter-Long, Disability Rights Education & Defense Fund (Moderator)

Jason DaSilva, AXS Film Fund (Participant)

Cheryl Green (Participant)

Jim LeBrecht, FWD-Doc (Participant)

Day Al-Mohamed, Invalid Corps Film (Participant)

3:45 PM
3:45 PM
Working with International Public Broadcasters
1 hour 30 minutes, 3:45 PM - 5:15 PM

ArcLight Hollywood - Theater 8

Panel

Axel Arnö, SVT (Moderator)

Rudy Buttignol, British Columbia's Knowledge Network (Participant)

Mandy Chang, BBC (Participant)

Margje de Koning, EO/IKONdocs (Participant)

Annie Roney, ro*co films (Participant)

4:00 PM
4:00 PM
Role of Documentary in the Public Sphere
1 hour 30 minutes, 4:00 PM - 5:30 PM
Signup required

Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater

Panel

Caty Chattoo, Center for Media & Social Impact, American University School of Communication (Moderator)

Jeffrey Jones, Peabody Awards (Participant)

Cara Mertes, Moving Image Exploration, Ford Foundation (Participant)

Marcia Smith, Firelight Media (Participant)