Anu Rana

Kartemquin Films / Diverse Voices in Docs Coordinator
Isthmus Films
Participates in 1 Session
Anuradha Rana is an independent filmmaker, educator, and program leader based in Chicago. Born and raised in India, her immigrant roots create the lens of a curious interloper at the heart of her films, where everyday characters push conventional boundaries. She is an Associate Professor and Co-Chair of the Documentary Program at DePaul University’s School of Cinematic Arts and part of the leadership team for the Asian American Doc Network (A-DOC). She was named one of Chicago’s 50 Screen Gems in 2017 & 2019, a DCASE esteemed artist, and DOC NYC’s Documentary New Leader in 2021.

Sessions in which Anu Rana participates

Thursday 27 September, 2018

Time Zone: (GMT-08:00) Pacific Time (US & Canada)
1:45 PM
1:45 PM
Making the Most of Mentorship
1 hour 30 minutes, 1:45 PM - 3:15 PM

ArcLight Hollywood - Theater 8

Panel

Nicole Opper, BAVC (Moderator)

Ben Fowlie, Points North Institute (Participant)

Lauren Kushner, Early Bird Films (Participant)

Lucila Moctezuma, Independent Consultant (Participant)

Anu Rana, Isthmus Films (Participant)

Sessions in which Anu Rana attends

Tuesday 25 September, 2018

Time Zone: (GMT-08:00) Pacific Time (US & Canada)
8:00 AM
8:00 AM
Registration
9 hours, 8:00 AM - 5:00 PM

Cinerama Dome - Lobby

9:00 AM
9:00 AM
Welcome to Getting Real '18
15 minutes, 9:00 AM - 9:15 AM

Cinerama Dome - Theater

Claire Aguilar, Wilmera Media (Participant)

Randy Haberkamp, Academy of Motion Picture Arts and Sciences (Participant)

Simon Kilmurry, International Documentary Association (Participant)

9:15 AM
9:15 AM
Keynote: Molly Thompson
30 minutes, 9:15 AM - 9:45 AM

Cinerama Dome - Theater

Keynote

Molly Thompson, A+E Networks (Participant)

10:00 AM
10:00 AM
Pulling Back the Curtain
1 hour 30 minutes, 10:00 AM - 11:30 AM
Signup required

Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater

Interactive Workshop

Keith Ochwat, Paradigm Consulting (Participant)

Peter Broderick, Paradigm Consulting (Participant)

11:45 AM
11:45 AM

ArcLight Hollywood - Theater 8

Panel

Jean Tsien, A-Doc / Independent Filmmaker (Moderator)

James Costa, International Documentary Association (Participant)

Kara Magsanoc-Alikpala, Call Her Ganda (Participant)

PJ Raval, Unraval Pictures (Participant)

Marty Syjuco, Thoughtful Robot Productions (Participant)

Lisa Valencia-Svensson, Aynaku Media (Participant)

1:30 PM
1:30 PM
Documenting the Present, Preserving the Future
1 hour 30 minutes, 1:30 PM - 3:00 PM
Signup required

Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater

Panel

James Moll, BLIND VISION FILMS (Moderator)

Shola Lynch, Filmmaker (Participant)

Ross Lipman, corpus fluxus (Participant)

Linda Tadic, Digital Bedrock (Participant)

Todd Wiener, UCLA Film & Television Archive (Participant)

3:45 PM
3:45 PM
#DecolonizeDocs—The Industry
1 hour 30 minutes, 3:45 PM - 5:15 PM

ArcLight Hollywood - Theater 10

Panel

Iyabo Boyd, Brown Girls Doc Mafia (Moderator)

Abby Sun, IDA (Participant)

Joseph Tovares (Participant)

Donald Young, CAAM (Participant)

5:00 PM
5:00 PM
Whine Before The Wine
1 hour, 5:00 PM - 6:00 PM

Cinerama Dome - Theater

Doug Block, The D-Word (Moderator)

Heidi Fleisher, D-Word co-host (Moderator)

Peter Gerard, The D-Word (Moderator)

Hussain Currimbhoy, Sundance Film Festival (Participant)

Erica Ginsberg, The D-Word / CineCitizen Media (Moderator)

Marshall Curry, Marshall Curry Productions (Participant)

Nausheen Dadabhoy, Firelight Media (Participant)

Marilyn Ness, Big Mouth Productions (Participant)

Heidi Reinberg, Heidi Reinberg Big Idea, LLC (Participant)

Yvonne Welbon, Sisters in Cinema (Participant)

6:00 PM
6:00 PM
Opening Night Party
2 hours, 6:00 PM - 8:00 PM

Pickford Center for Motion Picture Study - Back Lot

Wednesday 26 September, 2018

Time Zone: (GMT-08:00) Pacific Time (US & Canada)
9:00 AM
9:00 AM
Keynote: Michèle Stephenson
30 minutes, 9:00 AM - 9:30 AM

Cinerama Dome - Theater

Keynote

Michèle Stephenson, Rada Film Group (Participant)

9:30 AM
9:30 AM
#DecolonizeDocs—The Filmmaker
1 hour 30 minutes, 9:30 AM - 11:00 AM

ArcLight Hollywood - Theater 10

Panel

Loira Limbal, Firelight Media (Moderator)

Lyric R Cabral, Filmmaker (T)ERROR (Participant)

Jason DaSilva, AXS Film Fund (Participant)

Ben-Alex Dupris, Bendigenous (Participant)

Deborah S. Esquenazi, Myth of Monsters Media, LLC (Participant)

Edwin Martinez, Nicole Films (Participant)

9:45 AM
9:45 AM
Frederick Wiseman Master Class
1 hour, 9:45 AM - 10:45 AM

Cinerama Dome - Theater

Workshop

Frederick Wiseman, Zipporah Films (Participant)

10:00 AM
10:00 AM
Collective Intelligence: Co-Creative and Emergent Documentaries
1 hour 30 minutes, 10:00 AM - 11:30 AM
Signup required

Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater

Performance

Katerina Cizek, Co Creation Studio at MIT Open Documentary Lab (Participant)

Sarah Wolozin, MIT Open Documentary Lab (Participant)

11:30 AM
11:30 AM
Budgeting Workshop with Robert Bahar
1 hour 30 minutes, 11:30 AM - 1:00 PM

ArcLight Hollywood - Theater 10

Workshop

Robert Bahar, Semilla Verde Productions, Ltd. (Participant)

1:30 PM
1:30 PM
Getting In Early: Development Funding
1 hour 30 minutes, 1:30 PM - 3:00 PM

ArcLight Hollywood - Theater 10

Panel

Lisa Chanoff, Catapult Film Fund (Participant)

Monika Navarro, Firelight Media (Participant)

Bonni Cohen, Catapult Film Fund/ Actual Films (Moderator)

Molly Thompson, A+E Networks (Participant)

Caroline von Kuhn, Sundance Institute (Participant)

Hajnal Molnar-Szakacs, Sundance Institute (Participant)

Carrie Lozano, Sundance Institute (Participant)

1:45 PM
1:45 PM
Not Your Grandmother's Historical Doc
1 hour 30 minutes, 1:45 PM - 3:15 PM
Signup required

Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater

Panel

Julia Bacha, Just Vision (Participant)

Duong-Chi Do, Media Impact & Engagement Strategist (Moderator)

Nancy Buirski, Augusta Films (Participant)

Sonya Childress, Firelight Media (Participant)

David France, Public Square Films (Participant)

3:30 PM
3:30 PM

ArcLight Hollywood - Theater 8

Panel

Danny Alpert, Kindling Group (Participant)

Laura Fallsgraff, Kindling Group (Moderator)

Michael Fequiere, Great Big Story (Participant)

Kristin Pichaske, Kindling Group (Moderator)

Jacob Kornbluth, Inequality Media (Participant)

Kathleen Lingo, The New York Times (Participant)

3:45 PM
3:45 PM
NEH Funding: Tips from Filmmakers and the NEH
1 hour 30 minutes, 3:45 PM - 5:15 PM
Signup required

Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater

Panel

David Weinstein, NEH (Moderator)

Jason Cohn, Bread and Butter Films (Participant)

Arwen Curry, Worlds of Ursula K. Le Guin (Participant)

Lyn Goldfarb, Lyn Goldfarb Productions (Participant)

sally rubin, Sally Rubin Films, Chapman University (Participant)

Alison Sotomayor, MOXIE MEDIA PRODUCTIONS (Participant)

Ashley York, USC (Participant)

5:00 PM
5:00 PM
Keynote: Chi-hui Yang
30 minutes, 5:00 PM - 5:30 PM

Cinerama Dome - Theater

Keynote

Chi-hui Yang, Ford Foundation (Participant)

6:30 PM
6:30 PM
Gimme Truth!
1 hour 30 minutes, 6:30 PM - 8:00 PM
Signup required

The Montalbán - Theatre

Game Show

Brian Babylon, Babylon Industries (Participant)

Thursday 27 September, 2018

Time Zone: (GMT-08:00) Pacific Time (US & Canada)
9:45 AM
9:45 AM
#DecolonizeDocs—The Audience
1 hour 30 minutes, 9:45 AM - 11:15 AM

ArcLight Hollywood - Theater 10

Panel

Locsi Ferra, Level Forward (Participant)

Sonya Childress, Firelight Media (Moderator)

Maori Holmes, BlackStar Film Festival (Participant)

Katie Mota, Wise Entertainment (Participant)

Deana Nassar, Arab Film and Media Institute (Participant)

11:45 AM
11:45 AM
National Minority Consortia
1 hour 45 minutes, 11:45 AM - 1:30 PM
Signup required

Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater

Panel

Leslie Fields-Cruz, Black Public Media (Participant)

Renee Tajima-Peña, A-Doc, UCLA (Moderator)

Leanne Ferrer, Pacific Islanders in Communications (Participant)

Stephen Gong, CAAM (Participant)

Luis Ortiz, Latino Public Broadcasting (Participant)

Shirley Sneve, SKS Consulting (Participant)

Donald Young, CAAM (Participant)

Broadcast Production Pipelines
1 hour 30 minutes, 11:45 AM - 1:15 PM

ArcLight Hollywood - Theater 10

Panel

Kevin Iwashina, International Documentary Association, Endeavor Content (Moderator)

Alan Eyres, National Geographic (Participant)

Jannat Gargi, VulcanProductions (Participant)

Julie Goldman, Motto Pictures (Participant)

Justine Nagan, American Documentary / POV & America ReFramed (Participant)

Poh Si Teng, AJE Witness (Participant)

2:30 PM
2:30 PM
A-Doc, the Asian American Documentary Network Convening
1 hour, 2:30 PM - 3:30 PM
Signup required

LACE (Los Angeles Contemporary Exhibitions) - Gallery

Convening

S. Leo Chiang, A-Doc & Walking Iris Media (Moderator)

Rea Tajiri, Associate Professor/Temple University (Moderator)

Grace Lee, Asian American Documentary Network (Moderator)

3:45 PM
3:45 PM
Working with International Public Broadcasters
1 hour 30 minutes, 3:45 PM - 5:15 PM

ArcLight Hollywood - Theater 8

Panel

Axel Arnö, SVT (Moderator)

Rudy Buttignol, British Columbia's Knowledge Network (Participant)

Mandy Chang, BBC (Participant)

Margje de Koning, EO/IKONdocs (Participant)

Annie Roney, ro*co films (Participant)