Anouchka van Riel

Producer
Span Productions

Sessions in which Anouchka van Riel attends

Monday 24 September, 2018

Time Zone: (GMT-08:00) Pacific Time (US & Canada)
7:30 PM
7:30 PM
Special Pre-conference Screening: Food Inc
2 hours 30 minutes, 7:30 PM - 10:00 PM
Signup required

Samuel Goldwyn Theater - Theater

Screening

Evan Kleiman, KCRW (Moderator)

Roy Choi, Kogi, A-Frame, LocoL (Participant)

Robert Kenner, Food Inc. (Participant)

Carole Morison, Food Inc. (Participant)

Rick Nahmias, Food Forward (Participant)

Elise Pearlstein, Food Inc. (Participant)

Tuesday 25 September, 2018

Time Zone: (GMT-08:00) Pacific Time (US & Canada)
9:00 AM
9:00 AM
Welcome to Getting Real '18
15 minutes, 9:00 AM - 9:15 AM

Cinerama Dome - Theater

Claire Aguilar, Wilmera Media (Participant)

Randy Haberkamp, Academy of Motion Picture Arts and Sciences (Participant)

Simon Kilmurry, International Documentary Association (Participant)

9:15 AM
9:15 AM
Keynote: Molly Thompson
30 minutes, 9:15 AM - 9:45 AM

Cinerama Dome - Theater

Keynote

Molly Thompson, A+E Networks (Participant)

10:00 AM
10:00 AM
Pulling Back the Curtain
1 hour 30 minutes, 10:00 AM - 11:30 AM
Signup required

Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater

Interactive Workshop

Keith Ochwat, Paradigm Consulting (Participant)

Peter Broderick, Paradigm Consulting (Participant)

11:45 AM
11:45 AM
Therapeutic Interventions in Documentary
1 hour 30 minutes, 11:45 AM - 1:15 PM
Signup required

Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater

Panel

FERAS FAYYAD, LAST MEN IN ALEPPO (Participant)

Kristi Jacobson, Catalyst Films (Participant)

Rebecca Day, Film In Mind (Moderator)

Heidi Reinberg, Heidi Reinberg Big Idea, LLC (Participant)

Marco Williams, Hiptruth Productions (Participant)

2:30 PM
2:30 PM
International Co-Producing: The Silence of Others
1 hour 30 minutes, 2:30 PM - 4:00 PM
Signup required

Arena Cinelounge - Theater

Case Study

Robert Bahar, Semilla Verde Productions, Ltd. (Participant)

Ove Rishøj Jensen, EDN - European Documentary Network (Moderator)

Almudena Carracedo, Semilla Verde Productions Ltd. (Participant)

Kim Roberts, Editor with Silence of Others (Participant)

4:00 PM
4:00 PM

Cinerama Dome - Theater

Conversation

Morgan Neville, Tremolo (Participant)

Judd Apatow, Apatow Productions (Participant)

5:00 PM
5:00 PM
Whine Before The Wine
1 hour, 5:00 PM - 6:00 PM

Cinerama Dome - Theater

Doug Block, The D-Word (Moderator)

Heidi Fleisher, D-Word co-host (Moderator)

Peter Gerard, The D-Word (Moderator)

Hussain Currimbhoy, Sundance Film Festival (Participant)

Erica Ginsberg, The D-Word / CineCitizen Media (Moderator)

Marshall Curry, Marshall Curry Productions (Participant)

Nausheen Dadabhoy, Firelight Media (Participant)

Marilyn Ness, Big Mouth Productions (Participant)

Heidi Reinberg, Heidi Reinberg Big Idea, LLC (Participant)

Yvonne Welbon, Sisters in Cinema (Participant)

6:00 PM
6:00 PM
Opening Night Party
2 hours, 6:00 PM - 8:00 PM

Pickford Center for Motion Picture Study - Back Lot

Wednesday 26 September, 2018

Time Zone: (GMT-08:00) Pacific Time (US & Canada)
9:00 AM
9:00 AM
Keynote: Michèle Stephenson
30 minutes, 9:00 AM - 9:30 AM

Cinerama Dome - Theater

Keynote

Michèle Stephenson, Rada Film Group (Participant)

9:30 AM
9:30 AM
Localizing Your Content for Any Market
1 hour 30 minutes, 9:30 AM - 11:00 AM

ArcLight Hollywood - Theater 8

Panel

Pamela Aguilar, PBS (Participant)

Nina Alvarez, Zócalo Media (Participant)

Kirsten Kelly, Female (Participant)

Jamie Myers, PBS SoCal / KOCE (Participant)

Aldo Mora-Blanco, ITVS (Moderator)

Amy Shaw, NINE NETWORK OF PUBLIC MEDIA (Participant)

9:45 AM
9:45 AM
Frederick Wiseman Master Class
1 hour, 9:45 AM - 10:45 AM

Cinerama Dome - Theater

Workshop

Frederick Wiseman, Zipporah Films (Participant)

10:00 AM
10:00 AM
Collective Intelligence: Co-Creative and Emergent Documentaries
1 hour 30 minutes, 10:00 AM - 11:30 AM
Signup required

Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater

Performance

Katerina Cizek, Co Creation Studio at MIT Open Documentary Lab (Participant)

Sarah Wolozin, MIT Open Documentary Lab (Participant)

11:30 AM
11:30 AM
Budgeting Workshop with Robert Bahar
1 hour 30 minutes, 11:30 AM - 1:00 PM

ArcLight Hollywood - Theater 10

Workshop

Robert Bahar, Semilla Verde Productions, Ltd. (Participant)

Lunch
3 hours, 11:30 AM - 2:30 PM

Pickford Center for Motion Picture Study - Back Lot

Keynote

Sally Fifer, ITVS (Participant)

Cinerama Dome - Theater

Presentation

Caty Chattoo, Center for Media & Social Impact, American University School of Communication (Participant)

11:45 AM
11:45 AM
Reenactment Reconsidered: Staged Realities and Nonfiction Fantasies
1 hour 30 minutes, 11:45 AM - 1:15 PM
Signup required

Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater

Panel

Robert Greene, Jonathan B. Murray Center for Documentary Journalism (Moderator)

Yance Ford, Filmmaker (Participant)

Kitty Green (Participant)

Sandi Tan, Shirkers LLC (Participant)

1:30 PM
1:30 PM
Getting In Early: Development Funding
1 hour 30 minutes, 1:30 PM - 3:00 PM

ArcLight Hollywood - Theater 10

Panel

Lisa Chanoff, Catapult Film Fund (Participant)

Monika Navarro, Firelight Media (Participant)

Bonni Cohen, Catapult Film Fund/ Actual Films (Moderator)

Molly Thompson, A+E Networks (Participant)

Caroline von Kuhn, Sundance Institute (Participant)

Hajnal Molnar-Szakacs, Sundance Institute (Participant)

Carrie Lozano, Sundance Institute (Participant)

3:30 PM
3:30 PM

ArcLight Hollywood - Theater 8

Panel

Danny Alpert, Kindling Group (Participant)

Laura Fallsgraff, Kindling Group (Moderator)

Michael Fequiere, Great Big Story (Participant)

Kristin Pichaske, Kindling Group (Moderator)

Jacob Kornbluth, Inequality Media (Participant)

Kathleen Lingo, The New York Times (Participant)

3:45 PM
3:45 PM
NEH Funding: Tips from Filmmakers and the NEH
1 hour 30 minutes, 3:45 PM - 5:15 PM
Signup required

Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater

Panel

David Weinstein, NEH (Moderator)

Jason Cohn, Bread and Butter Films (Participant)

Arwen Curry, Worlds of Ursula K. Le Guin (Participant)

Lyn Goldfarb, Lyn Goldfarb Productions (Participant)

sally rubin, Sally Rubin Films, Chapman University (Participant)

Alison Sotomayor, MOXIE MEDIA PRODUCTIONS (Participant)

Ashley York, USC (Participant)

5:00 PM
5:00 PM
Keynote: Chi-hui Yang
30 minutes, 5:00 PM - 5:30 PM

Cinerama Dome - Theater

Keynote

Chi-hui Yang, Ford Foundation (Participant)

8:00 PM
8:00 PM
PBS Indies Party
2 hours, 8:00 PM - 10:00 PM
Signup required

NeueHouse Hollywood - NeueHouse Hollywood

Thursday 27 September, 2018

Time Zone: (GMT-08:00) Pacific Time (US & Canada)
9:45 AM
9:45 AM
Mock Deposition: The case of IDA vs. Marco Williams
1 hour 30 minutes, 9:45 AM - 11:15 AM
Signup required

Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater

Performance

Dale Cohen, UCLA School of Law (Participant)

Dana Merwin, International Documentary Association (Moderator)

Simon Kilmurry, International Documentary Association (Participant)

Katie Townsend, Reporters Committee for Freedom of the Press (Participant)

James Wheaton, first amendment project/uc berkeley/stanford (Participant)

Marco Williams, Hiptruth Productions (Participant)

11:30 AM
11:30 AM
International Co-Producing - Winnie
1 hour 30 minutes, 11:30 AM - 1:00 PM
Signup required

Arena Cinelounge - Theater

Case Study

Axel Arnö, SVT (Participant)

Ove Rishøj Jensen, EDN - European Documentary Network (Moderator)

CHRISTOPH JORG, PUMPERNICKEL FILMS (Participant)

Lois Vossen, Independent Lens (Participant)

Femke Wolting, Submarine (Participant)

11:45 AM
11:45 AM
Broadcast Production Pipelines
1 hour 30 minutes, 11:45 AM - 1:15 PM

ArcLight Hollywood - Theater 10

Panel

Kevin Iwashina, International Documentary Association, Endeavor Content (Moderator)

Alan Eyres, National Geographic (Participant)

Jannat Gargi, VulcanProductions (Participant)

Julie Goldman, Motto Pictures (Participant)

Justine Nagan, American Documentary / POV & America ReFramed (Participant)

Poh Si Teng, AJE Witness (Participant)

Documentary Production Between China and the US
1 hour 30 minutes, 11:45 AM - 1:15 PM

ArcLight Hollywood - Theater 8

Panel

Karin Chien, dGenerate Films (Moderator)

Violet Feng, Lost & Found Film Studio (Participant)

shengze zhu, Burn The Film (Participant)

Zien CUI, cuiziDV Studio (Participant)

dayong zhao, Dayong films studio (Participant)

Rikun Zhu, Mr. (Participant)

1:15 PM
1:15 PM
Outside the Frame: Conversations from the Cutting Room
1 hour 30 minutes, 1:15 PM - 2:45 PM
Signup required

Arena Cinelounge - Theater

Panel

Carla Gutierrez (Participant)

Robb Moss, Harvard University, Dept. of Visual and Environmental Studies (Moderator)

Kim Roberts, Editor with Silence of Others (Participant)

Aaron Wickenden (Participant)

1:45 PM
1:45 PM
Equity Investment in Documentary Film
1 hour 30 minutes, 1:45 PM - 3:15 PM

ArcLight Hollywood - Theater 10

Panel

Alexandra Johnes, *Very Special Projects / Eaton Workshop (Moderator)

Justine Nagan, American Documentary / POV & America ReFramed (Participant)

Brenda Robinson, Gamechanger Films (Participant)

Josh Penn, The Department of Motion Pictures (Participant)

3:30 PM
3:30 PM
Palestinian Filmmaker Panel
1 hour 30 minutes, 3:30 PM - 5:00 PM
Signup required

Film L.A. - Meeting Room

Panel

Deana Nassar, Arab Film and Media Institute (Moderator)

dima abu ghoush, Collage Productions (Participant)

Salim Abu Jabal, Boujabel Production (Participant)

Muayad Alayan, PalCine Productions (Participant)

Mahmoud Al Massad, Jo Image (Participant)

Imad Burnat, 5 broken cameras (Participant)

Mohamed Jabaly, JABALI Film (Participant)

May Odeh, odeh films (Participant)

Rula Salameh, Just Vision (Participant)

3:45 PM
3:45 PM
Crediting at a Crossroads
1 hour 30 minutes, 3:45 PM - 5:15 PM

ArcLight Hollywood - Theater 10

Panel

Debra Zimmerman, Women Make Movies (Moderator)

David Eisenberg, ITVS (Participant)

Beth Levison, Documentary Producers Alliance // Hazel Pictures (Participant)

Tabitha Jackson, Sundance Institute Documentary Film Program (Participant)

Gordon Quinn, Kartemquin Films (Participant)

Working with International Public Broadcasters
1 hour 30 minutes, 3:45 PM - 5:15 PM

ArcLight Hollywood - Theater 8

Panel

Axel Arnö, SVT (Moderator)

Rudy Buttignol, British Columbia's Knowledge Network (Participant)

Mandy Chang, BBC (Participant)

Margje de Koning, EO/IKONdocs (Participant)

Annie Roney, ro*co films (Participant)

5:45 PM
5:45 PM
Closing Remarks
15 minutes, 5:45 PM - 6:00 PM
Signup required

Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater

Claire Aguilar, Wilmera Media (Participant)

Simon Kilmurry, International Documentary Association (Participant)

6:00 PM
6:00 PM
Closing Night Party
1 hour 15 minutes, 6:00 PM - 7:15 PM

Pickford Center for Motion Picture Study - Back Lot