Brad Barber

Director, Producer, Cinematographer, Associate Professor

Named to Variety's “10 Documakers to Watch” list in 2015, Brad Barber is an Emmy-nominated documentary filmmaker.  His feature film debut Peace Officer, which he directed produced and shot together with Scott Christopherson, won both the Grand Jury Prize and the Audience Award at the 2015 South by Southwest Film Festival, as well as the Human Rights Award at the Full Frame Documentary Film Festival among other festival honors. Peace Officer went on to play in theaters nationwide before airing on the PBS series Independent Lens. In 2009, Brad was nominated for an Emmy as an editor on the HBO documentary Resolved, for which he also served as an associate producer and cinematographer.  He has won multiple regional Emmys for his public television short documentary series Beehive Stories and is a recipient of the AFI Docs/NBC Universal Impact Grant for social outreach.  Brad attended USC where he earned an MFA in Cinema-Television Production in 2005 then continued to work in Los Angeles on a number of documentary television and film projects for Showtime, ESPN, Discovery Channel, and several others before working as a documentary film professor.  He has served as a judge for the International Documentary Association, a programmer for Slamdance, and a juror for the Full Frame Documentary Film Festival.  Most recently, Brad is the creator and producer of the new documentary shorts series States of America and is involved on a number of other projects in development and production.  

Sessions in which Brad Barber attends

Monday 24 September, 2018

Time Zone: PDT/Pacific Time (US & Canada)
7:30 PM
7:30 PM
Special Pre-conference Screening: Food Inc 2 hours 30 minutes, 7:30 PM - 10:00 PM , Signup required

Samuel Goldwyn Theater - Theater

Screening

Evan Kleiman, KCRW (Moderator)

Roy Choi, Kogi, A-Frame, LocoL (Participant)

Robert Kenner, Food Inc. (Participant)

Carole Morison, Food Inc. (Participant)

Rick Nahmias, Food Forward (Participant)

Elise Pearlstein, Food Inc. (Participant)

Tuesday 25 September, 2018

Time Zone: PDT/Pacific Time (US & Canada)
8:00 AM
8:00 AM
Registration 9 hours, 8:00 AM - 5:00 PM

Cinerama Dome - Lobby

9:00 AM
9:00 AM
Welcome to Getting Real '18 15 minutes, 9:00 AM - 9:15 AM

Cinerama Dome - Theater

Claire Aguilar, International Documentary Associati (Participant)

Randy Haberkamp, Academy of Motion Picture Arts and Sciences (Participant)

Simon Kilmurry, International Documentary Association (Participant)

9:15 AM
9:15 AM
Keynote: Molly Thompson 30 minutes, 9:15 AM - 9:45 AM

Cinerama Dome - Theater

Keynote

Molly Thompson, A+E Networks (Participant)

10:00 AM
10:00 AM
Pulling Back the Curtain 1 hour 30 minutes, 10:00 AM - 11:30 AM , Signup required

Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater

Interactive Workshop

Keith Ochwat, Paradigm Consulting (Participant)

Peter Broderick, Paradigm Consulting (Participant)

Two Radio Guys Help Your Movies Look Better with Sound 1 hour 30 minutes, 10:00 AM - 11:30 AM

ArcLight Hollywood - Theater 8

Conversation

Bob Carlson, KCRW - UnFictional (Participant)

Matthew Holzman, KCRW (Participant)

11:45 AM
11:45 AM
Therapeutic Interventions in Documentary 1 hour 30 minutes, 11:45 AM - 1:15 PM , Signup required

Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater

Panel

FERAS FAYYAD, LAST MEN IN ALEPPO (Participant)

Kristi Jacobson, Catalyst Films (Participant)

Rebecca Day, Film In Mind (Moderator)

Heidi Reinberg, Heidi Reinberg Big Idea, LLC (Participant)

Marco Williams, Hiptruth Productions (Participant)

1:45 PM
1:45 PM
Airtight and Incontestable 1 hour 30 minutes, 1:45 PM - 3:15 PM

ArcLight Hollywood - Theater 8

Panel

Andrés Cediel, UC Berkeley (Participant)

Carrie Lozano, Sundance Institute (Moderator)

Dale Cohen, UCLA School of Law (Participant)

Marilyn Ness, Big Mouth Productions (Participant)

Katie Townsend, Reporters Committee for Freedom of the Press (Participant)

Demystifying the Oscars with Tom Oyer 1 hour 30 minutes, 1:45 PM - 3:15 PM , Signup required

Pickford Center for Motion Picture Study - 1st Floor Conference Room

Workshop

Tom Oyer, Academy of Motion Picture Arts and Sciences (Participant)

3:45 PM
3:45 PM
Challenge of Independent Film Distribution 1 hour 30 minutes, 3:45 PM - 5:15 PM

ArcLight Hollywood - Theater 8

Panel

Alice Apley, Documentary Educational Resources (Participant)

Karen Konicek, Zipporah Films, Inc. (Moderator)

Efuru Flowers, Flourishing Films (Participant)

Jonathan Skurnik, Skurnik Productions, LLC (Participant)

Debra Zimmerman, Women Make Movies (Moderator)

#DecolonizeDocs—The Industry 1 hour 30 minutes, 3:45 PM - 5:15 PM

ArcLight Hollywood - Theater 10

Panel

Iyabo Boyd, Brown Girls Doc Mafia (Moderator)

Abby Sun, The DocYard/MIT Open Doc Lab (Participant)

Joseph Tovares (Participant)

Donald Young, CAAM (Participant)

4:00 PM
4:00 PM

Cinerama Dome - Theater

Conversation

Morgan Neville, Tremolo (Participant)

Judd Apatow, Apatow Productions (Participant)

5:00 PM
5:00 PM
Whine Before The Wine 1 hour, 5:00 PM - 6:00 PM

Cinerama Dome - Theater

Doug Block, The D-Word (Moderator)

Heidi Fleisher, D-Word co-host (Moderator)

Peter Gerard, The D-Word (Moderator)

Hussain Currimbhoy, Sundance Film Festival (Participant)

Erica Ginsberg, The D-Word (Moderator)

Marshall Curry, Marshall Curry Productions (Participant)

Nausheen Dadabhoy, Firelight Media (Participant)

Marilyn Ness, Big Mouth Productions (Participant)

Heidi Reinberg, Heidi Reinberg Big Idea, LLC (Participant)

Yvonne Welbon, Sisters in Cinema (Participant)

6:00 PM
6:00 PM
Opening Night Party 2 hours, 6:00 PM - 8:00 PM

Pickford Center for Motion Picture Study - Back Lot

Wednesday 26 September, 2018

Time Zone: PDT/Pacific Time (US & Canada)
9:00 AM
9:00 AM
Keynote: Michèle Stephenson 30 minutes, 9:00 AM - 9:30 AM

Cinerama Dome - Theater

Keynote

Michèle Stephenson, Rada Film Group (Participant)

9:30 AM
9:30 AM
#DecolonizeDocs—The Filmmaker 1 hour 30 minutes, 9:30 AM - 11:00 AM

ArcLight Hollywood - Theater 10

Panel

Loira Limbal, Firelight Media (Moderator)

Lyric R Cabral, Filmmaker (T)ERROR (Participant)

Jason DaSilva, AXS LAB INC. (Participant)

Ben-Alex Dupris, Bendigenous (Participant)

Deborah S. Esquenazi, Myth of Monsters Media, LLC (Participant)

Edwin Martinez, Nicole Films (Participant)

Localizing Your Content for Any Market 1 hour 30 minutes, 9:30 AM - 11:00 AM

ArcLight Hollywood - Theater 8

Panel

Pamela Aguilar, PBS (Participant)

Nina Alvarez, Zócalo Media (Participant)

Kirsten Kelly, Female (Participant)

Jamie Myers, PBS SoCal / KOCE (Participant)

Aldo Mora-Blanco, ITVS (Moderator)

Amy Shaw, NINE NETWORK OF PUBLIC MEDIA (Participant)

9:45 AM
9:45 AM
Frederick Wiseman Master Class 1 hour, 9:45 AM - 10:45 AM

Cinerama Dome - Theater

Workshop

Frederick Wiseman, Zipporah Films (Participant)

10:00 AM
10:00 AM
Collective Intelligence: Co-Creative and Emergent Documentaries 1 hour 30 minutes, 10:00 AM - 11:30 AM , Signup required

Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater

Performance

Katerina Cizek, Co Creation Studio at MIT Open Documentary Lab (Participant)

Sarah Wolozin, MIT Open Documentary Lab (Participant)

11:30 AM
11:30 AM
Lunch 3 hours, 11:30 AM - 2:30 PM

Pickford Center for Motion Picture Study - Back Lot

Journalists Under Threat 1 hour 30 minutes, 11:30 AM - 1:00 PM

ArcLight Hollywood - Theater 8

Panel

Tom Jennings, PBS Frontline (Moderator)

Monika Bauerlein, Mother Jones (Participant)

Sonia Kennebeck, Codebreaker Films (Participant)

Fiona Lawson-Baker, Al Jazeera English (Participant)

Palika Makam, WITNESS (Participant)

Budgeting Workshop with Robert Bahar 1 hour 30 minutes, 11:30 AM - 1:00 PM

ArcLight Hollywood - Theater 10

Workshop

Robert Bahar, Semilla Verde Productions, Ltd. (Participant)

Cinerama Dome - Theater

Presentation

Caty Chattoo, Center for Media & Social Impact, American University School of Communication (Participant)

1:15 PM
1:15 PM
What Is the Value of a Film School Education? 1 hour 30 minutes, 1:15 PM - 2:45 PM , Signup required

Film L.A. - Meeting Room

Panel

Marco Williams, Hiptruth Productions (Moderator)

Danielle Beverly, Petunia Productions (Participant)

Marshall Curry, Marshall Curry Productions (Participant)

Julia Haslett, UNC-Chapel Hill (Participant)

Rustin Thompson, White Noise Productions (Participant)

1:30 PM
1:30 PM
Getting In Early: Development Funding 1 hour 30 minutes, 1:30 PM - 3:00 PM

ArcLight Hollywood - Theater 10

Panel

Lisa Chanoff, Catapult Film Fund (Participant)

Monika Navarro, Firelight Media (Participant)

Molly Thompson, A+E Networks (Participant)

Bonni Cohen, Catapult Film Fund/ Actual Films (Moderator)

Caroline von Kuhn, Sundance Institute (Participant)

Hajnal Molnar-Szakacs, Sundance Institute Documentary Film Program (Participant)

Carrie Lozano, Sundance Institute (Participant)

Regional Sustainability Models 1 hour 30 minutes, 1:30 PM - 3:00 PM

ArcLight Hollywood - Theater 8

Panel

Ben Fowlie, Points North Institute (Participant)

Jax Deluca, National Endowment for the Arts (Participant)

Erica Ginsberg, The D-Word (Participant)

Ken Jacobson, Freelance (Moderator)

Tim Horsburgh, Kartemquin (Participant)

PJ Raval, Unraval Pictures (Participant)

3:30 PM
3:30 PM

ArcLight Hollywood - Theater 8

Panel

Danny Alpert, Kindling Group (Participant)

Laura Fallsgraff, Kindling Group (Moderator)

Michael Fequiere, Great Big Story (Participant)

Kristin Pichaske, Kindling Group (Moderator)

Jacob Kornbluth, Inequality Media (Participant)

Kathleen Lingo, The New York Times (Participant)

3:45 PM
3:45 PM
NEH Funding: Tips from Filmmakers and the NEH 1 hour 30 minutes, 3:45 PM - 5:15 PM , Signup required

Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater

Panel

David Weinstein, NEH (Moderator)

Jason Cohn, Bread and Butter Films (Participant)

Arwen Curry, Worlds of Ursula K. Le Guin (Participant)

Lyn Goldfarb, Lyn Goldfarb Productions (Participant)

sally rubin, Holler Home Productions; Chapman University (Participant)

Alison Sotomayor, MOXIE MEDIA PRODUCTIONS (Participant)

Ashley York, USC (Participant)

5:00 PM
5:00 PM
Keynote: Chi-hui Yang 30 minutes, 5:00 PM - 5:30 PM

Cinerama Dome - Theater

Keynote

Chi-hui Yang, Ford Foundation (Participant)

6:30 PM
6:30 PM
Gimme Truth! 1 hour 30 minutes, 6:30 PM - 8:00 PM , Signup required

The Montalbán - Theatre

Game Show

Brian Babylon, Babylon Industries (Participant)

8:00 PM
8:00 PM
PBS Indies Party 2 hours, 8:00 PM - 10:00 PM , Signup required

NeueHouse Hollywood - NeueHouse Hollywood

Thursday 27 September, 2018

Time Zone: PDT/Pacific Time (US & Canada)
9:00 AM
9:00 AM
Keynote: Orwa Nyrabia 30 minutes, 9:00 AM - 9:30 AM , Signup required

Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater

Keynote

9:45 AM
9:45 AM

ArcLight Hollywood - Theater 8

Presentation

Steven Beer, Franklin, Weinrib, Rudell & Vassallo, P.C. (Participant)

Steve Holmgren (Participant)

Fred Siegel, Fred Siegel CPA (Participant)

#DecolonizeDocs—The Audience 1 hour 30 minutes, 9:45 AM - 11:15 AM

ArcLight Hollywood - Theater 10

Panel

Locsi Ferra, Level Forward (Participant)

Sonya Childress, Firelight Media (Moderator)

Maori Holmes, BlackStar Film Festival (Participant)

Katie Mota, Wise Entertainment (Participant)

Deana Nassar, Arab Film and Media Institute (Participant)

11:30 AM
11:30 AM
Lunch 3 hours, 11:30 AM - 2:30 PM

Pickford Center for Motion Picture Study - Back Lot

Duty of Care: Protecting Vulnerable Sources 1 hour 30 minutes, 11:30 AM - 1:00 PM , Signup required

Film L.A. - Meeting Room

Panel

Andrés Cediel, UC Berkeley (Participant)

Heather Courtney, Presente Films (Participant)

Anayansi Prado, Impacto Films (Participant)

Palika Makam, WITNESS (Moderator)

Shannon Service, Ghost Fleet (Participant)

11:45 AM
11:45 AM
Broadcast Production Pipelines 1 hour 30 minutes, 11:45 AM - 1:15 PM

ArcLight Hollywood - Theater 10

Panel

Kevin Iwashina, International Documentary Association, Endeavor Content (Moderator)

Alan Eyres, National Geographic (Participant)

Jannat Gargi, VulcanProductions (Participant)

Julie Goldman, Motto Pictures (Participant)

Justine Nagan, American Documentary / POV & America ReFramed (Participant)

Poh Si Teng, AJE Witness (Participant)

1:45 PM
1:45 PM
Making the Most of Mentorship 1 hour 30 minutes, 1:45 PM - 3:15 PM

ArcLight Hollywood - Theater 8

Panel

Nicole Opper, BAVC (Moderator)

Ben Fowlie, Points North Institute (Participant)

Lauren Kushner, Early Bird Films (Participant)

Lucila Moctezuma, Chicken & Egg Pictures (Participant)

Anu Rana, DePaul University / Assistant Professor (Participant)

Equity Investment in Documentary Film 1 hour 30 minutes, 1:45 PM - 3:15 PM

ArcLight Hollywood - Theater 10

Panel

Alexandra Johnes, *Very Special Projects / Eaton Workshop (Moderator)

Justine Nagan, American Documentary / POV & America ReFramed (Participant)

Brenda Robinson, Gamechanger Films (Participant)

Josh Penn, The Department of Motion Pictures (Participant)

3:45 PM
3:45 PM
Crediting at a Crossroads 1 hour 30 minutes, 3:45 PM - 5:15 PM

ArcLight Hollywood - Theater 10

Panel

Debra Zimmerman, Women Make Movies (Moderator)

David Eisenberg, ITVS (Participant)

Beth Levison, Doc Producers Alliance (Participant)

Tabitha Jackson, Sundance Institute Documentary Film Program (Participant)

Gordon Quinn, Kartemquin Films (Participant)

4:00 PM
4:00 PM
Role of Documentary in the Public Sphere 1 hour 30 minutes, 4:00 PM - 5:30 PM , Signup required

Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater

Panel

Caty Chattoo, Center for Media & Social Impact, American University School of Communication (Moderator)

Jeffrey Jones, Peabody Awards (Participant)

Cara Mertes, Moving Image Exploration, Ford Foundation (Participant)

Marcia Smith, Firelight Media (Participant)

5:45 PM
5:45 PM
Closing Remarks 15 minutes, 5:45 PM - 6:00 PM , Signup required

Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater

Claire Aguilar, International Documentary Associati (Participant)

Simon Kilmurry, International Documentary Association (Participant)

6:00 PM
6:00 PM
Closing Night Party 1 hour 15 minutes, 6:00 PM - 7:15 PM

Pickford Center for Motion Picture Study - Back Lot

7:30 PM
7:30 PM
Special Closing Night Event: 35mm restoration of Salesman 2 hours, 7:30 PM - 9:30 PM , Signup required

Pickford Center for Motion Picture Study - Linwood Dunn Theater

Screening

Randy Haberkamp, Academy of Motion Picture Arts and Sciences (Moderator)

Rebekah Maysles, Maysles Films (Participant)