Katy Scoggin (she/her)

Director/Producer & Cinematographer
Archelon Films, LLC

Katy Scoggin is an award-winning documentary filmmaker and cameraperson based in Brooklyn. Her first feature doc, Flood, is entering early post-production. The film is an exploration of loving across divides and orthodoxies that split the filmmaker's family. It has received support from Film Independent, Sundance, Sloan, NYU, IFP, DCTV, BAVC, and MacDowell. Previously, Katy was a co-producer and DP on Laura Poitras's Oscar-winning CITIZENFOUR and on Risk (Cannes Directors Fortnight). She was an AP on The Oath (Sundance 2010) and a producer on NYT OpDocs The Program and Death of a Prisoner. She spent 2016 filming vérité on the US campaign trail for two AJ Schnack's series, NomiNation (IDA Award nom) and Primaries (Fusion/First Look Media). Before making movies, Katy made sculptures out of furniture, iron, and margarine. 

Sessions in which Katy Scoggin (she/her) attends

Monday 24 September, 2018

Time Zone: (GMT-08:00) Pacific Time (US & Canada)
7:30 PM
7:30 PM
Special Pre-conference Screening: Food Inc
2 hours 30 minutes, 7:30 PM - 10:00 PM
Signup required

Samuel Goldwyn Theater - Theater

Screening

Evan Kleiman, KCRW (Moderator)

Roy Choi, Kogi, A-Frame, LocoL (Participant)

Robert Kenner, Food Inc. (Participant)

Carole Morison, Food Inc. (Participant)

Rick Nahmias, Food Forward (Participant)

Elise Pearlstein, Food Inc. (Participant)

Tuesday 25 September, 2018

Time Zone: (GMT-08:00) Pacific Time (US & Canada)
8:00 AM
8:00 AM
Registration
9 hours, 8:00 AM - 5:00 PM

Cinerama Dome - Lobby

9:00 AM
9:00 AM
Welcome to Getting Real '18
15 minutes, 9:00 AM - 9:15 AM

Cinerama Dome - Theater

Claire Aguilar, Wilmera Media (Participant)

Randy Haberkamp, Academy of Motion Picture Arts and Sciences (Participant)

Simon Kilmurry, International Documentary Association (Participant)

9:15 AM
9:15 AM
Keynote: Molly Thompson
30 minutes, 9:15 AM - 9:45 AM

Cinerama Dome - Theater

Keynote

Molly Thompson, A+E Networks (Participant)

9:45 AM
9:45 AM
Here's What Really Happened - Hero
1 hour 30 minutes, 9:45 AM - 11:15 AM
Signup required

Film L.A. - Meeting Room

Conversation

Hussain Currimbhoy, Sundance Film Festival (Moderator)

Navid Khonsari, iNK Stories (Participant)

10:00 AM
10:00 AM
Two Radio Guys Help Your Movies Look Better with Sound
1 hour 30 minutes, 10:00 AM - 11:30 AM

ArcLight Hollywood - Theater 8

Conversation

Bob Carlson, KCRW - UnFictional (Participant)

Matthew Holzman, KCRW (Participant)

11:30 AM
11:30 AM
Lunch
3 hours, 11:30 AM - 2:30 PM

Pickford Center for Motion Picture Study - Back Lot

Making a New Reality with Kamal Sinclair
1 hour, 11:30 AM - 12:30 PM
Signup required

Film L.A. - Meeting Room

Presentation

Kamal Sinclair, Sundance Institute (Participant)

1:30 PM
1:30 PM
Documenting the Present, Preserving the Future
1 hour 30 minutes, 1:30 PM - 3:00 PM
Signup required

Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater

Panel

James Moll, BLIND VISION FILMS (Moderator)

Shola Lynch, Filmmaker (Participant)

Ross Lipman, corpus fluxus (Participant)

Linda Tadic, Digital Bedrock (Participant)

Todd Wiener, UCLA Film & Television Archive (Participant)

3:15 PM
3:15 PM
What You Need To Know About Using Music In Your Film
1 hour 30 minutes, 3:15 PM - 4:45 PM
Signup required

Film L.A. - Meeting Room

Panel

Aaron Butler (Participant)

Joel Goodman, Oovra Music (Moderator)

Vanessa Gould, Green Fuse Films (Participant)

Brooke Wentz, Seven Seas Music (Participant)

3:45 PM
3:45 PM
Challenge of Independent Film Distribution
1 hour 30 minutes, 3:45 PM - 5:15 PM

ArcLight Hollywood - Theater 8

Panel

Karen Konicek, Zipporah Films, Inc. (Moderator)

Alice Apley, Documentary Educational Resources (Participant)

Efuru Flowers, Flourishing Films (Participant)

Debra Zimmerman, Women Make Movies (Moderator)

Jonathan Skurnik, Skurnik Productions, LLC (Participant)

4:00 PM
4:00 PM

Cinerama Dome - Theater

Conversation

Morgan Neville, Tremolo (Participant)

Judd Apatow, Apatow Productions (Participant)

5:00 PM
5:00 PM
Whine Before The Wine
1 hour, 5:00 PM - 6:00 PM

Cinerama Dome - Theater

Doug Block, The D-Word (Moderator)

Heidi Fleisher, D-Word co-host (Moderator)

Peter Gerard, The D-Word (Moderator)

Hussain Currimbhoy, Sundance Film Festival (Participant)

Erica Ginsberg, The D-Word / CineCitizen Media (Moderator)

Marshall Curry, Marshall Curry Productions (Participant)

Nausheen Dadabhoy, Firelight Media (Participant)

Marilyn Ness, Big Mouth Productions (Participant)

Heidi Reinberg, Heidi Reinberg Big Idea, LLC (Participant)

Yvonne Welbon, Sisters in Cinema (Participant)

6:00 PM
6:00 PM
Opening Night Party
2 hours, 6:00 PM - 8:00 PM

Pickford Center for Motion Picture Study - Back Lot

Wednesday 26 September, 2018

Time Zone: (GMT-08:00) Pacific Time (US & Canada)
7:15 AM
7:15 AM
Documentary Audience Research Launch Breakfast
2 hours, 7:15 AM - 9:15 AM
Signup required

Kimpton Everly Hotel - Ballroom

8:00 AM
8:00 AM
Registration
9 hours, 8:00 AM - 5:00 PM

Cinerama Dome - Lobby

9:00 AM
9:00 AM
Keynote: Michèle Stephenson
30 minutes, 9:00 AM - 9:30 AM

Cinerama Dome - Theater

Keynote

Michèle Stephenson, Rada Film Group (Participant)

9:30 AM
9:30 AM
Localizing Your Content for Any Market
1 hour 30 minutes, 9:30 AM - 11:00 AM

ArcLight Hollywood - Theater 8

Panel

Pamela Aguilar, PBS (Participant)

Nina Alvarez, Zócalo Media (Participant)

Kirsten Kelly, Female (Participant)

Jamie Myers, PBS SoCal / KOCE (Participant)

Aldo Mora-Blanco, ITVS (Moderator)

Amy Shaw, NINE NETWORK OF PUBLIC MEDIA (Participant)

9:45 AM
9:45 AM
Frederick Wiseman Master Class
1 hour, 9:45 AM - 10:45 AM

Cinerama Dome - Theater

Workshop

Frederick Wiseman, Zipporah Films (Participant)

10:00 AM
10:00 AM
Collective Intelligence: Co-Creative and Emergent Documentaries
1 hour 30 minutes, 10:00 AM - 11:30 AM
Signup required

Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater

Performance

Katerina Cizek, Co Creation Studio at MIT Open Documentary Lab (Participant)

Sarah Wolozin, MIT Open Documentary Lab (Participant)

11:30 AM
11:30 AM
Budgeting Workshop with Robert Bahar
1 hour 30 minutes, 11:30 AM - 1:00 PM

ArcLight Hollywood - Theater 10

Workshop

Robert Bahar, Semilla Verde Productions, Ltd. (Participant)

Lunch
3 hours, 11:30 AM - 2:30 PM

Pickford Center for Motion Picture Study - Back Lot

11:45 AM
11:45 AM
Reenactment Reconsidered: Staged Realities and Nonfiction Fantasies
1 hour 30 minutes, 11:45 AM - 1:15 PM
Signup required

Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater

Panel

Robert Greene, Jonathan B. Murray Center for Documentary Journalism (Moderator)

Yance Ford, Filmmaker (Participant)

Kitty Green (Participant)

Sandi Tan, Shirkers LLC (Participant)

1:15 PM
1:15 PM
What Is the Value of a Film School Education?
1 hour 30 minutes, 1:15 PM - 2:45 PM
Signup required

Film L.A. - Meeting Room

Panel

Marco Williams, Hiptruth Productions (Moderator)

Danielle Beverly, Petunia Productions (Participant)

Marshall Curry, Marshall Curry Productions (Participant)

Julia Haslett, UNC-Chapel Hill (Participant)

Rustin Thompson, White Noise Productions (Participant)

1:30 PM
1:30 PM
Getting In Early: Development Funding
1 hour 30 minutes, 1:30 PM - 3:00 PM

ArcLight Hollywood - Theater 10

Panel

Lisa Chanoff, Catapult Film Fund (Participant)

Monika Navarro, Firelight Media (Participant)

Bonni Cohen, Catapult Film Fund/ Actual Films (Moderator)

Molly Thompson, A+E Networks (Participant)

Caroline von Kuhn, Sundance Institute (Participant)

Hajnal Molnar-Szakacs, Sundance Institute (Participant)

Carrie Lozano, Sundance Institute (Participant)

3:30 PM
3:30 PM
Here's What Really Happened: Minding the Gap
1 hour 30 minutes, 3:30 PM - 5:00 PM
Signup required

Arena Cinelounge - Theater

Panel

Tim Horsburgh, Kartemquin (Moderator)

Bing Liu (Participant)

Diane Quon, Quonco Productions (Participant)

After #MeToo
1 hour 30 minutes, 3:30 PM - 5:00 PM

ArcLight Hollywood - Theater 10

Panel

Nicole Page, Reavis Page Jump LLP (Moderator)

Nina Menkes, Menkesfilm (Participant)

Annie Roney, ro*co films (Participant)

Nancy Schwartzman, Roll Red Roll / Sunset Park Pictures (Participant)

Michèle Stephenson, Rada Film Group (Participant)

Caroline von Kuhn, Sundance Institute (Participant)

ArcLight Hollywood - Theater 8

Panel

Danny Alpert, Kindling Group (Participant)

Laura Fallsgraff, Kindling Group (Moderator)

Michael Fequiere, Great Big Story (Participant)

Kristin Pichaske, Kindling Group (Moderator)

Jacob Kornbluth, Inequality Media (Participant)

Kathleen Lingo, The New York Times (Participant)

5:00 PM
5:00 PM
Keynote: Chi-hui Yang
30 minutes, 5:00 PM - 5:30 PM

Cinerama Dome - Theater

Keynote

Chi-hui Yang, Ford Foundation (Participant)

6:30 PM
6:30 PM
Gimme Truth!
1 hour 30 minutes, 6:30 PM - 8:00 PM
Signup required

The Montalbán - Theatre

Game Show

Brian Babylon, Babylon Industries (Participant)

8:00 PM
8:00 PM
PBS Indies Party
2 hours, 8:00 PM - 10:00 PM
Signup required

NeueHouse Hollywood - NeueHouse Hollywood

Thursday 27 September, 2018

Time Zone: (GMT-08:00) Pacific Time (US & Canada)
9:00 AM
9:00 AM
Registration
6 hours, 9:00 AM - 3:00 PM

ArcLight Hollywood - Lobby

Keynote: Orwa Nyrabia
30 minutes, 9:00 AM - 9:30 AM
Signup required

Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater

Keynote

9:45 AM
9:45 AM

ArcLight Hollywood - Theater 8

Presentation

Steven Beer, Franklin, Weinrib, Rudell & Vassallo, P.C. (Participant)

Steve Holmgren (Participant)

Fred Siegel, Fred Siegel CPA (Participant)

Creative Courage in Non-Fiction Storytelling
1 hour 30 minutes, 9:45 AM - 11:15 AM
Signup required

Arena Cinelounge - Theater

Conversation

Jenni Olson, Jenni Olson Consulting/Production (Moderator)

Yance Ford, Filmmaker (Participant)

Jennie Livingston, Earth Camp One LLC (Participant)

11:30 AM
11:30 AM
Duty of Care: Protecting Vulnerable Sources
1 hour 30 minutes, 11:30 AM - 1:00 PM
Signup required

Film L.A. - Meeting Room

Panel

Andrés Cediel, UC Berkeley (Participant)

Heather Courtney, Four Pillars Films (Participant)

Anayansi Prado, Sanarte Films, LLC (Participant)

Palika Makam, WITNESS (Moderator)

Shannon Service, Ghost Fleet (Participant)

Lunch
3 hours, 11:30 AM - 2:30 PM

Pickford Center for Motion Picture Study - Back Lot

11:45 AM
11:45 AM
Broadcast Production Pipelines
1 hour 30 minutes, 11:45 AM - 1:15 PM

ArcLight Hollywood - Theater 10

Panel

Kevin Iwashina, International Documentary Association, Endeavor Content (Moderator)

Alan Eyres, National Geographic (Participant)

Jannat Gargi, VulcanProductions (Participant)

Julie Goldman, Motto Pictures (Participant)

Justine Nagan, American Documentary / POV & America ReFramed (Participant)

Poh Si Teng, AJE Witness (Participant)

1:15 PM
1:15 PM
Outside the Frame: Conversations from the Cutting Room
1 hour 30 minutes, 1:15 PM - 2:45 PM
Signup required

Arena Cinelounge - Theater

Panel

Carla Gutierrez (Participant)

Robb Moss, Harvard University, Dept. of Visual and Environmental Studies (Moderator)

Kim Roberts, Editor with Silence of Others (Participant)

Aaron Wickenden (Participant)

1:45 PM
1:45 PM
Equity Investment in Documentary Film
1 hour 30 minutes, 1:45 PM - 3:15 PM

ArcLight Hollywood - Theater 10

Panel

Alexandra Johnes, *Very Special Projects / Eaton Workshop (Moderator)

Justine Nagan, American Documentary / POV & America ReFramed (Participant)

Brenda Robinson, Gamechanger Films (Participant)

Josh Penn, The Department of Motion Pictures (Participant)

3:00 PM
3:00 PM
International Co-Producing: That Summer
1 hour 30 minutes, 3:00 PM - 4:30 PM
Signup required

Arena Cinelounge - Theater

Case Study

Tobias Janson, Story (Participant)

Ove Rishøj Jensen, EDN - European Documentary Network (Moderator)

Joslyn Barnes, Louverture Films (Participant)

3:45 PM
3:45 PM
Crediting at a Crossroads
1 hour 30 minutes, 3:45 PM - 5:15 PM

ArcLight Hollywood - Theater 10

Panel

Debra Zimmerman, Women Make Movies (Moderator)

David Eisenberg, ITVS (Participant)

Beth Levison, Documentary Producers Alliance // Hazel Pictures (Participant)

Tabitha Jackson, Sundance Institute Documentary Film Program (Participant)

Gordon Quinn, Kartemquin Films (Participant)

5:45 PM
5:45 PM
Closing Remarks
15 minutes, 5:45 PM - 6:00 PM
Signup required

Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater

Claire Aguilar, Wilmera Media (Participant)

Simon Kilmurry, International Documentary Association (Participant)

6:00 PM
6:00 PM
Closing Night Party
1 hour 15 minutes, 6:00 PM - 7:15 PM

Pickford Center for Motion Picture Study - Back Lot

7:30 PM
7:30 PM
Special Closing Night Event: 35mm restoration of Salesman
2 hours, 7:30 PM - 9:30 PM
Signup required

Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater

Screening

Randy Haberkamp, Academy of Motion Picture Arts and Sciences (Moderator)

Rebekah Maysles, Maysles Films (Participant)