Dana Forsberg

Director
Storybird Productions
Dana Forsberg work’s central theme is empowerment of young women in underrepresented communities. Before working on her graduate studies, Dana conceived, developed and implemented an educational photography project titled India through Girls Eyes: Empowering Village Girls with Cameras to help their families see value in educating their daughters.  Dana received her BFA in Photography from the University of Colorado at Denver and an MA degree from the University of California, Santa Cruz. Her food justice film Growing People has screened at multiple festivals including the L.A. Asian Pacific Film Festival, Hot Docs and was awarded Best Short Documentary at the Santa Cruz Film Festival.  

Her artwork has been featured in the TV series Lost, exhibited at the Denver International Airport, The Contemporary Museum in Honolulu Hawaii, and the Incheon Art , Cultural Center in Incheon, Korea, Redline Art Center and The Arvada Center for the Art and Humanities.  Dana’s work has been featured in Korea Daily, Artweek, the Honolulu Star Bulletin, Honolulu Magazine, and the Denver Post, among others, and is in private and corporate collections in the United States, Japan and Europe.

Sessions in which Dana Forsberg attends

Tuesday 25 September, 2018

Time Zone: (GMT-08:00) Pacific Time (US & Canada)
8:00 AM
8:00 AM
Registration
9 hours, 8:00 AM - 5:00 PM

Cinerama Dome - Lobby

9:00 AM
9:00 AM
Welcome to Getting Real '18
15 minutes, 9:00 AM - 9:15 AM

Cinerama Dome - Theater

Claire Aguilar, Wilmera Media (Participant)

Randy Haberkamp, Academy of Motion Picture Arts and Sciences (Participant)

Simon Kilmurry, International Documentary Association (Participant)

9:15 AM
9:15 AM
Keynote: Molly Thompson
30 minutes, 9:15 AM - 9:45 AM

Cinerama Dome - Theater

Keynote

Molly Thompson, A+E Networks (Participant)

10:00 AM
10:00 AM
Two Radio Guys Help Your Movies Look Better with Sound
1 hour 30 minutes, 10:00 AM - 11:30 AM

ArcLight Hollywood - Theater 8

Conversation

Bob Carlson, KCRW - UnFictional (Participant)

Matthew Holzman, KCRW (Participant)

11:30 AM
11:30 AM
Lunch
3 hours, 11:30 AM - 2:30 PM

Pickford Center for Motion Picture Study - Back Lot

11:45 AM
11:45 AM

ArcLight Hollywood - Theater 8

Panel

Jean Tsien, A-Doc / Independent Filmmaker (Moderator)

James Costa, International Documentary Association (Participant)

Kara Magsanoc-Alikpala, Call Her Ganda (Participant)

PJ Raval, Unraval Pictures (Participant)

Marty Syjuco, Thoughtful Robot Productions (Participant)

Lisa Valencia-Svensson, Aynaku Media (Participant)

1:30 PM
1:30 PM
Documenting the Present, Preserving the Future
1 hour 30 minutes, 1:30 PM - 3:00 PM
Signup required

Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater

Panel

James Moll, BLIND VISION FILMS (Moderator)

Shola Lynch, Filmmaker (Participant)

Ross Lipman, corpus fluxus (Participant)

Linda Tadic, Digital Bedrock (Participant)

Todd Wiener, UCLA Film & Television Archive (Participant)

1:45 PM
1:45 PM
Airtight and Incontestable
1 hour 30 minutes, 1:45 PM - 3:15 PM

ArcLight Hollywood - Theater 8

Panel

Andrés Cediel, UC Berkeley (Participant)

Carrie Lozano, Sundance Institute (Moderator)

Dale Cohen, UCLA School of Law (Participant)

Marilyn Ness, Big Mouth Productions (Participant)

Katie Townsend, Reporters Committee for Freedom of the Press (Participant)

3:45 PM
3:45 PM
#DecolonizeDocs—The Industry
1 hour 30 minutes, 3:45 PM - 5:15 PM

ArcLight Hollywood - Theater 10

Panel

Iyabo Boyd, Brown Girls Doc Mafia (Moderator)

Abby Sun, IDA (Participant)

Joseph Tovares (Participant)

Donald Young, CAAM (Participant)

Challenge of Independent Film Distribution
1 hour 30 minutes, 3:45 PM - 5:15 PM

ArcLight Hollywood - Theater 8

Panel

Karen Konicek, Zipporah Films, Inc. (Moderator)

Alice Apley, Documentary Educational Resources (Participant)

Efuru Flowers, Flourishing Films (Participant)

Debra Zimmerman, Women Make Movies (Moderator)

Jonathan Skurnik, Skurnik Productions, LLC (Participant)

4:00 PM
4:00 PM

Cinerama Dome - Theater

Conversation

Morgan Neville, Tremolo (Participant)

Judd Apatow, Apatow Productions (Participant)

5:00 PM
5:00 PM
Whine Before The Wine
1 hour, 5:00 PM - 6:00 PM

Cinerama Dome - Theater

Doug Block, The D-Word (Moderator)

Heidi Fleisher, D-Word co-host (Moderator)

Peter Gerard, The D-Word (Moderator)

Hussain Currimbhoy, Sundance Film Festival (Participant)

Erica Ginsberg, The D-Word / CineCitizen Media (Moderator)

Marshall Curry, Marshall Curry Productions (Participant)

Nausheen Dadabhoy, Firelight Media (Participant)

Marilyn Ness, Big Mouth Productions (Participant)

Heidi Reinberg, Heidi Reinberg Big Idea, LLC (Participant)

Yvonne Welbon, Sisters in Cinema (Participant)

6:00 PM
6:00 PM
Opening Night Party
2 hours, 6:00 PM - 8:00 PM

Pickford Center for Motion Picture Study - Back Lot

Wednesday 26 September, 2018

Time Zone: (GMT-08:00) Pacific Time (US & Canada)
8:00 AM
8:00 AM
Registration
9 hours, 8:00 AM - 5:00 PM

Cinerama Dome - Lobby

9:00 AM
9:00 AM
Keynote: Michèle Stephenson
30 minutes, 9:00 AM - 9:30 AM

Cinerama Dome - Theater

Keynote

Michèle Stephenson, Rada Film Group (Participant)

9:30 AM
9:30 AM
#DecolonizeDocs—The Filmmaker
1 hour 30 minutes, 9:30 AM - 11:00 AM

ArcLight Hollywood - Theater 10

Panel

Loira Limbal, Firelight Media (Moderator)

Lyric R Cabral, Filmmaker (T)ERROR (Participant)

Jason DaSilva, AXS Film Fund (Participant)

Ben-Alex Dupris, Bendigenous (Participant)

Deborah S. Esquenazi, Myth of Monsters Media, LLC (Participant)

Edwin Martinez, Nicole Films (Participant)

9:45 AM
9:45 AM
Frederick Wiseman Master Class
1 hour, 9:45 AM - 10:45 AM

Cinerama Dome - Theater

Workshop

Frederick Wiseman, Zipporah Films (Participant)

10:00 AM
10:00 AM
Collective Intelligence: Co-Creative and Emergent Documentaries
1 hour 30 minutes, 10:00 AM - 11:30 AM
Signup required

Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater

Performance

Katerina Cizek, Co Creation Studio at MIT Open Documentary Lab (Participant)

Sarah Wolozin, MIT Open Documentary Lab (Participant)

11:30 AM
11:30 AM
Budgeting Workshop with Robert Bahar
1 hour 30 minutes, 11:30 AM - 1:00 PM

ArcLight Hollywood - Theater 10

Workshop

Robert Bahar, Semilla Verde Productions, Ltd. (Participant)

Lunch
3 hours, 11:30 AM - 2:30 PM

Pickford Center for Motion Picture Study - Back Lot

Keynote

Sally Fifer, ITVS (Participant)

Cinerama Dome - Theater

Presentation

Caty Chattoo, Center for Media & Social Impact, American University School of Communication (Participant)

1:30 PM
1:30 PM
Getting In Early: Development Funding
1 hour 30 minutes, 1:30 PM - 3:00 PM

ArcLight Hollywood - Theater 10

Panel

Lisa Chanoff, Catapult Film Fund (Participant)

Monika Navarro, Firelight Media (Participant)

Bonni Cohen, Catapult Film Fund/ Actual Films (Moderator)

Molly Thompson, A+E Networks (Participant)

Caroline von Kuhn, Sundance Institute (Participant)

Hajnal Molnar-Szakacs, Sundance Institute (Participant)

Carrie Lozano, Sundance Institute (Participant)

3:30 PM
3:30 PM

ArcLight Hollywood - Theater 8

Panel

Danny Alpert, Kindling Group (Participant)

Laura Fallsgraff, Kindling Group (Moderator)

Michael Fequiere, Great Big Story (Participant)

Kristin Pichaske, Kindling Group (Moderator)

Jacob Kornbluth, Inequality Media (Participant)

Kathleen Lingo, The New York Times (Participant)

5:00 PM
5:00 PM
Keynote: Chi-hui Yang
30 minutes, 5:00 PM - 5:30 PM

Cinerama Dome - Theater

Keynote

Chi-hui Yang, Ford Foundation (Participant)

6:30 PM
6:30 PM
Gimme Truth!
1 hour 30 minutes, 6:30 PM - 8:00 PM
Signup required

The Montalbán - Theatre

Game Show

Brian Babylon, Babylon Industries (Participant)

8:00 PM
8:00 PM
PBS Indies Party
2 hours, 8:00 PM - 10:00 PM
Signup required

NeueHouse Hollywood - NeueHouse Hollywood

Thursday 27 September, 2018

Time Zone: (GMT-08:00) Pacific Time (US & Canada)
9:00 AM
9:00 AM
Registration
6 hours, 9:00 AM - 3:00 PM

ArcLight Hollywood - Lobby

9:45 AM
9:45 AM
Mock Deposition: The case of IDA vs. Marco Williams
1 hour 30 minutes, 9:45 AM - 11:15 AM
Signup required

Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater

Performance

Dale Cohen, UCLA School of Law (Participant)

Dana Merwin, International Documentary Association (Moderator)

Simon Kilmurry, International Documentary Association (Participant)

Katie Townsend, Reporters Committee for Freedom of the Press (Participant)

James Wheaton, first amendment project/uc berkeley/stanford (Participant)

Marco Williams, Hiptruth Productions (Participant)

#DecolonizeDocs—The Audience
1 hour 30 minutes, 9:45 AM - 11:15 AM

ArcLight Hollywood - Theater 10

Panel

Locsi Ferra, Level Forward (Participant)

Sonya Childress, Firelight Media (Moderator)

Maori Holmes, BlackStar Film Festival (Participant)

Katie Mota, Wise Entertainment (Participant)

Deana Nassar, Arab Film and Media Institute (Participant)

ArcLight Hollywood - Theater 8

Presentation

Steven Beer, Franklin, Weinrib, Rudell & Vassallo, P.C. (Participant)

Steve Holmgren (Participant)

Fred Siegel, Fred Siegel CPA (Participant)

11:30 AM
11:30 AM
Lunch
3 hours, 11:30 AM - 2:30 PM

Pickford Center for Motion Picture Study - Back Lot

11:45 AM
11:45 AM
National Minority Consortia
1 hour 45 minutes, 11:45 AM - 1:30 PM
Signup required

Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater

Panel

Leslie Fields-Cruz, Black Public Media (Participant)

Renee Tajima-Peña, A-Doc, UCLA (Moderator)

Leanne Ferrer, Pacific Islanders in Communications (Participant)

Stephen Gong, CAAM (Participant)

Luis Ortiz, Latino Public Broadcasting (Participant)

Shirley Sneve, SKS Consulting (Participant)

Donald Young, CAAM (Participant)

Broadcast Production Pipelines
1 hour 30 minutes, 11:45 AM - 1:15 PM

ArcLight Hollywood - Theater 10

Panel

Kevin Iwashina, International Documentary Association, Endeavor Content (Moderator)

Alan Eyres, National Geographic (Participant)

Jannat Gargi, VulcanProductions (Participant)

Julie Goldman, Motto Pictures (Participant)

Justine Nagan, American Documentary / POV & America ReFramed (Participant)

Poh Si Teng, AJE Witness (Participant)

1:45 PM
1:45 PM
Making the Most of Mentorship
1 hour 30 minutes, 1:45 PM - 3:15 PM

ArcLight Hollywood - Theater 8

Panel

Nicole Opper, BAVC (Moderator)

Ben Fowlie, Points North Institute (Participant)

Lauren Kushner, Early Bird Films (Participant)

Lucila Moctezuma, Independent Consultant (Participant)

Anu Rana, Isthmus Films (Participant)

Equity Investment in Documentary Film
1 hour 30 minutes, 1:45 PM - 3:15 PM

ArcLight Hollywood - Theater 10

Panel

Alexandra Johnes, *Very Special Projects / Eaton Workshop (Moderator)

Justine Nagan, American Documentary / POV & America ReFramed (Participant)

Brenda Robinson, Gamechanger Films (Participant)

Josh Penn, The Department of Motion Pictures (Participant)

2:30 PM
2:30 PM
A-Doc, the Asian American Documentary Network Convening
1 hour, 2:30 PM - 3:30 PM
Signup required

LACE (Los Angeles Contemporary Exhibitions) - Gallery

Convening

S. Leo Chiang, A-Doc & Walking Iris Media (Moderator)

Rea Tajiri, Associate Professor/Temple University (Moderator)

Grace Lee, Asian American Documentary Network (Moderator)

3:45 PM
3:45 PM
Working with International Public Broadcasters
1 hour 30 minutes, 3:45 PM - 5:15 PM

ArcLight Hollywood - Theater 8

Panel

Axel Arnö, SVT (Moderator)

Rudy Buttignol, British Columbia's Knowledge Network (Participant)

Mandy Chang, BBC (Participant)

Margje de Koning, EO/IKONdocs (Participant)

Annie Roney, ro*co films (Participant)

4:00 PM
4:00 PM
Role of Documentary in the Public Sphere
1 hour 30 minutes, 4:00 PM - 5:30 PM
Signup required

Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater

Panel

Caty Chattoo, Center for Media & Social Impact, American University School of Communication (Moderator)

Jeffrey Jones, Peabody Awards (Participant)

Cara Mertes, Moving Image Exploration, Ford Foundation (Participant)

Marcia Smith, Firelight Media (Participant)

5:45 PM
5:45 PM
Closing Remarks
15 minutes, 5:45 PM - 6:00 PM
Signup required

Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater

Claire Aguilar, Wilmera Media (Participant)

Simon Kilmurry, International Documentary Association (Participant)